PALM BEACH H. de Graaff Wordt de Mooie Nei vergroot Jtuuacletr Tlieuws 6.90 Europese Betalingsunie heeft het eerste jaar gunstig gewerkt De radio geeft Zaterdag Voor de Winter Uw,,bed"in orde PANDA EN DE WOUDROVERS Wereldnieuws J 2 Het plan is een deel der aangrenzende grond af te graven om zand te krijgen PIEDE POULE V» CRêPE DE CHINE .J Verzending van zeepost Bestuursleden van speel- clubs buiten vervolging Levensgevaarlijke diefstal Leldse wollen dekens Of&Ut Man raakte slaags met zijn echtgenote Vorige week 17 gevallen van kinderverlamming BARTELJORISSTRAAT 7 ZWANENDONS P Y A M A rc De mening van prof. dr. F. A. G. Keesing over enkele financiële en economische aspecten Maakloon Haarlems Matrassenhuis Twee Haagse schilders als reizende impresario9s Conflict bij Witte Kruis in Naarden-Bussum Jhr. dr. J. C. Mollerus 60 jaar VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 Het watergebied Wij hebben er meer malen op gewezen dat in het Westen van het land een zand- probleem bestaat, dat in het bijzonder aan de gemeentebesturen, de Rijkswaterstaat en de Provinciale Wa terstaat zorgeh baart. Er moet veel 'zand zijn voor het ophogen van terreinen, vooral in vroegere polders, om die „bouwrijp" te maken. Verder voor wegenaanleg. Alleen in Haarlem is ge middeld al een half millioen M3 zand in het jaar nodig. En dan is daarbij nog niet gerekend op bij zondere objecten, zo als de ophoging van industrie-terreinen in de Waarderpolder. Het bouwrijp ma ken van 4jet stuk polderland ten Zui den van de Amster damse vaart en ten Westen van het Van Zeggelenplein, een werk dat nog in uit voering is, eist 200.000 m3 zand. Dit zand komt uit het natuur reservaat de Kenne- mer Duinen, waar een meer gegraven wordt. Per auto wordt het vervoerd. 50.000 auto's die elk 4 M3 bergen. De tijd dat er in onbeperkte hoeveelheid zand uit de duinen gehaald kon worden is voorbij. Nu is dat uitsluitend mogelijk als er een bijzondere aanleiding bestaat, zoals in de „Kennemer Duinen", of als in het duingebied van de Amsterdamse water leiding het kanalennet wordt uitgebreid. Om een deel van het zand te krijgen voor de ophoging van de terreinen tussen Sloterdijk en Halfweg, waar een nieuwe stad verrijst om aan nog 100.000 Amster dammers woonruimte te geven, laat de ge meente Amsterdam het Slotermeer graven. In de 17e eeuw is dat meer gedempt voor grondwinning en nu wordt die toen ver kregen grond (90 H.A.) weer aan het wa ter opgeofferd voor zand. Er komt bij dat dit meer ook zal gebruikt worden door de bewoners van Amsterdam-West voor re creatie. Er zal niet alleen een „strand"-bad komen met zwemgelegenheid, maar ook de watersport zal er hoogtij vieren. In Haarlem werd tot 1942 veel zand ge haald uit de Mooie Nel, de grote water vlakte in de nabijheid van Spaarndam. Zandzuigers "zogen het op en brachten het naar de terreinen die opgehoogd moesten worden. Men zal zich dat zand van een lichte blauw-grijze kleur nog wel herinne- ADVERTENTIE werkelijk 100 150 cm breed zuiver wol 500 M. zeer geschikt voor voering en 75 lingerie, 12 kleuren, 90 cm br. Aan onze zaak zijn verbonden gedipl. coupeuses, die uw japon maken voor J 20.— Prima coupe. BARTELJORISSTR. 27 b. d. Gr. Markt HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.40 Orgel. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Roemeens orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Har monie-orkest. 14.50 Fries programma. 15.15 Hawaiianmuziek. 15.45 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Radio Philharmonïsch orkest en solist. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Medede lingen. 18.20 Amusementsmuziek. 18.40 Rege ringsuitzending. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Platen. 21.00 Let op uw tellen. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch com mentaar. 22.00 Amusementsmuziek. 22.40 Onder de Pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.3024.00 Albert de Booy 30 jaar artist. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9,35 Platen. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 An gelus. 12.03 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Theo Casion in misdaad en antiek, hoorspel. 14.20 Platen. 14.50 Harmonie-orkest. 15.10 Kroniek van letteren en kunsten. 15.45 Kin derkoor. 16.05 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Filmmuziek. 18.15 Wervingspraatje Ko ninklijke Marine. 18.25 Orgel en zang. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Dit is leven, cau serie. 19.21 Actualiteiten. 19.27 Platen. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12. Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren!. 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 Causerie over de naderende verkiezingsstrijd. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 Sport. 23.3024.00 Strijkorkest en soliste. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weer berichten. 12.34 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Platen, 15.00 Accordeon. 15.1515.30 Platen. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Een lied. een herinnering. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws, 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Zang. 21.00 Actua liteiten. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Platen. van Haarlem, het lustoord voor de watersport. ren. Het is o.a. gebruikt voor de ophoging der gronden aan de Kloppersingel voor de huizen van „Patrimonium" en in de Waar derpolder voor het gemeentelijk industrie terrein. Maar aan die zandbron kwam, althans voorlopig, een eind. De Mooie Nel is Staatsdomein en de staat verbood dieper zuigen. Dit was te verklaren, want als de bo dem al te veel verlaagd wordt is er kans dat de zandlaag die het zoete water van het brakke water scheidt te dun wordt, waardoor verzilting ontstaat. De Mooie Nel heeft thans op vele plaat sen eerA diepte van 10 Meter. De opper vlakte is 65 a 70 H.A. Echte zeilliefhebbers vinden dit niet genoeg, ook ai wordt de Liede mede gebruikt voor zeiltochten. Gaarne zouden zij dan ook zien dat die watervlakte werd uitgebreid. Daarop is veel kans geweest. De gemeente Haarlem heeft indertijd een schetsplan gemaakt om stukken grond rond de Mooie Nel aan te kopen en af te graven om het zand te kunnen gebruiken. Dit voornemen kon geen doorgang vinden omdat Gedeputeerde Staten daartegen bezwaar maakten op grond van de BodemverlagingSverorde- ning. Het college raadde aan zich te beper ken tot gronden die van weinig waarde zijn voor land- en tuinbouw. Thans worden vanwege de Landbouw hogeschool grondboringen in de omgeving van de Mooie Nel gedaan om vast te stel len hoe de samenstelling van de grond is. Blijkt dat er gronden zijn die voor cul tuur weinig waarde hebben dan zullen die bestemd worden om afgegraven te worden om zand te krijgen. Nu deze onderzoekingen nog in een be ginstadium verkeren is natuurlijk nog niet te voorspellen hoe de uitslag is. De zeilliefhebbers hopen natuurlijk dat de gronden die afgegraven worden aanslui ten op de Mooie Nel want dat betekent dan een vergroting van hun domein. Hier zien wij dus hetzelfde als bij het Slotermeer onder Amsterdam. De gronden aan en nabij de Mooie Nel zijn in vroeger eeuwen ingepolderd. Nu worden zij weer prijs gegeven aan het water. Voor de zand winning hebben de gronden die voor de cultuur van weinig betekenis zijn, thans meer waarde. Eeuwen geleden was er ook geen tekort aan zand in ons land. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: m.s. Sibajak (8 October); naar Nieuw Guinea: m.s. Blitar (16 October); naar de Nederlandse Antillen: m.s. Wil lemstad (2 October); naar Suriname: s.s. Cottica (3 October); naar Canada: s.s. Nieuw Amsterdam (3 October) en m.s. Noordam (4 October). Naar Australië via Engeland 29 September. Enige tijd geleden werden zeven be stuursleden van Haagse amusementsver enigingen, bij welke de leden roulette en baccarat konden spelen, door de politie ge verbaliseerd. In de tegen hen uitgebrachte dagvaardingen werd gesteld, dat zij zich aan wetsovertredingen inzake hazardspel schuldig maakten. Hieronder vielen het openlijk gelegenheid geven tot hazardspel, het beoefenen als bedrijf of beroep van hazardspelen en het gelegenheid geven daartoe. Het verenigingsverband werd door het Openbaar Ministerie ontkend. Voorts werden overtredingen van de Drankwet ten laste gelegd. De rechtbank besliste dat de Drankwet zaken naar de kantonrechter moesten wor den verwezen. Op twee punten werd aan genomen, dat voldoende bewijs voor straf vervolging aanwezig zou kunnen zijn. Tegen dit tussenvonnis gingen de ver dachten in appèl bij het gerechtshof, dat thans heeft beslist dat de zeven bestuurs leden van de speelclubs buiten vervolging dienen te worden gesteld. Deel van bovengrondse hoogspanningslijn verdwenen Ambtenaren van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf, die dezer dagen de bo vengrondse hoogspanningsleiding Velsen- Amsterdam-Noord controleerden, hebben een merkwaardige ontdekking gedaan. In de Noorder IJpolder bij Tuindorp-Oost- zaan bleek een 700 meter lange 19-aderige ongeïsoleerde bronzen kabel, die een ge wicht had van ruim 300 kg., te zijn ver dwenen. Deze hoogspanningskabel hing tussen dertig meter hoge masten. De dieven hebben geluk gehad, want deze kabel was toevallig stroomloos. Op de andere kabels aan de masten staat een spanning van 50.000 Volt. ADVERTENTIE 1.50 x 2 M 39.50 1.60 x 2.10 M 45.— 1.90 x 2.30 M 58.50 COMPLETE WONINGINRICHTING BarteljorUslr. 13-17 - Haarlem Tel. 1391 3 Officier eist vier maanden gevangenisstraf. De zesendertig]arige chauffeur J. G. uit Purmerend had zich Donderdagmorgen voor de Haarlemse rechtbank te verant woorden wegens mishandeling van zijn echtgenote, die hij bovendien in de nacht van 6 op 7 Mei van een brug te Purme rend in het water zou hebben willen du wen. De verdachte verklaarde zich weinig van het gebeurde te herinneren. Wèl wist hij nog dat hij na een woordenwisseling, met zijn vrouw was slaags geraakt, maar hoe de vork precies aan de steel zat kon hij niet vertellen. In de bewuste nacht was hij onder invloed van stérke drank thuis gekomen. Zijn echtgenote, die als getuige was ge dagvaard, maakte er bezwaar tegen een eed af te leggen, maar de zestienjarige stiefzoon van de verdachte, die niet van het verschoningsrecht gebruik kon maken, vertelde een triest verhaal: Zijn vader was op een nacht, nadat hij dronken thuis was gekomen, op een onhebbelijke manier tegen zijn vrouw uitgevallen. Het ene kwade woord haalde het andere uit, totdat de verdachte zijn vrouw plotseling naar de keel greep en haar vervolgens sloeg waar hij haar maar raken kon. De zoon en diens vriendin trachtten tussen beide te komen en toen dat weinig succes had, gingen zij de politie halen, die een eind aan de vechtpartij maakte. Nauwe- lijk hadden de agenten het huis echter verlaten, of de man viel zijn vrouw ander maal aan. Toen zijn drift wat bekoeld was verliet ook hij het huis. Of zijn stiefvader had getracht de vrouw in het water te duwen toen deze haai man was gaan zoeken, kon de getuige niet verklaren. Omdat ook de vrouw zelf geen verklaring hierover onder ede wilde af leggen, kon de officier van justitie niet tot een bewezen verklaring daarvan komen. Voor de „ernstige misdragingen en mis handelingen" eiste de officier een gevan genisstraf van vier maanden. De rechtbank zal op 11 October uit spraak doen. In de Staatscourant is opgenomen eerï opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten in de week vap 16 tot en met 22 September. In deze perio de werden aangegeven 17 gevallen van kinderverlamming en wel twee te Deven ter, één in Apeldoorn, twee in Arnhem, één in Ede, één in Hengelo (G.), één in Nijme gen, één in Voorst, één in Warnsveld, één in Mijdrecht, twee in Amsterdam, één in Leiden, één in Naaldwijk, één in Eindho ven en één in Zevenbergen. ADVERTENTIE SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES geheel gepaspeld, in zalm en bleu. J 95 maten 40 t/m 48 POSTORDER: Gelieve onder rembours te zenden: pyama('s) maat kleur Naam .1 „De positie van Nederland in de Euro pese Betalings Unie is thans zodanig, dat er in tegenstelling tot de situatie van enige maanden geleden geen acuut gevaar aan wezig is en men iets optimistischer kan zijn dan zes weken geleden", verklaarde prof. dr. F. A. G. Keesing, raadadviseur aan het ministerie van Financiën, die bin nenkort ons land gaat verlaten om een functie te aanvaarden bij het Internatio nale Monetaire Fonds te Washington. Als reden voor de iets betere positie noemde prof. Keesing de vergroting van het Nederlandse quotum in de Europese betalings unie met 25 millioen dollar, de gunstige ontwikkeling in Augustus, toen, mede dank zij een afrekening met West- Duitsland, zelfs een overschot werd ver kregen en vooral het feit, dat de tweede helft van het jaar voor de ontwikkeling van 'onze betalingsbalans door de stijging van de uitvoer meestal een gunstiger beeld te zien geeft. Voor 1952 kan verwacht wor den dat het regeringsprogramma, dat be- aogt onze betalingsbalans sluitend te ma ken, vruchten zal gaan dragen. Medio 1950 bestond de indruk dat de po- gingeiï, die sedert geruime tijd waren aan gewend om de interne monetaire positie van Nederland te saneren, op het punt stonden vrucht te gaan dragen. Maar de ontwikkeling van de toestand sedert het uitbreken van de oorlog op Korea heeft de Nederlandse positie in diverse opzichten ongunstig beïnvloed. De huidige verwachting is dat onze be talingsbalans zal vei-beteren, maar hierbij dient niet uit het oog te worden verloren, dat. externe factoren van doorslaggevende aard kunnen blijken te zijn. Afgezien van zuiver politieke omstandigheden dient hier bij te worden gedacht aan onze economi sche betrekkingen met België. Te Anne- ville is hiervoor een voorlopige oplossing gevonden, maar het aldaar geboekte resul taat kan moeilijk anders worden opgevat dan een voorlopige stap terug op de weg ADVERTENTIE Gratis prijsopgaaf aan huis Voor alle voorkomende reparaties. Bijvulien en vernieuwen En. één dag retour. 1 pers. 12.50 2 pers. 15. Gr. Houtstraat 103 Haarlem. Telefoon 11485 j^Adres Eerst Lapland en Zweden, nu naar Abessinië De Haagse kunstschilders Rudi Polder en Piet Moget zijn teruggekomen uit Lapland, waarheen zij bijna drie maanden geleden zonder een cent op zak vertrokken. Zij hebben de gehele reis heen en terug liftend volbracht en met schilderen in hun onder houd voorzien. Zo vervaardigden zij onder meer in Jokkmokk (een plaats net boven de Poolcirkel) een decoratie in de eetzaal van het grootste hotel. De beide schilders hadden grafisch werk van tien Haagse vakbroeders meegenomen. Aan een kunsthandel In Stockholm ver kochten zij 150 stuks van iedere prent die zij bij zich hadden. In geheel Zweden zal nu een catalogus van deze werken worden verspreid, waarin een Nederlandse criticus een voorwoord zal schrijven. Op een tentoonstelling, die zij in Stock holm hielden, kwamen Polder en Moget in contact met een paar Abessijnen en het resultaat van deze ontmoeting is, dat de beide Haagse schilders binnenkort via Zwitserland naar Abessinië zullen gaan. In hun auto, die zij zich inmiddels hebben aangeschaft, zullen zij verscheidene schil derijen, tekeningen en aquarellen van Haagse en Amsterdamse kunstenaars mee nemen om te trachten die te verkopen. Door op deze manier als „impresario's" op te treden, hopen zij hun reis te financieren. Onderweg zullen zij in Zwitserland een tentoonstelling houden, zoals zij" ook in Zweden en Lapland op verscheidene plaat sen hebben gedaan. Zij deden daarbij de ei-varing op, dat tentoonstellingen in het buitenland doorgaans meer opbrengen dan in Nederland. naar de totstandkoming van de volledige Benelux. Over de positie van België in de E.B.U. worden thans besprekingen te Parijs ge voerd. Het resultaat, hiervan zal voor de Europese samenwerking in het algemeen en voor de Nederlands-Belgische econo mische betrekkingen in het bijzonder van grote betekenis zijn. Wanneer België zich eventueel wegens gebrek aan ovei-een- stemming over de verdere dekking van zijn crediteurpositie genoodzaakt zou zien tot het nemen van uitzonderlijke monetaire en handelspolitieke maatregelen, zou het geval zich kunnen voordoen, dat ook Ne derland zijn economische betrekkingen met België ondanks de Benelux zou moe ten herzien. Aan het einde van deze maand wordt de beslissing inzake de positie van België in de E.B.U. verwacht, waarbij wederom vooral een duel EngelandBelgië verwacht wordt, gezien de nogal uiteen lopende gezichtspunten die de beide lan den over het onderhavige probleem hebben. Handel met West-Duitsland ontwikkelt zich gunstig Wat de economische betrekkingen met West-Duitstland betreft, was prof. Keesing optimistischer. Er zijn tekenen welke er op wijzen dat de Nederlands-Duitse handel zich in de richting van normalisatie be weegt, waarbij er een redelijke kans be staat dat de Nederlandse uitvoer naar West- Duitsland vlotter zal verlopen. De West- Duitse regering hoopt zelfs in staat te zijn over enkele maanden de liberalisatie van de handel ten dele te kunnen hervatten. Wat de ontwikkeling van het financieel evenwicht op langere termijn betreft, zei prof. Keesing, dat bezorgdheid bestaat over de voor ons land verwachte militaire in spanning, waarvoor wellicht geen voldoen de dollarhulp beschikbaar zal zijn. In een ander opzicht is het voorts twijfelachtig of Nederland in staat zal blijken uit eigen kracht de besparingen op te brengen, wel ke voldoende zijn voor het. minimumbedrag aan investeringen, vereist voor het opvan gen van de bevolkingsaanwas. Over de mogelijkheden ter verwezen lijking van de economische Benelux-Unie zei prof. Keesing dat men kan philosophe- ren over de formele en materiële aspecten van de politiek die in Beneluxverband zal moeten worden gevoerd, maar men zal nimmer het stadium der speculaties verla ten, indien de Benelux-mentaliteit ont breekt. De economische unie veronderstelt een wederzijds vertrouwen, een bereidheid tot samenwerking en tot het brengen van offers, een vrijwillige afstand van beschik kingsrechten, die in het onderlinge verkeer tussen souvereine staten zonder weerga zijn. Het is zeer de vraag of de openbare mening in de drie landen dit voldoende aanvoelt. Men is nog even ver van dit doel verwijderd als een aantal maanden gele den. Men heeft in de betrokken kringen zich nog niet de werkelijke offers willen getroosten die voor de totstandkoming van de economische unie onmisbaar zijn. Prof, Keesing meent dat men over de al- .gerrie.në resultaten, in het eerste jaar van het "bestaan der E;B,U. tevreden mag zijn. Dit houdt echter niet in dat zij in de t'oe- korhst voor alle problemen die zij op haar weg aantreft, een oplossing zal weten te vinden. In een der laatste vergaderingen van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" afdeling NaardenBussum is een motie van wantrouwen ingediend tegen het bestuur, omdat dit zich tegen de Commis sie voor Kinderhygiëne in Noordholland minder vriendelijk zou hebben uitgelaten over een zuster, die ontslag had genomen. Het bestuur trad af, maar bleef op verzoek van het gemeentebestuur in het belang van deze vereniging de lopende zaken afhan delen. Woensdagavond werd de jaarvergadering gehouden. Het bestuur wilde de vrouwen der leden niet toelaten. Honderden vrou wen eisten toegang en politie-assistentie bleek noodzakelijk. Ten slotte zwichtte het bestuur en liet het de vrouwen binnen. De vergadering had een rumoerig verloop. Zij eindigde met het heengaan van het oude bestuur en de verkiezing van tien nieuwe bestuursleden. De kinderverzorgsters wensten echter met het nieuwe bestuur niet samen te werken en verbraken staande de vergade ring de dienstbetrekking met het Witte Kruis. Alle betrokkenen wachten nu met span ning de verdere gang van zaken af, Op het pluimveebedryf van de heer K. de Vries te Den lip zijn 1600 kippen aange tast door pseudo-vogelpest. De kippen zijn in de destructor te Purmerend vernietigd. Dit is de tweede keer, dat dit bedrijf door deze vogelziekte is getroffen. 60. Er is nu ineens zó veel gebeurd, dat we bijna onze vriend Panda zouden ver geten. Hij speelde in het voorafgaande nu wel geen grote rol, maar wel een zeer snel le, want hij rende en rende en rende zoals hij nog maar zelden gerend had, tot hij tenslotte aan een politiebureau kwam waar ze naar hem wilden luisteren, en wat er toen gebeurde kun je hierboven zien. Er werd een grote auto vol met agenten gela den en daar gingen zei „U moet natuurlijk wel een beetje uitkijken," zei Panda nog tegen chauffeur, die naast hem zat; het zij* heel gevaarlijke rovers, en ze hebben sabels en geweren!" Alle agenten keken bang, maar de chauffeur zei held haftig: „We zullen ze wel eens leren, me neer! Laat dat maar aan ons over! Al moest het ons onze laatste druppel bloed kosten!" Maar zo ver kwam het gelukkig niet, want ineens moest de auto stoppen omdat er een opstootje op het pad was, en dat opstootje bestond uit rovers die allemaal keurig vastgebonden waren. „Wat is dat nu?", vroeg Panda, die zijn ogen niet kon geloven vooral niet toen hij ook nog de voldane Jolliepop en de lachende koets koetsier zag staan. Wat stelt dat voor? Wie heeft dat gedaan?" „De onfatsoenlijke artillerie", antwoordde Wipsnor schor. „Daar zitten ze in de struiken!" En toen werden de bladeren van de struiken opzij geschoven en wie verscheen daar, luchtig wuivend met de hoge hóed? Wie denk je? Nu ja, kijk zelf maar. „Veritas omnia vin dt! leerden rèèds de Ouden!", zo riép Joris Goedbloed iiit. „De artilleria nil nisi bonum, zo voeg ik, in navolging van de wijze Vergillus, ulieden toe! Om kort te gaan; hier is de artillerie! Wenst gij nog een partijtje ongeregelde rovers? Oprui ming! Uitzoeken maar! Alles moet weg!" Jungle. Een neger, die dezer dagen gewa pend met een speer en vergezeld door vier honden, in het oerwoud van Por tugees Oost-Afrika aan het jagen was, werd plotseling door een luipaard aan gevallen. Het roofdier sloeg hem de speer uit de hand, zodat de man geheel zonder wapen was. Daarop greep de jager de luipaard met al zijn kracht bij de hals en poogde het ondier te wur gen. Ook de vier honden wierpen zich op de luipaard. De neger werd aan ge zicht en armen gewond, doch hij bleef de luipaard vasthouden. Andere jagers hoorden het tumult en snelden toe. Zij vonden de jager zwaar gewond naast de dode luipaard liggen. Ook drie der honden hadden de strijd niet overleefd. De man is echter herstellende. Typhoon. Een wervelstorm, die boven For mosa en omgeving heeft gewoed, deed vier motorjonken omslaan en zinken. Veertig andere worden vermist. Men vreest dat de schipper en twee leden der bemanning van een der jonken om het leven zijn gekomen. Voorts zijn twee vrachtschepen, eigendom van een Chi nese nationalistische rederij, aan de grond gelopen. Resolutie. De Wereldfederalisten-confe rentie te Londen heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de vorming van een bovennatio nale regering wordt voorgesteld, die door alle landen met wetgevende, uit voerende en rechterlijke bevoegdheden zou worden bekleed. Blijkens de reso lutie is een wereldorganisatie van parle mentsleden opgericht. Aan alle parle mentsleden of leden van een wetgeven de vergadering wordt verzocht zich achter de resolutie te scharen, zich bij de parlementaire organisatie aan te sluiten en er naar te streven, dat deze door alle regeringen en volken wordt erkend. Methode. Een Tsjechoslowaakse arts, dr. Jaroslav Skala, past een genezingswijze tegen drankzucht toe, die volledige ge heelonthouding ten gevolge heeft, aldus meldt een te Wenen aangekomen vluch teling, die deze kuur tegen zijn zin ge volgd heeft. De kuur bestaat uit een cursus van zeven weken in een speciaal kamp. Behalve een grote dosis vita minetabletten en sinaasappelsap wor den lezingen gegeven over geheelont houding en dronkenschap en discussies gehouden over politieke en economische onderwerpen. Overdag werken de pa tiënten in de tuin van het kamp. Wie er op betrapt wordt drank het kamp bin nen te smokkelen, wordt tot twee jaar dwangarbeid in de uraniummijnen ver oordeeld. Handel. In een voor Duitsland bestemd commentaar verklaart radio-Moskou, dat een vijfmogendhedenverdrag voor de Britse, Franse, Italiaanse en Duitse exporteurs de markten van de Sovjet- Unie, de Oost-Europese landen en China zou openen. De West-Europese staten zouden uit genoemde landen grondstof fen kunnen betrekken en voorts zou den zij hun levensstandaard kunnen verhogen en bevrijd worden van de last der uitgaven voor de bewapening. Botsing. Een troepentrein met Nederlandse militairen is gisteren op het station van Kreuznach (Duitsland) door een uit lége goederenwagens bestaande trein geramd. De locomitief en enige wagons van de militaire trein ontspoor den. Er deden zich geen ernstige per soonlijke ongelukken voor. Milliard slagen. De Hongaarse regering heeft een staatslening, de tweede na de oorlog, uitgeschreven. Deze bedraagt een milliard Forint en loopt over een periode van tien jaar. „Door in te schrijven op de tweede vredeslening", aldus een door de regering uitgegeven oproep, zal ons volk zijn eigen geluk en een betere toekomst van zijn vaderland bevorderen. Elke Forint van de nieuwe lening is een slag tegen de plannen van de oorlogsstokers". Plan. De Amerikaanse regering heeft bij een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden, die de kwestie van het krantenpapier bestudeert, een plan in gediend, dat beoogt krantenpapier te besparen door vrijwillige verlaging van het aantal kranten, dat voor de straat verkoop wordt gedrukt. Uit een onder zoek naar de toestand in tien steden bleek, dat jaarlijks 184.000 ton kranten papier kon worden bespaard op de in het plan aangegeven wijze. Straf. De New Yorkse bookmaker Harry Gross is tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging aan het hoofd te staan van een grote, door de politie beschermde speelorganisatie. Gross was onlangs de voornaamste ge tuige in een proces tegen een aantal New Yorkse politie-agenten, die van corruptie werden beschuldigd. Hij wei gerde toen echter op een gegeven ogen blik zijn getuigenis voort te zetten, om- dat zijn vrouw dreigbrieven had ont vangen, zodat de beklaagden moesten worden vrijgesproken. Tijdbom. Een kleine tijdbom is gisteravond ontploft nabij de ingang van het ge allieerde militaire hoofdkwartier te Triëst. De voorgevel van het gebouw werd beschadigd. Verscheidene ruiten in de omgeving werden verbrijzeld. Er werd echter niemand gewond en de schade is gering. Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omliggende gemeenten hoopt Zaterdag zijn zestigste verjaardag te vie ren. De aanstaande jarige is in Apeldoorn geboren, bezocht aldaar de HBS en stu deerde vervolgens aan de Hogere Land-, Tuin- en Bosbouwhogeschool te Wagenin- gen die hij in 1914 als Indisch landbouw kundige verliet. In 1932 promoveerde hij tot doctor in de landbouwkunde. Na werkzaam te zijn geweest als onder directeur der N.V. Keiler en Macdonalds Technisch Bureau en administrateur van de Nederlandse Vereniging van Electro- technische Werkgevers werd jhr. Mollerus in 1922 benoemd tot secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. In de loop der jaren heeft hij in vele be sturen functies verricht. Hij is nog en wel drieëndertig jaar secretaris van de voet balclub HFC en voorzitter van de Neder landse Biljartbond. Hij maakte vele rei zen en vertelde hierover op bijeenkomsten in talrijke steden van ons land. Oók be handelt hij middenstandsonderwerpen op vergaderingen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2