II VLEESCROQUETTEN fa. B. A. Cassée Zonen Natuurbeschermingsweek door burgemeester Cremers geopend H O. V. Wollen Dekens Wijkcomité Haarlem-Noord ijvert voor nieuwe bad- en wasinrichting Frans Heerkens Thijssen ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Waardevolle actie tegen zedenverruwing" M.T.S. -corps te Haarlem Directeur trekt zich terug als ere-voorzitter Programma van de N atuurbeschermingsweek OVERVEEN -TEL:23523 ProfBerkelbach van der Sprenkel onderscheiden Haak in-loterij BAKKER's CAFETARIA'S GIRO Stichting tot viering van nationale feestdagen op komst Henny Laméris zong in Renaissancezaal Willem Andriessen gaf een pianorecital Ballet Recital komt in de schouwburg Met de H.O.V. Restauratie van schilderijen Burgerlijke stand van Haarlem 8 Gisteravond werd door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, de Natuurbeschermingsweek geopend, waarna een rondgang over de beide tentoon stellingen volgde. Op de foto, van links naar rechts: wethouder D. J. A. Geluk, mevrouw Cremers en burgemeester Cremers bij een fraai diorama in de Vleeshal In een der bovenzalen van Brinkmann is gisteravond de Natuurbeschermings week Kennemerland 1951 officiéél ge opend in aanwezigheid van het vrijwel voltallige ere-comité, het algemeen be stuur, de diverse werkcommissies en vele andere autoriteiten en particulieren, die in de totstandkoming van deze natuurbe schermingsweek een werkzaam aandeel hadden. Wethouder D. J. A. Geluk gaf in zijn kwaliteit van voorzitter van het algemeen bestuur een overzicht van de wordingsge schiedenis van deze natuurbeschermings week en van de opvoedkun dige en cultu rele oogmerken die de initia tiefnemers en hun mede wer kers bij de realisatie van het plan voor ogen gestaan hebben. Van vele zijden werden daarbij belangeloos hulp en deskundig advies verleend, waarvoor de heer Geluk alle betrokkenen dank zei. In het bizonder bracht hij hulde aan de heren H. J. Jonker, voorzitter der werk commissies en ziel en motor van het plan, en J. A. Dorresteijn. Ook de Provinciale Waterstaat en Openbare Werken van Haarlem hadden belangrijke bijdragen tot het slagen van de opzet geleverd. De ge meenteraad van Haarlem bracht spreker dank voor het beschikbaar stellen van 5000 als garantiesom voor het slagen van de Natuurbeschermingsweek. De heer Anton Pieck ontving tenslotte als blijk van waardering voor zijn fraaie affiche een exemplaar van het boek „Haarlem zeven eeuwen stad". Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers sprak daarna de officiële openingsrede uit, waarin hij zeide de bevordering van de natuurbescherming op deze wijze van groot belang te achten. Het is heus niet alleen de jeugd, die zich in de natuur tot baldadigheden laat verleiden, ook de vol wassenen en vooral de „stadsmensen" ge dragen zich in bos en veld dikwijls nog als barbaren en de ervaring leert, dat boetpredicaties en strafbepalingen in dit opzicht weinig of geen effect sorteren. Verbetering hierin bereikt men slechts door de latente natuurliefde, die in ieder mens leeft, te wekken en te stimuleren en daartoe kan deze natuurbeschermingsweek een belangrijke bijdrage leveren. De bur gemeester hoopte, dat de tentoonstellingen en andere manifestaties in de komende week de belangstelling mochten krijgen die zij verdienen. Nadat ook de burgemeester alle orga nisatoren dank en hulde had gebracht, werd een rondgang gemaakt over de bei de tentoonstellingen, in de Vishal en de Vleeshal. ADVERTENTIE Het leerlingencorp-s van de Haarlemse M.T.S. heeft zijn erevoorzitter, de directeur der school ir. G. L. Ludolph, verloren. De corpsleden hebben zich namelijk niet ge houden aan een afspraak die zij met hun directeur hadlden gemaakt. Twee jaar ge leden hebben zij de belofte gedaan geen ongeregeldheden meer uit te lokken met de leerlingen van hef Kennemer Lyceum, bo vendien beloofden zij dat het „proef draaien" of ontgroenen van de nieuwe corpsleden in het vervolg binnenshuis zou geschieden. Beide beloften hebben zij dezer dagen gebroken, toen er relletjes ontston den voor het Kennemer Lyceum. De M.T.S.- ers mogen dan geen actief aandeel hebben gehad in de ongeregeldheden, wel waren zij, naar de directeur meent, de aanleiding daartoe. Op grond daarvan heeft de directeur zich als erevoorzitter van het corps terug ge trokken. Dat houdt meteen in dat het corps geheel buiten de school is komen te staan. Het is de leden verboden nog bijeenkom sten te beleggen in het schoolgebouw. Het bestuur van de vereniging van leer lingen der M.T.S. zendt ons een uiteen zetting van het gebeurde van Woensdag. Daar dit overeenkomt met de lezing die wij daarvan gaven, is het onnodig die nog op te nemen. Wij volstaan met de laatste zinsneden: „Resumerend: Wij hebben de fout ge maakt, ondanks dringend verzoek de proef- draaitijd intern te houden, ons toch aan een openbare demonstratie schuldig te maken. Niettegenstaande de moeilijkheden hier door ontstaan en die wij ten zeerste betreu ren, blijft het corps voortbestaan. Wij zul len er naar streven door innerlijke verster king dergelijke ongeregeldheden in het ver volg te voorkomen". Zaterdag, Zondag en Maandag: Tentoon stellingen in de Vishal en in de Vlees hal van 10 tot 22 uur. Zondag: Frans Halstheater, vertoning van culturele films, met als spreker Jan P. Strijbos, 11 uur. Excursies: naar de Kennemer Duinen (10 en 14,30 uur): Stadskweektuin, Kleverlaan (10 uur) en Thijsse's Hof (10 uur). Praatje over de derde lijn van de radiodistributie door de heer G. P. Melsen over „Invloed van de mensen op het duinlandschap", 19.30 uur. Maandag: Frans Halsmuseum (Projec tiezaal), lezing dr. M. F. Mörser Bruins, 8 uur; Wethouder Westerveld- school, lezing ir. C. N. A. de Voogd, 8 uur. ADVERTENTIE RALEIGH Burgers Fongers LOCOMOTIEF Sport- en Tour- Rijwielen VAN In de heden te Utrecht gehouden verga dering van de Oecumenische raad in Ne derland deelde de minister van Justitie mr. H. Mulderije mede, dat het de Koningin behaagd had de voorzitter van de raad, prof. S. F. H. J. Berkelbach van der Spren kel, te benoemen tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Bij de overhandiging der versierselen verklaarde minister Mulderije, dat met deze benoeming zijn vele en enthousiaste werk voor de oecumene, in ons land en internationaal, dankbaar geaccentueerd werd. Vrijdagmiddag is te Amsterdam de trek king gehouden van de Haak in-loterij ten bate van de kankerbestrijding. De zes hoofdprijzen vielen respectievelijk op 9336, 11096, 24078, 3417, 30780 en 24863. ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN te zijn En tochslechts 25 ct. per stuk. Gen. Cronjéstraat 121 - Rijksstraatweg 238 ADVERTENTIE Het actieve wijkcomité Haarlem-Noord, dat trouw eens in de veertien dagen in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat het klachtenboek openlegt, om vervolgens die klachten ter kennis van de officiële in stanties te brengen en er een vurig pleidooi bij af te steken opdat zij met spoed van de baan gaan, heeft in de loop van zijn be staan al menige bittere pil moeten slikken. Het is meestal zó dat de wensen van Haar lem-Noord wensen blijven en dat de klach ten moeilijk tot een oplossing gebracht kunnen worden. Het bestuur krijgt keer op keer te horen dat de financiën van de ge meente niet dusdanig zijn, dat op het ogen blik veel veranderingen kunnen worden aangebracht. Dat wil overigens nog lang niet zeggen dat de bestuursleden het hoofd in de schoot leggen of bij de pakken gaan neer zitten. Het tegendeel bleek op de ver gadering die gisteravond werd gehouden. Een lang gekoesterde wens van vele Haarlem-Noorders is een apotheek en het wijkcomité heeft al menige stap onderno men om die apotheek te krijgen. De Rotter damse apotheker J. Krijnen heeft het be stuur inmiddels laten weten dat hij het voornemen koestert om op de hoek van de Eksterstraat een zaak te openen. Hij had ter spoedige uitvoering van zijn plannen een urgentieverklaring nodig, die het wijk comité hem inmiddels heeft verstrekt. Duur maar noodzakelijk Een ander stokpaardje van het wijk comité is een badhuis met wasinrichting. Een enquête die de U.V.V. onder de bewo ners van Haarlem-Noord heeft gehouden, bracht aan het licht dat een badhuis in derdaad wenselijk is. Zij, die thuis niet de beschikking hebben over een bad of een douche-cel, zijn veelal aangewezen op de badhuizen aan de Egmondstraat of de Wüstelaan. Het heeft weinig zin om een particulier voor de oprichting van een badhuis te in teresseren. Een vergunning daartoe wordt slechts schaars verleend. Wat de financiële consequenties betreft: een badhuis met vierentwintig cellen komt op twee en een halve ton, wil men er een drooginrichting bij bouwen, zal men drie ton moeten neer tellen. Beginkapitaal De Haarlemse wethouder van Financiën, de heer W. C. Bakker, is van de urgentie van een badinrichting voor Haarlem-Noord overtuigd, maar dat wil nog niet zeggen dat hij een deel van de (schaarse) ge- meentefinanciën daaraan kan besteden. De leden van het wijkcomité hebben zich nu tot taak gesteld een enquête te houden onder de bewoners van Haarlem-Noord: men wil namelijk vast een beginkapitaal vormen ter verwezenlijking van het bad huisplan. Ook 4e Haarlem-Noorders die thuis over badgelegenheid beschikken, wil men trachten voor een nieuw badhuis warm te maken. Na de suggestie van en kele leden om met het Witte Kruis in zee te gaan, besloot men met die organisatie in overleg te treden. Een klacht over de verlichting van de Vergierdeweg is dank zij de activiteit van het Wijkcomité van de baan geraakt: de Vergierdeweg is vijf lantaarnpalen rijker geworden. De speelplaats achter de Jan P. Coen- school is voor velen een bron van ergernis geworden. Sinds de jeugd er, naast on schuldige kinderspelen ook de baldadigheid beoefent: in korte tijd sneuvelden er heel wat ruitjes. De ouders kunnen er wellicht op toezien dat hun kroost zich wat minder ruw gedraagt bij het plegen van zijn ont spanning. Het bestuur heeft zijn werkagenda uitge breid door de toezegging te doen om met de desbetreffende instanties te komen tot een betere verlichting van de Waterbuurt. Vooral de vele ouden van dagen die er wonen, ondervinden veel last van de schaarse verlichting, vooral omdat de jeugd er bij het spelen nogal eens kuilen graaft op die plaatsen, waar men een trottoir zou wanen. Er is in Haarlem-Noord al heel wat ge praat over de oprichting van een Stichting Viering Nationale Feestdagen, die het or ganiseren van optochten en kinderspelen voor haar rekening zou moeten nemen, bij verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis en dergelijke. Hoofden van scholen en onderwijzers kunnen in dit opzicht on getwijfeld veel bereiken en vandaar dan ook dat het comité met hen contact zal op nemen. Met Johan Ligtelijn als begeleider gaf de zangeres Henny Laméris Vrijdagavond in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum een liederenrecital voor een kleine groep belangstellenden. Het was een avond die gemengde indrukken naliet. Bij het beoordelen van een zangprestatie is het natuurlijk dat men allereerst aan dacht schenkt aan de kwaliteiten en de technische mogelijkheden van de stem, het instrument waarmee het. programma van meer of mindere artistieke waarde, dat doet er niet toe moet worden uitgevoerd. Het bleek al gauw dat de bruikbare stem- omvang van Henny Laméris tamelijk be perkt is. Daarbij viel het ook direct op dat zelfs het beste gedeelte het medium van de „tessitura" vrij weerbarstig is en zich niet willig leent tot gevariëerde ex pressie. Maar daar bleef het intoneren ten minste nog zuiver. Boven f tweemaal ge streept was het echter met de intonatie zeer wisselvallig. Van een licht aanspreken de en stralende hoogte was geen sprake. Technische vaardigheid in het midden- register was menigmaal te waarderen; maar bij de kleurloze laagte en de onzekere hoogte had dit te beperkte grenzen. Daarentegen kan men deze liederenzan- geres muzikaliteit en goede smaak niet ontzeggen. Zij kwam met een niet alle daags progx-amma, waarop enige van de minder vaak gehoorde Schubertliederen en enige vrij onbekende Engelse zangstukjes voorkwamen. Ook de voordracht had soms karakteristieke en verantwoorde muzikale elementen. We zouden zelfs kunnen zeggen dat de bedoeling steeds goed was, maar dat helaas de stemmiddelen deze meestal niet konden verwex-kelijken. Iix „Adieu" van Fauré bijvoox-beeld kwam er van het dyna misch effect niets terecht. Vooral het echt lyrisch zingen, dat kan bekoren alleen reeds door de klank, vormde het zwakke punt. Uitzondering is te maken voor „Die Tau- ben" van Schubert, waarbij de stem in halve tint gehouden, nogal lenig en expres sief was. Maar al hoorde men verder wel eens een mooi getroffen versregel, even verder was de sfeer die er door gewekt werd weer stuk. Het gelukkigst was de zangeres in liedex-en die het moeten hebben van een spirituële voordracht, zoals „Le papillon et la fleur" van Gabriel Fauré (een lied in chansonettestijl) en ook in en kele composities van Poulenc. Intelligentie, muzikaliteit, smaak, tempe rament en voordracht, dit alles te zamen vormt voor zangeres of zanger een rijk bezit; maar dienstbaar maken van deze kwaliteiten door middel van een fraaie en goed ontwikkelde stem is een kwestie op zichzelf, waarmee ten slotte alles staat of valt. Ik geloof dat mevrouw Laméris ex- goed aan zou doen haar répertoire te be perken tot die liederen welke haar niet noodzaken haar stern-omvang te forceren. Johan Ligtelijn toonde zich een muzikaal, vaardig, vlot en volgzaam begeleider. JOS. DE KLERK BUITENLANDSE SOLISTEN ZINGEN IN „TOSCA" Op Dinsdagavond 2 October zal de Ne derlandse Opera in de Stadsschouwburg te Amsterdam „Tosca" van Puccini opvoei-en, met de sopraan Daniza Ilwitsch van de Meti-opolitan Opera te New York en de Staatsopera te Wenen in de titelrol. De rol van Scarpia wordt vervuld door de bari ton Paolo Gorin. DE BRUILOFT VAN FIGARO De Nederlandse Comedie heeft het blij spel „De bruiloft van Figaro" van Beau- marchais in studie genomen. De regie zal worden gevoerd door Johan de Meester. ADVERTENTIE 150 175 190 200 225 230 35.- 57.50 62.50 ZIJLSTRAAT 83 SINDS 1892 ADVERTENTIE De Sonate pathétique'van Ludwig van Beethoven is populair. Vooral in de klin gen van amateur-pianisten is zij geliefd, ten minste zo geliefd als zijn zogenaamde „Mondschein-sonate". De ervaring heeft geleerd, dat de populai-iteit van een mu ziekwerk zeker geen betrouwbare maatstaf voor de artistieke waarde daarvan is. Maar ten aanzien van de Sonate pathétique is de bekendheid en bemindheid ook om het kunstzinnige gehalte gerechtvaardigd. Het is een door en door romantisch stuk. Van begin tot einde geeft de sonate uitdrukking aan het persoonlijk lief en leed van de com ponist in bewogen, ernstige en gei-eser- veerd-blijde klanken en in de innig-lyrische melodie, die het Adagio cantabile zijn ex pressieve kracht verleende. Met deze Sonate pathétique begon de pianist Willem Andriessen de klavieravond, die hij gisteren in de gemeentelijke Con certzaal te Haarlem voor vele toehoorders gaf. Het werd een vertolking, die trof door haar muzikale geladenheid en die vooral in het Adagio een ontroei-ende hoogtepunt be reikte. In het Adagio herkenden wij An driessen weer als de gevoelige klanken- dichter. Ook in de Etudes en forme de va riations opus. 13 van Robert Schumann, die de pianist a* de Sonate van Beethoven speelde. Andriessen heeft deze variatie études al dikwijls te Haarlem ten gehore gebracht. Zij hebben ongetwijfeld een bij zonder plaatsje in zijn hax-t gekregen. De uitvoex-ing bewees wel hoe Andriessen zich met deze muziek vereenzelvigd heeft. Het was alsof de pianist improviseerde, zo over tuigend, zo natuurlijk, zo klankschoon was zijn spel. In het bijzonder onderscheidden zich in deze zin de voordrachten van het thema, de derde variatie met de fraaie violoncel-melodie en de negende variatie, waarin zich tegen een achtergi-ond van donkere harmonieën een wondex-lijk mooie dialoog van twee stemmen ontwikkelt. Na de pauze wax-en het allereerst drie werken van Claude Debussy (Reflets dans l'eau, Hommage a Rameau en Mouvement) waarmee Andriessen zijn x-ijke klankfanta sie kon ontplooien. En daarop zocht hij een dieper innerlijk contact met de toehoorders door middel van de verfijnd gespeelde Noc turne in e opus 70 van Fred. Chopin. De Mazux-ka in cis opus 6 no. 2 werd in een rubato-uitvoering de ovex-gang naar de grandioze Polonaise in As opus 53. Andries sen maakte haar met een geweldige climax tot een imposant slot van de avond. Zonder toegiften ging het niet. De Ro mance in Fis van Schumann klonk als een verstilde droom en als natuurlijke reactie dartelde hierna de Etude opus 10 nr. 5 uit de vleugel. P. ZWAANSWIJK. De Haarlemse Kunstgemeenschap heeft de gelukkige gedachte gehad" het nieuwe seizoen op Maandagavond 8 October in de Stadsschouwburg te laten openen door het Ballet Recital onder leiding van Sonia Gas- kell met medewerking van het door Mari- nus Adam gedirigeerde orkest van de H. O.V. Naar onze mening is Sonia Gaskell de aangewezen figuur om te fungeren als balletmeestei-es van het met overheidssteun te vormen nationale ballet, dat officieel zal worden opgericht zodra de Haagse gemeen teraad het als sluitstuk van de totale sub sidie gevraagde bedrag beschikbaar stelt. Vele van haar huidige leerlingen zullen daar stellig deel van uitmaken. In ieder geval is dit Ballet Recital het enige ensem ble in ons land dat op een zo hoog mogelijk niveau iets ax-tistiek-belangwekkends heeft gepresteerd. De technisch zeer moeilijke choreografische studie „Rhythme en klank" op muziek van Béla Bantók mag zelfs op „Met eervol ontslag" (The Browning Version) (Rembrandt). Dit is een film van één man: Michael Redgx~ave. Alles wat aan acteurs- en ander matex-iaal rond hem is gerangschikt zinkt bescheiden weg in de vervagende achtergrond, terwijl de toch al zo definitief omlijnde figuur van de humorloze, zure docent Cx-ocker-Harris, door Redgrave xiitgebeeld, onweerstaanbaar en imponerend naar voren treedt. De cine- matogx-aphie biedt talloze mogelijkheden, mits zij gevoerd wordt door een kunstenaar. Hier is de kunstenaar een ..acteur, die met besliste superioriteit de leiding van de camera terugwijst en zelf het heft in han den neemt. Sommigexi menen dat dit niet de hoogste roeping van de filmkunst is. Wellicht hebben zij gelijk doch dan is het de hoogste roeping van de acteur mis schien om in een uitzonderlijk geval als dit te bewijzen dat hij geen dood materiaal behoeft te zijn. Michael Redgrave heeft blijkbaar die kans gekregen. De camex-a, andex^s zo vol initia tief en zo dictatoriaal heersend over de stof, houdt zich in dit geval deemoedig en bijna star, in ieder geval gehoorzaam, aan een voorzichtige en zox-gvuldige observering van Redgrave's handelingen, die een even wichtig opgebouwd drama op zich zelf zijn. Dit drama heeft tragiek en humox-, doch het heeft boven alles een treffende analy serende kracht, waax-door een mens ten voeten uit levend en denkend naar voren treedt. Een alledaags levensprobleem dat van twee mensen die elkander niet be grijpen en „als schepen in de nacht" el kander in volkomen isolement voorbijgaan, al schijnen ze in een huwelijk verbonden wordt verteld, ontleed en opgelost in de sobere gebax-en, de slepende en geaffecteer de woorden en de snel-verborgen ontroe ringen van de mens Crocker-Harris. Een alledaags probleem van een alledaags mens misschien, maar beide in de onweerstaan bare duidelijkheid van een eenvoudig film beeld zo indrukwekkend weergegeven, dat niemand zal kunnen ontkomen aan de ont roerende greep ervan. Niemand? Dat is misschien teveel gezegd. Maar wié er aan ontkomt, moge zich be zinnen of zijn ontvankelijkheid wellicht de grootheid van de eenvoud is ontwend. J. L. Odette Churchill (City). Deze film, die alom reeds overweldigend succes heeft gehad, wordt nu voor de tweede keer in Haarlem vertoond. Anna Neagle vertolkt op voorbeeldige wijze de rol van Odette Churchill, de En gelse spionne in dienst van de geallieer den. Zij wordt welhaast feilloos terzijde gestaan door Trevor Howard, die de com mandant van de Engelse geheime dienst in Zuid-Oost Frankrijk uitbeeldt. Regisseur Herbert Wilcox stond ongetwijfeld voor een moeilijke taak, maar met een verfijnde techniek wist hij een rolprent te maken, zoals er slechts bij hoge uitzondering wor den geproduceerd. Men kent het histori sche verhaal van de moeder van drie kin deren, die als spionne naar Frankrijk wordt gezonden en daar op heldhaftige manier de Duitsers om de tuin leidt, tot op het ogenblik dat zij door contra-spionnage in de val loopt. Odette Churchill is een film, die evenals het boek, door zijn voortreffelijke kwali teiten warme aanbeveling verdient. H. J. In de klauwen der Maffia (Lux or)- We kunnen ons voorstellen dat deze ge schiedenis, een mengsel van sensatie en romantiek, de warmbloedige Italianen tot in het diepst van huix ziel geroerd heeft, zodat zij er een film van gemaakt hebben, die in hun eigen land vrij veel succes heeft gehad. Maar op ons, nuchtex-e Noorderlin- gen, maakt het verhaal niet zoveel indruk, ook al niet omdat wij de sfeer, waarin de gebeurtenissen zich afspelen, moeilijk kun nen aanvoelen. De centrale figuur is een man, die zich durft te verzettexx tegen de wensen van de Maffia, een bende die een gehele streek terroriseert. Dat komt hem duur te staan, want de Maffia weet hem wegexxs moord te doen veroordelen door px-essie uit te oefenen op de getuigen. Maar de onschuldig veroordeelde ontsnapt uit de gevangenis en neemt met een dubbel- Scène uit het laatste deel van „Oud- Amsterdams Prentenboek" op muziek van Röntgen naar een toneelstuk van Thomas Asselijn. het internationale plan worden geplaatst. De jonge soliste Marianne Boedijn zal niet alleen hierin, maar ook in de zo populaire excerpten uit het klassieke répertoire, haar schitterende aanleg ten toon spreiden. Van de andere medewei-kenden moeten worden genoemd: Hanny Bouman, Louki van Oven (die „De stervende zwaan" in de originele zetting van Michel Fokine danst), Maria Huisman, Aart Verstegen, Martin Schee pers en Conrad van de Weetering. Op het programma komen behalve de reeds vermelde werken nog voor een ballet suite op muziek van Gluck, „Les- Sylphi- des" op xnuziek van Chopin en enkele klei nere nummers. De finale bestaat uit twee delen van het „Oud-Amsterdams Prenten boek" op muziek van Röntgen, een frag ment uit welk vx'olijke divertissement men hierbij in beeld ziet gebracht. De liefheb bers van de dans mogen op deze avond niet ontbreken. Men zal dan tevens kunnen con- statei'en hoezeer orchestrate begeleiding de indruk van het geheel ten goede komt. loops jachtgeweer wraak op bijna iedex-een, die in het proces tegen hem getuigde. Als zijn geliefde bij zo'n schietpartij het leven laat, geeft hij zijn wraakplannen op en meldt zich bij de politie. Het is dus allerminst een vrolijke geschie denis. Men kan veel waardex-ing hebben voor de technisch zeer knappe verfilming en voor het voortreffelijke spel, al bereikt Silvana Mangano niet het peil van haar px-estaties in „Bittex-e Rijst" en evenmin dat van haar tegenspeler Arnedeo Navarro. S. K. „De strijd om liet recht", „De moordzaak Bentry" (Spaarne). Robert Living stone, Bob Steele, Raf Davis, de drie mus ketiers uit het Westen, zijn avonturiers die al verscheidene malen in films zijn opge treden en voor moeilijkheden zijn geplaatst. Deze keer vervullen zij de belangrijkste rollen in „De strijd om het recht" en maken de boel onveilig in hun land, waar i-ege- ringstroepen zich hebben teruggetrokken en bandietenbenden menen hun slag te kunnen slaan. Ranches worden geplunderd en een moord wordt gepleegd. KlaaiTieid komt in deze moord, zij het ook dat zich verwikkelingen voordoen en een vuurge vecht geleverd moet worden. In de tweede hoofdfilm „De moordzaak Bentry" treedt Belinda Prentice op. Zij is specialiste in het oplossen van moordzaken en schrikt niet terug voor moeilijkheden waarvoor zij geplaatst wordt om kiaarheid te brengen in de moordzaak-Bentry- Beschuldigd (Frans Hals). Dit is het trieste verhaal van een vroxxwelijke professor in de psychologie aan een uni versiteit in Amerika, die na een. moord uit verweer haar denkwijze in de praktijk ten nutte tracht te maken, omdat zij de bewij zen tegen zich ziet opstapelen, ondanks haar uiterlijke veranderingen. Deze film bestaat uit een aantal scènes, die ontegen zeggelijk van de voortreffelijke techniek van de hoofdrolvertolkers, Loretta Young en Robert Cummings getuigen, maar die echter naarmate het verhaal ten einde loopt, onbevredigend kunnen gaan werken. Dit is eens te meer te betreuren, omdat men bij de behandeling van een dergelijk subtiel onderwerp een aannemelijker re sultaat zou verwachten. Dat neemt overi gens niet weg, dat het spel van Lox-etta Young in de rol van de beschuldigde vrouw over het geheel genomen wel voldoening zal schenken. Dit brengt de balans echter niet in evenwicht, hoezeer Robert Cum mings heeft geprobeerd daaraan mee te werken. H. J. Op naar Broadway (Pal ace). Een show-film met de gecombineerde attracties van Doris Day en Virginia Mayo, twee zangeresjes, die zich momenteel ten zeex\ste in de gunst van het publiek verheugen. Het verhaal dat verder werd opgeluisterd door de aanwezigheid van een aantal frisse jongemannen van de militaire academie West Point, is de moeite van het navertel len niet waard, maar het dient dan ook alleen om het optreden der twee gestroom lijnde nachtegalen te rechtvaardigen en anderhalf uur onschuldig vermaak te leve ren met veel muziek, tempo en grapjasserij. En daar slaagt het wel in. W. L. B. ADVERTENTIE Plein 13 - Haarlem - Tel. 10386 EERSTE ADRES IN DEN LANDE HAARLEM, 28 September 1951 BEVALLEN van een zoon: 25 Sept., A. M. G. Mulder—Beuken; 26 Sept., G. J. van Op- zeeland—Veldhuizen: 27 Sept., M. Aantjes— Boele; 28 Sept., E. C. J. PortegiesKablou; F. M. Uitenbogaax'dHop; M. van Dalen Prampithak. BEVALLEN van een dochter: 27 Sept., C. F. Smit—Weijers; S. W. Timmer—van Bragt; M. E. M. Zwart—IJsselmuiden; M. I M. Hui- zinga—van Brero; 28 Sept., W. J. Lüning— Dieperink. OVERLEDEN: 26 Sept., K. Bes, 93 j„ Chry santhemumlaan: T. Beemsterboer, 32 j„ Kam perlaan; G. J. Bakker, 19 j., Maerten van Heemskerkstraal; 27 Sept., P. Willemsen, 77 j., Klein Heiligland; A. M. KopsVoorder- haak, 65 j., Kleine Houtstraat; K. de Vries, 84 j„ Schotersingel; H. B. Laugeman, 63 j., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10