Opstand van Argentijnse officieren tegen Peróns regiem onderdrukt OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dictator ontdeed zich meteen van politieke tegenstander Hevige brand teisterde groot Rotterdams havenpakhuis Amerikaanse president verzocht Engeland geen troepen naar Abadan te zenden Engeland vraagt spoedzitting van de Veiligheidsraad Weerbericht Argenti jnse explosie De leiders Brandweer streed 22 uur tegen verzengende vlammenzee Schade beloopt millioenen Rusland op de hoogte van Zweedse kustverdediging Luitenant-kolonel Christian gewond Obstakels weggeruimd „Rotterdamse Dagen te Straatsburg Het woord is aan Britse conservatieven publiceren programma Perzische oliekwestie voor de UNO Konin^ George gaat vooruit Electriciteitsnet 's avonds overbelast 66e JAARGANG No 70 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 234 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN NIEUWE grote scène heeft zich in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires afgespeeld. Een militaire opstand, zo wordt gemeld, is bedwongen. President Juan Perón, prijkend op het balcon van zijn rose paleis op de Plaza del Mayo, heeft de me nigte toegeroepen dat een aanslag op zijn leven en op dat van zijn gade was mislukt. De euvele poging was gepleegd toen zij 's morgens het militaire terrein Campo de Mayo bezochten. Maar hij zei niet wat er eigenlijk gepoogd was: of men op Evita en hem had geschoten, of gepoogd hen te ont voeren of iets van dien aard. Hij zei dat niet en het is vandaag nog onbekend. Er is censuur in Ai-gentinië: nu scherper dan ooit, want de staat van beleg is afgekon digd. Het is een merkwaardige geschiedenis. Als opstanden in een land uitbreken, als aanslagen op staatshoofden gepleegd wor den, pleegt men te vernemen wat er precies geschied is. Ook als zij bedwongen worden. Maar het régime-Perón laat tot dusver al leen vage aanduidingen door. Cavaleristen en cadetten van een militaire academie hebben „een coup" beproefd. Waarmee? Hoe? In welk aantal? Geen toelichting, be halve de mededeling dat zij door legale troepen met artillerie-vuur tot de overgave zijn genoopt. Een 66-jarige ex-generaal met de Engelse naam Rawson, die inder tijd wel eens een paar dagen president der republiek is geweest, wordt als een van de leiders van de opstand genoemd. Hij is er vandoor, met een aantal aanhangers en met vijf tanks. Gisteravond „ontbrak van hem ieder spoor", hetgeen wel duidt op bijzon dere listigheid van lieden, die vijf tanks bij zich hebben. Een andere leider van de op stand, de oud-generaal Menendez, zou even eens de vlucht genomen hebben, maar ge arresteerd zijn. En verder is dr. Alfredo Palacios gearresteerd, bekend als de vader van het Argentijnse socialisme en be schouwd als Perón's vermoedelijke tegen- candidaat bij de nieuwe presidentsverkie zing, die op 11 November a.s. moet plaats hebben. In het begin van dit jaar was een andere tegen-candidaat genoemd, maar toen werden een aantal leden van de oppo sitie ingerekend. Haar leiding moest zich daarna reorganiseren en het stond nog steeds niet vast wie de officiële tegencan- didaat bij de presidentsverkiezing zou zijn. Er is nu de staat van beleg afgekondigd, durende tot 11 November. Dat is wel een eigenaardige toestand om er een presidents verkiezing in voor te bereiden; de man die nu tegencandidaat moet worden (nadat Palacios kennelijk is uitgeschakeld) kan ongetwijfeld op een emotionele ervaring rekenen. Vlootstrijdkr achten zijn gisteren ver trokken naar de marinebasis Punta del Indio, waar nog een deel van de marine in opstand heet te zijn. Hoe het is opgestaan en wat het eigenlijk uitvoert wordt niet nader verklaard, behalve dat het zes vlieg tuigen heeft uitgezonden waarvan er twee te Buenos Aires zijn geland. De piloten van die twee zijn ingerekend. Wat hadden ze precies gedaan? Geen verklaring. En de andere vier zijn teruggekeerd naar hun basis. Misschien hebben die ook de pam fletten uitgestrooid, aansporend tot opstand en ondertekend door generaal Rawson, die door legervliegtuigen waren uitgestrooid. De mededeling omtrent die pamfletten is eigenlijk de enige nauwkeurige aanduiding van de activiteit der opstandelingen, die tot vanmiddag is gemeld. Er zal wel meer op heldering komen. Nieuws laat zich in de tijd, waarin wij leven, nooit blijvend door censuur stuiten en de buitenlandse journa listen zullen hun commentaren wel uit het land krijgen. Inmiddels is uit Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, reeds bericht dat de zaak zich een beetje anders zou heb ben toegedragen: de rebellen zouden pre sident Perón een ultimatum hebben ge stuurd, inhoudend dat zij op een bepaald uur tot de opstand zouden overgaan als hii niet aftrad. En daarop zou hii gehandeld hebben volgens de bekende stelling, dat de eerste klap een daalder waard is. De op stand zou dus nog niet uitgebroken zijn toen presidentiële troepen en vliegtuigen in actie kwamen. Mogelijk. Wat eigenlijk precies gebeurd is zal nog wel blijken. President Perón heeft de mannen voor het rose paleis (niet te verwarren met dat andere in Parijs, waar de plaatsvervangers een half jaar lang vergeefs gepoogd heb ben, een agenda voor een conferentie van Oost en West, samen te stellen) aangespoord naar huis të gaan en vrouw en kinderen de kus van de bevrijde republiek te geven. Evita Perón heeft gesnikt en geschreid voor de radio en verzekerd dat zij de hele natie aan haar hart drukte. Zii heeft ook gezegd dat het Argentijnse volk het beste is, dat op aarde bestaat. Maar de bewijs voering ontbreekt. Het rustigste is het in geen geval. Dat er een explosie in Argentinië is ge weest zal geen verbazing in de wereld wekken. Iets dergelijks leek wel te ver wachten. Dat het régime-Perón versterkt is door deze belevenis kan men nauwelijks aannemen. Veeleer het tegendeel. Al lijkt het nu wel zeker dat de president, bij leven en welzijn, op 11 November a.s. herkozen zal worden. R. P. BUENOS AIRES (Reuter) President Perón van Argentinië heeft bekendgemaakt dat een opstand tegen de regering is mislukt. In een rege ringsdecreet is bekendgemaakt, dat legerofficieren doodgeschoten zullen worden, indien zij in opstand komen. Volgens de Argentijnse staatsradio was de opstand ontstaan bij het achtste cavalerie-regiment en de cavalerie- school van het garnizoen op de Campo de Mayo. De vliegbasis van Palomar buiten Buenos Aires had zich bij de opstand aangesloten, doch gaf zich over na een beschieting door „loyale strijdkrachten". Onmiddelijk na de bekendmaking dat de opstand was onderdrukt riep de algemene vakbond, die aan de zijde van Perón staat, een algemene staking uit en verzocht alle arbeiders zich onmiddellijk naar het paleis te begeven. Hier deelde Perón van het balcon af mede, dat er des morgens een aanslag op zijn leven was gepleegd. Wereldtentoonstelling in Brussel Naart verluidt bestaan plannen om in 1956 in Brussel een wereldtentoonstelling te houden. Een desbetreffend besluit zou spoedig genomen worden. De regering zou een dergelijk plan welwillend gunstig be oordelen. Volgens de Argentijnse radio werd de opstand geleid door twee generaals, Benja min Menendez en Arturo Rawson. Alfredo Palacios, „de vader van het Argentijnse socialisme", is gearresteerd. In 1946, nadat Perón tot president gekozen was, bedankte Palacios voor het professoraat aan de uni versiteiten te Buenos Aires en La Plata en in 1948, bij de parlementsverkiezingen, deed hij een beroep op de socialisten, aan het regiem van Perón een einde te maken door de radicalen te steunen. Generaal Menendez zou in een proclamatie leger, vloot en luchtmacht „uit naam van het land" aangespoord hebben de regering om ver te werpen en „de normale toestand te herstellen". Generaal Rawson stond aan de zijde van Perón toen deze in opkomst was, doch werd tijdens zijn afwezigheid uit het land in 1944 door Perón verdrongen, toen deze de rechterhand werd van gene raal Farrell, die in dat jaar door een staats greep aan de macht kwam. A.F.P. meldt, dat volgens het hoofd kwartier van het Argentijnse leger de beide generaals zijn gevlucht en de rust in het land is hersteld. Men neemt aan dat de opstand is uitge broken naar aanleiding van het oorspron kelijke plan om Evita Perón candidaat te stellen voor het vi ce-presidentschap. Voor al het leger, zo verklaart men in Washing ton, was hiertegen gekant. Hoewel de can- didatuur ingetrokken werd, zou men het huidige tijdstip het gunstigst geacht hebben voor een opstand. Elf November worden in Argentinië algemene verkiezingen gehou den. Het begin Het uitbreken van de opstand viel samen met een plechtigheid waarop de president vergezeld van zijn echtgenote, een nieuwe vlag zou hebben aangeboden aan het stads- garnizoen. Perón gaf bij zijn toespraak tot het volk geen bijzonderheden over de aan slag, doch verklaarde alleen, dat deze ge pleegd was voor de ingang van het stads- garnizoen op de Campo de Mayo. Daar Perón in zijn toespraak sprak van „de mannen van het verraad, die bij de ingang van de Campo de Mayo op óns op de loer lagen", neemt men aan, dat zijn echtgenote zich op het moment van de aanslag bij hem bevond. Perón verzocht zijn aanhangers rustig naar huis te gaan en „vrouw en kin deren een kus te geven de kus van de bevrijde republiek". Perón bracht het leger dank voor de trouw en toewijding. „De band tussen volk en leser is thans definitief bezegeld", aldus Perón. Laatste bolwerk Vrijdagavond kort voor middernacht werd meegedeeld, dat de luchtvlootbasis Punta del Indio, het laatste bolwerk van de opstandelingen, was gevallen. Het gaf zich over na een bombardement door negen Avro-Lincolns. Het Argentijnse ministerie voor het leger heeft Vrijdagavond mede gedeeld, dat generaal Menendez, die de op stand tegen Perón zou hebben geleid, ge arresteerd is. Vrijdagavond laat heeft het Argentijnse congres een noodwet aangenomen, die pre sident Perón machtigt alle strijdkrachten binnen zes maanden te reorganiseren, be velhebbers te ontslaan en nieuwe te be noemen. De vrouw van de president, Eva Perón. dankte later in een radioboodschap met een door tranen verstikte stem het Argen tijnse volk voor zijn steun. Zij sprak uit haar bed, omdat „haar krachten het door het gebeurde hadden begeven." De regering van Uruguay heeft ongeveer 50 Argentijnse officieren, onder wie twee brigade-generaals, die Vrijdag in zeven militaire vliegtuigen te Montevideo zijn ge land, geïnterneerd. Verder is bekend ge maakt, dat de vliegtuigen en wapens ter beschikking zijn gesteld van de Argentijnse regering. De regering van Uruguay heeft ook vluchten van civiele toestellen naar Uruguay beperkt en" radiostations verzocht zich in de berichtgeving over Argentijnse aangelegenheden tot het uiterste te be perken. Het bericht, dat de Argentijnse generaal Arturo Rawson in Uruguay zou zijn aan gekomen, is te Montevideo tegengespro ken. In Buenos Aires neemt men aan, dat generaal Rawson, die als een van de lei ders van de opstand beschouwd wordt, zich in zijn woning in Buenos Aires be vindt. Hij zou in een schrijven aan het ministerie van Defensie verkiaard hebben, niet aan de opstand deelgenomen te heb ben. Niet onderdrukt? Volgens berichten die binnen kwamen in Generaal Perón, de Argentijnse dictator, tegen wiens regiem gisteren Argentijnse officieren in opstand kwamen, met zijn vrouw Evita. Deze foto werd gemaakt bij de candidaat stelling van het echtpaar als president en vice-presidente. De laatste candi- datuur, die inmiddels al was ingetrokken, was één van de oorzaken van de revolte, die gisteren werd ontketend. Met deze opstand als excuus kan Perón thans voor de verkiezingen van 11 November iedere politieke tegenstander uitschakelen. Hij is er al mee begonnen. Montevideo, de hoofdstad van Uruguay die recht tegenover Buenos Aires aan de ri vier La Plata ligt, moest worden getwij feld aan de juistheid van het bericht over de onderdrukking van de opstandige be weging. Volgens persberichten in Monte video zouden de opstandelingen Perón hebben gewaarschuwd, dat een algehele burgeroorlog zou uitbreken indien hij niet aftrad voor half zeven gisteravond. 99 Het omvangrijke veempand van Thomsons Havenbedrijf aan de Keilestraat te Rotter dam is veranderd in één grote vuurpoel. Sinds gistermorgen kwart voor twaalf vechten honderden Rotterdamse brandweerlieden tegen een loeiende vlammenzee, waarvan de kern door een verstikkende rookontwikkeling moeilijk te bereiken is. Tot nu toe is een schade van vele millioenen guldens aang-richt. Gisteravond spoten meer dan veertig stralen bijna drieëndertigduizend liter water per minuut in het vuur. De voor spelling dat de vlammen uit het dak zouden slaan en het gehele pand met de grond gelijk zou worden gemaakt, is tot nu toe niet uitgekomen. Zeven brandweerlieden die door de rook bedwelmd werden .moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, vijftien anderen werden ter plaatse door de G.G.D. behandeld. De brand is ontstaan in een grote partij paraffine die in de B-afdeling van het veempand ligt opgeslagen. Deze af deling beslaat een oppervlakte van vijftienhonderd vierkante meter. echter dat ook deze zolder was herschapen Reeds vijf minuten na het ontdekken van de brand trokken de eerste brandweer lieden de loods binnen. De rookontwikke ling was toen echter reeds van dien aard, dat twee van hen, door de rook bedwelmd, de strijd moesten opgeven. Nadat de be roepsbrandweer, gewapend met rookmas- kers, ter assistentie kwam, slaagde men er in een weg door de rookwolken te banen en dichter bij de vuurhaard te komen. On middellijk liet men een ladderwagen aan rukken om de brandweer gelegenheid te geven om ook van boven af water op het vuur te spuiten. Na uren zwoegen werd verzocht om assistentie, waarna nog twee autospuiten en een blusboot naar het pand zijn gedirigeerd. De straat voor de loods was in korte tijd herschapen in een rivier, waarin stukken paraffine dreven. Naast het brandende pand bevindt zich een opslagplaats van de Vacuum Oil Com pany. Veiligheidshalve heeft men de helft van de opgeslagen vaten olie naar een ver der gelegen gedeelte overgebracht. De zolderétage waarop een partij lompen en olienootjes ligt opgeslagen, was aanvan kelijk niet door het vuur aangetast, maar door de enorme hitte werden de brand deuren ervan ontzet. Later meldde men In het Paleis op de Dam heeft Koningin JuVana Vrijdagmorgen aan de nabestaanden van posthuum onderscheiden Nederlanders wegens hun bijzondere verdiensten voor het vaderland de Militaire Willemsorde uitgereikt. Foto: de Koningin stelt de ver sierselen behorend bij het ridderschap M.W.O. vierde klasse, ter hand aan mejuffrouw J. C. W. Ketting Olivier, zuster van wijlen soldaat J. F. Ketting Olivier. LONDEN (Reuter). Radio-Stockholm heeft Vrijdag verklaard, dat de handelingen van Ernst Andersson, de onderofficier bij de Zweedse vloot, die beschuldigd wordt van spionnage voor de Sovjet-Unie, het land waarschijnlijk millioenen kronen zul len kosten. Volgens een semi-officiële verklaring zal men alles doen om de kust- en vlootver- dediging te reorganiseren, „aangezien waar schijnlijk alle gegevens hierover thans in handen der Russen zijn". Bij verkeersongeval in Korea In Korea is een jeep, waarin zich de luitenant-kolonels G. H. Christan en W. D. H. Eekhout bevonden, aangereden door een Koreaanse vrachtauto. Luitenant-kolonel Christan liep een arm- en beenbreuk op en zal ongeveer zes weken in een militair hospitaal moeten verblijven alvorens het commando over het detachement op zich te kunnen nemen. Luitenant-kolonel Eekhout kreeg lichte kwetsuren. tussen West- en Oost-Berlijn BERLIJN. (AFP) De autoriteiten van Oost-Berlijn hebben in de afgelopen nacht het grootste deel van de versperringen aan de toegangswegen tot de Westelijke sec toren laten verwijderen. Van Oost-Berlijnse zijde is tot dusver geen officiële verklaring over deze maat regel afgelegd. in een laaiende vuurzee. Deskundigen schatten de waarde van de in het pand opgeslagen goederen op tien millioen gulden. Pas hedenmorgen om half tien kwam het officiële bericht dat men het vuur meester was. STRAATSBURG, (AFP). De „Rotter damse dagen" te Straatsburg, die georga niseerd werden door de „Vereniging voor de uitbreiding van de haven van Straats burg en haar achterland" en de „Stichting havenbelangen" te Rotterdam, hebben ver tegenwoordigers van beide havens in staat gesteld zeer vruchtbare gedachtenwisse- lingen te houden over de toekomstige ont wikkeling van de handelsbetrekkingen en de rivierverbinding tussen Straatsburg, de grote Franse haven aan de Rijn, en Rot terdam, de natuurlijke voortzetting daar van als transitohaven naar de overzeese landen. Bovendien zullen zij ook veel bij dragen tot de Frans-Nederlandse vriend schap. Tijdens de bijeenkomst van Vrijdagoch tend heeft de heer Nolst Trenité, dispa cheur te Rotterdam, het „rechtstreeks cognossement" behandeld. Deze gaf aller eerst een uiteenzetting van de juridische ontwikkeling van deze kwestie in de laat ste jaren en sprak daarna over de oplossin gen, die hem in een min of meer naaste toekomst te verwezenlijken schijnen en die men in scheepvaartkringen te Rotter dam sterk aanprijst. Het Rotterdamse idee komt neer op het volgende: een bekende vervoersonderne ming te Straatsburg of Bazel schrijft een rechtstreeks cognossement uit en verplicht zich op de gebruikelijke voorwaarden voor de Rijnscheepvaart en de zeevaart de koopwaar te vervoeren van Straatsburg of Bazel naar de haven van bestemming over zee. Zij treedt dus op als vervoerster voor Dirk Coster: Toch stijgt de genadige verdoving van het leven altijd weer op, en sluit, de bres, en ook hij die over dood en onvrijheid schrijft staat op van dit geschrevene en leeft alsof hij nimmer sterven zal en vrij tot ieder streven is. (Marginalia). LONDEN (Reuter). Gisteren is het verkiezingsmanifest van de Britse conser vatieve partij, ondertekend door Winston Churchill, uitgegeven. Vooral de aankondi ging hierin, dat de conservatieve partij, wanneer zij weer aan de macht zou komen bij de verkiezingen op 25 October aanstaan de, gedurende de uitvoering van het Britse herbewapeningsprogram een overwinstbe lasting zal handhaven, heeft opzien ver wekt. Men beschouwt dit als een antwoord op de uitlatingen van de zijde der Labour- partïj, dat een conservatieve regering zou zwichten voor de grote zakenlieden. Verder zegt Churchill in het manifest, dat hij nog steeds een tijdperk van vriendschap met Rusland mogelijk acht. Als de drie pijlers van de UNO noemt Churchill ontwikkeling en samenhang van gemenebest en imperium, de eenheid van de Engels sprekende volkeren en voortgang naar een Verenigd Europa, met inbegrip te zijner tijd van de „landen achter het ijzeren gordijn". Het. manifest stelt de volgende punten van conservatieve politiek voor: Uitvoering van het herbewaoeningsplan van de Labourregering van 4700 millioen pond sterling, onder pogingen om tot een economischer gebruik van de betrokken ar beidskracht en gelden te komen. Nationalisatie van de schrootindustrie doch geen nadere voorstellen voor het ves tigen van staatseigendom. Reorganisatie van genationaliseerde spoorwegen en wegverkeer op regionale basis. Handhaving van de nationalisatie der steenkoolindustrie. Herziening van de bestaande winstbelas ting en tegemoetkoming aan bedrijven die hun winst gebruiken voor vernieuwing van de installaties. Streven naar de bouw van 300.000 wo ningen per jaar. Bescherming van de visserij-industrie tegen onbeperkte buitenlandse dumoing en het in het werk stellen van alle pogingen om bii internationale overeenkomst over- bevissing te voorkomen. het gehele vervoer, inclusief overlading te Rotterdam. Een dergelijk rechtstreeks cog nossement zal alleen aanvaard worden door een bankier, die de vervoersonder neming bijzonder goed kent. De heer Nolst Trenité zeide, dat men hoopt, dat het Rotterdamse rechtstreekse cognossement Rijn-zee, zoals dat reeds in embryonale vorm gebruikt wordt, weldra, dank zij de samenwerking van alle belang hebbenden, het algemeen aanvaarde do cument zal worden in het Rijn-zeeverkeer. Het schijnt, dat de door de heer Nolst Trenité uiteengezette ideeën te Straatsburg zeer gunstig zijn ontvangen. In de komen de weken zullen zij in bijzonderheden door de technische diensten bestudeerd worden met het doel oplossingen te be reiken. LONDEN, (Reuter) De Britse rege ring heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat zij besloten heeft het Perzische oliegeschil voor de Veiligheidsraad der UNO te brengen.Engeland zal tezelfdertijd „alle uit voerbare stappen nemen" om Perzië te ver hinderen olie van de Zuidelijke olievelden aan derden te leveren. „Engeland heeft alles gedaan om de uit spraak van het internationale gerechtshof te 's-Gravenhage na te komen", aldus deze verklaring. (Het gerechtshof bepaalde in Juli, dat geen van beide partijen enige actie mocht ondernemen, die het normaal functionneren van de olievelden zou ver hinderen). „De maatschappij heeft zoveel personeel in Perzië gehandhaafd als nodig was om het werk te verrichten, voor zover dit niet door de Perzische autoriteiten werd verhinderd. De Perzische regering daaren tegen heeft door inbeslagneming van de eigendommen der maatschappij, door in menging in alle takken der industrie en door toenemende provocatie van het per soneel der maatschappij deze genoodzaakt haar activiteit zozeer te beperken, oat zij nagenoeg niets meer kon doen dan haar installaties in stand houden. Het thans dooi de Perzische regering tegen de rest van het Britse personeel uitgevaardigde bevel het land te verlaten vormt een laatste aan fluiting van de uitspraak van het hof". Inmiddels wenst de Engelse regering het duidelijk te maken, dat zij de producten van de olie-industrie in Zuid-Perzië als eigendom van de „Anglo-Iranian" blijft- beschouwen en dat zij zich voorneemt alle mogelijke stappen te ondernemen om elke poging van de zijde der Perzische regering, op enige manier over deze olie te beschik ken ten bate van derden te verhinderen, aldus deze verklaring Weinig hoopvol Sir Francis Shepherd, de Britse ambas sadeur in Perzië, heeft na een onderhoud met de Sjah verklaard, niet te verwachten, dat premier Mossadeq zijn uitwijzingsbevel aan de Britse technici in Abadan zal her roepen of wijzigen. Vrijdagavond werd te Londen vernomen dat Sir Gladwyn Jebb, hoofd der Britse de legatie bij de UNO, zich het komende weekeinde per vliegtuig naar New York zal begeven, daar het bijna zeker wordt geacht dat de Veiligheidsraad (op Brits verzoek) een spoedbijeenkomst zal houden ter bespreking van het Perzische oliegeschil. Jebb zal aanvoeren dat de Perzische uit wijzingsorder voor de technici van de olie raffinaderij der „Anglo-Iranian" te Aba dan een in gevaar brengen van de vrede kan betekenen. Alles wijst erop dat de Britse regering geen geweld zal gebruiken om de raffina derij te Abadan in Engelse handen te hou- LONDEN. (Reuter). Het enige bulletin, dat gisteren over de toestand van Koning George werd uitgegeven, meldde, dat de Koning een goede nacht gehad' had en ge stadig vooruit gaat. Een correspondent bij het hof verklaar de vandaag, dat aangenomen zou kunnen worden, dat de behandelende geneesheren thans een bulletin per dag voldoende ach ten. Reeds drie dagen achtereen is er geen avondbulletin uitgegeven. Enkele dokters van de Koning hebben de nacht in het paleis doorgebracht. Om kwart voor negen gisteravond werd het radioprogramma over Hilversum II onderbroken voor een mededeling van de electriciteitsbedrijven in Noord- en Zuid holland. De luisteraars werden aangespoord zo weinig mogelijk stroom te gebruiken daar anders wegens overbelasting van de electriciteitsnetten tot uitschakeling van de stroom in gehele woonwijken zou moe ten worden overgegaan. De bedrijven kampen reeds anderhalve week met overbelasting der netten. Men heeft 's avonds reeds de spanning verlaagd om het verbruik te beperken. den. President Truman heeft premier Attlee in een speciale boodschap verzocht geen troepen te zenden. De raffinaderij is thans geheel door Perzische troepen bezet. Van Amerikaanse zijde te Teheran is Vrijdagavond vernomen dat president Truman deze week voor de tweede maal heeft gepoogd een crisis in het Perzische oliegeschil af te wenden, deze keer door het zenden van een persoonlijke boodschap aan de Sjah. Men wilde geen bijzonder heden mededelen, doch gemeend wordt dat Truman de Sjah heeft verzocht een ma tigende invloed op de Perzische politiek uit te oefenen, die thans geheel wordt beheerst door premier Mossadeq. De Perzische autoriteiten in Teheran hebben het vliegveld Cyprus doen weten, dat het vliegen boven de raffinaderij van Abadan ten strengste verboden is. De Per zen verzochten dit aan alle piloten, die zich waarschijnlijk in het betrokken ge bied zouden ophouden, mede te delen. FRAAI HERSTWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: In de nacht en ochtend weinig wind en op vele plaatsen nevel of mist. Morgen later op de dag droog en vrij zonnig weer met een zwakke tot ma. tige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Koude nacht. Overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 30 September Zon op 6.37 uur, onder 18.22 uur. Maan op 5.48 uur, onder 17.56 uur. 1 October Zon op 6.39 uur, onder 18.20 uur. Maan op 7.07 uur, onder 18.07 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 29 September Hoog water: 2.45 en 15.06 uur. Laag water- 10.41 en 22.56 uur. Zondag 30 September Hoog water: 3.18 en 15.35 uur. Laag water: 11.17 en 23.31 uur. Maandag 1 October Hoog water: 3.48 en 16.05 uur. Laag water: 11.50 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1