p -Clowntje Riek Jaarvergadering N. V Hoogovens SLEUTEL WEG De 9 Mezen Radio Moors Frans Heerkens Thijssen Kort en Bondig WIJKHUIZEN Een hand uit het verleden ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 4 Belgische staalprijzen, het Plan Schuman en de Duitse concurrentie ter sprake Overveen WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gelei DE ..SLEUTELSPECIALIST" Belastingopbrengst in Augustus Scholen in Veisen voor militairen gevorderd Cirrusbegonnen Avifauna blijft in Alphen aan de Rijn Sport in 't kort Epiloog van Hamburg spons er over! Heemstede Kunst en Antiek shew Voor de kinderen Bloemendaal VOOR BONTREPARATIE Ged. Oude Gracht 49 FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) In de Vrijdag te Amsterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. is de balans per 31 Maart 1951 alsmede de verlies- en winst rekening over het boekjaar 1950/'51 goed gekeurd. Besloten werd de volgende uit keringen te doen: op de prioriteitsaande len 4 pet., op de preferente aandelen pet., op de oude gewone aandelen 9 pet., op de nieuwe gewone aandelen 6% pet. en op de oprichtersbewijzen 174,78, zoals reeds in het jaarverslag werd gemeld. Mr. B. Th. W. van Hasselt en ir. D. T. Ruys, die als commissaris aan de beurt van af treden waren, werden herbenoemd. Het Nederlands-Belgische prijspeil In de hierna volgende vergadering van certificaathouders der Hoogovens werden vragen gesteld over de verhouding tussen de Nederlandse en Belgische staalprijzen. Hierop antwoordde ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der directie van de Hoogovens, dat het aanzienlijk lagere Nederlandse prijspeil moet worden toegeschreven aan het feit, dat de Belgen een veel grotere winst nemen dan de Nederlanders. De prijs van het Nederlandse staal is in het binnenland onderworpen aan een zeker overleg met de regering. Er wordt niet ge streefd naar een prijspeil, dat op de vrije markt mogelijk zou zijn, maai' naar prij zen, die ten aanzien van de kostprijs als redelijk kunnen worden beschouwd. De Belgen willen de hoogste prijs maken, die op de wereldmarkt mogelijk is. Dat is de voornaamste reden van het grote prijsver schil. De Belgische kostprijs ligt niet zo veel hoger, wel zijn enkele grondstoffen duurder, zoals kolen en schroot. Vermoe delijk zijn ook de Belgische lonen iets ho ger, maar dit zijn geen factoren, die het Belgische staal duurder maken dan het onze. De recente stijging van de Neder landse kolenprijs heeft onlangs de Hoog ovens genoodzaakt de binnenlandse prijs van ruw ijzer te verhogen. Het plan-Schuman Sprekend over het plan-Schuman merk te de heer Ingen Housz op, dat dit plan Nedei'land wel zekere voordelen biedt, maar dat toch de practijk moet leren hoe het zal uitwerken. Daaromtrent verkeert men nog in volkomen onzekerheid. In theorie zijn alle landen krachtens deze overeenkomst gelijkgerechtigd, maar opge past moet worden, dat de kleine landen niet aan het kortste eind trekken. Het is mogelijk, dat bij verwezenlijking van het plan-Schuman er een zekere ega lisatie van de kolenprijs binnen het gebied van het plan zal ontstaan. Voor schroot zijn bepaalde voorbehouden gemaakt, aange zien de landen veelal bedacht zijn op ver bruik van het in eigen land voorkomende schroot. De Duitse concurrentie Wat de concurrentie met Duitsland be treft meende ir. Ingen Housz, dat er geen reden is om aan te nemen, dat de N.V. ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 Speciaal adres voor Bahmi goreng - Nassi goreng Loempia's met taugee en satee babi. Onvoldoende gasdruk Vrijdagmiddag tegen half zes, toen door de meeste gezinnen het eten werd gekookt, bleek er plotseling geen gas te zijn. Het eten dreigde daardoor „in de soep te lo pen". De huisvrouwen informeerden bij elkaar of overal hetzelfde euvel bestond en vroegen zich al af of zij het petroleum stel zouden gaan gebruiken. Gelukkig was de storing na ongeveer een kwartiertje voor een groot deel ver holpen. Naar men ons bij het gasbedrijf meedeelde betrof het hier alleen een sto ring in de gaslevering in Overveen. Bazar in Domi Vrijdagavond opende pastoor J. Th. van Galen in gebouw „Domi" de bazar en fancy-fair, die daar tot en met Zondag avond worden gehouden ten bate van het R.K. jeugdwerk in Overveen. Hij bracht dank aan allen die medewerking hadden verleend. In de theeschenkerij wordt be diend door jonge dames in gecostumeerde costuums. Voor de opening hadden zij ge defileerd voor een jury die twee costuums met een prijsje beloonde. De gelukkigen waren de dames M.' Woltering en K. Hol lander. ADVERTENTIE Hoogovens bij de Duitse industrie ten ach ter staat. Het gevoelen heerst, dat de ver houdingen tot de Duitse industrie ten op zichte van vroeger niet veranderd zijn. Duitsland gebruikt in grote mate buiten landse ertsen. Ook de N.V. Hoogovens ge bruikt buitenlandse ertsen en de aanvoer daarvan is, ingevolge de ligging aan zee te IJmuiden, zeer gunstig. Duitsland heeft een eigen binnenlandse kolenprijs. De lo nen zijn er lager dan hier te lande. ADVERTENTIE TEL, 11493 - LANGE VEERSTRAAT II Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de ontvangsten uit hoofde van de kohierbelastingen in Augustus 322,7 mil- lioen bedroegen, tegenover in Juni en Juli respectievelijk 151,6 en 194,6 millioen. Het hoge peil der ontvangsten in Augustus vindit zijn verklaring in het feit, dat ruim ƒ211 millioen aam Vennootschapsbelasting werd betaald, hoofdzakelijk ter voldoening van in de beide voorgaande maanden op gelegde aanslagen. Daar 96,9 millioen aan aanslagen werd opgelegd, daalde het nog in te vorderen bedrag met 225,8 millioen tot 1.030,1 millioen. De ontvangsten uit hoofde van de niet- kohierbelastingen beliepen in Augustus 288,8 millioen, tegenover 329,1 millioen in de tweede maand van het voorgaande kwartaal. Deze daling kan nagenoeg geheel worden toegeschreven aan een verminde ring van de opbrengsten van de Omzetbe lasting en invoerrechten met respectievelijk 23,7 en 15.3 millioen. De opbrengst van de invoerrechten ver toont sinds Mei van maand tot maand een daling. In Augustus werd ƒ37,6 mililoen geïnd, tegenover in Mei, Juni en Juli respectievelijk 52,9, 44,7 en 43,8 mil lioen. De accijns op gedistilleerd bracht een be trekkelijk hoog bedrag op en wel 10,2 millioen. Na de daling, welke de opbrengst van de accijns op tabak in Juli vertoonde, stegen de ontvangsten in Augustus vrij sterk tot f 28,7 millioen. Voor de beide buitengewone heffingen werd in Augustus een aanzienlijk heger be drag opgelegd dan in de voorgaande maan den van dit jaar. Het bruto-kohierbedrag vorderde in Augustus met 41 millioen tot ƒ3.623,4 millioen. Van dit bedrag heeft 2.533.3 millioen betrekking ot> de Vermo- gensaanwasbelasting en 1.090.1 millioen op de Vermogensheffing ineens. Daar de teruggaven stegen tot ƒ458 millioen nam het nefto-kohierbedrag toe met 32 mil lioen en bereikte daarmede een totaal van 3.166 millioen. Het uit hoofde van de beide buitenge wone heffingen geïnde bedrag beliep in Augustus 7,2 millioen. De totale ontvang sten bedragen thans 2.855.5 millioen. Hiervan betreft f 1.848,5 millioen de Ver- mogensaanwasbel'asting en 1.007 millioen de Vermogensheffing ineens. Kamerlid stelt vragen Het Tweede Kamerlid de heer E. Ver meer (P. v. d. A.) heeft aan de ministers van Oorlog, van Binnenlandse Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat omstreeks 15 October in Noordholland oefeningen van de Neder landse strijdkrachten, waarvoor onder meer in de gemeente Velsen legerings ruimte moet worden gezocht, zullen wor den gehouden? Achten de ministers het juist, dat voor deze legeringsruimte uitsluitend schoolge bouwen zijn gevorderd? Zijn de ministers van overtuiging dat door de gemeentelijke overheid voldoende pogingen zijn gedaan om andere dan schoolgebouwen te vorde ren? Als aan de vordering van scholen niet valt te ontkomen, achten de ministers het dan juist, dat van de negen te vorderen objecten er zeven worden gevorderd ten nadele van het openbaar onderwijs en slechts twee ten nadele van bijzonder on derwijs? FONTAINEBLEAU, (Reuter). Mas sale bombardementen van Parijs, Brussel en Rotterdam door formaties van bommen werpers uit „Roodland" zullen vandaag het hoogtepunt vormen van de tweede faze van de „operatie-Cirrus", de luchtmanoeu- vres waaraan acht landen deelnemen. In een heden uitgegeven communiqué wordt verder verklaard, dat Vrijdag, on danks ongunstige weersomstandigheden verdedigingsvliegtuigen in de meeste ge vallen contact hebben gekregen met „vijan delijke" bommenwerpers. Het geallieerde hoofdkwartier heeft zijn tevredenheid uit gesproken over de gerapporteerde resulta ten. De nieuwe Groep. „De Groep", een losse vereniging van schilders en beeldhouwers, die ieder jaar in onderling overleg wordt samengesteld om gezamenlijk te exposeren, bestaat voor 1951 uit de kunstenaars K. Andrea, Mari Andriessen, G. Bolhuis, Edgar Fernhout, J. van Heel, F. Heil, K. Hooykaas, C. Hund, B. van de Leek, W. Oepts, P. Ouborg, John Radecker, Gerda Rueter, W. Schuhmacher, Charley Toorop en J. Wiegers. Vlugge vingers. Dezer dagen werd in Parijs het concours gehouden om de wereld titel accordeonspel. In deze wedstrijd dongen 24 deelnemers uit 12 landen mee. kampioen voor 1951 werd de Fransman Maurice Vitte- net, tweede werd zijn landgenoot Cochia, derde de Italiaan Voltine en vierde de Ne derlander Coen van Orsouw. Het slotconcert werd door de Parijse radio uitgezonden. Congres. In het prentenkabinet der Rijksuniversiteit te Leiden wordt gedurende de laatste dagen van September het derde Nederlandse congres voor kunstgeschiedenis gehouden. Ook Belgische kunsthistorici zullen hier voordrachten houden. Muziekconcours. In Genève begint Maan dag het zevende internationale muziekcon cours, waaraan 329 candidaten uit 33 landen deelnemen. Het concdurs wordt op 7 October besloten met een door de radio uit te zenden concert door de prijswinnaars met medewer king van een orkest onder leiding van Ernest Ansermet. Artistenpension. In het Amsterdamse Leidseplein Theater geeft het cabaretgezel schap van Wim Sonneveld op 2 October de première van zijn nieuwe programma, dat „Artistenpension" heet en waaraan mede werking wordt verleend door Emmy Arbous, Lia Dorana, Conny Stuart, Diny de Neef, Guus Verstraete, Wim Sonneveld, de danser Albert Mol en de pianist Han Beuker. Kunst uit Luik. Zaterdag 29 September wordt in museum Boymans te Rotterdam een tentoonstelling geopend van werken uit het Museum van Schone Kunsten te Luik, die slechts tot- 4 November kan duren. Men vindt er het grote portret van Napoleon door Ingres, „De medicijnman" van Gauguin, „De familie Soler" van Picasso, „Het blauwe huis" van Chagall en verder werken van Kokoschka, Mare, Léger en vele anderen. Een deel van de schilderijen op deze expositie zijn in 1939 gekocht op een Duitse veiling van wat door het toen heersende Nazi-regiem als „ontaarde kunst" werd bestempeld. Het vogelpark Avifauna zal in Alphen aan de Rijn blijven. De plannen om te ver huizen zijn van de baan nu de burge meester van Alphen aan Avifauna een dansvergunning op Zondag heeft verleend. Er waren plannen om de vogels en de door Avifauna geëngageerde dansorkesten voor de winter naar de Apollohal te Am sterdam te doen verhuizen. De exploitatie van het vogelpark is in Alphen gedurende de winter niet lonend, vooral niet, omdat er Zondags in deze gemeente niet mag worden gedanst. De directie had reeds meermalen gepoogd dit dansverbod opgeheven te krijgen, echter zonder resultaat. Toen evenwel in Alphen bekend werd, dat Amsterdam en nog enige andere grote gemeenten in het Westen en Zuiden des lands pogingen in het werk stelden om Avifauna tot zich te trekken, hebben de plaatselijke middenstandsorga nisaties sterke druk uitgeoefend op het ge meentebestuur, met het gevolg, dat de di rectie van Avifauna nu van Alphens bur gemeester een dansvergunning op Zondag heeft gekregen. Het aantal bezoekers is dit jaar belangrijk groter dan in 1950. Op 15 Augustus was men het millioen reeds gepasseerd. In 1950 zijn er ruim 900.000 bezoekers geweest. GONZALES WINT PROF TOÜRNOOI TE WEMBLEY. De finale van het herenenkel spel van het tennistournooi voor beroeps spelers te Wembley is gewonnen door de Amerikaan Gonzales. In een strijd, die fraai tennis te zien gaf, sloeg hij Segura (Ecua dor) met 62, 62, 26, 64. 's-GRAVENHAGE, (ANP). Drie le den van de Nederlandse delegatie, die aan de conferentie van de Europese Beweging te Hamburg hebben deelgenomen, ir. J. C. Kaars Sijpestein, mr. C. van Rij en drs. A. H. M. Wijffels, hebben hun indruk over deze conferentie gegeven. De conferentie betekende in vergelijking met het Haagse congres een stap terug, maar aan de andere kant kan gezegd wor den, dat ook een vooruitgang werd be reikt. Van Britse zijde werd namelijk nadruk kelijk toegezegd, dat men over enige maan den een vérgaande uitspraak van Britse zijde over de Europese Beweging zal kun nen verwachten. Ten aanzien van de Duitse verhoudingen is op deze conferentie een veel beter be grip bereikt. De Duitsers hebben een beroep op het Westen gedaan, de jonge Duitse democratie te vertrouwen. „Er is democratie in Duits land en wij zullen de historie zich niet la ten herhalen", aldus is ongeveer de mening der Duitse delegatie weer te geven. Er zal binnenkort een voorstel worden gedaan aan de zes landen van het plan- Schuman tot het bijeenroepen van een politieke, constituerende vergadering, ten einde een voorzichtige en beperkte „kap" te vormen. Men merkte nog op, dat men de rege ringen niet krijgt tot een Europese federa tie op dit ogenblik. De Europese Beweging zal echter de stoot kunnen geven tot een beperkte stap vooruit. ADVERTENTIE een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemltlnlseerde wol en wolgoedj ADVERTENTIE Vingerafdrukken... en voetsporen.., van kleine boosdoeners... Haal de ADVERTENTIE Van ouets bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Biljarten „Hof van Holland" ontmoette „Ons Genoegen" uit Zaandam Gisteravond is het eerste gedeelte van de ontmoeting „Hof van Holland"Ons Genoe gen" (Zaandam) gespeeld. De stand was 6—6. De uitslagen waren: Caspers (60) 60 47 7 1,25 Van Dam (50) 49 48 6 1,02 Groot (55) 55 47 6 1,17 Peterse (50) 42 47 7 0,89 Hoogekamp (60) 60 41 7 1,46 Hooydonk (60) 33 41 4 0,80 Van Leeuwen (80) 68 32 9 2,43 Rosenhart (80) 80 32 11 2,50 Zwart (60) 45 30 9 1,50 Van Dam (50) 50 30 6 1,66 Broerse (350) 233 20 38 11,80 Dollé (250) 250 20 42 12,50 Dinsdag wordt de strijd voortgezet. De Haarlemmer P. Roozenburg blijft we reldkampioen dammen. Toen dat Vrijdag avond na afloop van de partij in Diemen bekend was, ontving zijn verloofde bloemen ADVERTENTIE BEZOEKT de bij Plein 13 - Haarlem Niemand scheen het gejank van Krulletje te horenRick en Bunkie hadden nog lang wakker gelegen, want ze waren erg onder de indruk van Krulletjes verdwijning. Ze hadden nog verdrietig gepraat over de kans, of Krulletje nog terecht zou komen en waar hij toch wel kon zijn. Maar eindelijk waren ze in slaap gevallen. Het was inmiddels erg laat geworden, al diep in de nacht. Alles ivas stil, in huis en buiten. Behalve. Bunkie wÊ-d opeens wakker. Hoorde hij iets? Eerst meende hij te hebben gedroomd. Maar juist, toen zijn ogen weer wilden dichtvallen, jadaar hoorde hij toch iets! Hij kwam overeind in het donker en spitste z'n oren. Even goed opletten.Wat kon dat geluid zijn, dat hij had gehoord? Ja, daar was het weer! „Euweuweuü"klonk het buiten. Nu hoorde Bunkie het heel duidelijk! „Maardat is Krulletje!", dacht hij. En met 'n sprong was hij uit bed. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 30 September waargenomen door dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377 en dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 38320. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Thomas Bernardus, z. van E. G. Hallegraeff en A. H. Zegger; Theodoras Augustinus Maria, z. van A. W. M. Stolten en M. D. Hessels; Eleonora Maria Henriëtte, d. van J. P. W. van Soest en A. P. Wolthuis; Petras Gerardus Paulus, z. van M. A. Rhee en A. J. Hooijmans; Louise Maria Anna, d. van C. Goossens en A. Sengers; Aloysius Georgius Maria, z. van J. Geenevasen en C. J. van Kampen. ONDERTROUWD: K. Zwitser en J. Vol- lenga; P. Knip en A. A. T. van der Pluijm; L. Kiekens en A. E. de Rijk; J. Meij en M. Planting. GETROUWD: W. J. de Groot en C. A. van Krieken; D. Dunnebier en J. G. Izeren; A. Zwart en G. J. Scheffer; A. van Dijk en H. W. van Lubek. OVERLEDEN; Wed. G. L. Soesman—Cath, 61 j.; Wed. M. HendriksLubrun, 77 j.; L. Noorderhaven, 29 j.: J. Heemskerk 48 j.; W. Jansen, 75 j.; Wed. J. J. Misset—Serné, 74 j. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemendaalse- weg 126, Bloemendaal, telefoon 23449 en de apothekersdienst voor de apotheken van Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt zowel wat de Zondags-, avond- en nacht dienst betreft verzorgd door de Bloemen- daalse apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tele foon 22181. Op 28 Juli zijn uit de gevangenis te Groningen vier gevangenen ontvlucht. Drie van hen werden na enige tijd gegrepen. De vierde is Vrijdag te Rijswijk (Z.H.) ge arresteerd, nadat hij in een villa had inge broken en door de bewoner op heterdaad was betrapt. In z(jn antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Schoonenberg (C.P.N.) be treffende ongelukken tijdens de militaire oefening „Mars" heeft de minister van Oorlog ontkend dat vier militairen dodelijk zijn verongelukt en twintig anderen ernstig gewond. Bij deze oefening werd één militair gedood door het afvuren van een losse patroon op korte afstand. Acht militairen werden licht gewond, waarvan drie door een verkeersongeval. Benoemd is tot lector in de afdeling der werktuig-, scheeps- en vliegtuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de werktuigbouwkun de, ir. A. J. Donkersloot, thans leraar aan de middelbare technische school te Dordrecht. „Jelle, myn meiske". Wij lezen in het Nieuwsblad voor de Boekhandel: „1 ex. Jelle, mijn meiske deel 1 en 2" werd bij de Uitge verij Waltman te Delft besteld. Het moet een teleurstelling voor de bestellende boek handelaar geweest zijn. toen hij ontving „Jellema, Meischke en Muller, Bouwkunde deel 1 en 2". In de buurtschap Warken bij Warnsveld in Gelderland is kinderverlamming geconsta teerd bij een twintigjarige jongeman. De zeven erkende Nederlandse leveran ciers van brandweermateriaal hebben een ge zamenlijke offerte ingediend met betrekking tot de aanschaffing van brandweermateriaal voor de burgerlijke verdediging. Door sa menwerking zijn deze bedrijven er in ge slaagd in 6 weken een autobrandspuit te bouwen, welke geheel beantwoordt aan de eisen, die door de overheid worden gesteld. De autospuit is geheel van Nederlands fabri kaat. De Nederlandse industrie acht het mogelijk de regeringsopdracht, die een be drag van bijna twintig millioen gulden be loopt, binnen onze grenzen te houden. Na besprekingen tussen vertegenwoor digers van de Nederlandse Dagblad Pers 1945 en vertegenwoordigers van de werk nemersorganisaties is op 19 September over eenstemming verkregen over de inhoud ener collectieve arbeidsovereenkomst voor het administratief personeel werkzaam bij de dagbladondernemingen. Deze C.A.O. zal thans aan het College van Rijksbemiddelaars worden voorgelegd. De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, heeft Vrijdag in gezelschap van de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kra nenburg, de tentoonstelling van bij de mili taire diensten in gebruik zijnde goederen bezocht, welke tentoonstelling sedert 18 September wordt gehouden in de Oranje Nassaukazerne te Amsterdam, om het. Neder landse bedrijfsleven op zo uitgebreid moge lijke schaal bij de defensie-opbouw te betrekken. HAARLEM EN OMGEVING Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omliggende gemeenten ontving vanmorgen ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag van vele zijden blijken van be langstelling in de vorm van bloemstukken en brieven. Vanavond is er voor vri aden een bijeenkomst in Amsterdam. Aangezien het verkeer in de straten gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de Floresstraat tijdens de wekelijkse markt hinder ondervindt van de aldaar geparkeerde voertuigen van de marktkooplieden, hebben B. en W. besloten, dat het op Donderdag van 9 tot 18 uur verboden is in enkele straten op de westelijke helft te parkeren. Dinsdag 2 October geeft de Rooms Ka tholieke Kappers Patroonsbond, afdeling Haarlem, in hotel „De Leeuwerik" een kap- demonstratie. Het ligt teverts in de bedoeling op deze demonstratie-avond te komen tot de definitieve oprichting van een R. K. Tech nische Club. Op Dinsdag 16 October hoopt het echt paar P. G. van der Weijden—De Groot, wo nende Slachthuisstraat 51 te Haarlem, zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De heer Van der Weijden is een aantal jaren op het slachthuis werkzaam geweest. De gemeenteraad van Hillegom heeft benoemd tot directeur van de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs de heer F. Belle te Haarlem en tot vakonderwij zeres aan de Prinses Marijkeschool mejuf frouw L. Scholte te Haarlem. Ten bale van het sportterrein van de C. J. M. V. en meisjesclubs „Haarlem-Oost" wordt op Zaterdagmiddag 6 October op het sportterrein van Droste aan de Oudeweg een voetbalwedstrijd gespeeld tussen ouderlingen en diakenen met ds. A. J. van Rhijn en ker- keraadsleden van Haarlem-Noord. Scheids rechter is ds. Joh. Bronsgeest. A.DVERTENT1E 22) Zij brachten die vacantie met hun drieën door. Burgess, Garrett en diens zevenjarige zoon Gordon. Garretts vrouw was een paar jaar tevoren gestorven. De twee mannen en de jongen hadden onderdak gevonden in een hut bij het meer. Meestal gingen zij overdag met de boot vissen. In die buurt was de oever van het meer vrij eenzaam, hoewel er meer mensen dagelijks naar het water kwamen om te vissen. Een van die zomerse dagen, dat ook de andere hutten bewoond waren, kwam Burgess druipend nat naar een van die verblijven toe. Het enige wat hij wist uit te brengen was: „Ik begrijp niet wat er gebeurde. Help me ze te vinden. Taske zweeg even. Bx-annigan wachtte ongeduldig. „En verder?", vroeg hij. De Amerikaan vervolgde grimmigs „Ik wou dat ik wist, wat er verder ge beurde. Er is heel wat herrie geweest over deze zaak. Het was een mooie zomerse dag, een beetje wind maar niet te veel. De kano, waarin zij het meer op waren ge gaan, verdween ongeveer honderd meter uit de kust onder water, het lichaam van Garrett werd enkele uren later gevonden, het stoffelijk overschot van zijn zoon is nooit aangespoeld of opgehaald. Burgess bleef, ook later, vertellen dat hij zich niets kon herinneren over wat er eigenlijk ge beurd was. Een en ander lijkt me nogal verdacht, ook achteraf met de officiële ver klaringen van het onderzoek in handen. Ik kan me voorstellen, dat het voor de men sen, die in de omgeving het drama hebben meegemaakt, nog moeilijker was om het geval te beoordelen. Vooral na de inciden ten bij het onderzoek". „Hoezo, incidenten?" „Nou ja, bij het onderzoek bleek duide lijk, ook uit allerlei getuigenverklaringen, dat Burgess en Garrett voortdurend ruzie hadden over de wegen die zij moesten vol gen om het nieuwe procédé rendabel te maken. Burgess wou in de eerste plaats geld verdienen, Garrett voelde meer voor vervolmaking van zijn denkbeeld alvorens het grootscheeps in practijk te brengen. En er waren allerlei getuigen, die verhalen konden geven over de meest hooglopende ruzies. Bij zo'n onderzoek geeft dat altijd aanleiding tot veronderstellingen en moei lijkheden voor een of beide partijen". „En wat wist Burgess zich nu eigenlijk wel te herinneren?" „Dat ze aan het vissen waren, en verder alleen, dat hij op de deur van een van de hutten beukte om te vertellen dat hun bootje gekapseisd was en dat hij de enige overlevende meende te zijn". „Het is natuurlijk mogelijk", overwoog Brannigan, „dat ze ruzie kregen, dat de anderen verdronken en dat Burgess naar land zwom". „Maar ze konden allebei goed zwemmen, zowel Garrett als zijn zoon". „Dan kunnen ze buiten westen geslagen zijn, waardoor ze moesten verdrinken toen hij de kano liet omslaan". „Op het lichaam van Garrett werd geen enkel spoor van geweldpleging gevonden". „En op dat van de jongen?" „Tja, dat is het hem juist. Hoe zit het met die jongen, waarvan het lichaam nooit werd gevonden?" Zij keken elkaar aan. Brannigan hervatte het gesprek na enkele minuten stilte, maar werd onmiddellijk door Taske in de rede gevallen. „Ik heb me een volledig rapport laten toezenden, en daaruit blijkt, dat Burgess tot het laatst toe heeft volgehouden, zich niets over het ongeval te herinneren. Wat er gebeurd is, zowel met Garrett als met zijn zoon Gordon, is niet meer na te gaan. Maar Burgess' geheugen was verder vol komen intact". „Ik vind dat dit zaakje ergens naar riekt", zei Brannigan kort maa* krachtig. „Vind ik ook. Maar in het licht van de zaak waar we nu in zitten zou ik zeggen, dat een heel belangrijk punt is, wat er met die Gordon Garrett gebeurd is". „Je bedoelt chantage door hem? Het kan ook iets anders zijn. Iemand op de oever kan Burgess gezien hebben, toen hij zijn metgezellen onschadelijk maakte, en zijn kans hebben afgewacht tot Burgess rijk genoeg was om hem goed te kunnen pluk ken. Ook chantage, maar door heel iemand anders". „Natuurlijk, dat zou mogelijk zijn. Maar iemand die meer dan dertig jaar wacht om een rijke bron aan te boren is ook een zeld zaamheid. Maar iets anders ligt meer voor de hand". „Gordon Garrett zelf bedoel je?" „Tot die gedachte ben ik inderdaad het meest geneigd", verklaarde Taske voor zichtig. „Dit lijkt me inderdaad wel een goed spoor in deze affaire. Er zit in ieder geval een sterk motief voor chantage in. De jon gen maakte als ooggetuige mee, wat er gebeurde, wist zich te redden en verdween. Hij had natuurlijk meteen kunnen vertel len, wat hij had meegemaakt, maar gaf er de voorkeur aan, op de achtergrond te blij ven om zijn vader grondiger te wreken en er zelf bovendien beter van te worden. Dat klinkt allemaal ei'g aannemelijk, maar toch zijn er nog wel dubieuze kanten aan die theorie. Hoe sloeg de jongen zich verder door het leven? Officieel bestond hij niet meer. Wie zou hem werk geven? Aan de andere kant is Amerika een groot land, waar men gemakkelijk in de massa ver dwijnt. Het is naturlijk mogelijk, dat hij ergens onder een andere naam een bestaan heeft gevonden tot Burgess door het staal- proces van Garrett rijk genoeg was ge worden, om de aanval te openen. Die aan val zou onvermijdelijk tot succes leiden, want Burgess wist, dat zijn hele fortuin op moord berustte en als sneeuw voor de zon verdwijnen zou, wanneer het werd blootgesteld aan het licht van de waar heid „Hetgeen overigens Gordon Garrett tot medeplichtige zou maken, aangezien hij de plicht had, te getuigen in de zaak als het moord was", wierp Taske tegen. „Natuurlijk, maar Burgess zou er geen belang bij hebben, Gox-don aan die beschul diging bloot te stellen. Gordon zou er zijn afperserijen wel door moeten opgeven, maar Burgess zou zijn kapitaal kwijt zijn. Laten we even verder gaan met de ziens wijze, die ik ontwikkelde. De afperser, Gordon, ziet langzamerhand zijn slacht offer ouder en ouder worden en begint exhorbitante eisen te stellen om nog tijdig een zo groot mogelijk deel van het vermo gen van Burgess in de wacht te slepen. Bux-gess komt als reactie daarop naar En geland, om zijn afperser buiten eigen om geving op een of andere manier om zeep te helpen. Als voorzox'g stelt hij een soort persoonlijke lijfwacht aan, maar deze, na melijk Marshall, wordt vermoord. Tot zover heb ik mijn theorie uitgewerkt, nadat ik gehoord heb, wat Burgess in zijn jonge jaren had beleefd. Verder moet ik er nog eens over denken." „Ik zie nog niet, hoe die theorie een ver- klai'ing geeft voor de moord op Peter Turn- bull", repliceerde Taske, terwijl hij nog een sigaret rolde. „Dat geef ik toe. Ook Brooke blijft een mysterieuze figuur in deze affaire. Gordon moet nu zoiets als veertig jaar zijn, dus die kan niet indentiek zijn met Brooke." „Nee, maar Brooke kan wel een soort vertegenwoordiger van Gordon zijn, ver onderstelde Taske. „Dat lijkt me inderdaad de meest aan vaardbare verklaring. De luxueuze omstan digheden waarin hij leeft kunnen natuur lijk een fictie zijn, of een afleiding van een nog grotere welstand van een ander. Gar rett kan indei-daad zijn baas zijn. Weet hij zoveel van Bui-gess los te krijgen als ik vermoed, dan kan hij zonder bezwaar Brooke een luxe leventje geven en hem bovendien hoofdverdachte maken, als de zaak uit mocht komen. Maar dat alles is nog geen verklaring voor de moord op Peter Turnbull, behalve wanneer iemand die moord beging in opdracht van Burgess". „En hoe moet onze afperser zijn werk gedaan hebben in Amex-ika, want daar heeft Brooke niet als vertegenwoordiger kunnen optreden." „Goed, dat weet ik allemaal wel, maar toch verklaart mijn theorie veel van wat er .gebeurd is." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6