MARTIN Staking bij Breedband zo goed ais opgeheven Verkiezingsmanifest legt nadruk op vrede en rechtvaardigheid De radio geeft Dinsdag 15 October PANDA EN DE WOUDROVERS Wereldnieuws 2 Catalogus voor Labours weldaden Geen woord over het omstreden bewapeningsplan Heringa Wuthrich Nieuwe vrijwilligers naar Korea. De „Lacra" bij stranding vrij ernstig beschadigd T oonkunstenaars en televisie Nederlandse arbeiders een jaar naar Amerika Ronde T af el-conferentie met de West in Maart? Schappelijkheid gevraagd van belastinginspecteurs Arjos-conferentie te Bentveld Geen doodstraf meer voor Duitse militairen? Bus met voetballers botste tegen een boom Dansacademie Aanvang Seizoen 1951/1952 SCHAGCHELSTRAAT 29 Vierenveertig ontslagen arbeiders door andere firma aangenomen Geen sprake van opheffing der „buitendienststelling" Geen mijnwerkers naar Groenland 'n TIP VAN BOOTZ Kerstpakketten naar Korea Agenda voor Haarlem MAANDAG 1 OCTOBER 1951 SCARBOROUGH, 30 September (Reu ter). Ook de Britse socialistische partij heeft, thans haar verkiezingsmanifest uit gegeven, dat werd gepubliceerd aan de vooravond van het partijcongres. Hierin wordt, de nadruk gelegd op vier punten: Het handhaven van de vrede. Volledige werkgelegenheid en grotere productie. Ver laging der kosten van levensonderhoud en Het doen ontslaan van een „op rechtvaar digheid berustende maatschappij". Ten aanzien van de buitenlandse poli tiek zegt. het manifest: „Wij hebben ernsti ge teleurstellingen ondervonden, vooral in ons contact, met. de Sovjet-Unie, doch wij zullen volharden. De minder ontwikkelde gebieden moeten meer worden geholpen. Engeland en het Gemenebest moeten sterk zijn. Engelahd moet alle pogingen om de gemeenschappelijke verdediging der Wes telijke staten te versterken steunen, doch de vrede kan niet slechts met behulp van de wapens worden bewaard. Armoede, honger en ziekte moeten worden bestre den". In dit gedeelte van het manifest volgt een felle aanval op de conservatieven, „die nog steeds denken in de geest van imperia lisme van het Victoriaanse tijdperk en ko loniale uitbuitèrij. Hun leider Churchill dreigt in een crisis met geweld. Zijn be perkte blik is een bezwaar voor Engelands deelneming aan een samenwerking over de gehele wereld, terwijl toch alleen op deze wijze de vrede kan worden gehandhaafd. Hij zou India, Pakistan, Ceylon en Birma de vrijheid hebben geweigerd. Het is voor het lot der beschaving thans van meer belang dan ooit dat de stem van het socialisme wordt gehoord, vooral wan neer vraagstukken van oorlog of vrede dooi de vertegenwoordigers der grote mogend heden worden behandeld. Indien de con servatieven de verkiezingen winnen, zou geen enkele Westelijke grote mogendheid meer door socialisten in de internationale besprekingen worden vertegenwoordigd." Over binnenlandse aangelegenheden zegt het manifest: ..De levensstandaard is in En geland thans hoger dan ooit tevoren. In de zes jaar van ons bewind is er volledige werkgelegenheid geweest. Ook dat is nim mer tevoren geschied. Indien wij de verkie zingen winnen zullen ambtenaren en amb tenaressen volgens gelijke loonschalen worden betaald, de dividenden worden be perkt, de belastingen worden verhoogd voor „de kleine minderheid van hen die over grote fortuinen beschikken en een niet door arbeid verkregen inkomen genieten" en grote kapitaalswinsten wordén belem merd. Verder zullen monopolies en kartel vorming worden bestreden, daar hierdoor de productie wordt beperkt, en prijzen en winsten te hoog worden gehouden. Er zul len .".ontwikkelingsraden" worden gesticht zo nodig onder dwang indien dit zou bijdragen tot een doelmatiger werken der industrie. De prijsbeheersing zal worden uitgebreid en versterkt. In de provincie steden zullen veilingen worden gehouden van vruchten en groenten, die tegen ver laagde prijzen zullen worden verkocht". De socialistische regering is internatio nale besprekingen begonnen, die ten doel hebben een rechtvaardiger verdeling der grondstoffen, tegen betaling van lagere en meer stabiele prijzen, te verkrijgen. Er zullen tenminste 200.000 nieuwe wo ningen per jaar worden gebouwd. Dit aan tal zal worden verhoogd zodra de beschik bare arbeidskrachten en de materialen- positie dit mogelijk maken. Een conservatieve regering zou beteke nen: Armoede en onveiligheid in Engeland ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgéngebed_ en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Licht baken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Me- tropolerorkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Concert. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten 18.20 Sport. 18.30 Platen. 18.50 Voor de jeugd. 19.00 Dit is leven. 19.10 Platen. 19.15 Ierland. 21.15 De gewone man. 21.20 Kamerorkest, 21.35 Stijn Streuvels 80 jaar). 22.08 Cello en piano. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.25 —24 00 Kamermuziek. HILVERSUM IT. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 3.15 Platen. 8,45 Orgel 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken 11.30 Cello en piano. 12.00 Strijkorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13 00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Con cert. 14.00 Voor de vrouw. 14 30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pla'en. 15.30 Onze .Ameri kaanse Burer. 16 00 Musette. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Dansmuziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Dansmuziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 De antwoordman. 21.30 Causerie. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Klankbeeld. 22.45 Buitenlands overizcht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.35 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Opera. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Cabaretmuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeued 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws 19 30 Platen. 19 50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel 20.50 Platen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. TELEVISIE fzender Lopik) 20.15 Opening eerste televisie-programma door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th Cals en de voorzitter van de Nederlandse Televisie S'i-htin::, prof. dr. J B. Ivors O.P.; 2. Film: 3. De leek en televisie", causerie: 4. „De Toverspiegel", televisiespel. (Geza menlijk programma). zelf en ernstig gevaar op het gebied der buitenlandse politiek. Onze leus is: „Voorwaarts met. de socia listen of achteruit met de conservatieven." Bevan heeft geholpen aan het opstellen van het manifest, waarin niet wordt gezegd dat het Britse bewapeningsprogramma, waaraan 4700 millioen pond sterling ten koste zal worden gelegd, hetgeen de door Bevan geleide linkervleugel te hoog vond, zal worden beperkt, Bevan stond Zondag avond te Scarborough op het podium naast Morrison, die als zijn grote tegenstander in de partij wordt beschouwd. Op 10 October zullen ongeveer 65 vrij willigers per boot uit Rotterdam vertrek ken ter aanvulling van het Nederlandse detachement in Korea. Zuster C. M. Koop man, die in Juli in ons land terugkwam, zal dan ook weer naar Korea gaan. Verder zullen die dag 120 man Belgi sche aflossingstroepen uit Rotterdam naar Kot-ea vertrekken. Het Nederlandse schip „Lacra" is Vrij dag ter hoogte van de vuurtoren Swart- klubben, ten Noord-Oosten van Stockholm, aan de grond gelopen. Het Zweedse ber gingsschip „Neptunus" heeft de „Lacra" Zaterdagmiddag vlotgesleept. Het schip, dat 497 ton meet en eigendom is van de fa. Muller en Reitsma te Rotter dam, bleek vrij ernstig beschadigd te zijn. Duikers hebben de lekken gestopt, waarna de „Lacra" naar Stockholm is gesleept, waar het hersteld zal worden. Te Hilversum is een vergadering gehou den van de Nederlandse Toonkunstenaars- bond, waarin het televisievraagstuk is be sproken. In deze bijeenkomst werd een door het hoofdbestuur van de N.T.B. opge steld tarief voor medewerking aan de te levisie besproken en ter goedkeuring aan de leden voorgelegd. Bij de besprekingen kwam tot uiting, clat men het ten zeerste betreurde, dat bij het overleg over de te levisie de daarvoor in aanmerking komen de organisaties van musici en artisten. die toch ook een belangrijke taak in de tele visie-uitzendingen zullen krijgen, niet ge hoord zijn. De N.T.B. is er daarom toe overgegaan zelf tarieven vast te stellen. In de bijeen komst in Hilversum, die door vele radio musici werd bijgewoond, werden de in het. voorstel van het hoofdbestuur verwerkte tarieven: met op een na algemene stemmen goedgekeurd. De afdelingen Haarlem en Utrecht heb ben deze voorstellen reeds aangenomen. De andere organisaties op dit terrein zijn van dit besluit op de hoogte gesteld. Ongeveer honderd Nederlandse arbei ders, tussen de 20 en 33 jaar kunnen voor een jaar naar de Verenigde Staten gaan om er in de industrie te gaan werken en zich er theoretisch te bekwamen. Deze be zoeken geschieden onder auspiciën van de E.C.A., dat thans officieel is aangekondigd. Met het aanwijzen van Nederlandse deel nemers is reeds een begin gemaakt. Een door de Contactgroep Opvoering Producti viteit samengestelde speciale commissie is er mee belast. De arbeiders zullen 70 percent van de kosten met zelfverdiende dollars moeten bestrijden. De E.C.A. draagt 20 percent bij. De deelnemende landen zullen zorgen voor de resterende 10 percent. De bedoeling is, dat Tie arbeiders, na een jaar lang als Amerikanen te hebben ge leefd. gewerkt en gestudeerd, in staat zul len ziin om hun collega's in eigen land in te lichten over leven en werken in de Ver enigde Staten. ADVERTENTIE Het Nederlandse Rode Kruis is op het ogenblik in Den Haag bezig met. het gereed maken van ruim1000 kerstpakketten voor Nederlandse militairen en zeelieden in Korea. De pakketten worden binnenkort verzonden. Van officiële zijde wordt medegedeeld dat de besprekingen van de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen met de voorzitter van de regeringsraad van de Nederlandse Antillen, de vice-president van de Raad van Advies van de Nederlandse Antillen en de gemachtigde van de Suri naamse regering, bijgewoond door de alge meen vertegenwoordiger van de Neder landse Antillen, ertoe hebben geleid, dat aan de regeringen een schema voor een procedure van voorbereiding van de te houden conferentie zal worden voorgelegd. Als streefdatum voor de conferentie werd de maand Maart 1952 algemeen aanvaard. De landsregeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen zullen zo spoedig mo gelijk een studiecommissie benoemen, met de bedoeling de leden daarvan te gelegener tijd deel te doen uitmaken van de delegatie naar de Ronde Tafel-conferentie. Door vooroverleg van de drie regeringen zal ge streefd worden overeenstemming te ver krijgen ten aanzien van één gemeenschap pelijke agenda. Kamerlid stelt vragen over het gebeurde in Rotterdam Het Tweede Kamerlid de heer Corne- lissen (V.V.D.) heeft aan de minister van Financiën vragen gesteld over het feit dat op 25 September een koperslager, tevens eigenaar van een lasserijbedrijf te Rotter dam, na een wanhoopsdaad in een psychia trische inrichting is opgenomen en dat deze wanhoopsdaad, reactie op een onmiddellijk dreigend executoriaal beslag op de inboe del van de betrokkene, waaraan de open bare verkoop van zijn bedrijfsinvenlaris was voorafgegaan, het uiteindelijk gevolg was van,het weinig soepele optreden van een inspecteur dér belastingen. Deze in specteur zou niet bereid zijn geweest een schikking te treffen over een belangrijke schuld, welke de betrokkene, onder meer ten gevolge van de omstandigheid, dat een zijn schuldenaren failliet was gegaan, op dat tijdstip niet in staat was te betalen. „Is de minister niet van oordeel", zo vraagt de heer Cornelissen, „dat het optre den van deze inspecteur der belastingen afkeuring verdient, onder meer op grond van de overweging, dat door een te ge ringe aandacht van ambtelijke zijde aan dit geval een gezin van een bestaan is be roofd, en is de minister bereid te onder zoeken, welke maatregelen van regerings wege mogelijk zijn, opdat de gevolgen van dit onjuiste optreden zoveel mogelijk wor den teniet gedaan? Is de minister voorts niet van mening, dat dergelijke voorvallen allerminst er toe kunnen bijdragen bij de voor ons volk zo belangrijke groep van kleine zelfstandige ondernemers het vertrouwen te versterken in de steun, welke zij van de regering mo gen verwachten, welk vertrouwen bij de dringende noodzaak tot verhoging der na tionale productie van uitnemend belang geacht dient te worden? Is de minister be reid de inspecteurs der belastingen te in strueren en hun te verzoeken de nodige schappelijkheid te betrachten?" ADVERTENTIE Het bestuur der nationale organisatie van Anti-Revolutionnaire Jongeren Studieclubs heeft ter instructie van de leden van de bij deze organisatie aangesloten clubs vier conferenties vastgesteld. De tweede van deze conferenties, bestemd voor Noord- en Zuidhnlland, is -op 28 en 29 September in het Woodbrookershuis te Bentveld gehou den. Beide dagen zijn besteed aan een be studering en bespreking van het referaat „Onbloedige revolutie?" van de heer R. Gosker, adjunct-secretaris van het Cen traal Comité van Anti-Revolutionnaire Kiesverenigingen. In dit referaat gaf de heer Gosker een analyse van de na-oor- logse ontwikkeling van de financieel-eco- nomische en de sociaal-economische situa tie in Nederland en hij vergeleek deze met de voor-oorlogse situatie. Voorts oefende de heer Gosker critiek op de na-oorlogse kabinetten. In de jaren 1946 tot en met 1950 heeft de overheid beslag gelegd op gemiddeld 33 procent van het nationale inkomen. Dat was nodig, aldus de heer Gosker, maar het volk had dan ook mogen verwachtén, dat de betalingsbalans sluitend zou zijn ge maakt, de gulden meer waardevast zou zijn geworden en de staatsschuld binnen rede lijke grenzen zou zijn terug te brengen. Prinses Beatrix behoorde Zaterdag middag tot de 2000 scholieren, die in de grote .zaal -van het. Concertgebouw te Amsterdam een voorstelling bijwoonden van het Joego.- slavisch danstheater. Het Tweede Kamerlid mr. M. van der Goes van Naters (P. v. d. A.) heeft aan de minister van Justitie gevraagd of deze er kennis van heeft genomen, dat op een on langs te Hamburg gehouden vergadering van gewezen Duitse militairen en SS'ers Otto Laun, president van de hulpactie voor oud-parachutisten, een mededeling heeft bevestigd en gecommentariëerd, welke van Nederlandse zijde afkomstig zou zijn, dat geen enkele nog in Nederland gevan gen Duitse militair de doodstraf zou krijgen „Is de minister", zo vraagt mr. Van der Goes van Naters, „daar deze mededeling kennelijk op het gratiebeleid staat, in staat, de herkomst van deze mededeling na te gaan en kenbaar te maken en is hij bereid haar te bevestigen of tegen te spreken?"' Twee inzittenden braken beide benen Zondagavond is een autobus, waarin spe lers en supporters zaten van de voetbal vereniging „Geleen", in Reuver tegen een boofn gereden, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting. Twee van de inzittenden braken beide benen. Een der spelers liep een hersen schudding op en negen anderen kregen lichte kwetsuren. „Geleen", een derde klasser, had in Reu ver een wedstrijd gespeeld tegen de plaat selijke voetbalvereniging S.V.H.R. ADVERTENTIE Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 1112, 25 en van 79 uur HAARLEM TELEFOON 10806 ADVERTENTIE De stakende bouwarbeiders bij de nieuwbouw van de Hoogovens op het Breedband- terrein in IJmuiden hebben Zaterdagmiddag op een vergadering in Beverwijk besloten, het werk te hervatten. De stakingsleiding maakte als het motief tot dit besluit bekend, dat een van de aannemersfirma's op het Breedband-terrein, de N.y. Nelis en Van Dijk zich bereid had verklaard, de 44 arbeiders waarvan de directie van de firma Böele en Van Eesteren het ontslag handhaafde, bij zich in dienst te nemen. Deze werkgever heeft daar echter aan toegevoegd, dat deze 44 arheiders niet op het Breedband-terrein aan het werk komen maar bij andere objecten van deze firma in Haarlem en omgeving. De tewerkstelling zou ook niet kunnen geschieden vóór Donderdag of vóór de vólgende week Maandag. Hedenmorgen vernamen wij zowel van de directie van de firma Boele en Van Eesteren als van de zijde van de Hoogovens, dat het werk op het Breedband- terrein is hervat. Een woordvoerder van de Uniebonden verklaarde naar aanleiding van het ge noemde besluit van hte stakingscomité, dat thans niet is voldaan aan de eis, waaraan de stakers tegenover de Uniebanden steeds hebben vastgehouden, namelijk: allen terug op het Breedband-terrein. Deze bestuurder herinnerde aan een compromis, dat door de Uniebonden op de vierde dag van het con flict reeds aan de stakers was voorgelegd en dat in feite nog gunstiger voor deze ar beiders was dan dit laatste. Dat de sta kingsleiding dit compromis wel heeft ge accepteerd, schreef deze woordvoerder toe aan „de sterke neiging onder de stakers om het werk te hervatten", aangezien deze het slepend houden van het conflict niet langer zouden hebben kunnen verdragen. Hedenmorgen is ons door de directeur van de aannemersfirma Nelis en Van Dijk, de heer G. van Dijk, bevestigd, dat deze firma de 44 ontslagen arbeiders in dienst zal nemen. 62. Misschien hadden goedgelovige lezers verondersteld, dat ons verhaal zich ten einde spoedde nu de Woudroversbende was ingerekend; maar zij hebben dan vergeten, dat er altijd nog een andere hebzuchtige figuur op vrije voeten loopt, en dat is Joris Goedbloed. Het gebeurde nu, dat de trouwe bediende Jolliepop er blij aan kwam stap pen met het valiesje, waarin hij de tien duizend ducaten had gestopt, die eens be stemd waren om als Panda's losgeld te dienen. Vergun mij, mijnheer. eh. Pan da". sprak hij, „om ons ons geld te over handigen!" Nu Panda sprong er tevre den op af, maar daar was Joris Goedbloed Jolliepop's hand en zei„Dat is waarlijk heel attent van je, mijn beste! Dat zou ik nu toch bijna vergeten zijn! Ach jaik heb ook zovéél kleinigheden om aan te denken! Dit bedrag was de beloning voor de bevrijding van de heer Panda, nietwaar? Wel dat komt mij rechtens toe, zou ik zo zeggen! Het is niettemin maar een jam merlijk bedragje, wanneer men in aanmer king neemt, dat ik zeker ter waarde van de helft van deze som aan kracht en levens vreugde heb ingeboet door dit vermoeiend avontuur. De andere helft nu komt volgens afspraak toe aan mijn compagnon, zekere Wipsnor, welke men ginds door politie- compagnon evenwel is mij schuldig wegens het vernielen van mijn stroomlijn-automo- biel de somma van 4883 ducaten, benevens voor het toebrengen van schade aan mijn kleding nog eens 176 ducaten, zodat ik 59 ducaten van hem te vorderen heb, welke ik evenwel, naar ik vrees, als een dubieuse post zal moeten afschrijven, Zo stapelt zich verlies op verlies, en ge kunt hieraan zien, mijn beste Panda, dat het enig loon voor al rn.ijn opofferingen bestaat uit zware gel delijke verliezen. R.equiescat et emergo, dat is.het fijne wqord des Meesters, dat mij in deze. moeilijke uren op de been houdt." En zo pratend propte hij zich de zakken „Onze ploeg dreigde in dit conflict te worden meegesleurd", zo zeide de heer Van Dijk, „dat was voor ons de reden om ons met dit conflict te bemoeien. Wij hebben ons bereid verklaard, deze 44 arbeiders in dienst te nemen voor het maken van onder delen van een werk, dat wij elders hebben aangenomen. Deze onderdelen worden op ons terrein in Haarlem vervaardigd." Inmiddels bleek hedenmorgen, dat onge veer 60 arbeiders nog geen plaats hebben kunnen vinden bij andere aannemers. D?ze 60 hebben vanmorgen in Beverwijk ver gaderd. „Velser affaire" hem voor. Hij nam kalm het koffertje uit officieren door het woud ziet geleiden. Deze met bankbiljetten vol. Naar aanleiding van een bericht in „De Volkskrant" van hedenmorgen, als zou de „buitendienststelling" van de Velsense po- litie-ambtenaar K. H. zijn opgeheven, hebben wij ons in verbinding gesteld met de commissaris der Velsense politie, de heer J. P. Weyburg, die ons meedeelde, dat er in de situatie ten aanzien van de zoge naamde „Velser affaire" niets veranderd is de buitendienststelling van de betrok ken ambtenaar blijft dus van kracht, even als die van de ambtenaar K. Enige tijd geleden, toen de instructie tegen de bij de „Velser affaire" betrokken leden van het politiecorps werd geopend, werden deze ambtenaren „buiten dienst gesteld", dus niet „geschorst", welke laat ste maatregel al een oordeel zou inhouden. Hier is niets in veranderd. Wij vernamen voorts in Amsterdam, dat juist hedenmor gen de ambtenaar H. voor de instructie moest verschijnen. De werving van Limburgse mijnwerkers voor Groenland is een grap geweest. De politie heeft vastgesteld, dat er geen con tracten zijn getekend, dat geen prospectus van een Deense firma heeft bestaan en dat de goedgelovigen, die meenden naar Groen land te kunnen gaan, beetgenomen zijn door fantasierijke kameraden. Het enthou siasme voor .emigratie naar Groenland was reeds zo groot, dat mensen te goeder trouw bij officiële instanties kwamen informeren waar men zich moést aanmelden. De iSré- derlandse legatie in Kopenhagen, die in formaties had ingewonnen bij de Deense regering, ontving de mededeling dat er op Groenland geen kolenmijnen in exploita tie zijn. Voorwaarden. Volgens de correspondent van de „New York. Times" heeft gene raal Franco om een ondeiTioud met de Spaanse kroonpretendent, Don Juan, verzocht teneinde een herstel van de Spaanse kroon te bespreken. Don Juan zou echter aan het onderhoud voor waarden hebben gesteld, die generaal Franco hoogstwaarschijnlijk niet zou aanvaarden. In de eerste plaats zou Don Juan niet geneigd zijn zijn aan spraken ten behoeve van zijn veertien jarige zoon, Juan Carlos, op te geven. Voorts zou hij getuigen bij het onder houd wensen en ten derde wenste hij de vrijheid om zijp eigen verklaring bij de besprekingen in de Spaanse pers te publiceren. Afgewimpeld. De voorzitter van het Ame rikaanse vakverbond CIO heeft een voorstel van de AFL, de andere grote Amerikaanse vakbond, tot het opbou wen van een „organische eenheid" ver worpen. In een desbetreffende resolu tie van de AFL, aldus de voorzitter, kwam uit, dat de AFL de CIO wenst te besturen. Dokter. De Stockholmse politie heeft mede gedeeld, dat een monteur zich sinds Fe bruari met goed gevolg in het Karo- linska-ziekenhuis als dokter heeft voor gedaan. Zijn kennis van medische ter men en het grote aantal nieuwe zusters waren hem hierbij van pas gekomen. Gekleed in een dokters jas met een stethoscoop in de zak deed hij de ronde. Soms sliep hij in een voor studenten gereserveerde kamer. Htf wordt er van beschuldigd 800 kronen van het zie kenhuis gestolen te hebben. Op het slappe koord. Een West-Berlijnse koorddanser, Richard Schneider, heeft in de West-Berlijnse dierentuin 22 uur op een koord doorgebracht en verklaard daarmede het wereldrecord met tien uur te hebben verbeterd. Tijgers. In de afgelopen dagen zijn in Mid den-Sumatra negen mensen door tijgers gedood. De bevolking verkeert in paniek en weigert op het veld te werken. Bisschoppen. Volgens de Rooms-Katholie- ke kerk in Hongkong bevinden zich dertien Rooms-Katholieke bisschoppen van verschillende nationaliteiten in ar rest in communistisch China. Zeven andere zijn uitgewezen. Drie Chinese priesters zijn ter dood gebracht en een vierde is in de gevangenis gestorven. Het merendeel van hen werd gearres teerd of uitgewezen op beschuldiging van het tegenwerken van het streven van de Chinese regering om een onaf hankelijke kerk op te richten. Te weinig. De Amerikaanse leider van de militaire productie, Charles Wilson, heeft in zijn derde kwartaalrapport aan president Truman gezegd, dat de mili taire productie in Europa, ondanks de hulp van Amerika, op het schema ten achter is. Europa moet aanzienlijk meer van zijn capaciteit voor de verdediging gebruiken, aldus Wilson. Een speciale commissie van vertegenwoordigers van de 12 NATO-landen zal waarschijnlijk in November aan de raad van de NATO aanbevelingen doen „ter vernauwing van de kloof tussen militaire behoeften en economische mogelijkheden". Protest. Tsjechoslowakije heeft Zaterdag opnieuw bij de V. S. geprotesteerd te gen de behandeling van de Tsjechoslo- waken in de trein, die op elf Septem ber Duitsland binnenreed. In een nota wordt gezegd, dat de Tsjechoslowaken een Onmenselijke behandeling te ver duren kregen en dat de Amerikaanse autoriteiten van de Tsjechoslowaakse burgers staats- en militaire geheimen trachtten te verkrijgen en hen tot mis dadige activiteit trachtten aan te zetten. A propos. De Oostenrijkse minister van Justitie heeft de Sovjet-Russische be schuldiging, als zou Oostenrijk aan zijn herbewapening werken ten koste van de levensstandaard, tegengesproken. Oostenrijk heeft zich nauwlettend aan de bepalingen van de bezettingsover eenkomst gehouden, aldus de minister. „Wanneer men over militaire voorbe reidingen spreekt", zo zeide de minister, „denken de Oostenrijkers uit Neder- Oostenrijk onmiddellijk aan dé Sovjet- Russische troepenbewegingen, waardoor de oogst vernield wordt". ADVERTENTIE Geen oorlog - geen oliegevechten, Geen wangunst - geen mens zonder rechten. Was iedereen wijs Deez' 'aard' een paradijs, Door geschillen bij 'n TIP te beslechten! Inz. Hr. G. V. te Oss ontv. 1 fles TIP Er is een begin gemaakt met het inpak ken van ruim duizend Kerstpakketten voor militairen en zeelieden van het Neder landse Korea-detachement. De pakketten bevatten sigaretten, chocolade, toffees, Amsterdamse korstjes, Haagse hopjes, Chocomel, sigaretten-aanstekers, zakagen da's, kogelvulpennen, luchtpostpapier, en veloppen, toiletzakjes, nagelschaartjes, zeepdoosjes, zakdoeken en een boekje van Thijs Booy, getiteld „Dit is de nacht". Ieder pakket bevat een heilwens van het Nederlandse Rode Kruis. De pakket ten, die binnenkort verscheept worden, worden verpakt in kisten. Elf kisten met 250 pakketten zijn bestemd voor de Van Galen, 694 pakketten in 29 kisten worden naar het detachement in Korea gestuurd en daarbij komen driehonderd blikken van 50 sigaretten en 150 blikken met choco laderepen en toffees voor de bij het deta chement gelegerde Koreanen. Zieken en gewonden in de hospitalen in Japan ont vangen drie kistjes met Kerstpakketten en voorts 96 ziekenpakketten. MAANDAG 1 OCTOBER Rembrandt: „Met eervol ontslag", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Op naar Broadway", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „In de klauwen der Maffia", 18 j., 7. en 9.15 uur. City: „Odette Churchill", 7 en 9-15 uur. Spaarne: „De drie musketiers" en „De moordzaak Bentry". 14 j„ 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Beschuldigd", 18 j., 7 en 0-15 il DINSDAG 2 OCTQBER Gemeentelijk Concertgebouw: Concert HQV, 8 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2-30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9-15 uur. (Zie pro* gramma agenda yan Maandag).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2