De Haagse Comedie bracht ernst v,erkTTgevalle" tvdJens en scherts in het weekeinde Kort en Bondig w het afgelopen weekeinde Vrije keuze van STADHUISFOTOGRAAF Burgerlijke stand van Haarlem Vraag om boorden die zitten altijd goed! Bromfietser viel en kreeg letsel aan het hoofd Hoofdbesteller J, Fiege veertig jaar by PTT Filmvoorstelling in de natuurbeschermingsweek Vereniging van Huisvrouwen Programma van de Vatuur bescherming sw eek Nieuwe accumulatoren- fabriek officieel geopend H. N. Visser overleden „Vrijdag de dertiende" Aardig cabaret voor „Het gevleugelde wiel" Koninklijke onderscheiding voor gouden jubilaris Een zilveren jubilé Heemstede Ned. Protestantenbond Scheepvaart M A A N"D A C 1 OCTOBER 19# X HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het meisje van buiten De H?,agse Comedie gaf Zaterdagavond ih de Haarlemse Schouwburg een door Paul Steenbergen zwak geregisseerde, maar in de hoofdrol doorgaans knap en bijna overtuigend gespeelde voorstelling van „Het meisje van buiten" (The coun try girl) door Clifford Odets, die voor de oorlog met het weekhartige boksersdrama „Golden boy" in ons land zijn naam ge vestigd heeft. Zijn internationale reputatie dankt deze schrijver echter aan zijn door links-idealisme gedicteerde stukken, waarin hij maatschappelijke wanverhou dingen blootstelde aan zijn door veront waardiging gloeiende critiek. In dit geval is daar geen sprake van. Men krijgt wel de indruk dat hij zich niet helemaal ge lukkig voelt met het louter door winzucht geregeerde theaterleven in Amerika, waar op thans zijn aandacht is gericht, doch hij neemt daar op geen enkele wijze stelling tegen. Blijkbaar heeft hij door jarenlange aanpassing geleerd daarin te berusten. Om dit ontbreken van „een boodschap aan cle samenleving" behoeft men het werk echter geenszins te veroordelen. Er zijn wel andere tekortkomingen. Odets heeft geprobeerd een „eerlijk" stuk te schrijven, een realistische karakter studie, de tragedie zoals de vertaler Cees Laseur het in het programma wat hoogdravend formuleert van de ont redderde mens in een maatschappij, die hem over het hoofd is gegroeid. De door misbruik van alcohol ondermijnde hoofd persoon (een op gezag van de auteur geniale toneelspeler) krijgt van een jonge, door dik en dun in hem gelovende regis seur geheel onverwacht een laatste kans om zich te herstellen en zijn oude roem te heroveren. De drank heeft een pathologi sche slappeling van hem gemaakt. Telkens neemt hij de leugen te baat om zich in andermans ogen te rehabiliteren, onder meer door de schuld van zijn doorlopende ondergang naar steeds diepere ellende op geraffineerde wijze toe te dichten aan zijn vrouw in feite zijn reddende engel van moederlijke bijstand. De uit de strijd om de weder-opstanding van zijn talent voort vloeiende conflicten zijn aanvankelijk overwegend triest, later zeer emotioneel gekleurd. Dikwijls wordt echter de onmis kenbare echtheid aangetast door een vlak onder de ruwe bolsters schuilgaande sen timentaliteit en door een overschatting van elementen van geestelijke onvolwassen heid. Daarbij komen dan nog de bezwaren dat de uiteenzetting over teveel korte scènes is versnipperd om de aandacht van het publiek gespannen te houden en dat het uitzicht op een gelukkige afloop krampachtig-geforceerd aandoet. Het stuk is rijk aan sterke speelkansen, die evenwel.moeilijk te realiseren zijn. Aan een motivering der verhoudingen heeft de schrijver namelijk bitter weinig zorg besteed, zodat zeer veel wordt over gelaten aan de intelligentie van de regis seur. Het was dan ook alleszins onverstan dig van Paul Steenbergen om zich met een dubbele taak te belasten. Het is hem on mogelijk geweest het juiste psychologische klimaat te bepalen. Voor het vertolken van zijn eigen rol kon hij zich laten leidendoor zijn ituïtie. Zijn creatie van deze verlopen grootheid met al zijn overgevoeligheden, wiens verbeeldingskracht soms gevaarlijk en dan weer inspirerend opflakkert, had indrukwekkende momenten, getuigend van inlevingsvermogen en betrouwbare tech niek. Dat de relatie tussen hem en zijn veel jongere echtgenote niet erg duidelijk werd, lag in hoofdzaak aan de vaagheid van de auteur op dit punt. Maar toch moet gezegd worden dat Mvra Ward zich vooral in de eerste taferelen van een doffe mi neurtoon bediende, die te kunstmatig aan deed om haar invloed helemaal waar te maken. In de meer uiterlijke demonstra ties van haar karakter bepaalde zij haar houding veel Zuiverder. Het begin van het derde bedrijf werd dan ook het hoogtepunt van deze vertoning, waarin verder Kees Brusse een belangrijk aandeel had, waar van hij zich met veel talent kweet. De décors van Willem Deering riepen de ge wenste sfeer op. Het merkwaardige van dit stuk theater leven was tenslotte dat er aan een funda mentele eis van de schouwburg niet werd voldaan, want voor de zoveelste keer moest een gebrekkige verstaanbaarheid worclen geconstateerd. Een muzikale klucht Zondagavond sloeg hetzelfde gezelschap een geheel andere toon aan, toen het onder de voortreffelijke, van onuitputtelijke vin dingrijkheid getuigende leiding van Cees Laseur ingestudeerde zangspelletje „Waar om jok je, chérie?" van Lengsfelder, Tisch en Marker, met veel zwier ten tonele werd gebracht voor een zich dankbaar tonend publiek. Het idéé voor dit „muzikale slip pertje met de lichte muze" werd aan het eind van het vorige seizoen geboren. Dit ongebruikelijke uitstapje is echter de deel nemers zo goed bevallen, dat zij ermee ADVERTENTIE Deze mogelijkheid bestaat weer in Haarlem, mits dit op de dag van ondertrouw aan de ambtenaar wordt bekend gemaakt. Daarna is geen ongedwongen keuze meer mogelijk. Voor ondertrouw een afspraak maken met één van onderstaande, erkende Specialisten, bespaart moeilijkheden Foto „RIEJO", Rijksstraatweg 161, tel. 25637 Gé Posch, Breestraat 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar, Rijksstr.w. 206, tel. 24050 Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen. tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen Walbrecht, Spaarnwouder- straat 21, tel. 15551 Luit Boersma, Stuyvesantplein 6, tel. 22303. HAARLEM. 29 September 1951 BEVALLEN van een zoon: 27 Sept., H. de KaterTimmerman; 28 Sept., J. Dijkstra Wouda; A. M. BlomjousBoode; 29 Sept., W. C. B. ArtsBeenen. BEVALLEN van een dochter: 28 Sept., T. R, M. RaadscheldersKennis; 29 Sept., J. VerkaikBoll; M. J. BönfrerKlaver. OVERLEDEN: 27 Sept., J. D. F. Bouman— van Helde. 78 j., Madoerastraat; 2o Sept., A van Driel—Steen 69 j., Delftlaan; A. Wul- lings—Koomen, 76 j„ Gen. Cronjéstraat; G. Kruijarvan den Bos, 79 j., Kenaupark; G. Kok, 79 j.( Schotersingel. doorgaan zolang de mensen in de zaal het even leuk blijken te vinden. Het heeft geen enkele zin om de non- sensicale inhoud na te vertellen. Hel ver haaltje is trouwens alleen maar een aan leiding voor de acteurs en actrices om tie doorgaans verborgen zijden van hun talent eens aan het licht te laten komen. Het resultaat van deze plezierige inspanning werd een kostelijke operette-parodie, rijk aan kleine geestigheden en clowneske bui telingen. Er werd trouwens heel aardig gezongen, over het algemeen zuiver en veel beter dan men dat bij voorbeeld in „Kloris en Roosje" gewend is. Zo zorgde het dwaze kwartet van de prinsemarij (met Luc Lutz als uitblinker) voor menige verrassing, ook in het potsierlijk gedanste gedeelte van het optreden. Dit laatste dank zij Albert Mol, die in zijn choreografie een loopje nam met zijn vakbroeders van de revue. In de hoofdrollen zag en hoorde men het echtpaar Elisabeth Andersen en Jan Retèl met alle stralende en pikante allures van het genre in uitbundige, maar terdege be heerste overdrijving. Laatstgenoemde gaf bovendien van Cees Laseur een treffende imitatie, die een open doekje aan de zaal ontlokte. Men moet eigenlijk bewondering hebben voor hun durf en fantasie. Bob de Lange droeg een mallotige typering van een belachelijke dichter bij en Johan Valk een enorm deftige butler, die tenslotte zeer vermakelijk uit de plooi viel. De andere medewerkers vulden de bezetting uitste kend aan. Niet onvermeld mag blijven dat Harm Smedes de muzikale leiding had, dat Alfred Pleiter geheel in stijl de vertaling leverde en dat Willem Deering de aan trekkelijke décors leverde voor deze vro lijke plaisanterie. DAVID KONING Zaterdagmiddag verleende op de Vondel- weg in Haarlem-Noord de bestuurder van een bestelauto geen voorrang aan een van de Vergierdeweg komende personenauto, met. als gevolg dat een hevige bo-tsing ont stond, waarbij beide wagens ernstige schade opliepen. De personenauto had zó van de aanrijding te lijden gehad, dat zij met een kraanwagen moest worden weggesleept. De bestelauto is in beslaggenomen. Tegen de achttienjarige bestuurder P. J. F. is proces verbaal opgemaakt; hij was niet in het be zit van een rijbewijs. Een zeveniarig meisje. Olga J. H. die Zaterdagmorgen de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, ter hoogte van de Eem- straat overstak, zonder op het verkeer te letten, werd aangereden door een bestel auto. Het meisje werd met een hoofdwond en inwendise kneuzingen in de Maria- stichting opgenomen. De auto liep schade aan de voorzijde op. De vijfjarige Piel J. lette evenmin op toen hii Zaterdagmiddag de Pijnboomstraat overstak. Hij werd aangereden door een personenauto en met een wond aan het achterhoofd en kwetsuren aan het linker dijbeen naar huis gebracht. Een elfjarige jongen, die op de bagage drager van de fiets van een vriendje stond, verloor het evenwicht en viel toen het vriendje met een bocht naar rechts het par keerterrein van hotel de Hout bij de Fon teinlaan opreed. Hij liep daarbij vermoede lijk een hersenschudding op en werd naar het Diaconessenhuis overgebracht. Zondagmiddag kwam de bestuurder van een personenauto in de Tempeliersstraat in onzachte aanraking met de Amsterdamse tram. De man kwam met zijn auto de Ko ningstraat uit en had de tram te laat op gemerkt. De personenauto werd ernstig be schadigd, de verbindingsbeugel van de tram eveneens. ADVERTENTIE Let op het „Trubenijs" merk in de boord als U een overhemd koopt. Dit duidt aan dat de boord permanent half-stjjf is en altjjd kreukvrij. Een „Trubenijs" boord zit net zo keurig als een stijve en zo gemakkelijk als een slappe. Hemden met „Trubenrjs" boorden worden door de vooraanstaande Nederlandse overhemden-fabrikanten vervaardigd en zijn verkrijgbaar in de goede herenmode zaken. Trubenijsboorden zijn gemakkelijk te wassen en re strijken. Zij behoeven niet gesteven te worden. Bet wettig gedeponeerd handelsmerk Trubenijs" staat op samengesmolten half-stijve kleding stof enwelke aldus vervaardigd eijn met toestemming van de eigenaren van het merk Zondagmiddag omstreeks halfvijf is de 50-jarige Haarlemmer C. L. nabij de kop van de Zeeweg met zijn bromfiets gevallen, waardoor hij behalve verwondingen aan zijn gezicht waarschijnlijk ook een hersen schudding opliep. Het slachtoffer verklaar de, dat hij tegen een auto was gebotst, die daar stilstond, maar de inzittenden hebben dit niet kunnen constateren. De Bloemen- daalse politie vermoedt evenwel, dat de bromfietser op het losse grind is geslipt. Hij is met een ziekenauto naar zijn woning overgebracht. Zaterdagmiddag is de heer J. Fiege, die die dag veertig jaar in dienst van „Tante Pos" was, in Brinkmann gehuldigd. De eerste spreker, de heer C. Bakker, di recteur van het hoofd-postkantoor, Haar lem, schetste de jubilaris als een trouw ambtenaar, die zeer zeker in die veertig jaren dat hij werkzaam was in het P.T.T.- bedrijf zijn promotie had verdiend. Hier ontvangt de jubilaris J. Fiege van de heer C. Bakker, directeur van het Hoofd postkantoor te Haarlem (links) een oorkonde. Spreker bood de jubilaris een oorkonde aan ter herinnering aan zijn veertigjarige werkzaamheid in openbare dienst. Daarna spraken de heren P. Lalleman, chef van het Stations postgebouw, Baljuws laan en D. J. Barneveld, chef afd. bestelling de jubilaris toe. De heer M. Meyer, voorzitter van de Ambtenaarsbond, afdeling Haarlem, ge waagde van de goede samenwerking tussen jubilaris en de vakorganisatie. Een prach tige bloemenmand getuigde van zijn waar dering. De heer W. Flooren sprak namens het jubileumfonds hartelijke woorden tot de heer J. Fiege en bood namens het voor noemd fonds een prachtig tafelkleed aan en bloemen voor mevrouw Fiege. Tenslotte voerden het woord de heren J. M. Walker en J. Wybregl, die namens het personeel cadeaux overhandigden. Dp heer J. Fiege dankte voor de grote belangstelling en de fraaie geschenken. De filmvoorstelling, die ter gelegenheid van de Natuurbeschermingsweek gister ochtend in Frans Hals werd gehouden, is een even groot succes geworden als de andere manifestaties van deze pas enkele dagen oud zijnde campagne. Het theater was compleet uitverkocht en velen moesten naar huis teruggaan met als enige troost, dat er komen de Zondagoch tend nog zo'n voorstelling op het program staat. Namens het co mité, dat de week organi seert, hield de heer H. J. Jon ker een korte inleiding, waarin hij er ten eerste zijn vreugde over uitsprak, dat er zoveel jon geren belangstelling voor de natuurbe scherming toonden, want daar moet men het per slot van rekening van hebben. Hij deelde voorts nog mee, dat er al tweedui zend bezoekers op de tentoonstelling in Vlees- en Vishal waren geweest. De filmvoorstelling begon met de kleu renfilm over bloembollencultuur, die een alleraardigst beeld gaf van Nederland in lentetijd in het algemeen en de bollen streek op haar mooist in het bijzonder. En daarna was het woord aan Jan P. Strijbos, die de film over het Naardermeer toelicht te op de voortreffelijke, begrijpelijke en onderhoudende manier hem eigen. De film toonde ook voor hen, die het Naardermeer niet kennnen, aan, van hoeveel belang dit natuurreservaat met zijn vogelrijkdom is. En het is een aardige bijkomstigheid, dat de geschiedenis van het natuurbescher- mingswerk in Nederland eigenlijk is be gonnen met de redding van het Naarder meer, dat enkele tientallen jaren geleden met een meerderheid van slechts één stem in de Amsterdamse gemeenteraad werd be hoed voor een degradatie tot vuilnisopslag plaats van de gemeente Amsterdam. Deze film was daardoor mede een aansporing voor al degenen, die het behoud van na tuurschoon na aan het hart ligt, óm waak zaam te blijven, want met het groeien van het Nederlandse bevolkingstal neemt ook de bedreiging van soortgelijke gebieden toe. De voorstelling werd besloten met een aardig geslaagde kleurenfilm over Kenne- merland, waarin de talrijke aantrekkelijke plekjes, die wij hier naast de deur hebben, werden getoond. OOOOOOOOCCOOOQOOOOI Maandag; Tentoonstellingen in de Vlees hal en de Vishal tot 22 uur. Lezing door dr. M. F. Mörser Bruins in het Frans Halsmuseum en door dr. ir. C. N. A. de Voogd in de Wethouder Westerveldschool. 20 uur. Dinsdag: Tentoonstellingen in de Vlees hal en de Vishal van 10 tot 22 uur. Lezing door Kees Hana in het Frans Halsmuseum en door ir. A. Stoffels in de Wethouder Westerveldschool, 20 u Bij de Geref. Kerk van 's Gravenhage- Oost is beroepen ds. W. C. v. d. Brink te Vee- nendaal, die van 19421946 predikant is geweest te Heemstede. De afdeling Haarlem bestaat 35 jaar De afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen bestaat in October 35 jaar. In het orgaan der vereni ging worden aan het feit artikelen gewijd waaruit blijkt dat de afdeling thans ruim 2000 leden telt. Met dankbaarheid wordt geconstateerd dat in de loop der jaren dui zenden vrouwen door de afdeling zijn op gevoed tot gemeenschapszin in de beste en ruimste betekenis van het woord. Er is een eenvoudig feestprogramma op gemaakt. Dit vermeldt: 1617 October bazar ten bate van de stichting Club- en Buurthuizen in de Vlees hal. De bazar wordt geopend door de ere presidente mevrouw C. G. E. M. Cremers de Bruyn. Op 22 October zal het bestuur recipieren in Dreefzicht van 3 tot 4.40 uur. Om 3 uur heeft een huldiging plaats en wordt een ge schenk aangeboden. 24 en 25 October treedt voor de feest vierende vereniging Wim Sonnevelds caba retgezelschap op in de Stadsschouwburg. 24 October wordt een feestmaaltijd gehou den in restaurant Brinkmann. 1 November vindt als slot der feestelijk heden een bridge-drive plaats ten bate van het Jacobafonds. In Mei werd de eerste steen gelegd op een terrein aan de Stephensonstraat te Haarlem voor een fabriek van accumula toren. De heer W. J. van der Lit was in 1934 begonnen in een klein schuurtje in Haarlem-Noord en in 1945 verplaatste hij zijn bedrijfje voor een groter pand aan het Donkere Spaarne. Ook daar groeide „Wilco" uit en de expansie was van die aard, dat de heer Van Lit besloot een nieuwe fabriek te laten bouwen, die vorige week gereed kwam en Zaterdagmorgen officieel werd geopend. De fabriek bood zowel van buiten als van binnen een feestelijke aanblik, respectieve lijk door de „Wilco"-vlag en de talrijke bloemstukken. Toen de directeur, de heer Van Lit gearriveerd was, werd het woord gevoerd door de heer H. V/. van Turnhout, die enerzijds sprak als voorzitter van de R.K. Haarlemse voetbalvereniging T.IJ.B. B., anderzijds in de kwaliteit van gemeen teraadslid. Hij zeide onder meer, dat Haar lem gaarne klein-industrieën ziet verrijzen. De ,,Wilco"-accumu1atorenfabriek, de enige in zijn soort in de Spaarnestad, is er zo een. De heer D. J. Metz, bestuurslid van de industrie te Haarlem, bracht namens deze stichting zijn gelukwensen over. Op 60-jarige leeftijd is gisteren overle den, de heer H. N. Visser uit Haarlem. De heer Visser heeft lange tijd zeer belang rijke functies in de tabaksindustrie bekleed en wel bij de N.V. Tabak Export en Import Compagnie en de de N.V. Fdouard Laurens „Lé Khédive". Van de eerste was hij ge delegeerd lid van de Raad van Beheer en van de tweede eerst directeur en later commissaris. D teraardebestelling zal geschieden op de algemene begraafplaats aan de Kleverlaan op Woensdagmiddag om twee uur. De thans overledene was vroeger in voet- balkringen een zeer geziene figuur. Velé jaren was hij doelverdediger van het eer ste elftal van de voetbalclub Haarlem. Van 13 September 1919 tot 19 Augustus 1922 was hij commissaris in het bestuur dezer voetbalclub en van 4 September 1926 tot 1 September 1927 voorzitter. In September 1929 werd hij benoemd tot lid van ver dienste. Amateurtoneel De R.K. amateur-toneelvereniging „Bavo" opende het nieuwe seizoen Zondagavond in gebouw „Sint Bavo" aan de Smede- straat met een kluchtig spel van J. W. van der Heiden en Henk Bakker. De titel van het veelgespeelde stuk „Vrijdag de der tiende" duidt reeds op ongeluk en mis verstand, welke beide factoren veelvuldig door het verhaal zijn gevlochten. De schrijvers hebben het de medewerkenden niet al te moeilijk gemaakt. Simpele en over de gehele lijn korte dialogen droegen ertoe bij, dat dit stuk uitermate geschikt is voor dat amateurtoneel, dat niet al te hoge eisen stelt, hetgeen overigens niet wegneemt, dat de toeschouwers zich uit stekend geamuseerd hebben om de lach wekkende scènes, als een oude vriend uit Indië terugkeert. Zoals gezegd waren de medespelers niet voor al te grote moei lijkheden geplaatst. De rol van mevrouw Verbaak vond wel de meeste waardering. Deze werd aardig gespeeld door mevrouw A. HaverKops. De vriend uit Indië werd krachtig uitgebeeld door de heer G. van der Raad, welke laatste het beste te ver staan was. Ook de zwartgeverfde pseudo- profeet Achmed Ritzibi had veel aandacht geschonken aan de zo belangrijke uit spraak. De avond werd besloten met een bal op muziek van „The Midnight Boys". De cabaretavond, die de onderofficiers vereniging „Het gevleugelde wiel" georga niseerd had. was slechts matig bezocht. De grote zaal van het Concertgebouw was ter nauwernood half vol, toert conférencier Kees de Lange met wat gezellige (hoewel niet brandnieuwe) grapjes het eerste pro grammanummer de accordeonist pianist-C. van Veen inluidde, wiens vingervaardige prestaties op het „schippersklavier" het publiek al direct in de goede stemming bracht. Het zangeresje dat daarna voor het voetlicht kwam, kon ons minder bekoren; zij heeft geen kwaad geluid, maar haar luidruchtige inademingen stoorden niet weinig. Bovendien versierde zij uit effect bejag wel wat al te veel in haar bravour- aria's en Napolitaanse liederen en ten slotte was zij ook niet erg gelukkig met haar uitspraak van het Italiaans. Van veel beter gehalte waren de imitaties van Jan Oradi (die vooral met zijn gerenommeerde „HollandBelgië"-verslag stormen van bijval oogstte) en de kostelijk-slome saty- res van mr. Doodle, wiens „Sneeuwwitje"- paraphrase een der hoogtepunten van het programma was. Voor een prettige verras sing zorgden de „Wilsons", een acrobaten- trio, welks gymnastische verrichtingen tot het beste te rekenen zijn dat men ooit in variété of circus in dit genre zag. Jammer voor artisten en organisatoren dat er niet wat meer belangstelling was voor deze ge zellige kleinkunstavond, maar misschien •ziet men dit ensemble nog wel eens in Haarlem terug en dan liefst met wat nieuwere mopjes en wat minder „samen zang". Het was gisteren vijftig jaar geleden dat de heer F. Helminck in dienst trad bij de firma A. J. van der Pigge, drogisterij te Haarlem. De trouw en de ijver waarmee de jubilaris de belangen van deze firma heeft behartigd, werden onder meer beloond met een Koninklijke onderscheiding. Tijdens de receptie, die 's middags in de zaak werd gehouden, kwam wethouder A. J. M. Angenent zijn opwachting bij de jubilaris maken. Hij deelde hem mee dat hem de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was ver leend. Vóór de receptie werd de heer Helminck door de firmant en leden van het perso neel hartelijk toegesproken. Vandaag herdenkt de heer W. Meilof, technisch hoofdambtenaar eerste klasse bij Openbare Werken, het feit dat hij vijfen twintig jaar in dienst is van de gemeente Haarlem Hedenmorgen had in het gebouw van Openbare Werken de officiële huldi ging plaats. Namens het personeel bood de oudste collega van de jubilaris, de heer W. C. Eldik, een fraaie schemerlamp aan. Op de receptie was het een komen en gaan van velerlei bekende persoonlijkheden. Zo kwa men onder anderen hun gelukwensen over brengen de directeur van het Frans Hals museum, de heer H. P. Baard, de directeur van de Geneeskundige Dienst, dr. W. B. Smit, de directeur van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken, de heer D. H. Suerink. Tevens was er een deputatie van het Haarlems Comité voor Nationale Fees ten, waarvan de heer Meilof bestuurslid is. Tot de vele belangstellenden behoorden verscheidene collega's van andere diensten. Hedenmiddag om half vier wordt de jubi laris door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers op het Stadhuis ontvangen. Afscheid van dr. Jansen en intrede van mej. L. A. v. d. Voort In het kerkgebouw van de afdeling HeemstedeBennebroek van de Ned. Pro testantenbond aan de Postlaan te Heem stede heeft dr. H. Jansen Zondagmorgen als voorganger van de afdeling afscheid genomen. Talrijke leden, afgevaardigden van zusterafdelingen, van de Doopsgezinde Gemeente, de Evangelisch Lutherse ge meente, de Remonstrants Gereformeerde Gemeente, de Vrijzinnig Hervormden uit Haarlem en van de Religieuze Kring Aer- denhout, vele vrienden en bekenden van de scheidende predikant, waren hierbij tegenwobrdig. Het gemeentebestuur van Heemstede was vertegenwoordigd door de secretaris, de heer N. Vos en het hoofdbestuur van de Nederlandse Protestantenbond door het hoofdbestuurslid, mr. J. W. Rutgers. De kerkdienst van Zondag betekende enerzijds de afsluiting van een belangrijke periode in het. bestaan van de afdeling. Anderzijds werd er ook een nieuw tijdvak ingeluid, want na de afscheids-toespraak van dr. Jansen heeft de onlangs benoemde predikante mej. L. A. v. d. Voort haar in trede als voorgangster gedaan. Dr. Jansen voelde zijn heengaan niet als een volstrekt, afscheid. Want al ririm zijn taak als voorganger nu een einde, het con tact met de afdeling werd er niet door ver broken. Dr. Jansen blijft als lid te Heem stede wonen. De predikant was dankbaar voor de tijd, gedurende welke hij als voorganger werk zaam mocht zijn. De moeilijkheden van zijn werk heeft spreker diep gevoeld, vooral door de twijfel, die zich opdrong bij het zoeken naar waarheid. Dit zoeken leidde steeds meer tot het vormen van een persoon lijke geloofsovertuiging, die mede gefun deerd is op de practijk van het leven. Dr. Jansen bracht dank aan de tegen woordige en vroegere bestuursleden. Hij wenste mej. v. d. Voort toe, dat zij haar moeilijke taak zou kunnen verrichten om mede te werken aan de komst van het rijk van de Heilige Geest. Mej. v. d. Voort nam voor haar preek Psalm 127 vers 1 tot leiding gevende ge dachte. Zij was er zich vair bewust, dat het ambt, waarvoor zij gesteld is grote moei lijkheden biedt. Het doorgeven van haar geloofsovertuiging wil zij slechts baseven op grond van hetgeen in de gekozen bijbel tekst naar voren komt. Wij kunnen ont zettend veel presteren, maar God moet al tijd weer tot ons komen. Wij moeten het Bouwplan uit Gods handen ontvangen. Na afloop van de kerkdienst heeft de voorzitter van de afdeling, de heer H. J. Blokker, dr. Jansen toegesproken en ook namens de leden zijn dankbaarheid geuit- En aan mej. v. d. Voort gaf de heer Blokker de verzekering, dat de leden mede de ver antwoordelijkheid voor het werk willen dragen. De heer Vos dankte dr. Jansen namens het gemeentebestuur van Heemstede voor wat hij voor het godsdienstig leven had ge daan. Spreker wenste mej. v. d. Voort toe, dat haar arbeid eveneens voor Heemstede van betekenis zou worden. Van de overige korte toespraken ver melden wij nog die van afgevaardigden van de afdeling Bilthoven van de N.P.B., maar mej. v. d. Voort tot nu toe voorgang ster was geweest. Alphacca. 26 te Rio de Janeiro. Alpftard. 28'van Las Palmas naar Antwerpen. Alnati, 28 van Santos naar Montevideo. Aagtedijk. 28 v. Rio de Janeiro. Andijk, 27 te Houston. Abbedijk, 28 380 m. ZW Lands End. Albireo, 28 180 m. Z. Kaap Verd. eil. Arèndsdijk, 28 330 m NW. Fernando Noronha. Arkeldiik, 28 700 m.' O. tèn N Cané Race. Arundo. 28 440 m. W.NW. Scifly's. Amsteldijk. 28 van New York te Rotterdam. Alblassèrdijk, 1 Vera Cru?, verwacht. Aldabi, 29 van Bremen naar Antwerpen. Alpherat. 28 v. Baltimore naar Nederland. Amsteldiep, 29 v. R'dam te Baltimore. Amstelkerk, 29 te Accra. Amstelland. pass. 29 St. Paulsrpck. Annenkerk, pass. 29 Kp. Leewin. Aagtekerk, 30 van Genua naar Marseille. Aalsdijk, pass. 30 Ouessant. Alhena, 1 Salvador verwacht. Alioth, 1 Las Palmas verwacht. Altair, pass. 30 St. Paulsrock n. Santa Cruz. Aludra. 30 van Rotterdam naar Hamptonroads. Arendskerk. pass. 29 Dondrahead n. Singapore. Arnedijk, 30 te New Orleans. Aardijk, 3 Le Havre verwacht. Boskoop, 29 Barbados verwacht. Billiton, 27 te Halifax. Bintang, 27 te Osaka Bossevain, 27 van Zanzibar. Britsum, 29 v. Newport News te Amsterdam. Blijdendijk, 29 te Baltimore. Bali, 30 te Belawan. Bloemfontein. 30 v. Barbados n. Port of Spain. Baarn. 1 Mollendo verwacht. Bennekom, 30 v. Antofagasta n. Mollendo. Blommersdijk, 30 v. Antwerpen. Bonaire, 1 Demerara verwacht. Boschfontein. 30 v. Amsterdam n. Antwerpen. Caltex Leiden 28 van Rotterdam te Sidon. Chama. pass 28 Gibraltar Coryda, 28 op de Theems v. Rotterdam. Callisto, 39 v. Newport News n. Nederland. Gorilla, 30 van Suez. Cumulus, 29 v. Rotterdam naar Station „A" Congostroom, 30 te Antwerpep, BINNENLAND De televisie-uitzendingen van de zender Lopik zullen door de televisiezender Philips te Eindhoven worden gerelayeerd. Er is hiervoor een provisorische verbinding ge reed gekomen. Er is nog niet beslist op welke wijze de definitieve verbinding tot stand zal worden gebracht. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op no. 16005 een prijs van f 20.000 gevallen De KLM-Sky master „Zeeland" is naar New York vertrokken met zeven Franse renpaarden als passagiers. Men had zeven uren werk om de dieren te bewegen in het vliegtuig te stappen. Een inwoner van Bergen op Zoom had voor een bepaalde dag in September een Tegenverzekering afgesloten. Hij zou een vrij belangrijk bedrag ontvangen als er die dag meer dan 3 mm. regen viel. Dat was niet het geval, maar de ambtenaar van het filiaal van De Bilt in Vlissingen bleek bereid tegen een aandeel in de winst de regenmeter bij te vullen. Het bedrog kwam uit en tegen bei den is proces-verbaal opgemaakt. De amb tenaar van het weerstation is bovendien geschorst. Nadat de rubriek „De Antwoordman" van de A.V.R.O. was voortgezet in samen werking met de Bruce Chapman-organisatie in Parijs, is thans besloten dit programma ,,zo lang op te schorten als nodig is om de atmosfeer, welke men'er ondanks alle tegen spraak om wil hangen, volledig te zuiveren", zo deelt de A.VR.O. mee. HAARLEM EN OMGEVING Dr. F. van der Maesen te Haarlem, die vorig iaar een beurs voor een jaar studie in Amerika verwierf, is door B. en W. van Amsterdam belast met de waarneming van het lectoraat in de propaedeutische natuur kunde aan de gemeentelijk! universiteit van Amsterdam. Dinsdag hoopt de heer B. H. van Nieuwegen de dag te herdenken dat hij veertig jaar geleden in dienst is getreden van de N.V. Stoomzeepfabriek „Het Klaver blad" te Haarlem. Het is vandaag een kwart eeuw geleden dat de heer H. J. Stadman in dienst trad bij J. Th Kort N V In het feestelijk versierde kantoor viel hem hedenmorgen een hartelijke huldiging ten deel. Leden van de directie en het personeel boden de jubilaris geschen ken in enveloppe aan. De opzichter van het hertenkamp in de Hout ontdekte Zaterdagmorgen bij de ge bruikelijke ochtendcontróle, dat de levende have van het kamp was uitgedund; hij miste tien cavia's en drie konijnen. Men vermoedt dal er diefstal in het spel is. De Haarlemse brandweer moest Zondag morgen om half negen uitrukken voor een brandje in een kopergieter ij aan de Lange Margarethastraat. Tn de houten kap die op het achterste gedeelte van het pand is aan gebracht, bleek, nadat men het vuur bedwon gen had, een gat van een bij twee meter te zijn gebrand. Drente, 29 Cochin verwacht, Delfshaven, 27 v Buenos Aires te Rosarlo. Delft. 28 600 m ZW. Fayal. Dalerdijk, 29 v. R'dam naar San Francisco. Duiveriörecht, 30 v. New York naar Londen Eririna, 28 geankerd Palembang rivier. Enggano, 30 te Genua. Esso Amsterdam, 29 v Aruba te Rotterdam. Esso Den Haag, pass. 1 Lands End. Esso Rotterdam, 30 van Aruba naar Rotterdam. Edam. 2 Antwerpen verwacht. Friesland (SSM). 30 v. Bordeaux te Casablanca verwacht Gooiland. 28 120 m. N ten O. Recife. Graveland, 28 875 m. NO Guadeloupe. Gouwe, 3 Delfzijl verwacht. Gordias, 30 te Amsterdam. Haarlem, 28 te San Juan Hestia. 28 v. Bridgetown n. Port of Spain. Hydra. 28 van Bremen naar Hamburg. Hecuba, 30 te Santa Marta. Ifersilia, 1 te Buenavontura. Hector, 1 te Amsterdam van Bremen. Helena, 29 van Amsterdam n. Guayaquil, llos, 28 van Miragoane n. Port ap Prince, Ino, 25 te Kingston. Jagersfontein. 29 te Antwerpen. Java. 30 van Tj. Priok naar Tegal. Kertosono, 28 v. Tj. Priok te Rotterdam. Kedoe. 25 te Tj. Priok. Karossa, 28 rede Kaimana. Koia Gede, 28 600 m. W.NW. Minicoy. Kotn Agoeng, 30 van Singapore. Kota Baroe. 30 v. Southampton. Laertës, 29 te Singapore verwacht. Loosdrecht, 28 te Port Said. Loenerkerk. 27 te Chitagon. Lekkerkerk, 28 100 m. ZO. Socotra n. Colombo. Lombok, 28 360 m. W. Tj. Priok n Madras. La wak. 29 v Mauban naar Honolulu. Leepoldskerk. 29 te Bahrein. Lemsterlrerk. 30 te Suez. Leuvekerk. 30 van Port Said naar Algiers. Lissekerlt, 30 te Port Said. Laagkerk, 30 van Basrah naar Rotterdam. Metula, 23 van Cochin naar Rastanura, Mitra, 27 v. Philadelphia naar Singapore. Maashaven, 28 te Antwerpen. Maas, 29 Izmir verwacht v. Jaffa. Mirza. 28 300 m. Z ten VV. Scilly's. Maetsuvcker, 27 v. Tj. Priok n. Semarang. Maaskerk, 2 te Amsterdam verwacht. Mapia. 30 van Port Said Marken, pass. 30 Beachyhead. Modiokerto, 30 van Aden. Muidei kerk, 30 te Karachi. Mataram. pass. 30 Guardafui. Nieuw Amsterdam. 2 Oct. 6.30 u. te Southamp ton verwacht. Nestor, 28 van Algiers n. Kalamata. Noordam, 30 v. New York te Rotterdam. Nigerstroom, 1 te Amsterdam. Oberon, 28 120 m. O. Chesapeake bay. Ondina. 27 v. Balikpapan naar Miri. Oranje, pass. 30 Perim. Oranjefontein, pass 30 Ouessant n. Teneriffe. Oranjestad, 29 te Pto Limon. Papendrecht, 4 Oct Isle nf Grain venvacht. Poseidon, 28 van Amsterdam naar Curasao. Pal?.., 28 v. Telkokansön naar Pladju. Pern a28 330 m. NO. Sychellen. Plancius. 29 te Soerabaja verwacht. Pygmalion, pass. 28 Trinidad Prins Alexander. 1 te Hamburg. Prins Frederik Willem, pass. 30 Wight. Plato, 30 te Amsterdam. Prins .Toh. Willem Friso, pass. 30 Scilly's. Prins Maurits. 28 te Montreal v. Rotterdam. Prins Philips Willem. 29 te Rouaan. Print Willem IV, 2 Antwerpen verwacWt. Rijndam. 28 van New York naar R'dam. Rijn. 28 v. Amsterdam naar Mantyluoto. Radja, 28 van Celebes te Amsterdam. Rael, 28 v. Tj. Priok n. Semarang. Rijnkerk, 28 600 m. O. ten Z. St. Helena. Raki, 29 te Tjilatjap. Riouw. pass 30 Barbados. Sloterdijk, 29 Colombo verwacht. Straat Makassar. 1 Oct Hongkong verwacht. Straat Malakka, 29 Zanzibar verwacht. Salatiga, 23 van Los Angeles St.ac) Alkmaar. 29 v. Narvik te Vlaardingen. Siaoe, 23 van Soerabaja naar Kalianget. Sliedrecht. 28 140 m. NO. Ras al Hadd. Stad Breda, 28 450 m. Z ZW Cape Race. Stad Schiedam pass. 28 Kp. de Gata. Sunetta, 23 180 m. NO. Keywest. Stad Maassluis. 28 van Emden naar Lulea. Stad Maastricht. 29 van Gibraltar. Stanvac Djirak 25 v. Singapore n. Palembang Salawati. 29 van Port Said. Sarpedon, 29 van Port of Spain naar Amsterdam Schiediik, 30 te Galveston. Soestdijk, pass. 29 Gibraltar. Stad Dordrecht, 29 v. Huelva naar Sluiskil. Saparoea, 29 v Rotterdam te Calcutta. Schie, 29 v. Amsterdam naar Levant. Tabian, 28 rede Pangkalplnang. Teucer, 28 v. Tj. Priok naar Singapore. Tamo, 29 v. R'dam te Buenos Aires verwacht. Taria, 28 v. Rotterdam n. Menaelahmadi. Tero, 28 240 m. ZO. Nantucket. Tiberius, 29 v. Port of Spain te Paramaribo verw. Ternate. 29 v. Makassar naar Singapore. Tomori, 30 v. Koweit naar Khorramshar. Tosari, 30 van Port Said. Trompenberg. 30 van Hamburg. Tawali. 30 v. Port Said. Tiba, 29 te Mackenzie v. Buenos Aires. Tibia. 1 te Curacao verwacht v. Einswarden. Uni, 25 van New Orleans naar Antilla. Veendam. pass. 30 Scilly's. Willem Barendsz. pass. 28 Plymouth n. Curacao. Westerdam, 28 400 m. O. Cape Race. Waal, 28 v. Curagao naar Aruba. Weltevreden. 30 v. Penang n. Port Swettenham. Willem Ruys, 30 van Suez. Winsum. 28 van Palermo naar Sfax. Winterswijk. 30 v R'dam naar Pto Marghera IJsel, 29 v Kingston naar Le Havre. Zijpenberg. 29 Bagnoli verwacht v. Aden. Zeeland (SS), pass. 28 Texel, Zaan, 28 v. Kopenhagen te Slite.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7