Genootschap voor reclame hield tweedaags congres in de Domstad ^jZdcUj. Het landgoed Stepantsjikowo Indisch Restaurant „Medan" Kort en Bondig VRIJDAG 5 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VI Pril»» £39.50 jü VOOR DE BABy Burgerlijke stand van Haarlem Blijspel naar een roman van Dostojewski WIJ VERHUREN STOFZUIGERS Excursie naar Schiphol Toebereiding en bediening uitsluitend Indisch T wij fel aan de echtheid van „De Kruisrechting" Reorganisatie ijsbaan Basketbal wedstrijden trok ken grote belangstelling Courses op Duindigt Om de Zilveren Mus 9 Het Genootschap voor reclame heeft in Utrecht een tweedaags congres gehouden dat de secretaris-generaal van het mi nisterie van Economische Zaken, prof. G. Brouwers, heeft geopend met een rede, waarin hij onder meer zei, dat de recla me een belangrijke plaats in het econo mische leven inneemt en dat het reclame probleem daarom primair moet worden gezien in samenhang met het vraagstuk van het betalingsbalanstekort. Het reclamebedrijf kan een stimulans zijn voor een efficiënte productie en. een efficiënte distributie. Het moderne econo mische leven is ingewikkeld en veelvor mig van structuur; zonder voorlichting hierover kan het moderne economische le ven niet functionneren. Deze voorlichting zag prof. Brouwers als de grote taak van het reclamewezen. Bij haar voorlichting moet de reclame echter ook stimuleren. Dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek sprak over „de maatschappelijke betekenis van de reclame" en wees er op dat de re clame in zekere zin een tolk der cultuur is. Dr. Idenburg wijdde voorts aandacht aan de reclame als macht in de maat schappij en noemde haar economisch een factor van de grootste betekenis. Zij vor dert hoge kosten, maar deze leveren maat schappelijk nut op, want zij helpt 'de af stand tussen producent en consument te overbruggen: een noodzakelijke functie in elk economisch systeem. De reclame werkt overigens, volgens spreker, niet altijd ge lukkig op de persoonlijkheid van de men sen. Daartegenover beïnvloedt de reclame de taalschat en de ideeën der bevolking. De heer F. E. Hollander te 's-Graven- hage, belichtte de mogelijkheden van een „Nederlandse advertising council". Hij was van mening dat het gebruik van re clame-methoden en -kennis nodig is in het contact tussen regering en volk. Door de weinige middelen, die de over heidsvoorlichting mag besteden, moet in de meeste gevallen volstaan worden met het werken via de gratis publiciteitskanalen. De opinievormende kracht van krant, radio en bioscoop kunnen niet overschat worden maar toch dienen wij ons af te vragen of onder de huidige omstandigheden die kracht wel groot genoeg is. Laten een paar mensen om een tafel gaan zitten: vertegenwoordigers van de adverteerders, de bureaux en de belang rijkste media, dan zal een raad voor na tionale reclame werkelijkheid kunnen worden. De heer L. Neher, directeur-generaal der P.T.T. leidde het onderwerp „Publiciteit in de aether" in en merkte daarbij op dat de publiciteit in de aether op zijn eigen ver dienste beoordeeld moest worden: „Men moet deze publiciteit niet afwijzen alleen, omdat men er oorspronkelijk tegen was". Er moet geld zijn voor het omroepbedrijf en dat geld moet er op de een of andere manier komen, bijvoorbeeld door reclame. De heer Neher besprak voorts het vraag stuk der radiopubliciteit via de wereld omroep en de reclame via de televisie. Uit cultureel oogpunt moet men daar nog voor zichtiger mee zijn, omdat deze reclame zeer indringend kan zijn. Een onderzoek naar de publieke opinie ten aanzien van reclame in de aether heeft tot resultaat gehad, dat 64 percent der on dervraagden er voorstander van bleek en 23 percent tegenstander; 23 percent had geen oordeel. Mr. Allan M. Wilson sprak over de Ame- rikaane „Advertising council", waarvan hij vice-president is, Volkomen in de stijl van het congres heeft het gemeentebestuur van Utrecht de deelnemers er aan ontvan gen. Toen de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, de hal van het Utrechtse stadhuis betrad, was hij vergezeld van vier dames in historisch costuum, die hij in zijn toespraak voorstelde als de voortreffelijke Utrechtse vrouwen: Anna Maria Schuur man, een geleerde vrouw van reputatie, tevens de „eerste Nederlandse vrouwelijke ADVERTENTIE fid In <j (J met dubbele capuchon In wit, bleu en beige. Studente", Katharine van Leemputte, de Utrechtse „Kenau", die, toen de mannen het niet aandurfden, met andere vrouwen de afbraak van een gehate Spaanse dwang- burcht Vredenburg aanving, Maria van Pallaes, de zo milddadige en sociaal voe lende vrouw en Maria van Reede, „Rens- woudes ed'le vrouwe", die haar nalaten schap bestemde voor de studie van daar voor in aanmerking komende jongeren. Ook in het overige deel van zijn rede liet de burgemeester niet na „oprechte en ware" reclame voor Utrecht te maken. De dochter van generaal Franco is met haar echtgenoot, op doorreis naar Zweden, twee dagen de gast van de gezant van Spanje in Den Haag. Foto: het echtpaar met zijn gastheer, de markies De Santa Cruz, voor het gebouw der Spaanse legatie in 's Gravenhage. (Foto hieronder) Wykgemeenten in de Ned. Herv. Kerk De Ned. Herv. Gemeente van Haarlem zal met ingang van 1 November in zes wijkgemeenten worden ingedeeld. Elke wijkgemeente krijgt een eigen wijkker- keraad, waarin zitting hebben ouderlingen en de diakenen en de wijkpredikant. Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haarlem In September 1951 werden de volgende aantallen boeken uitgeleend door: de Prin senhofbibliotheek 12.800, het filiaal „Huis te Zaanen" 4460, de uitleenpost Spaarndam 256, de Muziekbibliotheek 916, de Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 3384. Tezamen 21.816 boeken (vorig jaar 17.735). Het aantal bezoekers aan de leeszalen be droeg: de Prinsenhofbibliotheek 4956, het filiaal „Huis te Zaanen" 618, de Gemeente lijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjes laan 417. Tezamen werden de leeszalen bezocht door 5991 bezoekers en bezoeksters (v. j. 5282). vanaf |i ANEGANG 46 HAARLEM TELEFOON 14651 HAARLEM, 4 October 1951 ONDERTROUWD: 3 Oct., C. Bossers en E. van de Parre. GEHUWD: 4 Oct,, E. J. Akkerboom en C. J. J. Das; E. W. Zwart en T. M. J. H. Heij- nen; P. Rispens en M. W. Huijzer; W. F. Hes sen en C. Verhagen. BEVALLEN van een zoon: 3 Oct., A. Bark Eskes; M. A. F. H. de Wijs—Tabois; 4 Oct., A. EversenKnibbe. BEVALLEN van een dochter: 3 Oct., M. J. van Bellevan Loocke; M. Hellingman Wehnes; 4 Oct., G. C. Janssenvan der Zan den; M. E. van DuijnenWesselius; N. Ver schoorRenijl; C. van der PluijmTol. OVERLEDEN: 3 Oct.. S. P. Stolwijk. 78 j., Gierstraat; W. van de Manakker—Pingueele, 85 j., Ant. van der Goesstraat; H. T. A. de Vos, 67 j Dlanetenplein. ADVERTENTIE J. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TELEF. 12762 4.60 per maand. Min. 2 maanden. Rep. vry. Na een besloten voorstelling in Amster dam op Woensdagavond gaf Comedia gis teren in de Haarlemse Schouwburg de eigenlijke première van „Het landgoed Stepantsjikowo" door Marie-Louise Dou dart, naar de gelijknamige humoristische roman van Dostojewski „een blijspel voor het toneel bewerkt" zoals het pro gramma vermeldt, blijkbaar ter misplaat ste onderscheiding 'van blijspelen die voor de prullemand worden bewerkt. Hoe ont moedigend het ook mag zijn dit wederom te moeten constateren, men kan niet anders zeggen dan dat deze ongetwijfeld goedbe doelde onderneming in artistieke zin een mislukking heeft opgeleverd. Dostojewski schreef de oorspronkelijke vertelling als aanloop tot zijn terugkeer in de litteratuur gedurende zijn militaire dienstijd aan het einde van zijn balling schap in Siberië, volgens een bewaard ge bleven brief aan zijn broer hoofdzakelijk omdat hij dringend contanten nodig had: „Ik moet verhaaltjes verzinnen om geld. En dat is helaas erg pijnlijk". Welnu, het werd naar zijn eigen zeggen „een doodon schuldig en buitengewoon kinderlijk ver haaltje". Maar al staat het boek dan ook op een geheel ander niveau dan zijn on vergelijkbare meesterwerken, het is zeer lezenswaardig dank zij het ook hier zo scherpe uitbeeldingsvermogen van de auteur, het doorlopend curieuze van het onderwerp en de rijkdom aan wezenlijke, uit een warm-menselijk gevoel ontsproten humor. Het heeft er bovendien alle schijn van zich uitstekend voor het toneel te lenen: de intrige ontwikkelt zich volgens een eenvoudig patroon, de personen zijn stuk voor stuk markante typen en tenslotte zijn de traditionele eenheden van tijd en plaats reeds in de oorspronkelijke tekst aanwezig. Op het eerste gezicht kan het dan ook geen verwondering baren dat twee Nederlandse auteurs er hun krachten op hebben beproefd: Gerard den Brabander (zijn comedie is naar de eigenlijke hoofd figuur „Foma Fomitsj" getiteld) en Marie- Louise Doudart, op wier versie de keuze dus viel. Mevrouw Doudart heeft zich met ver schuldigde eerbied van haar taak gekwe ten. Zij handhaafde de grote lijnen, maakte een overzichtelijk arrangement van de stof en legde alle hoofdzaken der gesprekken in bruikbare dialogen vast. Haar bewer king is echter in feite een bekorting en daardoor ontbreekt het belangrijkste: het wijdlopig-verhalende element, de brede motiveringen der zonderlinge gebeurtenis sen en de schildering van die eigenaardige sfeer, waardoor alles en speciaal de kern der groteske overdrijving betekenis krijgt. Dostojewski schiep met zijn Foma Fomitsj De leden van de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen, die Donder dag te Haarlem voor een buitengewone vergadering bijeen waren gekomen, maakten des middags een autobustocht door de omgeving en brachten daarna een bezoek aan Schiphol. Deze tocht was aangeboden door de directies van de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij, van de autobusonderneming Maarse en Kroon en van het KLM-autobusbedrijf. Het ge zelschap vertrok van de Grote Markt en werd eerst naar de garage van de NZHVM aan het Soendaplein gebracht. Vervolgens werd via de Zeeweg naar Zandvoort gere den en langs de Zandvoortselaan, Heem- steedse Dreef door de Haarlemmermeer naar Schiphol. Nadat de werkzaamheden in enkele hangars in ogenschouw waren genomen werd een bezoek gebracht aan de technische afdeling van de K.L.M. Daar werkt een groot aantal personen aan het hei-stel, het schoonmaken enzovoort van onderdelen van motoren. Met grote be langstelling volgden de leden van de NVTO de werkzaamheden cp Schiphol. Op de terugtocht naar Haarlem werd nog een bezoek .gebracht aan de garage van Maarse en Kroon in Aalsmeer. de Russische Tartuffe: een smadelijk ver nederde, een als mar behandelde voorlezer van een generaal, die zich wreekt voor de hem aangedane beledigingen door na het overlijden van zijn heer en meester geraf fineerd op het gevoel van diens weduwe te werken, zich zodoende een machtspositie veroverend waarin hij zich ontpopt als een soepele huichelaar, een schaamteloze ge nieter. Met holle frasen en berekende buien van woede en vertedering onderwerpt hij zijn gehele omgeving, van hoog tot laag, tyranniek aan zijn boosaardige grillen. Evenals de titelheld uit de comedie van Molière verschijnt hij pas in het derde be drijf ten tonele, maar helaas is in dit geval de voorbereiding van zijn komst zo onvol doende geweest dat men hem niet anders dan als een zonderlinge pias kan beschou wen en niets begrijpt van de houding der verdere bewoners en bezoekers van het landgoed, die tot marionetten zijn gede gradeerd. Het geheel is dan ook mateloos oninteressant. Tot overmaat van ramp ont aardt de gelukkige oplossing der moeilijk heden aan het slot in een gebrekkig in scène gezette dolle boel. Over de vertoning is al evenmin veel goeds te zeggen. Bekwame krachten als Magda Janssens en John Gobau kregen niet de minste kans hun talenten uit te vieren. Hoewel zo ongeveer het gehele ge zelschap op de planken verscheen, zijn er slechts twee of drie prestaties van enig ge wicht te vermelden: een aandoenlijke be diende van Jacques de Haas en de uitge slapen salonverleider van Guus Hermus, waaraan men desnoods de wat mat ge speelde doch overigens wel zuivere gou vernante van Manon Alving mag toevoe gen. Voor de rest zag men slechts caricatu- ren zonder ruggegraat, al probeerde John Soer bij voorbeeld er telkens weer wat aar digs van te maken, waartoe zomin tekst als situatie hem veel gelegenheid bood. Steye van Brandenberg was geheel accep tabel als de ik-figuur uit het boek, een veri'e neef van onze Hildebrand. De hoofdrollen werden vertolkt door de beide directeuren: Cor Hermus en Joan Remmelts, die elkaar overtroffen in ge brek aan rolkennis. Men had dan ook zeker niet mogen verzuimen in het programma de naam op te nemen van de souffleuse, die de gehele voorstelling droeg, zoals dat heet. Hermus had zich een prachtige kop gemaakt en Remmelts leek sprekend op een portret van Strindberg, maar schmink alleen is niet voldoende. Dat vond het wei nig talrijke publiek ook, want het applaus klonk niet overtuigend. DAVID KONING Klaver jaswedstrijd De Klaverjasvereniging Haarlem-Noord heeft een afvalwedstrijd gespeeld waaraan tweeëndertig verenigingen hebben deel ge nomen. Hier volgt de einduitslag: 1. Groenewoud 44658; 2. Harten Aas 44566; 3. Ruiten Troef 43842; 4. Onder Ons 42034; 5. Harten Boer 41996; 6. Coöperatie 41958; 7. G. Z. S. 41478; 8. Papegaai 41276; 9. Haar lem-Noord 40254; 10. R. Vrouw 40172; 11. O. V. S. 39858; 12. Ruiten Aas 39790; 13. Vijfhoek 39546; 14. Spaarnestroom 39354; 15. Laurens Coster 38430; 16. Bellevue 38256, 17. Scheijwijk 37524. Onder Ons heeft de marsenprijs gewonnen met 38 marsen. Op 13 October is de prijsuitreiking in het clublokaal Rijksstraatweg 56. Dan wordt ook een wedstrijd gespeeld waaraan vier leden van iedere deelnemende club kunnen deel- Invoerbeperkingen in de V.S. WASHINGTON (Reuter). Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft verklaard, dat de Amerikaanse regering in de zitting van het Congres, die in Januari begint, zal aan dringen op intrekking van de wettelijke beperkingen op de invoer van zuivelpro ducten, voedsel, vetten en oliën. Deze be perkingen zijn, ondanks het verzet van de regering, deze zomer door het Congres op genomen in de nieuwe wet voor de defen sieproductie. ADVERTENTIE Zaterdag 6 October wordt geopend JANSWEG 20 - 100 m van het Station - TELEFOON 17630 Doek is volgens Decoen niet van Van Dijck Alsof de Vermeer-kwestie nog niet vol doende is, tekent zich thans om het ver maarde doek van Anthonie van Dijck „De Kruisx-echting" een nieuw conflict af. Deze „Kruisrechting" heeft een bewogen geschiedenis. Het werk dateert van Mei 1631 en werd gemaakt naar een vluchtige schets. Van Dijck ontving voor het schil derij, zoals blijkt uit de kwitantie die thans nog in het archief van de O. L. Vrouwe- kerk te Kortrijk berust, een beloning van 100 Vlaamse ponden en. een pakje be schuiten. Het doek werd in 1794 door de commissarissen van de Franse Conventie als oorlogsbuit naar Parijs ovei'gebracht, waar het werd opgenomen in de collectie van h.et Louvre. In 1817 werd het meester werk evenwel aan Kortrijk teruggegeven. In de nacht van 6 op 7 December 1907 werd het schilderij gestolen. Doch kort daarna, op 23 Januai'i 1908, vond men het te Pittem terug. In Mei 1940 werd „De Kruisrechting" om het te beschermen tegen bombardementen in een tankkluis opge borgen, waar het tot hel einde van de oor log bleef. Door het lange verblijf in de kelder was evenwel op verscheidene plaat sen de verf gespi'ongen, zodat een verdoe king nodig bleek. De kunstschilder en res taurateur Corneel Leegenhoek te Brugge heeft dit werk enkele maanden geleden ter hand genomen en zal hier binnenkort mee gereed zijn. De Brusselse expert Jean Decoen die beweert, dat „De Emmaüsgangers" en „Het laatste Avondmaal" echte Vermeers zou den zijn heeft evenwel twijfel doen slui pen in de harten van vele kunstminnaai-s omtrent de echtheid van „De Kruisrech ting". Volgens hem lijkt de schets, die Van Dijck maakte voor het doek en die thans nog in het bezit is van de O. L. Vrouwekerk, in niets op het thans bekende schilderij. Decoen spreekt het vex-moeden uit dat het authentieke doek tijdens de ge beurtenissen van 1874 of 1907 zou zijn ontvreemd en vervangen. Decoen liet reeds in 1925 een brochure verschijnen waarin hij uiting gaf aan zijn vermoeden, dat het oorspronkelijke doek van Van Dijck ver- dwenen is en zich in de Verenigde Staten zou bevinden. De genoemde restaurateur is echter van oordeel, dat aan de echtheid van het doek niet getwijfeld kan worden. In kunstkringen acht men het zeer on waarschijnlijk dat men het doek iii 1874 of 1907 zou hebben kunnen vervangen door een copie zonder dat dit iemand zou zijn opgevallen. Men wijst erop, dat het zeer goed mogelijk is, dat Anthonie van Dijck verschillende schetsen heeft gemaakt voor zijn opdrachtgever. Teneinde betere mogelijkheden te schep pen voor de exploitatie van de ijsbaan achten B. en W. het noodzakelijk deze ge heel te reorganiseren. In overleg met de vereniging „IJsclub voor Haarlem en om streken" is een reorganisatieplan ontwor pen. De uitvoering zal geschieden volgens de „Gemeentelijke sociale werkvoorzie ningsregeling voor handarbeiders". Verder zal de verlichting veranderd moeten wor den. De kosten worden op f 4.000 geraamd. B. en W. vragen de raad dit bedrag be schikbaar te stellen. Voorts delen B. en W. mee, dat zij in staat zijn voor de uit voering van de werken een bedrag van f 10.000 te lenen; zij stellen voor van de aanbieding gebruik te maken. Kermisvermakelijkheden in de omgeving der Parklaan Een aantal bewoners van de Parklaan en omgeving heeft zich met een brief tot de gemeenteraad van Haarlem gewend, waarin klachten worden vermeld met be trekking tot het opstellen van kermisver makelijkheden. In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad zal wor den voorgesteld de brief in handen van B. en W. te stellen om prae-advies. De belangstelling voor de basketbalwed strijden in het Krelagehuis was Donderdag avond bijzonder groot. Het was voor de eerste maal, dat de beoefenaars van deze tak van sport van de zaal gebruik maakten en uit het aantal toeschouwers bleek, dat de animo voor basketbal groot is. Wethouder D. J. A. Geluk woonde de sportavond bij en sprak woorden van gelukwens. Het programma van deze avond bestond uit stedenwedstrijden tussen Haarlem en Den Helder. De ontmoetingen hadden een spannend verloop. De Haai'lemse dames e- haalden een overwinning van 2625, de b ploeg van Haarlem zegevierde met 29li over de b ploeg van Den Helder en de wed strijd tussen de a ploegen van Haarlem en Den Helder eindigde in een gelijk spel (3333). Zaterdagmiddag wacht de bezoeker op Duindigt behalve een goed draf programma een tweetal zeer interessante rennen, waarvan het Criterium wel de belangrijk ste is. Het Criterium is de krachtproef voor de 2-jarigen, niet alleen door de afstand van 1600 m., maar bovenal omdat zij zich geplaatst zien tegenover de oudere vol bloeds. Voi'ig jaar was Rivalité als 2-jarige de winnaar en nu als 3-jarige staat de hengst wederom met de grootste kansen. Qver deze afstand is hij vrijwel niet te kloppén, tenzij Etoile du Nord zich van zijn allerbeste zijde zou laten zien. Het derde kanspaard is Tosto, en de 2-jarige Willy II mag als outsider in dit voorname gezelschap getipt worden. De Beker .der Amateurs brengt vermoe delijk- een zege voor Noordwester, gevolgd door Zeester en Qualla. Prince Albert is met een goede mount een mogelijke out sider. Bij de dravers staat de pechvogel Pau- lientje in de Icarus-prijs opnieuw met goede kansen, zodat nu toch wel mag wor den verwacht dat deze grote merrie de overwinning zal boeken. De keuze van J. N. Brouwer (Patrick Duluth Z, Postduifje K) zal wel lang van de grote voorgift pro fiteren, doch deze niet kunnen behouden. Olympus, die de laatste tijd zeer onregel- matig is, kan eveneens in de plaatsen komen. De 2-jarige maidens zullen in de Idylle- prijs zich geklopt zien door het 3-tal Quin- ta, Quick Hollandia G (beide van Geersen) en Q William P. De overigen zouden enorm verbeterd moeten zijn om deze paarden te kunnen kloppen. Daar dit vrijwel onmoge lijk is zien wij de keuze van Geersen win nen met Q William P op de 2e plaats. Omar Spencer was bij zijn debuut in het voorjaar een grote verrassing. In de cour ses, die hij betwistte, was de hengst een klasse beter. Een voeteuvel maakte een on tijdig einde aan zijn optreden, doch nu de hengst weer aangegeven staat voor de Illusie-prijs mag wel worden verondersteld, dat hij in zoverre genezen is, dat zijn her optreden met een overwinning gepaard zal gaan. Prinses Julia B en Lady Deter zijn de ernstigste concurrenten, die echter op hun beurt bij vexrassing nog wel eens over troefd kunnen worden door Oeke. Onder de deelnemers aan de Indrapoera- prijs treft men twee uitgesproken snelle paarden aan, Martini Spencer en Oiseau. De eindstrijd zal ongetwijfeld tussen dit tweetal gaan. Daar Martini Spencer niet kan bogen op regelmatigheid en Oiseau wel, slaat de balans naar de merrie over. De keuze van de jongste trainer van ons land, de kleine Hesk.es, (Max v. Bongers- liof, Larrikin) zal bij een falen van de fa vorieten als eerste kunnen eindigen. De beste Noordelijke 3-jarige P. Louis II zal eveneens niet veraf eindigen. In de Iphigenia-prijs gaat de strijd tus sen de 3 grote entrainements Leeuwen kamp, Geersen en Wagenaar. Leeuwen kamp heeft op het ogenblik zijn paax'den in uitstekende vorm en daarom preferex-en wij Kalida boven de rest van het veld, waarin Kentucky King en de keuze van Wagenaar (Lady Zora, Mr. Fried) de plaat sen kunnen bezetten. ADVERTENTIE Hockey Zatex-dagmiddag worden de halve finales en de finales gespeeld tussen de leerlingen van de middelbare scholen om de wissel beker, de „Zilveren Mus", beschikbaar ge steld door BMHC. In de halve finale komt het Kennemer Lyceum uit tegen het Jac. P. Thijsse Lyceum en het Triniteitslyceum tegen het Gymna sium. De finale begint om kwart voor vier. Leraren en leerlingen van de Toneelschool hebben gisteren op een terrein aan de Kruislaan te Amsterdam een voetbalwed strijd tegen een elftal van acteurs der Nederlandse Comedie gespeeld en met 2-0 verloren. Ank van der Moer verrichtte de aftrap, Hans Boekman fungeerde als scheidsrechter. Dit sportieve evenement diende ter inleiding van de viering van de vijftigste verjaardag van de acteur en regisseur Johan Fiolet, die men op de foto als doelverdediger van de Nederlandse Comedie in actie ziet. Links van hem Henk Schaer en Henk Rigters. BINNENLAND In de nacht van 24 op 25 September is een auto met drie inzittenden 'ussen Nun- speet en Hulshorst tegen een boom gereden. De heer H. Bloksma, slager te Harderwijk, was op slag dood. De beide andere inzitten den werden levensgevaarlijk gewond. Een hunner, de heer Th. de Paauw, kapper te Harderwijk, overleed vorige week. Gisteren is ook zijn broer, de heer P. de Paauw, even eens kapper te Harderwijk, overleden. Schiermonnikoog zal de eerste gemeente in ons land zijn. waar de bevolking in haar geheel op rheuma zal worden onderzocht. Het onderzoek geschiedt op initiatief van „Het Groene Kruis" en met medewerking van het gemeentebestuur. Bij de bouw van een kazerne bij Nun- speet is een korte staking uitgebroken onder de ongeveer 500 bouwvakarbeiders. Deze arbeiders komen voor het merendeel uit Amsterdam en Rotterdam. Zij legden het werk neer, toen werd medegedeeld dat er ook op Zaterdag zal worden gewerkt. De staking heeft een uur geduurd. De directie deelde mee, dat deze week nog op Zaterdag vrij zal worden gegeven. Tydens een studie-bijeenkomst die de organisatie „Vrouwen in de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie" op 13 en 14 October in de Internationale School voor Wijsbegeer te bij Amersfoort zal houden, zal de inspee- trice van de arbeid te Haarlem, mejuffrouw D. Prager een causerie houden over het onderwerp „Opvoeding en ontwikkeling van het fabrieksmeisje". De Koningin heeft de Belgische minister va- Wederopbouw, de heer A. F. J. de Boodt, benoemd tot Grootkruis in de Oi'de van Oranje Nassau. Prof. dr. ir. C. Schouten heeft zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de erts scheiding en ensmikroskopie aan de Tech nische Hogeschool te Delft aanvaard met het uitspreken van een rede over „Erts- mlkroskopie, economische geologie, erts scheiding en keramiek". Ter gelegenheid van het achtste lustrum van de afdeling Delft van de „Societas Stu- diosorum Reformatorum" wordt op 11 Octo ber in de aula der Technische Hogeschool te Delft een buitengewone vergadering gehou den. Prof. dr. F. C. Gerretson, lid van de Eerste Kamer, zal een rede houden over „Leven en werk van dr. H. Colijn", In Den Haag is in de leeftijd van 57 jaar overleden de heer C. A. Emerson, handels secretaris aan de Britse ambassade. De heer Emerson is in 1921 in Nederland gekomen bij de handelsafdeling van het Engelse ge zantschap Na van 1941 tot 1944 in dienst te zijn geweest van de „Board of Trade" in Londen, werd hij handelssecretaris bij de Britse ambassade voor Nederland in Londen. Kort na de bevrijding keerde hij naar Ne derland terug. De 57-jarige architect J. P. uit Rotter dam is door de Rotterdamse rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, omdat hij f 37.000, «welk geld hij van cliënten had ontvangen voor de bouw van twee woningen, had verduisterd. Ten behoeve van de nagelaten betrek kingen van de in de oorlog 1940'45, alsmede in Indonesië of Korea gesneuvelde Neder landse militairen zullen de zes gezamenlijke militaire fondsen in het tijdvak van 8 tot 21 October overal in den lande collecteren. De opbrengst komt in sommige gevallen ook ten goede aan verminkte militairen, aan oud- militairen en waar nodig aan gedemobili- seerden. Er is een collectieve arbeidsovereen komst voor het kappersbedrijf tot stand ge komen na overleg tussen werkgevers- en werknemersorganisaties, die in de Vakraad voor het Kappersbedrijf samenwerken, met uitzondering van de Christelijke Kappers- patroonsbond, die zoals door hem werd medegedeeld, niet voldoende gelegenheid had zich te beraden. De C. A. O. zal na goed keuring door het College van Rijksbemid delaars in de plaats komen van de bindende loon- en arbeidsregeling voor het kappers bedrijf van April 1946. Bedrijfshoreca heeft een adres gezon den aan de Directeur-generaal voor de Energievoorziening, waarin zij bepleit, dat wanneer deze winter opnieuw een verbod wordt uitgevaardigd tot het doen branden van de buitenverlichting van bedrijfspanden, de horecabedrijven hiervan ontheffing te verlenen. Bedrijfshoreca zegt dat de bij haar aangesloten bedrijven in de avonduren een verkeersfunctie vervullen. De amusements centra in de grote steden zouden bij een eventueel verbod een doods aanzien krijgen. De neon-buitenverlichting van Horeca bedrijven moet minder als i'eclame, dan wel als wegwijzer worden gezien, zo -zegt Be drijfshoreca. HAARLEM EN OMGEVING Donderdag werd met het onderwijs in de Prinses Marijkeschool Protestants Christelijke school voor Buitengewoon lager onderwijs in de vroegere openbare school aan de Wilhelminastraat te Haarlem begon nen. Zoals bij deze scholen gebruikelijk is, zal de officiële opening pas over enkele weken geschieden. De ingang van de Prinses Marijkeschool is in de Sophiastraat. De bevesliging van ds. G. A. Barger, tot voor enige jaren te Heemstede, als voor ganger der Ned. Herv. kapel te Edam op Zondag 14 October zal geschieden door zijn zwager, ds. J. L. Gregory te Amsterdam. Donderdagmiddag omstreeks vier uur plaatsten timmerlui in een in aanbouw zijnd huis op de hoek van de JSkstet straat en de Vondel weg te Haarlem de trap naar de bovenverdieping. Toen deze nog niet gena geld was, liep een van de timmerlieden, de 48-jarige M. A. V. uit Haarlem, deze trap af met het gevolg, dat het gevaarte omviei. De man belandde met zijn hoofd op een van de treden, waardoor hij een bloedende wonde boven het rechteroog opliep. Hij moest met een ziekenauto naar het St. Joannes de Deo- ziekenhuis worden overgebracht. Het zestal van de politie Bloemendaal heeft Donderdagmiddag een volleybal-wed strijd gespeeld tegen een ploeg van het Marine Hospitaal op het terrein van dit hospitaal. De politiemannen wonnen met 4-2. In Noord-Lutte heefi de conservator van het rijksmuseum Twenthe, dr. C. C. W. J. Hijszeler, een grafveld bloot gelegd," waar reeds twintig urnen zijn gevonden. De vond sten dateren uit ongeveer 700 jaar voor Christus tot het begin der jaartelling. De gemeenten Smallingerland, Acht- karspelen. Opsterland. Marum en Groote- gast hebben gezamenlijk een weg doen aan leggen, waardoor een gebied van ongeveer 1400 ha. cultuurgrond uit zijn isolement is verlost. Op het punt van de 12 km. lange weg waar de provinciale grens tussen Fries land en Groningen loopt zal een monument worden opgericht ter herinnering aan deze intergemeentelijke samenwerking. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen theologie de heer S. L. Verheus te Haarlem. B. en W. stellen de gemeenteraad voor voor het aanschaffen van een zandwasinstal- latie ten behoeve van het gemeentelijk waterbedrijf te hunner beschikking te stel len een bedrag van f6500. De aanbeveling van B. en W. aan de gemeenteraad voor de benoeming van een lid der plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs (vacature wijlen mr dr F. S. Witteveer» luidt: 1. mr A. W, Luikinga; 2. mr J H. Ekering. B. en W. stellen de gemeenteraad voor te benoemen aan het Lorentz-lyceum tot tijdelijk lerares in de handwerken mejuf frouw G. Harmsen te Velsen, tot tijdelijk leraar in de Franse taal en letterkunde de heer W. D. J. Marchant te Heemstede en tot tijdelijk leraar in de muziek de heer A. de Munnik te Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 11