De Gasperi's reis naar Amerika had belangrijke resultaten De Marinierskapel l»® "still making friends" Donderdag 4 October 1951 - otrechte haarlemsche courant Lied van de herfst Italiaans vredesverdrag moet tot dode letter worden Gabardine regenjassen f 94.50 SCHINDELER Agenda voor Haarlem Goede, onopgesmukte Italiaanse film Het dier in stad en land V er schillende landen hebben met Italië echter nog rekeningen te vereffenen T eraardebestelling van H. N. Visser Frans Heerkens Thijssen Restauratie van schilderijen Een nieuwe Hervormde kerk in Aerdenhout - Onder vier ogen zij is meer waard dan ze kost. - Bijeenkomst voor schaatsliefhebbers Eerste uitvoeringen van Nederlandse composities Rook met Uw...- I HAARLEMS DAGBLAD 3 T>eKLiutVlkeeld ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zuiver wollen Gen. Cronjéstraat la - lb - Tel. 16045 Uw adres voor kwaliteitskleding. DONDERDAG 4 OCTOBER Stadsschouwburg: „Het landgoed Stepan- tsjikowo" (Comedia), 8 uur. Zuiderkapel: spreker J. A. Bruyn, 8 uur. Rembrandt: „Met eervol ontslag". 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Op naar Broadway", alle leeft., 7 en 9.15 u. Luxor: „In de klauwen der Maffia". 18 j„ 7 en 9.15 uur. City: „Odette Churchill", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De drie musketiers" en „De moordzaak Bentry", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Beschuldigd", 18 j., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 5 OCTOBER Stadsschouwburg: Hoofdstad-operette „Ich kiisse ihre Hand, Madame", 8 uur. Concert gebouw: Concert HOV, 8 uur. Rembrandt: en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Donderdag). „Angelo" in Rembrandt De Italiaanse filmindustrie heeft sinds de bevrijding al menige rolprent in roula tie gebracht, die ook in ons land met war me bewondering werd begroet. De meeste Italiaanse regisseurs slaagden er in om de dreigende klippen van overgevoeligheid te omzeilen en als onderwerp voor hun pro ducten gebeurtenissen te kiezen uit het leven van alle dag. Zij wierpen daarmee niet zelden een helder licht op de wan toestanden die als gevolg van de tweede wereldoorlog in tal van landen waren ont staan. De reden van hun succes is gelegen in het feit dat zij zich bij het vervaardigen van een rolprent bedienen van een mini mum aan hulpmiddelen, hetgeen van hun Amerikaanse en Engelse collegae moeilijk gezegd kan worden. Ook de film „Angelo" van Francesco de Robertis, die van Vrijdag 5 October af in het Haarlemse Rembrandt-theater zal wor den vertoond, is een waardig product van de Italiaanse cinematografie. Zij is een voudig van opzet, onopgesmukt en met veel vakkennis in scène gezet. Jammer is dat Angelo, een vierjarige zoon van een Ame- (Van onze correspondent in Rome) De reacties in Italië ten aanzien van de resultaten van de Gasperi's reis naar Washington lopen sterk uiteen. In christe- lijk-democratische kringen acht men de resultaten verblijdend: De wijziging van het vredesverdrag is voorlopig het meest tastbare resultaat, maar op den duur zal wellicht blijken, dat de economische gevol gen van deze reis het belangrijkst zijn. Op drachten voor de Italiaanse industrie zijn in uitzicht gesteld. De belangstelling van de Amerikanen voor vele Italiaanse pro blemen is gewekt. Wat het vredesverdrag betreft, weet de „Messaggero" uit Washington te berichten, dat De Gasperi heeft verklaard: „Zeer bin nenkort zullen nota's worden gezonden aan alle landen, die het verdrag ondertekenden met verzoek in te stemmen in de wijzigin gen, zoals die worden aangeduid in de ver klaring der grote drie. Zodra het merendeel der betrokken regeringen een bevestigend antwoord heeft gezonden, zal Italië zich verder alleen nog gebonden achten door die bepalingen van het vredesverdrag, van wier wijziging geen sprake is". Zou het zo eenvoudig gaan? Er zijn onder de mogendheden, die het verdrag met Italië ondertekenden, landen, die niet zonder meer kunnen instemmen met het terugnemen van de inleiding tot het verdrag. In die inleiding wordt „fas cistisch" Italië beschuldigd van aggressie. Zullen Abessinië, Griekenland, Joegoslavië deze woorden willen terugnemen? Zullen zij afstand willen doen van bepaalde scha deloosstellingen, waarop zij nog recht heb ben? Immers de bedoeling .is geensznis om alleen de militaire clausules op te heffen. In verscheiden Italiaanse couranten kan men zelfs lezen, dat dit slechts bijkomstig is. „Die clausules moeten vervallen", schrijft de „Messaggero" (vaak geïnspi reerd door de regering) „omdat zij beledi gend zijn en een beperking voor onze sou- vereiniieit betekenen. Maar onze middelen staan ons voorlopig niet toe de gewapende macht uit te breiden boven het in die clau sules genoemd niveau. Van meer belang is, dat het verdrag vervalt in zijn morele, financiële en militaire betekenis, dat het wordt tot een dode letter in al die gedeel ten, welke tot nu toe niet werden uitge voerd en dat zijn er meer dan men opper vlakkig menen zou." Dit bedenkende, zullen de regeringen der verschillende betrokken landen wel even willen overleggen, of zij zonder meer op de Italiaanse vraag bevestigend kunnen ant woorden en zij zullen waarschijnlijk hun antwoord voorzichtig inkleden. Ook Neder land heeft nog zaken met Italië te regelen, die het vredesverdrag raken. Er zijn Ne derlanders, die schade hebben geleden in Italië door oorlogshandelingen van dit land en nog steeds op vergoeding wachten. Be sprekingen zijn gaande en het zou zeker zaak zijn, die af te wikkelen voor we op het Italiaanse verzoek ingaan. De nationalistische bladen, die gewoon lijk de regering steunen, zijn weinig inge nomen met de wijze, waarop de kwestie- Triest wordt aangeroerd in het slotcommu niqué der besprekingen. Men heeft de in druk. dat De Gasperi niet meer star op het standpunt blijft staan, dat de geallieerden op 20 Maart 1948 de gehele vrijstaat aan Italië hebben toegezegd en dat het dus de gehele vrijstaat moet zijn en geen gehucht minder. Inderdaad heeft De Gasperi ver klaard, dat dit zijn uitgangspunt is voor besprekingen, wat nog niet zeggen wil, dat hij tijdens de besprekingen geen concessies zou willen doen. De sociaal-democraten prijzen de tact, waarmee De Gasperi zich van zijn moei lijke taak heeft gekweten, doch hebben be zwaar tegen een herziening van het vredes verdrag, waarbij de inleidende paragraaf zou komen te vervallen. Hun redenering is deze: Het nieuwe, democratische Italië is voortgekomen uit de verzetsbeweging tegen het fascisme, dat zich had schuldig gemaakt aan aggressie. De inleiding van het vredes verdrag, die fascistisch Italië onomwonden van aggressie.beschuldigt, is de adelsbrief van het nieuwe Italië. Neemt men die woorden weg, dan vloeit daaruit voort, dat niet het fascisme, doch Italië in oorlog is geweest met de geallieerden en dat aan Italië de vrede werd opgelegd en dit is on juist voor ieder, die bedenkt dat het waar achtige Italië niet achter het fascisme stond. Het is een redenering, waar heel wat voor te zeggen valt. De linkse pers heeft van het begin af de reis als een mislukking voorgesteld. De resultaten worden volkomen negatief ge noemd. Het enige, wat De Gasperi heeft bereikt, is, dat hij nu mag meedoen aan de bewapeningswedloop, hetgeen voor de be volking alleen verdere verarming kan be tekenen. De wijziging van het vredesver drag wordt voorgesteld als een manoeuvre gericht tegen de wereldvrede en tegen Sovjet-Rusland. Van linkse zijde wordt een felle parlementaire strijd aangekondigd tegen De Gasperi, wanneer deze voor het parlement verslag zal uitbrengen van zijn reis. Vooral Togliatti heeft in een rede, welke hij Zondag te Bologna hield, zich uiterst fel uitgelaten. Hij noemde dezer dagen de rede, welke De Gasperi heeft uit gesproken voor het Amerikaanse Congres „een schande voor geheel Italië, een rede gespeend van alle waardigheid." Nenni zei dezer dagen: „Ik hoop voor De Gasperi, dat hij van deze reis niet met lege handen terug komt. Maar ik verwacht dat dit wel het geval zal zijn." Zeer velen waren Woensdagmiddag op de Algemene Begraafplaats aan de Kle verlaan bijeen gekomen om de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van de heer H. N. Visser, in leven een be kende persoonlijkheid in tabakskringen, oud-voorzitter van de voetbalclub en van de cricketclub „Haarlem". In de aula van het mausoleum herinnerde de heer G. van der Eist aan de werkzaamheden van de heer Visser in de tabakshandel. 1 Novem ber zou hij veertig jaar in de handel werk zaam zijn. Nu hij is heengegaan zullen zijn opvolgers met dezelfde energie en werk lust waarmee de heer Visser gewerkt heeft het werk voortzetten. Een broer zeide, dat de thans overledene veel betekend heeft voor zijn broers en zustex-s en zij zijn hem daarvoor zeer dank baar. De heer J. Nienhuys, sprekende namens de Vereniging voor de Tabakshandel noem de de heer Visser een markante figuur in tabakskringen. Met kennis van zaken werk te hij. Vorig jaar nam hij het voorzitter schap van de vereniging op zich en ook die taak deed hij op bijzondere wijze. Hij had zijn hart verpand aan behoeftigen. Dat bleek vooral uit zijn krachtige actie het kapitaal van het Del Baerefonds te ver sterken. De heer N. van Goethem dankte namens de makelaars uit de tabakshandel voor de prettige samenwerking; de heer J. Sanders die veertig jaar geleden enige tijd met de heer Visser heeft gewerkt gaf een beeld van diens werk, waarvoor hij bewondering had. De thans overledene was een grote steunpilaar in het vak en had veel voor anderen over. De heer J. P. van Balen Blanken, voor zitter van de voetbalclub „Haarlem", bracht dank voor het vele, dat de heer Visser, als speler en als bestuurslid voor de vereni ging heeft gedaan. Zijn grote vex'diensten zijn gehonoxeei'd door de benoeming tot lid van vex-dienste. De heer. J. J. Voogd Sr., voorzitter van de cricketclub „Haarlem", dankte de heer Visser voor zijn wex'kzaamheden in het be stuur maar vooral voor de vriendschap, welke velen ondervonden hebben. Nadat de baar grafwaaxds was gedx-agen, dankte een zoon van de ovexdedene voor de blijken van deelneming. ADVERTENTIE Plein 13 - Haarlem - Tel. 10386 EERSTE ADRES IN DEN LANDE Bouwplannen besproken De leden van de Nederlands-Hervormde Gemeente in de wijk Aerdenhout hebben zich Dinsdagavond op een gemeenteavond in de kapel aan de Leeuwerikenlaan be raden over de plannen voor de bouw van een kerk. Deze zal moeten verrijzen op de grond nabij de huidige kapel. De overle den eigenaresse van de grond heeft deze aan de kerk geschonken met de bepaling, dat daarop voor 1 Januari 1959 een kei'k- gebouw met wijkgebouw moet zijn verre zen. Is dit op de vastgestelde datum niet geschied, dan vervalt de schenking. Daar om meent het kerkbestuur, dat zo langza- mei'hand de tijd aangebroken is om plan nen voor de bouw nader te gaan uitwer ken. Ten opzichte van de woonplaatsen der gemeenteleden ligt het terrein niet in het centrum, maar mogelijk zal dit centrum zich later bij uitbreiding van de bebou wing van Aerdenhout, in de goede richting wijzigen. Een mogelijkheid om tot ruiling van gx-ond te komen is ondei-zocht, maar in dit centrum is geen stuk beschikbaar van die grootte. Aldus zeide ds. J. E. Drost, de Ned. Hervoi'mde px-edikant in Aerdenhout, in zijn inleiding. Er zijn twee mogelijkheden. Men kan een nieuwe kerk bouwen naast de kapél, die dan als wijkgebouw kan woi'den in gericht, of men bouwt een kerk door de kapel te vergroten. Het laatste object zal natuurlijk aanmerkelijk goedkoper zijn en slechts de helft vragen van de kosten, die gemoeid zijn bij de bouw van een geheel nieuwe kerk. De twee verschillende plan nen werden uitvoerig toegelicht door de Bloemendaalse architect de heer H. W. van Kempen. De bouwkosten met inbegidp van de volledige inrichting van het gebouw zal volgens het plan, waai'bij de huidige kapel wordt vergroot, ruim een ton be- di'agen. Men heeft ook gedacht aan de bouw van een kosterswoning, doch som mige gemeenteleden vroegen zich af of men niet de voorkeur moest geven aan een pastorie boven een kosterswoning. De meningen, welke der twee plannen vooi'keur verdiende, liepen overigens nog al uiteen. Hierbij speelden uiteraard de bouwkosten en de financiering daarvan een grote rol. De penningmeester van het college van kerkvoogden, de heer D. C. Reygwart, was er evenwel van overtuigd, dat men de middelen daarvoor bijeen zou kunnen brengen. Bij de bouw van een kerk dient men vooruit te zien. In de toekomst zal de wijk Aerdenhout, naar verwacht mag worden, uitgebreid worden met een gedeelte van de kerkelijke wijk Heemstede, terwijl ook de bewoning van Aerdenhout intensiever zal woi'den. Nu de gemeenteleden hun oordeel over de bouwplannen hebben gegeven, zal het kerkbestuur deze nader uitwerken, zodat over enige tijd op een tweede' gemeente- avond nogmaals over een en ander uitvoe rig van gedachten kan worden gewisseld. Een motorrijder is in de Tweede Ooster parkstraat te Amsterdam gevallen doordat hij over een steen reed die op de sti-aat lag. Hij is later in een ziekenhuis overleden. In bijzijn van talrijke militaire en civiele autoriteiten is Woensdag te Almelo een bevrijdingsmonument onthuld. Het monument symboliseert de dankbaarheid jegens de bevrijdende Candcse troepen. Voor het monument van rechts naar links: mr. I. Dufour, voorzitter van het comité, mr. J. M. Ravesloot, burgemeester van Almelo, generaal Greene, die de bevrijding van Almelo leidde en speciaal voor de onthulling uit Canada is overgekomen, en de Canadese ambassadeur de heer P. Dupuy. Richt Uw ogen op de goudgele tabak, de fijne lange snit en de geurig-blauwe rook van King's Cross, de zuivere Virginia van standing. Ge ziet het in één oogopslag dit is kwaliteit Met zcrvelen zult ge dan ook zeggen „Ik heb een oogje op King's Cross" len als Angelo geboren wordt en zijn moeder sterft. In de jaren die Renato in de cel heeft doorgebracht heeft hij maar één wens gekend: met zijn zoon een nieuw leven te beginnen. Maar als hij die zoon dan eindelijk krijgt te zien, wil hij zich vaix het kind ontdoen. De woorden van zijn vriend: „de neger was dronken en sterk" brengen geen verandering in zijn haat gevoelens. Angelo wordt behandeld als een ongewenste vreemdeling en Renato for ceert een ongeluk om hem kwijt te raken. Op het nippertje redt hij het kind echter van een wisse dood en dat betekent een volslagen ommekeer in zijn vex'houding tot Angelo. Hij gaat zich aan het knaapje hechten. De vrouw die hij liefheeft geeft hij ter wille van Angelo op en het aanbod van een rijke Amerikaanse familie om de jon- gexx te adopteren wijst hij verontwaardigd van de hand. Dan komt, op Angelo's vijfde verjaax-dag", de broer van zijn echte vadex-, die aan het Italiaanse front gesneuveld is, om het kind mee te nemen naar Amerika. Renato is woedend maar stelt voor Angelo zelf te laten beslissen: het geluk van het kind is het belangrijkste. En Angelo kiest de broer van zijn vader. Renato laat hem verslagexx gaan. Angelo is een ontroerende film gewor den, wars van alle sentimentaliteit en rijk aan scherpe contrasten. L. v. B. Voor een eivolle zaal in hotel de Leeu werik te Haarlem werd gisteravond door de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken de nieuwste film van Dierenbescherming vex-- toond: „Het dier in stad en land". De dix'ec- teur van het bureau Diei-enbescherming in Den Haag, de heer G. Nieuwenhxiysen, leidde de film in met een kort en krachtig propagandawoord, waarbij hij er op ha merde dat het bij dierenbescherming eerst om de mens en dan om het dier gaat. De mens moeten de dieren beschermen. Het werk van Diercnbeschei'ming, aldus de heer Nieuwenhuysen, is geen liefheb berij, het is geboren uit een bittere nood zaak. Wij hoeven er niet bang voor te zijn dat de jeugd zich aan dierenmishandeling zal schuldig maken, de jeugd staat open voor dierenbeschex-mig, we moeten de jeugd alleen leiden. De ouderen moeten we daax"- om onder ogen brengen dat dierenbescher ming broodnodig is. Tijdens de vertoning van „Het dier in stad en land", een intex-essante film, die een heldere blik werpt op de schoonheid, maar ook op het nut van de dieren, vulde de heer Nieuwenhuysen zijn betoog om inten sievere dierenbescherming onder meer aan, door op te merken, dat Dierenbescherming met ongeduld waclit op een dierenwet, die het weerloze dier zal behoeden tegen bij voorbeeld ruwe behandeling tijdens ver voer en op de markten. Spreker deed een scherpe aanval op de methode van het vetmesten van zogenaam de' kistkalveren, die op onmenselijke wijze worden behandeld, met als enig doel de mens blank kalfsvlees te leveren. Dat het In het voor buitentraining zo ideaal ge legen oord „Duinlust" in Óverveen, waar sinds enkele jaren het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleraren is gevestigd, worden sinds Juli jonge schaatscnrijdex-s op Zaterdagmiddag onderworpen aan een inten sieve training. Deze jongeren vormen de kernploeg van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond, die onder leiding staat van dr. A. G. M. Carlier. Deze in ver schillende opzichten prachtige training is voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging tot bevordering van het hardrijden op de schaats aanleiding geweest om een propagandamiddag te houden op Zaterdagmiddag 6 October. Het programma voor de propagandamid dag omvat een inleiding van dr. A. G. M. Carlier over de schaats- en wedstrijdsport; van drie tot vier uur een demonstratie van het trainen van de kernploeg van de K. N. S. B. en tenslotte tot vijf uu- een film voorstelling, onder andere internationale kampioenswedstrijden met Kees Bx-oekman en Wim van der Voort. dier daartoe wekenlang zodanig gevoerd wordt dat het bloedarmoede krijgt en als gevolg van de gedrongen houding waarin het moet staan in veel gevallen wange drochten worden, weet wellicht nog niet iedereen. rikaanse negersoldaat en een blonde Ita liaanse vrouw, vrij veel van onze fantasie vraagt: het is theoretisch niet uitgesloten, maar in de praktijk vrijwel ondenkbaar dat een nakomeling van een negervader en een blanke moeder goudblonde krullen heeft. Ovex-igens is Angelo het px-ototype van een kind dat stormenderhand ieders hart verovert. Om Angelo is een tragedie gevlochten. De man die denkt zijn vader te zijn (Re nato Baldini) verblijft in de gevangenis hij heeft om zijn vrouw en zich zelf van de hongerdood te vrijwaren voedsel gesto- De kleine titelheld. Onder grote belangstelling had Woens dagavond in het gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem een concert plaats door de Marinierskapel der Koninklijke Marine. Evenals in vorige jaren was het optreden van het gerenommeerde muziekkorps voor beeldig georganiseerd door de onvermoei bare mevrouw L. van der Jagt-Bakker ten bate van het Marine-Sanatoriumfonds. En het was als steeds een tot in de puntjes verzorgde avond. Kapitein-kapelmeester Gijsbert Nieuw- land wilde van dit optreden te Haarlem iets bijzondex-s maken. Vandaar een paar eerste uitvoexmgen van originele Neder landse werken. Speciaal vestigde hij met enkele woorden de aandacht op het giste l-en ten doop gehouden Concertino voor piano en harmonie-orkest, op zijn verzoek geschreven door Meindert Boekei, die zelf de solopartij kwam vervullen. De opdracht was een stuk te schrijven in het genre van Gershwin, anders gezegd: in concei-tante jazz-stijl. Gezegd moet worden dat de heer Boekel daar aardig aan tegemoet gekomen is. Wie van het genre houdt, kon er zijn .smaak voor dergelijke Americanismen in bevredigd vinden. Wat wij er vooral in konden waarderen was de voortreffelijke behandeling van de orchestratie. Boekei heeft er kijk op hoe men voor harmonie orkest moet schrijven en wat er aan effec ten uit zo'n bezetting te halen is. De uit voering werd een succes. Ook wei-d de première gegeven van de suite „Klein Duimpje en de Reus", door Harrend Vlag, klarinettist van het Resi- dentie-Oi-kest, een zeer goed geslaagde compositie van gezond spiritueel karakter en tevens goed georchesti-eerd. Verder speelde de kapel de „Hollandse Rhapsodie" van Hugo de Groot, die door Gijsbert Nieuwland voortreffelijk voor hai'monie gezet is. Deze bewerking van een vijftal Nederlandse volksliedei-en besluit met een verrassende combinatie van „Al is ons prinsje nog zo klein" en het „Wilhelmus" Een Concertino voor trompet, dat onder getekende zowat veertig jaar geleden schreef en sindsdien niet meer te hox-en kreeg, werd deze avond ten gehore ge bracht, met de majoor-muzikant J. de Rui ter als solist. Het stuk genoot een waarlijk virtuoze vertolking en het was voor de vader van dit lang vergeten geesteskind een oprechte verrassing te ervaren dat er zoveel bravour in stak, dank zij die knappe technische prestatie. Na de pauze vertolkte kapitein Nieuw land met zijn korps onder meer de zeer interessante ouverture „Di Ballo" van Sul livan, waai'bij men de mai-iniers nog eens op hun best kon horen. Tevens werd een offer gebracht aan een populair genre. Met delicate begeleiding van 't blaasorkest zon gen de sopraan José Candel en de tenor Bert van 't Hoff enige nummers, waaiwan vooral „Gondellied" van Léhar en een duet uit „De Vogeikoopman" van Zeiler terecht een rijkelijk succes verwierven. JOS. DE KLERK. Een jaar leven is een drama in vier be drijven, en nu is na de acte van de vlie gensvlugge zomer het gordijn weer opge gaan voor het grauwe tafreel van de herfst. De wolken worden door een chagrijnige wind opeengestapeld als rotsen, zij smijten hier en daar wat kille i-egenbuien neer om ons alvast te laten zien wat zij van plan zijn. En in de natheid ligt het duizendkleurig groen te vergelen en te sterven van ellende. De wereld wordt in deze dagen gelijk een feestzaal na het afscheid: De opsmuk vex-lept en valt af, de kleurige bloemen liggen vertrapt en gekneusd op de grond en de gasten zijn vertrokken. Het lied van de Herfst is geen vrolijke polka, om zo te zeggen. Herfst, ge zult uw welkomstlied krijgen zo goed als uw voorgangers, maar ge moet niet verwachten dat het een hopsa-wijsje wordt. We hebben hier vóór u de lente gehad, en de zomer nadien. Om het eens symbo lisch te zeggen: We zagen het jaar in zijn jeugd en in zijn volle wasdom. En gij zijt de gang naar de dood. Ge moet weten dat een mens als kind verlangt om man te zijn, maar als man nog enkel wenst, man te blijven. En gij maakt een grijsaard van hem. Ge moet weten dat een kind met rare capriolen door het leven danst, omdat het niet weet wat het zal moeten aanvangen met al dat schoons rondom. En een man komt dat langzamerhand te weten, met veel klappen op zijn hoofd en spijt over verloren kansen. Maar als hij het weet dan komt ge met uw grijze bedachtzaam heid hem zeggen dat hij zijn vreugden maar tevreden en gehoorzaam Jij fowW in uw handen moet leggen j§T om met u naar de winter van zijn einde te stappen- 'II M v4isëmï Ziet, waarde 11 ||W W Herfst, dat kan J 11 il' jL.» niet omdat ge maar ge zoudt misschien geen herfst meer willen zijn als ge het wél wist. De zomer van het jaar en de zomer van het leven zij zijn geen feesten van enkel vreugden als kralen aan een snoer er komen nu en dan inktzwarte buien waarbij ge als mens uw hart vasthoudt. Maar ge weet dan daarbij hoe de zon weer schijnen zal als het geweld gedaan is. Kijk, Herfst, geweld van vreugde en geweld van droefe nis, dat zijn de'schoonste schoonheden van de jonkheid en de zomer. Wat is een mens anders dan een vel vol verwachtingen? Hij kan de zwaarste sla gen dragen als hij geluk ermee verdienen kan. Maar gij, Herfst, brengt enkel zwakte en ouderdom. Ge belooft met uw grijze wol ken en grijze haren niets. Behalve winter, en dood. Ge zoudt denken dat de Herfst daar niet veel bijzonders op te antwoorden heeft, en dat hij bij zulk een welkomstlied nijdig een andere kant op gaat kijken. Maar hij zingt een andere wijs: Ge ziet mij met uw domme verstand als de ingang naar het einde maar ik zeg u dat ik slechts een golfslag van de tijd ben, die over u spoelt opdat ge weer als een frisgewassen poedel uw haren drogen kunt in de zon. Er zijn duizenden herfsten en winters over de wereld gegaan, er zijn duizenden lentes op gevolgd. Het is een lied in een dansende maat dat ge slecht verstaan hebt. In de op- en neergang van de eeuwigheid ben ik een als de enkele tik van een klok. Wat mijmert ge over uw einde als uw hart vol is van verlangen om te blijven? Uw hart is verstandiger dan gij. Ge zoudt er eens meer naar moeten luisteren. Het zingt een lied van de herfst, maar het klinkt beter dan het uwe. Het is een vrolijke polka, om zo te zeggen. J. L. ogen K15 AV ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5