Taffetas plissé 3." TWEEDJASSEN f60, Ook in Bloemendaal wordt het gas één cent per kubieke meter duurder M.DOUWMAenZOON I •Clowntje Riek vanKimmenaede Een hand uit het verleden r Jamtiet Tlieuuis Hillegom Zandvoort Haarlemmermeer Inderdaad, de kenner is vol be wondering voor de buitengewone zachte, volle en rijpe geur van Douwe Egberts Zilver-Shag! Heemstede Voor de kinderen Lisse Amerikaanse machines naar Hongarije vervoerd V reemdelingenbezoek aan ons land gestegen Ook in Veisen en Beverwijk thans pseudo-vogelpest Liquidatie organisaties Woltersom FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) VRIJDAG 5 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 De Bloemendaalse gemeenteraad heeft Donderdagmiddag tijdens een korte spoed vergadering het voorstel van B. en W. om de gasprijs met één cent per kubieke meter te verhogen, met dertien tegen vier stem men aangenomen. De fractieleden van de Partij van de Arbeid stemden tegen. B. en W. hadden een spoedvergadering noodzakelijk geacht omdat het de gemeente 4550 gekost zou hebben, als met de be handeling van dit punt tot de gewone Oc- tober-vergadering zou zijn gewacht. In de raadsvergadering van 20 September van dit jaar had het college hetzelfde voor stel ter tafel gebracht. Het werd toen ech ter aangehouden nadat de heer Schulz (P. v. d. A.) er op had aangedrongen de prijs ongewijzigd te laten en de heer Fijen (K. V. P.) had gevraagd de prijs met een halve cent per kubieke meter te verhogen. In de commissie voor de Bedrijven zijn beide voorstellen nader bekeken. Staande de vergadering van de commis sie stelde de heer Schulz een tarievenwijzi- ging voor, die echter in de commissie geen steun vond. De verhoging van de gasprijs met een halve cent, zou betekenen dat over één jaar 13.650 minder ontvangen zou worden, voor welk bedrag geen dekking aanwezig is. De heer Schulz bleef er bij dat voorlopig het risico om de gasprijs niet te verhogen, genomen kon worden, temeer daar er nog een overwinst van 20.000 op de rekening van 1950 zou staan, een argument dat vol gens de heer Schulz door de commissie ge heel voorbij was gezien. De burgemeester en enige leden gaven als hun mening te kennen dat, mochten deze 20.000 nog in het bedrijf zijn, ze daar Raad Haarlemmermeer Onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. J. Jansonius kwam Donderdagmid- dig de raad van de gemeente Haarlemmer meer bijeen ter behandeling van een korte agenda. Plet voorstel tot aanvulling van de met de gemeente Haarlem gesloten over eenkomst inzake levering van gas werd aanvaard. Besloten werd tot oprichting van een ge denkteken voor wijlen mr. J. P. Amers- foordt en echtgenote. De heer Nieu wenhuisen (A.R.) was van mening dat het monument in Bad hoevedorp behoorde te worden geplaatst. De voorzitter was het hiermede niet eens daar in Badhoevedorp nu eenmaal geen kerkhof was. In 1952 zal het monument worden aangebracht op het kerkhof nabij de Vijfhuizerweg. De heren v. d. Geest (K.V.P.), Jone (P. v. d. A.) en Nieuwenhuis (A.R.) waren van mening dat dan tevens de gelegenheid te baat kon worden genomen het honderd jarig bestaan van de Haarlemmermeer te gedenken. De voorzitter zeide dat een so bere plechtigheid zeer zeker op zijn plaats was, meer ook niet. De herdenking van de drooglegging zal geschieden in 1955. De J. C. Beetslaan te Hoofddorp zal opge knapt worden, zij het dan ook slechts met een- verharding van het bovendek. Indien afdoende maatregelen zouden worden ge nomen zou dit ongeveer 55.000 kosten. Nu wordt slechts een bedrag van 7000. gevraagd. Meer meenden B. en W. niet te mogen besteden. De raad besloot conform het voorstel. Het voorstel tot her-bewoonbaarverkla- ring van een tweetal woningen ontlokte de heer Bogaard (K.V.P.) de opmerking dat men niet te spoedig tot onbewoonbaar verklaring diende over te gaan. Nu krijgen we een dubbele procedure. De voorzitter deelde mede dat dit geval een uitzondering is. Het verlenen van subsidie aan Vereni gingen voor Gezinshulp vond algemeen bij val met de opmerking van verschillende raadsleden dat een spoedig overkoepelings orgaan noodzakelijk was. B. en W. werden verzocht aandrang in die zin te willen uit oefenen. Nadat de voorzitter de heer Bensdorp (K.V.P.) met zijn 70ste verjaardag had ge luk gewenst werd de vergadering gesloten. moesten blijven. Een bedrijf heeft nu een maal kapitaal nodig. De heer Fijen (K.V.P.) deelde mee dat hij thans met het voorstel van B. en W. accoord ging. Hij zou zich echter niet bij een volgende verhoging aansluiten, als zou blijken dat de uitkomsten van het gasbe drijf gunstiger zijn dan thans in de begro ting is geprojecteerd. ADVERTENTIE Wat heerlijk Nu kan ieder meisje zich een baljapon aanschaffen. beeldige pasteltinten. Aan onze zaak zijn verbonden gedipl. coupeuses, die uw japon - maken voor J Prima coupe. BARTELJORISSTR. 27 b. d. Gr. Markt V. ADVERTENTIE ideaal in voor- en najaar, in zuiver wollen stoffen en vele moderne dessins. Eerste klas afwerking. Vanaf Gen. Cronjéslraat 4244 - Tel. 15438 Haarlem-Noord BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Catharina, d. van J. O. G. van der Tonnekreek en H. M. Seijsener; Catha rina Maria Elisabeth, d. van J. van Kampen en M. E. J. Keijzers; Joseph Adrianus Maria, z. van A. T. van Leeuwen en C. M. Jansen; Johannes Albertus, z. van C. C. van der Lee- den en C. van der Kwaak; Petrus Johannes, z. van G. H. A. Beukeveld en C. C. A. van Riek; Paulina Cornelia Catharina, d. van J. H. van Kampen en M. J. Berbiers: Theresia Hendrika, d. van G. van der Linden en H. C. Koop GETRÓUWD: C. G. van der Veek en T. A. Klinkenberg. OVERLEDEN: J. H. Peek, m„ 56 j.; Wed. E. M. DegensKlop, v., 79 j.; P. J. Damen, m., 81 j. Zandvoorlers en JSoordwijkers vechten om schelpen Auto's hebben een voorsprong boven paard en kar Onze correspondent in Zandvoort schrijft: De Zandvoortse schelpenvissers zijn on tevreden. Het reeds zo riskante beroep (lang niet elke dag brengt de zee schelpen op het strand) wordt meer en meer in haar bestaan bedreigd door de talrijke Noord- wijkse schelpenvissers, die met vracht auto's op het strand in Zandvoort komen, om hier schelpen te halen, omdat die in Noordwijk vrijwel niet te vinden zijn. De bocht in de kustlijn bij Zandvoort is waarschijnlijk oorzaak dat de stromingen zorgen voor een grote schelpenaanvoer. Het is geen zeldzaamheid, dat per dag 20 a 25 vrachtauto's uit Noordwijk het Zand voortse strand afwerken op zoek naar schelpen. De Zandvoortse vissers, waarvan het merendeel het beroep nog uitoefent met paard en wagen, zien dit alles met lede ogen aan, want ze kunnen tegen de moderne manier van schelpenvissen on mogelijk opwerken. Een oude Zandvoorter zei: „als we ergens een gaatje met schelpen ontdekken, dan mogen we er wel bij gaan liggen, anders gaan de Noordwijkers er mee vandoor." Er heerst op dit ogenblik op het verlaten Zandvoortse strand nog een toestand van gewapende vrede, doch woordenwisselin gen zijn aan de orde van de dag en er is misschien niet veel voor nodig, of opnieuw zullen vechtpartijen ontstaan, zoals dit reeds het geval is geweest op die zonnige morgen in begin Juni, toen bij een com plete veldslag een Zandvoorter door een Noordwijkse vrachtauto omver werd ge reden, waarvan een dijbeenbreuk het gevolg was, waardoor de jongeman nu nog op krukken rondstrompelt. De Zandvoortse politie besteedt aandacht aan deze zaak, doch kan de Noordwijkers, zolang zij zich naar behoren gedragen, niet verbieden op het Zandvoortse strand schel pen te vissen, evenmin als men een visser kan verbieden te vissen in de zee vóór Zandvoort. Men hoopt thans dat het gemeentebestuur of het strandschap „Zandvoort" in deze iets zal kunnen bereiken, wanneer men door gezamenlijk optreden (waarbij er aan gedacht wordt, dit te doen via de strand- pachtersvereniging) deze zaak aanhangig maakt. Het schelpenvissen, hoewel geen bijzon der winstgevend bedrijf, is in de loop van de laatste maanden steeds meer in zwang gekomen sinds de prijzen, die er voor wor den betaald, iets gestegen zijn. De schelpen worden gekocht om in gezeefde of gemalen toestand aan de houders van kippenfarms te worden verkocht, waarbij óók de export een rol speelt, terwijl ook schelpen worden verwerkt tot kalk. Johan Kaart in „Monopole" Het gezelschap „Johan Kaart" zal he denavond een tweede opvoering brengen in dit seizoen van het bekende "blijspel „Potasch en Perlemoer" en wel in theater Monopole. Propaganda-avond „Volksonderwijs" Ongeveer 350 personen, waaronder de wethouder van Onderwijs, A. Kerkman, woonden Donderdag de propaganda-avond bij, die de afdeling van „Volksonderwijs" in theater „Monopole" had belegd. De bij eenkomst werd ingeleid cloor de voorzitter, de heer A. de la Court, die mededeelde, dat de burgemeester had bericht, door omstan digheden niet aanwezig te kunnen zijn. Hij sprak daarna de hoop uit, dat wegen zou den kunnen worden gevonden om de bouw van de nieuwe kleuter- en ULO-school, waarvoor de plannen gereed liggen, spoe dig te kunnen verwezenlijken. De heer J. Gelijnse, hoofd van de Klaas de Vriesschool voor MULO te Haarlem, sprak over het onderwerp: „Zo zijn de fei ten", waarin hij afkeurde de strijdmetho- den der tegenstanders van het openbaar onderwijs, dat zijn (naar hij opmerkte) diegenen, die het bijzonder, niet het Chris telijk onderwijs, want daarop kan slechts de openbare school aanspraak maken, voor staan. Wij zijn, aldus spreker, geen tegen standers van de bijzondere school, maar wij hebben bezwaar tegen de leuzen, waar onder de strijd voor de bijzondere school wordt gevoerd, gebaseerd op uitspraken van dr. A. Kuyper, nl. „de school behoort aan de ouders", hetgeen de indruk zou kunnen wekken, dat de openbare school een staatsschool zou zijn. „Op school de sfeer zoals thuis", zeggen zij ook, hetgeen tot gevolg heeft, dat de bijzondere school een Evangeliesatieterrein wordt met door de staat betaalde propaganda. Tenslotte zeggen zij ook: „de school moet doortrok ken zijn van godsdienst", waarbij spreker er op wees, dat de ouders in de eerste plaats te zorgen hebben voor een christe lijke opvoeding, indien men dat wenst, doch dit niet mogen afschuiven op de bij zondere school. De toneelgroep van „Contact", vereni ging van oud-leerlingen der Klaas de Vries school voor MULO te Haarlem, voerde daarna op verdienstelijke wijze en met veel succes op het vrolijke spel in drie be drijven van Maarten van Vught: „Moeder gevraagd". BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Yvonne, d. van J. Baart en J. H. Thies; Martinus Hendricus, z. van J. F. v. Nieuwburg en P. H. Smorenburg; Anna Hendrika, d. van W. A. Jeltema en J. P. v. d. Wal; Andries Johan, z. van A. Koppen en A. v. Liempt. Arjen Robert, z. van A. den Ouden en G. Timmer; Gerarda Geetruida Maria, d. van W. J. Thuis en G. M. Boon; Jannetje'Hendrika, d. van P. v. Maaren en E Dolieslager; Anthonij Quirinus, z. van P. D' haene en J. E. G. Landwehr; Dirk, z. van W. E. Hennink en E. A. Meijer; Fredericus Johannes, z. van L. v. Diemen en B. v. d. Klauw; Gerardus Leonardus Franciscus, z. van J. A. Maat en J. L. v. d. Maden; leven loos kind van W. J. T. Bus en C. J. M Straathof. ONDERTROUWD: Ype Bakker en Wilhel- mina Maria van der Helder; Nico Leonardus Cornelis Arens en Mathilda Maria Grootaert; Albertus van Haren en Johanna Alida Bos- ker; Joannes Hendrikus Hoff en Elza Bloe men; Alburtus Martinus van der Sluys en Wilhelmina Rudolphina Brassem. GETROUWD: Pieter Havik en Jannigje Doets; Abraham de Graaf en Teuntje Ar nolds den Dekker; Daniël Sandee en Geer- truida Weij; Rocus Pieter, Zeevaarder en Maria Plonia Buitenhuis: Arie Cornelis Dek kers en Zegerina Annetta Sterkenburg. OVERLEDEN: Froukje Hillegonda Wie- ringa, 70 j., echtgen. v. J. W. Wijs; Maria Hendrika de Bonte, 82 j., wed. v. W. Kamp; Jacobus van den Berge, 80 j., echtg. van E. v. Iperen. ADVERTENTIE VS a de shag! „Nut en Genoegen" viert het 50-jarig bestaan De toneelvereniging „Nut en Genoegen" herdenkt Zaterdagavond haar 30-jarig be staan met een opvoering van „Krates". De vereniging, die een voortzetting is van een ontspanningsorganisatie voor het gemeen- tepersoneel, staat onder leiding van een beroepsregisseur, de heer Ferd. Koolber gen. Verscheidene personen die bij de op richting aanwezig waren, maken thans als donateur nog deze herdenking mede. De vereniging heeft in de afgelopen pe riode veel goeds verricht door vaak te •spelen voor liefdadige doeleinden en voor andere verenigingen. Als bijzonderheid kan nog worden ver meld, dat twee dames (mevrouw Rison en mevrouw Beck) van de oprichting af dona trice zijn. Het ledental bedraagt momen teel 20. „Ooooo!", riep Bunkie. Hij zat op de grond tussen de bladeren en hield met 'n pijnlijk gezicht z'n linkervoet vast. Rick en Oepoetie kwamen op hem toe. „Doet het pijn, Bunkie?" „Ja.kermde Bunkie. „Ik kan niet staan op die voet. En het doet erg pijn!" Dat was lelijker. Z'n voet koxi wel verstuikt zijn. Dat was nou vervelend terecht gekomen. Bunkie zat daar met 'n ongelukkig gezicht. Rick en Oepoetie trachtten hem te troosten. „We moeten maar naar huis gaan", vond Oepoetie. „Maar.ik kan niet lopen!", zei Bunkie. Ja, dat was moeilijker. „Dan dragen we je wel", zei Rick. Maar het was zo heel ver naar huis en dat zou te zwaar worden. „Weet je wat", zei Oepoetie. „We zullen een stevige tak zoekendan kun je daar op zitten en wij samen dragen je weg. Misschien komen we wel 'n wagen tegen!" BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Josephina Helena Maria, d van A. Ph. A. Baelde en M. G. C. Stolten; Franciscus, z. van H. L. M. Divendal en H E. Belinfante; Wilhelmina, d. van J. Teeu- wen en Chr. P. Smit ONDERTROUWD: N. C. Lodewijks en T A. van der Wal; I. H. R. Bakker en Ch. G Stenzel. GEHUWD: H. A. Kors en H. M. C. Heijne G. J. Post en R. A. Reitsma; W. H. Kolde- wijn en M. C. van Wijk; J. F. H. van Mee- keren en A. L. van Zoelen. OVERLEDEN: H. H. A. Poggemeier— Geissler, 51 j.; wed. M. Bouwman—Schroder 90 jaar. Muziekconcours van „Trou moet blijeken Het 55-jarig bestaan van de Lisser Harmo nievereniging „Trou moet Blijeken", zal het volgend jaar herdacht worden met het houden van een groot Nationaal Concours op Zaterdag 31 Mei en 2e Pinksterdag 2 Juni in gebouw HOBAHO. Burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf heeft het ere-voor- zitterschap aanvaard van het gevormde ere-comité. JAARVERGADERING GEMENGD KOOR Het gemengd koor „Osanna in Excelsis kwam Donderdagavond met belangstellen den bijeen voor het houden van een jaar vergadering. Ds. Eerland hield een toe spraak over „Zingen", waarin hij aanspoor de tot meer zingen. In de jaarverslagen werd opgemerkt dat het koor dringend versterkt dient te wor den. De avond werd afgewisseld met ge meenschappelijke zang. BEDANKT Ds. K. de Gier heeft bedankt voor het beroep naar Dirksland. Over de maatregel welke door het Ame rikaanse departement van Handel werd genomen tegen de N.V. Van Uden's Trans portbureau te Rotterdam, verneemt het A.N.P., dat het hier een administratieve zaak betreft, waarmee de regeringsinstan ties geen bemoeienis hebben. Er is geen inbreuk gemaakt op de Ne derlandse douanewetgeving. In hoeverre er hier sprake is van het al dan niet na komen van een particulier contract, ver mag men niet te beoordelen. De Neder landse regeringsinstanties staan buiten deze zaak. De directie van Van Uden's Transport bureau N.V. te Rotterdam, deelt mede, dat de N.V. het transport van een boor- en draai-installatie uit Cincinnati naar Hon garije heeft verzorgd. De opdracht kwam van een Hongaarse expediteur. Aan de N.V. Van Uden werden de documenten voor het transport verstrekt door de Rot terdamse Bank, die op haar beurt de do cumenten van de Hongaarse Bank had ontvangen. De Nederlandse instanties, zoals het ministerie van Economische Za ken en het Directoraat-Generaal van de Scheepvaart waren, volgens de directie, in de zaak gekend. Het vreemdelingenbezoek in 1951 is, voor zover thans volgens gegevens van de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer bekend is, gestegen. Uit de Verenigde Staten kwamen minder toeristen, maar dat werd ruimschoots ver goed door veel groter bezoek van Ameri kaanse soldaten uit West-Duitsland. Het aantal Belgen en Scandinaviërs liep even eens terug, waarschijnlijk door concurren tie van Spanje, West-Duitsland en Oosten rijk. Bovendien schijnt de Deense reislust, door het heffen van reisbelasting in dat land, verminderd te zijn. Deze belasting zal waarschijnlijk in Maart 1952 worden op geheven. Tengevolge van de A.N.V.V.-pro- paganda-actie in Noord-Frankrijk is het Franse bezoek aan ons land aanzienlijk gestegen. Ook het aantal Engelse toeristen in Nederland steeg als gevolg van de ver dubbelde deviezentoewijzing (100 pond sterling). Uit de overige delen van Europa, spe ciaal uit West-Duitsland, kwamen meer toeristen dan voorheen, hoewel de Duitsers nog weinig reisdeviezen kunnen krijgen. De A.N.V.V. hoopt door intensieve propa ganda in Zwitserland en Zuid-Afrika (Jan van Riebeek-herdenking) in het komende jaar het bezoek aan Nederland uit die lan den te verhogen. ADVERTENTIE REGENJASSEN voor Dames en Heren, chique mo dellen, ruitvoering, moderne kleur groen 65.49.— TWEEDJASSEN de ideale dracht voor het najaar, zeer grote sortering in mo- derne tinten, vanaf 49.— WINTERJASSEN uitgebreide keuze, zowel met band als ceintuur 98.- KLEDINGMAGAZIJNEN Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 Wederom heeft de pseudo-vogelpest in Noordholland talrijke slachtoffers gemaakt onder de pluimveestapel. Donderdag wer den gevallen gemeld in Enkhuizen, Mid- denmeer, Wormer, Velsen en Beverwijk. In deze laatste gemeenten moesten de kippen van niet minder dan zes bedrijven worclen vernietigd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zijn al deze gevallen te wijten aan onvoor zichtigheid bij het kopen van kippen. Er is gebleken dat al deze door de pseudo- vogelpest aangetaste vogels op de markt van één niet-bonafide handelaar zijn ge kocht. Nadat onlangs met de liquidatie van de organisaties-Woltersom een begin is ge maakt door de beschikking van de minis ter van Economische Zaken over de op heffing van enkele tot de Hoofdgroep In dustrie, respectievelijk tot de Bedrijfs groep Detailhandel behorende organisaties, zullen, zoals gisteren is gemeld, de met name genoemde onder de Hoofdgroep Am- bracht ressorterende vak- en ondervakgroe pen worden opgeheven. De opheffingsbe schikkingen treden in het algemeen in werking een maand na haar bekend making. De opheffing van de vakgroepen en on dervakgroepen betekent in het algemeen slechts een vereenvoudiging van de orga nisatiestructuur, welke aan de algehele opheffing der Woltersomse organisaties, die uiterlijk 15 Februari 1953 moet ge schieden, voorafgaat. Door de opheffing van de desbetreffende vakgroepen en on dervakgroepen komen de ondernemingen rechtstreeks te ressorteren onder de be drijfsgroepen respectievelijk vakgroepen. ADVERTENTIE BECKING EN BONGERS HAARDKACHELS OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 27) „Bedoelt u dat ik in gevaar verkeer?" „Waarschijnlijk wel, ja. Hoe weet u bij voorbeeld, dat niemand u daar in Fitzjames Tavern heeft gezien? Wie weet heeft ie mand u gezien tijdens die zwerftocht door Soho met Brooke? Het is niet onmogelijk, dat er mensen zijn, die vinden dat u te veel hebt gezien!" „Maar ik ben me er niet van bewust, meer te weten, dan wat ik u veiielde!" „Dat bent u zich niet bewust, maar we verstouwen onbewust heel wat herinnerin gen uit onze omgeving, die we later ineens naar voren kunnen halen, of door een ge beurtenis naar voren worden gebracht. Een nieuwe gebeurtenis kan zo'n herinnering ineens bewust maken, en dan blijkt, dat u iets heel belangrijks^ weet, althans weten kunt. Mag ik er nog' eens op aandringen, dat u teruggaat naar uw hötel?" „Indien u dat nodig vindt, wil ik dat wel doen. Maar wat moet ik doen, wanneer Jeremy contact met mij zoekt. En wat gaat u doen, nu u weet van dat geld van dokter Stahl?" „Nu direct nog niets", stelde Brannigan haarg erust. „Ik ga geen slapende honden wakker maken tot ik zeker ben, dat ik ze de baas ben". „Daar ben ik in ieder geval blij om. Het zou mij aan m'n hart gaan als ik degene was, die hem in moeilijkheden zou bren gen." .Maakt u maar geen zorgen. Schrijf aan uw ouders, dat u voorlopig nog in Londen blijft." Die avond arriveerde Brannigan samen met Dale in een politie-auto bij de flat van Taske, toen die juist in een taxi kwam aangereden. Toen ze gemakkelijk gedrieën geïnstal leerd waren in diepe stoelen, en nadat ze zich van verversingen en rokerijen hadden voorzien, stelde Brannigan voor, de grote lijn van de affaire nog eens door te nemen, voordat ze het nieuws van die dag aan el kaar zouden vertellen. Nadat (3e anderen zich daarmee verenigd hadden, begon Brannigan op te sommen. „De hele affaire begon op het Ontario meer, toen Burgess, Gordon en diens vader daar op een dag roeiden en visten. Wat er precies gebeurde, is niet met volstrekte zekerheid te zeggen, behalve dat Robert Garrett verdronk, Burgess aan wal kwam Gordon Garrett verdween. Wij weten ook, dat Gordon later naar Toronto kwam, en daar van naam veranderde. Burgess maakte naam en fortuin, mede door het feit, dat hij nu alleen-eigenaar was van het procédé-Garrett. Zijn financieel inzicht deed de rest. Het lijkt mij twijfelachtig, of de twee mannen samen tot zulk een succes gekomen zouden zijn. Daarvoor was er geen harmonie genoeg tussen hen bei den. Dan komt ineens Gordon Garrett weer op de proppen met bewijzen, dal hij het werkelijk is en niet iemand, die zich als zodanig voordoet." Brannigan pauzeerde even en vervolgde dan: „Gordon Garrett slaagt er in, nadat hij contact had gekregen met Burgess, om hem honderdduizend dollar per jaar af handig te maken. Tenslotte komt Burgess naar Engeland om te proberen, op een of andere wijze van Gordon af te komen. Waarom deed hij dat? Iemand met een fortuin als het zijne hoeft zich heus geen zorgen te maken voor een dergelijke jaar lijkse „belasting", die nauwelijks invloed op zijn vermogen heeft. Het lijkt me waar schijnlijk, dat Gordon zijn eisen aanzien lijk hoger ging stellen. Laten we eens na gaan, hoe hij over deze zaken gedacht zal hebben. Hij gelooft, of geeft voor te gelo ven, dat Burgess zijn vader vermoordde en onnoemelijk rijk werd door een uitvin ding, die -igen lijk van Garrett afkomstig was. Vei 'de Burgess zijn partner in derdaad? Ik geloof eerlijk gezegd van niet. Hij zegt zelf, dat hij zijn geheugen over die tijd verloren heeft en dat is zeer wel mogelijk. Maar dan weet hij ook niet zeker, dat hij Garrett niet vermoord heeft. Gor don Garrett komt ineens het verleden weer oprakelen en beweert getuige te zijn ge weest van zijn moord op Robert Garrett. Wat zouden jullie doen in Gordon's plaats, welke prijs zouden jullie eisen voor zwijgzaamheid?" „Minstens alles, wat Burgess uit het proees-Garrett gekregen heeft en krijgen zal", interrumpeerde Dale. „Tot die conclusie was ik ook gekomen", vervolgde Brannigan. „Na eerst Burgess in totaal een millioen dollar lichter ge maakt te hebben, eist hij de rechten van het procédé op, hetzij als clausule in het testament van Burgess, hetzij op het mo ment van diens terugtreden uit het zaken leven. Dat is het moment, waarop Burgess weerstand begint te bieden. Hij trekt naar Engeland om Gordon in een andere beter te observeren omgeving te lokken. Maar hij vreest Gordon en neemt een lijfwacht mee in de vorm van Marshall. Die wordt echter vermoord. Een aanvaardbaar motief daarvoor kan zijn, dat Gordon wil laten zien, dat het hem ernst is. Een soort waar schuwing, wat Burgess te wachten stond, als hij niet deed wat er van hem verlangd werd." „Stel dat dat waar is, waarom ging Bur gess dan niet naar de politie om bescher ming te vragen?", vroeg Dale. „Omdat hij de mogelijkheid niet kan uitschakelen, dat hij inderdaad een moor denaar is. Zelfs wanneer Gordon gegrepen zou worden en tot een zware straf veroor deeld wegens zijn chantage, zelf dan zou de publieke opinie tegen Burgess en de algemene sympathie met Garrett zijn. Za kelijk en sociaal bezien zou zoiets zelfmoord voor Burgess betekenen in figuurlijke zin". „Tja, daar zit iets in." „Laten wij nu eens het recente verleden nagaan. Het eerste probleem is dan: wie is Gordon Garrett? Voor wie gaat hij mo menteel door? Wij weten een paar dingen over hem. Hij is 42 jaar oud. Hij moet con necties in misdadigers kringen hebben. Hij heeft 'een behoorlijk intellect, gezien het feit dat hij zich zo goed heeft weten te verbergen als Garrett en gezien de wijze waarop hij zolang geld heeft weten af te troggelen van een geslepen zakenman. Ver der weten we ook, dat hij verzot is op geld" „Hoe weet u dat?", onderbrak Dale hem andermaal. „Omdat hij, na Burgess een millioen lichter gemaakt te hebben, zijn eisen nog eens hoger gaat stellen. Er zijn inderdaad van die lieden, die zo gebrand zijn op geld, dat zij er op af vliegen als een mug op een lamp. Garrett is beslist zo iemand. Daarom geloof ik ook, dat het een van die figuren is uit de „kennissenkring" van Bx-ooke, die tussen haakjes heel wat geld toegestopt krijgt van Burgess." Brannigan vertelde, wat hij van Mary had gehoord over de dikke portefeuille, die Stahl aan Brooke had overhandigd en zag de ogen van Dale oplichten. „Dat is tenminste iets, waar we wat aan hebben, mijnheer Brannigan. Een goede aanleiding om die knaap eens grondig aan de tand te voelen. En natuurlijk oppakken. Zelfs wanneer hij ontkent, hebben wij een goede getuige, en hij is bang, zo vast als twee maal twee vier is. Wanneer we hem confronteren met wat we nu weten, zal hij waarschijnlijk wel schoon schip maken en zijn medeplichtigen noemen in de hoop, er dan wat beter af te komen. Hij zat waar schijnlijk samen met Turnbull in deze af faire, maar Turnbull werd om een of an dere reden door een ander stel misdadigers uit de wereld geholpen. Dale stopte zijn woordenstroom toen hij Brannigan nadrukkelijk neen zag schudden. „Zo gemakkelijk is het niet, Dale. Het ergste wat we Brooke ten laste kunnen leggen is het feit, dat hij optrad namens Gordon. Laten we veronderstellen, dat hij als zodanig samenwerkte met Turnbull. Peter's zenuwen zouden het hebben kun nen begeven, zodat hij om zeep moest wor den geholpen. Dat zou de enige reden kun nen zijn, waarom hij en Marshall door de zelfde man neergeschoten zouden zijn. Denk je dan, dat Brooke, met dit voorbeeld voor ogen, zijn baas verraden zal, zelfs zijn medeplichtigen?" „Lijkt me niet waarschijnlijk," mei-kte Taske op. (Wordt vervolgdU

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7