De Taal Geallieerde voorstellen niet aanvaardbaar Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wat de Veiligheidsraad ook doet, Perzië zal houding niet wijzigen „Vijfennegentig procent van onze geheimen door de pers onthuld" Treinverkeer Haarlem- Amsterdam hervat Manus Oly krijgt vier jaar Franse troepen sloegen aanval der Vietminh af Koning George Bonn wil het onderste uit de kan Hoge Commissarissen moeten opnieuw overleg met hun regeringen plegen Niet wij, maar zij Persstemmen Wantrouwen tussen Duitsers en bezetters West-Duits verzoek tot verkiezingen Perzische gezant in Den Haag vliegt naar New York Het woord is aan Truman klaagt over onverantwoorde publicaties Plan tot invoering van dienstplicht in Indonesië Argentijnse officieren krijgen gevangenisstraf Sluiting van het Britse parlement UNO-offensief in Korea gaat gestaag voort Uitzending van reserve - officieren naar Korea? 60e JAARGANG No 75 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 5 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 239 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HOEVEEL MENSEN in ons land kunnen een brief in hun eigen taal zonder fouten schrijven? Wie zich aan schatting van dat aantal zou willen wagen, of het in een percentage van de bevolking tot uit drukking brengen, zal niet hoog durven gaan. Als hij in zijn beroepstaak veel brie ven pleegt te ontvangen zal hij wel erg laag schatten. Zelfs als het alleen maar sollicitatie-brieven zijn, die hij krijgt. Ook jonge mensen die naar posten dingen, waarvoor geslaagd eindexamen van een middelbare school als voorwaarde wordt gesteld, zullen zijn slotsom niet veel blij- der maken. Sollicitatie-brieven geven een belangrijke maatstaf, omdat daarbij aange nomen kan worden dat geen achteloosheid in het spel is. De sollicitant is er zich wel van bewust, dat hij om een goede indruk te maken een brief zonder spel-, taal- en stijlfouten moet sturen. In vele gevallen is op die brieven gezwoegd; er zijn zweet druppels bij gevallen. En dan zitten er meestal nog fouten in. De Nederlandse taal wordt veelvuldig en vaak gruwelijk mishandeld. Er zijn zo weinig mensen die haar ook in eenvou dige vorm, met een beperkte woordenkeus beheersen, dat jongens en meisjes die door hard werken iets willen bereiken op zeker succes kunnen rekenen als zij er zich in het bijzonder op toeleggen. Bij de in stelling of in het bedrijf waar zij werken zullen zij spoedig de aandacht trekken. „Hij schrijft zulk goed Nederlands", zal met waardering en niet zonder bewonde ring van de ondernemende knaap getuigd worden. En het zal in menige omgeving, meer indruk maken dan „Hij schrijft goed Engels". Tachtig jaar geleden klaagde Con rad Busken Huet er al over, dat de Neder landse taal zozeer mishandeld werd. De klacht is dus niet nieuw. Als Huet nog leefde zou hij zich over de huidige toestand zeker niet blijmoediger uitlaten. En zijn grief ten aanzien van het gebruik van woorden uit vreemde talen, als volkomen gelijkwaardige Nederlandse woorden ten dienste staan, zou hij in verscherpte vorm herhalen. Vanmorgen heb ik nog in een opstel, geschreven door een man van er kende bekwaamheid, de merkwaardige woorden „het quantum effect ener opera" gelezen. Hij bedoelde: de mate van uitwer king die een opera heeft. Dezelfde schrijver heeft het over „de herlading van zo'n elec tric body" en over „iemand die de nodige affiniteit heeft". Men hoeft geen doordrij vende taalzuiveraar te zijn, men kan gaarne erkennen dat een aantal woorden van vreemde herkomst in iedere taal, dus ook in de onze, burgerrecht heeft verworven en toch met zekere ontsteltenis lezen: „hier was die mysterieuze energie sporadisch met ongeveer voldoende intensiteit voorradig". Is dit tiu eigenlijk Nederlands? schrijft men in zulke opeenhoping nog in de eigen taal? Er zijn krasser staaltjes te vinden, maar het is niet nodig ze te gaan opsommen. De raad aan jonge mensen, om bijzondere aan dacht aan hun eigen taal te geven met de voorspelling dat zij er voordeel van zul len hebben is volkomen ernstig gemeend. Laten zij daarbij niet gauw tevreden zijn. Nederlands is geen gemakkelijke taal voor wie zich ten doel stelt, haar te leren be heersen. Laten zij zich ook niet met een beperkte woordenkeus tevreden stellen. Menigeen gebruikt vreemde woorden om dat hij de Nederlandse, die dezelfde be tekenis en dezelfde „gevoelswaarde" heb ben, eenvoudig niet kent. Wie meent dat hij over een ware woordenschat in eigen taal beschikt moet eens een boek als „Het juiste woord" door L. Brouwers S. J., uit gave van de Wereldbibliotheek, ter hand nemen. Dat zal hem tot inkeer brengen en bescheiden stemmen. Schrijver dezes stemt dat boek telkens als hij het raadpleegt tot bescheidenheid. Het heeft bovendien de deugd dat men eruit ervaart, hoe ontzag lijk rijk en vol kleurige verscheidenheid onze taal in haar woorden en uitdrukkin gen is. Het is een mooie taal: een kostbaar bezit. Daar moet men niet slordig en achte loos mee omspringen of haar in het wilde weg met vreemde woorden doorspekken en daarmee tot een rare lappendeken maken. Wij moeten zorgen dat wij het eigene waard zijn en het weten te behouden. R. P. Het treinverkeer op het baanvak Am sterdam-Haarlem, dat sinds het spoorweg ongeluk van Woensdag bij Sloterdijk ge stagneerd is geweest en sinds gistermiddag met een pendeldienst ten behoeve van het locale verkeer tussen beide plaatsen over enkelspoor werd geleid, is hedenmiddag vijf minuten over één hervat. Het tweede spoor is weer in gebruik genomen. De tij delijk ingelegde busdienst tussen Amster dam-Haarlem en de extra treinen via Breukelen-Harmelen zijn vervallen. "be Zutphense rechtbank heeft hed'en de in- en uitbreker Manus Oly veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis en ter beschik kingstelling van de regering na het onder gaan van de straf. Hij had terecht gestaan wegens diefstallen te Hattem en te Heerde, maar aan de dagvaarding waren 25 an dere gevallen toegevoegd, zodat alle straf bare feiten, in het afgelopen jaar door hem gepleegd, in deze straf zijn verdisconteerd. De eis van de officier van justitie was vijf jaar met aftrek en ter beschikkingstelling. Infanterie van de strijdkrachten dei- Franse Unie, gesteund door jagers, hebben een massale aanval van Vietminh-troepen, die het Nghialodal trachtten te veroveren, afgeslagen, aldus meldt het Franse leger. bit dal ligt ten Noord-Westen van Ton kin. Ongeveer 300 man der Vietminh- troepen werden gedood en verscheidene honderden gewond, aldus de mededeling. Het hedenmorgen uitgegeven bulletin van de doktoren van de Engelse Koning meldt, dat de gezondheidstoestand van Zijne Majesteit blijft vooruitgaan. BONN, 4 October (van de ANP correspondent) West-Duitsland zal niet bereid zijn deel te nemen aan het Wettelijke verdedigingssysteem, wanneer het niet dezelfde souvereiniteit zou genieten als de andere West-Europese landen. Dit heeft dr. Adenauer aan de Hoge Commissie verklaard in de drie besprekingen, die hij na Washington met haar heeft gehad, zo werd ons vandaag van bevoegde zijde verklaard. De voorstellen, die door de Hoge Commissie op grond van de Washing- tonse besluiten aan dr. Adenauer werden gedaan, werden door de kanselier niet aanvaardbaar geacht. ff Het is de overtuiging van de Duitse Kanselier, dat de door de Hoge Commissie gedane voorstellen geen inlossing beteke nen van de in de Washingtonse verklaring vervatte belofte van een gelijkberechtigde inschakeling van West-Duitsland in de Europese gemeenschap. In deze omstandig heden kon geen basis worden gevonden voor de principiële voorwaarden, waarop de West-Duitse regering bereid zou zijn de militaire bijdrage aan het parlement voor te stellen. De Hoge Commissarissen hebben zich daarom genoodzaakt gezien opnieuw con tact op te nemen met hun regeringen, alvo rens de besprekingen zullen worden voort gezet. De principiële meningsverschillen concen treren zich op het plan der geallieerden, de souvereine rechten niet over te dragen doch te delegeren aan de Duitse regering, en op de grootte van de door Duitsland te leveren verdedigingsbijdrage, waarvan de kosten door de geallieerden aanmerkelijk hoger zijn getaxeerd dan de huidige bezet- tingskosten. Ook het voortbestaan van niet- Duitse nationale legers buiten het Europese leger, de handhaving van een geallieerd beheer over de Duitse wapenproductie en de vorming van een raad van ambassadeurs zijn punten, waarop de onderhandelingen zijn afgestuit. De Duitse Bondskanselier heeft door middel van de persdienst van zijn partij laten verklaren, dat het Duitse volk er ge rust op kan zijn, dat hij een tweede-rangs souvereiniteit geen voldoende tegenwicht acht tegenover de militaire bijdrage. Ook de liberale partij, de voornaamste regeringspartner van Adenauer, heeft de stelling verkondigd, dat het thans aan de geallieerden is, in het Duitse volk een be reidheid tot het deelnemen aan de ver dediging aan te kweken. „Niet wij Duit sers, doch het Westen wenst de Duitse ver dedigingsbijdrage", zo zegt deze partij. Zij gaat zover, de vraag op te werpen, of ar. Adenauer niet „wat voorbarig" heeft gehandeld, toen hij Duitslands principiële bereidheid uitsprak om aan de militaire inspanning deel te nemen. Ook in de pers komt de desillusie in een strakkere hou ding tot uiting. Zo schrijft de „Frankfur ter Allgemeine", dat een verdedigings bijdrage, waarvoor in volk en parlement slechts een geringe meerderheid zou be staan „een levensgevaarlijke halfheid" zou betekenen. Enkele vooraanstaande bladen der CDU brengen de impasse in de besprekingen in direct verband met de Sovjet-actie voor de terugkeer naar de eenheid van Duitsland, waarbij voornamelijk aan Frankrijk de be doeling wordt toegeschreven de beslissing uit te stellen. Zo schrijft het katholieke weekblad „Rheinische Merkur", dat steeds als een spreekbuis van dr Adenauer heeft gegolden: „Frankrijk is helaas nog steeds geneigd voor de Duitse ontwapening alles op te offeren, ook de Europese consolide ring met Duitsland". En de „Hamburger Allgemeine Zeitung" meent, dat men in Parijs bereid is Duitsland aan Rusland te verkopen, wanneer men gelooft daarmee zichzelf van de Russische bedreiging te kunnen bevrijden." De Belgische „La Libre Belgique" zegt in een beschouwing over het Duitse pro bleem: „Het Duitse volk verlangt vurig naar een hereniging der beide delen van Duitsland. Immers, wanneer men het voor het alternatief zou stellen, öf venfeeld bij het Atlantisch Blok te blijven öf verenigd en bevrijd van de vier bezetters in een ge waarborgde neutraliteit te leven, zou de keuze met meerderheid van stemmen op het laatste vallen. Ongetwijfeld stelt het de Geallieerden boven de Russen, maar het ziet niet in waarom het stelling moet nemen ten gunste van het ene blok tegen het andere, indien het zich aan dit dilemma kan onttrekken. Ook zijn de kosten van de geallieerde bezetting hoog en de nieuwe Wehrmacht zal tevens de nodige gelden vereisen. Hierdoor wordt Adenauer dus gedwongen te handelen zoals hij tot nu toe baar zullen blijken. (Van onze correspondent te Bonn) Zelden in het tweejarig bestaan van de Bondsrepubliek is de politieke atmosfeer van Bonn zo droevig en troebel geweest als in deze dagen. Louter teleurgestelde mensen komt men er tegen en uit hun woorden spreken pessimisme en apathie. Voor het eerst schijnt Adenauer zich in zijn optimisme over de besluiten van Washing ton zo vergaloppeerd te hebben, dat zelfs zijn warmste aanhangers bedenkelijk het hoofd schudden, vrezende dat deze keer 's Bondskanseliers opvattingen en de ge voelens van het volk absoluut onoverbrug- heeft gedaan. Hij kan niet anders, wil hij niet in conflict komen met de meeste par tijen en met de publieke opinie. De oplos sing van het probleem kan slechts door Moskou geschieden. Stalin zal moeten kie- Het Duitse volk wantrouwt de Westelijke politici en wat er over de besprekingen van Adenauer met de Hoge Commissarissen is uitgelekt, heeft dit wantrouwen alleen maar versterkt. Er is geen sprake van, dat zen, het Duitse volk heeft nog niet gekozen, het Duits volk gelooft, dat in Washington het wacht Stalin's antwoord af. Indien de rode tsaar zijn spel tot het einde toe speelt en zich accoord verklaart met de veertien punten van Adenauer, zal hij de beste rol spelen." De Britse Hoge Commissaris in Duitsland heeft een nota van de West-Duitse regering ontvangen waarin deze vraagt de UNO op de hoogte te stellen van het West-Duitse verzoek, onder internationaal toezicht ver kiezingen voor geheel Duitsland te houden. De nota zal naar de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk worden gezonden ter doorzending aan de UNO. in ernst over zijn gelijkberechtigdheid is gesproken. Het gelooft veeleer, dat daar alleen maar is gesproken over een tot niets vérplichtende inlijving van Duitse soldaten bij de Atlantische legers, en over de wijze, waarop zo iets met de minste weerstand mogelijk zal zijn. Het vreest, dat de macht van de dollar, waaraan Duitsland, evenals de andere niet-communistische landen van Europa is overgeleverd; daarbij een grotere rol zal spelen dan de vrije wilsbeschikking van een gelijkberechtigdheid. Zo is, eenvoudig gezegd, de stemming in het Duitse volk. Nog nooit hebben Duitsers en geallieer den zo weinig vertrouwen in elkaar gehad als nu. Wat er onder deze omstandigheden van een Duitse verdedigingsbijdrage te recht moet komen, begrijpt langzamerhand ook in Bonn niemand meer. SCHIPHOL, (ANP) „Ik kan u ver zekeren, dat Perzië de wet op dfe nationa lisatie van de Anglo Iranian Oil Company volkomen zal uitvoeren, zelfs al zou de Veiligheidsraad tegen stemmen". Dit ver klaarde de Perzische "gezant in Nederland,- - de heer Hossein Navak gisteravond op Schiphol enkele minuten voor zijn vertrek naar New York. Over het doel van zijn reis verklaarde de gezant: „Kort geleden kreeg ik een tele gram van eerste minister Mossadeq, waar in deze mij opdroeg bij eerste gelegenheid naar New York te vertrekken. Ik hoop hem daar Zondag te ontmoeten. Ik zal waar schijnlijk optreden als adviseur van de Perzische delegatie bij de Veiligheidsraad. De behandeling van het geschil tussen Perzië en Engeland voor het internationaal gerechtehof te Den Haag heb ik geheel bij gewoond en ik ben van de behandeling volkomen op de hoogte". „Wij menen volkomen in ons recht te staan", zeide heer Navak. „en wij zullen uiteindelijk winnen. Er is geen sprake van, dat Perzië zijn houding zal wijzigen". Weigering „Indien de Veiligheidsraad zich bevoegd zou verklaren de Britse resolutie in behan deling te nemen, zal de Perzische delegatie niet aan de debatten deelnemen", ver klaarde gisteren een woordvoerder der Perzische regering. De voorzitter der Per zische oliecommissie, Maki, verklaarde Donderdag te Abadan: „De tankboten, die de Perzische olieproducten uitvoeren, zul len door Perzische oorlogsschepen worden begeleid die, zo nodig, zullen schieten". De Britse torpedobootjager „Vigor" is in Iraak'se wateren, nabij Abadan, voor anker gegaan. Een Britse woordvoerder verklaarde te Abadan, dat dit is geschied omdat zich nog enkele Britten, vooral journalisten, in Abadan bevinden. De bedrijsfleider van de raffinaderij te Abadan, Ross, is Donderdag te Basra aan gekomen. Bij zijn bagage bevond zich een mooi Perzisch tapijt, een afscheidsgeschenk van de Perzen. Maki had Ross voor zijn vertrek bezocht en hem de hand gedrukt. De Belgische minister van Wederopbouw, Zijne Excellentie A. de Boodt, is door Koningin Juliana benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Gistermid dag overhandigde minister Lieftinck zijn Belgische collega (links) de versierselen van deze hoge onderscheiding, terwijl de Nederlandse ambtgenoot van de begiftigde, minister In 't Veld (midden), toeziet. William Pitt: Er is iets achter de troon, dat gro ter is dan de koning zelf. Aanval op rubber-onderneming DJAKARTA (Aneta). Naar thans pas wordt bekend gemaakt is de gouverne- ments-rubberonderneming „Vada" tussen Tjiandjoer en Tjikalong Zondag door een bende van 100 man aangevallen en geplun derd, nadat de politiebezetting, die uit 30 man bestond, wegeils gebrek aan ammuni tie gedwongen was zich terug te trekken. De bende stak het rookhuis in brand. De Nederlandse administrateur, de heer Fla- ment, heeft er waarschijnlijk het leven af gebracht door zich in een droge vergaar bak schuil te houden. De onderneming ligt thans stil, aangezien de administrateur, de employés en het werkvolk „Vada" hebben verlaten. Bij de aanval zijn vier politie mannen om het leven gekomen. Op de onderneming is thans een leger-eenheid gelegerd. WASHINGTON, 4 October. (Reuter). Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman Donderdagavond ver klaard, dat „95 procent van alle Ameri kaanse geheimen door dagbladen en tijd schriften is onthuld". Hij had van te vo ren een lange verhandeling gehouden over de plicht der correspondenten om inlich tingen, die voor de veiligheid van het land van belang zijn, onder zich te houden. Het niet-officiële bericht, dat de Sovjet- Unie had getracht twee atoombommen tot ontploffing te brengen en dat slechts één proef geslaagd was, noemde Truman een ander voorbeeld van inlichtingen, die niet openbaar gemaakt hadden moeten worden. Hier was het gevaar, aldus de president, dat de wijze waarop de Verenigde Staten atoomontploffingen in de Sovjet-Unie ontdekken, zou worden onthuld. Hij voeg de hieraan toe, dat deze uitlating echter niet zo diende te worden verstaan, dat de Sovjet-Unie had getracht twee bommen tot ontploffing te brengen en dat slechts één proefneming was geslaagd. Truman deed een beroep op hoofdredac teuren en uitgevers van Amerikaanse bladen om hun gezond verstand te gebrui ken met betrekking tot het publiceren van nieuws, dat voor vijanden van de Ver enigde Staten van belang kan zijn. Onder geheime inlichtingen vallen feiten, cijfers, kaarten en documenten en als voorbeeld haalde de president door het tijdschrift „Fortune" gepubliceerde kaarten aan, waarop de ligging van alle Amerikaanse fabrieken voor atoom-energie was aan gegeven. Enkele uren na de persconferentie bracht Truman enige wijzigingen in zijn uitspraak over de taak van de pers om voorzichtig te zijn met geheime inlich tingen. Truman gaf ter verduidelijking de vol gende aanvullende verklaring uit: „Bur gers, die militaire inlichtingen voor pu blicatie ontvangen van verantwoordelijke 1 functionarissen, die bevoegd zijn«om de Gisteravond vertrok de Perzische gezant in Nederland, Zijne Excellentie Hossein Navak, naar de Verenigde Staten waar hij, als lid van de Perzische delegatie, deel zal nemen aan de besprekingen over het olie geschil in de Veiligheidsraad. Deze foto van de gezant werd enkele uren voor zijn vertrek in de Perzische legatie gemaakt. Der traditie getrouw is ook ditmaal aan de vooravond van de Britse verkiezings campagne weer een speciale kerkdienst in St. Paul's cathedral te Londen gehouden, die door vele kopstukken uit de voornaamste politieke partijen werd bijgewoond. Hier ziet men. van links naar rechts: Churchill (Conservatief), Hugh Gailskell en Herbert Morrison (Labour), mevrouw Davies en Clement Davies (Liberaal), na afloop van de dienst voor St. Paul's. DJAKARTA (Aneta). De legerleiding heeft aan de regering een plan voorgelegd voor de invoering van dienstplicht in Indo nesië, aldus wordt medegedeeld in een arti kel van de chef van de staf der landmacht, kolonel Nasution, geschreven ter gelegen heid van de „legerdag" in Indonesië. Vol gens dit plan voor de dienstplicht zal het leger te velde over drie jaar bestaan uit dienstplichtigen en zal Indonesië over tien jaar beschikken over een volledig militie- leger. Jaarlijks kunnen een half millioen man onder de wapenen worden geroepen, maar er zijn er slechts ongeveer 30.000 nodig. Schrijvend over de officiersopleiding constateert kolonel Nasution, dat de Neder landse militaire missie een belangrijk aan deel heeft in de uitvoering van het pro gramma tot opleiding van nieuwe krachten voor het Indonesische leger. BUENOS AIRES (Reuter). Gisteren heeft het hoge Argentijnse gerechtshof te Buenos Aires generaal Benjamin Menen- dez, die de leiding had van de opstand tegen president Perón, tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld en hem oneervol uit de mili taire dienst ontslagen. De kolonels Rodolfo Larcher en Luis Buzzetti werden veroordeeld tot respectie velijk zes en vier jaar gevangenisstraf en eveneens uit de dienst ontslagen. Majoor Pio Elia en majoor Armando Repetto werden tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, kapitein Julio Alzogaray tot vijf jaar, majoor Julio Costa Paz tot vier en majoor Manuel Raimundes tot drie jaar. Allen werden ontslagen. Verkiezingscampagne begonnen LONDEN (Reuter). Donderdag is de zitting van het Britse parlement officieel gesloten, waarmee de campagne voor de algemene verkiezingen van 25 October of ficieel is ingeluid. In een boodschap van de Koning, die wegens de ziekte van deze door de voorzit ter van het Hogerhuis, Lord Jowitt, werd voorgelezen, werd een overzicht van de ge beurtenissen uit de zittingsperiode van het heengaande parlement gegeven. In een te voren gehouden dienst in de kathedraal van St. Paul, die door leiders van de politieke partijen werd bijgewoond, drong de aartsbisschop van Canterbury aan op rechtvaardigheid en verdraagzaamheid bij en na de verkiezingen. In gezaghebbende politieke kringen werd verklaard, dat het herstel van de Koning zover is gevorderd, dat hij misschien van daag de leden van de „Privy Council" zal kunnen ontvangen om de proclamatie voor de ontbinding van het parlement te tekenen. TOKIO, (Reuter) De geallieerde troe pen op het Westelijk front hebben hun nieuwe offensief voortgezet. Sinds zij Woensdag het offensief begonnen, hebben zij gemiddeld drie tot vijf km terrein ge wonnen. De Noordelijken bieden krachtig tegenstand. De sterkte van de Noordelijken in dit frontgedeelte wordt geschat op 120.000 man. Met het offensief der verbonden troepen heeft men beperkte doelen op het oog. Door pantserwagens gesteund nemen Amerika nen. Australiërs, Grieken, Schotten en Phi- lippijnen aan het offensief deel. De aan val zou ook tot doel hebben de Noorde lijken een linie te ontnemen, die bijzonder geschikt is voor waarnemingposten en weersfandsnesten. „Gemene streek" Verbindingsofficieren van de verbonde nen hebben Vrijdagmorgen te Pan Moen Djon de jongste boodschap van generaal Ridgway aan de Noordelijken overhandigd. De tekst van deze boodschap werd giste ren reeds bekendgemaakt. Radio-Peking noemde' het voorstel van generaal Ridgway om de wapenstilstands besprekingen op een andere plaats voort te zetten een „gemene streek". In de uit zending werd echter niet gesproken over Ridgway's voorstel, dat de Noordelijken zélf een nieuwe conferentieplaats kunnen uitzoeken. verhouding tussen dergelijke inlichtingen en de nationale veiligheid te beoordelen, kunnen terecht aannemen, dat deze inlich tingen veilig gepubliceerd kunnen worden. Burgers, die inlichtingen ontvangen uit een bron, die niet over de noodzakelijke ver antwoordelijkheid en bevoegdheid be schikt om de waarde van dergelijke in lichtingen te bepalen, moeten als loyale Amerikanen de grootste voorzichtigheid in acht nemen bij de beoordeling, of derge lijke inlichtingen veilig gepubliceerd kun nen worden". De vertegenwoordiger van het Sovjet- Russische nieuwsbureau Tass heeft de ge hele persconferentie bijgewoond. Persfo tografen volgden hem, toen hij zich na af loop der conferentie naar een telefooncel haastte, die gewoonlijk niet door verslag gevers wordt gebruikt. Merkwaardige onthulling Ralph Paine, de directeur van het tijd schrift „Fortune", dat door Truman ge noemd werd, heeft verklaard, dat een arti kel over de atoombom met bijbehorende kaart met toestemming van de Amerikaan se commissie voor de atoomenergie was gepubliceerd. De commissie kocht zelf vijf honderd herdrukken van het tijdschrift artikel ter verbreiding, aldus Paine's ver klaring. „Alle gegevens, die men op de kaart over de installaties van de commissie kon aantreffen, zijn ons verstrekt door de commissie of ontleend aan de halfjaarlijkse verslagen dezer commissie, die openbaar te koop zijn", zo voegde hij er aan toe. Naar de „Gooi- en Ommelander" van zün Haagse medewerker verneemt wordt over wogen reserve-officieren, voor speciale diensten naar Korea uit te zenden indien zich onvoldoende vrijwilligers voor deze speciale diensten melden. Hieraan blijkt reeds een eerste uitvoe ring te zijn gegeven door vijf tandartsen, die als reserve-officieren in dienst zijn, voor een keuring, welke verband houdt met uitzending naar Korea, op te roepen. Deze tandartsen hadden tevoren een ver zoek gekregen zich voor uitzending naar Korea op te geven, zij weigerden echter allen, waarna zij niettemin de oproeping voor de keuring kregen. Een van hen, zo werd gezegd, zal in ieder geval naar Korea moeten vertrekken. Overigens is het zover nog niet gekomen. Bij informatie het mi nisterie van Oorlog hierop het volgende commentaar: Er bestaan geen bepalingen, die het zou den kunnen verhinderen, dat reserve-offi cieren tegen hun wil naar Korea worden uitgezonden. Uitsluitend de uitzending van dienstplichtigen der landmacht naar gebieden buiten Europa is aan beperken de bepalingen onderhevig, neergelegd in artikel 192 van de Grondwet, aan welk artikel, gelet op de wetshistorie, een ruime interpretatie ten aanzien van de territo riale begrenzing moet worden toegekend. Van officiële zijde wordt er voorts op gewezen, dat van de bevoegdheid om niet tot de dienstplichtigen behorend personeel van de landmacht tegen hun wil naar andere werelddelen uit te zenden gebruik wordt gemaakt en dat ernstige pogingen om het voor uitzending benodigd personeel uit vrijwilligers te betrekken gefaald hebben. (Wij hebben van dit bericht met grote verwondering kennis genomen en hopen morgen nadere gegevens over deze kwestie te kunnen mededelen. Red.) OCHTENDMIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend op vele plaat sen nevel of mist. Morgen overdag droog en over het algemeen vrij zon nig. Meest zwakke wind. Weinig ver. andering in temperatuur. 6 October Zon op 6.47 uur, onder 18.08 uur. Maan op 14.09 uur. onder 20.33 uur. Hoog en laag water in Mmuiden Vrijdag 5 October Hoog water: 6.00 en 8 20 uur. Laag water: 1 50 en 13 59 uur. Zaterdag 6 October Hoog water: 6.46 en 19.05 uur. Laag water: 2.28 en 14.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1