1 Besteldienst ABC. TAXI 18000 Samenvoeging zonder saamhorigheid VLEESCROQUETTEN Predikbeurten Kort en Bondig Frans Heerkens Thijssen Frans Heerkens Thijssen ZATERDAG 6 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „De Groep 1951" exposeert in Amsterdam VAN 0 OVERVEEN -TEL:23523 Brand in een boerderij nabij Spaarndam Kunst en Antiek show Camerata gaat ,De Consul' in Nederland opvoeren Nachtdienst apotheken Burgerlijke stand van Haarlem Sas Buiige als solist op H.O.V.-concert Restauratie van schilderijen Jubileum P. de Jong Sr. Dr. A. F. Philips ernstig ziek Wie zag dit ongeval? Brandje in voormalige werkplaats van Beijnes Wereldkampioen deed de beste zet van zijn leven Piet Roozenburg vanmorgen in Veisen getrouwd t wie l Programma van de Natuurbeschermingsweek 8 De jaarlijks in het Stedelijk Museum te Amsterdam terugkerende tentoonstelling van „de groep" begint voor het publiek wel een zekere klank te krijgen, al blijft het moeilijk van deze samenbundeling van zeer verschillende gerichtheden een duidelijk beeld te krijgen. Men zou zelfs kunnen be weren dat er moeilijk een méér misleidende naam voor dit agglomeraat van artistieke krachten te bedenken is dan juist „de groep", welk woord toch een zekere saam horigheid veronderstelt. Misschien zijn deze kunstenaars wel samenhorig aan een be paalde stem, maar dat deze groepering de resultante is van een op verschillende wijze beleden, maar toch gezamenlijk gedragen kunstenaarsideaal kan men niet zeggen. Eerder kan men er in zien een samenvoe gen van wat men wel met een naar woord de „prominenten" noemt. De meesten der hier vertegenwoordigde schilders en beeldhouwers hebben sinds langere of kortere tijd een „naam" verwor ven, die door afzonderlijke tentoonstellin gen in de musea of in de kunsthandel gro tere bekendheid verkreeg. Charley Toorop. John Radecker en Van der Leek, Wim Schumacher en Edgar Fernhout, Jan Wie- gers als men deze namen leest, ziet men iets zich. Het zijn begrippen geworden. Dan zijn er de veel omstreden Ouborg en de als één onzer grootste beeldhouwers er kende Mari Andriessen, de schilder Wim -Oepts, die vooral na de oorlog een plaats van betekenis ging innemen, evenals de Hagenaar Kees Andrea. De samenstellers nu hebben de misschien voor de hand liggende, maar eigenlijk heel naieve verwachting gekoesterd dat men door het samenlezen van recente werken van deze befaamden een klinkende ten toonstelling maakt. Dit blijkt een vergis sing. Want wat zien wij? Dat al deze solis ten vrolijk hun eigen partijtje blazen. Goed, een groep schilders mag men niet met een orkest vergelijken, maar {och is het zó dat vier schilderijen van Fernhout en de even- zovele van Oepts in één kabinet tezaam ge bracht. elkander wederkerig de dood aan doen en dat Schumacher met zijn toegewijd geduld de Spaanse, aan Goya ontleende hevigheid van Andrea niet in z'n nabijheid verdraagt. Ouborg, die zich wèl merkwaar dig ontwikkelt, kreeg een eigen zaaltje, evenals Jan van Heel, wiens oppervlakkig heid door de aardige licht-matte kleurtjes niet verheeld wordt." Jan Wiegers hangt hier met z'n Italiaanse stadsgezichten ver eenzaamd en vervreemd naast de sterke ADVERTENTIE RALEIGH Burgers Fongers LOCOMOTIEF Sport- en Tour- Rijwielen Vrijdagmorgen om elf uur is brand uit gebroken in de boerderij van de veehouder C. van Opzeeland in de Inlaagpolder in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude niet ver van het dorp Spaarndam. De stro-tas was in brand geraakt en later vatten een schuur en een kippenhok vlam Later sloeg de brand over naar een hooi- kapberg, welke aan de andere zijde van een toegangsweg ligt. De brandweer van Haarlemmerliede heeft het vuur met vier stralen geblust. De veestalling, het woon huis en het electrische gemaal van de pol der bleven gespaard. De veestalling liep waterschade op. De schade die door ver zekering gedekt wordt, wordt op 10.000 geschat. Het nablussingswerk vorderde vele uren. De brand is ontstaan doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld bij de stro-tas. EXPOSITIE COBA RITSEMA SLUIT ZONDAGMIDDAG De eretentoonstelling van werken van Coba Ritsema in het Frans Halsmuseum duurt niet (zoals abusievelijk in onze wekelijkse agenda werd meegedeeld) tot 17 October, doch wordt Zondag 7 October om 5 uur gesloten. ADVERTENTIE docococooccoooocol zoals ze BEHOREN te zijn En toch... slechts 25 ct. p. stuk BAKKER's CAFETARIA'S Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstraatweg 238 ;ooaaso^joco??jda»3cogc<x)coeccocoooaeoc>3oeeoo3ciceioooooc Charley Toorop. Ik zou liever op de ver schillende werken, waarbij zich zeker zeer belangrijke bevinden, dieper zijn ingegaan, maar doordat er van de tentoonstelling als geheel geen overtuigingskracht uitgaat, is het heel moeilijk de afzonderlijke waarden te onderkennen. Ten aanzien van het beeldhouwwerk, dat over het algemeen goed is opgesteld en waarvoor een flinke plaats werd vrijge houden, geldt dit bezwaar niet zo zeer. Er is een prachtige kop, portret van Eva Ben dien, door John Radecker. Wat een kracht en beslotenheid, wat een eenvoud in de grote vormen die toch nooit arm zijn! Het toont Radecker in z'n volledig en rijp mees terschap. Het fragment „Gijzelaar" van het oorlogsmonument te Enschedé door Mari Andriessen kan gelden als het sterkste deel van de reeks verwante onderwerpen die hij tot dusver voltooide. Vermelden wij nog een zeer fijnzinnig bronsfiguurtje van G. Bolhuis en het mooi gemodelleerde kinder kopje van Gerda Ruiter. OTTO B. DE KAT. ADVERTENTIE BEZOEKT de bij Plein 13 Haarlem De kameropera „Camerata" onder ar tistieke leiding van Max van Doorn en Otto Couperus zal dit seizoen het réper toire uitbreiden met het in het buitenland sterk de aandacht getrokken hebbende werk „De Consul" van Gian Carlo Menotti, een van origine Italiaanse componist die thans de Amerikaanse nationaliteit bezit. Jeanne van de Rosière en Erna Spooren- berg zullen de hoofdrollen vertolken. Voorts wordt in studie genomen „De Apo theker" van Haydn. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. In Zweden worden op het ogenblik grote herfstmanoeuvres gehouden in de provincie Vaestergoetland. Koning Gustaaf VI maakt tijdens de manoeuvres een praatje met zijn oudste zoon Prins Bertil (in marine-uniform). HAARLEM, 5 Octber 1951 GEHUWD: 5 Oct., M. Bloemer en A. H, Aarsen; W. Munsterman en M. de Klerk. BEVALLEN van een zoon: 3 Oct., M. A. van der Peetvan der Hulst; 4 Oct., C. F. Suijk—Wagemaker; M. C. van Heerden— Bloklter; T. Meijer—Brongers. BEVALLEN van een dochter: 4 Oct.. D. H. HeijdemanHouweling; 5 Oct., J. M. C. Dankelman—van der Vliet; A. Scheffer— Visser. OVERLEDEN: 4 Oct.. P. Blokker, 75 j„ Arnulfstraat; D. Stoelhorst, 60 j., Kops- straat. Onder directie van Toon Verhey werd Vrijdagavond het eerste H.O.V.-concert van serie V gegeven. De pianist Sas Bunge, aan wie dit jaar de Elisabeth Eversprijs is toegekend, werkte mede als solist. Hij ver gastte het publiek (er was een nagenoeg volle zaal) op het Concert in a van Schu mann. Het opvallende van deze jonge kun stenaar was zijn stylistisch zuivere vertol king in romantische zin, zijn zich aanpas sen en opgaan in de poëtische sfeer van het werk. Hoe vaak toch hoort men dit Concert louter als virtuoze prestatie, gefat soeneerd naar dé moderne begrippen van tempo en dynamiek, tenkoste van de ly rische eigenschappen der muziektaal van Schumann, met haar subtiele deiningen en spontane ontladingen van temperament. Sas Bunge echter wist ook het hart van Schumann in de compositie te vinden en schaamde zich niet zich hiermee te ver eenzelvigen. Vandaar die steeds mooi klin kende expressieve toon, die natuurlijke golvingen in de melodie, dat levendige tempo rubato, dat precieuze converseren met het orkest in het Andantino. Toch ge loof ik, dat Schumann bij het „Passionato" van deel I een hartstochtelijker stuwing mag hebben dan de solist er aan gaf en ook dat de finale meer kracht haast schreef ik „bravour" verdraagt. Maar over het geheel was er iets in Bunge's in terpretatie dat bijzonder sympathiek aan deed, iets dat met het notenbeeld de geest van een warmvoelend tijdvak, dat i-eeds ver achter ons ligt, argeloos en oprecht over ons uitstortte. Toon Verhey kwam met het orkest uitstekend aan deze instel ling tegemoet. Zeer handig ook wisten zij aan het slot van het Intermezzo een ont sporing op te vangen, zodat het ongelukje zo goed als onopgemerkt verliep. Vooraf hadden wij de „Akademische Festouverture" van Brahms gehoord in een brede, pompeuze opvatting. En tot be sluit van de avond werden wij verblijd met de tweede uitvoering van de Symphonie no. 2 (in Bes) van Schubert, die ook op het concert van Dinsdagavond gespeeld was. Deze heruitvoering van het ons tot voor en kele dagen onbekende werk heeft ons respect voor het genie Schubert nog doen groeien. Want bij nadere kennismaking ontdekt men er meer opvallende persoon lijke eigenschappen in. Het langzame va- riatiedeel moge dan nog sterk aan Haydn doen denken, in de rest van het werk is hij deze „vader van de symphonie" vrijwel ontgroeid en ontworstelt hij zich reeds met menige individuële trek aan de klauw van Beethoven. En onze verwondering stijgt als we daarbij bedenken dat dit het werk is van een 17-jarige (Schubert was pas 18 toen hij de partituur voltooide) die zich alleen met componeren kon bezig houden na een vermoeiende en weinig opwekkende dagtaak als hulp-onderwijzer in de school van zijn vader. Het geval wordt zelfs on begrijpelijk als we nagaan dat Schubert in hetzelfde jaar dat deze gave symphonie gereed kwam, namelijk in 1815. nog een andere schreef, alsmede een strijkkwartet, twee pianosonates en tal van andere com posities voor piano, verder twee missen en enkele korte stukken kerkmuziek, een viertal zangspelen en verbaas u lezer niet minder dan 144 liederen, waaronder de twee meesterwerken „Gretchen am Spinnrad" en „Erlkönig". Wij mogen Toon Verhey wel erg dank baar zijn, dat hij ons met deze vergeten symphonie heeft laten kennis maken. Als product van Schuberts „wonderjaar" mag zij met ere genoemd wo-rden. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Plein 13 - Haarlem - Tel. 10386 EERSTE ADRES IN DEN LANDE Vrijdagavond herdacht de heer P. de Jong Sr. de dag waarop hij 45 jaar geleden toe- tral als lid van de muziekvereniging „Har monie Crescendo". Op de repetitie werd de jubilaris gehul digd door de voorzitter, de heer K. Tuin, die in zijn toespraak de grote verdiensten van de jubilaris in herinnering bracht. Vooral zijn tijd als soloclarinettist besprak de voor zitter. Daarbij komt dat de jubilaris de leef tijd van 75 jaar heeft bereikt, alle repetities trouw bezoekt, in de marsen nog stevig mee loopt en een toonbeeld voor vele jonge muzikanten is. Spreker haalde nog vele herinneringen op en besloot met de wens uit te spreken dat de heer De Jong nog vele jaren lid mocht blijven. Namens directeur en orkestleden werden de heer De Jong een vulpen en sigaren aan geboden. Mevrouw De Jong ontving bloemen. De heer Jac Bijster, directeur, sprak de jubilaris toe en overhandigde hem een doos clarinetrieten. De Raad van Bestuur van de N.V. Philips heeft aan het personeel medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van dr. A. F. Phi lips op het ogenblik reden geeft tot ern stige bezorgdheid. Gistermiddag om tien minuten over half drie is op de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord, ter hoogte van de Eksterstraat, de 69-jarige bromfietser J. M. S. door een per sonenauto aangereden. Hij reed vermoede lijk van de Eksterstraat uit de Rijksstraat weg op, waar hij op het midden van de weg bleef rijden, om het achter hem ko mende autoverkeer rechts te laten passe ren. Plotseling zwenkte S. echter naar rechts, met als gevolg dat een personenauto die nog trachtte hem links te passeren, hem aanreed. Via de motorkap van de auto viel S. op de weg. Hij kreeg een diepe vlees wond boven het linkeroog en vermoedelijk een hersenschudding. Hij is per ziekenauto naar het ziekenhuis Johannes de Deo over gebracht. Getuigen van dit ongeluk worden verzocht zich te melden op het bureau van de Verkeerspolitie aan de Lange Wijn gaardstraat bij de Smedestraat., vooral de autobestuurders die voor de aanrijdende auto reden en de bromfietser van rechts passeerden. Hedenmorgen omstreeks kwart voor elf werd de Haarlemse brandweer gewaar schuwd voor een brandje in de opslagplaats van de graanhandel van Van Wijk en Kort- leve in de voormalige werkplaats van Beij nes aan het Stationsplein. Door de gloeien de uitlaatgassen van een graanelevator, clie in het midden van de grote ruimte stond opgesteld, hadden enkele balken van het dak vlam gevat. De uitlaatpijp van de dieselmotor mondde uit in een opening van het dak. Deze pijp is tegen het houtwerk gevallen met het genoemde gevolg. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het vuur aan de zijde vap de Lange Molenstraat spoedig te blussen. Voordien hadden werklieden van de graan handel en van Van Leer's Vatenfabriek, die in een ander gedeelte van het gebouw haar opslagplaats heeft, de vlammen met een schuimblusapparaat bestreden. De schade bleef beperkt tot een gedeelte van het dak. In alle eenvoud, maar met een uitge- gebreide schare dammers uit heel Kenne- merland als toeschouwers, is van morgen om elf uur in het kleine Velsense raadhuis het huwelijk voltrokken tussen de 26- jarige wereldkampioen Piet Roozenburg en zijn 23-jarige Velsense bruid Ans Hei ligers. Wethouder H. de Boer, zelf een dammer van formaat, bekrachtigde de echtverbintenis voor de wet en hield een toespraakje, waarin hij zijn gelukwensen vergezeld liet gaan van een paar aardige woordspelingen over deze „partij". Buiten het raadhuis hadden zich ver tegenwoordigers van vele damclubs met damborden opgesteld om het jonge paar een erepoort te bereiden. ADVERTENTIE vervoert goed en goedkoop al Uw goederen. A. B. C. - Barrevoetestr. 2, Haarlem - Tel. 18428, na 6 uur 14810 - 14155 ADVERTENTIE verder denkt koopt motvrij Zaterdag: Tentoonstellingen in de Vlees hal en in de Vishal tot vanavond 10 u. Zondag: Tentoonstellingen in de Vlees hal en in de Vishal van 10 uur 's mor gens tot 10 uur 's avonds. Filmvoorstelling in het Frans Hals theater, 11 uur. Excursies in de Kennemer Duinen (verzamelen bij de Algemene Begraaf plaats om 10 en 14,30 uur); in de Gemeentelijke Kweektuin en de plant soenen te Haarlem (Kleverlaan, 10 u.) en in Thijsse's Hof (verzamelen 10 u.) ZONDAG 7 OCTOBER 1951. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Dr. J. de Graaf, Avondgebed in de Brouwerskapel. Zondag 10: Ds. J. Bronsgeest. H. Doop. 3.30: in de Consistorie kamer: Liturgische Dienst voor Doofstom men en Slechthorenden. 7: Jeugddienst. Ds. J. T. Wicrsma. van Delft. Organist: Egbert Vos. Nieuwe Kerk. 10: Ds. B. van Gelder. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. 10.30: Dr. A. J. Rasker, H Doop. 7: Bijzondere dienst. Ds. A. Oskamp, vari Heemstede. 6.45: Zangdienst. Organist: Hen drik Lasschuit. Oosterkerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 5: Dr. A. J. Rasker. Kapel Sarcpta. 9.30: Kinderkerk. Mr. J. H. Ekering. 10.45: Ds. E. Pot. Bakenesserkerk. 9.30: Kinderkerk Ds. H. Visser, van Bl'daal. Diaconessenliuis 4.30: Ds. G. J. Waardenburg. Rusthuis Jans straat. 10.3Ó:Dhr. F. H. Geursen. Jeugdkapel Noord 10.30: Dhr. D. Boer. Oost 10: Mej. J. B. van Seyderveld. Centrum geen dienst. West 10:Dhr. K, H. Oosterhagen. Ver. van Vrijzinnige Hervormden, Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wallonne. Begijnhof 30. Dimanche 7 Octobre a 10 h. 15: Service et Sainte-Cêne, présidé par le pasteur J. Baudraz. Church of England: Kinderhuis singel 3 p. m. Harvest Festival, followed by Holy Communion Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. D. N. Kleei-maker, Leiden. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6." 10 en 7.30: Is Kuijper, Amersfoort. Woensdag 8: Ds. J. v. d. Schors Amsterdam. Vrijdag 8:: Bijbellezen. Zuider kapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Er. W. Pera den Haag. 5: Dezelfde; H. Av. vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. H. v. d. Brink, Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Rev.E. F. Jelfs, de Engelse Opwekkingsprediker, ingeleid en vertaald door Ds. J. Visser, Amterdam. Vr\je Evang. Gemeente, Bakenesergracht 65 10 en 5: Evang. A. van Gent, van Brandpunt Doorn. Evang. Luth. Gemeente. Witte Heren straat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Jeugdkerk. Peuzelaarsteeg 1030: Mej.. Ds. Soutendijk. Minahassastraat 5.45: Mej. B. Luikinga Rem. Gereform. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. H. J. W. Modderman, van Amsterdam Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk. 10: Ds. G. van Duinen. Wassenaar. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Geref. Kerk Begijnhofkapel. 10 en 5: Prof. B. Holwerda, Kampen. Geref. Gemeente. Ridderstr. 10 en 5: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds v. Dam, van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Maan dag: Ds. J. A. Smink, van R'dam. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingssa menkomst. 7: Openluchtsamenkomst. Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. Leider: Maj. D. J. Korts. Donderdag 8: Heili gingssamenkomst. Baptiste Gemeente, Ge bouw H. J. M. V., Lange Margarethastr. 13. 10: Wijdingsdienst, voorg. Ds. J. W. Wee- nink, m. m. v. Gemeentekoor. 11.30: Zon dagsschool. 5: Ds. J. W. Weenink, H. Av. 8: Jéugdsamenkomst. Pinkstergemeente, N we Kruisstraat 14. 10: Zendeling L. Borst, van de Zuidzee-eilanden. 7-.30: Bijzondere sa menkomst. Donderdag 7.45: Samenkomst. Za terdag 7.45: Bidstond. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken) Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Eredienst met Avondmaal en Preek. 19: Aanbiddings samenkomst met predicatie. Donderdag 20: Bijbelstudie (in de voorzaal) Vrijdag 16.30: Kinderbijbelklas. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Christen Geloofsgemeenschap, 10: Samenkomst geb. Rosenhaghe, Hoofmanstraat 8: Bidstond. Ga- renkokerskade 27. Donderdag 8: Bidstond. Garenkokerskade 27. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle Evan gelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelis- steeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Herst. Apost. Zen- dingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zending gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefi Beweging, Nassauplein 8. II: Universele Eredienst. Ned. Ver. v. Spi ritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. Ir. H. Bouman, den Haag. Theologisch-Philosofische beschou wingen met repliek, Ged. Oude "Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Broedergemeente, Parklaan 34 Het zwaard in de woestijn (City) is een boeiende rolprent over de lotgevallen van Joodse emigranten die illegaal Palesti na zijn binnengekomen, waar sommigen van hen een sterke verzetsgroep gevormd hebben, om pas aangekomen rasgenoten wegwijs te helpen in het Beloofde Land- De camera richt zich vooral op een handje vol keiharde mannen en een even lieftallig als onverschrokken meisje, die de kern van het verzet vormen. Een Amerikaanse zee kapitein, die door een noodlottig toeval zijn schip niet meer kan bereiken, nadat hij een groot aantal Joden veilig naar Palestina heeft gebracht, wordt tegen wil en dank in de groep opgenomen. Aanvan kelijk wendt hij allerlei pogingen aan om zijn oude stiel weer te gaan beoefenen, maar als hij de smaak van het avontuur te pakken heeft gekregen en bovendien tot de overtuiging is gekomen, dat de emi granten voor een goede zaak vechten, blijft hij hen trouw. Aan actie is in deze fiim zeker geen gebrek. Helaas blijken de meeste spelers vaardiger vechtjassen dan acteurs te zijn. Dana Andrews en Marta Toren hebben dan ook niet veel moeite om uit te blinken. L. v. B. „Ik zoek vergelding". (Frans Hals). Twee Amerikaanse spionnen zoeken in 1944 contact met Italiaanse verzetsstrijders en slaan hun hoofdkwartier op in een kasteel vanwaar zij radioverbinding leg gen met hun legerleiding. Het feit dat zij in bezet Italië gekleed gaan in Amerikaan se legeruniformen met formidabele para chutistenhelmen wekt enige verwondering, doch deze onwaarschijnlijkheid moet wel licht op rekening geschreven worden van de onbekendheid der Amerikaanse film makers met de situatie in bezet Europa, die oorzaak is dat nagenoeg geen enkele van hun films over de oorlog klopt met de Europese waarnemingen uit die tijd. Dit stoort het Amerikaanse publiek niet, doch voor de Europese bioscoopbezoeker is het steeds weer een factor die het genoegen vergalt. Er is nog een ander bezwaar aan deze film, die overigens tal van spannende ele menten bevat en vooral in de tweede helft sensationele ontwikkelingen in beeld brengt: het bezwaar, dat een Italiaanse dorpsbevolking wordt voorgesteld als een groep achterlijke naïevelingen, die kunnen worden geregeerd door een enkel, voor naam gebaar van de Amerikaanse intelli- gen teling. Het verhaal is kunstig gecompliceerd en verrassend in zijn ontknoping, doch komt aanvankelijk moeilijk op gang en worstelt met talrijke onduidelijkheden, die een grote routine van „film zien" vereisen. Er wor den hevige gevechten met het verstand en met de vuist geleverd, die wellicht som migen nog met de onvolkomenheden zul len verzoenen. Een humoristisch en actueel voorpro gramma scherpt de smaak. J. L. „Het grenslegioen" (Spaarne). De twee grootste favorieten van het witte doek Roy Rogers (met zijn paard Trigger) en Gabby Hayes,vechten in „Het grenslegioen" naast elkaar, ieder op zijn eigen manier. Ook in deze Western spreken de rokende revolvers recht over de prairie, die aan vankelijk onveilig wordt gemaakt door een bende bandieten, welke alleen de handen uit de mouwen steekt om te roven en te moorden. Het spannende verhaal speelt in de staat Idaho, waarheen dokter Kells (Roy Rogers) moet uitwijken, omdat hij door het gouvernement wordt gezocht wegens een strafbaar feit, waar zijn broer echter ver antwoordelijk voor is. Hij raakt verward in een web van moeilijkheden, waar hij zich tenslotte met listen en intrigues uit los weet te breken. „Old Gabby" geeft de toon aan wat het komische gedeelte betreft. „Vrouwen in uniform" draait in het voorprogramma. Een goede rolprent, die getuigt van het moedige werk van het vrouwen-hulpcorps in de laatste oorlog. Na een moord moet Pamela Starr dienst nemen bij de A. T. S., het vrouwen hulp corps, dat naar het front in Frankrijk ver trekt. Hier valt Pamela op door moed en zelfbeheersing. H. J. Angelo (Rembrandt) een zeer goede Italiaanse film, die wij in onze editie van Donderdag uitvoerig bespraken. Het leven van een danseres (Lux or). Dit is de vertaling van de Franse titel „La belle que voila" van een film, ver vaardigd naar het verhaal van Vicky Baum „De carrière van Doris Hart". Zij gaat over een danseres en een beeldhou wer, die beiden aan het begin van hun car rière staan. En van elkaar houden. Maai de beeldhouwer schiet zijn geliefde in een gerechtvaardigde vlaag van jaloezie een kogel in het hart, waarvan zij weliswaar niet sterft, maar toch een hartkwaal over houdt. Dat belet haar niet in haar voorne men een ster te worden en zo het geld te verdienen om de kostbare advocaat te be talen, die misschien gratie voor de tot acht jaar veroordeelde geliefde kan krijgen. Om een ster te worden en om die gratie te krijgen, gebruikt zij tenslotte de middelen, die door meer vrouwen en vooral door de vrouwen uit Vicky Baums verhalen wor den aangewend. En de beeldhouwer komt daar pas achter, wanneer hij tenslotte vrij komt. Na een woedende scène volgt dan toch de verzoening en men denkt aan de happy-ending toe te zijn, doch in de laat ste seconden van de film begeeft haar hart het en zij sterft in de armen van haar ge liefde. Het is een gegeven als een ander en dat zelfde geldt voor de film. Niet bijzonder goed en niet bijzonder slecht. Michèle Morgan als de danseres is zoals altijd zeer verdienstelijk zonder overigens de grootse prestatie te leveren, die men nog steeds van haar verwacht, 's Beeldhouwers naam is de moeite van het onthouden niet zo zeer waard. W.L.B. Het pad der zonde. (Pal ace). De na oorlogse Duitse filmindustrie heeft weer eens een film gemaakt over de lotgevallen van meisjes in een verbeteringsgesticht en is daarbij volkomen in de conventionele sfeer gebleven. Men kent zo langzamer hand wel het gegeven van dit soort films, de strenge directrice, die in de meisjes slechts misdadigsters ziet en door haar op treden slechts verzet tegen haar maatrege len uitlokt, met als tegenspeelster de vriendelijke bewaakster, die van het stand punt uitgaat, dat opvoeden zonder liefde en het wekken van vertrouwen tot misluk king is gedoemd. Het conflict tussen deze twee vrouwen is niet het hoofdthema van deze film, maar de lotgevallen van een dei- meisjes, die onschuldig in het gesticht wordt opgenomen. Die lotgevallen worden nogal breed uitgesponnen; interessanter is het beeld, dat men van het leven der an dere meisjes krijgt. Het is een film als zovele van haar voorgangsters, die on danks enkele gebreken toch wel boeit. S.K. BINNENLAND Prins Bernhard heefi het bescherm heerschap aanvaard van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, welke bond de jaarlijkse internationale vierdaagse afstandsmarsen te Nijmegen organiseert. Te Bameveld brak Vrijdagavond brand uit de boerderij „Oud Gelkenhorst". Daar de boerderij zeer afgelegen ligt, arriveerde de brandweer toen het gebouw reeds in lichterlaaie stond. De inboedel, twee hooi bergen en de schuren waarin de oogst gebor gen was, gingen verloren. Het vee kon wor den gered. Mr. W. C. L. van der Grinten, voormalig staatssecretaris van Economische Zaken, die als hoogleraar in het burgerlijk recht ver bonden is aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, heeft zijn ambt aan vaard met een rede over de structuur van de naamloze vennootschap. Met de „Nieuw Amsterdam" vertrok Vrijdagmiddag naar de Verenigde Staten prof. dr. F. A. G. Keesing, die de functie van hoofd van de afdeling deviezenbeperking heeft aanvaard bij het Internationale Monetaire Fonds. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Octo ber 1.590.555 tegen 1.578.788 op 1 September. Op 1 September waren er 477.500 aangeslo tenen op het rijksradiodistributienet tegen 476.969 op 1 Augustus. De Nationale Commissie ter Bestrijding van het Concentratie- en Slavenkamp- systeem heefi. aan het bestuur van de Com munistische Partij Nederland verzocht aan de Sovjet-Russische regering voor te stellen een delegatie uit de Internationale Commis sie ter Bestrijding van het Concentratie- en Slavenkampsysteem toestemming te verlenen om een volkomen vrij en omvangrijk onder zoek in Rusland en eventueel ook in de ver dere Oostelijke staten die in de Russische sfeer liggen, te mogen instellen. HAARLEM EN OMGEVING De Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde vierde op 1 September van dit jaar in Utrecht haar vijftigjarig bestaan. De afdeling Haarlem krijgt haar aandeel van deze viering op Dinsdagavond 9 October in restaurant „Die Raeckse" aan de Raaks opgediend: dan zal de voorzitter van de jubilerende vereniging, dr. J. J. Raimond Jr., de kleurenfilm over de grootste sterrenwacht ter wereld, die op de Mount Palomar in Cali- fornie,- vertonen en toelichten. De heer P. W. Hart te Haarlem is be noemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Lisse. In de Gereformeerde Krrkcn van Haar lem is Zondag een extra collecte gehouden voor de diaconie. De opbrengst bedroeg f 6966, waardoor het tekort van f 6000 ge dekt is. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeut isch examen civiel-ingenieur J. O. M. F. Hoeke te Haar lem. Voor het propaedeutisch examen werk tuigkundig ingenieur slaagde A. Bootsman te Santpoort. ADVERTENTIE Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10.30: Ds. Boon. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v, d. Loos, H. Doop. 7: Ds. E. Pot, van Haarlem, Jeugddienst. Imma- nuëlkerk. 10: Dr. M. v. d. Voet, Voorber. H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Mw. Dr. A. Mankes-Zernike. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Oogst en Dank feest. 7: Openluchtprediking Soendaplein. 8: Oogstfeestsamenkomst. Leiders Maj. A. C. E. Wijkhuizen, Kapiteine H. Weenink. 12 en 5: Kindersamenkomst. Maandag 8: Oogstfeest. Dinsdag 2.30: Gezinsbondsamenkomst. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon", Achter weg 2A, Zaterdag 2.30: Jeugd flanellograaf- bijeenkomst van 9 tot 15 jaar o.l.v. Zr. M. Heuberger. van Haarlem. Gcr. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. G. v. Duinen, Wassenaar. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ncd. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. 19: Ds. Bartlema. H. Avondmaal. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. v. Nieuwenhuijzen. 19: Dezelfde, H. Avondmaal. Aula Chr. Lyceum 10.45: Dr. J. v. Dorp. Ned. Prot. Bond, Post- laan 16. 10.30: Ds. P. v. d, Veer, Hv. Amster dam. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Koediefsïaan 10: Ds. W. C. v. d. Brink, Veenendaal. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel 5: Ds W. C. v. d. Brink. Geref. Kerk, Heren weg 111 9.30 en 4.30: Ds M Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring, Eikenlaon 5. 10.30: Ds. D. G. v. Vreuingen, Rem. pred. te Bussum BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. M. de Kluis, te Santpoort BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma. 10.30: Dezelfde. H. Doop. 9: Jeugdkapel, 12-15 j. „Maranatha". 11.45: Zon dagsschool, 5 en 6 j. Kleuterschool, Boslaan. 11.45: Zondagsschool. 7-12 j. Jeugdhuis en „Maranatha". Ned. Prot. Bond, Polgieterweg 4. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Hv. Haarlem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Genezingsdienst en Lof. Soefi-Beweging, Acacial. 28. 11: Dienst OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.30: Jeugddienst. Ds. B. van Gel der, uit Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. C. Brussaard, van Oegstgeest. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk 10 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 3: Ds. P. Monster, van Katwijk aan Zee Abbenes. 6.30: Ds M. M. de Jong. H. Doop. Bethel 10: Ds. J. W v. d. Vlugt, Bloemendaal. Geref. Kerk. 9.30'en 3: Ds J. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds J. de Lange, van Aalsmeer. Geref. Kerk. 10'en 3: Ds. D. Hoornstra, van Hoofddorp SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds B Keers, Den Haag. 18.45: Bijzondere kerk dienst. Dr. H. van der Loos, Haarlem-N. „De weersverwachting". 18.45—19: Zangdienst. Medewerking Ned. Herv. Kapelkoor.. „De Toorts" 10: Dr. W. F. Dankbaar, Zendings- director, Oegstgeest. „De Kapel" 5: geen dienst. Jeugdhuis. 10: Jonge Jeugd Kerk. Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ncd. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. E. Reeser. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9: Ds J. Kroon, Gezinsdienst. 10.30: Dezelfde. II. Dood 7: Dezelfde, Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. I. P. Wester, uit Haarlem ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. H. Avondmaal. 7: Ds. C. de Ru, H. Avondmaal en dankzeg ging. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15 10.30: Dr. J. de Graaf, Ned. Herv. pred. te H'lem. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, geb. „Ons Huis", Dorpsplein. Dinsdag 8: Adr Bakker, redacteur „Ziekentroost", Rotterdam LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds C. Jongeboer, H. Avondmaal. Ger. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruijs Jr. Geref. Kerk, Art. 31 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente 10 en 4: Ds K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9 30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10