at\ v.Impelen Firma A. v. d. BOGAARD Op speurtocht rond de Hierdeinse beeks een wonderlijk rijk landschap -Clowntje Riek BAAES AUTODIENSTEN ZATERDAG 6 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Flora met recht op bescherming Er wordt Bloemwerk Militairen moesten aan de grens sigaretten afgeven Meisje aan toezicht van voogdijraad onttrokken? Deze week geen opgevangen zoute" Ongeoorloofde handel in goud Aantal werklozen in September beneden 70.000 Wegens clandestien slachten veroordeeld Jeugdbibliotheek in „Huis te Zaanen" HERENKAPPER Voor de kinderen Rumoer om Schacht De Lattre de Tassigny pleit in Engeland De Veiligheidsraad wacht op Mossadeq Brits-Noors visserij geschil voor het Internationale Hof Lis se Hillegom Overlast Zandvoort Heemstede Vergadering „De Eendracht" Bennehroek Haarlemmermeer Bloemendaal OM DE H1ERDENSE BEEK, met De Zwarte Boer als uitgangspunt, te bereiken, dient men de Oude Zwolseweg in te slaan. Niet vele tientallen meters behoeft men te lopen, of men staat al aan de oevers van het Veluwse stroompje, dat, een wonder in deze tijd, op generlei wijze nog heeft te lijden van waterverontreiniging door fabrieken of anderszins. Bij de Zwarte Boer zijn wij beland in een streek, waar de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten haar bezittingen heeft liggen en wie een kaart raadpleegt, zal daarop lezen, dat zich links van de beek het Leuvenumse, rechts ervan het Koopmansbos uitstrekt. In den beginne maken wij nog kennis met een elzen-, wilgen- en gagelbroek, zoals wij dat kunnen aanschouwen op het traject PaleiswegDe Zwarte Boer en dat de bewondering opwekt van ieder die door dit landschap zwerft, maar van beenbreek valt op het gedeelte tot het station Hulshorst niets meer te bespeuren. Het duurt bovendien niet lang, of de geurige gagel verdwijnt eveneens van het toneel. Wel vragen hier en daar langs de oevers nog moerassige partijtjes de aandacht, waarin kleine lisdodden met zeer dunne „sigaren" zijn opgeschoten, benevens massa's water aardbeziën en zo af en toe duizenknoop en fonteinkruiden. Ook de aanivezigheid van waterpest kan men in de poeltjes vaststellen evenals de rozetten van waterviolieren. Zeggen en veenmos zijn verder de botanische bestanddelen van de moerasjes en zelfs waterlelies. Grote waterweegbreeën hebben eveneens hun weg gevonden naar dit bosmilieu. Het lijdt geen twijfel, of deze planten zijn hier langs de weg ener natuurlijke verspreiding terecht gekomen, maar som mige plasjes maken hier, in tegenstel ling tot die op het traject Paleisweg Berkenhof, de indruk, dat de mens ze heeft gevormd of in het gunstigste geval vervormd. „Verdacht" is bijvoorbeeld de aanwezigheid, vlak in de buurt, van uitge breide groepen rhododendrons. Enkele bloeiende herfstasters, thuja's en enige an dere exotu (naaldhout) getuigen in het zelfde milieu eveneens van menselijke be- invloeding. Overigens maken deze perceel tjes maar een uiterst bescheiden onderdeel uit van het beekoeverlandschap met zijn in de herfst rijkelijk pluizende leverkrui den en bereklauwen, waarvan sommige tot laat in de herfst hun bloei voortzetten. Meer dan eens treedt de statige jenever bes op als oeverversiering, de hulst is er een meermalen waargenomen verschijning en eik-, adelaar- mannetjes- en wijfjes va ren zorgen soms voor een weelderige be groeiing. Tot aan de boorden van de Hierdense beek zijn de blauwe bosbessen en de vos sebessen doorgedrongen en aangenaam „ruig" maken eveneens vuilboom, kamper foelie, braam en framboos het landschap, waardoor de beek, soms niet veel meer dan een meter, maar ook wel eens enkele meters breed, met. vele onverhoedse win dingen zich een weg baant. Soms ontstaan prettig klaterende watervalletjes en meer malen is het miniatuurriviertje, op zijn weg naar het IJselmeer, de gevallen bla deren meevoerend, een blinkende kronkel- streep tussen hoge oever, een fijne water ader in een landschap met links en rechts frisse weiden of indrukwekkende bossen, die meestal uit loof-, soms uit gemengd hout bestaan. De coniferen (grove den, lork, enz.) nemen echter over het algemeen een zeer ondergeschikte positie in. Zomereiken, die de gaaien rijkelijk van voedsel voor zien, beuken en berken overheersen. Dit alles is buitenmate boeiend en schil derachtig; het is een natuurgeheel, waar van een grote bekoring uitgaat en het zou werkelijk zonde zijn, wanneer deze schoon heid door kortzichtige menselijke be moeienissen zou worden aangetast. Het beekgebied wordt in de herfst- en winterperiode herhaaldelijk bezocht door scharen sijsjes, een bewijs, dat de zwarte els ook op het verdere traject De Zwarte Boer station Hulsthorst, als oeverge- boomte optreedt. Evenmin ontbreken de Gelderse rozen langs het doorzichtige, ruisende water en hetzelfde geldt voor es sen, meidoorns, esdoorns (Acer Pseudopla- tanus) en vlieren. De Japanse duizend knoop, die zulke opmerkelijke verwilde ringsneigingen aan de dag legt, heeft zich aan de oevers van de Hierdense beek eveneens een plaatsje weten te veroveren. Dezelfde beekboorden vormen tevens de groeiplaats van grasklokje, harig wilgen roosje, bosandoorn, volderik, klimop (vaak optredend als bodemplant), gele lis, tor- mentil, hengel en Sint Janskruid. Het merendeel van de herfstvogels, die wij kunnen ontmoeten op het traject Pa leiswegDe Zwarte Boei (o.a. gaai, groene specht, grote bonte specht, roodborst, boom kruiper, vink, keep, zwarte en andere me zen), blijken ook in het oeverlandschap tot het station Hulshorst voor te komen. ADVERTENTIE en bloemwerk gemaakt, wat een verschil. vVare bloemsierkunst en altijd iets aparte vindt U bij: Bloemenmagazijn Binnenweg 18, Heemstede Telefoon 3-80-80 Nederlandse militairen die deelgenomen hebben aan de manoeuvres in Noord- Duitsland, zijn aan de grens te Beek bij Nijmegen aangehouden op grond van een opdracht, welke de Koninklijke Maré- chaussée te Nijmegen had gekregen om een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van een honderdtal militairen van de ver zorgingsafdeling van het leger. Deze mili tairen werden verdacht van het feit, dat zij de ter beschikking staande sigaretten niet op de juiste wijze onder de troep verdeeld hebben, zo deelde de corpscommandant van de maréchaussée mede. Vele militairen zouden niet op tijd of in het geheel geen sigaretten hebben ontvangen. Daar het ondoenlijk was deze controle uit te oefenen aan de grens, werd de groep militairen met haar 50 militaire voertuigen overgebracht naar het exercitieterrein van de Krayenhofkazerne te Nijmegen. Hier werd door ambtenaren van de invoerrech ten en accijnzen een onderzoek ingesteld. Er werden 30.000 sigaretten en verschillen de voorwerpen ter waarde van honderden guldens in beslag genomen. De douane liet elke militair 100 sigaretten, omdat dit aan tal zonder belasting mag worden inge voerd. De in beslaggenomen sigaretten waren ongebanderolleerd. De hoofdinspecteur-titulair van de belas ting te Nijmegen zet het onderzoek voort. Een programma van muziek en decla matie wordt Woensdagavond 10 October in de Begijnhofkapel uitgevoerd ten bate van het geestelijk verzorgingswerk onder de Ambonezen door Jan Baas (orgel), Roel Kaper (bariton), en Anton Langeler (voor dracht). Bovendien dienen wij voor laatstgenoemd traject buizerd, zwarte specht en goud haantje te noteren. Het verdient aanbeve ling na te gaan, of wellicht de ijsvogel in dit gedeelte van het beeklandschap broedt; er zijn hoge oevers, die een vestiging in de hand zouden kunnen werken. De bossen aan weerszijden van de Hier- danse beek zijn, wat paddestoelen betreft, zeer soortenrijk. Speciaal vermelden wij de talrijkheid der schaapjes (Lactarius vellereus), een door zijn kloeke statuur en lichte kleur spoedig opvallende melkzwam- soort. Dit alles betreft slechts een onderdeel van het landschap langs de Hierdense beek, maar waar men ook zwerft, hetzij in het brongebied nabij het Uddelermeer, hetzij op de trajecten Paleisweg—Zwarte Boer, Zwarte BoerHulshorst en Huls horstIJselmeer, overal maakt men ken nis met een ongelooflijk rijk natuurschoon, dat een bescherming overwaard is. De beek zelf is van het begin tot het einde onverlet gebleven, het oeverland schap, dat zeer gevarieerd is behield zijn gaafheid; bovendien verlenen de merk waardige broeklandschapjes, die enerzijds helaas, anderzijds gelukkig nog veel te wei nig bekend zijn en die bij nauwgezette en langdurige bestudering nog allerlei ver rassends kunnen opleveren, aan de Hier dense beek en de belendende terreinen een grote wetenschappelijke betekenis. Daar sommige boereq, naar mij uit ge sprekken bleek, op bepaalde broekland schapjes hun oog laten vallen voor moge lijke ontginning, dient men, waar de „ont sluiting" van bedoelde terreintjes slechts neer zou komen op een uiterst beperkte winst aan cultuurgrond, op zijn hoede te zijn. RINKE TOLMAN Soest, September 1951. Aan de oever van het Uddelermeer dicht bij het brongebied van de Hierdense Beek. Voor de rechtbank te Assen stond Vrij dag terecht mevrouw J. J. C., thans direc trice van een meisjes-internaat te Bloe- mendaal, verdacht van het feit, dat zij een 17-jarig meisje heeft onttrokken aan het toezicht van de Voogdijraad. In 1949 was zij directrice van het internaat Dickinge te De Wijk. Op 17 Mei van dat jaar liep daar een 17-jarig meisje weg omdat zij vreesde dat ze in een klooster zou worden geplaatst. Het meisje ging naar de ouders van een meisje in Leeuwarden dat zij in Dickinge had leren kennen. Deze ouders namen het meisje in hun huis op, waarna zij de naam van het vriendinnetje aannam. Dit zou met medeweten en geldelijke steun van de verdachte geschied zijn. Toen het meisje wegens een onbetekenende over treding een bekeuring kreeg van de politie in Leeuwarden gaf zij haar gefingeerde naam op, maar aangezien zij moeilijkheden vreesde, verliet ze Leeuwarden om zich te begeven naar de verdachte, die inmiddels een andere werkkring in Laren had gevon den. Deze wist een plaatsje voor haar te vinden in Aerdenhout. Aan de politie, die reeds anderhalf jaar lang nasporingen verrichtte, gaf de verdachte echter geen inlichtingen. De verdachte verklaarde voor de recht bank dat zij het beter vond dat het meisje in vrijheid leefde, dan dat zij gedwongen in een klooster moest verblijven. Dé Officier van Justitie vond het zeer ernstig dat iemand met een functie als de verdachte zich niets aantrekt van rechter lijke uitspraken en van de bemoeiingen van cfe Voogdijraad. De eis luidde één jaar ge vangenisstraf met ontzetting uit de be voegdheid het beroep van maatschappelijk werkster uit te oefenen. De verdediger, mr. J. van Zaayer te Groningen, betoogde dat verdachte des tijds voor een moeilijke keuze heeft ge staan, namelijk de naleving van de wette lijke voorschriften of van hetgeen zij als haar morele plicht beschouwde. Pleiter vroeg nietigverklaring van de dagvaarding, omdat zijns inziens van onttrekking aan het toezicht van de Voogdijraad geen sprake was. Op 19 October zal de rechtbank uitspraak doen. ff Naar wij vernemen is er deze week in IJmuiden geen kantje zoute haring opge vangen door de nieuwe „opvangregeling" voor deze haring, welke in het begin dezer week in werking trad. Alles is dus nor maal verkocht. De opvangprijs per kantje is als volgt vastgesteld: zand- en volle haring 2931 per kantje; steurharing ƒ24ƒ26; Engelse walharing 33ƒ39. De economische politierechter te Amster dam heeft in een zaak, die betrekking had op ongeoorloofde handel in goud, drie kooplieden tot gevangenisstraffen al of niet ten dele voorwaardelijk, veroordeeld en diverse geldboeten opgelegd. De 36-jarige Amsterdamse koopman K. P. stond terecht wegens uitlokking tot vals heid in geschrifte. Hem was ten laste ge legd, dat hij de 37-jarige Hilversumse koopman E. A. van W. er toe had gebracht hem getekende kwitanties af te geven, waarop vermeld stond, dat P. een hoeveel heid goud van de Hilversummer had ge kocht. Deze, als getuige gehoord, zei echter nimmer goud aan P. te hebben geleverd. Voor de getekende kwitanties ontving hij voor ieder daarop vermeld kilogram goud een bedrag van 100. P. hield vol, dat hij wel degelijk goud van Van W. had betrokken, en dat de kwi tanties dus niet vervalst waren. De politierechter veroordeelde P. wegens uitlokking tot valsheid in geschrifte tot 6 maanden met aftrek van 2 der ruim 3 maanden voorarrest. P. stond vervolgens terecht onder be schuldiging in goud te hebben gehandeld, hoewel hij niet over de daarvoor vereiste vergunning beschikte. Hij erkende voor een waarde van 201.000.aan goud te hebben gekocht van een 36-jarige koopman. Voor deze on geoorloofde handel kreeg P. 6 maanden voorwaardelijk en een geldboete van 5000.Ongeveer 200 gram goud, bij P. in beslag genomen, werd verbeurd ver klaard. De Hilversumse koopman E. A. van W. stond vervolgens terecht en bekende met het afgeven der kwitanties valsheid in ge schrifte te hebben gepleegd. Hem werd 5 maanden met aftrek van 3 maanden voor arrest opgelegd. De Hilversummer stond daarna weer terecht, thans onder beschuldi ging in 1949 en 1950 in Amersfoort te heb ben beschikt over goud in plaatvorm in strijd met het Deviezenbesluit. Voorts zou hij over gesmokkelde horloges hebben be schikt. De verdachte erkende over plaat goud te hebben beschikt, maar zei een goud-zilver-vergunning te hebben aange vraagd. De horloges had hij op het Water- loopïcin te Amsterdam gekocht. Hij meen de daarmede geen overtreding te hebben begaan. Het vonnis luidde 4 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en met verbeurdverklaring van twee horloges. Vervolgens stond de derde verdachte te recht, de 36-jarige Th. van D. uit wiens boekhouding gebleken was, dat hij in drie jaar tijds voor bijna een half millioen goud verkocht had aan iemand uit Haarlem. Ook hij was niet tot deze handel gerechtigd. In zijn requisitoir zei de officier van justitie onder meer: „Wij weten niet waar dit goud vandaan komt en vermoeden slechts, dat het gesmokkeld is. Op zich zelf is het niet zo erg, dat er goud wordt inge voerd, maar het moet betaald worden op de een of andere manier, hetzij met dia manten, die het land worden uitgesmok keld, waardoor deviezen verloren gaan, of met bankbiljetten, waarvoor hetzelfde geldt of met vorderingen, die zakenlieden in Amerika hebben en die de Nederlandse Bank onbekend zijn gebleven. Al deze mo gelijkheden zijn in strijd met de wet." Hij eiste 6 maanden tegen Van D. en een geldboete van 5000.Het vonnis luidde 6 maanden, waarvan 3 maanden voorwaar delijk, verbeurdverklaring van het in be- slaggenomene en 2000.boete. De verdediger, mr. dr. J. de Vrieze, had verklaard de rotsvaste overtuiging te heb ben, dat deze zaak niets met goudsmokke larij te maken heeft. ADVERTENTIE In September daalde het aantal werk loze mannen van 71.339 tot 69.586, name lijk 55.083 geheel werklozen (vorige maand 53.727), 14.034 DUW-arbeiders (17.280) en 269 wachtgelders (332). Een daling van het werkloosheidscijfer doet zich elk jaar voor in September, om dat de jongelui, die pas van de scholen komen en in de maanden Juli en Augustus bij de Arbeidsbureaux zijn ingeschreven, dan worden geplaatst en omdat in Septem ber in de landbouw en enkele andere be drijfstakken de seizoenwerkzaamheden worden uitgebreid. Deze daling was dit maal geringer door de verminderde bouw activiteit en door minder gunstige omstan digheden in de leder-, rubber- en textiel bedrijven. Vooral door de aardappeloogst daalde het aantal werkloze landarbeiders van 6750 tot 3900, veenarbeiders van 1473 tot 545 en losse arbeiders van 10.858 tot 9.998. Ook een groot aantal bouwvakarbeiders werd bij de aardappeloogst ingeschakeld. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders steeg niettemin van 9.684 tot 10.357, Door be ëindiging van het zomerseizoen nam het aantal werklozen in de horeca-bedrijven toe van 1196 tot 1870. Het aanbod van handels- en kantoorpersoneel steeg voor namelijk door inschrijving van jongens van de ULO en de middelbare scholen van 7.745 tot 8.111. Het aantal ingeschreven uit Indonesië gerepatrieerde mannen daal de van 2.023 tot 1.490. Door de Arbeids bureaux werden 202 gerepatrieerden ge plaatst, 27 begonnen een cursus op een rijkswerkplaats voor vakontwikkeling. Enkele dagen geleden zijn in Bussum twee mannen op heterdaad betrapt bij het clandestien slachten van vee. Beiden ston den reeds Vrijdag voor de economische politierechter in Amsterdam terecht. De officier van justitie zei, dat beiden zich hebben schuldig gemaakt aan het slachten van inferieur vee onder weerzin wekkende omstandigheden en het leveren van het vlees „aan obscure slagertjes en verwerkertjes, zodat het via worstmakers en marktkraampjes bij de consumenten kwam. Hij eiste tegen de verdachte Van O. uit Hilversum, die reeds eenentwintig keer is veroordeeld, zes maanden en tegen C. H., eveneens uit Hilversum, vijf maanden ge vangenisstraf. Zij werden conform deze eisen veroordeeld. De officiële opening van de tweede ge meentelijke jeugdbibliotheek van Haarlem in het filiaal van de Stads Bibliotheek, „Huis te Zaanen" aan de Orionweg, zal Donderdagmiddag om halfvijf geschieden. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs en kunstzaken zal het woord voeren. De jeugdbibliotheek zal op Maandagmid dag en Vrijdagavond geopend zijn. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen economie de heer J. A. Nederstigt te Haarlem. ADVERTENTIE Heeft U Iets te VERZENDEN?? ADVERTENTIE Sm 7ï mn Marnixstraat 119 - Tel. RAAMVEST 29 Telefoon 14 8 10 VERVOERT AL UW GOEDEREN, van het kleinste pakje tot de grootste zending, door het gehele land. BEL EVEN OP PRIMA SERVICE! ENSTAAT ALTIJD VOOR U KLAAR Tel. 23138 Ze zochten een stevige tak en toen namen Oepoetie en Rick ieder een eind daarvan beet. Voorzichtig tilden ze Bunkie er op, zodat hij kon zitten en z'n armen om hun schouders houden. „Zit je zo goed, Bunkie?", vroeg Rick. Bunkie knikte. Natuurlijk deed zijn voet veel pijn, maar hij hoefde er nu tenminste niet. op te lopen. „We zullen voorzichtig lopen en je zo weinig mogelijk schudden, Bunkie", zei Oepoetie. „Houd je maar even taai, we komen er wel!" Stap voor stap liepen ze voort. Bunkie woog niet zo zwaar op deze manier en vallen kon hij niet, want hij hield zich stevig vast. Hij beet z'n tanden op elkaar om de pijn te doorstaan. Ja, hij hield zich werkelijk flink Ze waren al een heel eind voortgestapt toen Rick opeens waarschuwde: „O, kijk eensdaar zie ik 'n huisje!" Ja, hij had gelijktussen de bomen door zagen ze een huisje met witte muren en 'n rood dak. „Gelukkig!", zei Oepoetie. „Daar gaan we heen. Misschien kunnemz^vns daar helpen!" De P.T.T. neemt op het ogenblik proeven met een verbinding voor zogenaamde draaggolf-telefonie tussen Haarlem en Amsterdam. Bij dit systeem kunnen over één dubbel-ader in een speciale kabel gelijktijdig 48 telefoongesprekken worden gevoerd. Foto: Een ingenieur der P.T.T. onderzoekt in een meetwagen de werking van een in een huisje langs de Haarlemmerweg geplaatste versterker. ADVERTENTIE Stationsplein 6 - Telef. 21750 Speciaal adres voor: Loempia's met taugee en Croquetten DJAKARTA (Aneta). Het hoofd van de missie voor technische bijstand van de U.N.O. in Indonesië, Sir Mirza Ismail, die zeer onaangenaam getroffen is door het ge drag van de heer Keenleyside, zal zijn post neerleggen en begin volgende maand naar India terugkeren. Sir Mirza deelde met be trekking tot het incident rond Schacht mede, dat de heer Keenleyside voor zich zelf sprak en niet voor functionarissen van de U.N.O. in Indonesië. Hij verklaarde voorts, totaal niet op de hoogte te zijn ge weest van de verklaring van de heer Keen leyside aan de pers, totdat hij deze in de kranten las. Bij de mededeling, daags voor de receptie, dat Schacht naar deze recep tie zou komen, heeft de heer Keenleyside op generlei wijze te kennen gegeven te zullen handelen, zoals hij deed. De opperbevelhebber der strijdkrachten van de Franse Unie in Indo-China, gene raal De Lattre de Tassigny, heeft te Lon den besprekingen gevoerd met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morri son, de minister van Defensie, Shinwell en premier Attlee. Hij verdedigde het stand punt, dat een ineenstorting van het Franse gezag in Indo-China zou betekenen, dat de communisten de vrije hand in dit en nog andere gebieden zouden krijgen. NEW YORK. (Reuter/ANP). Reuter verneemt in New York, dat nog geen da tum is vastgesteld voor de volgende zit ting van de Veiligheidsraad. Functiona rissen van de UNO hebben verklaard, dat gewacht wordt op de aankomst van de Perzische premier, Mossadeq. Naar in New York wordt vernomen, heeft Mossadeq in een ziekenhuis voor 9 October een kamer besproken. Het internationaal gerechtshof in Den Haag kwam Vrijdag opnieuw in openbare zitting bijeen ter behandeling van het Brits-Noorse visserijgeschil. Thans kreeg de Noorse delegatie gelegenheid het Noor se standpunt in deze zaak mondeling uiteen te zetten. Voor de tafel van het hof was een kaart geplaatst waarop het Noordelijkste deel van Noorwegen, van de Varangerfjord tot de Vestfjord, in beeld is gebracht. Het is het deel, waarvan de visserij-zóne in het decreet van Juli 1935 thans in discus sie in détails is vastgelegd. De vertegenwoordiger van Noorwegen in het geschil voor het hof, de heer Sven Arntzen, gaf een uiteenzetting in de Franse taal van het Noorse standpunt. Hij zei, dat het geschil, dat thans wordt behandeld, niet zijn ooi-sprong vindt in het koninklijk decreet van Noorwegen van 1935, ofschoon dit een belangrijke rol in deze zaak speelt en evenmin, zoals de Britse regering voor stelt, in het feit van de aanhouding van Britse vissersschepen binnen de territo riale grenzen, welke in het decreet worden aangegeven, maar in het feit, dat Britse vissersvaartuigen binnengedrongen zijn in deze kustwateren, die, voorbehouden zijn aan de Noorse bevolking. De heer Sven Arntzen zei, dat het decreet van 1935 geen nieuwe beginselen van Noors recht vast stelt. Integendeel, de visserijgrens volgens het decreet is gebaseerd op traditionele regels van Noors recht, regels welke ont stonden door de geografische omstandig heden en de economische noodzaak, die door de eeuwen heen aan de langs de Noorse kust levende bevolking werden op gedrongen. Hetzelfde wordt bepaald in de creten van 1869 en van 1889, zonder dat van Britse zijde daartegen is geprotesteerd. Ook werd van Britse zijde niet geprotes teerd toen er in 1881 een lijn werd getrok ken van kaap tot kaap dwars over de Va rangerfjord, over een afstand van 30 mijlen. De heer Sven Arntzen zei, dat reeds se dert eeuwen de Noorse vissers deze visse rij-rechten ongehinderd hebben uitge oefend. In 1906 kwamen er Britse vissers vaartuigen langs de kust van het Oostelijke deel van Finmark en opnieuw van 1922 lot 1933 langs de kust van Vesteraelen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Antoon Arie Willem, z. v. A. v. d. Spruit en B. Acherman; Irene, d. v. J. Star en A, Gniazdowska; Govert Cornelis, z. v. G. C. Tromp en A. H. Buurman; Anthonie, z. v. R. Segers en J. C. E. Bergman; Johannes Petrus Maria, z. v. A. Hoogervorst en G. J. Kleyhorst; Johannes Hendriekus Maria, z. v. M. J. v. d. Lans en J. M. v. Leeuwen; Jan, z. v. P. Havenaar en A. G. van 't Wout. Ondertrouwd: J. de Rooy en M. de Blieck. Gehuwd: P. A. Arrachart en A. Chr. Vlaar. MEDISCHE DIENST De medische dienst voor a.s. Zondag wordt waargenomen door dr. F. J. L. M. Haase, Achterweg 42. Tel. 3685. De zogenaamde Nieuwe Haven van Hille gom is het operatieterrein van enkele mest- overslagbedrijven. Dagelijks komen hier schuiten met mest aan, waarvan de inhoud door middel van grijpers in pramen wordt overgeladen en vervoerd naar de bloembol- lenbedrijven, waar men vooral na de kruis tocht van ir. Cleveringa meer dan ooit ge porteerd is voor het gebruik van koemest. Er wordt met deze kostbare, maar weinig welriekende materie niet altijd even zorg vuldig omgesprongen, met als gevolg dat zowel op de kade als in het water de situatie niet pleizierig is. .De bewoners van de Jhr. Mackkade klagen dan ook steen en been over de last die zij hiervan ondervinden. Er bestaan plannen tot uitdieping en ver breding van de Hillegomse Haven. Daarmee houdt verband het plan tot het bouwen van een verkeersbrug in de nieuwe weg die ten Oosten van Hillegom hett verkeer om de kom van het dorp heen moet leiden. Onder de huidige omstandigheden komt daar voor lopig nog niets van en zo blijft de ongewenste situatie bij de Jhr. Mockkade bestendigd. B en W. waren van plan van deze verbe- teringen gebruik te maken om het mest- overslagbedrijf te verplaatsen naar de kop van de haven nabij de Ringvaart. Deze ver plaatsing kan nog niet plaats hebben. Maar wel hebben B. en W. toegezegd dat maat regelen zullen worden getroffen om aan de huidige situatie paal en perk te stellen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Ernst August, z. van E. A. Bodamer en J. Ditmeijer; Leendert, z. van L. Driehuizen en A. C. Wendt. ONDERTROUWD: P. T. Prins en G. Schaap; G. van Duivenboden en C. J. Hel ling; C. Koper en J. van Koert. GEHUWD: I. M. Aukema en A. Otten. ADVERTENTIE FLORESSTRAAT 15 - Telefoon 16548 HAARLEM Wij kunnen U leveren: een radio, stofzuiger of rijwiel, haarden, kachels, wasmachines en wringers GEMAKKELIJKE BETALING! Vraagt bezoek van onze vertegenwoordiger Vrijdagavond hield de Pluimveevereniging „De Eendracht" een ledenvergadering in het R.K. Verenigingsgebouw onder voorzitter van de heer W .Ko^h. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter het verscheiden van het lid de heer N. Wildschut. De heer A. H. Beels heetf zich bereid verklaard het be schermheerschap op zich te nemen. Het is nog niet zeker of de jubileumten toonstelling gehouden zal worden. Het be stuur zal zich tot de Raad van Beheer wen den, teneinde te vernemen of deze tentoon stelling al of niet door kan gaan. Op voorstel van een der leden werd besloten om, als de tentoonstelling niet doorgaat, een dierendag te houden waarvoor de heer Smo- renburg enige prijzen beschikbaar stelde. ZOND AGSD1ENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 7 October waargenomen door dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 38032 en dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertslaan 6, tele foon 39875. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98 en Aerdenhout Apo theek, Zandvoortselaan 164. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 7 October waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. KLAVERJASTOURNOOI TE HOOFDDORP Het klaverjastournooi ten bate van de kan kerbestrijding dat evenals vorige jaren werd uitgeschreven door „Troefboer" te Hoofddorp trekt buitengewoon veel belangstelling. De uitslagen tot en met de derde ronde luiden als volgt: 1. Herenmarkt Amsterdam 23230; 2. N.A.T. Oude Wetering 22344; 3. Marktzicht Hoofddorp 22049; 4. P.E.N. Hoofd dorp 21281; 5. Vier Azen Haarlem 19776; 6. Onderling Genoegen, Haarlem 19715; 7. H.K.T. Amsterdam 19025; 8. De Vriendschap Aals meer 18702. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten worden Zondag 7 Oc tober waargenomen te Hoofddorp door dr. J. Bult en te Nieuw Vennep door dr. E. v. d. Weg. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts J. J. Westenburg, Zuider Stations weg 12, Bloemendaal, telefoon 22261. De apothekersdienst voor de apotheken van Overveen, Bloemendaal en Santpoort station wordt zowel wat de Zondags-, avond- en nachtdienst betreft van heden avond 6 uur tot Zaterdag 13 October aan staande verzorgd door de Elswout-apo'.heek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaa'se- weg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek, (drs. K. Zijp), Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6