Dr. A. F. Philips overleden Twintig jaar religieus werk in de arbeidersbeweging Vlaamse en Nederlandse auteurs in Brussel dichter bij elkander gekomen WEK DE GAL IN UW LEVER OP De radio geeft Dinsdag HOUSE OF IRELAND, PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Wereldnieuws J Mede door zijn leiding groeide een fabriekje met tientallen arbeiders uit tot een wereld- concern met 84.000 man personeel Groningens schouwburg gemoderniseerd Resoluties zuller ter kennis der beide regeringen worden gebracht Costuums, vanaf ƒ98.50; betaling vangf ƒ5.00 p. W. Mantels, 69.50; 3.50 p. w. Regenmantels, ƒ49.50; ƒ2.50 p. w. Winterjassen, ƒ69.50; ƒ3.50 p. w. Kamg. Pant., 29.50; ƒ2.00 p. w. Jubileum van Woodbrookers- gebouw in Bentveld Prof. B. A. G. Vroklage na een verkeersongeval overleden Prof. dr. J. Waterink onderscheiden Twee slachtoffers bij nachtelijk verkeersongeluk Snelste typistes bekroond MAANDAG 8 OCTOBER 1951 2 In de nacht van Zaterdag op Zondag is te Eindhoven overleden dr. A. F. Philips, voorzitter van de Raad van Commissarissen van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken. Dr. Philips was 77 jaar. Dr. Anton Frederik Philips werd op 14 Maart 1874 te Zaltbommel geboren. Toen zijn oudere broer, Gerard Philips, in 1891 in Eindhoven een kleine lampenfabriek begon aan de Emmasingel, werkte Anton Philips als volontair bij een Londense bankiersfirma. Op 3 Januari 1894 kwam de jongere zoon op verzoek van zijn vader naar Eindhoven om zijn broer gedurende enkele maanden met de administratie van de fabriek te helpen. Anton Philips keerde echter niet meer naar Londen terug. Spoe dig nam hij de commerciële werkzaam heden en vooral het reizen van zijn broer over, zodat deze zich geheel aan de fabri cage kon wijden. In het boekjaar 1895'96 maakte de fabriek voor het eerst winst. Er werkten toen 42 arbeiders. Thans is de getalsterkte van het personeel in Nederland bij de N.V. Philips werkzaam circa 42.200, waarvan 27.300 in Eindhoven en 14.900 in andere plaatsen. Over de gehele wereld bedraagt het totaal aantal employés 84.000. Dr. A. F. Philips, „meneer Anton" zoals zijn medewerkers hem noemden, heeft het kleine bedrijfje zien groeien tot enorme fabriekscomplexen met een totale opper vlakte van 400.000 vierkante meter. Dr Philips was de laatste om te geloven dat dit alles het werk zou zijn van één man. Steeds weer heeft hij de hem toegezwaaide hulde overgedragen aan zijn staf méde- werkers. Van 1895 tot 1922 heeft dr. Philips als verkoper de wereldmarkt weten te ver overen voor de Philipslamp. De eerste acht jaren zijn wellicht de belangrijkste ge weest omdat daarin de fabriek groeide tot een bedrijf, dat 5.000.000 lampen per jaar produceerde en dat in 1903 bij de oprich ting van het. kooldraadlampensyndicaat. behoorde tot de grootste vier Europese fabrieken. Samen hebben de gebroeders Philips daarbij het voorzichtige financiële beleid gevoerd nieuwe machines steeds in het eerste jaar af te schrijven. Zo kor.den zij in 1907 de fabricage overschakelen op die van de gespoten metaaldraadlamp, in 1911 de getrokken metaaldraadlamp invoe ren en in 1913 tot de fabricage van de gas- ADVERTENT1E HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht, 12.33 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amu sementsmuziek. 34.00 Gevarieerd programma 14.53 Piano. 15.15 Platen. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 Platen. 18.45 Cursus voor lekenspelers. 19.00 Hier is Europa, 19.30 Voor de jeugd; 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Radio Philharmoniscn orkest. 21.45 De radiodokter. 21.55 Platen. 22.00 Duitsland. Amerikaanse zóne. klank beeld. 22.20 Orgel. 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Orgel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Piano. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Amuse mentsmuziek. 16.30 Voor kinderen. 1650 Kinderkoor. 17.15 Dansmuziek. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Dans muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 1915 Paris vous parle. 19.20 Jazzmuziek. 19.45 De van Riebeeckherdenking in Zuid- Afrika. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.35 Strijkorkest. 22.00 Klankbeeld. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platén. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Opera 12.50 Koersen. 12.55 Opera. 13.00 Nieuv/s. 13.15 Koorzang. 13.30 Platen. 34.00 School radio. 15.30 Koorzang. 16.00 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleu ters. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 20.45 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Platen. gevulde lamp overgaan, zonder dat dit aanleiding gaf tot ernstige schokken voor de soliditeit der onderneming. De jarenlange samenwerking met zijn broer Gerard had bij Anton Philips een grote waardering doen groeien voor het werk der technici. Met een open oog voor de op wetenschappelijk onderzoek berus tende technische vooruitgang en voor alle daarin besloten commerciële mogelijkheden nam hij in 1922 de leiding der onderneming over toen zijn broer zich op 63-jarige leef tijd terugtrok. Verstrekkende beslissing In 1927 nam dr. Philips een beslissing die voor de. ontwikkeling der onderneming verstrekkende gevolgen zou hebben. Philips ging in dat jaar, waarin de kortegolfver- binding met Indië tot stand kwam, over tot het fabriceren van radiotoestellen. Reeds in 1932 leverde Philips het millioenste radiotoestel af, in 1935 de honderdmillioen- ste radiobuis. Op 21 Juni 1927 werd dr. A. F. Philips door de Koningin onderscheiden met de gouden medaille voor „Voort varendheid en Vernuft", verbonden aan de Huisorde van Oranje Nassau. Deze zeld zame onderscheiding werd hem verleend ter gelegenheid van de eerste officiële toe spraak van de Koningin via de kortegolf- zender P.C.J.J. tot Oost en West. Als blijk van waardering voor zijn grote verdiensten voor het Nederlandse bedrijfsleven ver leende de Handelshogeschool te Rotterdam hem in 1928 het ere-doctoraat in de han delswetenschappen. Dr. A. F. Philips heeft de onderneming door tijden van bloei en van depressie heen geloodst en daarbij geleidelijk de verant woordelijkheid op jongere schouders ge legd. In 1939 achtte hij de tijd gekomen cm als president-directeur af te treden. Hij had gehoopt veel te kunnen reizen en meer tijd te krijgen voor aangelegen heden, die -zijn bijzondere belangstelling hadden: nieuwe producten, vakopleidingen, kunst en bosbouw. Door de oorlog is alles anders gelopen. De verplaatsing van de zetel der vennootschap naar Curasao en het oprichten van nieuwe fabrieken in de Ver enigde Staten ter vérhoging van het oor logspotentieel der geallieerden stelden hoge eisen aan hem en aan alle medewer kers, die zich in Mei 1940 met hem naar de overzijde van de Atlantische Oceaan hadden hegeven. Diep getroffen was hij toen hij in de Verenigde Staten vernam, dat de R.A.F. op 6 December 1942 de fa brieken in Eindhoven had gebombardeerd. Na een afwezigheid van 5V® jaar keerde dr. A. F. Philips met zijn echtgenote, me vrouw A. H. E. M. PhilipsDe Jongh. op 14 November 1945 uit Amerika in Eind hoven terug. Het personeel bereidde hem een grootse ontvangst en urenlang défi- leerden tienduizenden werknemers langs huize „De Laak". Een treffend bewijs van aanhankelijkheid en waardering, dat in een nog grootsere vorm herhaald werd ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van de heer en mevrouw PhilipsDe Jongh, en bij het zestigjarig bestaan der Philipsfabrieken. Zolang zijn gezondheid dat toeliet bezocht hij het bedrijf dagelijks en stond hij de leiding met raad en daad terzijde. Dr. A. F. Philips was Commandeur in de Orde. van de Nederlandse Leeuw. Com mandeur in de Orde van Oranje Nassau en drager van talloze buitenlandse onder scheidingen. Het stoffelijk overschot van dr. A. F. Philips zal Woensdag om 12.00 uur ter aarde worden besteld op de algemene be graafplaats te Woensel. Den Haag liet by de opening verstek gaan In Groningen is Zaterdagavond de ge restaureerde en gemoderniseerde Stads schouwburg in gebruik genomen. De voor zitter van het schouwburgbestuur, de heer M. C. J. Buchli, heeft in zijn openingsrede critiek geoefend op de regeringsinstanties in Den Haag, Men had de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen uitgenodigd, maar deze uitnodiging bleef onbeantwoord. Ook verscheidene te lefoontjes met Den Haag hadden niet het gewenste resultaat. Kort voor de openings dag had het bestuur nogmaals contact ge zocht met Den Haag. Toen werd de toe zegging gedaan, dat een ambtenaar van het ministerie naar Groningen zou komen. De minister en de staatssecretaris hadden geen tijd hiervoor, zo werd medegedeeld. Bij de openingsvoorstelling was echter geen vertegenwoordiger van de minister aanwezig. „Deze verwaarlozing van Groningse cul turele belangen heeft niet alleen het be stuur van de Groningse schouwburg, maar ook het schouwburgpubliek zeer gegriefd", aldus de heer Buchli. De Haagse Comedie gaf op deze avond een voorstelling van „De Revisor". Het dorpje LongviUy in de Belgische provincie Luxemburg heeft tijdens het Ardennen offensief in de laatste oorlogswinter erg te lijden gehad. De kerktoren werd groten deels door granaat-vuur ondermijnd. Het wonderlijke is dat de klok geheel intact is gebleven. Men durft de klok echter niet meer te luiden uit vrees dat de toren dan zal instorten. Zaterdag en Zondag is in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel de eerste alge mene conferentie der Nederlandse letteren gehouden, die was georganiseerd door de gemengde technische commissie ter uitvoe ring van het Nederlands-Belgisch cultureel accoord. De Vlaamse romanschrijver Her man Teirlinck en de Nederlandse dichter mr. M. Nijhoff fungeerden broederlijk als voorzitters. In zijn openingsrede zei de heer Julien Kuypers, secretaris-generaal van het Belgische ministerie van Onderwijs, dat de samenwerking tussen Noord en Zuid op litterair gebied thans minder groot is dan voor de oorlog. Vervolgens zette hij het doel van de vergadering uiteen: bestu dering van de problemen der letterkundi ge betrekkingen, radio, uitgeverij en boek handel in beide landen. Ongerijmde hoogmoed Herman Teirlinck betoogde dat er een duidelijk gebrek aan wisselwerking is waar te nemen en signaleerde een soort hoog moed, die de Nederlanders ervan weer houdt kennis te nemen van de Vlaamse litteratuur. Mr. M. Nijhoff bevestigde dit en stelde duidelijk de ongerijmdheid van het verschijnsel aan de kaak: „Wij zijn af stammelingen van dezelfde grootvader en mensen van hetzelfde bloed". Na deze al gemene inleidingen werd er een tentoon stelling geopend van de vijftig best ver zorgde Nederlandse en de vijftig best ver zorgde Vlaamse boeken, die een rondreis door veertien Belgische en tien Nederland se steden zal maken, waarop de vergade ring zich in verschillende afdelingen splitste. Fers en radio In de sectie radio werd bij resolutie ver klaard dat alles in het werk zal worden gesteld om Vlaamse auteurs, in het bijzon der letterkundige critici, voor de Neder landse microfoon te laten spreken. Er wer den twaalf uitzendingen per jaar voorge steld. Van Belgische zijde toonde men zich hierover zeer verheugd en wil men een overeenkomstig aantal Nederlandse des kundigen in de gelegenheid stellen via de Vlaamse radio hun inzichten bekend te maken. Ook werd aangedrongen op uit wisseling van hoorspelen. Albert Westerlinck wees in de letterkun dige afdeling op het gebrek aan belang stelling in de Nederlandse pers voor de Vlaamse litteratuur en zeide het noodza kelijk te achten dat de critici hun Noord- Nederlands particularisme laten varen. ADVERTENTIE Van deze bijzondere aanbieding, die zijn weerga niet vindt, kan nu iedereen profiteren. Gen, Cronjéstraat 139, hoek Dr. Leydsstraat - Haarlem.Noord. Dit weekeinde herdacht de Arbeidersge meenschap der Woodbrookers het feit, dat zij 20 jaar geleden bëgpn met haar cursus werk in het gebouw te Bentveld, dat oor spronkelijk bestond uit een verbouwde villa. Later, in 1934, werd een lezingzaal bijgebouwd door werklozen en in 1940 kreeg het gebouw nogmaals een nieuwe vleugel, zodat het thans een ruime logeer- accomodatie biedt voor de deelnemers aan de discussie. Het werk der arbeidersgemeenschap te Bentveld werd onder leiding van prof. dr. W. Banning begonnen te Barchem in 1919. Het doel was de socialistische arbeiders beweging te dienen in religieuze geest, haar te confronteren met de kerken en haar te heroriënteren op de geestelijke en sociale problemen van de tijd. Prof. dr. Banning, die Zaterdag in een rede tot vele belangstellenden ter gelegen heid van de jubileumviering een overzicht gaf van het werk der arbeidersgemeen schap en haar doel en successen belichtte, omschreef het werk der gemeenschap als „een poging om contact te leggen dwars door de geestelijke en politieke groeperin gen heen, teneinde de „verzuiling" van ons volk tegen te gaan." Prof. Banning zeide verder: „Ons werk stond ten dienste van de arbeidersbeweging, opdat het geloof in het socialisme zou wprden versterkt door de kracht van een diepgevoelde religieuze overtuiging. De Woodbrookers was geen socialistische beweging. Zij vertegenwoordigde van haar oprichting af de wil om elkander te ont moeten en naar elkander te luisteren, niet om het eens te worden, doch om gezegend te worden, aldus spreker. Toen in 1931 het huidige gebouw werd betrokken, was de arbeidersbeweging in Nederland verdeeld, het fascisme tierde welig en omtrent de kansen van het socialisme bestond minder optimisme. Nochtans had het werk veel succes. Den invloed der arbeidersgemeen schap groeide gestaag, de werklozenweken in het nieuwe gebouw waren voor velen zeer heilzaam. Toen kwam de tweede wereldoorlog en ofschoon aanvankelijk de bezetter het werk met rust scheen te willen laten, werd in Maart 1941 het werk onmogelijk gemaakt door confiscatie der eigendommen. Herstel Ontdaan van alle accomodatie werden de gebouwen in 1945 weer betrokken, en met hulp van talloze trouwe vrienden kon den ze weer bewoonbaar worden gemaakt. Tevens werd de werkmethode herzien. De doorbraak van de Partij van de Arbeid, de vernieuwingsbeweging in de kerken maak te nu de arbeid volgens het doel der ge meenschap mogelijk. De kerken begonnen maatschappelijk te denken en in de socia listische beweging kreeg het realisme de overhand. In eerbied voor 'de overtuiging van anderen, verbonden met het kerkwerk, zonder een politieke groepering te zijn, kon de Arbeidersgemeenschap weer aan de slag gaan. Zij laat zich niet inlijven, aldus dr. Banning, doch blijft vrij en open en zal nimmer een secte worden." De jubileumviering werd Zondag voort gezet met redevoeringen van de heer J. van de Kieft, Eerste Kamerlid, die de rol vair het werk te Bentveld in het geestelijke en politieke leven belichtte en daarbij de zegenrijke resultaten voor het geestelijke leven en de maatschappij prees, en van ds. L. H. Ruitenberg, die de toekomstige taak der Arbeidsgemeenschap toetste aan de ontwikkeling van de arbeidersbeweging en haar opdracht in de komende jaren. In Goes is een geva^ van pseudo- vogelpest geconstateerd. Er is in de gemeente een ophok gèbod voor honden, katten en pluimvee afgekondigd. Prof. dr. B. A. G. Vroklage, buitengewoon hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nij megen, is Zondagmiddag met zijn brom fiets tegen een personenauto gebotst. Hij werd zeer ernstig.gewond en is enige uren later in het St. Canisius-ziekenhuis te Nij megen overleden. Prof., Vroklage werd op 28 December 1897 té Oldemarkt geboren. Hij werdin 1924 tot priester gewijd, waarna hij in Rome en Wenen theologie ging studeren. In 1935 behaalde hij de doctorstitel. Daarna ondernam hij een expeditie naar de Beloe-stammen op Timor. Hij werd in 1948 benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de volkenkunde aan de R.K. universiteit te Nijmegen. Prof. Vroklage was bezig met de uitgave van een groot werk over de godsdienst der primitieven, waarvan reeds een gedeelte is verschenen. Bij zijn zilveren jubileum als hoogleraar aan de V.U. Prof. dr. J. Waterink viert vandaag zijn zilveren jubileum als hoogleraar in de pae- dagpgiek en toegepaste psychologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De Ko ningin heeft prof. Waterink benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje. Prof. dr. N. A. Donkersloot herinnerde er aan dat de taalstrijd in België officieel wel iswaar niet meer bestaat, doch latent nog steeds aanwezig is. Nederlandse belang stelling hiervoor zou een grote steun kun nen zijn, zo meende hij. De Belgische ro manschrijver Hubert Lampo verklaarde dat de Vlaamse bladen uitvoerige recen sies van Nederlandse boeken geven, doch dat het omgekeerde geenszins het geval is, waarop de Nederlandse dichter Gabriël Smit opmerkte dat er te weinig recensie exemplaren naar de dagbladen worden ge stuurd. De Antwerpse uitgever De Bock las cij fers voor waaruit bleek dat de uitvoer van Nederlandse boeken naar Vlaanderen voox-tdurend hoger wordt in vergelijking met de export in omgekeerde richting. De Nederlandse uitgever A. A. M. Stols gaf de raad de verkoop van het Vlaamse boek in Nederland té bevoi-deren door een betere propaganda en dito voorlichting. De samen werking tussen Nederlandse en Belgische bibliotheken werd uitstekend geacht. Na deze sectievergaderingen werd er een cocktailparty gehouden, die ook door de Belgische minister van Onderwijs werd bij gewoond. Des avonds gaf de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meester een opvoering van het blijspel „Leer om leer" van Shakespeare in de berijmde ver taling van Gerai-d den Brabander, die zeer veel succes oogstte. Streuvels gehuldigd Zondagmorgen had in het Brusselse stadhuis een academische zitting van de Vereniging van Vlaamse Letterkundigen plaats ter huldiging van de verleden week tachtig jaar geworden schrijver Stijn Streu vels. die dank zij een radio-uitzending de plechtigheid kon volgen in de huiskamer van zijn woning in de Kempen, waar hij thans een i-üstkuur ondei-gaat. „Zijn werk is uitgestorven'noch vei^wai-kt", aldus Hër- map Teirlinck. „Het leeft met onvermin- dei-de kracKL voort. Strëüvels is een rebel, een pionier en een kunstvernieuwer ge weest. Hij zal in de herinnering van de ko mende geslachten blijven voortleven". De spreker wees er in het bijzonder op dat Sti-euvels de verdienste mag worden toege rekend de aan het Noord-Nederlands ont leende dorre stadhuistaal te hebben ver vangen door een regeh-echt uit de Vlaamse volksmond geplukt idioom. Albert Westër- iinck schetste Streuvels als een veelzijdig mens, die in prachtige volzinnen alle ge voelens van de mens wist weer te geven van de mens, die weliswaar vrij is, doch wiens leven Wordt beheerst door metaphy- sische wetten. Jozef Muls hei'innerde er in zijn voordracht aan dat Sti-euvels putte uit het gewone volksbestaan. „Evenals Brue- ghel en Rubens heeft hij het Vlaamse land schap weten te schilderen en het aldus be kendheid gegeven in geheel Eui*opa". De laatste spreker was Anton van Duinkerken (prof. dr. W. Asselbergs), die de grote waarde van Streuvels voor de Nederlandse letterkunde toelichtte. Behoefte aan contact Aan het einde van de huldiging, die doof koorzang was opgeluisterd, werd voor lezing gedaan van de ï-esoluties der afde ling van de conferentie, die aan de beide regeringen zullen worden voorgesteld en tijdens de volgende, in Nederland te hou den, vergadering nader gepreciseerd. De sectie letterkunde stelt vast dat door ma teriële ooi'zaken van deviezenbelemmering en door tijdgebrek, 'zowel als door onvol doende bekendheid met elkanders werk, de uitwisseling van Vlaamse en Nederland se litteratuur niet beantwoordt aan de le vende behoefte aan contact binnen eenzelfde taalgebied. De wens wordt uitgesproken in de toekomst alles in het werk te stellen om tot een intensievere bekendmaking van elkanders lettei-kundige productie te ko men door onbelemmerde verbreiding dei- boeken en veelvuldiger verschijnende re censies. Ook tussen boekhandel en uitge verij der beide landen zullen de contacten worden verstevigd. 4. Nadat de bode van de Minister-Presi dent Panda tot kalmte had gemaand, liet hij zich geduldig alles uitleggen. „Een maand geleden kreeg ik een boodschap van de Minister-President om direct te Komen' legde Panda uit. „en toen „Wacht nu eens even," sprak de bode, ter wijl hij het bezoekers-boek greep om alles na te kijken, „een maand geleden, zei u? Hm! „Dan bent u een beetje vroeg, vind u niet?" „Nee, luister nu!", drong Panda aan. „Toen is er een indringer in mijn plaats gegaan! Een bedrieger! Een oplich- terj Die noemde zichzelf Panda. En nu ging de bode een licht op. „Ha", zei hij. „Ja, nu ik er over kom te denken herinner ik me wel een zekere mijnheer Panda. Juist, ja! Die heb ik nog zelf in de wacht kamer gelaten zeker niet meer dan een maand geleden! Juist ik verwacht nu iedere week dat de Minister- President tijd zal hebben om hem te ontvangen. Bedoelt u deze mijnheer soms?" En zo sprekend opende hij de deur van een wachtvertrekje en.ja hoor! Verder hoefde je niets te vragen! Daar zat Graaf Isengrim! Hij zat daar nu al een maand en hij was een beetje stoffig geworden en hij was wat in het spinrag verward, maar hij was nog altijd duidelijk te herkennen! Die gemenerik! Tragedie. Edgar Sanders, de 44-jarige Brit die in April 1950 te Boedapest tot 13 jaar gevangenisstraf werd veroor. deeld wegens „spionnage", is volgens de Weense correspondent van de „Sunday Dispatch", krankzinnig geworden. Hij is overgebracht naar een gevangenissana. torium in de bergen, zo hebben vluchte lingen vei-klaard. Dit zou de vreemde houding kunnen verklaren van de Hon. garen, die de Amerikaanse medebe. schuldigde, Robert Vogelér, dit jaar vrij lieten. Vogeler was tot 15 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Aardverschuiving. In Columbia is Zater- dag een trein bij een aardverschuiving vei-pletterd. Er zijn 26 doden te betreu ren. Achttien personen zijn gewond. Voorstelling van zaken. Het Sovjet-Russi. sche persbureau Tass meldt, dat inwo- ners van Tromsö (Noox-wegen) een ein. de hebben gemaakt aan het „opgraven en vernielen van graven van Sovjet- Russische soldaten, die vielen in de strijd om Noorwegens bevrijding". Een maand geleden heeft Reuter gemeld, dat in Noorwegen een twee-iarenplan wordt uitgewerkt om de Russische ooi'logs- graven in Noorwegen op twee of drie centrale oorlogskerkhoven onder te brengen. Sovjet-heer. Zaterdag heeft de Tsjecho- slowaakse premier, Gottwald, ter gele genheid van de legerdag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het Tsjechoslowaakse leger door de „li quidatie van een bende imperialistische agenten" is versterkt. „Onder leiding van de communistische partij zal het leger steeds sneller zijn model - het zegevierend Sovjet-heer benaderen", aldus de verklaring volgens radio-Praag. Verzoek. De Peronistische vakvereniging van arbeidex-s in de voedselindustrie heeft de paus een telegram gezonden met het verzoek voor het hex-stel van Evita Pex-ón te bidden. Vervolging. Het Argentijnse ministerie van het leger heeft bekend gemaakt, dat nog 25 kapiteins en luitenants terecht zullen staan naar aanleiding van het jongste complot tegen generaal Perón. Elf officieren zijn reeds veroordeeld tot vonnissen variërend van één tot vijf tien jaar. Conferentie. Het hoofd van de Britse con- traspionnagedienst, Sir Percy Sillitoe, is naar Amerika vertrokken voor be sprekingen met zijn Amerikaanse col lega Hoover. Zij zullen spreken over de coördinering van de veiligheidsmaatre- gelen rond de atoomenergie* Reactie. De New Yorkse Daily News heeft Zaterdag voorgesteld een onderzoek naar de geestvermogens van px-esident Truman te laten instellen naar aanlei ding van diens uitlatingen over het pu bliceren van staatsgeheimen door Ame rikaanse bladen en tijdschriften. De New York Times vei-klaai'de: „Wij maken ons bezorgd over de natuurlijke geneigdheid van functionax-issen om de zaken geheimzinniger te maken dan zij in werkelijkheid verdienen en om fou ten in beoordeling op grond van de vei ligheid te verdoezelen." Vrees. Republikeinse leden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaax-digden heb ben de Senaat een schrijven gezonden, waarin zij dit lichaam verzoeken niet in te stemmen met het benoemen door pre- sident Tx-uman van Jessup tot lid der Amerikaanse delegatie naar de alge mene -vergadering van de UNO. Zij schrijven: „Het minste, waarop ons land in deze critieke tijd aanspraak kan ma- ken, is te worden vertegenwoordigd door mannen, waax-in het Amerikaanse volk geloof en vertrouwen kan hebben. Jessup is reizend ambassadeur der Ver enigde Staten. Ook hij is door de be ruchte senator MacCarthy van commu nistische sympathieën beschuldigd. Misbruik. Het parlement van India heeft het regeringswetsontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk leden van de pers straf baar zijn, die de persvrijheid „misbrui ken". Als concessie voor de oppositie zal de wet slechts twee jaar van kracht zijn. Landing. Honderden Fx'anse valscherm jagers zijn Zaterdag geland in de pro vincie Tonkin óm de verdedigers, die strijden tegen een divisie Vietminh- opstandelingen, te versterken. De para chutisten landden in de vallei Nghailo, 150 km van Hanoi. Zij vorderen snel. ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Toen de 49-jarige rijwielbewaarder C. de Jong uit Bussum in de nacht van Za terdag op Zondag met een zijner huisge noten, de 39-jarige mej. G. W. A. Schreurs, de rijksweg in Naard^n wilden oversteken, werden zij beiden aangereden door een personenauto, die met de op deze rijksweg gebruikelijke snelheid van ongeveer 70 80 km. uit de richting Amsterdam kwam. De heer De Jong was vrijwel op slag dood; mej. Schreurs werd zeer ernstig ge wond. In het Diaconessenhuis te Naarden is zij enige uren later overleden. Volgens de politie treft de automobilist, de heer J. S. uit Hilversum, geen schuld. Zij acht het waarschijnlijk, dat de beide voetgangers zich bij het oversteken van de rijksweg hebben vergist in de afstand, die hen scheidde van de naderende auto. Mej. F. Kant uit Den Haag is kampioene geworden bij de op 29 September in Hout- rust gehouden nationale wedstrijd in het snelschrijven op de schrijfmachine. De tweede prijs verwierf mej. J. H. W. van Dijk te Santpoort. Bij de twaalf prijswin- naressen is ook mej. H. Greeven uit Zwa nenburg bij Halfweg. Zaterdagmiddag zijn in Houtrust in Den Haag in tegenwoordigheid van oud-minister mr. D. G. W. Spitzen en dr. W. L. Groe- neveld Meyer, directeur-generaal voor'de Middenstand, de prijzen uitgereikt. Mej. F. Kant kreeg onder meer een schrijfmachine en een reis naar Italië aan geboden. De tweede prijswinnares, rriej. Van Dijk, kreeg ook fi-aaie prijzen en een reis naar Engeland aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2