De H.B.S.-en, Lycea en het Gymnasium in Haarlem 1.98 Ingezonden stukken CKort en Bondig KAAN's SPORT i WOL DE WOLBAAL j In 4 jaar verminderde het aantal leerlingen op de gemeentelijke scholen te Haarlem met 16.8 Onderscheidingen voor jubilerende chauffeurs Bruidsparen kiezen weer zelf hun STADHUISFOTOGRAAF voor Haarlem Natuurbeschermingsweek werd groot succes Een orgeldemonstratie in Teylers Museum „Heemstede-West" zorgde voor een vrolijke avond Amsterdamse tokkelaars Man kreeg brandende petroleum over zich heen Ernstig verkeersongeval op Kennemerplein Ekpositie Marshall-affiches Plannen van Haarlems Trio Uitwisselingsconcert door Oostenrijkse pianist Dank van de lifters Rovers konden geen geld vinden Modelvliegtuig vloog bijna 200 km per uur Indiase Dakota in Turkije neergestort Britse liberalen blijven zelfstandig Gedenkteken voor Grenadiers en Jagers Heringa Wuthrich HAARLEM Burgerlijke stand van Haarlem MAANDAG 8 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 1947 1948 1949 1950 1951 384 303 244 217 177 356 295 291 280 286 52 182 266 393 454 499 474 402 342 309 551 506 458 396 329 284 257 215 214 215 2127 1997 1876 1842 1770 Het aantal leerlingen op de zes gemeen telijke H.B.S.-en. Lycea en Gymnasium gaat de laatste jaren achteruit. Van de 2127 in 1947 is het gedaald tot 1770. Dat betekent dus een daling van 357 of niet minder dan 16.8 Ongetwijfeld heeft de achteruitgang van de economische toestand daarop invloed gehad, maar het is aan te nemen dat het streven om het aantal leerlingen te beper ken omdat er verscheidene jongelui op deze scholen gingen, die niet geschikt waren voor dat onderwijs, zich het sterkst heeft doen gelden. Wij herinneren er aan dat ook de toelatingseisen verzwaard werden. Het lijstje ziet er als volgt uit: Gymnasium Lorentz-lyceum Coornhert-lyceum H- B. S. A H. B. SB Meisjesschool De opgaven zijn steeds van 30 Septem ber, dus slaan op de nieuwe schooljaren. Interessant is na te gaan hóe het met de leerlingen-aantallen ging op de verschil lende scholen. Het groeiende Coornhert- lyceum Het Coornhert-lyceum is van jaar tot jaar aan het groeien. In 1947 waren er nog 'slechts le klassen, nu zijn er ook 2e, 3e, 4e en 5e klassen. Het aantal liep op 53, 162, 266, 393, 4 54. Het volgend jaar komt er nog een 6e klasse bij. Dan is de school dus vol ledig. Aangenomen kan worden dat het aantal leerlingen dan boven de 500 zal stijgen. Reeds nu is het de grootste school onder de zes. De plaats van het Coornhert-lyceum, Oosterhoutlaan, is zeer gunstig, dank zij de nabijheid van Heemstede. Het Lorentz- lyceum (Santpoorterplein) had van 1947 tot 1948 eén vermindering van 61 leer lingen. Daarna is het aantal vrij constant gebleven. De H.B.S.-en moesten leerlingen afstaan die overgingen naar de Lycea. De H.B.S. A daalde van 499- op 309. de H.B.S. B van 551 op 329, de Meisjes H.B.S. van 284 op 215. Het dalende leerlingen-aantal van het Gymnasium In verhouding wjjs de vermindering van het aantal leerlingen op het Gymnasium het grootst. Van 384 in 1947 daalde het tot 177 in 1951, dus tot iets minder dan de helft. Daarin komt wel sterk uit dat velen de voorkeur geven aan een lyceum boven een gymnasium. Het is aan te nemen dat in de komende jaren het aantal nog wat meer zal zakken, want, dit jaar meldden zich slechts 26 jongelui aan voor de le klasse. Het nieuwe gebouw voor het Coornhert-lyceum Het is bekend dat het gemeentebestuur van. plan is een nieuw gebouw voor het Coornhert-lyceum te zetten. Op het uit breidingsplan is daarvoor grond gereser veerd in Eindenhout. De plannen voor het nieuwe schoolgebouw worden door Open bare Werken uitgewerkt. Maar over de bouw staat nog niets vast. Allereerst moet door hogere instanties worden goedgekeurd dat. Haarlem voor dit werk (waarmee in totaal enkele millioenen gemoeid zijn, maar waarvan de bouw in elk geval over enige jaren verdeeld zal worden) geld investeert. Dan moet door het ministerie van Onder- Tijdens de jaarlijkse algemene verga dering van de afdeling Noordholland van de Koninklijke Nederlandse Touristenbond A.N.W.B. heeft mr. A. M. de Jager aan enige chauffeurs, die twaalf en een half of vijfentwintig jaar in dienst zijn van firma's of particulieren die bij de A.N.W.B. zijn aangesloten. de Bondsonderscheiding „Trouwe dienst" uitgereikt; een chauf feurs-insigne met diploma. Met deze onderscheiding werden onder meer begiftigd: de heer H J. Stadman, die sinds 1926 in dienst is van de N.V. J. Th. Kort te Haarlem en de heren J. P. Strobbe, H. Anema en L. van der Maarel uit Aalsmeer, die sinds 1926 bij de N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon werkzaam zijn. ADVERTENTIE Haarlemse Bruidsparen kunnen weer zelf. naar eigen smaak en inzicht, de fotograaf hunner keuze aanwijzen, mits dit op de dag van ondertrouw aan de ambtenaar wordt bekend gemaakt. Bruidsparen, die vóór 22 September j.l. in ondertrouw waren, kunnen ook van de nieuwe regeling gebruik maken- Inlichtingen worden gaarne verstrekt door onderstaande, erkende specialisten: Luit Boersma, Stuyvesantplein 6, tel. 22303. Foto „RIEJO", Rijksstraatweg 161, tel. 25637 Gé Posch, Breestraat. 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar, Rijksstr-w. 206, tel. 24050 Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen, tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen Walbrecht, St. Bolwerk 6, tel. 20095 MAANDAG 8 OCTOBER Stadsschouwburg: „Haarlems Kunstgemeen schap Ballet Recital, 8 uur. Concertgebouw: Chopin-recital Stefan Askenase, 8 u. Palace: "Het pad der zonde", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het leven van een danseres", 18 j„ 1 en 9.15 uur. City: „Zwaard in de woestijn", 16 j„ 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het grens- legioen", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: "Ik zoek vergelding", 18 j„ 7 en 915 uur. Rembrandt: „Angelo", 18 j., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 9 OCTOBER Stadsschouwburg: „Het landgoed Stepan- tsjikowo" (Comedia), 8 uur. Gem. Concert gebouw: Generale repetitie concert Christe lijke Oratoriumvereniging, 7.30 uur. Rem brandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en'9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15. 430, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Maandag). wijs de school op de urgentielijst gezet worden. Eerst daarna kan de raad een be sluit over de bouw nemen, welk besluit, vóór het uitgevoerd kan worden, nog door Gedeputeerde Staten moet worden goed gekeurd. Het ziet er dus niet naar uit ook al ver loopt alles verder vlot dat een deel van het nieuwe gebouw reeds met het begin van de cursus 1952/1953 betrokken kan worden. Dat wil dan zeggen dat er dan nog meer tijdelijke schoolruimte gevonden zal moeten worden, omdat er thans geen ruimte is voor het huisvesten van de zesde klasse. Bij het Bijzondere Onderwys Ook bij de bijzondere scholen ging sinds 1947 het leerlingenaantal achteruit. Het lijstje is aldus: 1947 le Christelijk Lyceum 948 2e Christelijk Lyceum RK Lyceum v. jongens 757 RK Lyceum v. meisjes 337 ADVERTENTIE 1948 851 1949 761 718 349 709 343 1950 432 254 611 355 1951 462 248 661 356 Totaal 2040 1913 1813 1652 1737 Om een vergelijking met de jaren 1947 1949 te maken voor het Christelijk Lyceum moet men over de jaren 1950 en 1951 de aantallen van het le en 2e Lyceum bij el kaar tellen. Van 1947 tot 1950 verminderde het aantal leerlingen van deóe scholen van 2040 tot 1652. Alleen het laatste jaar is er weer een stijging gekomen". De Natuurbeschermingsweek Kennemer- land 1951 is in alle opzichten een succes geworden. Zowel de tentoonstellingen als de excursies, de lezingen en de filmvoor stellingen hebben talrijke bezoekers ge trokken. De tentoonstelling werd door 16.668 mensen bezocht. Ook buitenlanders hebben de afgelopen week een kijkje in Vis- en Vleeshal genomen. De verwach tingen van het comité zijn verre overtrof fen, vooral wat de belangstelling van de volwassenen betreft. De twee achtergebleven rijtuigen van de Woensdag ontspoorde trein bij Sloterdijk zijn nu verwijderd. In de nacht van Zaterdag op Zondag is het goederenverkeer over de lijn AmsterdamHaarlem stilgelegd. De nood-bovenleiding werd vervangen door een definitieve en met behulp van twee ongevallenkranen uit Utrecht en Tilburg werden de wagons, elk met een gewicht van 50t/t ton, in de rails gezet. Het laatste ontspoorde rijtuig is in de nacht van Zondag op Maandag naar Amsterdam gesleept. De beide wagons zullen in de loop,,van deze week naar de Centrale Werkplaats te Haarlem worden 'overgebracht. Het reizigersverkeer heeft door deze werkzaamheden geen stagnatie ondervonden. De foto toont het rijtuig dat Zondagmorgen M alle;vroegte centimeter voor centimeter naar de rails werd geschoven en gehesen. De ongeveer veertig arbeiders werkten zich warm bij het licht van talrijke schijnwerpers. Zondagmiddag had in Teylers Museum wederom een bespeling van het 31-toons- orgel plaats en wel door de organist Paul Chr. van Westering, die zich speciaal toe legt op de studie van de acoustische eigen schappen en.op de speeltechniek van het instrument. Door het organiseren van der gelijke demonstraties geeft prof. dr. A. Fokker ons de zeer te waarderen gelegen heid ons nader vertrouwd te maken met de octaaf-verdeling volgens Huygens en haar toepassing bij verschillende soorten muziek. Dat er verschillende mogelijkheden voor de hand liggen, ook die welke de gelijk- zwevende zeer nabij komen, werd ook dit keer aangetoond door de bevredigend klin kende begeleidingen van enkele vocale prestaties, verricht door de mezzo-sopraan mej. Corrie Felderhof en het dameskoor van de Begijnhofkapel. Een tweetal solo liederen van Paul Chr. van Westering kon den aldus in hun natuurlijke melodische ontplooiing een „normale" indruk maken. Hetzelfde is te zeggen van drie oud-Neder landse liederen, door Van Westering be werkt en door het koortje gezongen. Een bijzonder interessant experiment was de uitvoering van de „Messe basse" (Kyrie, Sanctus, Benedictus en Agnus Dei) voor tweestemmig vrouwenkoor en orgel, van Gabriel Fauré. Het behoeft wel geen betoog dat deze muziek rijkelijk modu leert we kunnen ons van Fauré geen strakke „diatoniek" voorstellen en dus voor het 31-toonsysteem, consequent toe gepast, heel wat voetangels en klemmen biedt. Maar de vrij zuivere realisatie kon het vermoeden wekken, dat de begeleiding op een instrument in gelijkzwevende stem ming werd uitgevoerd. De vocale vertolking was ook zeer te prijzen; het kppptje bestaat uit goede stemmen die klaar en zuiver in toneren. Was dit niet het geval, dan zouden zij trouwens voor een dergelijke experi mentele uitvoering onbruikbaar zijn. Als solo-organist vertolkte Paul Chr. van Westering werken van Sweelinck, Hurle- busch, Albert de Klerk en zijn eigen, spe ciaal voor het 31-toonsorgel gecomponeerde zes Inventies. Bij deze prestaties konden wij duidelijker de verschillen waarnemen tussen de theorie gebaseerd op de natuur lijke toonverdeling en wat wij als resultaat van eeuwen Westerse kunstpractijk ver wachten. Zelfs bij Sweelinck voelen we iets wringen: hetgeen in een lager octaaf voldoet, lijkt in een hoger iets te laag. Het zelfde ervoeren wij bij Hurlebusch. In een kort variatiewerk op een oud-Nederlands lied van Albert de Klerk, was het over het algemeen de harmonisatie die ons vreemd in de oren klonk. Dat moge ook het geval zijn op verschillende plaatsen in de zes In venties van Van Westering, maar daar kan men de ongemene samenklank beter aan vaarden, omdat deze opzettelijk zo bedoeld is. Hier zit men volop in het experiment, namelijk wat er met een natuurlijke stem ming harmonisch bereikt kan worden, zo danig dat wij, Westerlingen, het op den duur zullen kunnen aanvaarden. De theo rie is er, het instrument waarop deze ver wezenlijkt kan worden eveneens. Het komt mij voor dat de ontwikkeling van deze ge ruchtmakende proefneming verder een kwestie is die de componisten aangaat. JOS. DE KLERK. „Heemstede-West" begon Zondagavond in „De Leeuwerik" het nieuwe toneelsei zoen met „Adel in Livrei", dat ongetwijfeld tot de beste blijspelen .van Henk Bakker behoort. De schrijver is zo handig geweest de al dikwijls gebezigde gedaanteverwisse ling van meester en knecht tot drie maal toe te hei-halen en wist juist daardoor een bijzonder vermakelijk effect te vei-krijgen. Willem van der Veer had deze vrolijke historie kennelijk met plezier geregisseerd. Hij slaagde er in de verschillende amusante scènes telkens weer eén extra vermakelijk karakter te verlenen. Deze voorstelling was het voortdurende certificaat van het nut van een goede beroepsregisseur voor het amateurtoneel. De aankleding van het to neel was, zoals steeds bij Heemstede-West, voorbeeldig verzorgd. Het fraaie décor van Jan Kraakman had zeker een open doekje verdiend. De lust van de regisseur inspireerde de spelers tot uitstekende prestaties. Al had het tempo hier en daar wat vlotter gekund, het werd toch een opvoering die zeker tot de beste resultaten van Heemstede-West gerekend mag worden. J.. van der Sande was als Marcel zelfs voortreffelijk. Hij vond steeds de juiste, licht-badinerende blijspeltoon. J. Portegies vormde met Joke van der Veldt een uitstekend duo en W. Nottelman verleende aan Henri de Beau- cour alle gewenste aristocratische allure. Theo Donkerlo en vooral Leny van Opzee- land zorgden voor de nodige contrasten. Lien Wijnstroom gaf nog een geestig ka merkatje te zien. Het publiek heeft zich met deze geslaagde vertoning danig geamuseerd en was dan ook gul met applaus. In Januari zal „Af rekening" van Jan Fabricius voor het voet licht worden gebracht. Het Groot Amsterdams Tokkelorkest „Caecilia", dat Zondagavond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem optrad, heeft een uitgebreide be zetting van snaar-instrumenten. Mandoli nes, mandola's, guitaren, mandoloncello's, een mandolone en een contra bas worden bespeeld door amateurs, die een flinke tokkelvaardigheid hebben verkregen. De dirigent van het ensemble, Chris Mouter, wist van deze vaardigheid doeltreffend ge bruik te maken bij de uitvoering van een omvangrijk programma. De heer Mouter dirigeerde pittig en enthousiast. Hij zorgde voor goede nuanceringen en voor een ste vige rhythmiek in overeenstemming met de eisen, die dit speciale genre van musice ren stelt. Willy van der Steeg zong met orkestbe geleiding Panis angelicus van Cesar Franck 'en een tot Agnus Dei getransformeerd ge deelte uit de Arlésienne-muziek van Bizet. Zij heeft een goede sopraanstem, maar haar voordracht is vlak. De tenor Cees Borger maakte een heel gunstige indruk met de vertolking van „Torna a Sorriento". Bij de volle stemklank was de orkestbegeleiding toch nog te sterk. En dan was er nog een niet genoemde fagottist, die met een grappige solo uitne mend als „De oude brombeer" fungeerde én die in een Beierse Polka als een koddige bas-jodelaar zijn onmisbare medewerking verleende. Chris Mouter trad nog op als solo-guitarist. Hierbij konden wij niet te genwoordig zijn, omdat onze aandacht op deze avond ook elders gevraagd werd. P. ZWAANSWIJK. Zondagmiddag om half zes kreeg de 35- jarige verkoper J. R. brandende petroleum over zich heen, toen de verbrandingsdop van een petroleumvergasser afvloog, nadat hij het toestel in een schuurtje achter zijn huis aan de Vondelweg had aangestoken. R. had zoveel tegenwoordigheid van geest om zich in een mat te rollen. Hij kwam er met de schrik en een paar brandblaren af. Met behulp van buren wist hij een paar voorwerpen die vlam hadden gevat te blussen, zodat de brandweer die spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig was, niet meer behoefde in te grijpen. Veertienjarig slachtoffer verkeert in levensgevaar Op het Kennemerplein in Haarlem, ter hoogte^ van de verkeersheuvel, heeft zich hedenmorgen om acht uur een ernstig ver keersongeval voorgedaan, waarbij de veer tienjarige Rob Prins uit Haarlem levens gevaarlijk werd gewond. De jongeman kwam per fiets van het Janswegviaduct en reed in de richting van het Kruiswegviaduct. Een bus van de N.Z. H. die van het Statenbohverk kwam en met een bocht naar links de richting Ken- nemerbrug wilde oprijden, reed de jonge man aan. Vermoedelijk verleende de chauf feur van de bus hem geen voorrang. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het ziekenhuis Johannes de Deo overge bracht. Bij informatie aldaar bleek dat het slachtoffer nog in Tevensgevaar verkeert. In de showroom van het Reclame Ad viesbureau „Benelux" in het Sportfondsen- bad, wordt tot Vrijdag een expositie ge houden van de bekroonde affiches van de prijsvraag, die indertijd door de Marshall hulp werd uitgeschreven. Bij deze affiches moest de nadruk vallen op de Europese eenheidsgedachte in verband met de Marshall-hulp. Het is een alleraardigste expositie in klein bestek geworden, waar men niet zon der tevredenheid kan vaststellen, dat de Nederlandse tekenaars zich uitstekend ge weerd hebben. De eerste prijs viel ten deel aan de Heemstedenaar Reyn Dirksen met zijn affiche dat Europa als schip voorstelt met alle vlaggen in de mast. Nederlandse tekenaars haalden voorts een vierde en drie vijfde prijzen, in totaal het grootste aantal prijzen, dat aan een deelnemend ^and toeviel. De vijfentwintig bekroonde affiches zijn alle op de expositie te zien en een ieder wij denken speciaal aan de jongeren die voor affiche-kunst belangstelling heeft, zal er goed aan doen, even binnen te wippen. Haarlems Trio speelt op de Donderdagen 11 October, 24 Januari en 27 Maart in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum meesterwerken uit de kamermuziek- iitteratuur. Op de eerste avond wordt met medewerking van de alt-violist Louis De- lachaux onder meer het Pianokwartet van Fauré uitgevoerd. Verder staan op het programma een. kwintet van César Franck (met Louis Delachaux en Lorenzo Pap polo) en eerste uitvoeringen van trio's van Dresden en Godron. Aan het laatste concert werkt de klarinettist Ru Otto mede. Haar lems Trio bestaat uit Jan Hoeben, Onne van de Klashorst en Fred. Luyken. De N.V. Simplex Machine- en rijwiel- fabrieken te Amsterdam heeft de eveneens in Amsterdam gevestigde rijwielfabriek De Locomotief aangekocht. Tegenwoordig wordt het de kunstenaar, die in het buitenland wil optreden of ken nis wenst te nemen van wat er over de grenzen aan culturele waarden verworven is, niet gemakkelijk gemaakt. Allerlei be perkende overheidsbepalingen ontnemen hem de vrijheid daartoe en dwingen hem terug te keren in de afzondering van eigen land. Om aan deze gang van zaken te ont komen heeft men naar nieuwe wegen ge zocht. Eén van de oplossingen der moeilijk heden is gevonden in het stelsel der uit wisselingsconcerten. In onze omgeving heeft de toonkunste naars-familie Hesmerg te Heemstede deze uitwisseling ter hand genomen. Enige tijd geleden hebben wij reeds verslag uitge bracht over het verheugende optreden van „uitgewisselde" Belgische kunstenaars en thans geven wij indrukken van het kla- vierspel, dat de Oostenrijkse pianist Hubert Rathgeber gisteren ten huize van het echt paar Hesmerg liet horen. Dit concert werd een teleurstelling, wat natuurlijk geen reden is om het uitwisselingsprincipe te veroordelen. Ook hier bestaat de kans op verrassingen, prettige en minder prettige. Hubert Rathgeber heeft blijkens zijn spel nog niet voldoende besef van pianospelen, technisch niet, rhythmisch niet en construc tief niet. De gunstigste eigenschap, die aan de dag trad, was een gevoeligheid die Rath geber na een grondige herziening van zijn pianistiek wel met succes zal kunnen gaan toepassen. P. ZWAANSWIJK. Over het voor en tegen van liften zijn Vele pennen in beroering geweest. Over de gastvrije „liftheren" die in de dagen na de treinontsporing bij Sloterdijk voor vele „spoor-forensen" uit Amsterdam en Haar lem een plaatsje in hun auto's inruimden, is echter nauwelijks gerept. Ondaniks de uitstekende noodvoorzienin gen met extra bussen door de N.Z.H., zou er toch voor velen vertraging en nadeel ontstaan zijn uit het feit dat de spoorweg verbinding van de hoofdstad met Haarlem en omstreken was uitgevallen, indien par ticuliere automobilisten niet voor hen in de bres gesprongen waren. Bij het station Heemstede-Aerdenhout, om een voorbeeld te noemen, was het niet eens nodig, een auto voor een lift aan te houden: de meeste bestuurders stopten er eigener beweging en laadden iedereen in die de magische formule „Ik werk in Am sterdam" uitsprak. Uit naam van vele lotgenoten wil ik onze gemotoriseerde gastheren uit die dagen via de courant nog eens onze hartelijke dank betuigen voor hun spontane hulp-in-de- nood. EEN HEEMSTEEDSE ABONNé. Zondagmorgen verscheen te Lopikerka- pel voor de woning van de bejaarde fruit handelaar W. F. Solinger een auto. Twee van de drie inzittenden stapten uit en be gaven zich naar de achterkant van de wo ning, waar de bejaarde zuster van de heer Solinger aan de deur kwam. Zij werd bij de keel gegrepen en met een revolver be dreigd. De indringers doorzochten daarna het huis, maar vonden geen geld. De fruit handelaar, die dikwijls over grote bedra gen beschikt, omdat hij veel naar België exporteert, sliep op een der bovenkamers en heeft niets gemerkt. Zij vertrokken onverrichterzake. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart hield Zondag op Schiphol wedstrijden voor met een lijn bestuurde modelvliegtuigen, voorzien van kleine Die selmotoren. In de klasse tot vijf kubieke centimeter vestigde de Hagenaar Evert Kreulen een nieuw Nederlands record. Zijn modelvliegtuig bereikte een snelheid van 197.8 km. per uur. De heer L. Suis uit Den Haag won de wedstrijd luchtacrobatiek voor lijnbestuur de modelvliegtuigen. Enkele Haarlemse modelbouwers hielden een teamrace voor lijnbestuurde modelvliegtuigen. Een Dakota van de Indiase luchtmacht, die sinds Zaterdag werd vermist, blijkt in Turkije te- zijn neergestort.- Vijf personen hebben hét leven verloren, twee werden gewond. De Britse liberale partij heeft de persbe richten tegengesproken, volgens welke de partij een plaats in een eventuele conser vatieve regering zou krijgen. De partij zal aan de verkiezingen als een volkomen zelf standige organisatie deelnemen. Er zijn geen overeenkomsten gesloten met enige andere partij, aldus de verklaring. BINNENLAND Het ligt in het voornemen van het Humanistisch Verbond behoudens Koninklij ke Goedkeuring aan de Technische Hoge school te Delft een bijzondere leerstoel te vestigen in de humanistische wijsbegeerte. Tijdens een receptie ter gelegenheid van het eeuwfeest van de oudste jeugdvereniging in Nederland, de Christelijke Jongemannen- vereniging „Excelisor" te Amsterdam, werd medegedeeld dat de Koningin de voorzitter, de heer H. Verhaar, had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Zeeuwse garnalenvissers hebben be sloten voorlopig niet uit te varen. Tengevolge van de grote vangsten is in de afgelopen week de prijs op de veiling tot 14 a 17 cent per kilo gezakt. Tegen die prijs is de vangst niet meer lonend. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft Zaterdag in Nederhorst den Berg het herbouwde gemeentehuis met politiebureau en brandweergarage geopend, HAARLEM EN OMGEVING In de sociëtei- Teisterband houdt, de tekenaar-dichter H. L. Prenen op Woensdag avond 10 October een causerie over Willem Bilderdijk. Deze lezing komt in de plaats van de aangekondigde voordracht door de musi cus Jan Mul. De uitvoering door de C.O.V. van het oratorium „Jeanne d' Are au bücher" begint Woensdagavond 10 October precies om acht uur en niet om kwart over acht, zoals men uit onze Vrijdag gepubliceerde agenda zou kunnen opmaken. De toneelvereniging D.V.O. speelt Za terdagavond 13 October in de tuinzaal van het Concertgebouw het blijspel „Millionnair tegen wil en dank". De heer J. Cannegieter te Haarlem is aan de Technische Hogeschool te Delft ge slaagd voor het propaedeutisch examen voor bouwkundig ingenieur. De heer S. Waalewyn, Tetterodestraat 82, viert 15 October zijn 25-jarig jubileum bij Kousenfabriek Hin N.V., te Haarlem. Bs. T. Spilker, predikant bij de Gerefor meerde Kerk van Bennebroek, is voor de tijd van één jaar als reservepredikant in militaire dienst getreden. Als consulent der Kerk treedt op ds. Dondorp uit Heemstede. Als voorzitter der Kon. Ncd. Ver. „Onze Vloot", afd. Haarlem en omstreken, is geko zen in de Zaterdag gehouden algemene ver gadering de heer G. E. V. L. Beekman. Het ledental der afdeling bedroeg op 1 Januari '51 153. In het afgelopen jaar zijn er 17 nieuwe leden bijgekomen. De veertienjarige S. M. W. J. reed Za terdag op een racefiets door de Kruisstraat, zonder het stuur in zijn handen te houden. Flotseling zwaaide het stuur om met als gevolg dat S. zijn evenwicht verloor en viel. Hij kreeg een hersenschudding en is per ziekenauto naar huis gebracht. Een 36-jarige Haarlemse zilversmid brak Zaterdagmiddag tijdens het voetballen op het gemeentelijk sportterrein aan het Noorder Sportpark zijn linkeronderbeen. Hij is overgebracht naar het Diaconessenzieken- huis. De 21-jarige mejuffrouw Mies Bouwman uit Heemstede die door de K.R.O. als tele- visie-omroepster is uitgekozen. Op 16 Octo ber zal mejuffrouw Bouwman haar debuut in de Bussumse studio maken. Na een verblijf van elf dagen op Curagao kiest de „Anna Elizabeth" uit Amsterdam weer het ruime sop. Met twee passagiers aan boord de schipper is de heer Lamberty uit Valkenburg maakt het schip via Aruba, het Panama-kanaal, Tahiti, Nieuw Zeeland en Australië een reis om de wereld. ADVERTENTIE IJzersterk Wasecht Langere lengtedraad breit daardoor meer uit 100 °/o zuiver wol - 100 gram Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Haarl. Aan de Hofweg in Den Haag is Zater dag een gedenksteen voor gevallen grena diers en jagers onthuld door generaal b.d. H. C. Winkelman. Het bronzen' gedenk teken stelt een grenadier en een jager voor met het geweer in de aanslag. Namens de Koningin en Prins Bernhard, tal van leger onderdelen en verenigingen werden kran sen gelegd. Het Koninklijk Huis was ver tegenwoordigd door luitenant-generaal J. J. G. van Voorst tot Voorst. Aanwezig wa ren voorts de minister van Oorlog en ma rine ir. C. Staf, namens de regering, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, de burge meester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, aan wie het monument werd overgedragen door de voorzitter van de gedenktekencommissie, de kolonel der ja gers b.d. H. D. Scherpenhuyzen. ADVERTENTIE ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HAARLEM, 6 October 1951 GEHUWD: 6 Oct., E. Zomerplaag en G. J. Meeuwis; P. E. Baidenmann en Th. van Daalen; L. J. Graven en E. Leupen. BEVALLEN van een zoon: 4 Oct., G. E. de CarpentierTurenhout; 5 Oct., W. A. Be- zemerSpoelstra; 6 Oct., L. F. J. Stapel— Klijzing; H. Schneider—Pluer; G. van den BergRol. BEVALLEN van een dochter: 5 Oct., M. C ColombijnWillemsen; J. A. M, Speller Clevers; J. Quenévan Emmerik; 6 Oct., H Dasbergvan der Heiden; C. Th. Warmer dam—Christ iaans. OVERLEDEN: 4 Ovt„ C. Slauerhof—Pron ker, 92 j„ Anne van Burenlaan; 5 Oct., M. Meijer—van der Blom, 37 j„ Haarlemmer- liedestraat; S. J. Chabot, 71 j., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3