Amerika tracht de Engelsen te matigen in hun eisen Geslaagde Rode Kruis- oefening in Hoofddorp HaarlemHPC 2-4 Zandvoortse Hockeyclub Successen voor De Kampioen Tantième wint de Prix de l'Arc de Triomphe Propaganda voor de schaatssport Sport Vereent verloor van Haarlem Veiligheidsraad en olie Britse technici waren verbaasd dat zij Abadan moesten verlaten Sport in 't kort Hillegom Zandvoort Kaartleesrit van Motorclub Zandvoort Accordeons in Monopole Heemstede Nut en Genoegen" begon haar jubileumseizoen Bennebroek Scheepvaart MAANDAG 8 OCTOBER 1951 5 Waterpolo Voor de eerste klasse heren van de kringcompetitie werd Zaterdagavond in het Sportfondsenbad gespeeld de wedstrijd HaarlemHPC. Haarlem had enige jon gere spelers opgesteld. De Haarlem-com binatie was niet opgewassen tegen het snelle spel van de Heemstedenaren. Met het ingaan van de rust hadden Piet Smit en Fokke Dijkstra HPC reeds een voor sprong van 20 bezorgd en in de tweede "speelhelft brachten Wim Geurtsen en Piet Smit de voorsprong op 40. Tenslotte had Haarlem door inschieten van Louk ten Berge twee maal succes (24). DWRVZV, dames, 5—0 De wedstrijd DWRVZV werd gespeeld voor de eerste klasse dames. DWR was overwegend sterker waardoor de Velsense dames niets hadden in te brengen. Rie Thuis-Van Veen bezorgde de gastvrouwen een voorsprong van 20. Nadat Ria Ver hagen en Greet Zieren er 40 van hadden gemaakt ging de rust in. In de tweede helft deden de dames van DWR het wat kalmer. Ook nu weer kreeg VZV geen kans en Rie Thuis-Van Veen bracht de stand op 50. In de tweede klasse bleef DWT 2 de meerdere van DWT 3 door met 20 te winnen. De wedstrijd Haarlem 4HVGB 4 werd gespeeld voor de tweede klasse heren, de ruststand was 02 en het einde kwam met 13. HPC 5 bond in de derde klasse heren de strijd aan tegen DWT 2; de Heemstedena ren verloren met 21. Programma voor deze week Het programma van de in het Sport fondsenbad te spelen waterpolo kring-com petitie wedstrijden luidt: Dinsdagavond: eerste klasse dames: HaarlemHPC; tweede klasse heren: HVGB 3—HPC 3. Zaterdagavond: derde klasse heren: HPC 4DWR 3; eerste klasse dames: VZV DWT; tweede klasse dames: DWR 2 DWT 4; eerste klasse heren: DWTHaar lem 2; tweede klasse heren: Haarlem 3 DWR 2. Hockey In hotel Keur aan de Zeestraat hield de Zandvoortse hockeyclub Z.H.C. Zaterdag avond haar jaarlijkse algemene ledenver gadering. In het bestuur nam de heer Th. Polman de plaats in van het aftredende bestuurslid P. Hennis. De overige aftredende bestuurs leden werden herkozen. De samenstelling van het bestur is nu als volgt: J. A. B. van Pagée, voorzitter; P. C. W. J. Krot, secre- tris-penningmeester; mejuffrouw J. van Meurs en mejuffrouw A. Beerens, de heren M. Gatsonides, A. Ballenduux en Th. Pol man commissarissen. Aan de inmiddels aangevangen compe titie zal met vier heren- en twee dames elftallen worden deelgenomen, waarvan één heren- en één dameselftal in de onder bond Noordholland uitkomen. Het jaarverslag van de secretaris ver meldde een vrijwel constant blijven van het ledental. Toch zal getracht worden nieuwe leden en donateurs te werven. Het secre tariaat van de hockeyclub is gevestigd Julianaweg 18. Voor de bekerwedstrijden zal alleen met één elftal voor de J. D. Treslingbeker wor den ingeschreven. Verder kwam nog ter sprake het spelen van vriendschappelijke wedstrijden naast de competitie en het houden van een spel regelavond. Voor de medische sportkeuring bestond nagenoeg geen en voor een. collectieve on gevallenverzekering helemaal geen belang stelling bij de aanwezigen. Kennemer Lyceum won weder om de „Zilveren Mus". In het door de hockeyclub B.M.H.C. ge houden tournooi voor leerlingen van Mid delbare scholen om de wisselprijs de „Zil veren Mus" is andermaal het elftal van het Kennemer Lyceum winnaar geworden. Sinds 1940—1941 toen de wisselprijs het laatst gedurende de oorlogstijd verspeeeld werd en na de hervatting in 1947 is het geen der andere deelnemende scholen meer gelukt, op de wisselprijs beslag te leg gen. Bij de Zaterdag in Bloemendaal ge houden halve finales versloegen de lyceïs- ten hun vrienden van het Jac. P. Thijsse Montessori lyceum met 20 en kwamen in de eindstrijd uit tegen het Triniteits ly ceum, dat met 2—0 van het Gymnasjum had gewonnen. De finale werd een klin kende zege van 6—0 voor het Kennemer Lyceum, dat dit tournooi won met een doelgemiddelde van 18—0 in drie wedstrij- den. T T In het clubhuis sprak de heer W. Jonge- jan, voorzitter van B.M.H.C. het winnende schoolelftal toe. Aanvoerder Maarten Schuyt. van het schoolelftal van het Kennemer Lyceum sprak een woord van dank, in het bizonder voor de goede organisatie van deze wed strijden, die in handen was van de heer M. Sluyter, daarbij geassisteerd door J. van Marken. Wielrennen In de Wijde Wormer is Zondag een wed strijd gehouden voor nieuwelingen en ama teurs. waaraan de Haarlemse sportvereniging „De Kampioen" met succes heeft deelgeno men. In beide categorieën werd de eerste prijs behaald. De uitslagen waren: nieuwe lingen (48 km.) 1. De Kampioen 1 uur 11 min. 16 sec.; 2. De Germaan, Amsterdam; 3. DTS, Zaandam; 4. Hoorn; 5. Olympia. Amateurs (196 km.): 1. De Kampioen 2 uur 26 min. 32 sec.; 2. De Spartaan, Den Haag 2 uur 26 min. 35 sec.; 3. Olympia. Amster dam 2 tiur 28 min. 2 sec.; 4. De Volharding, 'Utrecht 2 uur 28 min. 37 sec.; 5. De Germaan. Amsterdam 2 uur 29 min 1 sec.: 6. Swift, Leiden 2 uur 30 min. 32 sec.; 7. De Rotter damse Leeuw 2 uur 33 min. 45 sec.; 8. De Bataaf, Halfweg 2 uur 35 min. 45 sec. De Haarlemse amateursploeg bes'ond uit P. v. Roon, A. Visser, T. Peters, P. Pieters en K. Neeft. Paardensport De Prix deJjArc de Triomphe, cie hoogst- gedoteerde ren in Europa, is gisteren in Longchamp gewonnen door de favoriet, de 4-iarige Tantième, die voor zijn eigenaar Francois Dupré. 25 millioen francs, dus dik tweehonderdviiftigduizend gulden in de wacht sleepte. Ook vorig jaar won Tantieme deze course. Het Italiaanse paard Nuccio werd tweede voor Le Tyrol. Tantième liep de anderhalve mijl in 2 min. 32,84 sec. De toto betaalde winnend f 2,70. De plaatsen waren f 1,70, f 6 en f 5,10. Zaterdagmiddag hield de afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging tot bevorderen van het hardrijden op de schaats een bijeenkomst op het daarvoor door de directie beschikbaar gestelde ter rein van het Centraal Instituut voor oplei ding van sportleiders t.e Overveen. De bij eenkomst was bedoeld als propaganda- middag en werd door enige tientallen be langstellenden bijgewoond. Allereerst begaven de aanwezigen zich naar een der hoge heuveltoppen van het prachtige landgoed, waar zij een prachtig uitzicht hadden op de omgeving. Hier wachtten zij op de komst van de kern ploeg van de KNSB, waaronder zich onder andere Wim van der Voort, Anton Huis- kens, De Koning, Maarsse, Van der Eist, Van den Oever en andere prominente hardrijders op de schaats bevonden. Na een inleidend woord van de voorzit ter van de afdeling Haarlem van de NVRHS, de heer J. Zeepvat, sprak de heer A, G. M. Carlier, die de leiding heeft van de training van de kernploeg. Hij vertelde, dat de training in drie'gedeelten is te ver delen. Dit zijn de loopoefeningen om zich in te lopen en een constant rhythme te krij gen, dan de oefeningen, aangepast aan het schaatsenrijden, dat voor een groot deel door het evenwicht wordt bepaald (ver schillende spieroefeningen onder andere) en tenslotte de kracht- en behendigheids oefeningen, speciaal ook voor de ontwik keling van het uithoudensvermogen. Op het grasveld voor de hoofdingang van de sportschool werden de trainings oefeningen gehouden. De middag werd besloten met de verto ning van enkele films, waarbij onder meer cracks als Broekman, Langendijk en An dersen op het doek verschenen en een ge slaagde opname van de Elfstedentocht in 1947, waarbij Bosman en Schippers de winnaars waren, te zien was. Onder grote belangstelling is Zaterdag morgen in het raadhuis te Velsen de we reldkampioen dammen Piet Roozenburg uit Haarlem met mejuffrouw Ans Heiliger in het huwelijk getreden. Voor het raadhuis hadden damliefhebbers met hun borden een ere-haag gevormd. Rechts Keiler. Korf balcompetitie Oosterkwartier heeft met grote cijfers van Watervliet (71) gewonnen, waardoor het de kop in de tweede klasse B behield Daarentegen was de nederlaag van Sport Vereent tegen Haarlem de oorzaak, dat de Santpoortenaren de bovenste plaats in de derde klasse aan DDV moesten afstaan. De wedstrijd OosterkwartierWatervliet was voor de rust van een spannend gehalte Nadat de Haarlemmers met 2—0 door me vrouw Th. PoelgeestHandgraaf en T. Drogtrop voorkwamen, verkleinde Water vliet voor de rust de achterstand tot 21 door een doelpunt van W. Berghuys. Na de hervatting werden de gasten overspeeld: doelpunten van R. Dinkeïberg. J. Starink, P Bakker, P. Stam en mevr. Th Poelgeest Handgraaf brachten de eindstand op 71. Het tweede twaalftal van Oosterkwartier is van veel minder sterkte dan vórige sei zoenen: het verloor met 81 van Rohda 3. H. Argelo was de maker van het Haarlemse tegenpunt. Oosterkwartier 3 en Watervliet 2 hebben een spannend partijtje korfbal gespeeld. Voor de rust was er feitelijk geen verschil in kracht. B. en Th. Poelgeest gaven Ooster kwart ier om beurten de leiding, doch steeds bracht Watervliet de stand in evenwicht, zo dat met 2—2 werd gedraaid. In de tweede helft waren de Haarlemmers productiever en doelpunten van F Hooyveld en R Troost zorgden er voor. dat de punten in Haarlem bleven. Haarlem zorgde voor een verrassing, want het klopte het ongeslagen Snort Vereent op eigen veld met 31 Sport Vereent had een invaller voor J. Thuis, wiens plaats onvol doende door J. Schinkel werd ingenomen. Het is een felle, doch sportief gespeelde wedstrijd geworden, waarin het beste twaalftal heeft gewonnen. Mevrouw Dene kamp had ..Haarlem" de leiding gegeven, doch reeds spoedig had'Sport Vereent door Fr. Fortgens succes Doordat Sport Vereent daarna een 'strafworp miste, kwam de rust met 1—1. Daarna was hét aanvolsspel van ..Haarlem" beter en dit leidde dan ook tot de overwinning: twèe doelpunten van L. Reyns gaven „Haarlem" een 3—1 voorsprong, welke het tot het einde behield. Ook Animo Ready leverde een keurige prestatie door met 51 van KVH te winnen Ook deze wedstrijd had een fel, doch sportief verloop. Voor de rust legden de Haarlem mers reeds de basis voor de overwinning: Kruyff, Van And el en W. v. d. Bel <2 x) zorgden voor een voorsprong van 40 Ha de rust liep KVH eerst tot 41 in. doch daarna waren de Haarlemmers weer aan bod Me juffrouw T Bok bracht de stand op 5—1. Aurora, dat met invallers voor Oudejans. B. Verbeek en R. Tjeertjes naar ZKV trok. stond bij rust reeds met 60 achter. Na de hervatting ging het spel meer gelijk op. C v. Dijk maakte 6—1. via 7—1 bracht J. Ver beek de eindstand op 72. Aurora 2 verloor met 122 van ZKV 2. De overife uitslagen waren: Eerste klasse: DEDRohda 46 Blauw Wit— Luto 13—7; KZ—Allen Weerbaar 2. ArchipelSwift 33 Tweede klasse A: Zwaluwen—DVD 2—9; Samos—DTV 2—3: A'dam Zuid—Excelsior 6—4 Amum—Olympia 3—6. Tweede klasse B: SVKKVD 123; Roda -Groen Geel 52. Derde klasse A: KCN—Fortuna 2—5; Meo Tovers 3—4 (o. p v. Meo>: O'park—Vogel i|3 HolverVictoria 56. Derde klasse B: TogoDDV 24. Indo BF.P 4—3: ZKCOKV 3—3 Reserve 2e klasse A: Roda 2Groen Geel 2 Reserve 3e klasse A: Roda 3- Groen Geel 3Rohda 4 57. -BEP 2 3—1; WASHINGTON (Reuter). Welinge lichte kringen te Washington hebben Zon dag meegedeeld, dat nog geen overeen stemming is bereikt tussen Britse en Ame rikaanse vertegenwoordigers over de reso lutie, die bij de Veiligheidsraad zal worden ingediend in plaats van het oorspronkelijke Britse ontwerp, waarin op Perzië een be roep werd gedaan zich te houden aan de beslissing van het internationale gerechts hof. Naar verluidt trachten de Amerikanen de Britten er toe te brengen een meer ge matigd standpunt in te nemen. De Britten zijn echter van mening, dat verzoenings pogingen niet alleen van Britse zijde kun nen komen. Er is nog geen datum voor de bijeen komst van de raad vastgesteld. In het al gemeen wordt echter aangenomen, dat het debat op 11 October zal worden hervat. Technici thuis Zaterdag is het laatste van de tien ge huurde vliegtuigen, waarmee Britse olie technici uit Perzië naar Engeland zijn over gebracht, in Londen aangekomen. Onder de passagiers bevonden zich de bedrijfslei der van de raffinaderij te Abadan, Ross, en de waarnemend algemeen bedrijfsleider Mason. Ross vertelde na aankomst, dat de Britse technici zeer verbaasd waren toen zij bevel kregen om Perzië te verlaten. Hij meende, dat de Britse regering na het mislukken van de zending van minister Stokes, het initiatief geheel aan Perzië had gelaten, totdat de Perzen hun ultimatum stelden. Mason was van mening, dat de Perzen vastbesloten waren, dat de Britten op 4 October Perzië zouden verlaten. Hij was er van overtuigd, dat als de Britten niet vrijwillig waren vertrokken, zii met geweld over de grens zouden zijn sezet of dat hun noodzakelijke diensten zouden zijn onthou den en zij uitgehongerd zouden zijn. In Londen heeft de Britse admiraliteit Zaterdag medegedeeld, dat nlannen om tor- pedoboot.iagers van de Britse thuisvlooi naar de Perzische Golf te zenden zijn in getrokken. Pr Mnsstadeq op Schiphol De Perzische premier, dr. Mossadeq, is Zondag uit Teheran vertrokken met een K.L.M. toestel om via München, Rome, Amsterdam en Newfoundland naar de Verenigde Staten te gaan teneinde de ver gadering van de Veiligheidsraad bij te wonen, die aan het Brits-Perzische olie geschil zal zijn gewijd. Dr. Mossadeq, die reist in gezelschap van zijn zoon en zestien delegatieleden, arriveerde Zondagavond op Schiphol waar hij twee uur oponthoud had. Hij verscheen slechts even in de deur opening van het vliegtuig om voor de pers fotografen te poseren en liet later twee leden zijner delegatie de vragen beant woorden van de talrijke daar aanwezige journalisten. Vervolgens vertrok het toestel naar Shannon (Ierland). Dr. Mossadeq zal in Lake Success zelf het woord voeren. Zijn gezondheidstoe stand is, volgens mededelingen van zijn zoon, die tegelijk zijn lijfarts is, goed. Hij zal echter wel in Amerika in een zieken huis worden opgenomen voor observatie, alvorens in de Veiligheidsraad op te tre den. Voor zijn vertrek uit Teheran ontving dr. Mossadeq nog een boodschap van pre sident Truman, waai"in deze hem uitnodig de als gast van de Amerikaanse regering naar Washington te komen. Op Schiphol liet dr. Mossadeq verklaren dat hij deze uitnodiging gaarne aanvaarden zal. Verder liet hij verklaren: „Het standpunt van de Perzische delegatie is en blijft, dat de Vei ligheidsraad niet bevoegd is het Perzische olieconflict te beoordelen. Overigens zal dit Perzië niet tegen houden een compromis te sluiten, mitè dit is op basis van dé Per zische nationalisatiewet. Dr.' Shayegan, woordvoerder van dr. Mossadeq. vertelde voorts er niet bevreesd voor te zijn, dat uit het conflict een oorlog zal voortkomen, De Engelsen doen ver standig hun' soldaten thuis te houden, maar zij hebben ook nimmer de bedoeling gehad soldaten te sturen, zó vervolgde hij, want zij willen petroleum en geen oorlog. Er werden uiteraard ook vragen gesteld over de mogelijke rol, die Rusland in het conflict heeft gespeeld. Dr. Shayegan zeide. dat Rusland zich op geen enkele wijze tot nog toe in het conflict had gemengd. Er zijn evenmin Russische aanbiedingen van tech nici geweest. Dr. Fatemi, een andere woordvoerder, zeide dat vooral Duitsland technici heeft aangeboden. Perzië, dat 200 a 300 technici nodig heeft, heeft reeds meer dan 1000 aan biedingen gekregen. Wat Perzië nodig heeft zijn individuele technici en niet groe pen die door maatschappijen of landen wórden gezonden Dr. Fatemi verwachtte, dat binnen 2 a 3 maanden de raffinaderij in Abadan weer volledig in productie zal ziin. Ér zijn ook aanbiedingen uit Neder land ontvangen. Perzië zal Engeland scha deloos stellen, maar over bedragen kon dr. Fatemi zich niet uitlaten. Dit zal uitge maakt worden tussen de vroegere Engelse oliemaatschappij en de Perzische regering. Dr. Mossadeq is Maandagochtend vroeg in de luchthaven van Shannon (Eire) aan gekomen. Nog nimmer tevoren waren er op Shannon dergeliike strenge veiligheids maatregelen genomen als bij de aankomst van de Perzische minister-president. De „D.C.-6" bleef zeventig minuten op het TENNISONTMOETING TUSSEN PLOEGEN VAN GROOT BRITTANNIë en FRANKRIJK. In de jaarlijkse tenniswedstrijd op de banen v i de Queens Club tegen de internationale club van Frankrijk heeft de internationale club van Groot Brlttannië, die versterkt was door onze landgenoot Rinkel, een 7—5 over- wihning behaaid. na een driedaagse ont moeting. Rinkel versloeg Berthet met 57, 6—4, 75 en met Roberts won hij van Cha- trier en Berthet met 46, 62, 6—1. RAGNAR LARSEN NAAR ROME? - De Noorse voetballer Ragnar Larsen heeft tele grafisch een aanbod geaccepteerd óm voor de Romeinse club Lazio te spelen. Lazio heeft een bedrag van 150.000 kronen (ruim 75.000 gulden) aangeboden, maar op voor- wiarde dat Larsen onmiddellijk naar Rome koriit. De eindbeslissing berust bij de Noorse voetbalbond. vliegveld om brandstof in te nemen. In die tijd mocht niemand zich aan boord van het vliegtuig begeven. Incident te Abadan Zaterdag heeft zich te Abadan een inci dent voorgedaan tussen een Perzische sol daat en een Britse burger. Toen de directeur van een Britse bank te Chorramsjar op het eiland Abadan de meu bels van de Engelse club, die thans gesloten wordt, wilde laten weghalen, poogde een Perzische soldaat dit te verhinderen. De bankdirecteur kon een sabelhouw ge deeltelijk ontwijken, zodat alleen zijn kle ding werd beschadigd. Het Britse consulaat-generaal heeft bij de Perzische autoriteiten geprotesteerd. De club is een particuliere instelling van de Brits-Iraanse oliemaatschappij en kan als zodanig niet worden genationaliseerd, al dus de Britse opvatting. ..Oona" begon het seizoen De vereniging „Ontwikkeling en ontspan ning na arbeid" (OONA) begon het winter seizoen met een vrolijke avond, die verzorgd zou worden door de humorist Kees Stet van Ierswoud. De met spanning verwachte West fries liet echter tijdens de eerste helft van het programma verstek gaan en het toneel aan anderen over. Annie de Moor nam met haar musette-trio het muzikale aandeel in het programma voor haar rekening. Tom de Munk en Truus Schot gaven enkele soli en duetten uit operettes van Strauss ten beste en Betty Visero bracht het. publiek in verrukking door sterke staaltjes van elegante acrobatiek. Het lach succes was voor de manipulator Cakie, die zijn nubliek leerde hoe „eenvoudig" het goochelen is. Na de pauze kwam Kees Stet op het toneel tn wist met zijn typische droge humor on middellijk de mensen mee te krijgen. Vooral zijn succesnummer „De Brand" zorgde voor hevige ichbuien. De bi.jeenkoms* die door voorzitter Ver donk met een welkomstwoord was geopend, werd besloten met het traditionele bal. Vijftig inschrijvers met auto's en motoren, waaronder er afkomstig waren uit Den Haag, Arnhem, Noordwijk en Zaandam, startten Zondagmiddag van paviljoen „De Vijverhut" voor het verrijden van een kaartleesrit over 96 km. door de omgeving van Zandvoort, uitgeschreven door de motorclub „Zand voort", waarvan de baten bestemd waren voor het Koningin Wilhelminafonds. Er wa ren aan deze rit geen prijzen verbonden, om het bedrag voor het doel zo hoog mogelijk te doen zijn. De uitslagen luiden: Zware klasse: 1. J. P. Leonhardt op Jawa 250 c.c., 3 strafpunten. 2. E. ter Pierik op B.S.A. 1000 c.c., 7 strafp. 3, J. Leeuwerke, op Jawa 250 c.c., 9 strafpunten. Lichte klasse en auto's: 1. Th, v. d. Helm, auto B.M.W., 9 strafp. 2. H. van Mechelen, auto B.M.W., 13 strafp. 3.- P. W. Hiddinga, Volkswagen, 36 strafpunten. Een bedrag van 70.zal aan het Kon. Wilhelminafonds worden afgedragen. De aanmerkelijk uitgebreide accordeon vereniging „Zandvoort" gaf Zaterdagavond in de stampvolle zaal van theater Mono pole onder leiding van directeur P. de Haan blijken van gestadige vooruitgang. Het ge-- brek aan routine der jeugdige nieuwe leden werd nog wel eens oorzaak van dis harmonie in het samenspel, doch over het geheel genomen kan de vereniging met ge noegen op deze uitvoering terugzien. Het stemt ongetwijfeld tot voldoening dat de dirigent niet tevreden is met het lichtere genre alleen, doch deze avond voor het eerst aantoonde dat ook klassieke werken bij nauwgezette studie en vertolkt op de nieuwste instrumenten een plaats op het répertoire kunnen innemen. Als zodanig was een Bach-koraal zeker het belangwek- kenste onderdeel van het programma, al kwam de doorwerking van de diverse stemmen nog niet voldoende tot haar recht. Het duo N. Keur (piano) en W. Keur (accordeon) oogstte veel succes met een voortreffelijke vertolking van de tango uit „Don Juan" en „Circus Renz". Deze twee jeugdige leden emigreren binnenkort met hun ouders naar Afrika en ontvingen ten afscheid behalve fraaie bloemen ieder een lepel en vork met inscriptie. De cowboy-band „The Northsea Ran chers" verleende enigszins sentimentele medewerking. Arie Boeser, die als geen ander de echte Zandvoortse dorpssfeer weet aan te voelen, trad op als conféren cier en zanger van aardige liedjes. Het was al bijna twaalf uur, toen onder leiding van Jac. Stol op de klanken van het Haarlemse ensemble „The Marinucci's" het bal kon beginnen. Het optreden van „de twee zingende zusjes" bleek een aardige en muzikaal verantwoorde aanvulling te zijn. De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" had Zaterdagavond in „Het Wa pen van Heemstede" ter gelegenheid van haar 30-,iarige bestaan een eenvoudige, maar smaakvolle bloemversiering aangebracht. Met de keuze van het stuk had men echter bewust van elke feeststemming afstand ge daan, want dit drama laat geen middel on beproefd de traanklieren der toeschouwers in werking te stellen. „Krates" (een spel uit het stropersleven door Joh. van Eekelen) is een tamelijk opgeschroefde geschiedenis, waarvan een blinde moeder, een onschuldige veroordeling en een mismaakt kind de voornaamste be standdelen vormen. De schrijver heeft erg zijn best gedaan de spelers mooie volzinnen in de mond te leggen zo zegt een baardige zwerver ergens, dat de boom „in een prach tige tooi in de zon staat te blakeren", met het gevolg dat zowel het handelingsaspect als de taal op een cursus voor toneelschrij vers als voorbeelden zouden kunnen dienen van hoe het. beslisi niet moet. Het amateur toneel is er dan ook stellig niet mee gediend, dat dergelijke wanproducten nog altijd een uitgever kunnen vinden. Dat het publiek deze onwaarschijnlijke gebeurtenissen toch met de grooiste aandacht heeft gévolgd, is te danken aan de spelers, die er ondanks de wat kleurloze regie een prijzenwaardige opvoering van gaven. In de eerste plaats aan Reina Visser, die als de zwaarbeproefde jonge vrouw van talent, blijk gaf. Mevrouw J. H Beek speelde de blinde moeder uiterst sober en daardoor zeer ge voelig en metrouw B. Bokelman, zette de struise buurvrouw met een vermakelijk aplomb op de planken. H. Huisman gaf de bruut alle relief, L. Beek speelde een gemoe delijke dorpspastoor en H. Bakker maakte van de filosofisch aangelegde zwerver een warmvoelend mens. C. N. Rusman en H. Sperling fungeerden als stropers. Waarom grijpt „Nut en Genoegen" niet eens hoger? Is men vergeten dat Nederland nog speelbaar werk van Heijermans en Fa- bricius rijk is? ff Het „kabelbaantje" over de vaart trok veel bekijks. In samenwerking met de afdeling Am sterdam hielden de Rode Kruis corpsen uit de Haarlemmermeer Zaterdagmiddag oefeningen in Hoofddorp. Verondersteld werd, dat een vliegtuig op het Polderhuis was neergestort en dat een tweede bij de voormalige spoorbrug was verongelukt. Voorts waren beide over de Hoofdvaart gelegen bruggen vernield. De oefeningen begonnen met sirenegeloei, waarop de Hoofddorpse brandweer onder leiding van dr. Breuning onmiddellijk ter plaatse ver scheen om de branden te localiseren. Hierna was de beurt aan de E.H.B.O. die de talrijke gewonden eerste hulp verleen de. De R.K.K. zorgde voor het transport naar het nood-ziekenhuis: de Ambachts school. De gewonden moesten over de Hoofdvaart worden vervoerd. De R.K.K. spande in ongeveer twintig minuten een kabelbaan over het water, waar langs het transport geschiedde. De ernstig gewonden werden met een hijstoestel naar een schip overgebracht, dat voor verder transport zorgde. Vlak bij de plaats van de ramp werd een tent opgeslagen waar de gewonden werden onderzocht. In het nood-ziekenhuis waren een groot aantal helpers en helpsters onder leiding van dr. Hoekstra druk in de weer. Er werd onder meer een demonstratie van de Springchute van het dak van hotel „De Beurs" af gegeven, waarbij aange toond werd hoe mensen die zich in een brandend gebouw bevinden zich in veilig heid kunnen stellen. De oefeningen hadden, aldus merkte de voorzitter van de afdeling Haarlemmer meer van het Nederlandse Rode Kruis, dr. H. D. Nanninga op, een vlot verloop. Dank zij de grote medewerking welke door de Rijkspolitie onder commando van adjudant K. Bosman was verleend, werd weinig hin der ondervonden van het in grote getale opgekomen publiek. De oefeningen werden onder meer bij gewoond door generaal H. v. Ooyen, hoofd bestuurslid van het Nederlandse Rode Kruis, het voltallige Polderbestuur, de dis tricts-commandant van het Rode Kruis en een groot aantal artsen uit de omgeving. De organisatoren zeiden het te betreuren dat het Hoofddorpse gemeentebestuur niet was vertegenwoordigd en dat bij de voor bereidingen der oefeningen niet de ge wenste medewerking was verieena. Generaal Van Ooyen deelde tenslotte mee dat de R.K.K. op het ogenblik 10.000 helpsters en helpers telt. „Indien wij er in slagen dit aantal op te voeren tot 16.000 dan zullen wij het ons gestelde doel heb ben bereikt". Spreker uitte zijn grote waardering voor hetgeen was gepresteerd en dankte de or ganisatoren van deze oefeningen voor de wijze waarop zij zich van hun vrijwillige taak gekweten hebben. Het zou wenselijk zijn dat in de toekomst de band tussen deze organisatie en de leidende figuren in de gemeente, hechter werd, aldus spreker. Collecte Reclassering De Zaterdag alhier gehouden collecte ten bate van de reclassering heeft f 126,69 opge bracht. Alhena, pass. 5 St. Paulsrock n. Las Palmas. A lm kerk, 5 v. Penang naar Colombo. Alphacea, 4 van Ilheos. Averdijk, 5 van New York n. Antwerpen. Aagtcdijk. 4 van New York te Buenos Aires. Aalsum, 7 v. R'dam te Threerivers verwacht. Alpherat, 9 v. Baltimore te R'dam verwacht Alwakl. 1 te New York. Arnstcldijk, 6 v. Bremen n. Antwerpen. Aalsdijk. 5 625 m. ZW. Flores. Abbedijk, 5 260 m. Z.ZO Bermuda. Agamemnon. 5 3fX) m. ZO. Bermudas n. Antw. Alamak. pass. 5 Dondrahead naar Madras. Alderamin. p. 5 Scilly's. Aludra. 5 575 m. N. ten O. Flores. Arundo. 5 60 m. O. Anti Costi Andijk, 5 250 m. ZW. Bermudas naar Londen. Aagtekerk, 6 van Cadiz naar Antwerpen: Akkrumdi.jk. pass 7 Gibraltar naar Marseille. Alblasserdijk, 7 te Tampico. Alioth, pass. 7 St. Paulsrock. Almdljk, 7 te Antwerpen. Amstelstad, 7 v. R'dam naar Baltimore. Amstelland, pass. 7 Madeira. Arendsdijk, 7 te Santos. Arundo, 8 v. Swansea te Montreal verwacht. Aldabi, 6 v. Rotterdam naar Buenos Aires. Aardijk. 6 te Antwerpen. Alamak', 7 te Madras. Albirej. 8 Antwerpen verwacht. Alger ib, 7 v. Rotterdam te Pto Alegre. BengKalis, 5 van Marseille naar Genua. Bennëkom, 5 te Cerro Azul. Rlijdendijk, 5 van New York n. Antwerpen. Boissevain. 4 te Lorenzo^ Marques. Bali, 5 te Relawan Blommersdijk, 5 840 m. O. ten N. Cape Race. Breda, 5 210 m. W. Azoren n. Antwerpen. Rritsum, 5 250 m. ZW. Scilly's Bloemfontein, 8 Southampton verwacht. Baarn, 7 Coquimbo verwacht. Boskoop, 6 te Curasao. Caltex Delft. pass. 5 Gibraltar. Caltex Nederland, pass. 5 Gibraltar. Callisto, 5 500 m. O. ten Z. Cape Race. Caltex Pernis, pass. 5 Ouessant. Camphuys, 6 v. Tolitoli te Dongala verwacht. Cistula. 5 360 m. N. ten O. Belem. Congostroom, 5 130 m O. ten N. Aden. Coryda, pass. 5 Lands End. Clio, 2 te Demerara. Caltex Leiden, pass. 7 Finisterre. Ceram. 6 te Genua. Cha'ma, 7 v. Stanlow naar Port Said. Cottica. 6 v. Dover n. Madeira. Cronenburgh, 6 v. Bilbao naar IJmuiden. Dalerdiik, 5 350 m. ZW Flores n Cristobal. Duivendrecht, 5 450 m. O. ten Z. Cape'Race. Douro. 5 550 m. ZW. San Miguel. Delfland, 6 v. Santos naar Bahia. Delft, 7 te Curacao. Drente, 8 Singapore verwacht. Danae. 6 v. Rotterdam naar Helsinki. Duivcndijk, 3 te Los Angeles. Ena, 5 van Aruba naar Gent. Eemdijk, 5 te Rotterdam. Esso Amsterdam, 5 240 m. NO. Fayal. Elmina, 6 te Lagos. Etrema, 7 v Rotterdam te Curacao. Friesland (SSM) 3 van Casablanca te R'dam. Garoet, 6 v. Soeraba.ia naar Makassar. Gerrit W. Vinke, walvisjager, 7 v. Rotterdam te Kaapstad. Groote Beer, 9 v. Soerabaja te Semarang verw. Gaasterland. 8 te Amsterdam. Helena, pass 5 Azoren naar Laguaira. Haarlem, 5 v. Ciudad Tnljlllo n. Port au Prince. Heemskerk, 6 te Sydney. Heelsum, 8 v. Brownsville te New Orleans ver. Helicon, 7 v. Amsterdam te Maracaibo. Hersilia, 7 te Cartagena. Hoogkerk, 8 Manilla verwacht. I-Iecuba, 6 te Buenavontura. Hestia. 7 van Curacao n. Pta Cardon. Indrapoera, 6 van Rotterdam te Tj. Priok verw. Ilos, pass. 5 Cp Hatteras. Ino, 3 v. Port au Prince n Curacao Japara (KRL). 7 v Makassar te Palembang. Java, 6 van Makassar. Kertosbno, 6 v Rotterdam naar Hamburg. Kota Inten, vertr. 7 v R'dam n. Philadelphia. Kieldrecht, 5 van Bremen te Antwerpën Kedoe. 7 Belawan verwacht. Klipfontein. 7 v. East London n. Port Elisabeth, Kola Agoeng. 6 v. Tj. Priok n. Cheribon. Kota Baros, 7 te Genua. Katwijk, 6 te Dordrecht v. Oscarshamn. Kota Inten, 7 van Rotterdam n Philadelphia. Loosdrecht. 5 v. Genua naar Boulogne. Lawak.5 630 m. NO. Guam Honolulu. Langkoeas, 7 te Sorong. Larrnberg. 5 v. Rotterdam te Bagnoli. Leersum, 7 v. Savanna n. Le Havre. Limburg. 6 te Lorenzo Marques. Loppersum, 6 van Rotterdam te Piombino. Lutterkerk, 6 van Rotterdam n. Hamburg. Leuvekerk, 6 te Algiers. Lemsterkerk. 7 te Marseille. Linge, 7 v. Toppila naar Zaandam. Lissekerk, 7 te Aden. Macoma, 4 van Suez. Marken, pass. 5 Azoren. Mapia, pass. 5 Kp. de Fer. Mentor, 6 Tel Aviv verwacht. Maetsuycker, 4 te Fremantle. Musi, pass. 5 ten Z. Golf v. Boni. Malvuna, 3 v. Singapore te Buenos Aires. Modjokerto, pass. 7 23 u. Malta. Marisa, 7 van Sydney te Min. Metula, 6 v. Rastanura naar Colombo. Molenkerk, 5 (e Dakar. Muiderkerk. 6 v Karachi. Merwede, 9 Le Havre venvacht Meerkerk, 7 te Durban. Meliskerk, 7 van Amsterdam naa 1 Afrika. Molenkerk, 8 v. Dakar naar Freetown. Nieuw Holland. 3 te Singapore. Nieuw Amsterdam. 6 te Southampton. Noordwijk, 6 Gibraltar. Noordam, 6 van Rotterdam naar New York. Nigerstroom. 6 van Antwerpen naar Bordeaux. Oranje. 10 Southampton verwacht. Oranjefontein, pass. 5 Dakar n Kaapstad. Oberon, 6 Laguaira verwacht. Oot.marsum. 7 v. R'dam te New Orleans verw. Oranje, 8 Gibraltar naar Southampton. Oranjestad, 7 van Curacao n Laguaira. Parkhaven, 5 v. Port Alfred te Sydney. Prins Willem V. 6 te Le Havre. Planclus, 5 v. Semarang n. Soerabaja. Poseidon, 5 500 m. ZW. San Miguel. Prins Willem II, 5 570 m. Flores. Prins Frederik Hendrik. 5 170 m. ZW Belle Isle. Pygmalion, pass. 5 Cp. Antonio Cuba. Phrontis, 7 van Port Said naar Suez. Poiydorus. 7 Ti. Priok verwacht. Prins Johan Willem Friso, 8 v. Rotterdam te Montreal verwacht. Prins Philips Willem. 6 te Antwerpen. Prins Willem v. Oranje 6 te Montreal. Polyphemus, 7 te Port Said. Prins Alexander, 7 v. Montreal te Rotterdam. Reael. 5 v, Makassar n. Balikoapan. Rijndam, 7 van New York te Rotterdam. Raki, 8 Makassar verwacht. Rondo, 7 van Djeddah n. Singapore. Rotula, 8 van Curacao te Birkenhead verwacht Ruys, 4 te Santos. Rijnkerk, 7 v. Las Palmas naar Antwerpen. Rijnland. 7 van Amsterdam naar Hamburg. Sallancl. 4 v. Buenos Aires n. Montevideo. Schiedam, pass. 5 Gibraltar. Schiedijk. 6 New Orleans verwacht. Slamat. 5 van Portland naar Seattle. Stad Dordrecht, vérm, 9 v. Sluiskil n. R'dam. Sarona. 6 v. Miri te 'Pladju verwacht. i Siberoet, pass. 6 Banka. Stanvac Djirak, 5 v. Telokanson n. Sungeigerong Sunetta. 5 720 m. ZW. ten W. Flores. Swartehondt, 6 v. Makassar te Soerabaja verw. Stentor. 5 bij Baltimore. Salatiga. 7 té Balboa. Salawati, pass. 6 Gibraltar. Sarpedon, pass. 7 Azoren. Slamat. 7 te Seattle. Snestdük. 6 v. Suez naar Port Sudap. Sommelsdijk. 7 v. Tilbury te Antwerpen. Sumatra, 7 Chittagon verwacht. Stad Breda, 7 v. Norfolk te Rotterdam. Stad Leiden. 7 van Norfolk te IJmuiden. Stad Schiedam. 3 van Casablanca te Vlaardingen Ternate, 5 van Singapore n. Djeddah. Teucer, 6 Port Swettenham verwacht. Tjibesar, 5 van Kobe. Tegelberg. 3 v. Manilla n. Hongkong. Tero, 9 ca. 12 u. voor Delfzijl verwacht. Tankhaven III, 5 v. Tj. Priok n. Sungeigerong. Taria, 5 90 m. W. Kp. Bougaroni. Tjipondok, 5 360 m. NO. ten O. Cp. Padaran. Tjitjalengka, 6 v. Hongkong te Singapore verw. Tjiwangi, pass. 5 Anamba eil. Tabinta, 6 v. Melbourne naar Makassar. Tarakan. 8 Djeddah verwacht. Teucer, 8 Penang verwacht. Tjipanas. 7 v. Durban n. East London. Tjisadane, 6 v. Singapore. Themisto. 6 te Rotterdam v. Baltimore. Tiba, 7 Bermudas Trompenberg, 6 te Antwerpen. Tabian. 5 v. Tj. Pandan. Utrecht, 7 te Portland. Van Riebeeck, 6 v. Belawan te Singapore verw. Veendam. 5 300 m. O ten N. Cp. Race: Volendam, 7 680 m. O. ten N. Belle Isle. Waterland. 6 Montevideo verwacht. Wieldrecht, pass. 5 Galapagos Arch. Westland, 5 v. Rio de Janeiro. Waal. 5 v. Pta Cardon n. Port au Princp. Weslerdam. 6 v. New York naar Rotterdam Willem Ruys, 7 van Colombo naar Belawan Willem Barendsz, 7 1300 m. NO. Martinique. IJsel. 5 800 m. NO Sombrero n Le Havre. Zonnewi.ik. 5 350 m. W ZW. Flores. Zeeland (KRL), 8 Aden verwacht. Zijpenberg, 7 v. Bagnoli te Casablanca. Zuiderkruis, 7 560 m. Z.ZO. Torestraat.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7