Egypte bereidt algehele breuk met Engeland voor OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Chinezen naar Indochina Manchester Guardian beticht regering van oneerlijkheid Weerbericht Nieuwe spanning in het Midden-Oosten Faroek wordt uitgeroepen tot Koning van de Soedan Vorming van een Europees leger Nederland lid ter Paru'se conferentie Britse ineenstorting in het Midden-Oosten" Oppositie accoord Britse verliezen aan buitenlandse investeringen Communistische verliezen in Noorse verkiezingen Josef Baar verongelukt De Koningin reikte vaandels uit Treinbotsing op station te Amsterdam Minister Stikker schreef in Freedom and Union" Perzen waren wèl bereid tot concessies Het woord is aans Nieuwe onderhandelingsplaats Tito steunt het Westen Dr. Philips wordt herdacht in televisieprogramma Rotterdammer ernstig gewond bij autobotsing Eerste ronde der Franse kantonnale verkiezingen Morgen bijeenkomst in Panmoendjom Sigaretten geruild voor fototoestellen en horloges? Schumacher eist Bondsdagverkiezingen 66e JAARGANG No 78 DINSDAG 9 OCTOBER 1951 295e JAARGANG No 242 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlenü. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman CAIRO, (Reuter) De Egyptische premier, Nahas Pasja, heeft Maandag het parle ment verzocht het afbreken van het Brits-Egyptisch verdrag van 1936, volgens het welk Engeland troepen in het gebied van het Suezkanaal mag stationneren, goed te keuren. Hij legde aan het parlement een tweede decreet voor, waarin het verdrag van 1899 officieel herroepen en Koning Faroek uitgeroepen wordt tot „Koning van Egypte en de Soedan". Nahas Pasja deelde voorts mede, dat de regering de be sprekingen met Engeland over de herziening van het verdrag afgebroken heeft. Het verlof van de Britse troepen in de zóne van het Suezkanaal is Maandagavond ingetrokken. De troepen in Port Said, Ismaiiia en Suez kregen instructie naar hun kwartieren terug te keren. Te Cairo zijn de diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk, Enge land en Turkije Maandag bijeengekomen, om de verhouding tussen Engeland en Egypte, die waarnemers „uiterst onzeker, zo niet explosief" noemen, te bespreken. Volgens politieke waarnemers besprak men de beste wijze waarop de spanning tussen Engeland en Egypte opgelost zou kunnen worden en Egypte een gelijkge rechtigd deelgenootschap aangeboden kon worden in een defensie-organisatie in het Midden-Oosten. De Britse ambassade heeft tegenover Egypte schriftelijk verklaard, dat nieuwe voorstellen over een herziening van het Brits-Egyptische verdrag zullen worden in gediend. Onze Londense correspondent telefoneer de ons heden: Het is niet te verwonderen, dat Egypte dit ogenblik, waarop de Engelsen Perzië hebben moeten verlaten, heeft uitgekozen om definitief met Londen te breken. Egypte wist, dat de conservatieven voor stellen in voorbereiding hebben, welke de moeilijkheden zouden kunnen oplossen zowel wat de kwestie van de verdediging van het Suez-kanaal als de Soedan betreft. Daarom heeft de overhaaste stap van Nahas Pasja verwondering gewekt. De basis van de voorstellen is de vorming van het commando voor het Midden-Oosten, waarover in Washington overeenstemming werd bereikt. Het wachten is thans op de ratificatie van de aansluiting van Turkije bij het Atlantische pact. Het was de bedoe ling, dat de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Turkije spoedig voorberei- dende besprekingen met Egypte zouden opnemen. Door de oprichting van het nieuwe commando zou Egypte de Britse bezetting kwijtraken. Deze zou in een ge allieerde strijdmacht worden omgezet onder een gemeenschappelijk commando, waarin Egypte gelijke rechten zou hebben. Een eventuele eindiging van het Engels- Egyptische' verdrag van 1938 bij weder zijdse toestemming zou in de nieuwe poli tiek passen. Eenzijdige opzegging, 'zoals thans, is volgens de verdragstekst onwettig. Engeland heeft recht 100.000 man in de kanaalzone te legeren, maar het tegen woordige garnizoen is veel geringer. Egypte staat op het standpunt, dat het zelf mans genoeg is om de kanaalzone te ver dedigen, wanneer het daarvoor voldoende oorlogsmateriaal krijgt. Londen betreurt het dat Egypte inzake de Soedan een opvatting verkondigt, welke in strijd is met die van de politiek ontwik kelde Soendanezen en welke geen moge lijkheid biedt voor een compromis. Boven dien zal Egypte zijn Soedanpolitiek moei lijk in pratkijk kunnen brengen. De Soe dan staat thans onder een gezamenlijke heerschappij van Engeland en Egypte. Engeland hoopt thans door diplomatieke actie Egypte tot andere gedachten te be wegen, voordat het voorstel zijn beslag krijgt in het Egyptische parlement. HONGKONG, (Reuter). Volgens het te Hongkong verschijnende onafhankelijke rechts georiënteerde Chinese blad „Kioe Jet Pao" worden 50.000 Chinezen uit de pro vincies Kwantceng en Kwangsi gemobili seerd om als vrijwilligers aan de zijde van de Vietminh-troepen in Indochina te strij den. Zij zouden door Russische instructeurs worden opgeleid in het gebruik van moder ne door Rusland beschikbaar gestelde wa pens. Volgens het blad was op een in Mei ge houden conferentie te Peking besloten in Kwantoeng, Kwangsi en Jonnan 300.000 man op te roepen voor hulp aan de Viet- minstrijdkrachten. Sinds vorige maand zouden grote aantallen Chinese militairen de Chinees-Vietnamese grens hebben over schreden, waardoor de Vietminh-opstande- lingen hun nieuwe tegen-offensief tegen de Franse uniestrijdkrachten in het begin van deze maand konden beginnen. 's-GRAVENHAGE. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: De Nederlandse regering is bij de confe rentie over de vorming van een Europees leger, waartoe de Franse regering het initiatief heeft genomen, van het begin af door waarnemers vertegenwoordigd ge weest. Intussen is het duidelijk geworden, dat de ontwikkeling van de wereldtoestand een actiever deelneming aan de werkzaam heden van de conferentie vereist. De Nederlandse regering heeft daarin aanleiding gevonden van nu af aan als lid deel te nemen aan de conferetie. Als vertegewoordiger van de Nederlandse regering is benoemd jbr. H. F. L. K. van Vredenburgh, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister, die zich onverwijld naar Parijs zal begeven. De namen van de overige leden en experts van de Nederlandse delegatie zul len later bekend gemaakt worden. De Engelse ambassade te Alexandria heeft een officiële verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat „de eenzijdige opzegging van het verdrag door Egypte geen rechtskracht heeft, daar het verdrag geen bepaling bevat voor opzegging te eniger tijd. Het verdrag kan echter in on derlinge. overeenstemming tien jaar na de datum van ondertekening of later herzien worden. De Engelse regering is van me ning, dat het verdrag van 1936 van kracht blijft en zal blijven staan op haar in dat verdrag bepaalde rechten". Het commentaar van de Britse pers op Egypte's eenzijdige handeling is een eens luidend advies: „Geen zwakheid bij het beantwoorden van deze belediging". De meeste Britse bladen schrijven het Egyp tische optreden toe aan het echèc der En gelse regering in Perzië. De (conservatieve) „Daily Telegraph" schrijft: „Deze ontwikkeling zal slechts diegenen verrassen die niet bij machte waren de gevolgen te voorzien van de po litiek der Britse regering in Perzië. Wij hebben onze positie in Perzië prijs gege ven en daarmede het gehele Britse gezag in het Midden-Oosten in de waagschaal gesteld. Egypte is slechts de eerste van de reeks staten die de huidige situatie zullen willen uitbuiten. Het is onmogelijk tegen te spreken dat de ramp van de Britse in eenstorting in het Midden-Oosten ver schrikkelijke gevolgen zal hebben". Koning Faroek met zijn twee kinderen uit zijn eerste huwelijk. De Egyptische oppositie-partijen heoben besloten de regering volledig te steunen in haar voornemen, het Bx-its-Egyptische ver drag van 1936 te annuleren en Koning Faroek als koning van de Soedan uit te roepen. De voorzitter van het parlement, Abdel Salam Gornaa Pasja, heeft beslist, dat het wetsontwerp van de regering, waarbij het verdrag geannuleerd en de status van de Soedan opnieuw omschreven wordt, niet ter bestudering zal worden voorgelegd aan de desbetreffende parlementaire commis sies, doch aan een voor deze gelegenheid benoemde commissie uit vertegenwoordi gers van alle partijen. Aan deze commissie is opdracht gegeven, onmiddellijk aan het werk te gaan. De Egyptische volksvertegenwoordiging zal thans niet, zoals aanvankelijk het plan was, op rèces gaan ,doch zij zal eerst het door Nahas Pasja ingediende wetsontwerp behandelexx. Volgens ramingen van Londense finan ciële kringen belopen de Britse investe ringen in het buitenland, die in de loop van de laatste 25 jaren geheel verloren gingen met inbegrip van de raffinaderij te Abadan. meer dan 1800 millioen pond sterling, zo schrijft de financiële redacteur van de „Star". Het blad geeft de volgende opsom ming: „Verliezen aan buitenlandse lenin gen 500 millioen verliezen in Rusland 280 millioen, in de 'ellietstaten 70 millioen, in China 300 m ;n, in Argentinië, hoofd zakelijk aan de spoorwegen, 150 millioen, in Birma (olie, mijnbouw, riviertransport) 50 millioen, in Mexico 50 millioen, de raffi naderij te Abadan 400 millioen. In dit totaal bedrag, zo voegt het blad hieraan toe, zijn niet begrepen de zeer grote ver liezen, die de regering in Rusland, Duits land en andere landen heeft geleden, en die als oorlogsschulden zijn geboekt. „Dit alles", zo schrijft de „Star" tenslotte, „waren gelden, die de Engelsen gedurende vele jax-en hadden gespaard. En thans wil men ons duidelijk maken, dat het dringend nodig is om grote bedragen in bepaalde economisch achterlijke landen te investeren om hen bij hun economische opbouw te helpen." OSLO (Reuter). In Noorwegen zijn Maandag verkiezingen gehouden voor ge meenteraden en andere raden van plaatse- selijk bestuur. Dinsdagochtend vroeg was ongeveer een dex-de gedeelte van de uitslagen der verkie zingen bekend. Deze wezen uit dat de communisten bijna de helft van hun zetels hebben verloren. De socialisten lijken iets gewonnen te hebben. Over het algemeen zijn de bestaande politieke verhoudingen vermoedelijk gehandhaafd. In de grote steden begon men pas Dinsdagochtend met het tellen der stemmen. De conférencier Josef Baar is vanmorgen vroeg bij een auto-ongeluk in Andernach bij Koblenz om het leven gekomen. Zijn vrouw is met, een schedelbreuk en enkele gebroken ribben in het ziekenhuis te Ko blenz opgenomen. Josef Baar, die de leeftijd van 58 jaar bereikte, was met zijn echtgenote in zijn auto van een vacantieverblijf in Zwitser- land op terugreis naar Nederland. In An dernach kwam zijn auto in botsing met een grote vrachtauto. Josef Baar was Wener van geboorte en woonde sinds 1922 in ons land. Hij heeft vooral bekendheid gekre gen als sneldichter. Vroeger trad hij veel op in de revues van Rudolf Nelson, de laatste tijd ook voor de radio. Koningin Juliana heeft Maandagmiddag te Amersfoort aan de commandanten van de Regimenten Infanterie Johan Willem Friso, Oranje Gelderland en het regiment Lim burgse Jagers vaandels'uitgereikt. Daarna namen de Koningin en Prins Bernhard een parade af van de troepen. Hier ontvangt kolonel A. den Boer van het Regiment Infanterie Oranje Gelderland het vaandel uit handen van Hare Majesteit. Koningin Juliana heeft gisteren te Amersfoort aan de regimenten Johan Wil lem Friso, Limbux-gse Jagers en Oi-anje- Gelderland nieuwe vaandels uitgereikt. De drie regimenten zijn op 1 Juli 1951 opgericht. Zij waren elk vertegenwoordigd door een bataljon. De uitreiking werd bijgewoond door Prins Bernhard, door de minister van Ooi- log, ir. C. Staf, oud-minister mr. W. F Schokking, de heren E. A. Vermeer, J. J Fens en mr. G. Vixseboxse als leden van de Defensiecommissie der Tweede Kamer de chef van de Generale Staf, luitenant- generaal B. R. P. F. Hasselman, de terri toriale bevelhebber, luitenant-generaal D C. Buurman van Vreeden, de generaais- majoor H. J. J. W. Diirst Britt, C. D. Toet en J. A. A. Sitzen en de oud-commandan ten van de stamregimenten, waaruit de nieuwe regimenten zijn gevormd. Na een kox-te toespraak van de Ko ningin namen de commandanten van de regimenten de vaandels over. Tenslotte volgde een défilé onder-commando van lui tenant-generaal A. C. Opsomer. Hedenochtend om 9.23 uur is de trein van 8.55 uit Uitgeest bij binnenkomst op het Centraal Station te Amsterdam in aan rijding gekomen met een lege trein. Beide treinen werden beschadigd. Er zijn geen gewonden onder de reizigers en onder het spoorwegpersoneel. „Wij moeten beseffen, waar het om gaat" Minister Stikker heeft in het Amerikaan se blad „Freedom and Union", dat een Atlantische federatie voorstaat, een artikel geschreven, waaruit wij in ons blad van gisteren x-eeds enige zinsneden citeerden en waarvan wij thans de belangrijkste pas sages volledig geven. Onze minister van Buitenlandse Zaken schreef: „Er kan weinig twijfel aan bestaan, dat in de nieuwe 'sociale, economische en poli tieke orde, die zich thans aan het ontwik kelen is, het van essentieel belang is, dat niet alleen staatslieden en politici, maar ook de volkeren in het algemeen een op rechte poging doen om te begrijpen waar het thans om gaat en de gevolgen te be seffen van de besluiten, waartoe zij geroe pen worden en zullen worden. Of de nieuwe vorm van samenwerking in de Westelijke wereld er een zal zijn naar het voorbeeld van de verhouding tus sen Engeland en zijn Dominions of van de federale unie, zoals men die in de Ver enigde Staten van Noord-Amerika aan treft, is een zaak voor zorgvuldige studie en discussie. Ik persoonlijk ben van mening dat wij de tegenwoordige Organisatie van het Noord- Atlantisch pact (NATO) mogen beschou wen als de kern van zo'n duurzame vorm van samenwerking der Westelijke demo cratieën. Het is daarom van het hoogste belang, dat, hoewel zeer begrijpeliik de gemeenschappelijke defensie-inspanning op het ogenblik de voorrang krijgt, de doel stellingen op lange termijn van het Atlan tisch pact ons voortdurend voor ogen blij ven staan en ijverig worden nagestreefd. Naar mijn mening verdient het idee om een conventie bijeen te roepen van ge delegeerden uit landen van het Atlantisch pact, teneinde de mogelijkheid van het toepassen van federale principes te onder zoeken, nauwkeurige en welwillende be schouwing. Plannen voor de defensie en het onderhouden en verhogen van de levensstandaard zijn op zichzelf niet vol doende. Wij moeten de verbeeldingskracht van de mensen vangen en hun vertrouwen in de toekomst van onze wereld herstellen" LONDEN (Reuter). Het liberale Britse blad „Manchester Guardian" heeft voor het eerst de tekst gepubliceerd van de laatste Perzische voorstellen, vervat in de nota van 20 September, en het Britse antwoord, waarin deze van de hand worden gewezen, omdat zij geen nieuwe concessies ter op lossing van het oliegeschil bevat zouden hebben. Het blad beschuldigt de Britse regering vaix oneerlijkheid, daar de Perzen twee be langrijke concessies zouden hebben ge daan: Ten eerste dat een buitenlandse tech nicus zou worden benoemd tot directeur van de organisatie voor het winnen en raf fineren van de olie (dit sloot volgens het blad de benoeming van een Brit niet uit) en ten tweede dat de Britse regering de helft zou mogen behouden van de prijs voor de olie, die zij zou kopen. De Britten zouden hierdoor geleidelijk compensatie ontvan gen. Clement Attlee, Engelands Labour-premier, is zijn verkiezings-campagne begonnen in Romfordwaar een grote menigte kiezers de minister-president verwelkomde. Fliegende Blatter: Het zijn alleen de kleine stenen, waarover men struikelt; de grote gaat men uit de weg. In Korea hebben de Noordelijken voorge steld de geschorste wapenstilstandsonder handelingen te hervatten in Panmoendjom, een plaats, die zoals onze kaart aangeeft aan de Zuid-Oostelijke rand van de neutrale zone gelegen ïs. Hier werden, sedert de besprekingen 46 dagen geleden vastliepen, door de verbindingsofficieren de nota's uitgewisseld. Hoewel Panmoen djom militair onder de Noordelijken ressor teert, bevindt de plaats zich niet achter de hoofdlinie, zoals met Kaesong het geval is. Doch eist onafhankelijkheid Volgens het officiële Joegoslavische pers bureau „Tanjoeng" heeft maarschalk Tilo Zondag in een rede verklaard, dat de Westelijke mogendheden op Joegoslavië kunnen rekenen als bondgenoot bij alle vraagstukken betreffende de betrekkingen tussen de landen op voet van gelijkheid, de oxxafhankelijkheid van kleine volken en het bewaren van de vrede. Tito vervolgde: „Wij zetten onze politiek voort, omdat wij van mening zijn, dat deze Joegoslavië sterker kan maken en omdat wij weten, dat een geweldig deel van de vooruitstrevende mensheid gunstig tegenover ons streven staat". „Als .het Westen zegt, dat het wenst dat Joegoslavië sterk is, en dat dit de reden is, waarom het Joegoslavië hulp geeft, dan be horen de Westelijke mogendheden zich niet te mengen in onze binnenlandse aan- gelegenhedn en ons met rust te laten in plaats van ons volk te vergiftigen met pro paganda door op een onmogelijke wijze critieh te leveren op de maatregelen van de regering." Verder oefende Tito critiek op de rooms- katholieke kerk, die „onze positie in alle landen, waar wij hulp vroegen, onder mijnt." Sprekend over binnenlandse vraagstuk ken zei Tito, dat het afschaffen van de distributie geen inflatie tengevolge zou hebben. Door het invoeren van een stelsel van waardebonnen was daarentegen de hoeveelheid geld, dat in omloop is, van 60.000 millioen dinar (ongeveer 4.5 milliard gulden teruggelopen tot 54.000 millioen dinar (ongeveer 4 milliard gulden). Hij ontkende, dat de hervormingen in het bestuur onder druk van Westelijke mo- gendheden tot stand waren gebracht. „Wij zullen niets doen op last van het buiten land", aldus maarschalk Tito. Dr. A. F. Philips zal ook voor de tele visie worden herdacht. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, zal dat vanavond doen in een speciaal programma, dat verzorgd wordt door de Nedexdandse Televisiestichting en dat om kwart voor acht begint. Op de rijksweg Den Haag-Rotterdam bij Delfgauw is Maandagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd, Waarbij twee auto's be trokken waren. De bestuurder van een der auto's, de heer G. uit Rottei-dam is ernstig gewond naar het gasthuis te Delft overge bracht. De heer G. kwam met zijn personenauto uit de richting Rotterdam. Door nog onbe kende oorzaak is zijn wagen gaan slinge ren, tengevolge waarvan hij tegen een vrachtauto uit de tegenovergestelde rich ting botste. De heer G. kreeg een schedel- basisfx-actuur en brak een arm en been. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuur der van de vrachtwagen had slechts een gekneusde hand. De oefening Counterthrust De „Manchester Guardian" schrijft, dat deze concessies mogelijk de grondslag had den kunnen vormen voor verdere onder handelingen. Een woordvoerder van de Perzische am bassade te Londen heeft verklaard, dat de door de „Manchester Guardian" gepubli ceerde tekst van de Perzische nota juist is In de Britse antwoord-nota werd gezegd, dat de Perzische voorstellen vervat waren in een niet-officieel document, dat noch een datum noch een ondertekening droeg Averall Harriman, president Trumans speciale afgezant, zou niet geraadpleegd zijn, voordat Engeland de Perzische voor stellen van de hand wees. De toestand is thans aldus, dat de V.S. krachtige pressie op de Britse regering uitoefenen om de on- derhandelingen met premier Mossadeq in New York te hervatten, vóórdat er een verder debat in de Veiligheidsi-aad wordt gehouden, aldus schrijft het blad. Bezoek De Amerikaansche afgevaardigde bij de U.N.O., Ernest Gross, heeft in het zieken huis een bezoek gebracht aan de Perzische ministex--president, Mossadeq. Volgens een Amerikaanse woordvoerder wilde Gross Mossadeq's houding peilen ten aanzien van de komende zitting van de Veiligheidsraad. Ver-wacht wordt, dat Mossadeq Donder dag voor de Veiligheidsraad zal verschij nen. Sommige leden van de raad zouden Mossadeqs standpunt willen vex-nemen al eer zij een besluit nemen omtx-ent hun hou ding ten aanzien van de Britse klacht, die onlangs bij de raad is ingediend. Britse kringen te New York hebben ver klaard, er geen bezwaar tegen te hebben, dat de onderhandelingen met Perzië wor den hervat, doch niet voox-dat het thans op de agenda vaix de x-aad voorkomende on derwerp is behandeld. De einduitslag na de eerste stemming van de verkiezing der vertegenwoordigex-s van de Franse kantons in de departementale raden is als volgt: Gematigden en Onafh. Consex-v. 364 zetels Radicalen 232 Socialisten121 RPF (de Gaulle) 54 MRP50 Communisten 38 Linkse Onafhankelijken25 PANMOENDJOM. (AFP en Reuter). Kolonel Murray, een verbindingsofficier van de UNO, die hedenmorgen aan de Noordelijke verbindingsofficier kolonel Tsjang het antwoord van generaal Ridg- way op de jongste Noordelijke boodschap heeft overhandigd, heeft bij deze gelegen heid verklaard, dat dit antwoord voorziet in een bijeenkomst van de verbindings officieren op morgenochtend. Kolonel Tsjang heeft verklaard, het antwoord van generaal Ridgway aan zijn superieuren te zullen overhandigen en zich met kolonel Murray üx verbinding te stellen. Zoals wij gisteren al in een deel van onze editie meldden heeft generaal Ridg way, de opperbevelhebber der strijdmacht van de UNO, ingestemd met het voorstel van de Noordelijken om Panmoendjom te kiezen als nieuwe plaats voor de wapen- stilstandsconfex-entie. In zijn antwoord zegt generaal Ridgway, dat slechts een klein neutraal gebied rond de plaats der confex-entie noodzakelijk is. De door de Noordelijken voorgestelde nieuwe neutrale zone, Kaesong en Moen- san omvattend, zou het verbindingsstelsel van de UNO achter het Westelijke front onderbreken. In Tokio meent men, dat de onderhan- delingen over een hervatting der bespre kingen niet noodzakelijkerwijze vooruit zichten voor een spoedig staken van het vuren inhouden. In de afgelopen 24 uur hebben vliegtui gen der verbondenen bijna 1000 vluchten uitgevoerd, waax-by de aanvoer en troepen bewegingen van de tegenstander werden aangevallen. De opperbevelhebber van de 28ste bri gade van het Britse Gemenebest heeft ver klaard, dat Britse troepen een belangrijke heuvel, „het laatste Chinese bolwerk", dat het verdedigingsstelsel der Noordelijken in West-Korea beschermde, hebben veroverd. De troepen van het Gemenebest hebben deze heuvel in de afgelopen zes dagen he vig aangevallen. Het Amerikaanse ministerie van Marine heeft medegedeeld dat de Amerikaanse torpedoboot jager „Ernest G Small" in de Koreaan^ wateren op een mijn is gelopen. Negen matrozen werden gedood en acht tien gewond. De „Ernest G. Small" was in staat de Japanse haven Sasbeo op eigen kracht te bereiken. Dezer dagen is medegedeeld, dat van militairen, die terugkeerden van de in Duitsland gehouden oefening „Counter thrust", aan de grens grote hoeveelheden sigaretten in beslag waren genomen. Kolo nel B. M. P. van Griethuysen, commandant van de 31ste regiments-gevechtsgroep, heeft naar aanleiding hiervan medegedeeld, dat vermoedelijk een deel van de millioenen sigaretten, die uit Nedex-land meegenomen zijn naar Duitsland niet aan de militairen is uitgereikt en geruild is tegen passerdo zen, fototoestellen en hox-loges. Daarom is aan de grens een onderzoek ingesteld ten einde te kunnen nagaan hoe de verdeling der sigaretten is geschied en hoe sommige militairen in het bezit zijn gekomen van vrij kostbare artikelen, hoewel zij niet be schikten over marken om deze artikelen in Duitsland te kopen. De auditeux'-militair zal deze zaak verder uitzoeken. Wanneer reeds de eerste keer bij bui tenlandse oefeningen geknoeid wordt is een volgende keer het hek van de dam, zo zei kolonel Van Griethuysen. Na de verkiezingen te Bremen heeft de voorzitter van de Duitse socialistische par tij, dr. Schumacher, Maandag in Bonn ver kiezingen voor een nieuwe Bondsdag ge ëist. „De oude Bondsdag heeft niet meer het vertrouwen van het volk en het is ook niet tot stand gekomen in het licht van de poli tieke en economische problemen, die op het ogenblik de mensen het diepst beroe ren", aldus Schumacher-. ^ooocoaraooseoaocrxxxxoDoocrxxoooooocoooceooonoooooooo AANHOUDEND FRAAI HERFSTWEER Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met weinig bewolking en een zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost Koude nacht met plaat, selijk lichte nachtvorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 10 October Zon op 6.54 uur. onder 18.00 uur. Maan op 16 30 uur. onder 0.41 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 10 October Hoog water: 11.47 uur. Laag water: 6.53 en 19.32 uur

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1