Verhoging productiviteit met 10 boven de normale stijging is nodig Chefarine „4" doet wonderen Bollenexporteurs tevred en over 1951; uitvoer bereikte reeds de f 100 millioen -Clowntje Riek gr 'v x'1 Een hand uit het verleden WOENSDAG 10 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verdeling over de drie eerstkomende jaren Nota aan de Tweede Kamer Verduistering van f 15.000 in IJ muiden Commissie zal adviseren over klokhervorming Verbetering deviezen- positie houdt aan Jeugd op Schouwen niet naar school Honoraria voor televisie-medewerkers Voor de kinderen Canada enthousiast over bezoek Prinselijk paar Hillegom Heemstede Zandvoort Scheepvaart FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) Het blijkt dat de jaarlijkse stijging van de arbeidsproductiviteit van viereneenhalf percent, die als normaal voor de na-oorlog- se periode wordt beschouwd, onvoldoende is om onze economie, gegeven de bevol kingsaanwas en de defensie-inspanning, in evenwicht te brengen. Een dergelijke jaar lijkse stijging zal, bij het huidige peil van consumptie en investering, een betalings balanstekort laten bestaan dat op bijna een milliard gulden of vijf percent van het nationale inkomen kan worden gesteld, zo verklaren de minister zonder porte feuille prof. dr. A. H. M. Albregts en de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid ad interim, dr. W. Drees, in een nota betreffende de productiviteit, welke aan de Tweede Kamer is aangeboden. Deze nota telt ruim 43 pagina's tekst en gaat vergezeld van vier bijlagen. Bij gelijkblijvende inschakeling van ar beidskracht en op voorwaarde van gelijk blijvende consumptie en investeringen, zal iedere stijging van de arbeidsproductiviteit aan de betalingsbalans ten goede komen, zo wordt verder in de nota gezegd. Toch mag men niet stellen, dat de verbetering van de betalingsbalans gelijk is aan de toeneming van de productie. Teneinde het overschot aan producten in het buitenland af te zet ten is een prijsdaling nodig, die weer door een productiviteitsverhoging moet worden goedgemaakt. Bovendien is een zekere toe neming van de investeringen nodig ten einde eventuele uitschakeling van arbeiders op te vangen. Een betalingsbalanstekort van 5 van het nationale inkomen kan ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET I TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN k f 0.75 Amsterdamse boekhouder gearresteerd De Velsense recherche is overgegaan tot de arrestatie van de 31-jarige Amsterdam se boekhouder P. W. A. de G., die in de vier jaar, dat hij een vertrouwenspositie bü een IJmuidense rokerij-vishandel bekleedde, kans zou hebben gezien, ongeveer 15.000 te verduisteren. De G. heeft, na een aan vankelijke ontkenning, toegegeven zich aan deze omvangrijke fraude te hebben schul dig gemaakt. Pas na een grondig accoun tantsonderzoek kan worden uitgemaakt, hoe groot het verduisterde bedrag is, maar de recherche houdt zich voorlopig aan vijftien mille. De boekhouder zou met de reeks ver duisteringen zijn begonnen in het najaar van 1949. Hij kon in zijn positie als boek houder, die toen nog het volledige ver trouwen van de directeur genoot, meer malen over de handtekening van zijn werk gever beschikken en zou daar gebruik van gemaakt hebben door zich op kosten van de zaak kostbare zaken aan te schaffen, eerst een tweede-hands auto, die hij kort daarna echter met 1000 verlies verkocht zou hebben, om er een zo goed als nieu we Citroën voor terug te kopen. Deze wa gen werd betaald met een bankopdracht, ondertekend door de directeur zelf, wiens handtekening op een blanco opdracht stond. Het gebeurde namelijk wel eens, dat de boekhouder bij afwezigheid van zijn baas belangrijke transacties moest afdoen, zodat de directeur dan in het volste vertrouwen enige blanco opdrachten tekende. Er kwam een radio in de auto, weer op rekening van de onderneming en toen de wagen in een aanrijding betrokken raakte, zodat er voor 900 schade veroorzaakt werd, had De G. ook dit op het credit van de zaak laten boeken. Zelfs de auto, die hij huurde voor de tijd, dat de „zijne" in reparatie was, zou de werkgever zonder het te weten be taald hebben. Ander werk Tenslotte kreeg deze argwaan en ook de boekhouder merkte, dat het spelletje mis liep. Hij zou, om ontdekking zo moeilijk mogelijk te maken, in die tijd een voor hem belastend kasboek verbrand hebben, maar tenslotte werd hij door de directeur van de visrokerij-vishandel na een ruzie ontslagen en volgde er een aangifte bij de politie. Inmiddels had De G. alweer werk ge vonden bij een andere IJmuidense vishan del, waar hij ongeveer een week werkte, toen het arrestatiebevel tegen hem uitge vaardigd werd. De boekhouder is in ver zekerde bewaring gesteld. Hij wordt ver dacht van oplichting, valsheid in geschrifte en verduistering. worden overwonnen door een productivi teitsverhoging van 10 Dit cijfer geeft een minimum aan en is een extra-verho ging boven de normale jaarlijkse stijging van 4!4 Deze extra-productiviteitsverhoging kan niet in één jaar worden verwezenlijkt. Een verdeling over een drietal jaren komt waar schijnlijk het meest in aanmerking. Dit houdt dus in, dat in de drie eerstkomende jaren een productiviteitsverhoging van 4*/2 en ongeveer 3 V2 dus van 8 wordt, ge vraagd. Schattingen van het Centraal Plan Bureau maken het aannemelijk, dat wij in het jaar 1951 niet of niet ver boven de normale 4'/2 zullen uitkomen. Het lijkt doeltreffend, de jaren 1952, 1953 en 1954 te belasten met de extra-verhoging van ongeveer 3'/2 zodat voor elk dier jaren een verhoging van de arbeidsproductiviteit met bijna 8 wordt gevergd. De nog res terende maanden van het jaar 1951 kunnen De minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen, heeft een com missie geïnstalleerd, die hem advies zal uit brengen over de vraag of en in hoever het wenselijk is een herziening van de rege ling van de wettelijke tijd, zoals is voor gesteld door prof. mr. dr. G. van den Bergh, te bevorderen. De minister zei in een toespraak, dat professor Van den Bergh in zijn boekje „Klokhervorming" een geheel nieuw voor stel heeft gedaan, dat waard is ernstig te worden onderzocht. „Als een moderne Jules Verne heeft hij de weg gewezen, welke het mogelijk maakt tal van wensen op dit gebied te verwezenlijken". De minis ter noemde de te verwachten vergroting van de arbeidsproductiviteit, de besparin gen op financieel gebied, de geleidelijke overgang bij de afwijking van de normale tijd en het sneller of langzamer laten lopen van de klok, om aan te tonen, dat dit nieuwe plan vele facetten vertoont, welke bestudering door deskundigen op velerlei terrein noodzakelijk maken. Voorzitter der commissie is prof. dr. Th. Limperg jr. dan als aanloopperiode worden gezien. Op deze wijze kan de productiviteitsverhoging Toffliatti dreifft met Verzet bijdragen in het totale regeringsprogram- ma, waardoor het betalingsbalanstekort zal zijn opgeheven en het uitgangspunt voor een verdere stijging van de welvaart zal zijn gevormd door het voorhanden zijn van een efficiënt productie-apparaat, opge wassen tegen de buitenlandse concurrentie en van voldoende capaciteit om de grote hoeveelheid goederen te exporteren, die de basis van die welvaart moeten vormen. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank per 8 October blijkt de verdere ver betering van de deviezenpositie en de aan merkelijke versterking der kaspositie van het rijk. Sinds in de weekstaat van 20 Augustus het bezit aan goud en deviezen van de Nederlandse Bank een nadelig verschil van 200 millioen gulden heeft ver toond, is de verbetering van de netto de viezenreserve in versterkte mate voortge gaan. Op die datum was de totale reserve dicht bij de f 1 milliard gekomen. Nadien ;s deze gestadig toegenomen en deze week werd het surplus aan verrichtingen boven vorderingen teruggebracht tot 8,5 mil lioen, waarmede het deviezenbezit tot ruim 1186 millioen is opgelopen. Aanmerkelijk is ook de verbetering die de kaspositie van het rijk vertoont. Zij kan berekend worden op circa 118 millioen. Deze verbetering is ontstaan door de ver mindering van het rechtstreeks door de bank in disconto genomen schatkistpapier met 73 millioen, de verdwijning van de voorschotten aan het rijk, die bijna 10 millioen groot waren en het wederom ont staan van een saldo der schatkist bij de bank ten bedrage van 35 millioen. De daling van de biljetten circulatie met circa 45 millioen mag na het passeren van de ultimo normaal genoemd worden. Zij ligt thans nog juist boven de 2800 millioen. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof te Den Haag eiste Dinsdag tegen de 22-jarige soldaat G. B. uit Laren en de 22-jarige sergeant-majoor L. van P. uit Blaricum respectievelijk twee jaar en twee eneenhalf jaar gevangenisstraf wegens dief stal. B. had uit een geldkist, die Van P. in Batavia onder zijn beheer had, 10.000 gulden gestolen, na eerst met medeweten van Van P deze kist opengebroken te hebben. De krijgsraad te velde veroordeelde beiden enige tijd geleden tot twee jaar ge vangenisstraf met ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting en voor Van P. verlaging van rang tot soldaat laagste klasse. Tegen dit vonnis waren bgiden in hoger be roep gegaan. ROME. (Reuter). De Italiaanse commu nisten-leider, Palmiro Togliatti, heeft in het parlement in een debat over buiten landse zaken verklaard, dat er „verzets- kernen" tegen de herbewapening van de Europese landen van het Atlantische pact zullen worden gevormd. „Een grote verzetskern wordt reeds door onze partij gevormd", aldus Togliatti. In dien de Italiaanse regering niet breekt met het Amerikaanse drijven naar oorlog, zeide hij, zal zij „mannen tegenover zich vinden, die op het juiste ogenblik de weg zullen blokkeren". Heden zou een karavaan van personen- en vrachtauto's naar het parlement trek ken met een vredespetitie, die door 600.000 Napolitanen (de helft van de bevolking van Napels) getekend zou zijn en waarin geprotesteerd wordt tegen het feit, dat hun stad is uitgekozen als hoofdkwartier van het commando Zuid-Europa van het Atlantisch pact. De politie van Napels heeft gisteravond het grootste deel van de auto's, die naar Rome wilden vertrekken, tegengehouden. De ouders van de leerlingen der Zierik- zeese scholen, afkomstig uit geheel weste lijk Schouwen, hebben besloten hun kin deren thuis te houden, totdat de Rotter damse Tramweg Maatschappij hun eisen heeft ingewilligd. De ouders sturen hun kinderen pas weer naar school, wanneer er een voldoend aantal bussen beschikbaar is voor het vervoer en de tariefkwestie is ge regeld. Zij willen de verhoogde tarieven namelijk niet betalen. De ouders van de kinderen die op de fiets naar school gaan, hebben zich solidair verklaard en hielden eveneens hun kinderen thuis. Op Schou- wen-Duiveland beschouwt men dit als een groeiend verzet tegen de wijze waarop de R.T.M. het vervoer op het eiland regelt. De leerlingen uit de duinstreek, die steeds met de autobus naar Zierikzee konden rei zen, moesten met ingang van 8 October, toen de winterdienst van de R.T.M. inging, met de tram mee, waardoor zij te laat op school zouden komen en langer zouden moeten wachten op vervoer naar huis. De leerkrachten staan in deze aan de zijde van de ouders. Het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen stelt pogingen in het werk een bevredigende oplossing te vinden in het school-bus-tram-conflict. Hedenmiddag komt de vereniging van bur gemeesters en secretarissen op het eiland te Zierikzee bijeen om over deze kwestie haar oordeel te geven. De Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars, de Neder landse Toonkunstenaars Bond, de Neder landse Katholieke Bond van Musici en Ar- tisten, de Nederlandse Bond van Christe lijke Kunstenaars, de Nederlandse organi satie van Musici en Artisten en de Alge mene Nederlandse Bond van Kunstenaars en van Employés in de Kunst- en Amuse mentsbedrijven hebben besloten, de door de N.T.B. vastgestelde minimum honoraria voor medewerking van musici aan televi sie-uitzendingen over te nemen en op kor te termijn interventie van de regering te verzoeken om de eventuele schadelijke ge volgen van de televisie voor de kunstenaars op te vangen. Hoewel het totaalbedrag van de bloem bollenexport 1951 eerst aan het einde van het jaar kan worden vastgesteld, staat al wel vast dat deze hoger zal zijn dan de opbrengst in 1950. aangezien thans de mijlpaal van de f 100 millioen bereikt is op het tijdstip, waar op verleden jaar men pas de 83 millioen had gehaald. Per 30 September 1950 was 33.637 ton bloembollen geëxporteerd tot een bedrag van f83.802.719, op 30 September 1951 be droeg de uitvoer 38.452 ton ad f 99.199.724. Het leeuwendeel is dit jaar naar Engeland gegaan dat 15.551 ton afnam ter waarde van f33,2 millioen. Dat de export naar Engeland een krachtige stimulans zou ontvangen dooi de opheffing van de contingenteringsmaat- regelen werd algemeen verwacht. Zoals de zaken thans staan, zijn de verwachtingen niet beschaamd, waartoe een krachtige pro paganda voor het kopen van Hollandse bloembollen heeft bijgedragen. Die propa ganda heeft hier en daar verzet uitgelokt van Engelse vakgenoten, die daarvan schade vrezen voor de verkoop van het Engelse product. Amerika is nu definitief naar de tweede plaats verdrongen met 9045 ton ad f 27.8 mil lioen. Steeg het geldsbedrag met bijna een millioen gulden, het kilogewicht liep terug van 9124 tot 9045 ton. Canada vertoont enige stijging: 1441 ton ad f 3.1 millioen in 1950 tegen 1506 ton ad f 3.7 millioen in 1951. „Het loopt gelukkig nogal los", zei de boswachter. Hij heeft z'n voet waarschijnlijk alleen maar verstuikt!" Bunkie vertelde ook aan oom Tripje, hoe het was gekomen. „Nou, we zullen je eerst maar eens netjes thuis brengen", stelde oom Tripje voor. „Dan zullen we er de dokter maar eens naar laten kijken. Ik dank u wel voor uw hulp, boswachter!" „O, dat is niets, hoor", lachte de man. „Ik hoop, dat de jongeman weer gauw gezond rondhuppelt!" Ze namen allen afscheid van de vriendelijke boswachter. Bunkie werd voorzichtig in de auto gedragen en toen stapten ook de anderen in en reden ze weg. Als Bunkie's voet niet zo'n pijn had gedaan, zou hij het ritje best leuk gevonden hebben! Het duurde niet lang, of de auto stopte voor hun huis. Met de patiënt gingen ze voor zichtig de trap op, en hij werd op een stoel gezet, met z'n benen op een zacht kussen. Toen belde oom Tripje de dokter op Ten aanzien van Zweden, dat per hoofd der bevolking in verhouding de meeste bloembollen afneemt, was men hier en daar pessimistisch gestemd. Toen verleden jaar ook Zweden ..vrij" kwam. nam de export naar dit land zo opvallend toe dat men vreesde dat in 1952 een terugslag merkbaar worden moest. Toch is de export naar Zweden ook dit jaar weer groter dan verleden jaar, toen men 4132 ton* verzond ad f 11.4 millioen tegen 4232 ton ad f 13 millioen in 1951! De export naar Frankrijk is eveneens ge stegen van 1148 ton ad f 3.9 millioen in 1950 tot 1525 ton ad f5.1 millioen in 1951. Ook hier is krachtige propaganda gemaakt. Half Duits ei Dat de export naar Duitsland aanzienlijk is teruggelopen, was na het mislukte libera lisatie-experiment niet anders te verwachten en men is in de bollenstreek over het alge meen nog blij dat het „halve ei" zo royaal is uitgevallen. Vorig jaar verzond men naar West-Duitsland 4448 ton ad f 10.4 millioen, dit jaar is het slechts 3337 ton ad f7.5 mil lioen. Toch is ook onder de huidige belem merende omstandigheden Duitsland een afnemer van betekenis en men is ervan overtuigd dat onder normale omstandig heden die betekenis nog sterk zal toenemen. De Kanaal-eilanden, klein maar dapper, bereikten dit jaar voor het eerst het millioen (525 ton) en al is de export naar Zuid-Afrika nog niet op het oude peil, van 33 ton ad f 65.256 steeg ze toch naar 66 ton ad f 140.132. In Denemarken en Noorwegen liep de ex port een weinig terug, maar Finland ver dubbelde de afname tot 427 ton ad f 1,2 mil lioen. De export naar Oostenrijk is aanzien lijk in betekenis gedaald. Opvallend is ook dat Venezuela dat vorig jaar niet meer dan 610 kg. afnam, thans bijna 7 ton bestelde tot een bedrag van f 24.800. De bloembollenexporteurs zouden dus te vreden kunnen zijn. indien deze toenemende vraag bij een matige oogst niet had geleid tot hoge prijzen. Anderzijds beleven .voor het eerst na lange tijd, de kwekers weer eens enkele goede jaren. (Reuter). Langs de 240 kilometer lange weg, welke Prinses Elizabeth en haar echtgenoot, de Hertog van Edinburgh, per trein van Montreal naar Quebec aflegden, werden zij overal begroet door juichende Canadezen, die zich bij de stations en op andere geschikte punten langs de spoorweg hadden verzameld. De Prinses en haar gemaal brachten de nacht door in de uit tien wagons bestaande speciale trein, welke voor het grootste ge deelte van de reis hun tehuis zal vormen. Bij het bezoek aan Quebec waren naar schatting honderdduizend mensen op de been. Het enthousiasme op straat was zo groot, dat de hoge bezoekers het niet waag den de kap van de auto te sluiten, hoewel zij kennelijk huiverden van de kille wind. Behalve met een spaarbanksaldo van f 100, waarmee burgemeester Kwint hem bedacht, is Velsens 50.000ste burger op zijn eerste levensdag ook nog verrijkt met een levensgrote voetbal. De vader van de kleine Johannes, de heer A. Bakker uit Sant poort, is namelijk lid van de elftalcommissie van Stormvogels en dit feit was voor deze voelbalclub een gerede aanleiding om de feest-baby maar meteen een volwassen lederen monster" cadeau te doen. Piet Kraak kwam het geschenk overhandigen, dat moeder Bakker nog wel een jaar of wat in de kast zal moeten bewaren. Reclasseringscollecte De reclasseringscollecte die te Hillegom werd gehouden, heeft netto 408.29 opge bracht. Van den Endelaan voorrangsweg Verscheidene verkeersongevallen hebben reeds plaats gehad op het kruispunt v. d. Endelaan-Molenstraat-Wilhelminalaan te Hillegom. Het verkeer van Haarlem naar Leiden wordt via deze laan buiten het centrum van Hillegom om geleid, maar terwijl de hele rijksweg voorrangsweg is geldt dit niet voor v. d. Endelaan, waar dus de re gel geldt dat rechts voorrang heeft. Teneinde aan deze ongewenste toestand een eind te maken hebben B. en W. van Hillegom besloten het verkeer op de v. d. Endelaan in het vervolg voorrang te ver lenen. Ferd. Koolbergen is niet voor „Krates" verantwoordelijk De heer Ferd. Koolbergen verzoekt ons mede te delen, ter rectificatie van een eerder verschenen bericht, dat hij dit seizoen niet als regisseur verbonden is aan de toneel vereniging „Nut en Genoegen" te Heemstede en dus ook geen verantwoordelijkheid draagt voor de onlangs door deze vereniging gege ven uitvoering van „Krates". Jubileum Wilhelminaschool In de herdenkingsdienst, die op Vrijdag 9 November in de Ned. Herv. kerk zal worden gehouden naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de Wilhelminaschool zal ds. C. de Ru, voorzitter van het school bestuur, een historisch overzicht over ont staan en ontwikkeling van de school ge ven. Vervolgens zal ds. A. K. Straatsma te Den Haag, die tijdens de oprichting van de school predikant te Zandvoort was, over zijn belevenissen in die periode het een en ander mededelen. Alhena. pass. 8 St. Vincent. Arendskerk, 8 van Singapore n. Hongkong. Abbedijk, 8 te Havana. Arundo, te Montreal v. Swansea. Aalsdijk, 8 180 m. Z. Bermudas. Agamemnon, 8 600 m. W.ZW. Flores n. Antw. Almkerk, 8 180 m. O.ZO. Dondrahead n. Colombo Amsteipark, 0 van Amsterdam te Narvik verw. Arnedijk, 8 700 m. O.NO. Bermudas n. Antw. Averdijk. 8 200 m. Z.ZW. Cape Race n. Antw. Agatha, 6 Port Swettenham naar Pladju. Alphacca, 8 520 m. N. ten O. Beien. Andijk, 8 910 m. W. Flores naar Londen. Abbekerk, 8 van Hamburg naar Antwerpen. Arkeldijk, 8 te Norfolk v. Baltimore. Alioth, pass. 9 Recife naar Rio de Janeiro. Amst.eldijk, 9 van Antwerpen. Amstelland, oass. 10 Finisterre. Arkeldijk, 8 van Norfolk naar New Orleans. Aardijk, 10 te Rotterdam van Antwerpen. Albireo, 10 te Rotterdam van Buenos Aires. Alphard, 11 te Rotterdam v. Fort Alegre. Alpherat, 10 te Rotterdam van Baltimore. Akkrumdijk, 9 te Marseille. Borneo, 8 v. Belawan naar Suez. Bantam, 3 te Galveston. Bloemfontein, 9 te Antwerpen Bonaire, 8 v. Paramaribo n. Plymouth. Bali, 9 nog te Belawan. Barendrecht, 8 dwars Djeddah. Blijdendijk, pass. 8 Sable eil n. Antwerpen. Britsum, 8 250 m. O. ten N. Flores. Baarn, 9 te Valparaiso. Bennekom. 9 van Callao naar Huachi. Boskoop, 9 van Curagao naar Aruba. Boschfontein, 10 Marseille verwacht. Boissevain, 5 te Durban. Cistula,8 te Trinidad v. Port Harcourt. Cl-.ama, pass. 8 Scilly's. Corilla, 8 Ras al Hadd. Cottica, 8 150 m. N. ten O. Finisterre n. Madeira. Cronenburgh. pass. 8 Ouessani. Clio, 4 v. Demerara naar Jamaica. Clavella, 8 660 m. Z.ZO. Torre Str. Callisto, 12 Rotterdam verwacht. Caltex Leiden, 10 te Rotterdam van Sidon. Duivendrecht, 13 v. New York te Londen verw Delfland, pass. 8 Cp. St. Thome n. Bahia. Douro, 8 175 m. O. ten Z. St. Maria. 31) Burgess' stem nog gezicht verried enige emotie. „Nou ja, er komen in deze tijd heel wat vreemdelingen naar Parijs." De volgende twee dagen zwierf Branni- gan door Parijs. Hij werd er van op de hoogte gehouden, dat Burgess nog niet. zijn hotel had verlaten. Brooke was niet in de buurt van het Ritz geweest en had geen enkel contact gehad met een van de leden van de staf van Burgess. Het enige was, dat hij na twee dagen een rapport kreeg van Dale uit Londen. „Het zal u interesseren te vernemen", zo schreef Dale, „dat Johnny Pullinger in Birmingham werd geboren en nu twee en veertig jaar oud is. Toen ik hem onder vroeg vertelde hij me dat hij in Carlisle geboren was. Hij beantwoordt aan vele kentekenen die wij Garrett toekennen. De zelfde leeftijd, dezelfde geboorteplaats, is verschillende malen in Amerika geweest, en houdt van luxe, dus is verzot op geld. Wilt u dat ik deze richting insla?" Brannigan floot zachtjes voor zich heen. Maar hij voelde meteen iets als een twijfel opkomen toen hij zich bedacht, dat Pullin ger geruime tijd in de gevangenis had gezeten sinds de chantage op Burgess be gonnen was. Natuurlijk had een van zijn agenten het voor hem kunnen voortzetten maar waarschijnlijk leek dit toch niet. Toch voelde hij er niets voor, nu in te grijpen. Het zou de ontsnapping van de moprdenaar van Marshall en Turnbull betekenen, want die kreeg genoeg kans om weg te komen, wanneer Pullinger nu achter slot en gren del werd gezet. Niet als hij wist waar Burns te vinden was, maar dat was nu juist de moeilijkheid „Hallo", zei op dat moment een meisjes stem verrast. Brannigan keek op en zag Mary Waring naast zich staan met een paar koffers, dus kennelijk juist gearriveerd. Haar glimlach straalde hem tegemoet. „Ik ben zo gauw mogelijk gekomen", verklaarde ze eenvoudig. Brannigan moffelde de brief van Dale in zijn zak. „Ik heb hier een kamer besproken voor u omdat ik dan makkelijker een oogje op uw welzijn kan houden. Laat uw bagage boven brengen en kom daarna een kopje koffie drinken. Ik zal proberen te vertel len, wat er gebeurd is de laatste dagen." Een half uur later zaten ze genoeglijk een vermouth te drinken. Brannigan ver telde over zijn ervaringen, waar Mary slechts met een half oor naar luisterde, zó enthousiast als ze was over de omge ving, waar ze zolang naar had verlangd en van had gedroomd. Brannigan vertelde echter niets over de laatste inlichtingen die hij van Dale had gekregen. „Hebt u het gevoel, dat de zaak dicht bij een ontknoping staat?" Brannigan knikte bevestigend. „Ik geloof, dat we voor belangrijke ge beurtenissen staan. De centrale figuur waar we mee te maken hebben, is iemand die een perfecte zenuwenoorlog kan leiden. Hij rekent er op, Burgess murw te kunnen krijgen. Gebeurt dat niet, dan slaat hij toe." „Ik kan u niet alles vertellen, want hoe minder u weet, des te veiliger zult u zijn." „Maar ik heb toch niets van Jeremy te vrezen. „Ik hoop van niet. Maar vergeet niet, dat slechts weinigen hun gevoelens kunnen beheersen. Toen Brooke in deze zaak ge mengd werd, wist hij niet, dat hij u zou ontmoeten." „Is het nodig, dat ik hem nog eens ont moet? Ik ben bij hem weggelopen omdat hij me niet in vertrouwen wilde nemen." „Moeilijk te zeggen. Maar ik dwing u tot niets. U kunt terug, als u wilt." „In geen geval. Ik ben hier op uw ver zoek gekomen nadat ik heel goed over wogen heb of ik aan dat verzoek gehoor moest geven of niet. Maar ik zou het wel op prijs stellen een verklaring van hem Drente, 9 van Singapore naar Makassar. Enggano, 8 te Port Said. Ena, 8 325 m. NO. Sombrero eil. Esso Amsterdam. 8 730 m. ZW. Flores. Etrema, 10 te Curagao verw. v. Maracaibo. Eemdijk, 9 v. Rotterdam n. Golf 10 te Antw. Friesland (KRL), 7 v. Penang n. Port Swetten ham. Gaasterkerk, 8 v. Durban n. Lorenzo Marques. Groote Beer, 9 ten anker rede T.i. Priok. Gordias, pass. 8 Finisterre n. Gibraltar. Ganymedes, 5 v. New Orleans n. Laguaira. Grootekerk. 9 v. Port Elisabeth te East London. Hera. 8 van Baltimore naar Nederland. Hercules, pass. 8 Ouessant n. Antwerpen. Haarlem, 10 Kingston verwacht Hermes, 9 van Hamburg naar Antwerpen, Hersilia, 10 v. Curagao naar San Juan. Hestia,9 van Punta Cardon n. Maracaibo. Hoogkerk, 10 te Tabaco. Java, 9 Balikpapan verwacht. Jupiter, 10 te Amsterdam v. Levant. Klipfontein. 8 v. Port Elisabeth naar Kaapstad. Kota Agoeng, 8 v. Semarang n. Soerabaja. Kota Gede, 8 v. Belawan naar Tj. Priok. Kieldrecht, 9 te Rotterdam v. Antwerpen. Kota Baroe, 10 van Genua naar Port Said. Kota Inten, pas. 9 Lands End Lemsterkerk, 8 van Marseille. Lombok. 5 van Semarang. Lissekerk, 8 van Aden. Loosdrecht, pass. 8 Gibraltar naar Boulogne. Lindekerk, 8 nog te Khorramshar. Leerdam, 9 te Philadelphia. Mariekerk, pass. 8 Chago eil naar Fremantle. Mirza, 8 v. Mersey naar Ceuta. Maashaven, pass. 8 Finisterre. Metula, 8 in Golf van Oman. Muiderkerk, 8 380 m. N.NW. Cochin n. Calcutta. Malvina, 5 v. Buenos Aires n. Montevideo. Monica, 6 van Preston te Dublin. Myonia, pass. 8 Kp. Melville. Maasland, 10 te Amsterdam van Hamburg. Mapia, pass. 9 Finisterre. Meerkerk, 9 van Durban naar Kaapstad. Mitra, 9 v. Gibraltar. Melampus, 8 te Djakarta. Noordwijk, pass. 9 Finisterre 13 Sas v. Gent verwacht. Notos, 6 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo. Omala, 3 van Singapore naar Miri. Oran.iefontein, 8 250 m. Z. Cp. Palmas. Overijsel, 8 575 m. ZÓ. Diego Garcia n. Aden. Oranje. 10 Southampton verwacht. Oberon, 10 te Maracaibo verw v. Porto Cabello. Parkhaven, 9 te Wabana verw. Phrontis, 9 Djeddah verwacht. Polyphemus, 8 van Suez naar Aden. Prins Willem V. 8 v. Le Havre n. Antwerpen. Prins Willem II, 8 240 ma ZO. ten O. Bermudas. Poseidon, 8 800 m. NO. Barbados. Prins Frederik Hendrik, 8 350 m. Z. ten O. Kp. Farwell naar Hamburg. Papendrecht, 10 te Rotterdam v. Saltend. Ruys, 8 van Santos. Roepat, 8 560 m. N.NO. Bermudas. Rempang, 10 v. Amsterdam n Antwerpen. Rijnland, 8 v. Amsterdam te Hamburg. Raki, 9 van Makassar te Balikpapan. Roebiah, 10 v. Tj. Priok te Cheribon verwacht. Rijnkerk, 8 230 m. O.ZO. Madeira n. Antw. Sarangan, 9 Manilla verwacht. Stad Dordrecht, 9 17 u. Rotterdam verwacht. Salawati, 8 dwars Oporto. Saroena, pass. 8 Str. Banka. Sarpedon, 8 750 m. W.ZW. Ouessant. Schie, pass. 8 Kp. Bon naar Malta. Sliedrecht, pass. 8 Perim. Sunetta, pass. 8 Azoren. Stad Vlaardingen verm 10 v. Emden n. Narvik. Salland, 8 v. Montevideo naar Santos. Saparoea, 9 van Calcutta naar Madras. Soestdijk, 10 Aden verwacht. Stad Alkemaar, pas. 9 Azoren. Stad Haarlem, 9 van Huelva naar Rotterdam. Schiedijk, 9 v. New Orleans n Newport News. Sibajak, verm. 13 v. Rotterdam. Sommelsdijk, 10 te Rotterdam v. Houston. Straat Soenda, 6 van Kobe n. Buenos Aires. Ternate, pass. 8 Aden naar Djeddah. Tjipanas, 8 v. East London n. Port Elisabeth. Tjimenteng, 5 van Buenos Aires naar Japan. Tomini, verm. 11 v. Rotterdam n. Soerabaja. Taria, 8 120 m. ZW. Kreta. Tiba, 8 300 m. NO. Bermudas. Tjipondok, 8 240 m. N. ten O. Billiton. Tjisadane, pass. 8 Sabang naar -Mombassa. Tjitjalengka, 8 van Singapore naar Muntok. Trajanus, 4 v. New Orleans n. Curagao. Tero, 9 te Delfzijl van Baltimore. Themisto, 9 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Tiberius, 10 te Paramaribo verwacht. Tjibesar, 7 van Nagoya. Tjikampek, 7 te Osaka. Tabian, 9 van Ti. Pandan naar Tj. Priok. Tarakan, 9 van Djeddah naar Tj. Priok. Tegelberg, 9 van Hongkong naar Yokohama. Volendam, pass. 9 Belle Isle. Veendam, 9 te New York van Rotterdam. Weltevreden, 9 van Singapore. Willem Ruys, 9 140 m. W. ten N. Sabang naar Belawan. Westland, 10 te Buenos Aires verwacht. Willemstad, 10 Ponta del Gada verwacht. Waibalong. 10 v. Singapore te Balikpapan verw. Woensdrecht, 8 150 m. O. Rio Grande. Winterswijk, 8 60 m. N.NO. Algiers. Westerdam, 8 100 m. NO. Sable Isle. Willem Barends, 8 1000 m. NO Martinique. IJsel, 8 700 m. ZW. Flores. Zijpenberg, 8 v. Casablanca naar Rotterdam. Zonnewijk, 8 780 m. O. ten N. Bermudas. Zuiderkruis, 9 300 m. W. Torrestraat. te horen voordat ik nog iets met hem te maken krijg." „Misschien is het inderdaad erg moeilijk voor hem om wie dan ook in vertrouwen te nemen", suste Brannigan. „Ik heb zo'n idee, dat hij op gevaarlijk ijs loopt en dat zelf heel goed weet. Maar het is zeer wel mogelijk, dat hij geen slechte schaats rijdt, maar een goede." Mary overwoog die mogelijkheid. „Ac- coord, maar dan begrijp ik niet goed, waar om u mij hier nodig hebt." „Omdat u niet veilig bent in uw woon plaats en in Parijs niet onveiliger dan in Londen. Het terrein van actie heeft zich naar Parijs verplaatst en, wie weet, kunt u hier nog van nut zijn." Mary verzoende zich met die gedachte en begon weer aandacht te krijgen voor haar omgeving. Meteen werd ze weer op genomen in de sfeer die Parijs zo aantrek kelijk maakt voor de vreemdeling. Brannigan vroeg of haar ouders bezwa ren gemaakt hadden tegen haar tocht naar Parijs. „Ze waren volkomen van streek. Mis schien denken ze wel, dat ik zo'n beetje samen leef met Brooke, want ze weten op een of andere manier dat die ook naar Parijs is gegaan. Kent moet we] fantastische verhalen hebben verteld. Ik begrijp niet goed waarom, want hij wilde zelf naar een van die feestjes van Jeremy, toen ik er niet heen wilde. Het is een aardige ke rel, maar hij is wat conservatief in zijn opvattingen." Toen zij nog een wandelingetje maakten, kwam Mary geheel onder de bekoring van Parijs, zodat ze na een half uurtje Branni gan een arm gaf en vroeg, of hij daar be zwaar tegen had. „Kind, ga je gang, ik ben oud genoeg om je vader te zijn." Op dat moment hield Mary abrupt stil. „Kijk!" Jeremy Brooke kwam uit een bioscoop, enkele tientallen meters voor hen uit. Hij liep weg, zonder het tweetal te hebben gezien. „Het spijt mij, maar dat gaf me wel even een schok, hem hier weer te zien." „Stil maar, alles komt wel in orde. Kom je vanavond met me dineren?" Toen zij terugkwamen in het hotel, werd hem een brief overhandigd. Met een ver ontschuldiging tegenover Mary scheurde Brannigan hem meteen open. „Goed nieuws", zei hij even later grin nikend. „Een hele troep kwalijke lieden heeft plaatsen besproken op de nachtboot van Engeland naar hier. Het gaat gebeuren. Er komt schot in de zaak HOOFDSTUK XV Toen Jeremy besloot weer eens een dans avondje te organiseren, werd Brannigan daar onmiddellijk van op de hoogte gesteld Brooke maakte trouwens helemaal geen geheim van zijn plannen. Integendeel, hij praatte er een paar dagen tevoren tegen over iedereen over en inviteerde een on noemelijk aantal mensen. Oorspronkelijk leek hij weinig kennissen te hebben in Pa rijs, maar geleidelijk aan vonden heel wat mensen de weg naar zijn kamers, waar hij een onmetelijke gastvrijheid ten toon spreidde. Brooke werd voortdurend door detectives in de gaten gehouden, maar die bemerkten niets van enig contact tussen hem en dr. Stahl of een ander lid van de staf van Burgess. „We gaan vanavond samen dansen", kon digde Brannigan aan, toen hij die middag Mary ontmoette. Mary was enthousiast, maar haar vreug de bekoelde aanmerkelijk, toen ze hoorde ■dat ze naar Jeremy gingen. „Kunnen we niet ergens anders heen gaan?" „Ik heb een speciale reden, om juist naar Jeremy te gaan", legde Brannigan uit. Zij accepteerde dit zonder meer en legde zich bij het onvermijdelijke neer. Haar stem ming vrolijkte weer wat op, toen Branni gan haar vertelde over Montmartre, het uitgaanscentrum van Parijs, waar zij heen zouden gaan. Aan een tafeltje bij de dansvloer van een restaurant aan de Place Pigalle, waar Brooke zijn gasten zou ontvangen, bestelde Brannigan een fles champagne, tegen de protesten van Mary in. Zij genoot en was zozeer in beslag genomen om de sfeer van deze gelegenheid in zich op te nemen, dat zij eerst geruime tijd later bemerkte dat de grote hoofdtafel van de zaal inmiddels door een groot gezelschap bezet was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6