Oost-Duitse campagne had tot doel inschakeling bij Westen te saboteren Engeland giet olie op golven en dient nieuwe resolutie in Waarh een Vertrek Britse bezettingstroepen conditie voor Egypte's deelneming in Atlantisch pact Bradley's advies voorkwam gebruik atoombom in Korea Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rede van Grotewohl was démasqué „Besprekingen tussen Bonn en Hoge Commissie moeten eindigen" Washington veroordeelt Egyptische houding Demonstraties tegen buitenlanders in Cairo en Alexandrië De aap komt uit de mouw Proefraket viel vlak bij stadje Eisenhower geeft overzicht van de Russische sterkte Het woord is aan Vechtpartij in speel- gelegenheid te Amsterdam Wens tot hervatting besprekingen met Perzië Verbindingsofficieren in Panmoendjom zijn het nog niet eens Koffiebonnen 66e JAARGANG No 80 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 11 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 244 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman rpE OTTAWA, waar de Atlantische Raad X in September vergaderd heeft, is door ministers van Buitenlandse Zaken gespro ken over de wenselijkheid van Atlantische federatie. Dat is niet in de communiqués tot uiting gekomen, die de indruk hebben gewekt dat het enige onderwerp van be tekenis eigenlijk de toelating van Grieken land en Turkije was waartoe men be- i sloot, behoudens ratificatie door de twaalf betrokken parlementen. Clarence Streit wijt in twee artikelen in „Freedom and Union", die de N.R.C. uitvoerig heeft weer gegeven, „het falen van de verklaring van Ottawa" aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson. Hij spreekt over de chronische neiging dei- Amerikaanse diplomatie om „roekeloos voorzichtig" te zijn. Hij citeert een Ameri kaans journalist, Edgar Mowrer, die in zijn land tot een diplomaat zeide, dat hij nog steeds op zoek was naar een diplomaat die handelde alsof hij meer bevreesd was dat de democratieën te langzaam dan dat zij te snel naar federatie streefden. Acheson, zegt Streit, ging te Ottawa I voort, zich met de beslissende stem van de Amerikaanse federale unie te verzetten tegen de revolutionnaire methode, waarmee zij zelf werd geschapen en zich aan de zijde te plaatsen van wat de Pruisen „Real- politik" noemen. Hij verkoos de vrije we reld militair en economisch te wapenen zonder haar in morele en geestelijke zin te pantseren. Hij legde zich erop toe, de de- mocratieën te versterken niet door hun ge brekkig verbond te verenigen tot organi sche unie, maar door kracht te zoeken in het aantal. Ottawa gaf in werkelijkheid een strijd tussen de militairen en niet-militai- ren te zien. De V. S. legden het accent zo sterk op het militaire aspect, dat Canada en al de Europese leden zeer critisch ge stemd waren over de Amerikaanse leiding. Niettemin constateert Streit vooruitgang in de richting van federatie. Hij noemt de Nederlandse minister Stikker, die als eerste in een geheime vergadering aandrong op een beginselverklaring tot samenvoeging j van de Atlantische gemeenschap, de eerste die de term „Atlantische Federale Unie" daar uitte. Tot die verklaring werd (met Acheson's instemming) besloten, ook tot instelling van de commissie van vijf, die rapport zal uitbrengen en waarin Van Zee land (België), Pearson (Canada), de Gas- peri (Italië), Stikker (Nederland) en Lange (Noorwegen) zitting hebben. Zij koesteren allen hartelijke sympathie voor de gedachte van Atlantische Unie. Later hebben de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Morrison (aan een lunch) en tenslotte ook Acheson verklaringen af gelegd: de eerste wel in gunstige zin, maar 1 voorbehoud makend over de dag waarop zoiets bereikt zou kunnen worden, en Ache son met veel reserve, zich vasthoudend aan de z.g. functionele methode, nog steeds af kerig van de grondwettige benadering van het doel. Dat het belang van de ontwikke- ling aan de meeste Amerikaanse kranten- i lezers ontgaan is schrijft Streit, zoals ge zegd, aan Acheson toe. Hij verwijt hem dat Amerika verzuimt, de vrije mensen zowel moreel als militair te wapenen. Herhaaldelijk is op deze plaats bezorgd heid geuit omtrent di eenzijdigheid in de leiding die Amerika aan de vrije wereld poogt te geven, die sinds Europa's verzwak king op dit machtige land is overgegaan. Herhaaldelijk is ook hier gezinspeeld op de grote vraag: hoe denkt het Westen met het Oosten tot overeenstemming, tot een modus vivendi, een vorm van vredig naast elkaar leven, te komen? Want in bewanening ligt geen toekomst: zonder werkelijk streven naar overeenstemming herbergt zij zelfs een groot gevaar in zich. Er zijn in de laatste jaren van „koude oorlog" verschei dene scherpe geschillen geweest, die niet tot een uitbarsting hebben geleid. Men kan er niet op rekenen dat dit zo blijven zal in een naaste toekomst, die geen ander uit zicht dan zich uitbreidende bewapening schijnt te bieden. Waartoe moet die ten slotte leiden? Wat is het plan? Waar blijft de waarlijke eenheid van het Westen? Het .onrustwekkende verschijnsel doet zich gel den, dat de Amerikaanse politiek slechts op een beperkt terrein schijnt te kunnen han delen, dat het haar aan gevoel voor ver houdingen en waarden schijnt te ontbre ken, dat zij in verbeeldingskracht en in tuïtie tekortschiet. Menigeen zal geneigd zijn dit uit te strekken tot „de Amerika nen". Dat gaat te ver: het bestaan van een beweging als die van Streit, die al vóór de oorlog de actie voor Atlantische Unie heeft ingezet en die onder politici ook medestan ders telt, bewijst het tegendeel. Maar op het Amerikaanse politieke beleid komt het aan: waar stuurt dat heen? Reikt dat ver der dan bewapening en economische beslui ten? Reikt het ook anderszins zoals het zeker zou moeten doen als het leiding wil geven, over de grenzen van het eigen land? Vrome wensen betreffende een niet nader aangeduide toekomst brengen het Westen niet verder. En aan sterke aandrang zowel van Frankrijk, dat in zware financiële zor gen leeft als van Engeland, dat nu zowel ten aanzien van Egypte als van Perzië in ernstige moeilijkheden verkeert, ontbreekt het. Beide landen hebben extra-hulp van Amerika nodig. Dat de huidige positie der kleine landen in het Atlantisch Pact geens zins tot blijmoedige beschouwing aanlei ding geeft is dus duidelijk. Opnieuw moet aangevoerd worden dat het meer dan ooit gewenst is, dat de volken zelf zich rekenschap van hun toestand ge ven. Dat wil natuurlijk zeggen: al diegenen in die volkep, die daartoe de nodige be langstelling en aandacht kunnen bijbren gen. Wij zijn er ons wel bewust van dat dit enige inspanning vergt. Het gebrek aan coördinatie, aan duidelijke samenhang in het Westelijke internationale beleid is daar mede oorzaak van. Men verwart zich licht in de velerlei organisaties met min of meer problematische letter-combinaties, men zucht bij de vele conferenties die geen of reinig resultaat opleveren, men krijgt de indruk dat aanvankelijk-eenvoudige ge dachten in een warwinkel van argumenten, reserves en uitstel verdrinken. Wij moeten niettemin om aandacht en belangstelling blijven vragen, want van deze moeizame wording van nieuwe ver houdingen in de wereld op een weg die zij zal móeten volgen omdat er geen andere is hangt ons aller lot af. En het zijn de volken die tenslotte voor grote gebeurte nissen zullen komen te staan R. P. BERLIJN, 10 October (Reuter) De Oost-Duitse eerste minister Otto Grotewohl heeft vandaag in een speciale vergadering van het Oost-Duitse parlement ver klaard, dat het merendeel van de 14 punten van het West-Duitse parlement voor verkiezingen in geheel Duitsland aanvaardbaar zijn. Enkele punten dienen echter nader besproken te worden, met name het punt aangaande internationaal toezicht op de verkiezingen. „Tot elke prijs moet worden verhinderd, dat de regering van Adenauer haar besprekingen met de Westelijke geallieerden over de herbewapening van West- Duitsland zou voortzetten". Grotewohl zeide verder, dat het Oost- Duitse parlement het West-Duitse parle ment zou moeten verzoeken, Adenauer te gelasten, onmiddellijk de huidige onder handelingen met de geallieerde Hoge Com missarissen, die ten doel hebben West- Duitsland in de Atlantische organisatie op te nemen en aan een Europees leger te laten bijdragen, af te breken. Grotewohl stelde de Volkskamer voor, de West-Duitse Bondsdag opnieuw uit te nodigen voor besprekingen over twee kwesties, namelijk vrije en geheime ver kiezingen om te komen tot de vorming van een verenigd, democratisch en vredelie vend Duitsland en de spoedige sluiting van een vredesverdrag, inhoudende de terug trekking van alle bezettingstroepen. Volgens Grotewohl zouden de onderhan delingen van Adenauer met de Westelijke geallieerden, die het verlenen van meer souvereiniteit aan West-Duitsland ten doel 'nebben, de scheiding van Duitsland slechts accentueren en Duitsland onvermijdelijk in een oorlog betrekken. Het West-Duitse program van 14 punten noemde Grotewohl een onvolledig ant woord. Hij deed .een beroep op de West- Duitse Bondsdag ditmaal een „volledig antwoord" te geven. Grotewohl noemde het een grote vergis sing te menen, dat de buitenlandse mo gendheden de eenheid van Duitsland zou den kunnen herstellen zonder dat de Duit sers hierin een aandeel zouden hebben. Zelfs al zouden de bezettingsmachten over eenstemming bereiken over de eenheid van Duitsland, dan zouden de Duitsers toch de plicht hebben onderling tot een overeen komst te komen, teneinde dit besluit te bekrachtigen. De Volkskamer heeft na de rede van Grotewohl de West-Duitse Bondsdag twee vragen doen toekomen: „Gaat gij er mee accoord, dat vertegenwoordigers van Oost en West-Duitsland de belangrijkste vragen rnet betrekking tot ons land bespreken en stemt gij er mee in, dat zij spreken over vrije verkiezingen voor geheel Duitsland en het sluiten van een Duits vredesver drag, gevolgd door de terugtrekking van alle bezettingstroepen". Grotewohl verklaarde: „Wij wachten op een snel, duidelijk en volledig antwoord van Bonn". Dr. Adenauer, de West-Duitse kanselier, heeft de tekst van de rede van Grotewohl met zich mee genomen om die gedurende de rit naar het slot Röttgen de verblijf plaats van de Britse Hoge Commissaris, waar hij besprekingen zal voeren over de toekomst van West-Duitsland, te bestude ren. Achterdocht en afwijzing Uit de eerste reacties te Bonn op de rede van Grotewohl blijkt, dat de West- Duitse politici hun houding van sterke achterdocht en scepticisme handhaven. De deskundige voor buitenlandse aangelegen heden van Adenauers christendemocrati sche partij, dr. Kiesinger, verklaarde: „Grotewohls rede bewijst duidelijk, dat de Oost-Duitsers alleen maar uitstel wensen". Volgens de West-Duitse minister voor aan gelegenheden betreffende geheel Duitsland, dr. Kaiser, „is Grotewohls enige hoop, de Duitse bevolking door zijn aanbod tot het voeren van besprekingen te verwarren. Hij wil tijd winnen om de basis te leggen voor de instelling van een communistisch her enigd Duitsland. Waarom zegt hij niet, of hij voor of tegen internationale controle is?" De nadrukkelijkste verwerping van Gro tewohls voorwaarden kwam van de West- Duitse industrie. Het antwoord aan Grote wohl moet een duideliik „neen" zijn, aldus de voorzitter van de West-Duitse in dustriebond, Berg. „De industrie zal niet accoord gaan met een afbreken van de be sprekingen met de geallieerden door de West-Duitse regering, zoals Grotewohl wil", aldus Berg. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gaf de volgende commentaar: „Frankrijk staat evenals voorheen een verenigd Duitsland voor, mits dit het resultaat is van vrije verkiezingen en de op deze wijze gekozen regering eveneens vrij is". Indien Grote wohl en Adenauer ovei'eenstemming kon den bereiken over het houden van verkie zingen, zo voegde hij er aan toe, zou een overeenkomst tussen de vier bezettende mogendheden de volgende noodzakelijke stap zijn. Van Britse zijde werd verklaard, dat Grotewohls rede niet de indruk wekt dat de Russen bereid zijn „een hoge prijs te betalen". Volgens Britse opvatting ver sterkt de rede de indruk, dat Moskou aan Grotewohl geen opdracht heeft gegeven op realistische grondslag voor het herstel dei- eenheid te werken, doch dat de gehele campagne slechts bedoeld is om het Was- hingtonse program voor de inschakeling jocooooccooooooooooi (Van onze correspondent te Bonn) De Oost-Duitse premier Grotewohl is zo vriendelijk geweest, in zijn rede gis teren voor de Volkskamer zichzelf te ontmaskeren. Na alle complicaties, gis singen en dubbelzinnigheden van de laatste weken hebben de communisten zelf de oplossing gegeven van het raad sel, dat in hun voorstel tot het houden van vrije Duitse verkiezingen was ver vat. Nu is wel duidelijk, wat zij-hebben nagestreefd. Zij hebben alleen maar de Westelijke politiek, gericht op de in schakeling van West-Duitsland bij de Westelijke Wereld, willen saboteren. De kern van Grotewohls betoog voor de Volkskamer was namelijk de voorwaar de, dat West-Duitsland, voordat het met de Oost-Duitse communisten over de eenheid van Duitsland zou gaan spreken, zijn onderhandelingen met de Westelijke mogendheden over de besluiten van Washington zou stopzetten. van West-Duitsland in de verdediging te verhinderen. De besprekingen vlotten niet De Westelijke Hoge Commissarissen en kanselier Adenauer hebben na hun bijeen komst van Woensdag een communiqué uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat zij hun deskundigen opdracht hebben gegeven een serie verdragen te ontwerpen, die de nieu we betrekkingen tussen West-Duitsland en de Westelijke geallieerden zullen regelen. Er blijven nog steeds berichten verschij nen, dat er fundamentele meningsverschil len tussen Adenauer en de Hoge Commis sarissen heersen over het behouden van controle door de Westelijke geallieerden, in het bijzonder ten aanzien van de in dustrie. De deskundigen zouden eerst de techni sche détals van de verdragen regelen. Men hoopt, dat intussen op het hoogste niveau algemene overeenstemming zal worden be reikt. Adenauer en de Hoge Commissarissen zullen de volgende week weer bijeenko men. LAS CRUCES, (AFP) Een proefraket, die Woensdag per vergissing op de proel- terreinen van „White Sands" was afge schoten, is niet ver van Las Cruces (Nieuw Mexico, V.S.) neergekomen. De oorver dovende knal waarmee de ontploffing ge paard ging, heeft in het plaatsje een paniek veroorzaakt. De verantwoordelijke mili taire autoriteiten hebben verklaard, dat zij nog juist hebben weten te voorkomen, dat de raket op de stad neerkwam, door op het laatste moment de richting van het projectiel te doen veranderen. PARIJS (Reuter) Generaal Eisen hower, de opperbevelhebber der Europese strijdkrachten van het Atlantische pact, heeft volgens kringen van zijn hoofdkwar tier tegenover de twaalf vertegenwoordi gers in de nieuwe commissie voor de co ördinatie van de bewapening verklaard, dat de pactlanden hun bewapeningsinspan ningen niet mogen laten verslappen, „nu de Sovjet-Unie vier millioen man onder de wapens heeft". Naar Eisenhowers schatting heeft de Sovjet-Unie 175 divisies, waarvan 65 a 75 gepantserd of gemechaniseerd. Van de vier millioen dient een half millioen bij de luchtmacht, een half millioen bij de mari ne en een half millioen bij de geheime po litie. Barnura: Men kan enige mensen altijC voor de gek houden, men kan alle mensen enige tijd voor de gek houden, maar men kan niet alle mensen altijd voor de gek houden. De Amsterdamse rechtbank heeft Woens dag een zaak behandeld tegen een Hilver- sumse bedrijfsleider, de 34-jarige T. R., die zich met een vriend in een speelgelegen- heid in de Amstelstraat te Amsterdam had begeven om te trachten de 3000 die zijn schoonvader daar verloren had, terug te krijgen. Het was zijn plan geweest om met de bewoner van het huis, waar gelegenheid tot roulettespel werd gegeten, te gaan praten. In plaats van een gesprek is er een hevige vechtpartij ontstaan, waarvoor R. zich thans had te verantwoorden. Van de uitgebreide tenlastelegging achtte de offi cier van justitie tenslotte alleen afpersing en mishandeling bewezen. Hij eiste tegen de vei'dachte, die een blanco strafregister heeft, een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van 100. NEW YORK, (Reuter) Alle leden van de Veiligheidsraad met uitzondering van de Sovjet-Unie, wachten instructies af van hun regeringen met betrekking tot het ontwerp van een gewijzigde resolutie, die door Engeland Maandag bij de Veiligheids raad zal worden ingediend. Het ontwerp, waarvan de strekking milder en verzoe ningsgezinder is dan tot dusver, is door Engeland Woensdag aan de andere landen van de raad overhandigd, die het onmid dellijk naar hun regeringen hebben door gezonden. Aan de Sovjet-Unie is geen exemplaar verstrekt, daar de Russische WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdagavond op zijn wekelijkse persconferentie Egypte's voorgenomen opzegging van het Brits- Egyptische verdrag afgekeurd. Acheson verklaarde, dat Amerika eenzijdige actie veroordeelt en aandringt op „gepaste eer bied voor internationale verplichtingen". De overeenkomsten dienen te worden ge wijzigd door onderling overleg. „Verder moet worden opgemerkt, dat nieuwe voor stellen voor de verdediging van het Mid den-Oosten, waaraan een aantal landen deel zal nemen, worden besproken en bin nen enkele dagen aan de Egyptische rege ring zullen worden aangeboden", zeide Acheson. De Egyptische ambassadeur in de Ver enigde Staten, Abdoel Rahim Bey, heeft Woensdag te Washington verklaard, dat de inwilliging van Egypte's nationale aspira- NEW YORK. (Reuter). Volgens persbe richten in New York heeft generaal Brad ley, de voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, geadviseerd tegen het gebruik van de atoombom in Korea, omdat volgens hem op het ogenblik de vooruitzichten voor een overeenkomst in Korea beter zijn. In berichten uit Wash ington wordt gezegd, dat ernstig het ge bruik van atoomwapens in Korea in over weging was geweest, en dat dit een van de redenen van Bradley's bezoek aan To kio was geweest. Volgens het persbureau „Nieuw China" zijn de verbindigsofficieren van de UNO en de communisten er Woensdag te Pan moendjom niet in geslaagd het definitief eens te worden over het hervatten van de wapenstilstandsbesrprekingen in Korea. „Nieuw China" bevestigt echter, dat de verbindingsofficieren heden weer bijeen zouden komen. Daar men het niet eens is geworden, kon de conferentie tussen de twee delegaties (de besprekingen over een staken van het vuren) niet onmiddellijk worden hervat, aldus dit bericht. Over verschillende kwesties was men het wel eens géworden, zoals over een tij delijke regeling voor de bescherming van het conferentieterrein, de plaats voor de conferentie en de datum en tijd van de hervatting. De moeilijkheden rezën, toen de delegatie van de UNO de kwestie te berde bracht van „de omvang van de neu trale zóne" rondom het conferentiegebied, aldus „Nieuw China". De Noordelijke ver bindingsofficieren konden deze kwestie niet bespreken, omdat dit een agendapunt voor de eerste bijeenkomst van de delega tie is, zoals uit de boodschap, die het Noord-Koreaanse opperbevel Dinsdag aan generaal Ridgway heeft gezonden, bleek, aldus dit bericht. In het heden door de leiding van het achtste Amerikaanse leger uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat de eerste Amerikaanse cavalerie-divisie hef tige tegenaanvallen, die de Chinezen aan het West-Koreaanse front, ten Noord- Westen van Jongtsjon in bataljonssterkte uitvoerden, heeft afgeslagen. De verbondenen blijven in deze front sector krachtig aanvallen, de cavalerie divisie meldde „geringe vorderingen" te hebben gemaakt. ties ten opzichte van de Soedan en het ge bied-van het Suez-kanaal „een essentiële voorwaarde" is voor het deelnemen van Egypte aan een militaire alliantie in het Midden-Oosten. In een vraaggesprek met het Amerikaan se tijdschrift „United States News and World Report" heeft de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken, Saleh El Din Pasja, verklaard, dat Egypte „deelneming aan een organisatie voor het Midden-Oos ten slechts zou overwegen, als de Britten al hun strijdkrachten uit de zóne van het Suezkanaal en uit de Soedan zouden terug trekken". Hij zei, dat Egypte sedert 1920 met En geland onderhandeld heeft en dat Enge land het Egyptische standpunt en Egypte het Britse standpunt kent. „Verdere be sprekingen zouden slechts verder uitstel en langere Britse bezetting betekenen." Op de vraag of de Egyptische regering bereid is door middel van een blokkade de Britten in de Kanaalzone uit te hongeren, antwoordde de minister: „Ik geloof dat een dergelijke stap geheel binnen onze rechten ligt." Saleh El Din Pasja geloofde niet, dat Egypte alleen het kanaal tegen iedere aan valler zou kunnen verdedigen, doch Egypte houdt zich in de eerste plaats bezig met het verwijderen van de feitelijke aanval op zijn rechten en met het terugdrijven van het onmiddellijk dreigende gevaar. Hij zei, flat de Amerikaanse houding: van steun aan Israel en de Britse bezetting van Egypte het Egyptische volk er niet toe heeft gebracht de Amerikaanse regering te be schouwen als een voorvechtster van de de mocratische rechten, waarover zoveel wordt gesproken. Wij zijn niet zozeer bezorgd over de veronderstelde Russische dreiging, als wel over de bestaande bezetting van ons grondgebied door Engeland en de onmid dellijke dreiging van Israel". De minister besloot met te zeggen, dat het Westen moet tonen van goeden wille te zijn. De speciale commissie van de Egyptische Tweede Kamer, waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd en die werd gevormd om de wetsontwerpen betreffende opzegging van het Engels-Egyptische verdrag van 1936 en de uitroeping van Koning Faroek tot Koning van de Soedan te bestuderen, heeft deze ontwerpen met. algemene stem men „in beginsel" goedgekeurd. De com missie heeft een technische subcommissie gevormd, die verslag zal uitbrengen. Men verwacht, dat de commissie dan haar uit eindelijke goedkeuring zal geven. Maandag komen de beide Kamers in een gemeen schappelijke zitting bijeen. Demonstraties In Caïro hebben demonstranten Woens dag auto's van buitenlanders omringd, waarbij het voorkwam dat men de inzit tenden uitjouwde. Sommige demonstranten sloegen winkelruiten in. Een groep be stormde een grote Franse winkel, waarbij De Egyptische minister-president Nfahas Pasha, die de breuk met Engeland inleidde door het voorleggen der regeringsvoorstel len aan het Egyptische parlement, waarin opzegging van verdragen en het uitroepen van Faroek tot Koning van de Soedan waren opgenomen. allerlei voorwerpen op straat gegooid wer den. In sommige gevallen greep de politie in, doch elders weer liet men de demon straties begaan. De demonstraties, aldus Reuter, zijn in beginsel tegen de Britten gericht, doch de leuzen, die geroepen werden, tonen, dat de gevoelens zich ook tegen de buitenlanders in het algemeen richten. Bij de Britse ambassade te Caïro is het tot een botsing gekomen tussen betogers en de politie. De politie dreef met knup pels een menigte uiteen, die met stenen wierp en een sterk politiecordon voor de ambassade trachtte te verbreken. Duizenden studenten en arbeiders had den zich 's morgens vroeg op verschillende punten van Alexandrië verzameld. Zij marcheerden door de stad met spandoeken en schreeuwden: „Lang leve Faroek, Ko ning van Egypte en de Soedan Nahas de patriot geen Britse troepen op Egyptisch gebied van nu af aan." De anti-Britse betogingen in Alexandrië nemen in heftigheid toe. De politiebewa king van het Britse consulaat-generaal is aanmerkelijk versterkt. Ook het Franse consulaat-generaal en het Amerikaanse consulaat worden streng bewaakt. Wegens het uitblijven van verwachte mili taire orders zullen met ingang van 15 Octo ber enige werkplaatsen van de schoenfabriek te Best tijdelijk worden stilgelegd. De betrokken werknemers, ongeveer 300, worden op wachtgeld gesteld. woordvoerder had verklaard dat de raad niet bevoegd is. De Britse delegatie was tot de slotsom gekomen, dat het „verspilling van tijd" zou zijn om de Sovjet-Unie een exemplaar van het ontwerp te doen toeko men, aldus verklaarde eon lid van de dele gatie. Verwacht wordt, dat een definitief ont werp waarin verschillende amendementen zijn opgenomen, tegen Vrijdag gereed zal zijn. De bedoeling van de resolutie is, de weg te effenen voor een heropening van de besprekingen tussen Engeland en Per zië. Men verwacht, dat zij de vereiste meer derheid van 7 stemmen zal verkrijgen. Het is evenwel altijd mogelijk, dat de Sovjet- Unie haar veto zal uitspreken. Maandag zal de Veiligheidsraad voorts een uiteenzetting horen van de Perzische minister-president Mossadeq over het olie geschil tussen Perzië en Engeland, aldus is te New York bekend gemaakt. Mossadeq heeft een veertig bladzijden tellende rede in het Frans opgesteld die door een van zijn medewerkers zal worden voorgelezen. Mossadeq zal hieraan zelf en kele woorden in het Perzisch doen vooraf gaan. De plaatsvervangende Perzische minister president, Fatemi, heeft op een persconfe rentie op de vraag van een Canadese jour nalist, waarom de Perzische regering inder tijd met Stokes heeft willen onderhandelen, indien zij het oliegeschil als een binnen landse aangelegenheid beschouwt, geant woord, dat Stokes naar Teheran kwam als vertegenwoordiger van de voormalige Engels-Perzische olie-maatschappij en niet van de regering. Anglo Iranian De Anglo-Iranian Oil Co. heeft ondanks het verlies aan Perzische olie regelingen .getroffen ter dekking van al haar ver plichtingen tot eind -951, aldus wordt ver nomen. Men verklaarde, dat de vertegenwoordi gers van de maatschappij in Londen geen moeilijkheden verwachten bij de dekking van nieuwe behoeften. Het verlies tenge volge van de sluiting der raffinaderij te Abadan is voornamelijk op vier manieren gedekt: De maatschappij heeft de productie van de andere raffinaderijen vergroot; er zijn contracten gesloten voor aanvullende raf- finageeapaciteit met andere maatschap pijen in Engeland, Europa en Trinidad; ruim 2.500.000 ton geraffineerde producten zijn gekocht in de Verenigde Staten en Amerikaanse maatschappijen hebben naar raffinaderijen in het sterlinggebied onge veer 1.500.000 ton ruwe olie van de Per zische Golf gezonden, die oorspronkelijk bestemd was voor de Verenigde Staten. Met Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 5 0 8 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 5 16 Algemeen (D-kaart aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon nen blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 27 Oc tober 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes we ken. De volgende bonaanwijzing zal op 22 November 1951 geschieden. MORGEN IETS MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge. maakt, te 10 uur: Droog weer met weinig bewolking. Plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Aanvankelijk zwakke tot matige, later af en toe vrij krach tige wind tussen Zuid en Oost. 12 October Zon op 6.58 uur, onder 17.55 uur. Maan op 16.56 uur, onder 3.35 uur. Hoog en laag water in IJmuidcn Donderdag 11 October Hoog water: 0.25 en 13.02 uur. Laag water: 8-32 en 20.50 uur. Vrijdag 12 October Hoog water: 1.27 en 13.57 uur. Laag water: 9.31 en 21.47 uur. I 500C000CO0C0O3CC

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1