Ook Irak wil zich ontworstelen aan de Engelse zeggenschap Italië moet uit het Atlantisch pact treden Benelux-Unie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Maandag zal in Egypte reeds de beslissing vallen Onafhankelijkheid van de Soedan aangekondigd door Oemma-partij Nieuwe Britse resolutie vraagt hervatting olie - besprekingen Na Perzië en Egypte: 6e JAARGANG No 81 VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 295e JAARGANG No 245 Koningin en Prins in April naar de V.S. en Canada Grote diamant gevonden in Zuid-Afrika Goud in beslag genomen Duurdere Amstelbrug Engeland zal tegenstand bieden Het woord is aan....; Marokkaanse kwestie voor de UNO-assemblée Amerikaanse critiek: Prins Bernhard schoot drie elanden Engels-Egyptisch geschil wekt nationalisme Russische voorwaarden tot herziening Italiaans verdrag Satellietstaten tegelijk met Italië in de UNO In België dreigt staking Begin van overeenkomst te Panmoendjom Noorwegen en Denemarken doen te weinig aan defensie Duitse vissersboot bij Helgoland beschadigd Critiek V.S. doen hun best om twee landen tot vergelijk te brengen Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE GEDACHTE aan een economische Unie met België en Luxemburg is al in oorlogstijd bij de naar Engeland uitge weken regeringen ontstaan. Wij leven nu gi£ jaar na de bevrijding. ,Er is nog geen economische Unie met onze Zuidelijke buren en er is op dit moment ook geen uit zicht op. Jaren geleden is op deze plaats al aangevoerd, dat economische eenheid zon der politieke eenheid niet te verwezenlijken is omdat anders politieke besluiten het ge vonden economische evenwicht telkens weer zullen verstoren. Men kan dus geen belangrijke verplichtingen in economische nin op zich nemen; men waagt dat niet. In die tijd was een deel van de openbare mening in ons land evenwel optimistischer gestemd. Dat optimisme werd naar mijn indruk vooral gevoed door de gedachte, dat geldkwesties alles beheersen. Als men het daar maar over eens wordt zal de moei lijkste klip omzeild zijn en het overige wel komen. Sindsdien heeft ervaring ongetwij feld velen doen inzien, dat men economie niet van politiek kan scheiden en dal bovendien andere dan financiële motieven zich zwaar doen gelden als men tot eenheid wil komen. De economische medewerker van het weekblad Vrij Nederland heeft aan deze overwegingen nu ook uiting gegeven en erkend dat men de problemen, die aan het tot stand komen van een Economische Unie verbonden zijn, heeft onderschat. „Eigenlijk", zegt hij, „zou een echte Econo mische Unie, gegeven de economische wer kelijkheden van België en Nederland op dit ogenblik en in de naaste toekomst, niet veel minder vereisen dan een federatieve sa menwerking. En ik zou erop willen wijzen, dat de souvereiniteits-kwestie in de Benelux nog niet eens is gesteld." Voort gaande betoogt deze schrijver dat voor het bereiken van Economische Unie drie eisen zijn te stellen, namelijk: 1. De economische verhoudingen moeten tussen de Unie partners worden vrijgemaakt; er mag geen economische grens meer zijn; het handels-, betalings- en personenverkeer is vrij. 2. Men moet de binnenlandse politiek coördi neren, want ander-s zou het mogelijk zijn dat de landen eikaars economisch even wicht verstoi-en (denk aan de landbouw). 3. Men moet de buitenlandse politiek coör dineren. Tot dusver heeft men niet veel anders gedaan dan aan punt één dokteren en deze econoom komt tot de slotsom, dat hij zich van Benelux in de naaste toekomst eigen lijk niets anders kan voorstellen dan dat voor incidentele economische moeilijk heden in Benelux-verband incidentele op lossingen worden gezocht. Dit is geenszins een alleenstaande mening; allen die de werkelijkheid van de toestand zien en wil len erkennen zullen haar ook uiten. Als men dat doet en zich van phrasen onthoudt moet men wel zeggen, dat eigenlijk alleen een gewoonte om over eikaars moeilijk heden overleg te plegen en daarmee zoveel mogelijk rekening te houden wordt gehand haafd. Nieuw i's dat niet; een groot voor beeld voor het buitenland in het bereiken van eenheid zoals men indertijd hoopte te stellen is het evenmin. Men kan er wel aan toevoegen, dat België ons bij meer dan één gelegenheid is tegemoet gekomen en dat dit in ons land ook wel erkenning heeft gevonden en tot wederkerige bereid willigheid geleid. Maar iets duurzaams is daarmee nog geenszins bereikt en uit men selijke overwegingen mag men opmerken, dat de teleurstellende invloed van in hoofd zaak mislukte onderhandelingen wel eens tot minder gunstige gevolgen leidt dan men bij een beperkter opzet had kunnen ver wachten. Een politieke unie van Benelux te be pleiten heeft geen zin. De ervaring van deze tijd heeft geleerd dat ook een Euro pese unie voorshands weinig kans op ver wezenlijking biedt, tenzij zij onderdeel van een Atlantische unie zou vormen. Zo ziet men dat de gedachte, aanvankelijk van ver schillende zijden geopperd, dat men met regionale unies zou moeten beginnen om daaruit een grotere op te bouwen is ver laten. Door de ontwikkeling der gebeurte nissen, door de ontstane nieuwe verhoudin gen en tegenstellingen is die mogelijkheid al achterhaald. Hetgeen herinnert aan wat hier onlangs geschreven werd: het leven staat niet stil, het is voortdurend in be weging; als men die beweging poogt te be lemmeren of tegen te houden raakt men er alleen bij achter. Men komt door uitstel niet tot gemakkelijker oplossingen. Men komt, integendeel, voor de noodzaak van groter besluiten te staan. En als men een vervaarlijke crisis, een grote ineenstorting wil voorkomen moeten die tenslotte wor den genomen. R. P. Zoals reeds enige tijd geleden werd medegedeeld, hebben de Koningin en de Prins de uitnodigingen aanvaard van de president der Verenigde Staten en van de gouverneur-generaal van Canada om in de loop van 1952 officiële bezoeken aan de Verenigde Staten en aan Canada te bren gen. Naar wij vernemen is thans besloten dat deze beide bezoeken in April 1952 zullen plaats hebben. De Star Diamond Mines hebben Woens dag een smetteloze diamant van 50 karaat gevonden te Theron op 7 mijl afstand van Theunissen (Zuid-Afrika). De waarde van de steen wordt geraamd op 10.000 a 15.000 pond sterling. Het is de grootste diamant, welke in het gebied van Theunissen werd gevonden sedert de mijnen, heropend wer den. De gemiddeld*! dagelijks productie bedraagt ongeveer 60 karaat. HONGKONG (Reuter). Belastingamb tenaren hebben Donderdag te Hongkong beslag gelegd op goudstaven en Ameri kaanse gouden munten ter waarde van on geveer iTO.OOO gulden aan boord van het Nederlandse motorschip „Van Heutsz" van de Koninklijke Java-China Paketvaart Lijnen N.V. te Amsterdam. De reden hier van is'nog niet bekendgemaakt. BAGDAD, 11 October. (Reuter) Irak heeft zich tot de Britse regering gewend, teneinde een herziening van de betrekkingen tussen beide landen, welke in het ver drag van 1930 zijn neergelegd, te verkrijgen, aldus is Donderdagavond te Bagdad officieel medegedeeld. In een communiqué, dat door Chalil Ibrahim, directeur-generaal van de propaganda-afdeling, is uitgegeven, wordt gezegd: „Premier Noeri Es Said heeft van de gelegenheid van zijn jongste aanwezigheid in Londen gebruik gemaakt om met de Britse regering te spreken over de noodzakelijkheid van een wijziging in de Brits-Iraakse betrekkingen, op de grondslag, die is uiteengezet in de Iraakse Troonrede en vroegere verklaringen van Noeri Es Said Pasja. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad verzocht de op 7 November 1941 beschikbaar gestelde credieten voor het bouwen van een brug over de Amstel in de nieuwe rijksweg Amsterdam—Utrecht te verhogen met ƒ2.951.000 en ze derhalve te brengen op 3.950.000. Met het oog op het belang en de critieke aard van deze betrekkingen zal premier Es Said zich in verbinding stellen met er varen staatslieden en leiders van politieke partijen, om hun de kwestie uiteen te zet ten, zijn besprekingen toe te lichten en hun advies te horen alvorens stappen in dit verband te nemen en de kwestie in de aan staande zitting van het parlement te berde te brengen. De Irakse premier was de vorige maand in Londen voor een algemene bespreking van de betrekkingen tussen beide landen. Hij voerde besprekingen op het ministerie van Buitenlandse Zaken, met de „Iraakse petroleum maatschapppij" en met een Britse firma over de bouw van een nieuwe olieraffinaderij, ter waarde van ongeveer 65 millioen gulden, nabij Bagdad. Het Brits-Iraakse verdrag heeft een looptijd van 20 jaar. Het verleende Enge land terrein voor twee luchtmachtbases en het recht om in de nabijheid daarvan troe pen te legeren. Irak verplichtte zich zijn defensiemaatregelen te nemen in overleg met Engeland. Intussen ontwikkelt zich de situatie ten aanzien van de Engels-Egyptische moeilijk heden zeer snel. Speciale commissies van het Egyptische parlement, waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd, hebben met algemene stemmen haar uiteindelijke goed keuring gehecht aan het wetsontwerp tot opzegging van het Engels-Egyptische ver drag van 1936 en tot het verlenen van een nieuwe status aan de Soedan. Men verwacht, dat de twee Kamers de wetsontwerpen Maandag zullen aannemen. Ibrahim Farag Pasja, lid van het Egyp tische kernkabinet, heeft verklaard dat het wetsontwerp tot annulering van het ver drag met Engeland met spoed door het parlement behandeld zal worden nog voordat dit op reces gaat (Maandag 15 October). Het ontwerp zou onmiddellijk van kracht worden. Engeland heeft Egypte een nota doen toe komen, waarin de Egyptische regering ver antwoordelijk wordt gesteld voor alle schade aan Britse eigendommen in Egypte. Engeland zal alle nodige maatregelen treffen om zijn garnizoen in de zone van het Suez-kanaal te handhaven, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. De Engelse minister van Oorlog, Strachey, heeft op een verkiezingsbijeenkomst te Dundee in antwoord op desbetreffende vragen gezegd, dat Engeland tegenstand zal bieden, indien Egypte tegen het Britse leger zou optreden. 0,De strijdmacht van Egypte is niet geweldig", aldus Strachey, die verklaarde op het ogenblik geen aan val te verwachten. Deze panorama-tekening geeft de geografische positie van Irak ten opzichte van het omstreden Perzische oïiegebied duidelijk weer. Het koninkrijk Irak (vijf millioen inwoners) is sedert 1932 een souvereine, onafhankelijke staat. Het wordt in het Oosten begrensd door Perzië, in het Zuid-Oosten door de Perzische Golf en Oman, in het Zuid-Westen door Arabië, in het Westen door Jordanië en in het Noorden door Syrië en Turkije. De hoofdstad is Bagdad. Het gebied van Irak werd in de eerste wereldoorlog aan de Turken ontnomen en onder Brits mandaat gesteld door de Volkenbond. Na aanvankelijke neutraliteit in de tweede wereldoorlog helde het land in 1941 na een staatsgreep van de stroomati der asmogendheden Kasjid AU over naar de partij der nazi-landen, doch de Britten trokken het land binnen en onder druk van de Engelse diplomatie verklaarde Irak de oorlog aan de asmogendheden. Na de oorlog werd de politiek sterk op Engeland gericht. In 1948 werd een verdrag met Engeland gesloten, geldig voor 20 jaar, waarbij onder meer een gemeenschappe lijke defensieraad werd ingesteld. Pas in 1947 waren de Britse troepen uit Irak ver- trokken. De oliemaatschappij, die de rijke Iraakse olievelden exploiteert, is een dochteronderneming van de Anglo Iranian Oil Company. Vincent van Gogh: Hoopvol uitzien tiaar betere tijden moet niet alleen louter gevoel blij ven, maar het moet een gevoel zijn dat zich omzet in een dadelijk doen. DAMASCUS (Reuter). Syrië heeft de Algemene Vergadering van de UNO ver zocht om op- de in November te Parijs te houden zitting „de schending van de be ginselen van het Handvest en de algemene verklaring van de rechten van de mens door Frankrijk in Marokko" te behandelen. Het Syrische verzoek was vervat in een telegram aan de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie. Tevoren hadden Egypte en Irak soort gelijke stappen gedaan, zulks in overeen stemming met het besluit van de zeven staten van de Arabische Liga om de Ma rokkaanse kwestie voor de Algemene Ver gadering te brengen. Prins Bernhard, die als gast van de Zweedse koninklijke familie thans in Zwe den is, heeft gisteren deelgenomen aan een elandenjaeht in de omgeving van Stock holm. Elf elanden werden tijdens deze jacht geschoten. Prins Bernhard nam er drie voor zijn rekening. KHARTOEM, 11 October. (Reuter). De Soedanese Oemma-partij, die streeft naar de onafhankelijkheid van de Soedan, heeft besloten de Soedan tot onafhankelijke souvereine staat te verklaren, zodra het wetsvoorstel tot opzegging van het Brits- Egyptisclie verdrag van 1936 door het Egyptische parlement is aangenomen. Volgens het Egyptisch blad „Al Misri", overweegt de Egyptische regering een ko ninklijk decreet uit te vaardigen om de gouverneur-generaal van de Soedan te •ontslaan met het oog op het feit, dat het afschaffen van het in 1899 ingestelde ge meenschappelijke Brits-Egyptische bestuur over dit gebied automatisch deze post overbodig zal maken. Naar verluidt zal de Oemma-partij de huidige vlaggen de Britse en Egyptische onwettig verklaren en trachten inter nationale steun te verkrijgen voor de zaak van de Soedanese onafhankelijkheid. Deze partij, die blijk heeft gegeven van anti- Egyptische en pro-Britse gezindheid, is de grootste politieke groepering in de Soedan. In haar verklaring van Donderdag zegt de partij: „De pogingen van Egypte om de Soedan onder de Egyptische kroon te bren gen en het land een grondwet te geven zonder het volk te raadplegen is de groot ste belediging, die Egypte ooit tegen de Soedan heeft geuit". In een telegram aan de UNO, de Britse minister van Buitenlandse Zaken Mor rison en de Egyptische premier Nahas Pasja zegt de Oemma, dat de Soedanezen „zich met alle middelen tegen dit streven van Egypte, dat een gevaar voor de vrede in de Soedan is", zullen verzetten. Voorts wordt gezegd, dat de Soedan het verdrag tussen Engeland en Egypte nooit heeft er kend. Britse steun Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een verklaring uitgegeven, waarin opnieuw gezegd wordt, dat Enge- land een eenzijdige opzegging van het Brits-Egyptische verdrag van 1936 en het verdrag betreffende het gezamenlijke be stuur van de Soedan van 1899 niet zal er kennen. De Britse politiek, aldus de ver klaring, is op twee hoofdpunten gebaseerd. Engeland zal namelijk niet in een veran dering van de status van de Soedan in stemmen, indien het Soedanese volk niet geraadpleegd is. Voorts zal Engeland op komen voor het recht van het volk van de Soedan om zijn uiteindelijke status te kie zen. De Britse regering zal de gouverneur- generaal (Sir Robert Howe) volledig steu nen bij de uitvoering van zijn bestuurstaak „volgens het verdrag van 1899 en zijn stre ven om het volk van de Soedan zo spoedig mogelijk naar zelfbestuur te leiden, aldus de verklaring. BRUSSEL (Reuter). Het Belgische al gemene vakverbond, dat onder socialisti sche leiding staat, heeft premier Pholien een Zaterdagochtend aflopend „ultimatum" ter hand doen stellen, waarin wordt mede gedeeld, dat, tenzij 450.000 arbeiders een toeslag krijgen in verhouding met de ge stegen kosten van levensonderhoud, op 23 October een staking van onbepaalde duur zal worden afgekondigd. De federatie van Christelijke vakvereni gingen zal Zaterdag haar standpunt bepa len. MOENSAN (Reuter). Volgens Reuter's correspondent te Moensan hebben de geal lieerde en Noordelijke verbindingsofficie ren vandaag een voorlopige overeenkomst bereikt met betrekking tot de voorwaarden voor een hervatting van de besprekingen over een staken van het vuren. Het enige belangrijke punt, dat onopge lost bleef, was de kwestie van de gelijke beveiliging van Kaesong en Moensan, de vooruitgeschoven „vredesbases" respectie velijk van de Noordelijken en van de geal lieerden, aldus verklaarde brigade-generaal William Nuckols. Volgens Nuckols is het echter voorbarig te verklaren dat de besprekingen van de bestands-delegaties zullen worden hervat. Naar verluidt zullen de verbindingsoffi cieren Zaterdagochtend weer vergaderen. Ruim een maand heeft de Amerikaanse tweede divisie vergeefs gepoogd de „heu- velrij der gebroken harten" in Oost-Korea te veroveren. Vandaag meldde de divisie leiding dat Amerikaanse en Franse troe pen de heuvel stormenderhand hebben ge nomen. a WASHINGTON. (Reuter). Richard Bis- sell, administratief leider van de ECA, heeft voor de subcommissie voor de toe wijzingen van het Amerikaanse Huis van Argevaardigden verklaard het „mogelijk te achten dat Noorwegen uit eigen middelen meer bijdraagt aan de bestrijding van zijn militaire uitgaven". Brigade-generaal Olmsted, die belast is met de leiding der Amerikaanse militaire hulpverlening aan Noorwegen, verklaarde voor dezelfde subcommissie, dat het Ame rikaanse ministerie van Landsverdediging zich zorgen maakt over het niet ten volle nakomen door Noorwegen van zijn mili taire verplichtingen als lid van het Atlan tisch pact. Hij zeide, dat Noorwegen aan vankelijk voor het nieuwe belastingjaar een bedrag van 66.000.000 dollar had uit getrokken, hetgeen het later tot honderd millioen dollar had verhoogd. „Wij hadden gehoopt, dat Noorwegen 163.000.000 dollar voor zijn landsverdediging zou uittrekken", aldus Olmsled. Olmsted uitte voorts scherpe critiek op vele punten van het Noorse defensie programma. Bissell en Olmsted hebben ook te ken nen gegeven, dat Denemarken meer zou kunnen uitgeven voor zijn bewapenings programma. Volgens Olmsted is sterke druk nodig nodig om Denemarkens „hui dige apathische houding" te overwinnen en heerst onder de bevolking een algemene onwil de hoge levensstandaard te laten waren. Naar de mening van Olmsted kun nen de 56 millioen dollar van de Deense militaire begroting (VA van het natio nale inkomen) verhoogd worden tot 167 millioen dollar (vijf procent van het natio nale inkomen). MOSKOU, 11 October. (Reuter). De Sovjet-Russische minister van Buitenland se Zaken, Andrej Wysjinski, heeft Don derdag: aan de diplomatieke vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk en Amerika het Sovjet-Russische antwoord op het be sluit van de Westelijke mogendheden om het Italiaanse vredesverdrag te herzien, overhandigd. De Sovjet-Unie verklaart zich in deze nota bereid het Italiaanse vre desverdrag te herzien, indien Italië uit de organisatie van het Atlantisch pact treedt en buitenlandse troepen verwijdert. Als tweede voorwaarde stelt de Sovjet-Unie, dat eveneens de vredesverdragen met Hon garije, Bulgarije, Finland en Roemenië zullen worden herzien en deze landen tot de UNO worden toegelaten. De officiële tekst van de Russische nota luidt: „De Sovjet-Unie heetf geen bezwaar tegen een herziening van het met Italië ge sloten vredesverdrag en de toetreding van dit land tot de UNO, mits de met Bulgarije, Hongarije, Finland en Roemenië gesloten vredesverdragen eveneens worden herzien en ook deze staten tot de organisatie der UNO worden toegelaten. „De Russische regering is van mening, dat een herziening van het Italiaanse vre desverdrag op geen enkele wijze afbreuk mag doen aan het handhaven van de vrede. Zij mag niet worden gebruikt om Italië mede te slepen bij de volvoering van de aggressieve plannen van het Atlantische blok". Gezegd wordt dat de voorgenomen her ziening noodzakelijk is om de samenwer king tussen de vrije landen te bevorderen. Doch dit gezegde dient slechts om de we zenlijke redenen voor de herziening te verdoezelen. De feiten hebben aangetoond dat het hier niet slechts gaat om een betere samenwerking tussen Italië en andere lan den, doch dat het voornemen bestaat Italië te gebruiken in het belang van de aggres sieve oogmerken van het Atlantische blok", aldus de Russische nota, waarvan de tekst Vrijdag door het officiële Russi sche persbureau „Tass" is gepubliceerd. Op 26 September verklaarden de Wes telijke mogendheden, dat zij bereid waren Italië's verzoek om herziening van het ver drag, in het bijzonder met betrekking tot de bepalingen aangaande Italië's militaire kracht, in gunstige overweging te nemen, en zij stelden de Sovjet-Unie hiervan in kennis. HELGOLAND, (Reuter). De West- Duitse vissersboot „Samland" werd Don derdagavond zwaar beschadigd door een bombardement. Het schip lag in de vlucht- hgven van Helgoland. Een vissersboot, die zich in de buurt van de „Samland" bevond, seinde dat de be manning was gered. Het eiland Helgoland wordt gebruikt voor geallieerde oefenbombardementen. Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van Verkeer in Bonn zeide, dat de zaak onderzocht wordt. Er was tot dus ver evenwel nog niets positiefs bekend. XXXOOOOCOOOOOOOOOOC X* Het Amerikaanse vakverbond C.I.O. heeft in een brief aan het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden geprotesteerd tegen „de belachelijk kleine plaats", die in het huidige hulpprogram voor het buitenland aan werkelijk economi sche hulp is toegekend. „Een hulpprogram voor het buitenland, dat enkel en alleen gericht is op bewa pening, zou een afschuwelijke manier zijn om te zeggen, dat wij ons voor de landen van West-Exiropa en de vrije mensen overal slechts in zoverre inte resseren als zij belangrijk zijn voor het leveren van soldaten en slagvelden". In de brief wordt critiek geleverd op „de bekrompen opvattingen van die leden van het Congres, die een politiek van onbegrensde credieten voor de be wapening prediken en niets, of slechts zeer weinig, beschikbaar willen stellen voor economische hulp, die dan nog alleen maar bedoeld is om het bewa peningsprogram te steunen". NEW YORK. (Reuter). Engeland zal bij de Veiligheidsraad een resolutie indienen, waarin wordt voorgesteld, dat de raad om hervatting van de besprekingen over het Engels-Perzische oliegeschil zal verzoeken en Perzië zal berispen, omdat het land geen gehoor heeft gegeven aan de uit spraak van het internationaal gerechtshof. De plaatsvervangende minister-president van Perzië, Fatemi, heeft te New York op een persconferentie verklaard, dat zijn land een bijeenkomst van de Perzische en Engelse delegaties zou toejuichen. Indien Perzië enige tekenen van „goede bedoelingen" van de zijde der Engelsen kon ontdekken, was hij hoopvol gestemd over de uitkomst van komende onderhan delingen. Naar verluidt werken ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken aan een plan, dat als basis zou kunnen dienen voor een regeling van het Brits-Perzische oliegeschil. Het voor lopige ontwerp van dit plan zou door de onder-minister voor zaken betreffende het Nabije Oosten, McGhee, Dinsdag aan pre- Voor het eerst heeft de Sjah van Perzië zich openlijk uitgesproken voor de nationali satie van olievelden en installaties der „Anglo Iranian" door de regering-Mossadeq, toen hij de nieuwe zittingsperiode van de Perzische Senaat in Teheran opende. Op de foto: de Sjah tijdens het uitspreken van zijn rede in de Senaat. mier Mossadeq zijn uiteengezet. Na het onderhoud keerde McGhee onmiddellijk naar Washington terug. Op een desbetreffende vraag antwoord de de Perzische vice-premier, Fatemi, dat McGhee geen concrete voorstellen heeft gedaan. Het onderhoud had slechts ten doel een bespreking tussen Engeland en Perzië mogelijk te maken. Waarnemers zijn van oordeel, dat con crete voorstellen gedaan zullen worden na verder overleg te Washington. In Perzische kringen verbergt men niet, dat men con-* crete plannen van de zijde van Amerika zou toejuichen. Men neemt aan, dat Enge land bereid zou zijn met de Perzische re gering in onderhandeling te treden, als de Veiligheidsraad daartoe het verzoek doet. Op deze wijze zou het gemakkelijker voor de Britse regering zijn om haar gewijzigde politiek ten aanzien van de regering van Mossadeq tegenover de openbare mening te rechtvaardigen. Voorstel Henry Morgenthau, de vroegere Ameri kaanse minister van Financiën, heeft de UNO voorgesteld de Britse belangen in de Anglo Iranian Oil Co. over te nemen. Vol gens Morgenthau zou ten minste 51 van de aandelen der Anglo Iranian moeten worden aangekocht om uitoefening van controle door de UNO te kunnen garan deren. Hij stelde tevens voor de transactie te laten regelen door de wereldbank, die speciale obligaties voor dit doel zou kun nen uitgeven. Tevens was hij van mening, dat een soortgelijk plan zou kunnen wor den uitgewerkt voor de aankoop van het Suezkanaal door de UNO. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge_ maakt te 10 uur: Droog weer met weinig bewolking. Overwegend matige Zuid-Oostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 13 October Zon op 6.59 uur, onder 17.53 uur. Maan op 17.07 uur, onder 4.57 uur. Hoog en laag water fn IJmuiden Vrijdag 12 October Hoog water: 1.27 en 13.57 uur. Laag water: 9.31 en 21.47 uur. Zaterdag 13 October Hoog water: 2.17 en 14.39 uur. Laag water: 10.20 en 22.38 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1