Sport in het kort Overval op Haarlems taxichauffeur door de Haagse rechtbank berecht CENTRALE VERWARMING WRIJ F WAS „G l LI M Zandvoorter na vechtpartij door vrachtauto aangereden ostwald GROEN Co. ■De radio geeft Zaterdag 109.50 390.- 189.- 249.- 320.- 372, PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA C Wereldnieuws plömae Tegen twee uit gesticht te Heiloo ontvluchte jongemannen 2^2 jaar gevangenisstraf geëist Minister In 't Veld naar Duitsland Wrakstukken van vlieg tuigen worden uitgegraven Haarlemse rechtbank Officier eist vijf maanden tegen de chauffeur Sterkste televisiezender ter wereld in gebruik JARO breidt zich uit Hockey-programma Courses op Düindigt VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 Tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf en steld eiste hij tegen ieder van hen een ge- ADVERTENTIE ter beschikking stelling van de regering eiste de officier van justitie bü de Haagse rechtbank gisteren tegen de 21-jarige A. J. T. M. R. en de 20-jarige J. C. van H., beiden destijds ontvlucht uit het St. Wille- brordusgesticht te Heiloo. Hun was ten laste gelegd dat zij zich in de avond van 28 Januari schuldig hadden gemaakt aan poging tot diefstal met geweldpleging, sub sidiair poging tot zware mishandeling van de 60-jarige taxi-chauffeur H. Mens uit Haarlem. Het tweetal hield in de avond van 28 Januari bij Haarlem de taxi aan en ver zocht de chauffeur hen naar Den Haag te brengen. Onkundig van het feit dat beiden die morgen uit het St. Willebrordusgesticht waren ontvlucht, reed hij hen naar een huis aan de Laakkade in Den Haag. Daar ging een van de twee naar binnen, kwam even later terug en ver-zocht de chauffeur hen naar Hengelo te brengen. „Daar voel de ik niets voor", zo verklaarde gisteren de heer Mens als getuige aan de rechtbank. „Ik wilde eerst geld ontvangen en dan zo snel mogelijk terug naar Haarlem. Ik zei dus dat de banden van mijn taxi te slecht waren voor zo'n lange tocht en dat zij in Haarlem maar moesten zien een andere taxi te huren die hen naar Hengelo zou brengen". Op de terugweg naar Haarlem, in de buurt van Sassenheim, had R. de chauf feur gevraagd of hij een sigaret wilde heb ben. Toen deze zijn hand uitstak om de sigaret aan te nemen werd hij door de beide mannen vastgegrepen. Hij had nog de wagen weten te stoppen voor hij be wusteloos werd geslagen. Toeft hij even later weer bijkwam was het tweetal ver dwenen. „We wilden de auto niet stelen, maar we hadden geen geld om te betalen. We had den maar zeven gulden op zak", zo ver klaarde R. „U hebt tevoren kans genoeg gehad er van door te gaan. Onderweg liet u de chauffeur al een keer stoppen omdat Van H. er even uit moest. Het was een donkere avond en het had u niet veel moeite be hoeven te kosten de benen te nemen", zei de president. Plet psychiatrisch rapport dat over beide verdachten was uitgebracht, noemde hen verminderd toerekeningsvatbaar. R. die reeds vier keer wegens diefstal veroordeeld is, werd in dit rapport geheel ongeschikt voor de samenleving geacht. Reeds in 1946 was hij ter beschikking van de regering gesteld. Van H. die ook reeds op jeugdige leeftijd ter beschikking van de regering was ge steld, ontvluchtte herhaaldelijk uit ver schillende gestichten. Ook hij was reeds twee keer veroordeeld wegens diefstal. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir: „Hoe walgelijk ik dit misdrijf vind behoef ik u niet te zeggen. Hier staan twee jonge kerels die een 60-jarige chauf feur hebben overvallen. Hun excuus dat zij nimmer de bedoeling hebben gehad de chauffeur neer te slaan aanvaard ik niet". De officier achtte de tenlaste gelegde poging tot diefstal, voorafgegaan door geweld pleging, bewezen en daar zij beiden reeds ter beschikking van de regering zijn ge- De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld en de Directeur-Generaal van de Wederopbouw, dr. Z. Y. van der Meer, zullen als gasten van dr. Schmidt, minister voor de Weder opbouw in Noord-Rijnland-Westfalen, een .bezoek aan Duitsland brengen. Zij zullen nieuwe woningcomplexen te Düsseldorf en in enige andere plaatsen bezichtigen, als mede dorpskernen en boerenbedrijven in het Reichswald, die ten behoeve van de de Duitse migratie zijn verrezen. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22145 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luis tert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Hoorspel. 14.20 Engelse les. 14.40 Politiekapel. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.45 Koor zang. 16.05 Platen. 16.20 Causerie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Orgel. 18.40 Duitsland, Amerikaanse zóne. 19.00 Filmmuziek. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren!. 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 Lichte muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in!. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Philharmonisch orkest. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Accordeon. 12.30 Weerbericht. 12,33 Hawaiïanmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Hoor spel. 13.30 Melropole-orkest. 14.10 Filmpro gramma. 14.35 Zuid-Limburgs programma. 15.00 Concert. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Platen. 16.15 Sport. 16.30 Radio Phil harmonisch orkest en soliste. 17.15 Octet 17.35 Platen. 18.00 Nieuws. 18.20 Instrumen taal kwintet. 18.40 Regeringsuitzending. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Promenade-orkest. 22.25 Onder de pannen 22.45 Zigeunermelodieën. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weer berichten. 12.34 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Accordeon. 15.15 Platen 15.30 Accordeon. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Ethnische muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Balletmuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Omroeporkest en soliste. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Moderne tijden. 22.00 Nie.uws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.30—24.00 Platen. vangenisstraf van twee jaar en zes maan den met aftrek van voorarrest. Mej. mr. L. Vreugdenhil, die R. verde digde, achtte geenszins bewezen, dat deze de auto heeft willen stelen. Zij vroeg de jongeman, die reeds drie jaar van zijn le ven in de gevangenis heeft doorgebracht, met de uiterste clementie te behandelen. Mr. J. Adriaanse, de verdediger van Van H., achtte eveneens de poging tot diefstal niet bewezen. Daar Van H. in sterke mate verminderd toerekeningsvatbaar wordt ge acht, verzocht hij de rechtbank hem een gedeeltelijk voorwaardelijke en gedeelte lijk onvoorwaardelijke straf op te leggen, met een zeer streng toezicht op zijn gedra gingen. De rechtbank zal op 25 October in deze zaak uitspraak doen. Een groepje van zes mannen trekt op het ogenblik in het Noorden van ons land rond om de wrakstukken van in de oorlog neer gestorte vliegtuigen uit te graven. De be langstelling bij deze opgravingen gaat voor al uit naar de motoronderdelen, die als oud metaal waarde hebben. Voor dergelijke opgravingen is een ver gunning vereist van het Bureau Herstel- betalings- en Recuperatiegoederen van het ministerie van Financiën en van de Gra vendienst van het ministerie van Oorlog voor het bergen van eventueel aangetrof fen stoffelijke resten. De opbrengst van het gevondene vloeit na aftrek van allerlei kosten en vergoedin gen in 's rijks kas. ADVERTENTIE WILTON Diverse dessins 200 x 300 HAARVELOURS Voor de moderne 170 50 kamer 200 x 280 225 x 325 247. HAARBOUCLE Het degelijke huiskamer karpet 200 x 300 172.- 225 x 325 220.25 MACHINALE SMYRNA Het hoogpoli§fe tapijt 225 x 325 MOQUETTE Huiskamerkarpet, rustige dessins 200 x 300 189.50 225 x 325 242.^0 AXMINSTER Zuiver wol 200 x 300 225 x 325 KROONKARPET Fabrikaat KVT selecte dessins en uitvoering 200 x 300 225 x 325 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TEL. 11491 (Van onze correspondent in Londen) Engeland ligt ons op televisiegebied vele jaren voor, doch de televisie had er tot nu toe nog geen nationaal karakter. Dit is nu veranderd door de ingebruikneming van de zender in Holme Moss, niet ver van Man chester, welke een belangrijk gedeelte van Noord-Engeland en Schotland bestrijkt en zelfs uitstraalt tot over de Ierse kust. Elf millioen kijkers beleven vandaag de zelfde sensatie als de Nederlanders de vorige week. Het station van Holme Moss, dat gebouwd is op een hoogvlakte van de Pennines, be vindt zich zeshonderd meter boven de zee spiegel en is het sterkste televisie-station ter wereld. De smalle 250 meter hoge mast verheft zich majestueus ten hemel. De monteurs hebben twintig minuten nodig om klimmende de top, die meestal in de wolken verdwenen is, te bereiken. Voor lopig zal het nieuwe station, dat driemaal zo sterk is als Alexandra Palace, waar de BBC centraal uitzendt, de Londense pro gramma's relayeren. Dit gaat door middel van een keten van zenders. Dit estafette systeem werkt uitmuntend. In geval van een storing springen de PTT-kabels in. Dit is de manier waarop het eerste televi sie-filiaal in Sutton Coldfield werkte. Ook regionale uitzendingen spelen reeds een rol. Holme Moss is de modernste zender, welke zelfs de Amerikaanse overtreft. Met de lucht, welke ae 2000 zendlampen af koelt, worden de gebouwtjes, welke er onder de reuzenmast dwergachtig uitzien, verwarmd. Dubbele muren en ramen hou den koude en wind tegen. Warme dekens en electrische kachels zorgen voor een comfortabele „overwintering" van het per soneel, want er ligt reeds een halve meter sneeuw. Volledige isolatie van de buiten wereld is deze winter niet uitgesloten. Het station, dat 3'/2 millioen gulden heeft gekost, ligt geheel verlaten in een desolaat woest landschap. In Holme Moss zijn geen studio's, zodat deze zender geheel van aan gevoerde programma's afhankelijk is. Door de inwerkingstelling van dit sta tion kunnen thans in totaal dertig millioen mensen met televisie worden „gelukkig" gemaakt. ADVERTENTIE Ook in Amsterdam Donderdagavond is officieel de Amster damse afdeling van de Jeugd Amateurs Radio Omroep (JARO) Nederland opge richt. Dit is de eerste plaatselijke afdeling van de JARO, een organisatie, die in 1947 te Haarlem in het leven werd geroepen, en thans heeds 9000 leden telt. Door middel van de radio een betere verstandhouding tussen de jongeren in Nederland en in de gehele wereld te bevorderen, is het doel van de JARO. Deze heeft in de Spaarne- stad een eigen studio, waar reeds enkele klankbeelden voor het buitenland werden samengesteld. Ook via de zendtijd van een der Nederlandse omroepverenigingen, de VPRO, is deze jeugd radio omroep al een aantal keren te beluisteren geweest. De Amsterdamse afdeling heeft reeds een kleine 200 leden. In de morgen van 28 Juni raakten vier Zandvoorters slaags met. vier Noordwijkse schelpenvissers die een partij schelpen, ge vist en opgestapeld door Zandvoorters, op een vrachtauto laadden om er mee weg te rijden. Een heftige woordenwisseling had namelijk geen resultaten opgeleverd. Toen de Noordwijkers echter Zandvoortse hulp troepen van de duinkant zagen naderen, gingen zij aan de haal. De Zandvoorters lieten het daarbij niet zitten en zetten een achtervolging in. Die achtervolging nam een triest einde: een Noordwijkse vracht auto, die langs de zee reed, maakte plotse ling een vervaarlijke zwenking en reed pardoes op de Zandvoorters in. Eén van hen, P. T., kon niet bijtijds op zijspringen en raakte onder de wagen. Met een gebro ken linkerdijbeen en een paar schaafwon den werd hij naar de Mariastichting over gebracht, waar hij zeven weken lang moest worden vepleegd. Het zal overigens nog wel enige tijd duren, voordat hij geheel hersteld zal zijn. De chauffeur van de vrachtwagen, de 24-jarige F. W. uit Noordwijk, had zich Donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank wegens „zware mishandeling, subsidiair lichamelijk letsel door schuld" te verantwoorden. Hij verklaarde niet te hebben gemerkt dat hij iemand had aan gereden. Hij reed na het ongeval dan ook gewoon door. Deze verklaring kwam ech ter in een ander licht te staan toen een broer van de verdachte vertelde dat de bestuurder doorreed, omdat hij te over- Voor de herencompetitie van de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond zijn in de eerste klasse vastgesteld: Be FairGooi, TOGO-BMHC, HDM-HGC, Laren-SCHC. HHYC-Amsterdam. Promotieklassen: BMHC 3-Rijswijk, Alliance-Hilversum 3,' Strawber- ries-Hilversum, Alkmaar-BMHC 2, Schaer- weide-HBS. Tweede klasse: Fechtrop-Straw- berries 2, Zandvoort-Leiden 2, HBS 2-Am- sterdam 4. Eerste klasse dames: Rood Wit- HHYC, Be Fair-Amsterdam, TOGO-BDHC, Gooi-Hilversum. Promotieklassen: Strawber- ries-Rood Wit 2, Amsterdam 2-Pinoké, BD HC 2-Amersfoort, HBS-Laren, Leonidas-BD HC 3. Tweede klasse: HLC-Zandvoort, Ever Swift-BNC, Alliance-IJsvogels. ANTILLIAANS VOETBALELFTAL NAAR EUROPA? Er bestaan plannen om een Antilliaans elftal te doen deelnemen aan het Olympische voetbaltournooi te Helsinki in 1952, aldus meldt het dagblad „Amigoe di Curagao". Getracht wordt contact op te ne men met Nederland, België, Frankrijk en Engeland. Men zal deze landen verzoeken hun medewerking te verlenen tot het doen organiseren van wedstrijden van deze lan den tegen het Antilliaanse elftal. Er zouden enkele wedstrijden gespeeld worden vóór en enkele na het Olympische tournooi. Men hoopt hiermede de kosten, die verbonden zijn aan een eventuele uitzending van een Antilliaans elftal, enigszins te kunnen be strijden. A. W. VERLEGH EREVOORZITTER VAN NAC. In een Donderdagavond ge houden buitengewone ledenvergadering van de voetbalclub NAC is de heer A. W. Verlegh, voorzitter van de technische com missie van de K.N.V.B. en ere-lid van NAC, tot ere-voorzitter van de Bredase vereniging benoemd. TRAININGSVTERKAMP SCHAKEN TE AMSTERDAM. Donderdagavond werden de partijen voor de vierde ronde van de trainingsvierkamp, die in Amsterdam wordt gehouden, gespeeld. De resultaten waren: Barendregt-Bouwmeester V2-V2, O'Kelly-Geus 1-0. De stand na vier ronden luidt: 1. Baren- dregt 3 pnt.; 2. O'Kelly Vk pnt plus 1 afge broken; 3. Bouwmeester 1^ pnt plus 1 af gebroken partij. ADVERTENTIE stuur was om te remmenVoorts meen de deze getuige dat het slachtoffer onder invloed van sterke drank verkeerde. Het slachtoffer zelf ontkende zulks ten stellig ste. Hij was, na een feestje, met een paar vrienden een ochtendwandeling gaan ma ken langs het strand. Een schelpenvisser die hij daar bezig zag had hij een handje geholpen met het verzamelen en ophopen van schelpen. De Noordwijkse chauffeur, die lezen noch schrijven kon en niet in het bezit was van een rijbewijs, had na het ongeluk nooit enige belangstelling voor hem getoond. Op een vraag van de president waarom hij plotseling het stuur zo ver had omge gooid, verklaarde de chauffeur, dat hij moest uitwijken voor een paar wandelaars. De Zandvoorters brachten daartegen in dat alleen de Noordwijkers en zij op het strand waren. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op dat de verdachte, volgens hem, het ongeluk met opzet had veroor zaakt om zijn in nood verkerende plaats genoten te helpen. Het verweer van de verdachte dat hij een bocht moest nemen om voor anderen uit te wijken, klopte vol gens de officier niet met de feiten: er lie pen geen mensen voor de auto. De officier eiste vijf maanden gevange nisstraf. De raadsman, mr. L. van de Marei, meen de dat de aanrijding niet alleen de schuld van de verdachte was. Volgens hem was het feit dat T. onder invloed van sterke drank verkeerde, de oorzaak van de aan rijding. Vooral gezien de geringe geeste lijke ontwikkeling van de verdachte, vond hij de eis wat aan de hoge kant. De ver dediger vroeg zijn cliënt een voorwaarde lijke straf te willen opleggen. Paardensport Na hun succesvolle optreden van enige weken geleden te Groningen klimmen de amatrices Zaterdagmiddag a.s. op Duindigt opnieuw op de sulkey's om elkaar de Ja- coba van Beieren-prijs te betwisten. De belangstelling voor de damescourses is enorm: niet minder dan 25 paarden zijn blijven staan, zodat een splitsing van dit nummer zeker is. Niettemin wagen wij een voorspelling, gebaseerd op de rijkunst, die de deelneemsters te Groningen demon streerden. Als eersten mogen dan wel ge noemd worden mej. E. Veenstra met Lina Bonnie en Kentucky's Queen B en mej. M. de Vlieger, die de keuze heeft uit Larus S en Lord Heny. Als gevaarlijke concurrente zien wij mej. Oosting met New Spencer en de dochter van Jan Wagenaar met Mr. Fried en Lady Zora. Het programma opent met de Jan van Gent-prijs, waarin Peter Pech juist vol doende snelheid kan ontplooien om als eerste te finishen, dit echter niet zonder duel met Ovidia Axworthy, die deze keer de afstand in het voordeel heeft. Outsiders zijn Postduifje K, Patrick Du- luth, Olympus en Oosting's Lieveling. Een niet minder open draverij is de 2500 meter lange Jan-zonder-Genade-prijs.waar in wij Nevada L als de winnaar zien, met pp de tweede plaats Lex V. De onregel matige en foutenmakende Narcis kan bij een normale verrichting echter de zege niet ontgaan. In Olivier B zien wij de outsider. In de Jan-zonder-Land-prijs krijgt Geer- sen opnieuw een schone kans om één van zijn 2-jarigen (Quinte Ilollandia G, Quick Hollandia G en Queen Belwin) uit zijn en- trainement naar de overwinning te sturen, doch zeker is dit niet, daar vooral de twee eerstgenoemde onregelmatig zijn. Query Hanover kan de plaats belopen. De succes volle Nottelman met Quintus Harvester is de outsider. Een zeer spannend nummer belooft de Jan-zonder-Vrees-prijs te worden. Indien Oiseau weer met ontheffing wordt gereden zal leerling Van Overeem opnieuw kunnen winnen. Nanda is minder snel dan Ken tucky King, doch meer betrouwbaarder. Als zeer gevaarlijk outsider mag worden be schouwd Kapitein Boscom. Rennen In de Ascot-prijs, een ren voor 2-jarige maidens kan Dollardprins de overwinning behalen voor Nuit Blanche en Manola. Windora heeft een outsiderskans. De Ariadne-prijs, een handicap over 1900 meter, zal wel weer voor Dicky zijn. Prince Albert en AH Ablaze zien wij voor de plaat sen, maar Great Girl en Wiribi zijn niet onmogelijk. 8. Met popelend hart betrad Panda nu dus ten langen leste het werkvertrek van de minister-president. Het was gewoon maar een grote, kale kamer, waarin niets er op duidde dat Zijne Excellentie het zó druk had, dat hij zijn bezoekers een maand lang moest laten wachten; en we moeten zeggen dat hij Panda ook niet gemist scheen te hebben. „Ha!, Aha!", riep de hoogwaar digheidsbekleder uit. „Daar hebben we mijnheer Panda! Juist ja! Eens even zien.... De bode heeft me uw naam ge noemd en toen herinnerde ik me plotse ling, waarom ik u verzocht had te komen. Ja! Eers even zien. Gaat u zitten! Kijk eens hier! Hier heb ik, in dit doosje, een me daille. Het is het' Keizerlijke Erekruis!" „Ojuist.... het komt een beetje on verwacht.... het is een grote eer....", begon Panda, want die dacht natuurlijk dat hij nu eindelijk die medaille kreeg, die hij van Jolliepop moest trachten te be machtigen maar dat was een misreke ning van hem, want dit Keizerlijke Ere kruis was in het geheel niet voor hem be- stemd. Gelukkig had de minister-president het zó druk met praten, dat hij Panda's gemompelde dankbetuigingen niet opmerk te, en hij ging opgewekt voort: „Deze me daille moet worden uitgereikt aan de Sheik van Illirania, als beloning voor bijzonder verdienstelijke daden. Hij heeft nog wel geen verdienstelijke daden gedaan, maar zo'n medaille herinnert hem er aan dat we verwachten dat hij ze zdl doen. En nu had ik gedacht dat het aardig zou zijn, mijnheer Panda, wanneer u hem die medaille ging brengen. Daar vind ik u nu net geknipt voor!" „O. zei Panda, enigszins teleur gesteld. „Maar.maar waarom zendt u die medaille niet gewoon met de post?" „Maar dat gaat toch niet, mijnheer Panda!", riep de minister-president uit. „Dat staat zo gewóón! Wij regeringen mogen nooit iets gewoon doen, want dan zou het lijken alsof iederéén zou kunnen regeren, be grijpt u?" Ja, dat zag Panda wel in. Bewering. De Engelse minister van Bui. tenlandse Zaken, Morrison, heeft in eet verkiezingsrede te Lewisham verklaard dat de bewering der conservatieven, <ja. Engeland zwak is, vermoedelijk het bei sluit van,Egypte om het Engels-Egypi tische verdrag op te zeggen heeft ver. haast. „Indien de wereld voortdurend verneemt, dat Engeland niet meer me« telt, wie kan dan tenslotte sommigen i het Midden-Oosten, bij wie de wens d( vader van de gedachte is, kwalijk ne. men, dat zij dit serieus nemen?" aldm Morrison. Naar de maan. Volgens een artikel in he Russische blad „Rode Vloot" is men it de Sovjet-Unie bezig met het ontwerp^ van een ruimteschip voor een vluch; naar de maan. Men zou een raket va- duizend ton willen maken met een leng. te van 60 meter, een doorsnede van 15 meter en uitgerust met 20 straalmotor^ die 350 millioen pk zouden kunnen ont. wikkelen. Lening. De internationale bank voor her. stel en wederopbouw heeft bekendge. maakt, dat een lening in Europese va luta tot het equivalent van 28 millioec dollars aan Joegoslavië is verstrekt. Df lening werd verstrekt ter bevordering van de uitbreiding van het electrisch net, de kolenmijnbouw, de mineraal- winning, het gebruik van de agrarischs hulpbronnen, de visserij productie en he: vervoer. Proces. Te Berlijn is een proces begonnen tegen vier West-Duitse en West-BeN lijnse firma's en elf personen, groten, deels leidende figuren dezer firma's. Ds beschuldiging heeft betrékking op ds onwettige levering van staal uit he: Ruhrgebied aan Oost-Duitsland ter waarde van millioenen marken. Vol. gens de directeur van de „N.V. Eisen und Stahl" (voorheen Thyssen) had „ds noodlotitge financiële toestand van ds West-Duitse staalfabrieken,' veroorzaak: door de onteigening van de Oost-Duitss filialen, het aanvaarden van Oost-Duitss orders noodzakelijk gemaakt". Introductie. Peru zal de toelating van Spanje tot de UNO voorstellen, wanneer de Algemene Vergadering in November bijeenkomt, aldus heeft dr. Manuel Gal. lagher, minister van Buitenlandse Za ken van Peru, te Madrid medegedeeld, Voor de zekerheid. Het West-Duitse par- lement heeft met algemene stemmen bondskanselier Adenauer als minister van Buitenlandse Zaken opdracht ge geven bij de geallieerde Hoge Commis. sie te protesteren tegen „het afluisteren van telefoongesprekken en het openen van brieven in West-Duitsland door En. gelse en Franse autoriteiten" en onmid dellijke stopzetting van deze handel wijze te eisen. Volgens een Engelse woordvoerder geschiedt controle van de Duitse telefoon of post uitsluitend in het belang van de veiligheid der strijd krachten in Duitsland. Eis. De democratische senator Johnson, voorzitter van de sub-commissie voor de strijdkrachten van de Amerikaanse Se- naat heeft verklaard, dat de Ameri kaanse openbare mening uiteindelijk een besliste houding tegenover Rusland zal eisen. „Wij zullen dan besluiten, dat we genoeg hebben van onbesliste gevechten, van veldslagen zonder overwinning. Ik weet niet, wanneer of waar dat geëist zal worden, doch ik ben er zeker van, dat, mits diegenen die de vernietiging van onze beschaving beramen hun op. treden wijzigen, deze eis zal worden gesteld en dat de tijd niet ver af is," aldus Johnson. Aansluiting. Naar te Londen verluidt, zul len Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika zich aansluiten bij het commando voor het Midden-Oosten, aan de vor ming waarvan thans door de V. S., En geland, Frankrijk en Turkije gewerkt wordt. Volgens een officiële mededeling van een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken is nog geen beslissing genomen, of men zal overgaan tot het uitnodigen van Egypte. Gevoelens. Een woordvoerder van de West-Duitse Bondsregering heeft het initiatief van Koningin Juliana, die kort geleden president Truman in een briel heeft verzocht zich met de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk bezig te houden, toegejuicht; H|ij wees er op, dat de Nederlandse koningin als eerste Europese staatshoofd zich het lot van de Duitse vluchtelingen als onderdeel van het gehele vluchtelingenprobleem heeft aangetrokken. Deze stap is zoveel te waardevoller, omdat Koningin Juliana aan het hoofd staat van een land, waar- in de gevoelens tegen Duitsland nog niet volledig overwonnen zijn, aldus de woordvoerder. Bom. William Laurence van de „New York Times", die beschouwd wordt als de best-ingelichte schrijver op atoomgebied heeft voorspeld, dat de Verenigde Sta ten binnen twee jaar zullen kunnen be schikken over een waterstofbom, die 1000 maal krachtiger zal zijn dan de atoombommen, die op Hirosjima en Na gasaki werden geworpen. Het vergelij ken van Russische atoomwapens met die van de Verenigde Staten is het naast elkaar stellen van een „kapotte fiets en een luxe-auto van 1951" aldus Laurence, Bezoek. Het Nederlandse smaldeel onder leiding van commandeur F. T. Burghard waarvan de lichte kruiser „Tromp", de fregatten „Dubois", „Van Zijl" en „De Zeeuw" alsmede de onderzeeboten „Tij- gerhaai" en „Zeehond" deel uitmaken, is in Tunesië aangekomen, waar het tot 15 October zal blijven. De Tromp en de fregatten bevinden zich in de havens van La Goulette en Tunis, de onderzee- boten te Bizerta. Met het oog op het verblijf van het Nederlandse smaldeel staan verscheidene manifestaties en of ficiële ontvangsten op het program. Zuur. De Yogi Hata Rao hield gisteren in een groot hötel in de Belgische hoofd stad een persconferentie, waarop hij, om te demonstreren, dat hij meester is van alle inwendige organen, porcelein, stukjes glas en gramofoonnaalden ver orberde. Hata beweerde ook de toekomst te kunnen voorspellen. Een oude heer werd verteld, dat hij reeds een briljante carrière in de journalistiek achter de rug had en ook in de toekomst nog veel succes zou hebben. Jammer genoeg be trof het hier evenwel geen journalist doch de 72-jarige gérant van het hótel, die zich uit nieuwsgierigheid bij de jour. nalisten had gevoegd. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2