COTRAY JACKETS H. de Graaft Ontwikkelingsplannen voor acht gebieden in Nederland Lie vreest ondermijning van de UNO door regionale overeenkomsten Wijkhuizee voor Uw bontwerk wife In Israel wordt een Nederlandse landbouwschool gesticht M. DOÜWMA EN ZOON Voor de Winter Uw „bed" in orde Pleidooi voor Hanze-conferentie ^"Hoe is het ontstaand Een Eeuw Celeden Totale kosten f51 millioen Maakloon IV,'.. 'j Haarlems Matrassenhuis Handelsovereenkomst tussen Indonesië en T s jechoslowakije Trekking loterij Prinses Marijke Kleuterhuis Agenda voor Haarlem Congres van gemeenten Bervoets Vriezelaar Nederlands meisje uit Duitsland terug Eduard van Beinum werd zeer hartelijk begroet Dit woord: SALARIS Voor woningwetwoningen 120 millioen beschikbaar Santpoort Chauffeur op de koffie Uitgaan in Haarlem 27.50 VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 S De minister van Economische Zaken heeft aan de Tweede Kamer een wetsontwerp aangeboden inzake de deelneming van het rijk in de uitvoering van de eerste fase van de ontwikkelingsplannen voor Zuid-West- en Oostelijk Groningen, Oostelijk Friesland, Noord-Oost-Overijsel, Oostelijk West-Friesland, Zuid-West- en Noord-Oost Noord-Brabant en Noordelijk Limburg. De totale kosten van deze ontwikkelings plannen, die de industriële ontsluiting der desbetreffende gebieden tot doel hebben, bedragen f 51 millioen. De kosten voor de eerste fase belopen ruim f 11 millioen, waarvan door het rijk ruim f 9 millioen, door de betrokken gemeenten ruim anderhalf millioen en door de provincies f 288.000 zal worden gedragen. In de Memorie van Toelichting wordt onder meer gezegd dat in bepaalde delen van ons land een tekort aan werkgelegen heid is waar te nemen. In sommige gebie den is dit een gevolg van de achteruitgang der turfwinning, in andere de onvoldoende uitbreidingsmogelijkheden der agrarische bedrijven. Voor andere bedrijfstakken be zaten deze gebieden tot dusverre onvol doende aantrekkelijkheid, zodat het ar- beidsoverschot niet opgenomen kon worden. Voor de oplossing van dit vraagstuk staan twee wegen open: vergroting van de werkgelegenheid in de betrokken gebieden door aantrekking van nieuwe industrieën, en afvloeiing van het arbeidersoverschot naar gebieden met een tekort aan arbei ders in Nederland of naar het buitenland. Een volledige oplossing van dit vraag stuk door emigratie naar het buitenland is uitgesloten, zo zegt de minister. Binnenlandse migratie is wel zeer be langrijk en de bevordering hiervan heeft ADVERTENTIE Gratis prijsopgaaf aan huis Voor alle voorkomende reparaties. Bijvullen en vernieuwen In één dag retour. Gr. Houtstraat 103 Haarlem. Telefoon 11485 DJAKARTA (Aneta). Indonesië en Tsjechoslowakije hebben een handelsover eenkomst voor een jaar geparafeerd voor de uitwisseling van goederen ter waarde van 60 millioen rupia's. Indonesië zal goe deren zoals rubber, tin, copra en kinine le veren. Tsjechoslowakije zal machines en onderdelen, auto's en onderdelen en voorts electro-motoren en papier leveren. Notaris B. M. Brans heeft Donderdag in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond aan de Tempeliersstraat van halfnegen 's morgens tot 's avonds laat de trekking geleid van de loterij ten bate van het „Prinses Marijke Kleuterhuis" dat in Bak- kum gebouwd zal worden. De 240.000 loten waren geheel uitverkocht. Er waren 2400 prijzen beschikbaar, waaronder een hon derdtal zeer fraaie. Ongeveer drie kwar tier na het begin van deze lange trekkings dag kwam de hoofdprijs uit de bus. Deze viel öp lot nummer 54462 en de houder of houdster, die zich tot hedenmiddag nog niet heeft gemeld, mag zich eigenaar of eigenares noemen van het houten landhuis, dat staat op de hoek van de Wagenweg en de Dreef. Dit is echter niet alles. Hij of zij behoeft, naar verkiezing, een jaar lang niet te werken, want de hoofdprijs waar borgt tevens een jaar gratis leven, hetgeen een bedrag inhoud van 52 maal 50 gulden. En voor het gemak heeft men er maar twee bromfietsen bij gedaan. Al deze ge schenken voor hem of haar, die indertijd voor een lootje twee kwartjes betaalde. De tweede prijs, een scooter, viel op nummer 60398. De houdster of houder van lot nummer 191879 kan een Katholieke Encyclopaedie komen afhalen. De vierde prijs nummer 75310 is een Winkler Prins Encyclopaedie en de vijfde num mer 172338 is een groot formaat par ketvloer van edelhout. De zesde en de zevende prijs zijn brom fietsen, respectievelijk voor nummer 57206 en 196937. Een portret van Prinses Marijke in een zware zilveren lijst viel op nummer 191026 (achtste prijs), een zilveren bon- bonschaal op nummer 59376 (negende) en een zilveren vaas op nummer 176047, de tiende prijs. Hoewel de zaal in de H.K.B. Donderdag behoorlijk bezet was met belangstellenden, die met lootjes in de hand in spanning za ten te wachten of het landhuis misschien op hun nummer zou vallen, was er nie mand die aanspraak kwam maken op een van de 2400 prijzen. ADVERTENTIE VRIJDAG 12 OCTOBER Nassauplcin 8: Theosofische vereniging, le zing J. van der Schoot, 8 uur. Brinkmann: Vereniging van Spiritistische philosophic, 8 uur. Frans Halsmuseum: Instituut voor Ar beidersontwikkeling, voordracht Jo Stern- heim, 8 uur. Wilhclminastraat 22: Vereni ging van Spiritisten „Het Licht", 8 uur. Luxor: „Ellen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De gele hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaar- ne: „Saboteur", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Paljas", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Telefoon voor u", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan's verbanning", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 13 OCTOBER Sladsschouwburg: „Het mannetjesdier" (Comedia), 8 uur. Rembrandt en Palace: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uu?, (Zie programma van Vrijdag). de aandacht der regering. Alleen door mi gratie kan het probleem echter zeker niet worden opgelost. Daarom is de minister van Economische Zaken tot de conclusie gekomen, dat men zonder verwaarlozing van de migratie het euvel van de struc turele arbeidersoverschotten slechts in de wortel kan aantasten door het scheppen van nieuwe werkgelegenheid in de betrok ken gebieden zelf. Ontwikkelingsplannen zijn slechts opge steld voor die gebieden, waarvan te ver wachten is, dat met aanvaardbare offers van overheidswege het gewenste „in dustriemilieu" geschapen kan worden. Zul ke gebieden worden, „ontwikkelingsgebie den" genoemd. Het thans aangeboden wetsontwerp strekt tot beschikbaarstelling van gelden, benodigd om een begin te maken met de werken, die voorzien zijn in de inmiddels gereed gekomen acht ontwikkelingsplan nen. Voor Zuid-Oost Drente werd reeds op 9 November 1950 zulk een wetsontwerp in gediend, dat kracht van wet verkreeg op 13 Juli. De uitvoering van de plannen kan wor den gespreid over een aantal fasen. In de eerste fase zullen de dringendste werken worden opgenomen. Alleen voor deze fase worden thans in het wetsontwerp gelden gevraagd. De ontwikkelingsplannen De plannen omvatten het in gereedheid brengen van industrie-terreinen, verbete ring van verkeersvoorzieningen, voorzie ningen op het gebied van de openbai-e nuts bedrijven, het bouwen van industriehallen en flats, bevordering van de vakscholing en het beschikbaar stellen van industrie woningen voor de staf van de nieuwe on dernemingen. De kosten van de werken, die in de eer ste fase zijn opgenomen bedragen ca 11,1 millioen. De rijksbijdrage hierin bedraagt 9.146 millioen. Het aandeel der provincies en gemeenten respectievelijk 288.000 en 1.662.000. Resoluties inzake woningbouw en financiële verhouding In Utrecht heeft de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten gisteren een buiten gewoon congres gehouden, waar ongeveer 780 gemeenten door 1600 afgevaardigden waren vertegenwoordigd. Op dit congres is in het bijzonder gesproken over de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeenten en de financiering van de woningbouw. Er werden enige resoluties aangenomen, waarin wordt aangedrongen op de bouw van tenminste 50.000 woningen in 1952 en ernstige bezwaren worden kenbaar ge maakt tegen een verdere aantasting van de financiële zelfstandigheid der ge meenten. Het congres werd onder anderen bijge woond door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen die in een rede onder meer opmerkte, dat de re gering grote betekenis hecht aan het con tact met de gemeentebesturen. In de resolutie inzake de woningbouw dringen de gemeenten er met klem op aa«n, dat de voorschotverlening door het rijk op grond van de Woningwet ten spoedigste wordt hervat. In de resolutie inzake de fi nanciële verhouding tussen rijik en ge meenten worden bezwaren geuit tegen het thans bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp. Betreurd wordt dat in de Memorie van Antwoord een afwijzend stand punt wordt ingenomen ten aanzien van de "talrijke bezwaren, door vele Tweede Kamerleden in het Voorlopig Verslag ge uit. Aanvaarding van dtt wetsontwerp, zo wordt in de resolutie gezegd, zou een grote achteruitgang betekenen voor de financiële zelfstandigheid der gemeenten. ADVERTENTIE ^voor Haarlem: Grote Houtstraat 46 .Het Amerikaanse gerechtshof te Würz- burg (West-Duitsland) heeft Woensdag bepaald, dat het zesjarige Nederlamdse meisje Maria Dommek aan de zorgen van haar pleegouders ontnomen en naar haar moeder in Nederland gezonden zal worden. Het meisje werd kort na de geboorte door haar moeder in 1945 in Duitsland achtergelaten. De moeder had haar aan de zorgen van het kinderloze echtpaar Burkert in Schweinfurt toevertrouwd en nog in 1949 in brieven verzocht het kind nooit te vertellen dat de eigen moeder in een vreemd land woonde. De familie Bur kert, die het kind verzorgd had, wensten niet meer van het meisje te scheiden. De Amerikaanse rechtbank gaf Maria echter aan de moeder terug op grond van haar verklaring, dat zij het kind indertijd aan de Burkerts had overgedragen, omdat zij zelf in behoeftige omstandigheden verkerend vreesde dat men de baby „in het een of ander Duits gesticht" zou onder brengen. NEW YORK (Reuter). In zijn zesde jaarlijkse rapport aan de UNO, dat de vol gende maand te Parijs zal worden inge diend, vraagt secretaris-generaal Trygve Lie om duidelijker en beslister bijdragen van de leden aan het stelsel van gemeen schappelijke veiligheid van de UNO. Er behoeven geen conflicten te bestaan tussen verplichtingen door regionale en ge meenschappelijke verdedigingsverdragen, die in overeenstemming met het Handvest zijn gesloten en verplichtingen door het stelsel van collectieve veiligheid van de UNO, aldus Lie. Iedere ernstige dreiging of daad van gewapende aggressie, die volgens dergelijke verdragen handelend optreden eist, zal ook daden vragen van de UNO zelf, ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 49 - Haarlem Mr. Ooyevaar in Antwerpen (Van onze correspondent in Brussel) In aanwezigheid van dr. Frans van Cau- welaert, voorzitter van de Belgische Twee de Kamer, de burgemeesters van Antwer pen en Gent, de voorzitter van de Ant werpse Kamer van Koophandel, van Belgische waterwegen-experts en tal van vooraanstaande Belgische en Nederlandse persoonlijkheden hield de heer Ooyevaar, directeur-generaal van de Nederlandse scheepvaart, te Antwerpen een pleidooi voor de door hem ontworpen Hanze-confe rentie der Noordzeehavens. „Wij Nederlanders gaan weliswaar met zware actetassen en zeer ernstige gezichten naar conferenties", aldus constateerde mr. Ooyevaar gemoedelijk, „terwijl gij Belgen op uw intuïtie en uw mensenervaring wenst te bouwen. Maar geloof mij, er zijn geen afspraken tussen de Kamers van Koophandel van Rotterdam en Amsterdam, noch met de Duitse steden om aan Rot terdam een prioriteit in deze Hanze-actie te geven. Onjuist en onbillijk is de in een Antwerpse krant (bedoeld werd de reders krant Lloyds Anversois) gelanceerde ver dachtmaking als zou Nederland bij de Duitsers in het gevlei wensen te komen. Wij moeten groter en verder durven zien en de havenmensen moeten aan de ge meenschappelijke tafel gaan zitten om een eigen plan voor Europese verkeerscoördi- natie op te stellen. Wij zullen van onderaf beginnen", zeide mr. Ooyevaar, die zich een radicaal tegenstander verklaarde van de Europese hogere overheid voor het ver keer, zoals die in het Franse zogenaamde plan Bonnefous tot uiting komt. „De peilers van de samenwerking zijn er niet. Men moet dus nog niet aan het dak beginnen". Mr. Ooyevaar legde sterk de nadruk op de vrijwillige en vriendschappelijke sa menwerking van de Europese Noordzee havens. Jhr. L. M. de Brauw is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister in Nieuw Zeeland. mmm De Nederlandse schrijver Jan de Hartog heeft in Haarlem een woonschip laten bouwen, waarin hij te Parijs op de Seine gaat. wonen. Gisteren kwam hij de vorde ringen in ogenschouw nemen. Binnenkort gaat op Broadivay (met Jessica Tandy in één der beide rollen) de première van zijn nieuwste toneelstuk ,.The jourposter" (Het hemelbed), tegelijk met die der film bewerking daarvan. Zijn werk vindt buiten de grenzen meer waardering dan in zijn vaderland. die volgens het Handvest altijd betrokken is als ergens de vrede wordt bedreigd of verbroken. Lie meent nochtans, dat geen blijvende veiligheid kan worden verkregen door re gionale overeenkomsten alleen. In het beste geval kunnen deze verdragen slechts leiden tot een onzeker machtsevenwicht. Voorts verklaart hij, dat er geen blijven de vrede in de wereld kan bestaan als geen vreedzame regeling wordt bereikt door de twee groepen van grote mogendheden. Dit kan slechts bereikt worden door onderhan delingen, wederzijds toegeven en de ont wikkeling van wederzijds vertrouwen. De bestaande gewoonte om bijeenkomsten van ministers van Buitenlandse Zaken te hou den buiten de UNO, dient.te worden aan gevuld door bijeenkomsten binnen die or ganisatie. aldus de secretaris-generaal. Ook dringt hij er op aan om op een later tijd stip periodieke bijeenkomsten van de Vei ligheidsraad in overweging te nemen. Lie dringt aan op hulp van ontwikkelde landen bij de ontwikkeling van Azië. Afrika en Latijns-Amerika. Hij noemt het Midden- Oosten een van de gebieden, waar het ver band tussen financiële hulp voor economi sche ontwikkeling en pogingen om politieke moeilijkheden op te lossen, het meest aan de dag treedt Agenda De voorlopige agenda van de Algemene Vergadering die 6 November te Parijs bij een zal komen, omvat 58 punten. De grote vraagstukken, die de Algemene Vergadering zal moeten bespreken, omvat ten onder meer de kwesties van de onaf hankelijkheid van Korea, de te nemen maatregelen voor het handhaven van de vrede, de internationale controle van de atoomenergie, de toelating van nieuwe leden, het voorstel van de secretaris-gene raal tot het sluiten van een „vredesverdrag" van twintig jaar, de Palestijnse kwestie in het licht van het rapport van de verzoe ningscommissie, die thans in Parijs werk zaam is, het plan voor de economisch ten achter gebleven gebieden en het beheer van de niet-autonome gebieden. ADVERTENTIE Speciale aanbieding ZUIVER WOLLEN OEKENS fnr5Q 150 x 200 I Oü. COMPLETE WONINGINRICHTING Birltljoriijtr. 13-17 - Haarlem Tel. 13913 Gisteravond is het nieuwe seizoen van het Concertgebouw-Orkest te Amsterdam ingeluid met een ovationeel applaus ter verwelkoming van Eduard van Beinum, onder wiens directie het eerste abonne mentsconcert werd uitgevoerd. „Het stemt tot grote dankbaarheid Eduard van Beinum geheel hersteld zijn werkzaamheden als leider van het orkest te zien hervatten", aldus de aanhef van het programmablad. De solist Nathan Milstein, die het Viool concert van Tsjaikofski vertolkte, werd door het enthousiaste publiek tot het spe len van een toegift overgehaald. De heer B. Verhoeven, lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volkspartij, heeft intussen aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen schrifte lijk de vraag gesteld of deze bereid is mede te delen hoe het staat met de voorgenomen reorganisatie van de verhouding tussen het Concertgebouw en het Concertgebouw- Orkest. De heer Verhoeven zou verder wil len weten of de minister niet van mening is dat een dergelijke reorganisatie op een zo kort mogelijke termijn moet worden verwezenlijkt om de kunstzinnige presta ties van het orkest niet te doen lijden onder de huidige onzekere toestand. Het Latijnse-woord sal betekent: zout. Het bijvoeglijk naamwoord, daarvan afgeleid, is: salarius en heeft dus de be tekenis: het zout betreflende. Daarvan werd weer een zelfstandig naamwoord gevormd: salarium, waarmee men aan duidde: het rantsoen zout dat aan de soldaten werd uitgedeeld. De salaria waren ook de inkomsten die de zout- pacht opleverde en zo komen wij op het gebied van de financiën. Men ging het woord ook bezigen voor uitkeringen die niets met zout te maken hadden en zo ontstond de betekenis: loon. Met dit ver schil evenwel dat salaris nimmer wordt gebruikt voor weekloon, maar alleen voor: jaarloon. Iets van de deftige af komst uit het Latijn is dus nog wel over gebleven. ADVERTENTIE 100 jaar door'n regelmatig leven Regelmaat i* voorwaarde voor blijvende gezondheid. Zo is regelmatig wassen een voorwaarde voor de lange levensduur van wol. Maar dan goed wassen, n.l. met Echfalon. Echfalon doet hei precies goed, want Echfalon is speciaal alkalivry voor woH Te Heerlen heeft mr. dr. J. in 't Veld, minister van Wedéropbouw en Volkshuis vesting ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de woningbouwvereniging „Ons Limburg" in een feestvergadering en kele mededelingen gedaan omtrent de vooruitzichten van de woningbouw. De re gering heeft het besluit genomen tot einde 1952 120 millioen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van woningwetwo ningen. Dit kapitaal is echter niet voldoen de voor de bouw van 15.000 woningwetwo ningen, die gebouwd moeten worden bij een totaal van 40.000 woningen. Er is 150 millioen tekort om het gehele programma van de woningbouw te financieren. Deze 150 millioen gulden moeten worden ver kregen door kapitaalvorming, hetgeen neerkomt op meer sparen. Alieen op deze manier zijn de huidige moeilijkheden op het gebied van de woningbouw op te los sen, aldus de minister. De vrachtautochauffeur, die zich met zijn vehikel uit Santpoort-station naar Santpoort-dorp bewoog en enige honder den meters voor de spoorbomen remmen wilde voor een tegenligger, merkte dat hij dit net zo goed niet had kunnen doen, want de hydraulische remleiding geloofde het wel. De wagen hobbelde naar links en schoof de gastvrije voordeur van het kleine Sta tionskoffiehuis binnen, welks pui niet op deze gast berekend was en lelijk verzakte, waardoor ook het dak ging overhellen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. OPLICHTER AAN HET WERK Drie winkeliers uit Santpoort zijn inge gaan op het zoet gefluit van een Groninger, die zogenaamd advertenties verzamelde voor een raambiljet, uit de geven door een plaatselijke voetbalvereniging. De pennin gen voor de reclame werden getoucheerd, maar het raambiljet zal nooit uitkomen en de Groninger is verdwenen. .J Er is onlangs in ons land een comité op gericht, dat zich ten doel stelt in Israel een middelbare landbouwschool te stichten, die de naam zal krijgen van wijlen dr. Henri Polak, een van de grondvesters van het N.V.V., die een groot deel van zijn leven in dienst heeft gesteld van de socialistische vakorganisatie en onder meer door zijn journalistieke arbeid in brede kring be kendheid en waardering genoot. Reeds voordat Israel in 1948 een zelf standige slaat werd, trokken duizenden Joden naar het Beloofde Land. Zij waren veelal op illegale wijze het land binnen gekomen en legden zich toe op de land bouw, die voor hen en voor de Joden die na hen zouden komen het belangrijkste middel van bestaan werd. Die pioniers stonden bloot aan voortdurende aanvallen van Arabieren, die soms in één nacht ver woestten, wat de Joden in maanden van ingespannen werken hadden opgebouwd. Nadat Israel een zelfstandige staat was ge worden nam de stroom immigranten met de dag toe. De meesten van hen vestigden- zich in de landbouwkolonies, hoewel zij nooit met eg en ploeg in hun onderhoud hadden voorzien. Mannen en vrouwen wer ken er dag in dag uit op het land en de kinderen vinden een onderkomen in spe ciale tehuizen. Om die kinderen een toe komst te bezorgen is het comité in het leven geroepen. Zij dienen in de eerste plaats opgeleid te worden, willen zij in de land bouw iets bereiken. Tijdens een persconferentie in het ge- tecten hebben reeds een voorlopig ontwerp gemaakt. Men zal er echter niet mee kun nen volstaan geld naar Israel te sturen. Het is namelijk zó, dat Israel niet de beschik king heelt over de materialen waarmee de school gebouwd moet worden. Voor het geld dat het comité inzamelt, zullen dus in bouw van de Algemene Nederlandse Dia- Nederland materialen worden gekocht die mantbewerkers Bond te Amsterdam heeft dan naar Israel verscheept zullen worden. de voorzitter van die bond, die secretaris van het comité is, de heer I. Mug, het een en ander verteld over de ervaringen die hij tijdens een reis door Israel heeft opgedaan. De moeilijkheden in Israel stapelen zich Verscheidene Nederlandse fabrikanten heb ben het comité reeds hun medewerking toegezegd. In vijftig plaatsen van het land zullen comités worden opgericht die zelfstandig op. Vooral het woningprobleem is er nij- een actie zullen beginnen. In enige steden pend. In Tel Aviv bijvoorbeeld, een stad die gebouwd is voor een inwonerstal van 25.000, herbergt op het ogenblik bijna 300.000 mensen binnen haar muren. De levensomstandigheden van de Joden in de landbouwgemeenschappen is niet veel beter. In een van die kolonies, Beth Hasjita ge naamd, wil het comité dg Henri Polak- school stichten. Twee Amsterdamse archi- is het inzamelingswerk reeds begonnen. 'Voorts doet het comité een beroep op de schooljeugd en op studenten, om met een eigen initiatief de helpende hand te bieden. Men verwacht reeds voor het einde van het jaar de eerste ton binnen te hebben. Van de grootte van het ingezamelde bedrag hangt het af, of behalve de bouw ook de inrichting van de school zal worden be kostigd. HrTrrr^rr-r-Tv*- ft m TONEEL EN CABARET Vrijdag 12 October, Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagse Comedie speelt ..De Revisor" van Gogol met in de hoofdrollen Cees La- seur, Jan Retèl, Bob de Lange, Max Croi- set en vele anderen. Regie: prof. Peter Scharoff, décors: Eppo Doeve (Voor „Ge loof en Wetenschap"). Vrijdag 12 October, Frans Halsmuseum, 8 uur: De acteur Jo Sternheim draagt voor het verhaal „Tsjip" van Willem Elsschot (Instituut voor Arbeidersontwikkeling). Zaterdag 13 October, Sladsschouwburg. 8 uur: Comedia vertoont het blijspel „Het Mannetjesdier" van James Thurber en Elliot Nugent met Enny Meunier en de regisseur Joan Remmelts. Zondag 14 Ociober, Stadsschouwburg, 8 uur: „Het landgoed Stepantsjikowo" van Marie- Louise Doudart naar de gelijknamige hu moristische roman van Dostoiewski door Comedia onder regie van Cor Hermus. Met onder anderen Magda Janssens, Manon Al- ving, Joan Remmelts, John Gobau en Guus Hermus. Zondag 14 October, Concertgebouw 8 uur: Herman Rinket's Variété met Kees Man der, Carla met de wonderpoppen. MUZIEK Vrijdag 12 October, Concertgebouw 8 uur: Haarlems Christelijk Mannenkoor onder leiding van Bernard Verboom, met mede werking van „Vrij en Blij" en „Mandoli- nata". Zang van Henk Dorèl. Vrijdag 12 October, Geref. Kerk Heemstede, 8 uur: Jubileumconcert ter ere van de or ganist N. J. de Winter met medewerking van Didi Sanders (zang) en Cor Kee (orgel). Dinsdag 16 October, Sladsschouwburg 8 uur: Compagnia d'Opera Italiana met „De bar bier van Sevilla" van Rossini. Solisten: Magda Piccarolo (van de Scala te Milaan), Gino Belloni en Alexandro Barollo. Diri gent: Gino Barsanti. Dinsdag 16 October, Concertgebouw 8 uur: H.O.V.-concert onder directie van Toon Verhey. Solist is Anton Fietz in werken van Mozart en Katsjatoerian. Verder staan op het programma de Oxford Symphonie van Haydn en „Het feestmaal van de spin" van Roussel. Woensdag 17 October, Concert gebouw 8 uur: Chopin-recital door de Poolse toonkunste naar Jan Smeterlin in de serie „Meester- pianisten". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: dagelijks geopend van 10—16 uur, des Zondags van 13—16 uur. Het Huis Van Looy: Najaarstentoonstelling „Kunst zij ons doel" tot 4 November (dage lijks van 1017 uur, des Zondags van 14 17 uur). Kunsthandel Leffelaar: Grafisch werk door M. C. Escher (Grote Markt, tot 18 October) De kunst van het edelsmeden (Wagenweg, tot 21 October). Vislial. Groie Markt: Poppcntcntoonstelling „Dollv-Town" van de Bond zonder naam. Tot 21 October, dagelijks van 12—38 en van 19.3023 uur. Op Zaterdag bovendien van J012 uur. Doopsgezinde Gcmeentezaal: Historische dio rama's van dr. W. L. G. Wieringa (van 13 tot 28 October). Expositie ten bate van te stichten Tehuis voor Ouden van Dagen. DIVERSEN Maandag 15 October, Concerigebouw 8 uur: Revue van Ambonese folklore, met mede werking van een gemengd studentenkoor en de Hawaiian-band „Soeara Maloekoe". Dinsdag 16 Ooi ober, Frans Halstheater, 9 uur: Kleurenfilm „Het gouden kronings festijn" door Henk Alsem. Woensdag 17 Ociober, Stadsschouwburg, 8 uur: Dilettanten-operettegezelsch. „Diogé" met ,.ln het witte paard" (Herhaling Don derdag 18 Ociober). Donderdag 18 October, St. Bavo, 8.15 uur: Filmavond Haarlemse Kunstgemeenschap: „Brief Encounter" van Noel Coward. In het voorprogramma: Musical Painting Box. Ontwerp voor het schoolgebouw. ADVERTENTIE Wij hebben de alleenverkoop gekregen van de originele wind- en waterdicht, kleurecht, krimpvrij, met gewatteerde voering. De ideale dracht voor school en sport. Thans alleen voor jongens, binnenkort ook in herenmaten. Prijzen vanaf Gen. Cronjéstraat 4244 Haarlem. Tel. 15438 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 1 I October i 85 1 PARIJS Onlangs is in het departe ment Loir-en-Cher, nabij de stad Blois, door eenige arbeiders een keisteen op gedolven en gebroken, waarin eene le vendige padde ls gevonden. Na een on derzoek is men in de Fransche Academie van Wetenschappen tot de conclusie ge komen, dat het dier op nog onverklaar de wijze in den steen opgesloten is ge worden en daarin een niet te bepalen aantal jaren heeft voortgeleefd in eenen verdoofden toestand. In de academie heeft de ingenieur Séguin verklaard, dat eenige tientallen jaren geleden bij een door hem uitge voerd bouwwerk onbemerkt eene padde was ingemetseld. Toen men tien jaren later ten diénste eenor verbouwing eene laag pleisterwerk verwijderde, vond men de padde, die nog in leven was, hoewel het dier a! dien tijd van voedsel en lucht afgesloten ls geweest.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5