Harriman leider van Amerikaanse militaire hulp aan Europese landen Nieuwe Britse resolutie door Perzië reeds thans verworpen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De ECA zal verdwijnen voor midden 1952 Deelneming Atlantisch commando moet breuk met Engeland helen Mars h al l-ad minis tr at ie" wordt vervangen door Veiligheidsbureau De bedragen Amerikaans comité oppert mogelijkheden ECA had weinig succes Voorstellen aan Egypte overhandigd Britse gezinnen worden in kampen gebracht Nieuwe beschuldiging van schending neutrale zóne Vrachtwagen ramt tram op de Herenvest Adenauer zal Woensdag antwoorden Het woord is aan Amerikaans antwoord wijst Russische voorwaarden af Peróns partij terroriseert Argentijnse oppositie Fatemi: „Nog niet gelezen, maar toch tegen Tweede Technische Hogeschool Russische bezetting verlamt Oostenrijk Zuid-Afrika heeft tekort aan arbeidskrachten Minder medische studenten in Utrecht (36e JAARGANG No 82 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 2 9 5e JAARGANG No 24 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ingevolge de beslissing van Washington tot verandering van de strekking der Ame rikaanse hulp aan de „Marshall-landen" zal de organisatie die tot nu toe deze hulp verdeelde, de zogenaamde ECA, tegen Juni 1952 verdwijnen en plaats makfn voor de MSA, de „Mutual Security Agence", een instelling die zal komen te ressorteren onder Trumans speciale afgezant Averell Harriman en tot taak zal hebben de voor Europese hulp uitgetrokken bedragen te verdelen met het doel, de Europese defensie-productie te bevorderen. De toe te wijzen gelden zullen voortaan alleen aan die economische projecten dienstbaar worden gemaakt, die de bewapening der Europese landen bevorderen en verder rechtstreeks aan militaire projecten. In Nederland zal deze verandering niet leiden tot drastische wijzigingen van de perso neelsbezetting van de ECA of van de functies der personeelsleden. De „Mutual Security Act" van 1951 stelt vast dat de voor Europa bestemde fondsen zullen worden gebruikt om de „handhaving van de vrijheid in Europa te steunen door het verlenen van economische militaire en technische bijstand. Dit zal de uitvoering van de plannen ter verdediging van het Atlantische gebied bevorderen en gelijkertijd de economische stabiliteit van de landen in dit gebied handhaven, zodat zij kunnen voldoen aan de eisen van de gemeenschappelijke defensie en tevens de economische eenwording en het samen gaan op politiek gebied bevorderen". Een ander algemeen artikel van de wet zegt dat het „.mutual security program", waar zulks uitvoerbaar is en niet in strijd zal zijn met de fundamentele doelstellingen van de wet, op een dusdanige wijze zal worden uitgevoerd, dat die pogingen tot kartel- en monopolievorming, welke de productie belemmeren en de prijzen op drijven zullen worden tegengegaan en vriie concurrentie, verhoging van de productivi teit en de ontwikkeling en versterking van de vrije vakbeweging zullen worden gesti muleerd. Het „Mutual Security Agency" zal wor den geleid door W. Averell Harriman, de vroegere speciale vertegenwoordiger van de ECA in Europa, die thans Amerika ver tegenwoordigt in de raad van het Atlan tisch pact. Evenals de administrateur van de ECA, zal de „director for mutual securi ty" rechtstreeks verantwoording verschul digd zijn aan president Truman. Behalve zijn functie als hoofd van de MSA zal de heer Harriman volgens de „Mutual Security Act" ook nog andere ta ken te vervullen krijgen. Hij zal namens de president in overleg met de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie alle andere programma's voor economische hulp coördineren, welke er op gericht ziin de productie voor defensie-doeleinden in de Europese landen te bevorderen. Voor de uitvoering van de „mutual secu rity act" is Amerika van plan de volgende bedragen (in dollars) uit te trekken: militaire hulp econ. hulp 5.028.000.000 1.022.000.000 Europa Het Midden-Oosten en Afrika Azië en het Stille-Oceaan gebied Korea Amerikaanse republieken 38.150.000 39G.250.000 160.000.000 535.250.000 237.500.000 45.000.000 21.250.000 Totaal 5.997.650.000 1.485.750.000 In een aanvullende wet zal echter nog moeten worden vastgelegd, dat deze be dragen, aan de schatkist onttrokken kun nen worden. Ofschoon zich enkele wijzigingen kunnen voordoen, verwacht men niet dat deze aan merkelijk zullen verschillen van de boven genoemde bedragen. Voorts voorziet de „mutual security act" er in, dat tot een maximum van 10 van het totale beschikbare bedrag zowel voor de militaire als voor economische hulp kan Duitsland en de Joden Het Amerikaanse Joodse comité hééft voorstellen gepubliceerd op welke wijze West-Duitsland de belofte tot schadeloos stelling voor de Joden, gedaan door kan selier Adenauer, zou kunnen nakomen. Onder meer wordt voorgesteld wetten te maken tegen neo-nazi's „voor dat deze de Duitse democratie omver kunnen werpen", het straffen van anti-semietische propa gandisten en het voeren van een campagne voor „humane en religieuze verdraagzaam heid", zoals Adenauer het uitgedrukt had. Verder wordt voorgesteld de Joden in Duitsland bij te staan, hun instellingen te handhaven en spoedig over te gaan tot de afwikkeling der kwestie van de bezittin gen van omgekomen Joden, alsmede met de andere Westelijke democratieën in overleg te treden voor een spoedige af wikkeling van de aanspraken op schade vergoeding wegens gedwongen emigratie. Tenslotte wordt voorgesteld personen, die actief deelgenomen hebben aan de nazi beweging uit te schakelen van openbare posten, vooral bij onderwijs, buitenlandse dienét en in de leiding van een toekom stig leger. „In natura" De geallieerde Hoge Commissie te Bonn en de West-Duitse regering zijn overeen gekomen, dit jaar twintig millioen mark van de geblokkeerde tegoeden der ver mogens van in het Derde Rijk vermoorde •loden, die geen wettige erfgenaam hebben nagelaten, ter beschikking te stellen van de Joodse organisaties voor het beheer van vermogens. Het bedrag zal besteed worden voor de aankoop van goederen in West- Duitsland, die daarna worden uitgevoerd en in het buitenland aan de rechthebben den ter beschikking worden gesteld. Schaarse en strategische goederen mogen niet aangekocht, worden. Uitvoer is toegestaan naar alle landen, die slachtoffers van het naziregiem hebben opgenomen. Wanneer zich geen rechtheb bers melden, wordt over de goederen be schikt en de opbrengst afgedragen aan de Joodse organisatie voor de restitutie en de overeenkomstige organisatie in de Britse en Franse zone van Duitsland. worden gebruikt, al naar het inzicht van de president. Van de tegenwaarde-rekeningen der Europese landen zal volgens een nieuwe bepaling tenminste 500.000.000 dollar wor den gebruikt voor de militaire productie, uitrusting en materiaal. Voor wat ons land betreft is er in Den Haag een „American Purchasing Office" opgericht, dat voor het leger aankopen doet, welke voornamelijk die van land bouwproducten en textiel zullen zijn. De mogelijkheid bestaat voorts, dat door Washington orders in ons land worden ge plaatst. In dit verband denkt men aan de bouw van mijnenvegers, waartoe reeds lang plannen bestaan en waarvoor een aantal van 60 werd genoemd. De plaatsvervangende administrateur van de ECA, Richard Bissell, heeft tegen over een congrescommissie verklaard, dat de Marshallhulp nauwelijks invloed heeft gehad op de binnenlandse politiek in En geland, maar dat de invloed in Frankrijk, Italië, Duitsland en Noorwegen groot was. Naar de mening van Bissell hebben de Verenigde Staten niet al te veel succes ge had bij alles wat zij wensten tot stand te brengen. „Maar men mag niet uit het oog verliezen, aldus Bissell, dat de Verenigde Staten maar tot een bepaald punt konden gaan met hun aandrang op bepaalde wij zigingen in de binnenlandse politiek van andere landen". In Engeland, Nederland en Noorwegen, landen waar aanhoudend inflatiegevaar bestond en die zeer omvangrijke program ma's voor kapitaalsinvestering hadden, ging de druk in de richting van straffere credietpolitiek, een conservatiever belas- tingpolitiek en van een zekere verminde ring der investeringsprogramma's dit laatste vooral in Nederland en Noorwegen. ALEXANDRIë, (Reuter). Namens Engeland, Amerika, Frankrija en Turkije zijn aan Egypte vandaag de voorstellen voor het deelnemen van Egypte aan een commando in het Midden-Oosten overhan digd. Deze stap was vertraagd door Egyp- te's besluit, het verdrag met Engeland van 1936 op te zeggen. De verklaring werd door de ambassadeurs van de vier mogendheden aan de Egyptische minister van Buitenland se Zaken, Saleh El Din Pasja overhandigd. De voorstellen zijn in algemene termen vervat. Mits de bijzonderheden naar te vredenheid der verschillende partijen wor den uitgewerkt, zouden de nieuwe voor stellen het huidige Brits-Egyptische ver drag van 1936 vervangen. Dr. Wahid Rafaat Bey, juridisch raads man van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat Egypte vrij is tussen het Oosten en het Westen te kiezen als het verdrag met En geland van 1936 opgezegd is. De Britse troepen in het Suezgebied zouden geen fa- piliteiten meer ontvangen. Zij zouden niet als vijandelijke troepen beschouwd kunnen worden op grond van het internationale recht. Men zou de strijdkrachten echter zien als „bezetters en usurpators, wat zij voor de sluiting van het verdrag van 1936 ook waren". Volgens te Caïro verschijnende dagbla den zal Egypte na de opzegging van het verdrag met Engeland burgers, die samen werken met de Britse strijdkrachten in de Suezkanaalzóne, hoogverraad ten laste leggen. Het onafhankelijke blad ..Al Ahram" schrijft, dat de regering binnenkort „be langrijke besluiten" zal nemen, waarbij alle faciliteiten aan de Britse troepen zul len worden ingetrokken. De Mohammedaanse partij in Egypte heeft er Vrijdag bij de regering op aan gedrongen een toestand van oorlog met Engeland af te kondigen. De partij is een militante godsdienstige en nationalistische organisatie, die zegt 500.000 leden te tellen. De Egyptische regering heeft besloten te Khartoem, de hoofdstad van de Soedan, een winterpaleis voor Koning Faroek te bouwen, aldus is Vrijdag te Cairo officieel medegedeeld. Veiligheidsmaatregelen Het Britse hoofdkwartier voor het Mid den-Oosten heeft bevolen om alle gezin nen van de in de steden in de Suezkanaal zóne gelegerde Britse officieren in door militairen beschermde kampen onder te brengen. Het gaat hier om de gezinnen uit Suez, Port Tewfik, Port Said en Port Foead. Een commissie uit de gemeenteraad van Alexandrië heeft besloten de straten, die de namen van Britse militairen dragen, zoals Kitchner, Allenby en Wilson, andere namen te geven. De straten, die genoemd zijn naar Britse burgerpersonen, zullen haar namen behouden. Na Cairo en Alexandrië zijn thans ook te Suez demonstraties gehouden. Donder dag trokken demonstranten door de stra ten van de stad met doodkisten op de schouder om de „begrafenis van het Brits- Egyptische verdi-ag" symbolisch weer te geven. De politie kon niet verhinderen dat demonstranten naar de nabij gelegen stad Port Tewfik trokken en aldaar de vlag van de Engelse club verwijderden. Om incidenten te vermijden is aan de Britse soldaten een uitgaansverbod opge legd. Egypte en Libië Egypte heeft Engeland er van beschul digd, Libië financieel en politiek te willen Bijna 57 milliard voor Amerikaanse bewapening Het Amerikaanse Congres heeft gisteren de grootste militaire toewijzing in vredes tijd definitief goedgekeurd. De Senaat keurde de toewijzing van 56.937.808.030 dollar goed. Het Huis had zulks reeds eer der gedaan. Het toewijzingswetsontwerp is ter ondertekening aan de president gezon- den- beheersen en de UNO als gezaghebbend orgaan te willen vervangen. De Egyptische afgevaardigde Kamal Sa- lim Bey verklaarde in de commissie der UNO voor Libië, dat het Britse aanbod om de tekorten van Libië aan te zuiveren ge vaarlijk was voor de onafhankelijkheid van het land. Hieruit bleek duidelijk het Britse verlangen om de verantwoordelijk heid voor de financiële toekomst van Libië op zich te nemen, aldus het Egyp tisch protest. MOENSAN (Reuter). De verbindings officieren van de verbondenen en de Noor delijken zullen Zondag bijeenkomen om „administratieve aangelegenheden te rege len, die van belang zijn, vóórdat de delega ties hun plenaire bijeenkomsten kunnen hervatten", aldus is officieel te Moensan bekend gemaakt. Vrijdagavond zijn verbindingsofficieren van de UNO met een jeep naar Panmoen- djom vertrokken om een onderzoek in te stellen naar Noordelijke beschuldigingen, volgens welk opnieuw de neutrale zóne van Kaesong door een geallieerd vliegtuig zou zijn geschonden, waarbij één jongen zou zijn gedood. In het heden door de leiding van het achtste Amerikaanse leger uitgegeven com muniqué wordt medegedeeld, dat krnch- tige patrouilles der Noordelijken in Oost- Korea tot de aanval zijn overgegaan, waar bij zij erin slaagden een hoogte van de „heuvelreeks der gebroken harten" te ver overen. De Noordelijken vielen door troepen van het Britse gemenebest verdedigde stellingen op drie plaatsen aan. Bij een vierde aanval op het Westelijke front wisten zij de stel lingen der verbondenen ten Oosten van Jontsjon te doorbreken. De verbondenen hebben met drie divi sies een nieuw offensief in de centrale Koreaanse frontsector ingezet. Erkenning Na een diepgaand onderzoek, dat drie uur heeft geduurd, heeft de geallieerde commissie van onderzoek aan de hand van getuigenverklaringen en van de toestand ter plaatse vastgesteld, dat Vrijdagmiddag inderdaad drie vliegtuigen der verbondenen de neutrale zóne op twee plaatsen hebben aangevallen. De tram ZandvoortAmsterdam is gis termiddag om ongeveer half drie op de hoek der Herenvest te Haarlem in bot sing gekomen met een vrachtauto. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De onderhoudsdienst van de N.Z.H. is twee uur bezig geweest om de tram die door de schok van de aanrijding enigszins overhel de, weer in de rails te krijgen. De schade bleek gering te zijn. Om half vijf kon het tramverkeer, dat daar over enkel spoor geleid wordt, weer normaal worden hervat. De aanrijding ontstond toen de chauffeur van een vrachtauto van de Herenvest af de St. Anthoniestraat wilde indraaien op het ogenblik dat uit de St. Anthoniestraat een tram kwam. De vrachtauto reed tegen de motorwagen aan,waardoor deze ontspoorde. BONN. Woensdag zal de Duitse bonds-, kanselier, dr. Adenauer, namens de bonds regering in de West-Duitse bondsdag een verklaring afleggen, waarin de laatste ver klaringen van premier Grotewohl en de Oost-Duitse volkskamer beantwoord zullen worden. Vrijdag heeft de bondsregering besloten de bondsdag en de bondsraad omgaand een wetsontwerp over de grondslagen van een verkiezingsregeling voor geheel Duits land te doen toekomen. De bondsregering wil zo spoedig mogelijk voorwaarden voor het houden van dergelijke verkiezingen verschaffen. Daarmee zou tegelijkertijd ook het streven van dé bondsregering en de bondsdag om de eenheid van Duitsland te herstellen ondersteund worden. De bondsregering heeft zich uitgespro ken tegen het verzoek om de huidige on derhandelingen van Adenauer met de drie geallieerde Hoge Commissarissen over het opnemen van de bondsrepubliek in de Europese gemeenschap af te breken of uit te stellen. Italiaans vredesverdrag De onderhoudsdienst van de N.Z.H. heeft gistermiddag in twee uur tijd de ont spoorde tram ZandvoortAmsterdam in de rails kunnen krijgen. De tram werd aangereden door een vrachtauto op het ogenblik, dat zij de Herenvest op reed. Feuchtersleben: Slechts hem zou ik geheel ver trouwen, slechts hij maakt blij vende indruk, die om zichzelf lachen kan. WASHINGTON, (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft in een officiële verklaring de voorwaarden van de hand gewezen, die de Sovjet-Unie in een nota over de herzie ning van het Italiaanse vredesverdrag heeft gesteld. De Sovjet-Unie gebruikt „schoonschijnende en valse argumenten", aldus dit antwoord. De door de Sovjet-Unie gestelde voor waarden voor een herziening worden in het Amerikaanse antwoord genoemd „een poging om de verdediging van Italië te scheiden van die van de vrije wereld. De nota ziet al datgene voorbij, dat Italië sinds de oorlog heeft verricht", aldus het ant woord. Uit de verslagen van de zittingen van de Veiligheidsraad blijkt de onwaar heid van de bewering van de Sovjet-Unie, dat zij nooit bezwaar heeft gemaakt tegen de toelating van Italië tot de UNO met ge lijke rechten als alle andere leden-staten. Dat het verzoek om lidmaatschap niet is ingewilligd, is een gevolg van het Sovjet- Russische veto. BUENOS AIRES, (Reuter). Volgens krantenberichten in Buenos Aires zijn drie leden van de radicale partij (oppositie) in een ziekenhuis opgenomen. Eén van hen was door messteken ernstig gewond, nadat leden van de partij van Perón een bijeen komst van de radicale partij in de Noorde lijke staat Misiones hadden opgebroken. Volgens deze berichten werden auto's met kentekens van Perón's partij door de me nigte heen en weer gereden en gaf de po litie op het laatst bevel de vergadering te sluiten. Het hoofdkwartier van de radicale partij te Buenos Aires heeft verklaard, dat de partij „ondanks moeilijkheden, beperkin gen, obstakels en ongemakken, die func tionarissen aan de verkiezingscampagne van de partij opleggen" niet van plan is zich terug te trekken. Voorts werd ver klaard, dat het hoofdkwartier in de pro vincie Buenos Aires nog steeds pogingen in het werk stelt om vrijlating van de par tij-voorzitter, dr. Lebonsohn, die verleden week is gearresteerd, te verkrijgen. De democratische (conservatieve) partij heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Borlengji, in een nota verzocht drie candi- daten van het nationale congres en 250 partijleden, die in verschillende delen van het land zijn gearresteerd, vrij te laten. De partij-herinnert de minister aan de belofte van de regering om gedurende de verkie zingsstrijd de oppositiepartijen alle moge lijke waarborgen te verscnaffen. NEW YORK, (Reuter) Perzië heeft gisteren de nieuwe Britse ontwerp-reso- lutie, waarin wordt aangedrongen op het hervatten der besprekingen over het olie geschil, van de hand gewezen, daar het van mening is, dat de resolutie de UNO zou toestaan zich te mengen in Perzië's binnen landse aangelegenheden. De Perzische vice- premier, Hoessein Fatemi, verklaarde op een persconferentie: „Hoewel ik de nieuwe resolutie nog niet gelezen heb. moet ik verklaren, dat de Perzische delegate sterk gekant is tegen elke resolutie ,die de Vei ligheidsraad in staat zou stellen in de oüe- kwestie tussenbeide te komen. Wij beschouwen deze kwestie duidelijk als een probleem, dat verband houdt met onze souvereiniteit en onafhankelijkheid. Daarom kan ik officieel en uitdrukkelijk zeggen, dat de Perzische delegatie een der gelijke resolutie niet zal aanvaarden In antwoord op de vraag, wat voor reso lutie Perzië wel zou willen aanvaarden, zeide Fatemi, dat. zijn land geen voorstel len heeft, daar het van mening is, dat de Veiligheidsraad geen rechtsbevoegdheid heeft in de zaak en daarom geen enkele resolutie moet aanvaarden. Het beste wat de Veiligheidsraad kan doen, bestaat er in de volken van de we reld te tonen, dat deze grote organisatie niet in het leven is geroepen om de zaak van de grote mogendheden te steunen, zo als die der grote mogendheid, die vijftig jaar lang de rijkdommen van Perzië plun derde, aldus Fatemi. Hij zeide verder niet te kunnen geloven, dat de raad een zaak zou behandelen, welke niets te maken heeft met de wereldvrede en slechts van parti culiere aard is. Hij is van mening, dat de raad niet toe zou staan, dat grote mogend heden de UNO zouden beledigen door de zaak van de vroegere „Anglo Iranian" ont vankelijk te verklaren. De resolutie Engeland heeft inmiddels de nieuwe resolutie gepubliceerd, waarin aan de Vei ligheidsraad wordt verzocht aan te dringen op hervatting van de onderhandelingen tussen Engeland en Perzië over het olie geschil. Tevens verzoekt Engeland de raad in deze resolutie er van kennis te nemen, dat Perzië in tegenstelling met Engeland geen gehoor heeft gegeven aan de uit spraak van het Internationaal Gerechtshof, waarin verzocht werd om handhaving van de status quo te Abadan. hangende een definitieve uitspraak. De tekst van dat deel der resolutie, waar in het verzoek wordt gedaan, luidt als volgt: Hervatting van de onderhandelingen zo spoedig als mogelijk is ten einde verdere pogingen in het werk te stellen tot oplos sing van de geschillen tussen beide partijen in overeenstemming met de voorlopige maatregelen, aangegeven door het Inter nationale Gerechtshof, tenzij met weder zijds goedvinden schikkingen worden ge troffen, die stroken met de doelstellingen en beginselen van het Handvest van de UNO. Vermijden van elke actie, die zou leiden tot verdere verergering van de toestand of tot het maken van inbreuk op de rechten, eisen of positie van de betrokken partijen. De resolutie is van ten minste zes stem men verzekerd, één minder dan de vereiste meerderheid dus. De landen, die, zij het soms met enige aarzeling, hun steun heb ben toegezegd zijn de V.S., Nederland, Tur kije, Frankrijk, Ecuador en Brazilië. Aan genomen, dat de Sovjet-Unie, China en Engeland (als partij in het geschil niet stemgerechtigd) zich zullen onthouden, kan de stem van India of Joegoslavië be slissend zijn. De houding van deze beide landen is nog niet zeker. Pleidooi voor vestiging in Arnhem De Staten Generaal zullen binnenkort van gedachten wisselen over de plaats waar de tweede technische hogeschool gevestigd zal moeten worden. Het Provinciaal Bestuur van Gelderland heeft thans een brochure uitgegeven, waar in gepleit wordt voor de vestiging van de school in Arnhem. Anrhem kan het beno digde aantal studenten, 2000, ten naastebij léveren, Eindhoven echter niet, zo wordt in de brochure gezegd. Het Arnhemse rayon heeft een groter aantal inwoners dan het Eindhovense. In Arnhem en omgeving wonen 450 en in Eindhoven 500 afgestu deerden in de technische en exacte vakken. Ook wat de research-instituten betreft staat Arnhem er zeer gunstig voor, omdat er de A.K.U. en de K.E.M.A. gevestigd zijn. Bovendien kan met de nabije universitei ten in Nijmegen en Wageningen een goed contact worden onderhouden. De terreinen van Arnhem bieden grote mogelijkheden voor een zogenaamd hogeschoolpark met collegezalen, laboratoria, sportvelden en cantines. Wanneer de hogeschool in Arn hem wordt gevestigd zullen de terreinen aan het rijk worden aangeboden. WENEN, (Reuter). In de geallieerde bestuursraad voor Oostenrijk heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris Donnelly de Russische beschuldiging, als zouden in de Amerikaanse zóne militaire installaties worden in stand gehouden en gebouwd, als „onzin" bestempeld. Hij zei- „De beschul diging is zo belachelijk, dat ik onmiddellijk generaal Sviridof heb uitgenodigd om die denkbeeldige installaties te komen bezich tigen. Toen ik geen antwoord op mijn uit nodiging ontving, heb ik drie Russische journalisten voor een rondreis door de Amerikaanse zóne uitgenodigd. Ook zij gaven geen gehoor". „De Sovjet-autoriteiten betuigen wel hun medeleven met de zware lasten die de Oostenrijkse arbeiders moeten opbrengen, maar zij vergeten daar aan toe te voegen, dat de Oostenrijkers de kosten moeten dragen van een Russisch veldleger van een 50.000 man, dat de door de Sovjet-strijd krachten in de Russische zóne opgevor derde woonruimte naar schatting een derde deel van alle beschikbare woonruimte is, dat uit een gebied ter grootte van de stad Wenen de boeren moesten vertrekken, om dat er een oefenterrein voor de Russische troepen van moest worden gemaakt, dat de démontage van Oostenrijkse fabrieken op bevel van de Sovjet-autoriteiten een waarde van 200 millioen dollar heeft over schreden en dat de wegvoering door de Russen van tankboten en tankv/agens de Oostenrijkers naar schatting ook op 200 millioen dollar komt te staan", aldus de Amerikaanse Hoge Commissaris. Sviridof niet deskundig? Generaal-majoor Kraskevitsj, de Russi sche plaatsvervangende hoge commissaris, zei dat de Westelijke uitnodiging aan ge neraal Sviridof voor een bezoek aan Wes telijk Oostenrijk niet de juiste manier was. Hij stelde een diepgaand onderzoek door deskundigen voor. JOHANNESBURG (Reuter). Zuid- Afrika heeft thans te kampen met een ern stig tekort aan geschoolde arbeiders, tech nici, en mensen, die een vrij beroep uit oefenen. Het tekort aan geschoolde arbei ders wordt officieel geschat op 10.000. Ver der is er een tekort aan onderwijzers, po- litie-agenten, verpleegsters, ambtenaren, journalisten, aannemers, kantoorpersoneel, mijnwerkers, werktuigkundigen, winkel personeel, vliegeniers en vliegtuigmecani ciens kortom het tekort wordt overal gevoeld. Vele werkgevers doen de arbeidsbureaux geen mededeling meer van vacante betrek kingen, omdat zij weten, dat de bureaux er weinig aan kunnen doen. Er gaat zoveel overheidspersoneel over naar beter betaalde betrekkingen, dat de Zuid-Afrikaanse minister van P.T.T., J. F. T. Haude, de instelling van een directoraat voor arbeidskrachten overweegt, dat toe stemming zou moeten geven, wanneer iemand uit de overheidsdienst naar een andere betrekking wil overgaan. Handelsinstellingen proberen personeel op het platteland te werven. Hierdoor wordt de trek van het platteland naar de steden nog versneld, waardoor het pro bleem van het tekort aan arbeidskrachten voor de landbouw weer vergroot wordt. Het tekort aan arbeidskrachten heeft ook invloed op de lonen en salarissen, die de afgelopen paar jaar snel zijn gestegen. Om de openbare diensten goed te laten fune- tionneren, is de regering er onlangs toe overgegaan om de salarissen in alle klassen te verhogen. Thans begint men ook de hoge salarissen, die geen gelijke tred hebben ge houden, te verhogen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht to nen de inschrijvingen aan, dat daar het aantal medische studenten zal afnemen. Vorig jaar bedroeg het aantal inschrijvin gen 248, tot nu toe werd een aantal van 116 bereikt. Voor een aanzienlijk deel is deze teruggang toe te schrijven aan de openstelling van de medische faculteit te Nijmegen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht pleegt een groot aantal studenten uit Limburg en Brabant te studeren. Deze gaan nu voor een deel naar Nijmegen, waar zich reeds 80 medische studenten lieten inschrijven. PLAATSELIJK WOLKENVELDEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot. Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind en weinig verandering in tem peratuur. Voor de Zuid-Westelijke helft van het land overwegend droog weer en overdrijvende wolkenvelden, voornamelijk in de hogere niveaux. Elders droog weer met weinig bewol king 14 October Zon op 7.01 uur. onder 17.51 uur. Maan op 17.18 uur, onder 6.18 uur. 15 October Zon op 7.03 uur, onder 17.48 uur. Maan op 17.31 uur, onder 7.39 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 October Hoog water: 2.17 en 14.39 uur. Laag water 10.20 en 22-38 uur. Zondag 14 October Hoog water: 2.56 en 15 15 uur. Laag water: 11.03 en 23 20 uur. Maandag 15 October Hoog water: 3.34 en 15-53 uur. Laag water: 11.41 en 23.58 uur. «-coooooooooooc

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1