Negatief Egyptisch antwoord op de Britse voorstellen verwacht „In beginsel overeenstemming tussen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Soedan wordt brandpunt van het Egyptisch-Engels geschil geallieerden en West - Duitsland bereikt" Britse crisis Weerbericht Noordelijken houden onwrikbaar vast aan standpunt over neutrale zone „Handen af van de Soedan" Minister WalterHallstein voorde radio: MAANDAG 15 OCTOBER 1951 Hervatting der werkzaam heden te Abadan? Labours ster rijst langzaam De Veiligheidsraad in een slop Devaluatie van franc is niet onafwendbaar Het woord is aan Dreigende staking in België Zeggenschap der Westelijke mogendheden in politieke en militaire zaken blijft Opstand in Venezuela „Engelse hulp aan Libië is welkom" Winst voor rechts bij Franse verkiezingen 66e JAARGANG No 83 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 122-30. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 2 47 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OVER TIEN IJAGEN moet een nieuw Lagerhuis worden gekozen. De premier. Clement Attlee, is bezig met een campagne waarin hij drieënvijftig redevoeringen in tien dagen denkt te houden. Achter een politie-auto rijdt zijn gade hem door dit praat-record, volgens Reuter met een ge middelde snelheid van negentig kilometer per uur, die op de grote wegen een opvoe ring tot 125 vergt. Ofschoon iedere auto rijder een hoog gemiddelde zou bereiken, als een politie-auto hem voorafging om ruim baan voor hem te maken, lijkt de schatting wat aan de hoge kant. En me vrouw Attlee is niet jong meer. Maar de gang zal wel hoog zijn, evenals het spreek tempo van haar echtgenoot, die 67 Is en in bijzondere training moet zijn gegaan eer hij deze Tiendaagse ondernam. Als wij Britten waren zouden wij ons een beetje bezorgd maken over de krachttoeren van ons minister-presidentiële echtpaar. Hol landers zijnde, en als zodanig prat gaande op de sprint-triomfen van Fanny, voelen wij ons tot de sportieve erkenning genoopt, dat als „stayers" de Attlee's ook tot de top klasse behoren. Intussen zoekt hun tegen stander Winston Churchill, tien jaar ouder dan de premier, het meer in de kracht van zijn uitspraken. Als oppositieleider kan hij zich de knaleffecten veroorloven, die Attlee niet beschoren zijn, omdat het in zijn ge val regeringsverklaringen zouden zijn. Churchill houdt veel minder redevoeringen, maar zij verwekken stuk voor stuk meer publiciteit. Wie zal winnen? Het Britse opinie onderzoek leverde in de laatste tijd telkens een voorsprong voor de conservatieven op. Die is evenwel aan het verminderen. Att lee loopt in, weliswaar in hoofdzaak ten koste van de liberalen, maar de stand der doorsnee-opinies wordt gunstiger voor hem. Dit lijkt vreemd, omdat vooral in buiten landse aangelegenheden Groot-Brittannië in een acute crisis is beland. Op de Perzi sche olie-ramp is de Egyptische éénzijdige opzegging van het verdrag van 1936 ge volgd. Die raakt de handhaving van de Britse troepen in de kanaalzone van Suez: de beheersing van de zeeweg naar het Oos ten. Ge moet daar niet gering over denken: hier komt een der klassieke hoofdpunten der Britse wereldpolitiek in het geding. Men kan het evenwel niet onwaarschijnlijk noemen, dat de Britten zich binnenkort met meer of minder gratie uit de kanaalzone moeten terugtrekken. Zij tonen zich schijn baar daartoe reeds gereed, maar alleen als Egypte bereid is het voorgenomen „'com mando voor het Midden-Oosten" te aan vaarden, hetwelk een generale staf zou moeten krijgen die uit vertegenwoordigers van de grote Westerse mogendheden en van de kleine mogendheden van het Midden- Oosten zou bestaan. Gerekend naar mense lijke en vooral internationale verhoudingen kan men zich voorstellen welk een inge wikkelde constructie met veel narigheid en kans op onderling conflict dit zou zijn. Maar bovendien zouden de Egyptenaren er zeker niet mee bereiken dat hun land werd bevrijd van vreemde troepen: een wens die zij thans zo luidkeels van de daken ver kondigen. Zodat het Britse voorstel nau welijks aantrekkelijkheid voor hen kan hebben en de indruk maakt, hoogstens een verandering van décor in te houden. Het Midden-Oosten is het nieuwe brand punt van wereldcrisis geworden en Groot- Brittannië is daar het nauwst bij betrok ken. Zijn half-koloniale positie in die ge bieden wankelt. Het is de wereldmogend- heid van vroeger niet meer. Het kan ook niet meer militair optreden op punten waar onrust ontstaat, hetgeen het vroeger zo vaak deed. Het heeft rekening te houden met de Veiligheidsraad van de U.N.O., die vrede in haar vaandel voert en optreedt waar gewapend conflict uitbarst. En het Britse gezag is in het algemeen geschokt. In het Nabije Oosten heeft het voor de Britten zo ongunstige verloop van het Per zische olieconflict zijn uitwerking op an deren niet gemist. De Perzische premier Mossadeq heeft zijn huilbuien ongetwijfeld al meermalen gebezigd om zijn glimlach te verbergen. Men verkeert aan de overzijde der Noord zee niet in prettige omstandigheden, om een verkiezingscampagne te voeren. Blijk baar komen zij niet geheel ten nadele van het Labour-bewind, ofschoon het voor de hand ligt alle narigheid in binnen- en bui tenland aan fouten van de démissionnaire regering toe te schrijven. Maar wie de geestesgesteldheid van de Engelsman-in- eigen-land kent weet dat hij de neiging heeft, het op te nemen voor de man die- het-tegen zit. Ronduit gezegd: uit sentimen tele overweging. Best mogelijk dat een deel der weifelaars-onder-de-kiezers hierdoor op het moment beïnvloed wordt. Minister Morrison, nu aan Buitenlandse Zaken, moge geen diplomatiek strateeg zijn en bij on derhandelingen niet de indruk van een sterke persoonlijkheid maken, hij moge bovendien fouten hebben begaan, maar alles loopt hem nu tegen. Dat wekt mede gevoel. Aan de cijfers van het opinie-onderzoen moet men het is hier al eerder gezegd geen te grote waarde hechten. En er kun nen in de tien dagen, die Groot-Brittannië soheiden van zijn verkiezingen, nog dingen gebeuren die de stemming weer wijzigen. Maar hetgeen onze Londense correspondent al bericht heeft dat men de buitenlandse échecs niet als kans-verlies voor de rege ringspartij moet beschouwen is ten aan zien van dit volk ongetwijfeld juist. Er zou intussen een zonderlinge toestand ontstaan als Labour weer zo'n nietige meerderheid behaalde als in Februari 1950. Of als de conservatieven dat ditmaal deden. Dan zou de vraag van coalitie, met alle nadelen van dien, wel weer aan de orde komen. Zeker is dat de regering, die nu aan bod zal komen, welke het ook moge zijn, 'haar taak ïnet bezwaard gemoed zal aanvaarden. Want zij biedt geen rooskleurig beeld. R. P. ..Mogelijk zal de raffinaderij te Abadan de volgende week haar werkzaamheden hervatten", zo heeft de Perzische onder minister van Financiën en plaatsvervan ger van de minister in de parlementaire oliecommissie, Kazem Hassibi, verklaard. Hij voegde er aan toe, dat de raffinaderij haar activiteit hervatte om in het binnen landse gebruik te voorzien. CAIRO, (Reuter) De Engelse regering heeft aangeboden haar bases In Egypte op te geven als Egypte wil toetreden tot een geallieerd commando voor het Midden-Oosteh. Engeland wil echter de status van de Soedan onveranderd laten totdat het Soedanese volk zelf om een wijziging in het bestuur vraagt. De tekst van het Britse voorstel is Zaterdag aan de Egyptische regering overhandigd en Zondag te Cairo gepubliceerd. Voorts is te Cairo de tekst bekend gemaakt van een uitnodiging van Engeland, Ame rika, Frankrijk en Turkije aan Egypte om toe te treden tot een geallieerd commando voor het Midden-Oosten. In de Britse nota wordt gezegd dat, als Egypte toetreedt tot het nieuwe comman do, Engeland bereid is tot afschaffing van het Brits-Egyptisch verdrag van 1936 en tot terugtrekking van die Britse troepen, die niet worden toegewezen aan het ge allieerde commando voor het Midden- Oosten. Wat de Soedan betreft, doet Engeland het volgende voorstel aan Egypte: Instelling van een internationale com missie van toezicht op de constitutionele ontwikkeling in de Soedan, die Egypte en Engeland van advies kan dienen; er moet een gezamenlijke BritsEgyptische verkla ring inzake de gemeenschappelijke princi pes ten aanzien van de Soedan worden af gelegd; een internationale garantie moet het accoord over het Nijlwater bestendigen; er moet een orgaan voor de ontwikkeling van de Nijl komen, zo mogelijk met behulp van de internationale bank; de datum waarop de Soedan zelfbestuur zal krijgen, moet worden vastgesteld, waarna de Soe dan zelf zijn bestuursvorm zou kunnen kiezen. Het Egyptische kabinet heeft Zondag de voorstellen besproken. De beslissing zal vandaag aan het parlement worden mee gedeeld. De ambassadeurs van Amerika, Engeland, Frankrijk en Turkije zullen van daag antwoord ontvangen. In welingelichte Egyptische kringen is men van mening, dat het antwoord van de Egyptische regering negatief zal uitvallen. Het definitieve antwoord zal echter pas gegeven worden als de voorstellen aan het egyptische parlement, dat vandaag bijeen komt, voorgelegd zullen zijn. Mohammedaanse steun De Mohammedaanse wereldconferentie heeft na een spoedzitting van het dagelijks bestuur te Karatsji een verklaring uitge geven, waarin aan Egypte wordt verzekerd, dat de gehele Mohammedaanse wereld Egypte zal steunen in zijn geschil met En geland. Engelse troepen in Port Said De Britse troepentransportschepen „Em pire Ken" en „Empire Test" zijn Zaterdag uit Southampton in Port Said aangekomen. 1.180 Britse militairen en 123 burgers gin gen aan land. Zij zouden per trein naar de Britse legerplaatsen Fayed en Kasfarit in de Suez-kanaalzóne gaan. Daar echter de spoorwegarbeiders en machinisten in Port Said de trein niet naar zijn bestemming wilden brengen, moesten de Engelsen met vrachtauto's van het leger worden ver voerd. Israels rol De Israëlische regering heeft van Ame rika de verzekering ontvangen, dat zijn be langen beschermd zullen worden binnen het raam van het voorgestelde verdedi gingsstelsel voor het Nabije Oosten. Officieel is medegedeeld, dat de diplo matieke vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk, Engeland en Turkije de Israëli sche regering hebben medegedeeld, dat Egypte uitgenodigd is als „oprichtend lid" deel te nemen aan een nieuw verdragsstel sel voor het Nabije Oosten. In officiële kringen neemt men aan dat de grote mo gendheden er bij Egypte op aan zullen dringen vrede met Israel te sluiten, „daar een pact voor het Nabije Oosten waarde loos zou zijn, als de staat van oorlog tussen beide landen blijft bestaan". Twee dagen geleden heeft het Engelse Gallup-instituut weer een enquête vol tooid over de komende verkiezingen in Engeland. Hoewel de conservatieven nog steeds de leiding hebben neemt het aantal mensen, dat van plan is op de arbeiderspartij te gaan stemmen, geleidelijk toe. De uitkomsten van dit laatste opinie onderzoek en van de enquêtes van een week en van twee weken geleden zijn als volgt: andere labour liberalen partijen cons. twee weken geleden 50 een week geleden 49'£ nu 49 42 43 44 Het duurt nog ander halve week voor dat de Engelsen (op Donderdag 25 Octo ber) naar de stembus gaan. Met een K.L.M.-vliegtuig zijn Zaterdagmiddag van Schiphol naar Zuid-Ajrika ge ëmigreerd de bijna 99-jarige F. R. Schoo nebeek en zijn 71-jarige zuster Nel uit Halfweg. De beide bejaarde emigranten op de trap van het vliegtuig, dat hen naar het verre werelddeel brengt. MOENSAN (Reuter). Verbindings officieren van de UNO hebben gisteren en vandaag te Panmoendjom besprekingen ge voerd met de Noordelijken. In een na de besprekingen van geallieerde zijde uitge geven bekendmaking wordt verklaard, dat de Noordelijken aan „hun onwrikbare hou ding" in het vraagstuk van het afbakenen ener neutrale zóne, dat een hervatting der wapenstilstandsbesprekingen tot nu toe in de weg heeft gestaan, blijven vasthouden. De Noordelijken hebben thans voorge steld een „beperkt cirkelvormig gebied rondom het geallieerde hoofdkwartier te Moensan, met een straal van drie kilometer, tot neutrale zóne te verklaren. Generaal Ridgway, opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Korea, heeft Zondagavond in Tokio verklaard, dat een geallieerd vliegtuig inderdaad Pan moendjom heeft beschoten. „Ik zal zonder uitstel de nodige disciplinaire maatregelen treffen", zeide de generaal. In een tweede boodschap verklaart generaal Ridgway het te betreuren, dat een kind het slachtoffer geworden is van de beschieting door een geallieerd vliegtuig. Aan het centrale front in Korea hebben de strijdkrachten van de UNO heden een terreinwinst van anderhalve kilometer be haald. Aan het Oostelijke front veroverden zij vijf heuvelstellingen. Drie geallieerde kolonnes rukken op in de richting van Koemsong. Zij ontmoeten slechts lichte tegenstand. Ten Noorden van Janggoe veroverden Nederlandse soldaten een heuvel. Lof voor tegenstander Reuter's correspondent Ronald Bazchelor schrijft uit Korea: De Chinese troepen, die hun linie aan het Westelijke en centrale front thans hard nekkig verdedigen tegen de aanvallen van het Amerikaanse achtste leger, zijn beter opgeleid en hebben veel meer wapens voornamelijk artillerie dan op enig an der ogenblik in de Koreaanse oorlog. Dit is de mening van stafofficieren van de UNO- troepen. De Chinezen zijn altijd beschouwd als flinke, geharde en individueel bekwame tegenstanders, maar de frontsoldaten schij nen thans voldoende steun te hebben van veldartillerie van alle tvpen en kalibers er een administratie, die in de vroeeere pha- sen van de veldtocht vrijwel geheel ont braken. „Ik zou zo ver willen gaan te zeggen, dal het Chinese leger dat thans tegenover ons staat, georganiseerd is op dezelfde wijze als de Westelijke strijdkrachten, en even goed", aldus een officier. Schip gestrand Een Japans schip met enkele honderden manschappen van de UNO aan boord is ter hoogte van Nagasaki op een rif gelopen ten gevolge van een typhoon. De hoge zee heeft tot nu toe verhinderd de militairen van boord te halen. De gol ven slaan over het dek en beuken op het vaartuig, maar tot nu toe hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Een sleepboot van de marine en twee reddings vaartuigen bevinden zich bij het schip. Engelse vermaning KHARTOEM (Reuter) D* Britse gouverneur-generaal van de Soedan heeft in een Zondag uitgegeven ver klaring gezegd, dat weerstand zal worden geboden aan „elke van buiten af gedane poging om zich in te laten met het bestuur van de Soedan". In Triëst is uit goede bron vernomen, dat het Britse regiment „South Lan cashire" binnenkort naar de Soedan zal vertrekken. Het regiment heeft heeft ruim vier jaar dienst gedaan in de Brits-Amerikaanse zóne van Triëst. Volgens persberichten te Nicosia (Cy prus) bereiden Britse parachutisten zich voor op vertrek, Maandag of Dinsdag, naar de Suez-kanaalzóne. Militaire woordvoerders te Nicosia en woordvoerders van de Britse ministeries van Oorlog en Defensie te Londen wilden de berichten bevestigen noch ontkennen. Zondagavond heeft de Egyptische mi nister voor de Soedan, Ibrahim Farag Pasja, te Alexandrië verklaard, dat de gou verneur-generaal van de Soedan, Sir Ro bert Howe, buiten zijn bevoegdheden was gegaan met te waarschuwen tegen pogin- géh van buitenaf om bij het bestuur van de Soedan tussen beide te komen. „Door deze verklaring heeft hij bewe zen, dat hij slechts voor de Britse politiek werkt", aldus Farag. De Egyptische rege ring zou geëigende maatregelen nemen en verklaringen of gedragingen van de gou verneur-generaal zouden geen invloed heb ben op de plannen om de betrekkingen -tussen de twee de],en van het Nijldal te regelen, aldus de minister. Volgens Reuters correspondent bij de UNO verwachten sommige diplomatieke waarnemers, dat de Veiligheidsraad, die zich voor een impasse in het Brits-Perzi sche oliegeschil ziet geplaatst, zal trachten de kwestie te omzeilen door de voorzitter te machtigen als bemiddelaar in het geschil op te treden. Enkele diplomatieke waarnemers zijn van mening, dat de hervatting van de be handeling der Perzische kwestie zou kun nen leiden tot een verdediging voor on bepaalde tijd gedurende welke periode de voorzitter, de Braziliaan Carlos Muniz, zou moeten trachten beide partijen tot elkander te brengen. Sommige afgevaardigden hopen nog steeds, dat Amerika in zijn pogingen om de onderhandelingen tussen Engeland en Perzië weer op gang te brengen, zal slagen. Indien dit zou gebeuren, zou de Veiligheids raad gespaard blijven voor een langdurig en moeilijk debat. De jongste Britse resolu tie, waarvoor naar het schijnt geen enkele delegatie bijzonder veel voelt, zou dan niet in stemming behoeven te komen. René Mayer: (Van onze correspondent te Parijs) René Mayer, de Franse minister van Fi nanciën en Economie, heeft Zaterdagavond een belangrijke radiorede gehouden, waar in hij speciaal op de gevaren wees, die bankspeculaties op de toekomst van de franc thans voor Frankrijk vormen. Hij kondigde strenge maatregelen aan, in het bijzonder tegen frauderende im- en exporteurs, doch ontkende, dat de devalua tie van de franc tot de onafwendbare toe komst zou behoren. Met de medewerking van allen zullen wij de inflatie tegen kunnen houden, zo riep de minister uit, die verder de wense lijkheid erkende van een strengere finan ciële organisatie van de sociale veiligheids organen. Van de hele rede ging onmisken baar een grote kracht en zelfbewustheid uit, die, naar men thans algemeen wil hopen, Mayer aan het hele kabinet zal weten over te dragen. Goethe: Waarom maken wij ons eigenlijk boos over iemands ijdelheid? Ieder mens moet schik in zichzelf hebben en gelukkig, wie het heeft. Waarom zal hij dit aangenarne gevoel dan niet uiten? (Van onze correspondent in Brussel) 450.000 bij de socialistische vakbonden aangesloten Belgische arbeiders zullen vol gende week staken, indien met de regering geen overeenkomst inzake hun sociale eisen kan worden gesloten. Het socialistisch algemeen vakverbond heeft besloten, dat slechts drie van haar grote vakbonden, de metaalbewerkers, de kolenmijnen en de bouwarbeiders, deze stakingsactie zullen voeren. Gisteravond werd beslist, dat ook de electrische cen trales zich eventueel bij deze actie zouden aansluiten. De socialistische vakbond eist onder meer dat van de sterk gestegen winsten van de industrie twee milliard francs zouden wor den afgenomen om aan elk volwassen ar beider in België een compensatie premie van 500 francs te betalen. Aan jonge ar beiders en vrouwen zou 300 francs betaald moeten worden. Bovendien zou het ouder domspensioen op 27.000 francs gebracht dienen te worden. Voorts zouden de bui tengewone winsten, welke voortvloeien uit de herbewapening, dienen belast te worden. De ministers kwamen gisteren in kabi netsraad bijeen en verklaarden, dat het ontwerp van wet op de taxatie van buiten gewone winsten momenteel bij de raad van state is en voor het einde van het jaar bij het parlement aanhangig zal worden ge maakt. Ook inzake de pensioenen zal er een gun stige oplossnig komen. Naar wij in rege ringskringen vernamen, zal echter in geen geval kunnen worden toegegeven aan de eis om ten bate van de loontrekkenden twee milliard francs koopkracht, in de vorm van premies in omloop te brengen. De minister van Arbeid zal hedenochtend een compromis aan de patroons en vak bonden voorstellen. STUTTGART, (Reuter) De West-Duitse onder-minister van Buitenlandse Zaken, professor Walter Hallstein, heeft Zondagavond in een door hem te Stuttgart voor de Zuid-Duitse radio-omroep gehouden toespraak medegedeeld dat de Westelijke ver bondenen en West-Duitsiand „in beginsel overeenstemming hebben bereikt bij de on derhandelingen over het verlenen van de souvereine status aan de West-Duitse federale republiek". Geallieerde en West-Duitse deskundigen zijn thans bezig met het opstellen van ontwerp-verdragen, waarin de toekomstige positie van West-Duitsland zal worden vastgelegd. Een aantal op zichzelf staande vraagstukken wordt nog dooi de deskundigen bestudeerd. „De Westelijke geallieerden en West- Duitsland wensen beiden een herstel van de Duitse souvereiniteit, daar West-Duits land slechts dan op doelmatige wijze voor de verdediging van West-Europa kan wor den ingeschakeld indien het op gelijke voet met zijn toekomstige bondgenoten wordt behandeld. Ook zijn zij het er over eens dat het noodzakelijk is dat de Weste lijke verbondenen hun wettige aanspraken op de door hen in West-Duitsland beklede politieke en militaire positie behouden, op dat de geallieerden het hoofd kunnen bie den aan elke nieuwe poging der Russen om hun gebied uit te breiden en om hun rol te kunnen vervullen bij elke toekom stige eenwording van Duitsland", aldus professor Hallstein, die verder nog als zijn mening te kennen gaf dat het nog ver scheidene weken zou duren voordat de verdragen gereed zouden zijn voor onder tekening. Opdracht van Moskou? Volgens de te Mainz verschijnende „Allgemeine Zeitung" heeft Walter Ul- bricht, de plaatsvervangende minister-pre sident van Oost-Duitsland en secretaris van de sdfcialistische eenheidspartij (SED), na zijn terugkeer uit Moskou de leidende functionarissen van de SED op een ge heime bijeenkomst op de hoogte gebracht van nieuwe Sovjet-Russische opdrachten voor de huidige eenheidsactie. De belangrijkste richtlijn van het Kremlin is, volgens dit blad, dat de Oost- Duitse politici het met de West-Duitsers moesten eens worden over besprekingen inzake de Duitse eenheid, doch in geen geval over verkiezingen voor geheel Duitsland. De Oost-Duitse regering mag niet, evenals West-Duitsland, de UNO ver zoeken om na te gaan, of de toestanden in Oost-Duitsland vrije verkiezingen voor ge heel Duitsland veroorloven. Verder zou Moskou de SED hebben mee gedeeld, dat de Sovjet-Unie een herziening van de Oder-Neisse-grens nog steeds ver- CARACAS. (AFP). De regering van Ve nezuela maakt bekend, dat „de democrati sche en communistische actiebeweging van Venezuela" een poging heeft gedaan de re gering omver te werpen, doch dat de over heid de toestand thans beheerst. De gewapende groepen der actiebewe ging hadden te Tunapuicito en Saugedo in de Venezolaanse staat Sucre gebouwen van het burgerlijk bestuur aangevallen en tal rijke wapens buit gemaakt. Te Tunapui cito werd een rechter vermoord en een hoge ambtenaar van financiën zwaar ge wond. De opstandelingen zijn op de vlucht geslagen, achtervolgd door mariniers, aldus het regeringscommuniqué". werpt, en de SED verzocht hebben zo min mogelijk in het openbaar over deze kwes tie te spreken en haar met de uiterste zorg te behandelen met het oog op de openbare mening. Verder zou de SED opdracht hebben ge kregen onder eigen leiding een West-Duit se commissie te vormen, die zou moeten trachten over het hoofd van de West-Duit se regering heen direct contact te krijgen met de partijen. Het West-Duitse nieuws bureau DPA voegt hieraan toe, dat een zekere dr. Kurt Heil reeds optreedt als voorzitter dezer commissie. Zou deze po ging falen, zo gaat het blad verder, dan zou de commissie zich tot „woordvoerder-' van de West-Duitse bevolking moeten uit roepen en als „vertegenwoordigster van West-Duitsland" besprekingen met Oost- Duitsland over de Duitse eenheid moeten beginnen. Verklaring van Pelt: De Hoge Commissaris der UNO voor Libië, de Nederlander A. Pelt, heeft ver klaard, dat het Britse aanbod om Libische tekorten aan te zuiveren, Libië geen poli tieke verplichtingen oplegt en volkomen bevredigend is uit een technisch oogpunt. Hij zeide te hopen, dat Engeland voort zou gaan Libië hulp te verlenen. Er zijn nog in het geheel geen defini tieve overeenkomsten met vreemde mo gendheden door Libië getekend. De vrije regering van Libië kan zulks echter met toestemming van het parlement doen. Pelt verklaarde bovenstaande naar aan leiding van de Egyptische beschuldiging als zou hij Engeland in de kaart spelen bij de Britse poging om zich meester te ma ken van de economische toekomst van Libië. De Hoge Commissaris deelde de Libische raad mede. dat de overdracht van het ge zag aan Libië Vrijdag is begonnen. De En gelsen geven geleidelijk de bevoegdheden over in Tripolitanië en Cyrenaica en de Fransen in Fezzan. Libië zal 1 Januari 1952 een souvereine staat worden. De Libische raad bespreekt thans de financiële rege lingen voor de souvereine staat. Onder meer is er het vraagstuk van het jaarlijkse tekort van ongeveer 17.000.000 guiden voor de eerste twee. jaar. Pelt verklaarde liever gezien te hebben, dat de landen, die hulp aanbieden, hun bij dragen gestort hadden in een fonds van de UNO, doch de landen hadden verklaard liever in bilaterale onderhandelingen te treden. Hij sprak de Egyptische bewering tegen als zou opneming in het sterling- gebied nadelig voor Libië zijn. PARIJS, (Reuter). Iri Frankrijk is Zondag de tweede ronde gehouden van de verkiezingen voor 700 afgevaardigden in de kantonnale raden. 814 afgevaardigden zijn reeds in de eerste ronde gekozen, die vorige week Zondag is gehouden. Daarbij was een absolute meerderheid nodig. Thans was een eenvoudige meerderheid vol doende. De eind-uitslag luidt: Communisten: 176 aftredende raadsle den, 78 leden gekozen, 98 zetels verlies. Socialisten: 417 aftredende raadsleden, 278 gekozen, 139 zetels verlies. Diverse linkse partijen: 62 aftredende raadsleden, 51 gekozen, 11 zetels verlies. Radicalen en radicaal-gezinden: 374 af tredende raadsleden, 382 gekozen, 8 zetels winst. Conservatieven en gematigden: 326 af tredende leden, 468 gekozen, 142 zetels winst. Gaullisten: 70 aftredende leden, 150 ge kozen, 80 zetels winst. Onze correspondent in Parijs tekent hierbij aan: De grote overwinnaars zijn de rechtse centrum-partijen, boeren onafhankelij- ken en radicalen Daarna mag ook De Gaulle's R.P.F. tevreden zijn, terwijl de Katholieken zich goed hebben gehandhaafd en de socialisten zwaar werden geplaagd. De communisten kregen tengevolge van de coalities, die vrijwel overal tegen hen ge sloten waren, bijna even indrukwekkende verliezen te incasseren. Ofschoon de nieuwe raden die deze week voor het eerst bijeenkomen, qua samen stelling dus ingrijpend van de oude licha men, die uit 1945 dateren, zullen verschil len, hebben er zich vergeleken bij de laat ste verkiezingen van Juni maar onbelang rijke verschuivingen voorgedaan. De Schiedamse politie heeft een taxi met vijf Chinezen aangehouden aan de uit gang der werf Wilton Fyenoord. De Chine zen. opvarenden van een Nederlands tank schip, hadden 50 kg opium bij zich ter waar de van ongeveer f 20.000. Zij zijn in het po litiebureau ingesloten. NACHTVORST Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend verspreide mistvelden, overigens cjroog weer met weinig of geen bewolking en zwakke wind. Op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Over het algemeen iets lagere middagtempera- turen. 16 October Zon op 7.04 uur, onder 17.46 uur. Maan op 17.47, onder 8.59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 October Hoog water: 3.34 en 15.53 uur. Laag water: 11.41 en 23.58 uur. Dinsdag 16 October Hoog water: .4.10 en 16.27 uur. Laag water: 12.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1