Wijkhuizen voor vermaken van Uw Bontmantel Nieuwe historische diorama's AKKERTJES De radio geeft Dinsdag Nare dagen -bed is ook voor U ideaal! PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA MAANDAG 15 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OrRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Heringa Wuthrich Turpin-„Sugar" Ray in Cinema Palace Bromfietser verleende geen voorrang Motorjacht op Mooie Hel uitgebrand tot moderne korte mantel DVO met aardig blijspel Haarlemse Luchtvaartclub Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Bridge-drive Dennenheuvel MAISON MARCEL Zilveren jubileum bij Vroom en Dreesmann Provinciale Waterstaat van Noord holland Opgravingen hij het fort Liedebrug Nederland bet diebtst bevolkt Prins Bernbard naar de V. S. vertrokken De Haarlemse leraar dr. W. G. L. Wie- ringa stelt van 13 tot 28 October in de Doopsgezinde Gemeentezaal aan de Fran- kestraat ten bate van een te stichten Tehuis voor Ouden van Dagen een dertigtal van zijn historische diorama's ten toon. Niet zo lang geleden viel hem de eer te beurt twee uur lang deze verzameling te mogen expo seren en toelichten in een schoolklas te Baarn, waarvan prinses Beatrix deel uit maakt. Deze was hierover zo geesdriftig dat zij enkele dagen later haar ouders mee bracht. Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben bij die gelegenheid onder haar leiding deze driedimensionale kijkjes op geschiedkundige tijdperken en gebeurte nissen bewonderd. Bij voorgaande gelegenheden hebben wij reeds uitvoerig de aandacht op deze inder daad even fraaie als belangwekkende dio rama's van eigen makelij gevestigd. Om niet in herhalingen te vervallen zullen wij ons thans tot de enkele nieuwe aanwinsten beperken. Daar is. dan in de eerste plaats de zeer levendige reconstructie van het hof van koning Polycrates op het eiland Samos, waar deze Egyptische en Perzische gezantschappen ontvangt en waar de dich ter Anekreon de liefde en de wijn verheer lijkt. Nog meer bekende personen vindt men hier, onder anderen de geneesheer Democedes en de wijsgeer Pythagoras, wiens meetkundige stelling iedere middel- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed Liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 —12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metropole orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Platen. 15.00 Voor de scholen. 15.30 Ben je zestig 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 Platen. 18.45 Cursus voor lekenspelers. 19.00 Hier is Europa. 19.30 Voor de jeugd. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Hoorspel. 22.30 Platen. 22.35 Verslag KRO-televisie. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.2524.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Piano. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor ons plat teland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Con cert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Ameri kaanse buren. 16.00 Strijkorkest. 16.30 Voor kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Dansmu ziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Hawaiïanmuziek. 18.40 Surinaamse volksmuziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Koor concert. 19.45 Causrie. 20.00 Nieuws. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Reportage of platen. 21.30 Causerie. 21.35 Theaterorkest. 22.00 Klankbeeld. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Dansmuziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Concert. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Concert. 12.50 Koersen. 12.55 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.30 en 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoor spel. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Fiaten. TELEVISIE (zender Lopik). KRO-uitzending. 20.1521.45. 1. Opening door prof. dr. J. B. Kors O.P.; 2. „Voor oog en oor": a. Vraaggesprek in verband met de vermoedelijke opening van het testament van de Hertogin van Angoulême; b. Potten bakkers-demonstratie; c. Muzikaal inter mezzo. Pauze. 3. Demonstratie moderne me thode muziekonderwijs voor doofstomm n. ADVERTENTIE Haarlem TELEVISIE-DEMONSTRATIES Dinsdags- en Vrijdagsavonds na afspraak Babylon in het jaar 568 voor Christus historisch diorama onder leiding van dr. W. G. L. Wieringa vervaardigd door leer lingen van het tegenwoordige Lorentz Lyceum. Men ziet hier de door Nebucad- nezar voltooide tempeltoren, hei paleis van geglazuurde bakstenen op de ruïnes der hangende tuinen van Seyniramis en een gedeelte van de Poort van Ishtar in de stralende glans' van gekleurde tegels. bare scholier herhalen kan.-Mede door de suggestieve plaatsing der figuurtjes in hun buitengewoon mooie costuums vervaar digd door een Augsburgse schilder heerst er in dit tafereel een dramatisch-aandoen- de spanning. Via het terras heeft men een helder uitzicht op de blauw-verkoepelde zee. Vermelding verdienen ook de kleurige reliefs, die de wanden van het paleis ver sieren. Eveneens van na de oorlog is het kleine kastje (het hout is duur geworden!) waar in de waterlinie bij Abcoude wordt voorge steld in het jaar 1672. De verwerkte gege vens zijn ontleend aan de roman „Sinjeur Semeyns" van H. J. Schimmel, de titelheld waarvan men hier inlichtingen ziet ver strekken aan de 22-jarige stadhouder Wil lem III, die de tegenstand organiseert om de Franse aanval af te slaan. Het dorp An keveen brandt in de verte. Het tableau wordt bevolkt door uiteenlopende typen als vluchtelingen, smokkelaars, waard- gelders en met landbouwgereedschap ge wapende boeren. Men voelt dat er iets in de lucht hangt. Het is eigenlijk een minia tuur-schouwburg waarin dit historische ta fereel zich afspeelt, met rond-horizon en sfeerbrengende belichting incluis. De illu sie wordt zoals trouwens in bijna alle diorama's van dr. Wieringa nog aanzien- lijkt versterkt door herhaling en voortzet ting van figuren en motieven in de geschil derde décors. Aardig wordt de dieptewer king vergroot door de molenwiek op de voorgrond. De serie aan het leven van Napoleon ge wijde diorama's is met drie vermeerderd. Bijzonder goed geslaagd is „Sint Helena" met die steile (van boomschors vervaar digde) rotswanden en de hoofdstad in de diepte. Eenzelfde gevoel van eenzaamheid wordt opgewekt door de besneeuwde step pen bij Smolensk op de vooravond van de slag, die het keerpunt in de Russische veld tocht bracht. In de stervende figuur geheel rechts heeft dr. Wieringa zijn overgroot vader willen herdenken, die tijdens deze gedwongen expeditie is gesneuveld. Deze expeditie verdient veel belangstel ling, vooral van de jeugd, die deze vorm van aanschouwelijk onderwijs zeker zal waarderen. Zaterdagavond en Zondagmorgen draaide in Cinema Palace de volledige filmreportage van de revanchewedstrijd om de wereldtitel middengewicht te New York tussen Randolph men een sterkere Robinson, die de Engels- boksliefhebbers trok. De film was van Neder lands commentaar voorzien door Leo Pagano. Van de eerste tot de laatste gongslag zag men een sterkere Rebinson, die de Engels man tenslotte zo volkomen groggy sloeg, dat de scheidsrechter tussenbeide kwam en een einde maakte aan dit prachtige gevecht. Verscheidene belangrijke onderdelen van de wedstrijd werden met vertraagde bewegin gen van de beide boksers herhaald, hetgeen de duidelijkheid ten goede kwam. De 37-jarige bromfietser A. R. die Za terdagmorgen van de Floresstraat uit het Soendaplein in Haarlem-Noord naar links wilde oprijden, verleende geen voorrang aan een uit de richting Velsen komende personenauto, met als gevolg dat hij werd aangereden. De bromfietser viel en kreeg een lichte hersenschudding. Hij werd over gebracht naar het Diaconessenhuis, doch kon later op de dag naar huis gaan. De remmen van de personenauto weigerden, de auto reed tegen een lichtmast en werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. De auto moest worden weggesleept. Van de bromfiets werden het voorwiel en de voor vork beschadigd. Het motorjacht Willy, dat op de Mooie Hel gemeerd lag, is Zaterdagavond geheel uitgebrand. Ook de inventaris ging verlo ren. In opdracht van de eigenaar maakten twee Haarlemmers Zaterdagavond een proefvaart met de Willy. Na de motor enige malen grondig te hebben nagekeken en bijgesteld, wilden zij starten. De ontste king had echter niet op het juiste ogen blik plaats en de motor liep terug, met als gevolg dat een grote steekvlam uit de car burateur kwam. De beide mannen tracht ten met een brandblusapparaat en enige emmers water het vuur te bedwingen, doch zij slaagden daar niet in. Zilveren jubileum Zaterdag was het een kwart eeuw ge leden dat de heer D. de Vries als chef van de afdeling nieuwbouw in dienst trad bij de carrosseriefabriek J. W. Vermeulen te Haarlem. Tijdens de huldiging sprak onder anderen de jongste firmant, die de jubilaris daarna een geschenk in enveloppe aan bood. Namens het personeel overhandigde de heer J. Leene enige cadeaux. In de avonduren waren de jubilaris en de andere leden van het personeel met hun dames de gasten van de directie. ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 49 AMATEURTONEEL Nu in deze na- oorlogse dagen bijna iedereen met een chronisch geldgebrek te kampen heeft, is het wel eens vermakelijk te worden geconfronteerd met een jonge man, die tengevolge van een zonderlinge erfenisbepaling in de benijdenswaardige positie verkeert binnen het jaar een mil- lioen dollar te moeten uitgeven. Het is Charley Stafford, die in het door Jaap van der Poll bewerkte Amerikaanse blijspel „Millionnair tegen wil en dank" deze schijnbaar eenvoudige opdracht te vervul len krijgt, om aldus in het bezit van een slordige vijf millioen te geraken. Het ver loop laat zich natuurlijk vrij gemakkelijk raden. Charley kan dit millioen bijna met geen mogelijkheid kwijt en alle pogingen om toch maar vooral veel geld te verliezen sorteren geen enkel effect. Integendeel, alles wat hij aanraakt verandert in goud. Maar het is een blijspel en dus komt alles op het nippertje nog in orde. Van dit vermakelijke spel gaf de to neelvereniging „Door Vriendschap Opge richt" Zaterdagavond in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem een alles zins geslaagde opvoering. Vergeleken bij het in Juni gespeelde „Partijtje Poker" viel er zelfs een verheugende vooruitgang te contstateren. Ook nu was Jan Weide de ster van dit gezelschap. Hij vertolkte de rol van Charley Stafford levendig en met begrip voor de situaties. Janny ZitmanLucas liet een aardig getypeerde operette-diva zien, Leo Schmidt en Suzy de LiefdeStolker brachten een pittig echtpaar op de planken. De overige spelers droegen naar beste ver mogen tot de algemene vrolijkheid bij. Op het vliegterrein van de Haarlemse Luchtvaart Club is de jaarlijkse wedstrijd om de Bob Muller Massis-beker gehouden. Het ideale vliegweer beloofde goede vluch ten, doch de thermiek viel toch tegen en gaf de modellen slechts af en toe een klein zetje. In de eerste ronde waren de vluchten zeer middelmatig, maar toen nam Linter man de leiding met een vlucht van 83,6 sec., direct daarna overtroefd door Aerts met een vlucht van 101,2 sec. De tweede ronde leverde in het algemeen iets betere vluchten op, waarbij Linterman zich met een vlucht van 116,5 sec. weer aan de kop plaatste. De derde ronde had nagenoeg hetzelfde beeld als de tweede en Linterman hand haafde zich aan de kop met een vlucht van 96,7 sec. De uitslag luidt als volgt: 1. H. Linterman, 296,8 sec.; 2. A. Aarts, 252,8 sec.; 3. H. Kolderie, 204,6 sec.; R. Land, 201,9 sec. ADVERTENTIE zijn voor de. moderne vrouw geen „verloren" dagen meer. Zij verdrijft de periodieke pijnen direct met een paar ...die helpen direct! J ADVERTENTIE In restaurant „Dreefzieht" is de jaarlijkse bridge-drive van „Dennenheuvel" gehouden, waarvan de netto opbrengst bestemd is voor het sanatorium „Dennenrust" te Renkum. Evenals vorige jaren'werd een sportieve strijd gestreden om de vele fraaie cadeaux, welke Haarlemse en andere fabrikanten en winkeliers ter beschikking hadden gesteld. De door de directie van „Dreefzieht" ge schonken wisselbeker werd met gering pun- tenverschil opnieuw.gewonnen door de Am sterdamse bridgeclub „H. J. B." Aan het sanatorium kon een bedrag van 334.25 wor den afgedragen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE EXCLUSIEVE COIFFURES OLIE-PERMANENT 10— H. WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland. Ged. Oude Gracht 98 Telefoon 20837 Op de decoratie-afdeling van Vroom en Dreesmann aan de Korte Veerstraat werd de heer M. H. Kooymans, reclamechef van de filialen Haarlem en Beverwijk, gehul digd wegens het feit dat hij vijfentwintig jaar werkzaam is bij V. en D. Omstreeks half twaalf arriveerde de jubilaris op de reclame-afdeling, waar een groot aantal collega's en andere belangstellenden op hem wachtten. Op een met bloemstukken versierd po dium luisterde de heer Kooymans naar de hartelijke woorden van de algemeen be drijfsleider, de heer L. van Kimmenade; de personeelsleider, de heer M. Kavelaars; de heer H. Swinkels, chef-étaleur; de heer H. Stoelinga, namens het personeel van het filiaal aan de Korte Veerstraat en de heer J. Mostertman, bedrijfsleider van het filiaal in Beverwijk. Al die felicitaties gingen gepaard met geschenken. De jubilaris dankte tenslotte voor de belangstelling. Discussie over muziek en dienende wetenschap Op Vrijdag 26 October wordt in Teylers Museum te Haarlem een „Discussiedag over muziek en dienende wetenschap" ge houden. Prof. dr. A. D. Fokker houdt een uiteenzetting over zijn 31-toons orgel, dat door Paul Chr. van Westering bespeeld zal worden. De toonkunstenaar Jan» van Dijk bespreekt de compositie-mogelijkheden. Directeurs-wisseling Was er een Romeinse nederzetting De heer C. Thomése, Hoofdingenieur- Directeur van de Provinciale Waterstaat van Noordholland werd op 4 October 65 jaar. Hij heeft met ingang van 1 November eervol ontslag uit de dienst gevraagd. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor het gevraagde ontslag met ingang van 1 Januari 1952 met welk tijdstip de heer Thomése zich nader heeft verenigd op de meest eervolle wijze te verlenen, onder dankbetuiging voor de gedurende meer dan 38 jaren aan de Provincie bewezen zeer belangrijke diensten. Ter voorziening in de vacature, die door dit ontslag zal ontstaan, bieden Ged. Staten aan de Prov. Staten de navolgende aanbe veling aan ter benoeming van een nieuwe Hoofdingenieur-Directeur van de Provin ciale Waterstaat. 1. Ir. C. Krijn, Hoofdingenieur in alge mene dienst bij de Provinciale Waterstaat van Noordholland. 2. Ir. W. M. Vink, Hoofdingenieur A bij de Provinciale Waterstaat van Noord holland. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is Nederland met een bevolking van 10.286.250 personen, 299 inwoners per vierkante kilometer, het dichtstbevolkte land ter wereld. on-der Spaarnwoude? Prins Bernhard is hedenmorgen van het vliegveld Soesterberg naar de Verenigde Staten vertrokken. De reis heeft in het bijzonder ten doel een bezoek te brengen aan een aantal Ame rikaanse marine-instellingen, waar een aantal Nederlandse marine-officieren en onderofficieren thans cursussen volgt. De Prins wordt omstreeks het einde van deze maand in Nederland terug verwacht. Een stxik van een amphora, op tien minuten afstand varn de Stompe Toren gevonden. Reeds eerder werd door ons melding ge maakt van vondsten van Bataaf-Fries aar dewerk op het land van de heer Nelis nabij het fort Liedebrug gedaan door de heer en mevrouw De Raaf uit Heemstede. Daarbij waren ook enige scherven die aan Romeins aardewerk deden denken, maar die waren te klein om ze met zekerheid te kunnen determineren. Thans is echter aan die onzekerheid een einde gekomen. Mevrouw De Raaf vond namelijk een fragment van een kruikhals van een zeer grote amphora, waarschijn lijk uit de 2e3e eeuw na Christus. Amphoren zijn van onder spitstoelopende cylindervormige, van twee hoog aangezette oren voorziene, voorraadpotten, van wit tot crême-achtig gekleurd, zeer dikwandig aardewerk. Daarmede werd in de Romeinse tijd wijn, olie, rozijnen, etc. uit Italië en Spanje per schip aangevoerd. Hun vorm maakte het verstouwen in het schip zeer gemakkelijk. Er zijn exemplaren gevonden met een inhoud van 26 liter. De grootte der schepen werd berekend naar het aantal amphoren dat deze konden vervoeren. Men sprak vroeger van een schip van 1000 amphoren, zoals wij nu spreken van 1000 ton. De interessante vondst doet onwillekeu rig de vraag rijzen of de Romeinen, die bij hun expedities vrijwel uitsluitend van ver bindingswegen gebruik maakten, ook de Liede hebben bevaren, om van de Rijn naar het Noorden te komen. Is hier mis schien sprake van een kleine Romeinse wachtpost, een miniatuur castellum of bur- gus, ter plaatse waar de Liede de Spaarn- wouderzandrug doorbreekt. Dan was deze droge plek te midden van de omringende veenmoerassen strategisch wel zeer goed gekozen. Het verdere onderzoek zal hier wellicht meer gegevens over verschaffen. ADVERTENTIE 10. Toen Panda weer uit het werkvertrek van de minister president te voorschijn kwam, werd hij in de gang opgewacht door Jolliepop, en het spijt ons te moeten zeg gen dat deze zijn nieuwsgierigheid niet kon bedwingen. „Zou ik misschien mogen we ten", zo vroeg deze getrouwe bediende, „met welk oogmerk zijne excellentie ons ontboden heeft?" „Nou, kijk eens", sprak Panda gewichtig, „ik heb een medaille ge kregen, een Keizerlijk Erekruis, en. „Ah! Aha!", kreet Jolliepop met een diepe voldoening. „Een Keizerlijk Erekruis! Zeer wel! Dat zal ons uitstekend staan! Dat zal ons eindelijk een zekereeh.... maat schappelijke verheffing verschaffen, als ik zo vrij mag zijn het te zeggen! Lang heb ik op dit moment gewacht! Ik wens ons van harte geluk!" „Nee, wacht nu even!", riep Panda. „Ik heb hem niet echt gekre gen ik moet hem alleen maar naar de Sheik van lllirania brengen! Dat is een heel eervolle opdracht, Jolliepop. Een be langrijk werk!" „Ja, ja," mompelde Jollie pop mistroostig. „De Sheik van lllirania! Wat heeft dié gedaan om er een medaille mee te verdienenBah! Wij zijn gepas seerd!" Geen gemopper, Jolliepop! Ik heb wel iets anders aan mijn hoofd", sprak Panda ferm. „In deze medaille is de be roemde Rambam-Robijn gevat, en daar moet ik op passen, dus ik heb nu zware zorgen aan mijn hoofd. Ga jij er nu maar vast eens op uit om een geschikt voertuig op te zoeken.... iets deftigs, begrijp je, iets dat in overeenstemming is met de stand van een afgezant van de minister president. Ik zou misschien wel een dienst-auto kun nen krijgen, maar dat wil ik niet; dat staat zo ordinair. Vlug aan je werk!" Gezamenlijke lustrumviering van Doopsgezinde jongeren Ter viering van het zesde lustrum van de Doopsgezinde Jongerenkring en het tweede lustrum van de Doopsgezinde Jeugdgemeenschap werden Zondag ge meenschappelijke bijeenkomsten gehou den. Des morgens werd een door ds. J. A. Oosterbaan geleide kerkdienst bijgewoond en des middags bracht men een bezoek aan de historische diorama's in de ge meentezaal en ondernam men vervolgens een excursie „achter de schermen" van de Stadsschouwburg. De lustrumviering werd besloten met een opvoering van het leken spel „Men moet Gode meer gehoorzamen dan de mensen". Bijgezet. Onder grote belangstelling bevolking en in aanwezigheid van tall rijke Belgische en Nederlandse autori- riteiten zijn Zondagmiddag op pleC},,f tige wijze de stoffelijke resten van dj op 5 Juni 1568 te Brussel onthoofd; graaf Lamoraal van Egmont ep va> diens gemalin Sabine van Beieren, al$. mede de gebalsemde harten van hui zonen Philip en Karei opnieuw in d, geheel gerestaureerde grafkelder van eeuwenoude kerk te Kottegem bijgezet Storm. Een wervelstorm heeft op het Zui. delijk deel van het Japanse eiland Kioesjoe 5..000 gezinnen dakloos ge! maakt. Ten minste één persoon kvvar. om het leven en 19 werden ernstig gel wond. Eva's oplaag. Dinsdag verschijnt te Buenoi Aires Eva Peróns autobiografie „fy betekenis van mijn leven" in driehon derdduizend exemplaren. Dit is de grootste oplaag die ooit van een boei in het Spaans is gemaakt. Opbeuring. Koning George van Engeland, die herstellende is van de longoperatie die hij op 23 Septembei heeft onder-i gaan, heeft Zaterdag een wedren gade- geslagen, die per televisie werd uitge- zonden en daarbij zijn paard „Good Shot" met de bekende jockey Gordon Richards zien winnen. Er is Zaterdag geen bulletin uitgegeven over de toe- stand van de Koning. Buiklanding. Een bommenwerper van de Amerikaanse marine, die Zondag ter hoogte van de Zuidelijke punt van hel Japanse eiland Honsjoe een buiklan- ding moest maken, was genoodzaakt te. voren de zich aan boord bevindende dieptebommen uit te werpen. Twee in- woners van het plaatsje Ube werden door de bommen gedood en ruim dertig anderen gewond. De uit elf koppen be staande bemanning bracht er het Ie- ven af. Neergestort. Een vliegboot van het typ» „Catalina" van de Braziliaanse lucht macht is in zee gestort. Vijf personen zijn om het leven gekomen en drie gewond. Op rails. Door ingenieurs van de Renault- fabrieken en de Franse spoorwegen is een Renault-auto van het type „Prairie" gedemonstreerd, die zowel over de weg als over rails kan rijden. Deze serie-wa gen heeft in zijn koffer 4 speciale wielen met banden, die in twintig minuten tijds op de wagen gemonteerd kunnen worden en waarmee deze dan over spoorrails kan rijden. De eerste proefrit was zeer bevredigend, vooral wat be treft het benzine-vex-bruik dat opmer kelijk minder wordt, zodra de wagen op rails rijdt. Levensduur. Volgens het Franse bureau voor statistiek kunnen in sommige West-Europese landen, waai-onder Ne derland, de mensen thans verwachten 70 a 75 jaar oud te worden. In het be- gin van deze eeuw bestond voor slechts drie of vier van de tier, de kans 65 jaar te worden. De gemiddelde levensduur in India is slechts 27 jaar, in Japan en Brazilië tussen de 45 en 54 en in Spanje en Italië tussen de 55 en 64. Aftreden. William Boyle heeft Truman schriftelijk meegedeeld, dat hij zal af treden als voorzitter van het hoofdbe stuur der Amerikaanse democratische partij. Dagbladen hebben onlangs Boyle er van beschuldigd, achtduizend dollar te hebben aangenomen in verband met een regeringslening aan een particuliere firma. Boyle herhaalt in deze brief, dat hij onschuldig is. Waanzin. Gedurende het week-einde heb ben zich in Pont-Saint-Esprit, het dorp in Zuid-Frankrijk waar een molenaar in voorarrest zit wegens het verkopen van door moederkoren vergiftigde tar we, opnieuw gevallen van waanzin voorgedaan. Een 13-jarige jongen be gon thuis het meubilair te vernielen. Een vrouw werd gillend, dat zij door vlammen was omringd, in het zieken huis opgenomen. Verscheidene perso nen, onder wie enige herstellenden van de vorige epidemie, leden aan vlagen van waanzin. Onderbroek. In het Heilig jaar zijn talrijke naakte beelden te Rome van vijgebla deren voorzien, vooral op het Forum, waar de voornaamste pleinen en sport velden zijn omzoomd met grote stand beelden van ongeklede athletische fi guren. Uit foto's in Italiaanse bladen blijkt nu, dat het beeld van de heilige Sebastiaan van de Italiaanse beeldhou wer Silvestro Dellaquila in het natio naal museum te Aquila, dat de heilige tijdens de marteling ongekleed voor stelde, thans een katoenen onderbroek aan heeft gekregen. Madeleine Sologne naar Nederland Begin November zal de bekende Franse actrice Madeleine Sologne met een klein gezelschap een tournée door ons land maken. Opgevoerd wordt het toneelstuk „Survivre", dat een episode uit het leven van de schrijfster Charlotte Brontë behan delt. Koningin Juliana beschermvrouwe der Nederlandse Bach vereniging Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan der Nederlandse Bachvereniging heeft Koningin Juliana het haar aange boden beschermvrouwschap aanvaard. De voorzitter der vereniging, jhr. mr. C. J. A, de Ranitz, deelde dit Zaterdagmiddag na afloop van de uitvoering van de Johannes- Passion in Naarden in een bijeenkomst ten gemeentehuize mede, die bijgewoond werd door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, staatssecreta ris mr. J. M. L. Th. Cals en vele andere vooraanstaande persoonlijkheden. Koor en genodigden gaven uiting aan hun dank baarheid door het zingen van het Wil helmus. MAANDAG 15 OCTOBER Concertgebouw: Ambonese folklore, 8 uur. Luxor: „Ellen", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „De gele hel", 18 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Saboteur", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Paljas", 18 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Telefoon voor u", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan's verbanning", 14 j., 7 9.15 uur. DINSDAG 16 OCTOBER Gemeentelijk concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Stadsschouwburg: Italiaanse Opera „II Barbiere di Siviglia", 8 uur. Nas- sauplein 8: Nederlandse vereniging voor Na tuurgeneeswijze, spreker dr. H. van de Up- wich. 8 uur, Frans Hals: Kroningsfilm. 9 U. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Maandag).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2