VREDESTEIN mixed me V EEN NAAM IN RUBBER ■Clowntje Rick Een hand uit het verleden Britse vloot verzet de bakens ONDERTROUWDGETROUWD op de dag van ondertrouw Burgerlijke stand van Haarlem FEUILLETON Conferentie van vrouwen in de VVD Panter met een staartje Bazar in de Vleeshal wordt vanavond geopend Electriciteitstarieven moeten worden herzien Geen crematorium bij Zwolle Voor de kinderen ea ar°ma ais oase Scotch Mixture maar nóg Bomaanslag in Buenos Aires Herfst-Rijm-rit Scheepvaart door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) MAANDAG 15 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 In Rijswijk (Z.H.) is Zaterdag een motor-polowedslrijd gespeeld tussen een team uit Vlaardiiigen en een uit Maasland. Foto: een aanval op het Vlaardingse doel wordt afgeslagen. Om paraat te zijn bij atoomoorlog ter zee Voor de zender Hilversum heeft de in formatie-attaché der Britse ambassade een radiotoespraak gehouden waarin hij o.m. zeide, dat de Britse thuisvloot in de vol gende 6 maanden twee vlootmanoeuvres zal houden met de bedoeling een nieuwe taktiek van convooibescherming op de proef te stellen onder condities die zoveel mogelijk die van de werkelijkheid in geval van oorlog benaderen. Bij deze manoeuvres zal gebruik worden gemaakt van nieuwe eenheden van de vloot die speciaal werden ontworpen of herbouwd om het hoofd te kunnen bieden aan aanvallen met atoom bommen. Het eerste oorlogsschip dat herbouwd is om weerstand te kunnen bieden aan de atoomontploffingen is de onderzeeboot „Turpin". Opvallend is de sterk gestroom lijnde vorm, die weinig weerstand biedt aan de geweldige luchtdruk die volgt op een atoomontploffing en een zeer gladde opperlvlakte der scheepshuid, waarvan het water gemakkelijk afglijdt, zodat de radio actieve waterdeeltjes niet aan het schip blijven hangen. Ook de nieuwe fregatten het voornaamste afweerwapen tegen de onderzeeër zijn bijzonder gestroomlijnd en het bovendek is zo geconstrueerd dat de weinige motoren die daar aanwezig moeten zijn, volledig worden beschermd tegen de gevaarlijke stralen en tegen radioactieve lucht- en waterhozen die op een atoom explosie volgen. Kruisers uit de mode? De Britse vloot zal weldra worden ver rijkt met acht nieuwe torpedojagers van zeer gestroomlijnde vorm. Gladde scheeps huid, „vol-automatische" bediening der wapens en een volledig ingebouwde en be- pantserde brug: zie daar de karakteristieke eigenschappen van de moderne Britse jager. Experts verwachten dat deze torpe dojager de lichte en zware kruisers volledig in de toekomst zullen vervangen. ADVERTENTIE Voor vele bruidsparen ligt daartussen tegen woordig een lang tijdsverloop. Maar laat dit U niet weerhouden toch zelf Uw Stadhuis fotograaf te kiezen. U vult, op de aan U uit. gereikte kaart, de naam van de fotograaf uwer keuze in en geeft deze aan de ambtenaar. Na ondertrouw is dat niet meer mogelijk. Onderstaande specialisten verstrekken U gaarne alle gewenste inlichtingen. Scherpenhuyzen Walbrecht, Spaarnwouderstraat 21, tel. 15551 Luit Boersma, Stuyvesantplein 6, tel. 22303 Foto „RIEJO", Rijksstr.weg 161, tel. 25637 Gé Posch, Breestraat 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar, Rijksstr.weg 206, tel. 24050 Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen, tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel. 17818 HAARLEM, 13 October 1951 ONDERTROUWD: 13 Oct. J. C. Stob en A. Bolwidt. BEVALLEN van een zoon: 10 Oct., E. M. S. Kaars Sijpesteijn—Brockenhuus Schack; 11 Oct., M. ZuiderwijkGrote; J. Diepeveen Wormsbecher; 12 Oct., J. W; BlauwZon- nenberg; 13 Oct., J. M. TielmanBarthel. BEVALLEN van een dochter: 12. Oct., C. Bovenkamp—van der Werff; A. J Hoger- vorst—Meekel. OVERLEDEN: 11 Oct., C. A. Heemskerk- van Beek, 84 j., Paul Krugerstraat; N. Kleef- stra, 29 j., Semarangstraat: 13 Oct., G. J de PrieUvenhoven, 60 j„ Slachthuisstraat' Zaterdag en Zondag is te Oud-Leusden een tweedaagse conferentie gehouden door de vrouwen in de V.V.D. Na de opening door de presidente, mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi uit Haarlem, besprak mejuffrouw D. Prager, inspectrice van de arbeid te Haarlem, de problemen betreK- king hebbende op de opvoeding en ont wikkeling van het fabrieksmeisje, waarbij zij de nadruk legde op de dringende wen selijkheid tenminste de 14-jarigen uit de fabrieken weg te houden. Mevrouw D. Elema-Bakker, vice-voorzitster van de Wereldbond van Plattelandsvrouwen, be lichtte daarna de moeilijkheden bij de op voeding en ontwikkeling van het platte landsmeisje. De derde spreekster, mejuf frouw M. C. Corbeau, directrice van de HBS voor meisjes te Arnhem, behandelde de beroepsvoorlichting voor meisjes. Na een morgenwijding werden Zondag vragen beantwoord door het Tweede Ka merlid mevrouw A. Fortanier-De Wit uit Bloemendaal. In de namiddag sprak me vrouw dr. M. Hartgerink-Koomans over de opvoeding van vrouwen en meisjes tot be wust staatsburgerschap. Politierechter Voor de Haarlemse politie-rechter werd vanochtend een tipje opgelicht van het flu welen gordijn, dat in het circus aan het ..hooggeacht publiek" onthoudt, hetgeen er achter de schermen voorvalt. De circus directeur J. K. H. M. stond namelijk te recht, omdat hij de schrijver van circus- en hippische boeken en voorzitter van de „Club van Circusvrienden", de heer H. J. L"., voor „schoft, bandiet en ploert" zou hebben uitgemaakt. Het werd nogal een lang verhoor, want de heer M. had gewei gerd bij de politie te verschijnen. Natuurlijk zat er aan dit staartje ook wel een muis vast. Of liever gezegd een panter. Want in „De Piste", het blad der circusvrienden, had de voorzitter H. J. L. melding gemaakt van een klacht over de behandeling van de panters in het betrok ken circus en gezegd, dat deze klacht ter behandeling aan de Dierenbescherming was doorgegeven. Daarover nu was de heer M. boos, temeer daar hij vermoedde, dat een concurrerend circus, waarvan de perschef redacteur is van „De Piste", in het blad stemming tegen zijn onderneming maakte. Hij werd nog bozer, toen op een kwade avond, die van 15 Juni, in Haarlem de heer L. tezamen met de gewezen commandant van de Kou- denhorn-kazerne, de voorstelling bijwoon de en weigerde in te gaan op een uitnodi ging in de pauze zelf eens naar de panters te komen kijken. Hij was daarop gaan schelden, had vol gens de getuigen de heer L. zelfs nog een klap verkocht en had hem tenslotte door een rechercheur de tent uit laten zet ten. Over het optreden van de politie sprak de luitenant-kolonel G. A. v. D., die als ge tuige optrad, trouwens zijn grote ergernis uit, want de rechercheur had naar zijn zeg gen geen hand uitgestoken om deze onver kwikkelijke gang van zaken tegen te gaan. De verdachte gaf de belediging wel toe, zei er spijt van te hebben, maar zich toch onschuldig te voelen. Hetgeen niet weg nam, dat de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, 150.boete tegen hem eiste. Hij meende dat het optre den en het karakter van de directeur geen reclame voor zijn circus waren. De raads man, mr. A. J. R. M. Vermolen, dacht er anders over. Hij bepleitte clementie, omdat hij meende, dat de omstandigheden alle aanleiding tot boosheid van de verdachte i hadden gegeven. De politierechter, mr. J. J. Petersen, vond dat de heer L. ten volle het recht had de uitnodiging om de panters te gaan be kijken af te slaan. Daar verdachte niet voor de eerste maal wegens belediging te recht stond, veroordeelde hij hem tot hon derd gulden boete. Hedenavond om acht uur wordt de vie ring van het 35-jarig bestaan van de afde ling Haarlem van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen ingeluid met de opening van een bazar in de Vleeshal ten bate van de stichting Club- en Buurthuizen door de ere-presidente mevrouw C. G. E. M. CremersDe Bruyn. Vanmorgen om acht uur was een aantal dames reeds bezig de dertien stands in te richten. Al hetgeen verkocht zal worden is door de leden van de vereniging zelf ver vaardigd. Er zijn verder talrijke attracties, zoals een waarzegster, een grabbelton, een Rad van Avontuur en een loterij. Achter in de Vleeshal is een stand opge steld met propaganda-materiaal van de Stichting Club- en Buurthuizen. De ten toongestelde werkstukjes in deze stand zijn niet voor de verkoop bestemd, maar die nen uitsluitend om de bezoekers een beeld te geven van hetgeen de kinderen, die bij deze stichting zijn aangesloten, in hun vrije tijd presteren. De gevel van de Vleeshal zal ter gelegen heid van deze bazar des avonds verlicht worden. Zilveren jubileum Vandaag herdenkt de heer S. Waalewijn het feit, dat hij vijfentwintig jaar geleden als onderhoudsmonteur in dienst trad bij Hin Kousenfabrieken N.V. Vanmorgen werd de jubilaris gehuldigd in het leslokaal van de fabriek, waar hij onder meer werd toegesproken door de procuratiehouder, de heer W. Ockeloen, namens de heer Hin, die op het ogenblik vrij ernstig ziek is. Daarna werd het woord gevoerd door de bedrijfs leider, de heer W. Blankwater, en door de heer T. Teeuwen namens het personeel van de werkplaats. De heer Waalewijn werden talrijke ge schenken aangeboden, waaronder een ca deau in enveloppe van de directie. DOOPSGEZIND ZANGKOOR In het Noorder wijklokaal hield Doops gezind Zangkoor zijn 57ste jaarvergade ring onder leiding van de heer C. Over- beek. De periodiek aftredende bestuurs leden mej. E. Martens en de heren Ten Wolde en Zeilmaker werden met alge mene stemmen herkozen. Het bestuur werd uitgebreid met mej. E. van Leuven en de heer J. Rodenhuis. Ere-voorzitter ds. Hoe- kema hield een kernachtig toespraakje, waarin hij enkele nieuwe perspectieven voor het koor opende. Dirigent Piet van Egmond gaf een uiteenzetting van het plan om de Mattheüs Passie als kerkdienst ten gehore te brengen. Het ligt in de bedoe ling de najaarsuitvoering te geven onder leiding van de tweede dirigent Hans de Jong. ADVERTENTIE Abnormale toeneming van verbruik wordt tegengegaan Naar het oordeel der regering moeten de electriciteitstarieven zodanig worden gesteld, dat de bedrijven een voldoende op brengst ontvangen om daaruit de noodza kelijke afschrijvingen en een redelijk ren dement van het kapitaal mogelijk te ma ken, teneinde een deel van de kapitaalsbe hoeften door zelf-financiering te dekken. De abnormale toeneming van het electri- citeitsverbruik zal worden tegengegaan. Het ligt echter in de bedoeling een mini mum hoeveelheid electriciteit per aange slotene van de tariefherziening uit te zon deren. Bij de tarieven voor groot-verbrui kers zullen de voorschriften inzake de maximumprijs worden ingetrokken. Tussen de electriciteitsbedrijven en het Directoraat-generaal van de Énergievoor ziening moet nog uitgebreid overleg plaats vinden over de vele tecnnische kwesties, die bij het invoeren van de door de rege ring gewenste beginselen moeten worden geregeld. Dit is medegedeeld door de minister van Economische Zaken in een vergadering met de colleges van Gedeputeerde Staten van de provincies, waarin een provinciaal elec- triciteitsbedrijf gevestigd is en de colleges van B. en W. van die gemeenten, die een gemeentelijk electriciteitsbedrijf exploi teren, en de directeuren van deze bedrijven. In deze vergadering is ook de sterke toeneming van het verbruik van electrische stroom besproken. Een belangrijk deel van deze toeneming is het gevolg van de sterke uitbreiding van de industriële productie in het algemeen, ook het overige verbruik is echter abnor maal sterk gestegen. De collecte ten bate van de afdeling Haarlem der Ned. Vereniging voor Dieren bescherming heeft f5300 opgebracht. Hierbij was een bedrag van f750 uit Bloemendaal en Heemstede. De Vereniging voor Facultatieve Lijk verbranding, die het crematorium in Wes- terveld heeft gesticht, had reeds lang plan nen tot bouw van een tweede crematorium. Daarvoor was reeds terrein aangekocht bij Zwolle. Wegens bezwaren van omliggende gemeenten moest van dit plan definitief worden afgezien. De grond zal weer wor den verkocht. Thans is elders in de IJssel- streek een terrein van 8'A hectare aange kocht voor de bouw van een crematorium. Het bestuur is in de dezer dagen gehouden algemene vergadering gemachtigd de bouw van een tweede crematorium zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. De voorzitter, de heer P. H. van Roojen in Wassenaar legde, na 16 jaar in functie te zijn geweest, het voorzitterschap neer. Hij werd opgevolgd door de algemeen secretaris, de heer A. H. Wegerif te Was senaar. De reorganisatievoorstellen van het hoofdbestuur werden wegens critiek dei- afdelingen teruggenomen. ADVERTENTIE Het begon langzamerhand alweer zo'n beetje naar Sinterklaas te lopen, en de jongens vonden het leuk om na schooltijd langs de winkels te lopen en alles te bekijken. Want daar luaren nu al étalages gemaakt met allerlei cadeautjes. De ene winkel zag er al aardiger uit dan de andere. Ieder scheen zijn best te doen met de aardigste dingen voor de dag te komen Maar daardoor zien de winkels er altijd zo leuk uit tegen Sinterklaastijd! Nu was de school uit. Rick en Bunkie waren door de drukste winkelstraat gegaan en ze bleven telkens even voor zo'n zaak staan. „Mooi allemaal, hè?", zei Rick. „Nou!", vond Bunkie. „Ik zou best eens willen uitzoeken!" „Dat moet je maar aan de Sint overlaten", lachte Rick. „Zie je dat daar?", zei Bunkie. „Dat moesten we aan tante Liezebertha kunnen geven!" „Ja", zei R.ick. „En die mooie pijp daar voor. Maar verder kwam hij niet, want Bunkie keek opeens vol verbazing een andere kant uit. ,681 i»cWet" Voor 50 bijzonder fijne sigaretten. maar ook voor de pijp Twee rokers één besluit: ik VOOrtaan Philips BUENOS AIRES (Reuter). Zaterdag morgen zijn in Buenos Aires drie bommen ontploft, waardoor ruiten van het hoofd kwartier van het leger, waar het hoge gerechtshof is gevestigd, en ruiten van de woning van de president van dat hof, ge neraal Reynolds, werden verbrijzeld. Generaal Reynolds presideerde de zit ting van het Hof, toen officieren, die bij de opstand van 28 September betrokken waren, terecht stonden. In een communiqué van de politie wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Volgens het communiqué leek het in de bommen gebruikte maetriaal op dat van de bommen die in Juni 1949 voor de ambas sade van Uruquay en in Augustus 1951 op het hoofdkwartier van de arbeidersfede ratie C.G.T. ontploften. Er kan geen twij fel bestaan, dat de bommen geplaatst zijn door dezelfde personen, die de opstand van 28 September op touw hebben gezet, aldus het communiqué. Gedurende het week-einde zijn zes per sonen ernstig gewond bij een gevecht op het hoofdkwartier van de peronistische bond van textielarbeiders. Een groep van twintig gewapende personen drong het hoofdkwartier binnen en vocht met de functionarissen, naar verluidt, omdat de bond hun eisen voor een loonsverhoging van 30 procent niet wilde ondersteunen. Kaartsystemen en meubilair werden ver nield. Zes personen zijn gearresteerd. Automobilisme De afdeling Haarlem van de RAC-West heeft Zaterdag de Herfst-Rijm-rit gehou- met een gemiddelde van 40 km per uur. De uitslag van deze rit, die een groot succes werd, luidt: 1. de heer en mevr. Sevink 0 str.p.; 2. ex aequo de heer en mevr. Bodüe Bouman en de heer en mevr. v. d. Werff 1 str.p.; 3. mej. Korsten en J. Dek ker 3 str.p. Aalsdijk, 12 van Rotterdam te New Orleans. Alciiiba, 12 van Spez. Alioth. 13 te Rio de Janeiro. Arkeldijk, 13 te New Orleans. Aalsum, pass. 12 Anti Costi eil. Agamemnon, 12 630 m. ZW. ten W. Ouessant. Alderamin, 12 470 m. NW. ten N. Flores. Alliena, 12 300 m. Z.ZW. Lissabon n. Antwerpen. Amsteldiep, 12 390 m. O.NO. Cp. Henry. Andi.jk, 12 680 m. ZW. Scilly's n. Londen. Armilla, 12 v. Singapore naar Saigon. Aagtedijk. 14 te Santos. Alamak, 14 te Calcutta. Alblasserdijk, 13 te New Orleans. Almdijk, 13 v. New Orleans n. Brownsville. Almkerk, 14 van Colombo naar Aden. Alphacca, 15 v. Buenos Aires te New York verw. Ampenan, 14 te Soerabaja. Amstelland. 13 v. Buenos Aires te Amsterdam. Amstelvaart, 12 v. New Orleans n. Nederland. Aagtekerk. 14 v. Rotterdam naar Hamburg. Aardijk, 13 van New York. Abbekerk, 14 te R'dam van Antwerpen. Aldabi, 14 v. St. Vincent Rio de Janeiro. Alkaid, 15 v. Montevideo naar Santos. Alphard, 13 van Rotterdam naar Hamburg. Aludra, 16 van Rotterdam te Philadelphia verw. Ariadne. 13 van Amsterdam naar Hamburg. Arendsdijk, 14 van Santos. Arnedijk, pass. 14 Scilly's naar Antwerpen, Averdijk, pass. 14 Scilly's naar Antwerpen. Arundo, 14 van Montreal, naar Nederland. Blommersdijk, 12 v. R'dam te New York, Barendrecht, 12 250 m. ZO. Kreta. Britsum, 12 920 m. O.NO. Bermudas. Baarn, 14 van San Antonio n.' Talhuano. Bali, 15 Penang verwacht. Bantam. 13 v. New Orleans naar New York. Beverwijk, pass. 13 Gibraltar. Boschfontein, 13 van Genua. Bennekom, 14 te Maracaibo. Breda, 14 te Rotterdam. Chama, pass. 12 Gibrlatar. Corilla, 12 v. Menaelhmadi n. Llvorno. Coryda, 12 780 m. ZW. Flores. Caltex Pernis, 14 van Sidon naar Rotterdam. Caltex Utrecht, 14 van Rotterdam te Sidon, Celebes, 14 v. Tj. Priok naar Cheribon. Ceram, 15 te Port Said. Congostroom, 14 Accra verwacht. Caltex Nederland, 13 v. R'dam n. Kopenhagen. Caltex The Hague, 15 van Sidon te Rotterdam. Duivendrecht, 13 v. New York te Gravesend verwacht. Delft. 13 te Cristobal. Delfshaven, 12 250 m. Z. ten W. Montevideo. Douro, 12 110 m. NW. Finisterre n. Antwerpen. Dalerdijk, 13 te Cristobal. Delfland, 14 v. Ilheus n. Las Palmas. Drente, 15 rede Dongala verwacht. Duivendijk, 14 v. San Francisco. Esso Amsterdam, 13 v. R'dam te Aruba verwacht. Enggano, pass. 12 Elba Cp. Esso Den Haag, 12 300 m. NO. Martinique. Ena. 12 860 m. ZW. Flores. Edam, 12 van Antwerpen. Eemdijk, pass. 13 Ouessant. Farmsum, 13 te Amsterdam n. Newport News. Friesland (SSM), 13 van Rotterdam te Gdynia, Gaasterkcrk, 14 v. Lorenzo Marques te Beira. Garoet. 13 te Makassar. Gaasterland. 13 van Amsterdam n. Buenos Airei Graveland, 14 van Bremen te Hamburg. Groote Beer, 14 280 m. ZO. Dondrahead. Hermes, 12 van Antw. te Amsterdam. Hersilia, 12 te San Juan. Hestia, 12 van Maracaibo, Hecuba, 13 Guayaquil verwacht. Heelsum, pass. 12 Keywest n. Le Havre. Hercules, 13 te R'dam v. A'dam. Haulerwijk. pass. 12 Wight. Hera, 12 200 m. ZO. Sable. Heemskerk, 14 v. Sydney n. Melbourne. Hoogkerk, 13 v. Cebu naar Singapore. Hector, 13 van Rotterdam naar Algiers. Helena. 16 Laguaira verwacht. Hydra. 15 te Antwerpen van Bremen. Indrapoera, 15 Soerabaja verwacht, Jagersfontein, 12 v. Bremen te Hamburg. Java. 15 Makassar verwacht. Jupiter, 13 van Amsterdam naar Algiers. Kota Agoeng, 13 Sungeigerong verwacht. Klipfontein, 12 460 m. Z. ten O. Walvisbay. Kota Intcn, 12 800 m. W. ten Z. Scilly's. Katwijk, pass. 15 Finisterre. Kedoe, 14 Belawan naar Port Soedan. Kieldrecht, pass. 14 Ouessant naar GGenua. Kota Baroe, 14 te Port Said. Laurenskerk, 12 v. Koeweit, te Bandarshapoer. Leopoldskerk, 12 van Damman. Limburg, 12 200 m. NW. Mauritius n. Colombo. Lemsterkerk, pass. 14 Ouessant. Loenerkerk, 13 van Chittagong naar Aden. Lieve Vrouwekerk, 14 van Antwerpen te R'dam, Lissekerk, 15 te Dubai. Linge, 14 te Zaandam van Topila. Lekkerkerk, 14 van Colombo. Leuvekerk, pass. 15 Gibraltar naar Amsterdam Lindckerk, 15 te Basrah. Loosdrecht, 13 te Boulogne. Maashaven, 12 v. Las Palmas n. Rio Grande. Muiderkerk, 13 v. R'dam te Calcutta verw. verwacht. Maas, 12 v. Cannetto naar Gibraltar. Mataram, 12 450 m. ZO. Dondrahead n. Tj. Priok. Mitra, pass. 12 Kp. Bon. Macoma 12 80 m. Z. ten W. Ras al Hadd. Madoera, 14 te Penang. Macuba, 14 v. Alexandrië te Rastanura. Mapia, 13 van Tj. Priok te Amsterdam. Mariekerk, 16 Fremantle verwacht. Meliskerk, 13 v. Teneriffe naar Kaapstad. Metula, 14 van Rastanura te Colombo. Mirza, 13 van Mersey te Ceuta. Mod joker to, 14 van Tj. Priok te Rotterdam. Markelo, 14 te Antwerpen. Nestor, 12 van Istanboul naar Izmir. Nieuw Holland. 12 van Soerabaja naar Sydney. Noordam, 12 300 m. ZO. Cp Race. Nieuw Amsterdam. 13 te New York v. R'dam. Oranjestad, 12 v. Barbados n. Madeira. Orestes, 12 300 m. Z.ten O. New York. Oranjefontein, 15 Kaapstad verwacht. Overijsel, 15 Aden verwacht. Ootmarsum, 14 te Galveston. Prins Willem v. Oranje. Parkhaven, 12 370 m. NO. Cp. Race. Prins Frederik Hendrik, 12 240 m. W. ten Z. Butt of Lewis naar Hamburg. Pygmalion, 13 v. Mobile te Houston verwacht. Poseidon. 12 130 m. Z. ten O. Barbados. Polyphemus, pass. 14 Socotra n. Penang. Prins Willem II, 15 te New Orleans v. R'dam. Rondo. 12 530 m. W. ten N. Minikoy. Rotula, 12 van Birkenhead n. Shellhaven. Ruys, 12 260 m. O. ten Z. Rio de Janeiro. Raki, 14 van Menado naar Inbonto. Roepat, 14 te New Orleans. Rijnkerk, 13 te Antwerpen. Radja, 14 van Amsterdam naar Balikpapan. Rempang, 14 te Amsterdam v. Antwerpen. Rijndam, 13 van Southampton. Rijnland, 14 te Amsterdam v. Hamburg. Rossum, pass. 14 Ouessant. Salawati. 12 te A'dam v. Tj. Priok. Sarpedon, 12 te A'dam v. Port of Spain. Schiedijk, 13 v. Newe Orleans te Newport News Stad Maastricht, 12 van Safi naar Amsterdam. Straat Makassar, 10 v. Rotterdam te Otaru. Saparoena, 12 te Madres. Salatiga, 12 200 m. O. ten Z. Trinidad. Saroena, 12 v. Soerabaja naar Balikpapan. Stad Alkmaar, 12 720 m. ZW. Flores. Stan vac Benakat, 12 v. Tj. Uban n. Sungeigerong Stad Maassluis, 13 van Emden naar Lulea. Scherpendrecht, 14 v. Sidon te Montreal. Singkep, pass. 14 Finisterre. Stad Vlaardingen, 14 van Emden te Narvik. Sumatra, 15 Singapore verwacht. Sunetta, 15 Liverpool verwacht. Salland, 15 te Rio de Janeiro. Sibajak, pass. 14 20 Ouessant. Sloterdijk, 14 v. Port Said n. Halifax. Sommelsdijk, 14 van Rotterdam naar Bremen. Stad Haarlem, 15 ca. 17 u. Vlaardingen. Stad Schiedam, 14 v. Vlaardingen n. Savona. Ternate, pass. 12 8 u. Point le Galle n. Djeddah. Tarakan. 12 150 m. W. Guardafui n. Tj. Priok. Taria, 12 v. Delfzijl te Antwerpen. Tibia, 12 720 m W.ZW. St. Vincent. Tjisadane, 12 200 m. O. ten N. Anderhalfgraads- kanaal naar Mombassa. Tjitjalengka, 13 v. Tj. Priok te Semarang verw. Trajanus, 13 v. New Orleans te Curagao verw. Tiberius, 12 140 m. O ten N. Demerara. Tabinta, 15 Soerabaja verwacht. Teiresias, 15 Semarang verwacht. Tiba, 14 van Port Alfred te Montreal. Tjipanas, 14 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Utrecht, 14 te Vancouver. Vrij burgh, pass. 13 Burlings. Vulcanus, pass. 12 Kp. Bougaroni. Veendam, 12 130 m. Z. ten W. Cp. Sable. Volendam, pass. 14 Anti Costa eil. Willem Ruys, 13 v. R'dam te Tj. Priok verw. Woensdrecht, 12 420 m. Z. ten W. Recife. Wieldrecht, pass. 13 Pitcairn eil. Willem Barendsz, 13 te Curagao. Westerdam, 15 van New York te Rotterdam. Winsum, 13 van Sfax te Vlaardingen. IJsel, 12 240 m. NO. Fayal n. Le Havre. Zonnewijk, 12 380 m. O.NO. Abaco. Zeeland (KRL), 13 van Port Said naar Le Havre. Zuiderkruis, 14 v. Soerabaja. Zijpenberg, 15 te Vlaardingen. Zeeland (SSM), 14 v. Boucau n. Rotterdam en Vlaardingen. 35) „Vertel me eens, wat er gebeurd is?", vroeg Mary. Terwijl Brannigan zijn koffie dronk en de zaal vol stroomde met een gezelschap Engelse onderwijzers, die kennelijk een vacantietrip maakten, vertelde hij over de gebeurtenissen van de vorige avond. Na aandachtig te hebben geluisterd vroeg zij benepen: „Was Jeremy er bij betrokken?" „Niet voor zover ik weet." „Verbergt hij misschien de schuldige?" „Om eerlijk te zijn tegenover Brooke moet ik bekennen, dat ik nog geen enkel verband zie tussen hem en de man op wie we jagen." Brannigan deed alsof hij niet zag, welk een opluchting er op haar gezicht te lezen viel. Maar hij vond het wel voorzichtig, nog eens te waarschuwen: „Maar dat wil nog niet zeggen, dat hij nu ook beslist on schuldig is. Vergeet niet die affaire van Fitzjames Tavern. „O, ik zal wel oppassen, nadat ik dat gezien heb. Wat gaat er hu verder gebeu ren?" „Dat weet ik zelf nog niet precies", gaf Brannigan toe. „De Franse politie zet het zoeken naar de moordenaar voort, maar ik geloof niet dat zij kans hebben, hem te vinden. Hij zal pas weer te voorschijn komen, wanneer we aan de volgende acte van het drama toe zijn. Wat die volgende acte zal brengen, weet ik eerlijk gezegd niet." „Misschien dat u het over een minuut wel weetmerkte Mary op, toen ze bij de ingang twee politieagenten en iemand in burger zag verschijnen, die zoekend rondkeken. Zodra de man in burger Bran nigan ontdekte, schoot hij de zaal in naar hun tafeltje toe. Hij keek vragend naar Mary, maar Brannigan knikte geruststel lend en de man begon in rad Frans een verhaal af te ratelen, waar ze niets van verstond. „Ja, het lijkt me, dat de volgende acte al speelt", verklaarde Brannigan, toen de man weer weg ging. „Wat ik je nu ga ver tellen, is strikt vertrouwelijk, en voorlopig mag niemand er nog iets over horen. Bur gess liep vanochtend door de gang van zijn hotelsuite, liep de hoek van de gang om, een paar meter voor een van zijn secretarissen uit, die een oogje op hem hield en was verdwenen.Zo maar. Op gelost in het niets....". HOOFDSTUK XVII. Brannigan stond in de gang, waar Bur gess op onnaspeurlijke wijze verdwenen was. Hij werd omringd door vrijwel de complete staf van Burgess. „Vertel me eens nauwkeurig, wat er precies gebeurd is." Een van de secretarissen, die zich voor stelde als James J. Jennings, kwam naar voren. Een jongeman nog niet lang van de collegebanken, schatte Brannigan. „Het was ongeveer tien uur", begon Jen nings zijn verhaal. „Mijnheer Burgess had de ochtendbladen gelezen. Toen deed hij iets ongewoons. Meestal geeft hij daarna zijn instructies aan allerlei vertegenwoor digers. Maar vanochtend liet hij al die telefoontjes na. Hij ging naar het raam en keek naar de Place de la Concorde. Iets wat hij daar moet hebben gezien, liet hem schrikken, want hij uitte een kreet." „Wat dacht u dat hij zag?", informeerde Brannigan, toen Jennings even pauzeerde alsof hij zich klaar maakte voor de vol gende ronde van het verslag. „Ik wou, dat ik het wist. Htf zei alleen: „Wat? Hoe kan dat?" en verrekte zijn nek bijna bij een poging om beter naar buiten te kunnen .zien. Daarna ging hij naar de gang. Ik ging achter hem aan, juist omdat hij kennelijk geschrokken was. Ik zag nie mand anders op de gang dan Burgess, die bij het raam stond, waar hij een beter uit zicht op het plein had. Van daar liep hij ineens snel de hoek om. Ik volgde hem, bijna op de hielen, maar toen ik de hoek om kwam was hij verdwenen.Het scheen onmogelijk, maar hij was er niet meer. Hij kon nog niet bij de trap zijn geweest, want ik was hem achterna gerend vanwege de uitdrukking op zijn gezicht De lift stond stil, dus ook daarlangs kon hij niet ver dwenen zijn „Vertel verder, wat deed u toen?" „Ik rende de trap af, waar een van de Franse detectives mij met zekerheid ver klaarde, dat Burgess niet naar beneden was gekomen." „Dan moet hij in de enige slaapkamer aan dat stuk gang of in de lift gestapt zijn", constateerde Brannigan droog. „Dat begreep ik natuurlijk ook onmid dellijk. Ik ging naar boven en klopte op de slaapkamerdeur, die op slot was. In middels kwam de lift naar boven en kwam dr. Stahl te voorschijn." „Inderdaad", viel deze in de rede, „ik hoorde het kloppen, toen ik met de lift naar boven ging." „Ik vertelde dr. Stahl wat er gebeurd was. Hij sprong met drie treden tegelijk de trap af en haalde iemand om de kamer te ontsluiten. De man van de lift vertelde inmiddels, dat hij mijnheer Burgess niet naar beneden had gebracht. Dat klopt, want toen Burgess verdween, was de lift niet in werking, maar even later hoorde ik de lift een of twee verdiepingen beneden me. Dr Stahl kwam enkele ogenblikken later terug met een schoonmaakster, die in een kamer beneden aan het werk was geweest. Zij opende de deur, waar wij bij stonden. De kamer was leeg....". „Het is beslist zeker, dat de deur van de kamer op slot was?" „Absoluut zeker. Het bed was niet op gemaakt. De detective bij de trap zag de gast van deze kamer, een mijnheer Durand, even over acht uur beneden komen." Een Frans detective vatte de draad van het verhaal op. Durand, een man van goed veertig jaar, was hier op een zakenreis uit Lille, waar hij een exportzaak had. Men had uit voorzorg al vele gegevens over hem gecontroleerd, toen Burgess zo plotse ling naast hem zijn intrek nam. Toen hij wegging had hij zijn kamer afgesloten en was hij naar het kantoor gegaan, dat hem hier in Parijs vertegenwoordigt. Daar was hij nog, sinds half negen. De kamermeisjes hadden zijn kamer nog niet gedaan. Die kamer kwam gewoonlijk pas om een uur of half elf aan de beurt. Brannigan liep naar het raam van de bewuste kamer. Er liep een brandladder langs. „Was het raam gesloten of open, toen u binnen kwam?" „Gesloten", verklaarde Jennings met be slistheid. Brannigan liet zijn ogen de kamer door gaan. Hij en de Franse detective waren de enigen in de kamer. Jennings stond in de deuropening en de rest van de staf ver drong zich daarachter op de gang. De kamer verschilde in niets van een normale hotelkamer. Er heerste een onpersoonlijke sfeer en niets scheen een aanwijzing te vor men voor de oplossing van dit vreemde geval. De Franse detective sloot de deur weer af, toen ze naar de gang terug waren ge gaan. Brannigan ging in de kamer van Burgess telefoneren naar een collega van de Sureté. De kamer moest nauwkeurig op vingerafdrukken worden onderzocht. Een paar prachtige afdrukken van de vin gers van de vermiste man werden op het bureau gevonden. „Niemand mag er iets van weten, dat Burgess verdwenen is", verklaarde Bran nigan met nadruk, stuk voor stuk de leden van het gezelschap aanziende. „Ik ben er van overtuigd, dat we de zaak tot klaar heid kunnen brengen en hem vinden. Ik hoop, dat u mijn verzekeringen wilt aan vaarden." „Misschien kunt u ons een idee geven over wat er is gebeurd?", suggereerde dr. Stahl. Brannigan knikte ontkennend. „Dat kan ik onmogelijk." „Ik voel er niets voor, hierover te zwij gen." Het was Jennings die dit op opge wonden toon verklaarde. Hij keek misprij zend naar zijn collega's. „Wanneer men weet, dat Burgess verdwenen is, kan ieder een naar hem uitkijken en ons aanwijzin gen geven waar we hem kunnen vinden. We moeten zijn foto door het hele land verspreiden en een beloning uitlöven. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6