Egypte wees geallieerde zowel als Britse voorstellen onvoorwaardelijk af TR UMAN:Wij willen met Rusland in vrede leven Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Sultan Hamid komt voor Britse troepen „in actie Veiligheidsraad onbevoegd tot behandeling olie-geschil Kampioenschap Ridgway verwerpt Noordelijk voorstel Het woord is aan Jebb: „De Raad moet een uitspraak doen" Voorwaarde daartoe: eigen kracht Sovjet-Unie probeert Noren te intimideren Twee vliegtuigen in botsing bij Oosterhout Engelse reactie: Geen haarbreed uit de weg99 Irak en Israel thans favoriet Toelatingvan Griekenland en Turkije tot Atlantisch pact Geen neutrale zóne om Moensan Mohammed Mossadeq: Westelijke nota aan Adenauer 66e JAARGANG No 8 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 16 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 248 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiata. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ HEBBEN een wereldkampioenschap behaald. Wij Nederlanders. Niet, dit maal, op de 80 M. hordenloop (voor dames) 0f de 100 M. gewoon hardlopen (voor da mes) of de 100 M. zwemmen vrije slag (nog steeds voor dames) waarbij toch steeds het ietwat teleurstellende gevoel blijft, dat wij liet niet zelf hebben gedaan en maar één moeder of één bakvis onder de honderd duizenden Nederlandse moeders en de hon derdduizenden Nederlandse bakvissen har der loopt of harder zwemt dan de ganse mensheid. Neen, ditmaal hebben wij zelf het wereldkampioenschap behaald. Met ons allen. Zelfs wij mannen hebben er deel aan. Gisteren is het in dit blad vermeld, weliswaar slechts in een berichtje van vier regels onder' een kleine kop, maar daarom toch niet minder positief: wij hebben van Nederland het dichtst-bevolkte land ter wereld gemaakt. Dit kleine stukje grond,' deze rivieren-delta, dit gebiedje dat nog zoveel ontworsteling-aan-de-baren gevergd heeft ook,wordt nu bewoond door 10.286.250 personen (in korte samenvatting: ruim 1014 millioen; laat ons niet op een kleine stads bevolking meer of minder kijken) en dat betekent: 299 per vierkante kilometer. Over die gemiddelde 299 per vierkante kilometer zou heel wat te zeggen zijn. Jaren geleden is hier al eens beproefd, de lezer de beperkte afmeting van zulk een qua- draat te doen zien, klaar en vierkant in zijn gezichtsveld, en het in onze en in zijn verbeelding te bevolken met de toenmalige gemiddelde menigte: niet erop wonend, maar slechts erop wandelend, hetgeen ove rigens suggestiever is. Ik zal dat niet her halen nu de quadraat-kilometer-bevolking zich tot 299 heeft uitgebreid. Men wil zijn lezers benauwde dromen gaarne besparen. Liever zij een bemoedigend woord gericht tot liefhebbers van records, wie het hindert dat dat ronde getal van driehonderd nog niet bereikt is en die misschien mompelen: als wij die dure droogleggingen in de Zui derzee niet ondernomen hadden, waren wij er al. Welnu, laten zij zich troosten. Als wij de driehonderd niet reeds bereikt hebben, sinds het Centraal Bureau voor de Stati stiek aan het rekenen is geslagen met de toen beschikbare gegevens, zal het eerst daags wel gebeuren. Want het tempo is snei. Wij zijn blijkbaar op weg naar een onbereikbaar record. Ruim anderhalf jaar geleden werd het passeren van de grote mijlpaal de tien millioen gemeld en sindsdien zijn er alweer 286.250 bijgeko men. Rekent u dus maar uit: de driehon derd per quadraat-kilometer moeten snel worden gepasseerd. Behalve voor niets-ontziende record jagers is er evenwel geen reden tot vreugde over de verworven wereldtitel. Wel over talloze blijde jonge leventjes, die zorgeloos kraaien in hun wiegen (als geen speld hen prikt) maar juist niet over dat kampioen schap. Dat het niet verheugend is zal door menigeen maar node toegegeven worden. Want wij leven in een tijdvak waarin het getal duur wordt aangeslagen. Dat iedere gemeente van min of meer trots vervuld is en het officieel viert, als haar inwonertal weer eens naar boven is afgerond (op 10.000, 50.000, 100.000 of welk mooie totaal •dan ook) is daarvan .slechts een bescheiden symptoom. Maar iedereen kent het bij er varing. Amerikaanse invloed heeft ons in deze en andere verering van getallen al sinds minstens een halve eeuw aangemoe digd. Intussen hebben de Amerikanen ruimte genoeg. En cle Canadezen, bijvoor beeld, nog meer. Die volken praten dan ook niet alleen over getallen, maar ook en vooral over afmetingen. En daar hapert het bij ons zo deerlijk aan. Droogleg gingen met het ontstaan van nieuwe pol ders, hoe schoon en hoe belangrijk ook voor uitbreiding van de bodemcultuur, helpen maar weinig als men rekent naar het aantal mensen, dat er in zal wonen en arbeiden als zij volledig cultuurriin zijn. Daarom: emigratie. Uitbreiding der emi gratie. Verbetering der organisatie (zoals in de jongste Troonrede beloofd is) en overleg met de staten, die de kans bieden en de wens koesteren, een deel van ons be volkingsoverschot op te nemen. Het is hard, maar men kan niet op een wonder wachten. Dit komt niet vanzelf in orde. Onze emi gratie ligt nog ver beneden de bevolkings aanwas, al is zij langzaam stijgend. En al licht zou zij beter verlopen als er niet een zo ontstellende overlading van formalitei ten aan verbonden was. Dat kampioenschap heeft misschien toch zijn lichtzijde nog. Namelijk doordat daarop de aandacht eens gevestigd wordt en daarin verbetering ge bracht. R- P- DJAKARTA (Aneta). De woordvoer der van het hoofdparket, de heer Abdul Mutalib Moro, heeft aan Aneta medege deeld, dat de voorbereidingen voor het proces tegen Sultan Hamid gereed zijn. De stukken betreffende Sultan Hamid zijn gereed en het hoofdparket zal deze stukken zo spoedig mogelijk aan het Hoog gerechtshof aanbieden. Op de vraag of de sultan door het militaire hooggerechtshof berecht zal worden, antwoordde hij ont kennend. Hij zei dat het gewone hoogge rechtshof de zaak van Sultan Hamid zal behandelen. Verwacht kan worden, dat het proces tegen Sultan Hamid, die zich thans in Djokja in arrest bevindt, binnenkort zal worden begonnen. Dr. J. Kiers en mr. L. Tilenius Kruyt- hoff zijn uit Djakarta naar Nederland ver trokken. Zij zullen Woensdagavond op Schiphol aankomen. Beide heren werden indertijd, tegelijk met Sultan Hamid van Pontianak, wiens adviseurs zij waren, gevangen genomen. Hedenmorgen om kwart voor elf zijn twee Harvard lesvliegluigen van de vlieg basis Gilze-Rijen boven de gemeente Oos terhout met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten neer, een er van vloog in brand. De twee piloten heeft men nog niet gevonden. Men vreest dat zij om gekomen zijn. CAIRO (Reuter) De Egyptische Kamer van Afgevaardigden en de Senaat hebben Maandag de opzegging van het verdrag van 1936 met Engeland goedgekeurd, evenals de opzegging van het verdrag van 1899 betreffende de Soedan. Daarop heeft de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken bekend gemaakt, dat Egypte de viermogendhedenyoorstcllen betreffende de defensie van het Midden-Oosten van de hand wijst. De®minister van Binnenlandse Zaken deelde voorts mede, dat Egypte ook het Britse plan voor de Soedan, dat Zondag bekend werd gemaakt en uit vijf punten bestond, van de hand wijst. In het antwoord van Egypte op Enge- lands voorstel inzake de Soedan wordt ge zegd, dat Egypte het voorstel niet in over weging kan nemen „als er Britse bezet tingsstrijdkrachten in Egypte en de Soe dan zijn". Een van de gevolgen van de Egyptische afwijzing zal zijn, dat overweging van het deelnemen van andere mogelijke canrlida- ten aan het voorgestelde commando gesti muleerd zal worden. Men denkt hierbij aan Irak en Israel. Men meent te weten, dat de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, reeds alle noodzakelijke stappen heeft genomen om de veiligheid van het Britse garnizoen in de Suezkanaalzöne te verzekeren. Gevaar voor geweld Onze correspondent in Londen meldt: De eerste reactie in Londen op de ver werping' van het nieuwe defensieplan door het Egyptische parlement is dat het de geallieerden niet zal weerhouden hun plan nen ten uitvoer te brengen. Engeland is vastbesloten de Britse troe pen in de Kanaalzone te laten, zolang Egypte niet van gedachten verandert. In dien Engeland de zóne zou ontruimen, zou het van te voren een der fundamenten van de nieuwe geallieerde verdedigings-organi- satie vernietigen. Voorbereidingen zijn getroffen voor het geval Egypte zal trach ten de positie van de Britse troepen on houdbaar te maken. Ook inzake de Soedan zal Engeland geen haarbreedte van zijn rechten afwijken. Morrison verklaarde gisteravond in een verkiezingsrede, dat Engeland onder geen omstandigheden bereid is de Soedan tegen de wil van de Soedanezen te verkopen in ruil voor een bevredigende regeling voor de defensie van het Suezkanaal. Het besluit van Egypte heeft te Londen teleurstelling gewekt, maar het kwam geenszin als een verrassing, gezien de aspiraties der Egyptische nationalisten, die onvoorwaardelijk de onmiddellijke en totale ontruiming van het Suez-gebied eisen. Egypte heeft tot nu toe slechts een papieren succes behaald omdat niets do Engelsen zal kunnen bewegen het land te verlaten. Zoals de zaken op het ogenblik staan, wil Egypte het onderste uit de kan. De vraag is of het Egyptische kabinet even als de Perzische regering door extremisten aan handen en voeten gebonden is en daarom geen enkel compromis kan over wegen. Het gevaar bestaat, dat Egypte voor het ergens anders toe bereid is En ge tands vastberadenheid en die van de Ver- LONDEN (Reuter). Te Londen is gis teren de tekst gepubliceerd van het proto col dat de toelating van Griekenland en Turkije tot het Noord-Atlantisch pact mogelijk maakt. Hierin wordt verklaard, dat elke aan val op enig deel van Turkije als een aan val op de landen van het Noord-Atlantisch pact zal worden beschouwd. Deze aanvul ling op het huidige verdrag is nodig, om dat het grootste deel van het Turkse grondgebied in Azië en niet in Europa ligt. Het protocol wordt van kracht, wanneer het door de parlementen der leden staten geratificeerd is. Daarna zullen Griekenland en Turkije officieel worden uitgenodigd aan het verdrag deel te nemen. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt er aan herinnerd, dat de Nederland se regering bij monde van mr. D. U. Stik ker te Ottawa het voorbehoud heeft ge maakt, dat zij het protocol niet ter ratifi catie aan de Staten-Generaal zal voorleg gen, alvorens een bevredigende oplossing is gevonden voor de positie van Turkije in de commando-structuur der Noord-Atlan tische verdragsorganisatie. enigde Staten op de proef wil stellen, zelfs door tot geweldadige actie over te gaan. De Britse minister van Buitenlandse Za ken heeft verklaai'd: „Ons aanbod betekende niet meer afbreuk aan de souvereiniteit van' Egypte dan het Antlantische verdrag aan de onze. Of Egypte deelt de verantwoordelijkheid voor de verdediging van dit belangrijke gebied met alle rechten en plichten die zulks meebrengt, of Egypte toont zich een land zonder zin voor internationale verantwoor delijkheid, waarvan de regering internatio nale geschillen kweekt om de aandacht van hetvolk af te leiden van zeer nodige hervormingen in het land zelf. Ongeluk kigerwijze schijnt Egypte zich in de laatste richting te bewegen". In diplomatieke kringen te Washington vertrouwt men dat Amerika, Engeland, Frankrijk en Turkije voort zullen gaan met de organisatie van een commando voor het Midden-Oosten, met of zonder Egypte. Ook zou Israel worden aangezocht, al zou deelneming van dat land een aantal moeilijkheden met de Arabische landen geven. CA'iRO, 16 October (Reuter). In Is- mailia (Egypte, kanaalzone), zijn Britse troepen „in actie gekomen" om de orde te herstellen, nadat een legercantine in brand was gestoken. Het eerste bataljon van de „Lancashire Fusiliers" was bij deze actie betrokken, aldus een militaire woordvoer der te Cairo. De Britse woordvoerder verklaarde te Cairo, dat een menigte de cantine geplun derd en in brand gestoken had. De Egyp tische politie had in plaats van dit te ver hinderen, de plunderaars in feite geholpen. Ook in Port Said Een Britse wachtpost heeft het vuur op een Egyptische politie-agent geopend en deze gedood, toen de agent het Britse kamp, drie kilometer van Port Said gelegen, na derde. De wachtpost gelastte hem stil te staan doch de agent liep door. De soldaat, die de naderende agent voor een dief hield, opende het vuur en schoot de Egyptische agent dood. t Britse militaire politie en Egyptische politie hebben een gemeenschappelijk on derzoek ingesteld. TOKIO, (Reuter). Brigade-generaal Wil liam Nuckolls, verbindings-officier van de UNO, heeft medegedeeld, dat de UNO- strijdmacht het voorstel der Noordelijken voor een neutraal cirkelvormig gebied met een straal van drie km. rondom het gealli eerde hoofdkwartier te Moensan van de hand heeft gewezen. Gisteren heeft generaal Ridgway op een persconferentie in Tokio verklaard, dat de geallieerden overwegen om in Panmoendjom een licht- en een radiobaken te bouwen om in de toekomst schendingen van de neu trale zóne te voorkomen. Panmoendjom is voorgesteld als plaats voor de onderhan delingen over een wapenstilstand. Van het front wordt gemeld, dat in Mid- den-Korea Amerikaanse en Zuid-Koreaan- se troepen Dinsdag een terreinwinst van anderhalf tot drie kilometer hebben ge- C o 11 o n Wat het gezag-van grote namen betreft: hij alleen verdient aan zien en invloed bij het nageslacht die getoond heeft, verheven te zijn boven de bijzondere en overheer sende dwaling van zijn eigen tijd. boekt. Nu de troepen van de UNO Koem- song naderen, hebben de communisten een aantal hevige tegenaanvallen uitgevoerd, die echter werden afgeslagen. De bevelhebber van het achtste leger, generaal James van Fleet, heeft verklaard, dat het leger van de UNO er nu in verhou ding beter voor staat dan op enig ander tijdstip sedert de Chinezen in November aan de strijd in Korea gingen deelnemen. Alle veteranen van de vorige winter zijn vervangen, aldus Van Fleet, we hebben een vers leger van goed-geoefende soldaten met een hoog moreel. Generaal Van Fleet zei, dat de Noordelij ken in staat zijn om voor een winteroffen sief een strijdmacht van 700.000 man op te bouwen. „Ik heb echter genoeg soldaten om ze tegen te houden", aldus Van Fleet. m Slechts internationale samenwerking kan de noden van de honderdduizenden hongerigen en daklozen in Korea lenigen. Er zijn al van verschillende zijden bijdragen geleverd. Zo zonden Siam en de Philippijnen rijst, Israel kunstmest. Alles bijeen is reeds meer dan 200 millioen dollars gestort voor herstel en wederopbouw. Verdeling van de rijst in Seoel. FLUSHING MEADOWS, (Reuter). De Veiligheidsraad is gisteravond bijeengeko men om zich met het Brits-Perzische olie geschil bezig te houden. Premier Mossadeq van Perzië was hierbij aanwezig. Uiterlijk maakte de premier een rustige indruk ter wijl hij met grote aandacht de voorberei dingen gadesloeg en vervolgens achterover leunde in zijn zetel om te luisteren naar de Britse afgevaardigde Sir Gladwyn Jebb. Naar de Britse gedelegeerde verklaarde, heeft de situatie zich drastisch gewijzigd sinds de Veiligheidsraad de kwestie voor het laatst had besproken, door de verdrijving van de Britse technici uit de raffinaderij van Abadan. Sir Gladwyn, die de nieuwe Britse reso lutie indiende, die de raad verzoekt, Perzië te berispen en op een hervatting van de be sprekingen over de oliekwestie aan te drin gen, zeide, dat de Britse regering, maar al te gaarne bereid is de onderhandelingen te hervatten. Zij is evenwel ook van gevoe len, dat de Veiligheidsraad een of andere uitspraak diende te doen om aan te tonen, dat het geschil niet uitsluitend een zaak is van de Perzische regering en opgelost dient te worden in overeenstemming met het in ternationale recht. Sir Gladwyn zei, dat de situatie zich sinds 29 September, toen de oorspronke lijke resolutie van Engeland was ingediend, had gewijzigd. Men koesterde toen de hoop, dat de Veiligheidsraad nadrukkelijk zou verklaren, dat het voortgezet verblijf van de rest van de Britse staf te Abadan moest worden toegestaan. Een beroep op Perzië om zich te houden aan de voorlopige uit spraak van het internationale hof, heeft thans weinig zin meer. Jebb betreurde het, dat deze uitspraak in zekere mate door de gebeurtenissen is achterhaald. Daarom ver zoekt de nieuwe Britse resolutie om een zo spoedig mogelijke hervatting van de onder handelingen. WINSTON-SALEM (Reuter). Ter ge legenheid van de eerste-steenlegging voor het te Winston-Salem, in de Amerikaanse stakt Noord-Carolina, te bouwen „Wake Forest College", heeft president Truman een toespraak gehouden, waarin hij zei: „Naarmate de kracht van de Verenigde Staten en hun bondgenoten toeneemt, zul len wij in staat moeten zijn door onderhan delingen met de Sovjet-Unie tot regelingen te komen, die zij zal eerbiedigen en na leven. Onze politiek is gegrondvest op de hoop dat het mogelijk zal zijn met de Sovjet-Unie samen te leven, zonder dat er oorlog komt. En dit kan, indien de vrije landen over een verdediging beschikken, die sterk genoeg is. Naarmate deze ver dediging sterker wordt, zal onze onderhan- PS „De Arabische wereld ontwaakt" lijkt het slagwoord waarmede in snel tempo pro blemen in het Midden-Oosten zich aandienen. Perzië, Israel, Syrië, Marokko, Irak het zijn namen die verbonden zijn aan grote en ernstige beroeringen in de wereld politiek. De foto brengt een beeld van de ruines van Babyion, 32 kilometer van Bagdad, waar de oudste historie der mensheid zich afspeelde en waar de moderne geschiedenis haar aanknopingspunten tot nieuwe, schokkende ontwikkelingen vindt. delingspositie verbeteren. Onze toenemende kracht zal er toe bijdragen de leiders der Sovjet-Unie er van te overtuigen, dat hun eigen belang wordt bevorderd door rege lingen die langs vreedzame weg tot stand zijn gekomen." „Ik kan niet waarborgen", vervolgde de president, „dat wij ons doel zullen bereiken. Het resultaat is niet geheel afhankelijk van ons eigen streven. De heersers van het Kremlin kunnen, indien zij dat wensen, de wereld in een bloedbad dompelen, doch wij zullen dat nimmer doen. Ons enige doel is: vrede. Ik ben bang, dat sommigen, zowel hier als in het buitenland, zullen menen dat het scheppen vaa een krachtige weer macht onvermijdelijk tot oorlog moet lei den. Doch dat is niet zo. Wij zijn niet van mening dat oorlog onvermijdelijk is. Wij hebben in de dagen van Hitier ge zien hoe dwaas het is zwak te zijn. Wij weten nu, dat wij ons moeten kunnen ver dedigen indien een staat aanvalsneigingen vertoont. Men vraagt zich af: maar wat moet er nu gebeuren indien wij over een strijdmacht bezitten, sterk genoeg om de kruipende en sluipende manier van aan vallen, welke door Hitler is toegepast, te verhinderen? Moet het dan soms worden uitgevochten en zal er een oorlog komen waaruit een der partijen als de volslagen overwinnaar te voorschijn zal treden? Ik ben die mening niet toegedaan. Dan is het tijdstip gekomen om door onderhandelin gen met de Sovjet-Unie tot resultaten te komen. Olie en wijn Toen de Europee landen, onze Westelijke buurstaten, na de oorlog overbleven zoals de man in de Bijbel, die, na door dieven te zijn beroofd en gewond, half dood op de weg bleef liggen, hebben wij hun onze olie en wijn aangeboden, zonder karigheid en zonder op de prijs te letten. En toen een van de jongste en kleinste staten van Azië werd overvallen, hebben wij de leiding van de vrije wereld geno men bij het organiseren van zijn verdedi ging. Dit positieve optreden is ons niet ge makkelijk gemaakt. Het heeft ons de haat en de vloek van de vijanden der vrijheid bezorgd en het zal ons mogelijk voor nog groter moeilijkheden stellen. Niettemin, in dien de geschiedenis onze handelwijze zal rechtvaardigen, dan zal het zijn om deze dingen, die wij gedaan hebben en niet om de louter negatieve deugd van niemand kwaad te willen doen." WASHINGTON neuter). Maandag hebben Engeland, Frankrijk en de Verenig de Staten aan de West-Duitse bondskanse lier, dr. Adenauer, een nota gezonden, waarin zij verklaren de UNO te zullen ver zoeken om te onderzoeken of in Oost- Duitsland geschikte toestanden voor vrije verkiezingen bestaan. Commentaar leverend op deze nota ver klaarde McDermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat een onderzoek in de Sovjet- Russische zóne van Duitsland door een commissie van cle UNO „onmisbaar" is aleer verkiezingen kunnen worden gehou den. LONDEN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Noorwegen ervan beschuldigd, dat het „op grote schaal maatregelen neemt die erop gericht zijn de tegen de Sovjet- Unie gerichte doelstellingen van het At lantische pact uit te voeren", aldus meldt het Sovjet-Russische persbureau Tass uit Moskou. De beschuldiging was vervat in een nota, die de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wisjinsky, Maandag avond in Moskou aan de Noorse gezant heeft overhandigd. In de nota wordt voorts gezegd, dat de Noorse regering er in heeft toegestemd Noors grondgebied ter beschikking van de strijdkrachten van het „aggressieve" At lantische pact te stellen en om de Noorse strijdkrachten onder Amerikaans bevel van het Atlantische leger te plaatsen. De Noorse regering heeft Spitsbergen en Bereneiland onder het gezag van de op perbevelhebber van 't zogenaamde Noord- Atlantische vlootgebied geplaatst, hetgeen in strijd is met de in 1920 te Parijs ge sloten overeenkomst inzake Spitsbergen, aldus de nota. „Al deze feiten bewijzen, dat de Noorse regering een politiek voert, die tegenge steld is aan de verzekeringen, die de Sov jetregering in de nota van Februari 1949 aan de Noorse regering heeft gegeven. De Sovjetregering acht het noodzakelijk de Noorse regering erop te wijzen dat een dergelijke politiek onverenigbaar is met normale wederzijdse betrekkingen tussen Noorwegen en de Sovjet-Unie als buur staten en slechts een verslechtering van de betrekkingen kan veroorzaken", aldus de nota. Mossadeqs rede Na Jebb sprak dr. Mohammed Mossadeq, de Perzische eerste minister. Hij zei, dat de raad niet bevoegd is de Britse klacht in zake het oliegeschil in behandeling te nemen. Mossadeq gaf evenwel toe, dat de U.N.O. het hoogste orgaan is, dat verant woordelijkheid zou kunnen aanvaarden voor het handhaven van de internationale vrede en veiligheid. De raad kan zijn grote taak niet vervullen en de kleine landen zouden hem niet als hun toevlucht kunnen be schouwen, tenzij de grote mogendheden .de beginselen, voor de belichaming waarvan de raad in het leven geroepen is, zouden eerbiedigen. Indien een land een aangelegenheid voor de raad kan brengen, die niet binnen de bevoegdheid van de raad ligt, en de raad om politieke redenen moet beslissen er nota van te nemen, dan zou de raad een instrument worden van inmenging in de binnenlandse zaken van een land door een ander. Op die manier zou de raad het ver trouwen van de volken verliezen en falen in zijn plicht als bewaker van de wereld vrede. Mossadeq zei, dat de tweede wereldoor log de kaart van de wereld gewijzigd heeft. „In de buurt van mijn land hebben hon derden millioenen Aziaten, na eeuwen van koloniale exploitatie, hun onafhankelijk heid en vrijheid teruggewonnen." Perzië, aldus Mossadeq, verwacht van de Veiligheidsraad en de grote mogend heden hulp om eveneens zijn economische onafhankelijkheid te herwinnen, de sociale welvaart van zijn volk te verkrijgen en zodoende zijn politieke autonomie te verze keren. De Perzische premier wees er op, dat olie de grootste natuurlijke hulpbron van Perzië is. Zoals zij tot dusver was ge organiseerd, had de olie-industrie nagenoeg niets bijgedragen tot de welvaart van de bevolking of tot de technische vooruitgang en industriële ontwikkeling van Perzië. De zitting werd na Mossadeqs rede tot Woensdagavond verdaagd. Gesloten deur De Perzische vice-premier, Fatemi, heeft op een persconferentie te New York op de vraag: „Houden uw verklaringen in, dat Perzië de deur gesloten heeft voof verdere onderhandelingen met Engeland, behalve over de kwestie van schadeloosstelling en toekomstige olieverkopen aan Engeland?" geantwoord: „Inderdaad". Fatemi had er de nadruk op gelegd, dat Perzië in geldnood zit daar het land zes maanden lang geen inkomsten van de olie industrie heeft gekregen, en daarom beslo ten heeft onmiddellijk de olie te gaan win nen. „En daar niets wijst op goede wil van de andere 'partij in het geschil, geloven wij niet, dat enige aanbeveling voor hervatting der onderhandelingen een nuttig gevolg zou hebben. Deze zou naar onze mening juist de moeilijkheden toespitsen", aldus Fatemi. Nieuw voorstel Naar verluidt hebben Joego-Slavië en India een werkwijze ontworpen voor een regeling van het Brits-Perzische geschil, dat thans door de Veiligheidsraad behan deld wordt. Het zou er om gaan de Veilig heidsraad in staat te stellen als een soort bemiddelaar op te treden, teneinde de kwestie van de competentie te omzeilen. Een desbetreffende uitspraak van de Vei ligheidsraad zou dan een „procedure kwestie" worden, waardoor het recht van veto niet gebruikt kan worden. Men acht het mogelijk, dat India en Joego-Slavië reeds hedenavond een voor stel in bovenstaande geest zullen indienen. Er zou reeds rechtstreeks contact tussen de Perzische delegatie en een Britse verte genwoordiger bestaan. wooooooooooooor noooconocooooooc WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nanacht en ochtend op slechts enkele plaatsen mist. Overigens vrij wel onbewolkt en droog met weinig wind. Plaatselijk zware nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 17 October Zon op 7.06 uur, onder 17-44 uur. Maan op 18.08 uur, onder 10.19 uur. Hoog en laag water in I.Imuiden Dinsdag 16 October Hoog water: 4.10 en 16.27 uur. Laag water: 12.14 uur. Woensdag 17 October Hoog water: 4.44 en 17.02 uur. Laag water: 6.34 en 12-47 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1