Egyptische regering overweegt algemene mobilisatie Na overeenkomst in Korea mogelijk afneming internationale spanningen President Truman antwoordt Koningin Juliana Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mysterie Vuurgevecht in kanaalzone Russisch antwoord ironisch maar niet afwijzend Nahas Pasja: „De tijd van praten is voorbij" Britse valschermbrigade naar kanaalzone Amerikaanse steun voor Engeland Joegoslavisch vliegtuig landde in Zwitserland Het woord is aan. Engelse resolutie Vrijdag in stemming Liaquat Ali Khan begraven Ernstig incident Groot Engels tekort in betalingsunie AMERIKAANSE STAP IN MOSKOU Aanzienlijke voortgang te Panmoendjom Zes inzittenden vroegen asyl Vei ligheidsraad Vliegramp in Canada 66e JAARGANG NO 86 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. (Oirecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 250 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijksbeh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman MISSCHIEN, zeer misschien zal morgen te Parijs het mysterie-Naundorff worden ontsluierd. Want dan zal het precies honderd jaar geleden zijn dat Marie Thé- rèse Charlotte de Bourbon, duchesse d'An- jfoulême, op het kasteel Frohsdorf in Duits land stierf. In ballingschap. Zij bracht haar leven grotendeels in ballingschap door. In haar testament bepaalde zij dat het pas een eeuw na haar dood mocht worden geopend. Volgens een veronderstelling van de heer C J. A. Begeer, vanmorgen door het Alg. Dagblad geciteerd, zou het in 1940 bij de nadering der Duitsers al te Parijs geopend zijn, overgebracht naar het kasteel Castel- lane en daarna verdwenen. Men heeft tot voor kort steeds aangenomen dat het stuk zich in het Vaticaan, dus te Rome zou be vinden. Mr. Louis de Bourbon, wonende te Mook en in de rechte lijn afstammeling van de in 1845 te Delft gestorven Naun- dorff, heeft evenwel Dinsdagavond in het televisie-programma van de K.R.O. ont huld, dat volgens de jongste nasporingen met vrij grote zekerheid kan worden aan genomen, dat het testament nog wel in de archieven van het ministerie van Buiten landse Zaken te Parijs ligt. Hij gaat erheen en zal minister Robert Schuman verzoeken, het in zijn tegenwoordigheid te openen. Als het er nu maar is, want „vrij grote zeker heid" laat twijfel open. Mocht het evenmin te Parijs als te Rome zijn, waar dan wel? Laat ons niet op de mogelijkheid van een nieuwe verwikkeling vooruitlopen. Blijkt het wel aan de Quai d'Orsay te zijn, dan zal hopelijk minister Schuman bereid blijken het te openen in tegenwoordigheid van iemand, aan wie hij tot dusver geen offi ciële boodschap heeft gegeven. Hopelijk, want mr. Louis de Bourbon, die slechts burgemeester van Oss en nooit Koning van Frankrijk is geweest, of zelfs maar erkend Frans troonpretendent, heeft met zoveel ijver de zaak zijns voorvaders gediend en diens aanspraken overgenomen en gehand haafd, dat men sympathie met hem voelt. Ofschoon de graf-opening te Delft en het daarop gevolgde onderzoek van Naundorff's stoffelijk overschot door dr. Hulst (dat wei nig of niets opleverde) enige tijd geleden tot uitvoerige uiteenzetting van de affaire- Naundorff in dit blad hebben geleid, kom ik er vandaag op terug. Menigeen vergeet zulke oude histories snel, omdat hij zich al zozeer overbelast voelt met nieuwe histo ries. De Franse koning Lodewijk XVI en zón gemalin Marie Antoinette werden in de eerste jaren van de Franse revolutie op het schavot onthoofd. Zij hadden een poos ge vangen gezeten in de Temple te Parijs. In die gevangenis bleven hun beide jonge kin deren: de kroonprins (dauphin) en zijn ouder zusje, prinses Marie Thérèse Char lotte, achter. Er was ook nog de zuster des konings, Madame Royale (prinses Elisa beth) maar zij was voor de troonsopvolging van geen belang. De kleine prinses ver dween naar het buitenland: van de kroon prins werd lange tijd aangenomen dat hij in gevangenschap aan een ziekte gestorven was. Maar later rees twijfel: na de periode des groten Napoleons, die in 1815 besloten werd, kwamen dus troonpretendenten bij tientallen opdagen.Tot hen behoorde Naun- dorff, die evenals de anderen verzekerde dat hij het kind uit de Temple was. Hij had evenwel betere argumenten dan de anderen en deed pogingen om door de her togin d'Angoulême ontvangen te worden. Maar zij weigerde hem te zien. Inmiddels was zij de hoogst geplaatste vrouw in Frankrijk geworden. Lodewijk XVI had twee broeders, die de titels graaf van Provence en graaf van Artois droegen. Omdat aangenomen werd dat zijn enige zoon overleden was waren die broeders de opvolgers: in de eerste plaats de graaf de Provence, die geen zoons had; in de tweede plaats de jongere graaf van Artois, wiens enige zoon, de hertog van Angoulême, in de ballingschap met zijn uit de Temple ont komen nichtje was gehuwd. Dus keerde de graaf van Provence bij de restauratie (het herstel) van de dynastie der Bourbons als koning Lodewijk XVIII naar Frankrijk terug en aan zijn hof ver vulde zijn nicht, de hertogin van Angou lême, de eerste vrouwenrol. Geschied- «chrijvers hebben haar als een harde, ver bitterde vrouw getekend. Tijdens Napo leons korte weder-optreden, gedurende „de honderd dagen" had zij grote moed getoond en de keizer had haar betiteld als „de enige man van haar familie". Dat is overigens vrijwel alle lof, die de geschiedenis haar toekent. Zij bevorderde executies o.a. van maarschalk Ney die zij had kunnen verhoeden. Zij was trots, ongenaakbaar, levend in het verleden. Het woord: „de Bourbons toonden dat zij niets vergeten en niets geleerd hadden" was blijkbaar vooral op haar toepasselijk. Haar kinder loos huwelijk met de hertog van Angou lême, die een nul was, droeg ongetwijfeld tot haar verbittering bij. Lodewijk XVIII stierf in 1824. Hij werd opgevolgd door de graaf van Artois, zijn broeder, als Karei X en gedurende zes jaar waren de hertog en hertogin van Angoulême dus kroonprins en kroonprinses (dauphin et dauphine). Toen werd Karei X van de troon gestoten en ver jaagd met zijn familie. Ook de Angoulêmes keerden dus in ballingschap terug. En pas 21 jaar later, in 1851, stierf de hertogin. Op haar sterfbed verklaarde zij dat haar broe der niet in de Temple gestorven was. Dat steunt dus de aanspraken van Naundorff min of meer. Na de val van Karei X was Lodewijk Philips, uit het geslacht Orleans, een zijtak van de Bourbons, koning geworden. Hij hleef dat tot 1848, toen een revolutie uit brak die ook hem verdreef. Hij was de aatste koning van Frankrijk. Ziin nu levende afstammeling, de graaf van Pariis. die pas kort geleden met zijn groot gezin in Frankrijk is toegelaten, is dus de troon pretendent van het Huis Orléans. Mocht blijken dat een afstammeling van het Huis Bourbon, met ziin oudere rechten, in leven |s. dan zou hij alle aanspraken op de Franse troon verliezen. In 1845 had te Delft, komende uit Enge land, de geheimzinnige Naundorff zich ge- vestigd. Hij stierf binnen weinige maanden Plotseling. Er zijn veronderstellingen dat mj vergiftigd was. Velen erkenden hem 8ls de Franse troonopvolger. Dat deed ook j>nze koning Willem II. Geen wonder dus dat op zijn grafsteen zijn naam vermeld ®erd als de Bourbon, met de bijvoeging honing van Frankrijk en dat zijn afstam- CAIRO, (Reuter). In geheel Egypte is de noodtoestand afgekondigd. Voor de gehele politie en de politiereservekrachten is de alarmtoestand afgeroepen teneinde de orde te handhaven. Bataljons van het leger staan paraat om de politietroepen eventueel bij te staan. A.F.P. meldt, dat de regering algemene mobilisatie overweegt. Het ontwerp voorziet in de afkondiging van de staat van beleg, het invoeren van het vorderingsrecht, het instellen van een burgerlijke verdediging voor het geval de toe stand zulks zou vergen en voorts in de instelling van een hoge raad voor de defensie, dit bij het afkondigen van de staat van beleg belast zou zijn met de verdediging en het bestuur van het land. „Wh gaan door" Woensdagavond heeft de Egyptische premier, Nahas Pasja, in het Egyptische parlement verklaard: „Wij zijn op alle mo gelijkheden voorbereid. Van deze dag af zal er geen samenwerking meer zijn met welke bezetters, onderdrukkers of vijan den van ons land ook. Wij hebben onze weg gekozen en zullen die blijven volgen, ondanks ontberingen en opofferingen. Wij maken thans een zeer critieke en delicate periode door. De tijd van praten is voorbij en de periode van ernstig en positief werk is aangebroken". Nahas Pasja veroordeelde destructieve, oproerige betogingen, waarbij opportunisten de zaak van het land scha den. In de Senaat verklaarde de minister van Binnenlandse Zaken, Foead Serag el Din Pasja, dat het de schuld van de Engelsen is, dat bij de incidenten van Dinsdag zeven doden en veertig gewonden zijn gevallen. „De Egyptische politie beheerste de toe stand, totdat de Engelsen er zich mede gingen bemoeien". Voorts deelde hij mede, dat Britse soldaten alle sleutelposities in de kanaalzone, waaronder de brug te El Firdan, 12 km ten Noorden van Ismailia en de waterwerken hebben bezet. De Egyptische waarnemend minister van Oorlog en Marine heeft alle luchtvaart maatschappijen gewaarschuwd, dat hun vliegtuigen niet in de kanaalzone mogen landen en dat maatregelen zouden worden genomen tegen maatschappijen, die zich niet aan deze raad houden. Britse versterkingen De toestand te Cairo is thans minder ge spannen. Grote transportvliegtuigen voe ren naar de luchthaven Fajid soldaten van de 16de Britse valschermbrigade aan. De gehele brigade, bestaande uit 3500 solda ten, zal tvorden overgebracht. Op Malta wordt de Britse kruiser „Liverpool" in ge reedheid gebracht en men verwacht, dat de kruiser spoedig naar Port Said zal ver trekken. Volgens een woordvoerder van de Supz- kanaalmaatschappij heeft het scheepvaart verkeer door het kanaal normaal voort gang. Te Blackhall heeft de Britse minister van Defensie Shinwell, in een verkiezings rede gezegd, dat de Britse troepen, die reeds in Egypte zijn of op weg zijn daar heen, voldoende zijn om de situatie meester te blijven. Engeland zal zijn strijdkrachten in Egypte houden totdat de Egyptische regering zal onderhandelen en totdat een bevredigende regeling zal zijn bereikt, al dus Shinwell. Vrouwen van Britse militairen, die zich bij hun echtgenoten in het Midden-Oosten willen voegen, zijn officieel gewaarschuwd, Engeland niet te verlaten. Uit Khartoem is vernomen, dat voorbe reidingen worden getroffen tot vereniging van de voornaamste partijen in de Soedan, zowel pro-Britse als pro-Egyptische, in èen gemeenschappelijk front, dat zich als voor naamste doel zou stellen de vorming van een grondwetgevende vergadering, die het recht van zelfbeschikking onder toezicht der UNO zou uitoefenen, totdat het land onafhankelijkheid zal hebben verkregen. Een woordvoerder der Egyptische rege ring heeft Woensdag medegedeeld, dat de Egyptische regering heeft besloten niet langer gebruik te maken van de diensten van Britse ingenieurs, die te werk zijn gesteld bij het uitvoeren van werk en aan de Aswan-dam, waar waterkrachtstaMons worden gebouwd. Dit in 1948 aangevangen werk werd indertijd beschreven als het grootste van die aard in het Midden- Oosten. WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat Amerika Engeland steunt wat betreft zijn besluit om zijn positie in de Suez-kanaal- zóne te handhaven. Hij deed een beroep op Egypte om zijn afwijzing van de voorstellen voor een commando in het Midden-Oosten opnieuw en zorgvuldig in overweging te nemen. „Mijn regering heeft met verbazing kennis genomen van het feit, dat de Egyptische regering voorstellen van dergelijk belang heeft verworpen zonder deze de zorgvul dige en weloverwogen aandacht te hebben geschonken, die zij verdienen", aldus Acheson. i Volgens Acheson waren de voorstellen dpr vier mogendheden geheel in overeen stemming met de onafhankelijkheid en sduvereiniteit van Egypte. iNaar te Londen verluidt hebben Austra lia, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika zich in beginsel bereid verklaard, toe te treden tot het commando voor het Midden-Oosten wanneer de plannen er voor rijp zijn. •Acheson deelde mee dat ook met andere staten nog besprekingen over dit onder werp worden gevoerd. Het orgaan van de Syrische volkspartij, „Albdjil Aldjerid", oefent critiek op Egyp te, „omdat het de voorstellen van de vier mogendheden voor het gemeenschappelijk commando afgewezen heeft zonder eerst de andere Arabische landen te raadple gen". ISMAILIA, 17 October. (Reuter). In een communiqué van de Britse legerlei ding in het Midden-Oosten, dat te Ismailia werd gepubliceerd, is medegedeeld dat Egyptische troepen zonder waarschuwing het vuur hebben geopend op Britse infan terie, die Woensdag op weg was om de brug bij EI Firdan over het Sucz-kanaal te bezetten. De Britten beantwoorden het vuur, waardoor twee Egyptische soldaten werden gedood en vijf andere gewond. Er werden 36 Egyptische militairen gevangen genomen. Het vuur werd geopend door Egyptische militairen, die in een greppel langs het Suez-kanaal zaten. De Egyptische regering heeft de gouver neurs in Alexandrië en in de provincies op dracht gegeven alle Britse militairen, die zich buiten het gebied van het Suez-kanaal bevinden, te arresteren. Engeland heeft Egypte medegedeeld, dat de Britse troepen in het gebied van het Suez-kanaal de verantwoordelijkheid op zich hebben genomen voor de handhaving van de orde „met het oog op het falen der Egyptische autoriteiten". LONDEN. (AFP). Volgens officiële krin gen te Londen had Engeland in September in zijn betalingsverkeer met de Europese betalingsunie een tekort van 72 millioen pond. De vordering van 22.4 millioen pond, die Engeland einde Augusts op de EBU had, is thans veranderd in een schuld aan de EBU van circa 50 millioen pond. (A. N. P.) Het Sovjet-Russische persbureau „Tass" meldt uit Moskou, dat de Russische bladen een verklaring van de, Sovjet-Unie aan de regering van de Verenigde Staten hebben gepubliceerd. Op vijf October heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, op diens verzoek de Amerikaanse ambassa deur, Kirk, ontvangen, die namens zijn regering een mondelinge verklaring aflegde. Hierin werd gezegd dat de Koreaanse kwestie gevaarlijk is en onmiddellijk tot een oplossing dient te komen. Een goede afloop van de onderhandelingen zou het mogelijk maken andere niet-opgeloste kwesties, die de oorzaak zijn van span ningen in de internationale betrekkingen, te regelen, en de betrekkingen tussen Amerika en de Sovjet-Unie te verbeteren, aldus de verklaring van Kirk. De Ameri kaanse regering wenste, dat de verklaring onder de persoonlijke aandacht van maarschalk Stalin zou komen. Het antwoord Op 15 October heeft Wisjinsky de waar nemende Amerikaanse ambassadeur, Cum- ming, een verklaring overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de Sovjet-Russische re gering grote betekenis aan de toestand in Korea en de betrekkingen met de V.S. hecht. De ongerustheid van de Verenigde Staten over het verloop van de onderhande- Egypte's premier Nahas Pasja neemt glimlachend de toejuichingen van de Senatoren in ontvangst na de aanvaarding van zijn beide wetten betreffende de nieuwe status voor de Soedan en de proclamatie van Koning Faroek tot koning van Egypte en de Soedan. melingen de familienaam de Bourbon ble ven behouden. De huidige pretendent, mr. Louis de Bourbon, betwijfelt of de hertogin d'An goulême wel de dochter van Lodewijk XVI is geweest. Zijns inziens bestaat de moge lijkheid dat die in Duitsland gestorven was en dat de prinses Louise de Condé zich voor haar heeft uitgegeven, om de grote erfenis van Lodewijk XVI te bemachtigen. Daarom zou zij Naundorff nooit hebben durven erkennen. Mocht zij wèl de dochter des konings geweest zijn, dan nog is het mogelijk dat zij onder pressie van haar oorrts en van de keizer van Oostenrijk haar broeder zou hebben verloochend. Mr. de Bourbon hoopt en verwacht dat hetzij het een hetzij het ander uit het testa ment zal blijken. Als het er nu maar is. De oplossing van een mysterie, dat zolang zo- velen heeft bezig gehouden en waarin zo sterke romantiek leeft zou een wonderlijke openbaring kunnen zijn. R. P. Na de bijeenkomst van heden der verbin dingsofficieren te Panmoendjom waren de verbondenen optimistisch over het resul taat der besprekingen. Kolonel Kinney verklaarde, dat aanzienlijke voortgang was gemaakt. De geallieerde officieren hebben nieuwe voorstellen over een beperkte neutrale zóne ingediend. Volgens Kinney moet er nog steeds overeenstemming bereikt wor den over enkele fundamentele vraagstuk ken. Radio-Peking heeft Donderdag in een uitzending melding gemaakt van nieuwe schendingen van het gebied van Panmoend jom. Dinsdag zouden twee Amerikaanse marinevliegtuigen enige minuten nadat de Despreking van de verbindingsofficieren was begonnen over de zóne zijn gevlogen, aldus de radio. lingen in Korea is begrijpelijk, aldus de verklaring van de Sovjet-Unie, „omdat de V.S. bezorgd zijn over de afloop van het militaire gokje, dat zij in Korea hebben gewaagd". De politiek van de Amerikaanse regering is echter geweest om systematisch alle voorstellen voor een vredelievende regeling in Korea te verwerpen. Het bericht van Tass gaat verder: de mening, dat het uitstel van de onderhande lingen is veroorzaakt door de houding van de Noord-Koreaanse en de Chinese bevel hebbers is geheel zonder grond. Het is be kend, dat het commando van de Ameri kaanse strijdkrachten in Korea systematisch hindernissen voor een succesvol verloop van de onderhandelingen heeft opge worpen. Volgens de verklaring van de Ameri kaanse ambassadeur hoopt de Amerikaanse regering op de hulp van de Sovjet-Unie bij het bereiken van een positief resultaat bij de onderhandelingen te Kaesong. De Sov jet-Unie is echter geen partij bij deze be sprekingen in tegenstelling tot de V.S. Werkelijke pogingen om de onderhande lingen tot een goed einde te brengen zullen vanzelfsprekend volledig door de Sovjet- Unie worden gesteund, aldus de nota. Pogingen Natuurlijk is het in het belang van ver betering der internationale toestand dringend nodig te streven naar een vrede lievende regeling in Korea. De Sovjet regering heeft herhaaldelijk pogingen ge daan om met de Verenigde Staten ook over andere belangrijke kwesties overeen komst te bereiken, zoals het sluiten van een vredesverdrag en het bereiken van de eenheid in Duitsland en een vredesverdrag met Japan, onvoorwaardelijk verbod van atomische wapens en strenge internationale controle, vermindering van bewapening en strijdkrachten, verbod van oorlogspropa ganda en het sluiten van een vredespact, aldus de nota. De Russische regering kan niet de op merkingen van de Amerikaanse ambassa deur over het het hoofd zien over „onge wenste gevolgen" in geval de onderhande lingen in Kaesong geen positieve resultaten opleveren. Is het gepermiteerd te vragen wat hiermee wordt bedoeld? Soms de mo gelijkheid van verdere verslechtering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de V.S.? Het is bijna niet mogelijk zich voor te stellen, dat de betrekkingen verder kunn en verslechteren vooral nadat presi dent Truman heeft verklaard, dat overeen komsten met de Sovjet-Unie het papier niet waard zijn, aldus de nota. Niettemin Niettemin stemt de regering van de Sovjet-Unie, haar vredespolitiek volgend, er mee in om met deelneming van de Ame rikaanse regering -•'lie belangrijke en hangende kwesties te onderzoeken en maat regelen te" bespreken om de internationale betrekkingen te verbeteren, inclusief de betrekkingen tussen de Sovjet-Uniet en de Verenigde Staten, aldus de Russische nota. ZUERICH, (Reuter). Een Joegosla visch lijnvliegtuig, dat op weg was van Ljubljana naar Belgrado, is gisteren op het Zwitserse vliegveld Kloten geland. Twee leden van de bemanning hadden zich van het vliegtuig meester gemaakt en de marconist vastgebonden. Terwijl het toe stel Zagreb naderde, hadden de 2 beman ningsleden wier vrouwen en kinderen zich aan boord bevonden, plotseling bekend gemaakt, dat zij besloten hadden naar Zwitserland te vliegen. Dit werd door in zittenden van het vliegtuig tegenover de politie te Zürich verklaard. Van de 22 reizigers en vijf leden van de bemanning hebben 18 passagiers de mar conist, de stewardess en de mecaniciën de wens te kennen gegeven naar Joegoslavië terug te willen. Later is een ander Joegoslavisch vlieg tuig in Zürich geland om degenen, die terug willen, mee te nemen. Tot nog toe is het toestel niet vertrokken. De twee leden van de bemanning van het eerste vliegtuig hebben om asyl voor zichzelf en hun gezinnen verzocht. Vondel Men wint door tusschenspraeck dat met geen aertsgewelt en volle krachten wort gewonnen en ver kregen. NEW YORK, 17 October (Reuter en United Press). Nadat de afgevaardigden van Amerika en Frankrijk in de Veilig heidsraad die zich Woensdag weer met de Perzisch-Engelse controverse bezig hield hadden verklaard dat zij de raad be voegd achtten het geschil te behandelen en vóór de Engelse resolutie zouden stemmen, zoals die er uit ziet na de Joegoslavisch- Indiase amendementen, verklaarde ook de Engelse afgevaardigde zich bereid deze amendementen te aanvaarden. Deze amen dementen hebben uit de oorspronkelijke Engelse resolutie de verwijzing naar de uitspraak van het internationale gerechts hof geschrapt. Ook Nederland verklaarde zich bij monde van mr. Luns bereid voor de Engelse resolutie te stemmen en achtte de raad bevoegd om zich met de Perzische kwestie bezig te houden. De Perzische premier, Mossadeq, hield een lang betoog waarvan de kern werd ge vormd door een pertinente weigering om nog ooit aan welke buitenlanders ook con cessies te verlenen tot het exploiteren van de Perzische olie. „Wij zijn wel bereid onze olie te verkopen en deze te laten stromen door de oude kanalen. Over het beheer van onze oliebronnen en raffinaderij wensen wij niet meer te discussiëren", aldus Mos sadeq, die verder te kennen gaf dat hij dringend naar Perzië terug moest en dat hij hoopte dat de Veiligheidsraad zich ver der niet met deze aangelegenheid zou be moeien. De Veiligheidsraad zal vandaag de kwes- tie-Kasjmir verder behandelen en Vrijdag bijeen komen voor de stemming over de Engelse resolutie inzake Perzië. Mossadeq zal nog deze bijeenkomst afwachten al vorens naar Perzië terug te keren. KARATSJI (Reuter). Het stoffelijk overschot van Pakistans premier, die Maandag door een Mohammedaanse fana ticus werd vermoord, is gisteren in Ka- ratsji, de hoofdstad van Pakistan ter aarde besteld naast het graf van Mohammed Ali Jinnah, de stichter van de staat. Meer dan vijfhonderdduizend mensen hadden zich om de begraafplaats opgesteld en ook langs de route, die de stoet volgde, ston den honderdduizenden geschaard om de overledene de laatste eer te bewijzen. Zij waren uit het hele land naar Karatsji ge komen en waren 's ochtends al in een ein deloze stoet langs de baar getrokken, waar de echtgenote en de twee zoons van de overledene de wacht hielden. Later op de dag kwamen honderddui zenden op de polo-velden van Karatsji bijeen om te bidden voor het zieleheil van Liaquat Ali Khan. Onder de velen, die de begrafenisstoet volgden, bevonden zich alle leden van het corps-diplomatique. De stoet werd geëscorteerd door de cavalerie van de lijfwacht van de gouverneur-gene raal in haar scharlaken uniformen. Naar thans gebleken is, heet de moor denaar van de premier niet Rafiq, maar Syed Akbar. Hij was inderdaad Afghaans staatsburger. Hij vertoefde reeds enige tijd in Rawalpindi als handelaar. Er zou voorts verband bestaan tussen zijn misdaad en de geheimzinnige verdwijning van de Afghaanse consul in Pesjawar, die de grens tussen Pakistan en Afghanistan op de dag van de moord overschreden heeft. President Truman heeft geantwoord op de brief van Koningin Juliana van 11 Sep tember, waarin zij de medewerking van de president inriep voor de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk. „Ik deel uw overtuiging," zo zegt presi dent Truman, „dat integratie en assimilatie de beste kansen bieden voor de grote meer derheid der vluchtelingen. Ik geloof dat deze zich moeten voltrekken binnen elk land afzonderlijk. Het vraagstuk moet in de verschillende landen op verschillende wijzen worden aangevat, in overeenstem ming met de daar heersende omstandig heden. In Duitsland vormen de vluchtelin gen zulk een groot deel der bevolking, dat hun noden in de grond niet verschillend zijn van die der bevolking als geheel. Con structief werk te hunnen behoeve moet niet losgemaakt worden van de pogingen de ge hele welvaart van Duitsland te verbeteren. Er worden vele maatregelen genomen, die het economisch herstel van Duitsland beogen, en die niet worden gezien als hulp verlening voor vluchtelingen, maar die toch het effect van hulpverlening zullen hebben, vooral wanneer die maatregelen beter wor den begrepen en gesteund door het Duitse volk. Maatregelen om voor vluchtelingen emi- NANAIMO (Reuter). Een vliegtuig van de „Queen Charlotte Airlines" is tegen de Mount Benson, zestien kilometer van Nanaimo, in Brits Columbia, gevlogen. Drie en twintig personen zijn om het leven ge komen. De ramp geschiedde in de afge lopen nacht. Er waren twintig passagiers aan boord, naar men meent allen hout- en bouwarbei ders. De bemanning bestond uit drie kop pen. De verkoolde lichamen der inzittenden lagen langs de helling van de berg ver spreid. gratie mogelijk te maken, zijn bij het Con gres der Verenigde Staten in overweging. Deze plannen zijn echter bescheiden en bieden geen alomvattende oplossing. Zij moeten aan de praktijk getoetst worden voor toepassing op grotere schaal. Ik geloof, dat de vrije democratische wereld het vertrouwen en de wil heeft om de vraagstukken op te lossen, die u met zoveel begrip en sympathie hebt aange voeld, omdat wij er ons allen van bewust zijn, dat de waardigheid van individuen op het spel staat. Daarom ben ik er van over tuigd, dat ons gezamenlijk streven verwe zenlijkt zal worden," zo besluit president Truman zijn brief. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk enkele opklaringen met weinig wind en plaatselijk mist. Later half tot zwaar bewolkt met tegen de avond kans op enige regen. Overwe gend matige Zuidelijke tot Zuid-Wes telijke wind. Koude nacht met plaat selijk nachtvorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. 19 October Zon op 7.10. onder 17.40 uur. Maan op 19.16 uur, onder 12 43 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 October Hoog water: 5.20 en 17.37 uur. Laag water: 1.11 en 13.21 uur. Vrijdag 19 October Hoog water: 5.59 en 18.16 uur. Laag water: 1.45 en 13.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1