Met Liaquat Khan viel een vredesgarantie weg Koopt kinderpostzegels en -kaarten I Drie autobotsingen nabij Zaltbommel Radio-actief cobalt voor ziekenhuizen De radio geeft Vrijdag De IJmond-Noord PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Wereldnieuws DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 S Een moord verstoorde evenwicht Pakistan-India Drie doden en vijf gewonden koortsig DOOR HET KIND VOOR HET KIND Beverwijk in de toekomst 175.000 inwoners? KEI P-OPTIEK K. J. J. Lotsy bedankt als bestuurslid van het N.O.C. Indexcijfer gezinsverbruik ongewijzigd Fin viel in ruim van schip (Van onze correspondent in Londen) De moord op Liaquat Ali Khan betekent voor Engeland en het Westen waarschijn lijk een nieuwe internationale crisis. Liaquat was een hoogstaand man, die evenals Nehroe de onmisbare schakel vormde tussen Oost en West. Nehroe was In Cambridge opgevoed. Liaquat in Ox ford. Hij verklaarde eens, dat hij altijd in het Engels dacht. H« was een evenwich tige figuur, die naar een vredelievende op lossing zocht voor de spanningen tussen Pakistan en India. Daarbij stond hij onder dezelfde druk als alle heersers in de Isla mitische wereld, te weten onder die van de fanatici, die ophitsen tot de heilige oorlog. Ondanks zijn verkoeling met Nehroe, met wie hij zoveel gemeen had, bleef hij naar een redelijke regeling inzake Kasjmir zoeken. Zijn eerbied voor Nehroe was een garantie, dat de conflicten tussen beide staten niet tot een ramp zouden leiden. Die garantie bestaat nu niet meer. De moordenaar was lid van een half mi litaire uiterst reactionnaire Mohammedaan se organisatie, die oorlog met India wil. Tweemaal hebben aanhangers daarvan een mislukte aanslag op wijlen Jinnah ge pleegd, de grote stichter van Pakistan, wiens trouwe disicpel Liaquat Ali Khan is geweest. Als secretaris-generaal van de Moham medaanse Liga was Liaquat destijds reeds een centrale figuur. Hij was een van de weinige Indische leiders, die niet in de ge vangenis kwam. Hij drukte zich altijd voorzichtig uit en in de 30 jaar van zijn openbare leven behoefde hij nooit een en kel woord terug te nemen. Nu Liaquat is heengegaan, is de toe komst van de beide dominions in de waag schaal gesteld. Want dit uiterst riskante experiment steunde immers voor alles op de persoonlijkheden van de twee grote leiders. Liaquat was levendig, joviaal en toch beheerst. Zo ontmoetten wij hem in het begin van dit jaar op eèn persconfe rentie te Londen. Hoewel de verhouding met India toen uiterst gespannen was, had Liaquat niets van zijn opgewektheid en zelfvertrouwen verloren. Uit zijn voorzich tige verklaringen werden wij niet veel wijzer. Toen reeds bleek duidelijk, hoe moeilijk het voor een staatsman van zijn kaliber was om de onbeheerste emoties van grote groepen van zijn landgenoten in bedwang te houden. Zijn uitspraak, in de oorlog gedaan, dat weinig Indische staatslieden in bed sterven, is thans op tragische wijze bewaarheid. Liaquat was omringd door medewerkers, die zijn idealen deelden en een soortge lijke opvoeding hadden genoten als hij. Woensdagmorgen is te Deil nabij Zalt bommel een personenauto, waarin vier jon gelui' zaten, in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting komende be stelauto, toen de bestuurder van de per sonenwagen een voor hem rijdende auto passeerde. Twee inzittenden van de per sonenauto werden op slag gedood, een der de passagier overleed weinige ogenblikken na zijn aankomst in een ziekenhuis te 's-Hertogenbosch. De andere passagier kwam er met lichte kwetsuren af. De be stuurder van de bestelauto bleef ongedeerd. Eén kilometer van de plaats van dit on geluk botste een personenauto uit Streef kerk tegen een grote vrachtauto uit 's Her togenbosch. De personenauto werd naar het rechter gedeelte van de weg geslingerd, waarna nog eens een botsing volgde met een vrachtauto met oplegger, die de be stuurder van de personenauto had willen passeren. De bestuurder van de personen auto werd ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Gorkum. De be stuurder van de vrachtauto uit 's-Hertogen bosch liep evenals twee medereizigers, lichte verwondingen op. Zij werden ook naar Gorkum overgebracht. Vijfhonderd meter verder werd een auto bus, die op weg was naar Rotterdam, ge ramd door een met stenen geladen vracht auto. De bus werd aan de zijkant open gereten. De twintig inzittende arbeiders kwamen met de schrik vrij. De dikke mist, die op het ogenblik van de aanrijdingen de wegen bij Deil in een dicht nevelgordijn hulde, wordt als één van de belangrijkste oorzaken der onge lukken genoemd. Op sommige weggedeel ten was het zicht niet verder dan twintig meter. B. en W. van Den Haag hebben bepaald dat geen vergunningen zullen worden ver leend voor de verkoop van propagandistische lectuur van politieke partijen op de markt. ADVERTENTIE In het instituut voor kern-physisch on derzoek te Amsterdam is Woensdagmiddag ongeveer 21 curie radio-actief cobalt aan gekomen. Deze hoeveelheid stralende stof, die vooral voor de kankerbestrijding zal worden aangewend, komt overeen met een kwantum van ongeveer 30 gram radium, doch is ongeveer 800 maal zo goedkoop. Dertig gram radium kosten 2.400.000. De thans uit Oakridge (V.S.) aangekomen 21 curie cobalt kosten 3000. De waarde volle stof is verpakt in een loden container, een 600 kg zware cylinder. In het Amsterdamse laboratorium zal de inhoud deskundig, met lange loden tangen, uit de container worden genomen, worden gemeten en in een nieuwe verpakking naar verscheidene ziekenhuizen in ons land wor den gezonden. ADVERTENTIE Natuurlijk neemt U Aspirin, Maar denk eraan, dat er maar één Aspirin bestaat Die is kenbaar aan het Bayer-kruis en de verpakking met de oranjeband HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Fluit en piano. 11.45 Platen. 12.00 Amu sementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lich te muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusements muziek, 13.45 Platen. 14.00 Causerie. 14.15 Métropole-orkest. 14.50 Platen. 15.00 Mari nierskapel. 15.40 Voordracht. 16.00 Alt, alt viool en piano. 16.15 Strijkorkest. 16.30 Voor dracht. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.45 Fries pro- gramma. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. Vreselijk is het om aan te zien hoe Het is traditie geworden dat het Comité voor Kinderpostzegels eens in het jaar de aandacht vraagt. De leuze is daarbij: „Door het kind Voor het kind". Alle scholen (lagere en middelbare zowel als nijverheidsscholen) werken mee. De meisjes en jongens trekken er een week lang op uit om zoveel mogelijk kinderzegels en prentbriefkaarten te verkopen. De baten, die daarvan komen, worden verdeeld onder verenigingen die zich wijden aan het zieke, zwakke, lichamelijk of geestelijk ge brekkige, of door misdrijf bedreigde kind. Het bijzondere bij deze actie is dat het een demonstratie is van het gelukkige feit dat ons in bijna alles verdeelde volk in één enkel ding nog eenheid kan tonen. De scholen van alle richtingen werken mee en het geld wordt ook verdeeld onder instel lingen van alle richtingen. Het vorige jaar gaf de kinderzegelactie een batig saldo van 800.000 gulden. Het comité was daarvoor dankbaar, maar het was helaas lang niet voldoende. Er is veel meer nodig en daarom wordt gehoopt dat nu dit jaar het millioen wordt volgemaakt. Een kleine 400 inrichtingen en vereni gingen, die tezamen 100.000 kinderen ver zorgen, komen hun aandeel opeisen. Het jaarlijkse tekort van die inrichtin gen en verenigingen is niet minder dan vier millioen gulden. Elk jaar nodigt het Comité de pers uit enkele inrichtingen, die in de opbrengst delen, te bezoeken, opdat aan het couranten- lezend publiek verteld kan worden wat er met het geld van de kinderzegels gedaan wordt. Dit jaar werden door ons bezocht de St. Maartenskliniek in Ubbergen bij Nijme gen en de Rekkense inrichtingen te Eiber gen. In de St. Maartenskliniek worden licha melijk gebrekkigen behandeld. De medi sche staf en het verplegend en onderwij zend personeel weet (onder leiding van de geneesheer-directeur dr. G. F. J. M. Bar) veel te bereiken. De orthopaedische chirur gie is in de laatste jaren veel vooruitgegaan. Ook kinderen profiteren daarvan. Maar de lichamelijke zijn in verhouding tot de geestelijke afwijkingen betrekkelijk gering en bovendien ook gemakkelijker te corri- 18.45 Een goed woord voor een goede zaak. 18.50 Platen. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Vijf minuten. 20.15 Jeanne d' Are au Bücher. oratorium. 21.35 Causerie. 21.50 Piano. 22.20 Zwerftocht door het vere Oosten. 22.30 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Viool en piano. 11.15 Voordracht. 11.35 jrgel en zang. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Platen. (15.1515.35 Voordracht). 16.09 Dansmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Koorzang. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.10 Voor emigranten. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Orkestmuziek. 20.30 Benelux. 20.40 Causerie. 21.00 Cabaret. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Buiten lands weekoverzicht. 22.05 Moderne lichte muziek. 22.30 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.30—24. Kamerorkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbrichten. 12.34 Ca baret. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 15.45 Zang. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Muzikale causerie, 18.10 Voordracht 18 20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19 30 Filmrevue. 19.50 Feuille ton. 20.00 F:lmuziek. 20.15 Concert. 21.30 Kuntskaleidoscoop. 21.45 Platen 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Balletmuziek. 22.55 Nieuws. 23.0024.00 Opera. TELEVISIE (zender Lopik) AVRO-uitzending. 20.1521.45: 1. Weer- overzicht. 2. Televizier. 3. Documentaire film. Pauze. 4. Telefoongesprekken. geestelijk gebrekkige kinderen zich door het leven moeten slepen. Maar dan doet het toch weer vertroostend aan kennis te nemen van de liefde waarmee deze kleinen omringd worden en hoe door de doctoren in samenwerking met verpleegsters en onder wijzeressen, waarvan een schier grenzen loze opoffering en geduld gevraagd worden, getracht wordt om genezing, althans een verbetering, te bewerken. De praktijk des levens is dat ouders aan de misdeelde kinderen veelal de meeste liefde betonen. Ongetwijfeld zullen velen „met een bloedend hart" zo'n stakker naar een innchting brengen om er misschien jaren afstand van te doen. Maar wat moet het dan later een vreugde zijn zo'n kind weer gezond of veel verbeterd, te mogen afhalen. En die voldoening wordt in de St. Maartenskliniek waar (behalve 150 volwassenen) 200 kinderen verpleegd wor den, dikwijls genoten. In de Rekkense inrichtingen onder Eiber gen, in de Achterhoek, worden op Protes tants-Christelijke grondslag, behalve 150 volwassenen, 200 kinderen verpleegd. Dit zijn voor een groot deel kinderen, die drei gen te ontsporen, of reeds ontspoord zijn. Een hele middag hebben wij het leven op deze inrichting gadegeslagen. Met stijgende belangstel'ine. Het materiaal dat men hier ter bewerking krijgt, is moeilijk. Feiteliik is het zo de directeur de heer L. H. Fontein vertelde dit dat naar Rekken de jongens en meisjes gestuurd worden, die in andere inrichtingen tot mislukking gedoemd waren. Het is voorgekomen dat er een jongen van 17 jaar kwam, die al in twintig andere inrichtingen was opgeno men. Dat was wel een record, maar geval len van zeven en acht voor-verplegingen zijn geen zeldzaamheid. Veel kinderen, die in Rekken komen, zijn door de voorgeschiedenis (in het particu liere leven of in inrichtingen waar zij, naar later bleek, niet op hun plaats waren) ge laden met afweer. Overal staan ze aggres- sief tegenover. Het eerste wat wij kunnen doen zo vertelde de directeur is te trachten het vertrouwen te winnen. Alles wat dwars in het kind is, moet worden Af gebroken, overwonnen worden, want eerst daarna kunnen wij beginnen met opbou wen. Er is nog altijd geen zekerheid of bij een psychopaat van een aangeboren aan leg (erfelijkheid) sprake is, of dat die alleen ontstaat door ongunstige levens omstandigheden. Wij houden het bij het laatste, want het aanvaarden van de eerste stelregel zou inhouden dat wij er krachte loos tegenover staan. En dat is gelukkig niet zo. Bovendien spreken vrijwel alle dossiers van de kinderen, die hier komen, van slechte opvoeding en mislukking van het huwelijk der ouders. Bovendien is het te begrijpen dat mensen, die ontspoorden als ouders, ook minder goede opvoeders zijn. Helaas slagen lang niet alle gevallen, die wij hier behandelen. Maar het is toch ge lukkig zo dat, als de jongens en meis jes op 21-jarige leeftijd weer de vrije maatschappij ingaan, velen zich verder door het leven slaan zonder met de straf rechter in aanraking te komen. Een direc teur van een inrichting uit Noorwegen, die ADVERTENTIE hier dezer dagen kwam, vroeg: „Wat doet u hier als een geval mislukt?" Er werd toen geantwoord: „Dan beginnen wij weer op nieuw". Dikwijls is het een vallen en een opstaan. Wij leven hier met onze jongens en meisjes dikwijls als op een rand van een vulkaan. Wij hopen dat het goed gaat, maar niet zelden worden wij door een uitbarsting van emotie verrast. Maar daardoor laten wij ons dan niet ontmoedigen. Die jongen van zeventien jaar, die in twintig gestichten gezworven heeft vóór hij hier kwam, is nu vierentwintig jaar. Hij verdient nu goed zijn brood en werkt voor vrouw en kinderen. Tenslotte werd hij nog een parade-paardje van ons. Van ons personeel zo besloot de direc teur wordt veel gevergd: wijsheid en ge duld. Zij moeten vooral als de jongens en meisjes hier pas zijn. veel verdragen. De hoogste lof, die gegeven kan worden, kwam uit de mond van een lastige jongen, die evenwel zei: „Hier word ik begrepen". Op het honderd hectare grote landgoed verkeren de verpleegden veel in de open lucht. Er wordt veel aan sport gedaan. Er is een groot zwembad, een openluchttheater en de padvinders hebben er een eigen blokhut. Er wordt veel gestudeerd over de toe komst van de IJmond; dat wil zeggen het gebied waarin de gemeenten Velsen, Bever wijk, Heemskerk en Cas'tricum liggen. Te verwonderen is dit niet, want deze streek is van groot belang omdat de industrie zich daar sterk heeft uitgebreid, terwijl het zeker is dat zij nog verder om zich heen zal grijpen. Het is begonnen met een studie van de Planologische Dienst van Noordholland, waarin in het bijzonder aandacht gewijd werd aan de vraag hoeveel inwoners in de naaste toekomst in de verschillende ge meenten verwacht kunnen worden. Daarna wijdde de commissie-Ter Veen, in opdracht van Gedeputeerde Staten van Noordholland, een uitgebreide studie aan de vraag hoe de toekomstige indeling van de gemeenten gemaakt moet worden om die zo goed mogelijk te kunnen besturen. De voorstellen der commissie over de gemeen ten in de kop van Noordholland zijn reeds verschenen. Over enkele maanden zal haar advies over de gemeenten in midden-Ken- nemer land en van de IJmond openbaar ge maakt worden. Intussen hebben de gemeentebesturen van Velsen en Beverwijk tot samenwerking besloten wat betreft het maken van uit breidingsplannen, waarbij voldoende gron den gereserveerd moeten worden voor de industrieën en de woningbouw die daarmee samenhangt. Nu wordt ook door de rijksdienst het Nationale Plan een studie gemaakt over de toekomstige ontwikkeling van het Westen des lands. Daarvoor is een afzonderlijke commissie ingesteld. Als inleiding daarop is reeds een afzonderlijke studie verschenen over de IJmond-Noord. Daar vallen dus onder Velsen-Noord, Beverwijk, Heems kerk en Cas'tricum. Deze commissie heeft zich niet bezig gehouden met de gemeente grenzen, maar alleen aandacht gewijd aan de te verwachten uitbreiding van de indu strie en de toeneming der bevolking. Dit rapport is in de ministerraad bespro ken en thans voor advies aan het college van Gedeputeerde Staten van Noordhol land toegezonden met het verzoek het ook ter kermis te brengen van de betrokken ge meentebesturen met de bedoeling daarover ook advies te geven. Wij vernemen dat de commissie meent dat er ernstig rekening gehouden moet worden met de mogelijkheid dat de uitbrei ding ten Noorden van het Noordzeekanaal zo groot zal zijn, dat Beverwijk, dat het centrum daarvan zal vormen, een bevolking zal krijgen van 175.000 inwoners. Een 15-jarig meisje uit Den Haag dat sinds 21 September vermist werd, is terecht. Zij was met een 18-jarige jongeman naar Amsterdam gegaan, waar beiden een betrek king hadden gevonden. Toen de werkgever van het meisje een verzoek om opsporing in de krant las, heeft hij haar en de jongeman naar de Haagse politie gebracht. De gemeenie Amsterdam telde op 1 Augustus 848.758 inwoners. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BOL ZWARE CELLHOORN BRILLEN In vele beschaafde kleuren. Gemakkelijke IJzersterke leesbrillen een Keip-produet bij GROTE HOUTSTRAAT 137 De heer K. J. J. Lotsy heeft aan het be stuur van het Nederlandse Olympische Comité meegedeeld, dat hij om verschillende redenen zich genoodzaakt ziet te bedanken als bestuurslid van dit comité. De heer Lotsy heeft een zeer drukke maat schappelijke functie en verder eisen het voorzitterschap van de KNVB en zijn andere arbeid voor die bond, alsmede het bestuurs lidmaatschap van de FIFA zo veel van zijn beschikbare vrije tijd, dat hij het juister acht thans zijn functie van bestuurslid van het NOC neer te leggen. Hij blijft chef de mis sion van de Nederlandse ploeg voor Helsinki. Muziekconcours te Genève Op het te Genève gehouden internatio nale muziekconcours verwierf Frankrijk twee eerste prijzen. Aan de Nederlander Abraham Boelee uit Rotterdam werd een diploma voor pianospel uitgereikt. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het gezins verbruik samengesteld per 15 September 1951. Het totaal-indexcijfer onderging van 15 Augustus op 15 September 1951 geen verandering. Ook het indexcijfer voor de voedingsmid delen bleef gelijk. De prijzen van fruit, groenten en varkensvlees liepen op. Aard appelen waren per 15 September goedkoper dan per 15 Augustus. De prijsdaling van kleding en schoeisel, alsmede van de onder de groep woninginrichting en huisraad val lende dekens en tapijten zette zich verder voort. Het indexcijfer voor de overige groepen steeg met 1 punt, voornamelijk als gevolg van prijsverhogingen van gas en electrici- teit. 13. Panda was helemaal niet blij, toen hem de koets van Joris Goedbloed gratis werd aangeboden voor zijn reis naar Illira- nia. „Hoe heb je dat nu kunnen doen!", zei hij kwaad tegen Jolliepop. „Ik heb je opdracht gegeven om een geschikt voer tuig te zoeken en nu kom je hiér mee aan!" „Tuig en koetswerk zijn in uitste kende conditie, en ik kon zo gauw niets anders vinden, en...." stotterde Jolliepop, „en ik dachtik vond„Die koets is wel goed," hervatte Panda, „maar wat moeten we met Joris Goedbloed? Ik heb een dure medaille bij me met een nog duur dere robijn er in, en ik moet uitkijken! Ik kan me niet met dat onbetrouwbare ele ment bemoeienHij dringt zich op! Dit is een list om in mijn buurt te kunnen blij ven. Joris Goedbloed begreep natuur lijk heel goed waar zij het over hadden. „Ach," zei hij, terwijl een snik hem naar de keel welde. „Ik merk het alweer! Ik zie het alweer! Ik geef iemand een gratis rit in mijn koets, en wat krijg ik terug? Achterdocht, wantrouwen, ondankbaar heid! O, ge bederft me de pret in het leven gevoelloos ventje! O solo mio!, snik ik de dichters der Oudheid na! Maar ge moogt uw zin hebben! Houd de koets.ik wil hem niet meerIk voel wanneer ik te veel ben.geduldig zal ik mijn eenzaam pad gaan, terwijl gij lachend van mijn rijtuig geniet!" En zo sprekend verwijderde hij zich. Niets belette Panda nu meer om de koets in gebruik te nemen, en al spoedig reed hij dan ook weg; hij^zelf binnen zit tend, ev Jolliepop mennend op de bok. Maar tóch ging hel hem wel een beetje aan het hart dat Joris zo verdrietig weg gelopen was. „Ik had hem toch graag ge zegd dat ik het niet zo lelijk bedoelde," dacht hij. Misschien krijgt hij daar nog wel eens de gelegenheid toewant Joris ivas minder ver weg dan hij dacht. „Ik zal stillekens meerijden," mompelde de schelm, terwijl hij achterop sprong, „als Panda dat wist zou hij het zeker prettig vinden, en ik moet het ventje met zijn kostbare medaille toch werkelijk bescher men!" Helaas weten wij, dat hij nooit echt onbaatzuchtig is. Vertegenwoordiging. De commissie van c; UNO, ingesteld om uit te maken of com,] munistisch of nationalistisch China in j] UNO moet zijn vertegenwoordigd, heeftf verklaard zich niet bevoegd te achtJ hierin een beslissing te nemen. In commissie waren Canada, Ecuador, jJ dia, Irak, Mexico, de Philippijnen J Polen vertegenwoordigd. Men acht hei' thans zeker, dat het vraagstuk van vertegenwoordiging van China op dei] November te Parijs aanvangende alge] mene vergadering weer ter sprake 2,] worden gebracht. Oefening. De Amerikaanse stafchef vjV het leger, generaal Lawton Collins, hee^ verklaard „zeer onder de indruk te zij- van de organisatie en de uitvoering dB Joegoslavische legermanoeuvres in Ma. cedonië en Bosnië, die hij in het begj- van deze week bijwoonde. De Joegosla] ven hadden echter meer tanks, mee-f artillerie en vermoedelijk meer vliegtui. gen nodig, zo voegde hij er aan toe.To^ Collins bij enkele gelegenheden een wij. ziging in het plan van de oefeningen had voorgesteld, werd hiertegen geen be. zwaar gemaakt en de nieuwe opdracht goed uitgevoerd. Vrees. Een aantal leden van de voormaligs divisie „Niederlande" van de Waffer. S.S. bevindt zich op het ogenblik in ds kliniek „Fischerdorf" bij Uelzen (West] Duitsland), zo heeft de leiding van het vluchtelingenkamp te Uelzen meege] deeld, daaraan toevoegend, dat deze lie. dén in Juni uit Rusland zijn terugge. keerd. Zij zouden weigeren naar Neder, land te gaan uit vrees voor streng; straffen wegens collaboratie met dj vijand. Generaal. Generaal Douglas MacArtbu; heeft in een rede de militaire politiek van de regering gecritiseerd. Hij zei dat het geen nut had met de Noordelijken te onderhandelen en verklaarde zich voor. stander van een grotere militaire machtsontploiïng in Korea. Generaal MacArthur beweerde, dat hij een ge. heim plan om Formosa aan communis, tisch China te geven en dit land tot de UNO toe te laten, had laten mislukken Energiek. De commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Congres heeft een. stemmig een resolutie aangenomen, waarin een maximale uitbreiding vac het program voor atoomwapens wordt geëist. Deportatie. Alle partijen in het West-Duit se parlement, behalve de communisti- sche, hebben geprotesteerd tegen een gemelde deportatie van vijftigduizend Roemeense Duitsers uit hun oude neder, zetting in Banaat (Roemenië). Volgens het partijloze parlementslid dr. Frans Ott zijn de laatste weken dagelijks dui zenden Duitsers uit Banaat met geweld uit hun huizen weggevoerd door de Roe. meense staatspolitie en per schip naai Oost- en Zuid-Oost-Roemenië overge bracht. Dr. Ott verzocht het parlement bij de UNO te protesteren. Herstelbetalingen. Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken is bezig voo: premier Josjida een plan voor de door Japan te verrichten herstelbetalingen op te stellen. Verklaard wordt, dat Japan ten hoogste vijfhonderd millioen dollar zou kunnen betalen, welk bedrag echte: nog zou kunnen worden .verhoogd met te bewijzen Japanse diensten. Naar aan. leiding van het feit, dat alleen de Philip, pijnen herstelbetalingen tot een bedra? van acht milliard dollar eisen, wordt ei door bevoegde Japanse kringen op ge wezen, dat dergelijke reusachtige som. men te zware eisen aan de Japanse eco. nomie zouden stellen. Volksleger. De Tsjechoslowaakse regering heeft op voorstel van de minister vac Verdediging, Cepicka, bij kabinetsbe sluit een algemene verdedigingsorgani satie ingesteld, die het gehele volk op de verdediging van het land moet voor bereiden, aldus meld radio Praag. De inschrijving is vrijwillig, doch op alle scholen en fabrieken worden bijzondere militaire opleidingscursussen gegeven, Een aparte organisatie „Het nationale verbond voor de samenwerking met het leger" zal de cursussen organiseren en er toezicht op uitoefenen. Verloren hoop. De Sovjet-Unie heeft op vragen van de UNO geantwoord, dat „de repatriëring van Duitse, Japanse en Ita. liaanse krijgsgevangenen is voltooid, uitgezonderd personen, die wegens be gane oorlogsmisdaden zijn veroordeeld of worden vervolgd." Dit heeft de Sovjet-Unie reeds in 1947, 1949 en twee maal in 1950 verklaard, aldus het ant woord aan de UNO. Dodelijk ongeluk aan fabriekssteiger Gisteravond omstreeks kwart over acht is de 37-jarige Finse tweede machinist Toini Arnas Hasu uit de Finse havenplaats Kotka in het bunkerruim van het stoom schip Karin Thorden gevallen en gedood. Het ongeluk gebeurde voor de aanleg steiger van Van Gelder in Velsen. Hasu, die met de houtboot „Constancia" voor de lossteiger van de Velsense papier fabriek lag, ging in de vooravond op bezoek bij de eerste machinist van de Karin Thor den, die verderop ligt en toen hij om onge veer acht uur naar zijn schip terug wilde gaan, schijnt hij in de openstaande bunkers te zijn gestapt. Zijn gastheer hoorde name lijk kort na het vertrek van Hasu een doffe val en toen zijn landgenoot nergens te vinden was, is men het schip gaan af zoeken. Een smal luik van een kolenbun ker bleek open te staan en daar is de onge lukkige door gevallen op de puntige op staande vloer van de bunker, zeven meter lager. Het slachtoffer was bewusteloos en medische hulp mocht niet meer baten: een half uur later overleed hij. De doodsoorzaak is vermoedelijk hals wervelbreuk geweest. Op drift De Karin Thorden werd dezelfde nacht door e.en snel-langsstomende Noor, die een sterke zuiging in het Noordzeekanaal ver oorzaakte, tegelijk met twee dekschuiten van Van Gelder, van de trossen geslagen* zodat de bemanning met vereende krach ten de drie op drift geraakte scheoen weer heeft moeten vastleggen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2