Voorlopig Nederlands elftal boekte succes, maar liet geen fraai voetbal zien BEDDEN Financiële verhouding tussen rijk en gemeenten Middlesex Wanderers met 4-1 verslagen Jubileumviering der emancipatie van de Nederlandse componist Nederlands elftal samengesteld In Korea gesneuveld Bezwaren tegen reservering van 280 millioen door het rijk TleK Logeer LEDIKANT DIVAN BEDDEN KANTELBEDDEN OPKLAPBEDDEN VLOKBEDSTEL VEVO BEDSTEL KAPOKBEDSTEL Finse elftal voor Rotterdam „Three Cheers" wint Cesarewitch HOUSE OF IRELAND Brengt English Winterjassen vanaf 98. Regenjassen en Regenmantels vanaf 49. Tweedjassen vanaf 65. TWEEDE KAMER >wM Koningin bezocht eerste feestconcert Agenda voor Haarlem Duitse eenheid kwestie voor UNO? Groot man Smaken Goed! Me/pen Goec/f PONDERDAG 18 OCTOBER 1951 S (Van onze sportredacteur) Volgende week Zaterdag komt het Nederlands elftal voor het eerst In dit seizoen in bet veld en de tegenpartij is Finland. Ter voorbereiding van de strijd hebben elf can- didaten Woensdagmiddag in het stadion Feijenoord te Rotterdam tegen Middlesex Wanderers, een sterke combinatie van Engelse amateurs, gespeeld ei\met 4-1 gewon nen. De uitslag betekent dat een gunstig resultaat te verwachten is. De vier doel punten kunnen immers een aanwijzing zijn te veronderstellen, dat de voorhoede op dreef was en het tcgenpunt, dat de achterhoede moeilijk te passeren was. Over het spel zijn wij minder enthousiast. De spelers zullen zich op 27 October meer moeten inspannen, in ieder geval meer dan gisteren in de eerste helft. Later ging het beter en na de hervatting werd de stand van 1-1 door doelpunten van Van der Tuijn, die voor rust ook had gescoord, van Van Melis en van Lenstra gebracht op 4-1. Het leek er op, dat de Nederlanders hun Hagenaar Kuneman plaatste van de rechts- 1 U «i aaH/* rl A llflt V\inv\ AW 1 i i f rl n Unl m n J TT*1 taak in het eerste gedeelte van de strijd wat te kalm opvatten. Toch waren zij het meest in de aanval en het duurde niet lang of rechtsbuiten Van der Tuijn, die in zijn club HDVS een andere plaats inneemt, gaf het voorlopig Nederlands elftal de leiding. Doel man Ritchie schoot de bal niet ver uit; het leer kwam bij de Schiedammer en een doel punt volgde. Drie minuten later, toen de strijd negen minuten oud was. stonden de partijen weer op gelijke voet door toedoen van rechtsbuiten Smith die na een goed opgezette aanval der Engelsen de bal hard langs Kraak schoot. De Nederlanders bleven nog een aantal vlotte aanvallen opzetten en Van der Tuijn moest kort na elkaar twee hoekschoppen nemen, doch succes bleef uit. Groeneveld was eens naar binnen gelopen en de bal kwam op zijn hoofd na een voorzet van de Schiedammer, maar hij kopte het leer over de lat. Even later kreeg de Engelse middenvoor Brucj een bijna niet te missen kans. Uit een voorzet van links kwam de bal, toen hij alleen voor Kraak stond, voor zijn voeten. Vermoedelijk was hij te verrast en liet de bal lopen. Het aantal aanvallen van de Nederlanders was groter dan dat van de gasten. Dezen waren echter voor doel gevaarlijk. Met kort spel kwamen zij dicht bij Kraak die de scho ten, voor zover ze op zijn doel waren gericht, stopte. Verder .-ging een schot van rechts binnen Walter tegen de paal. Over het algemeen had de eerste helft niet veel fraais gebracht; de tweede was echter beter, hoewel niet van een hoog staande strijd gesproken mag worden. Het tweede deel leverde drie Nederlandse doel punten op en die waren van goede kwali teit; weliswaar ging de strijd gelijk op, maar onze landgenoten maakten beter gebruik van de kansen. Na zes minuten spelen gaf Van Melis van de linkerzijde van het veld een voorzet en de naar het midden gelopen Van der Tuijn kopte de bal fraai in (21). Nadat een Engelse hoekschop was afgeslagen, werd de bal naar de Nederlandse voorhoede gespeeld; Abe Lenstra gaf een pass naar Van Melis. Deze rende in de richting van het doel. Onverwacht stopte hij, om gelegenheid te nemen de bal rustig over de uitgelopen keeper in het doel te plaatsen (31). De Eindhovenaar kreeg een kans de voorsprong te vergroten, maar hij liet die na vier entwintig minuten over aan Lenstra. De ADVERTENTIE met versterkte gezondheids-spiraal matras. 1 pers. 38.50 - 2 pers. 49.75 met prima gezondheids-spiraal matras 80 x 1 90 Poot-model 27.20 Slee-model 29.80 Speciale constructie. 1 pers, 39.75 - 2 pers. 54.75 1 pers. 29.85 - 2 pers. 54.50 1 pers. 39.75 - 2 pers. 59.75 1 pers. 74.80 - 2 pers. 128.25 Bijpassende kapokkussens 8.40 Beddenafdeling 2e étage BILDERDIJKSTR. 77-85 WlUICtN AMSTERDAM binnenplaats de bal naar de Fries, die het leer buiten het strafschopgebied met zijn linker voet opving, het op zijn rechtervoet liet belanden en vervolgens een hard schot loste, dat doel trof (41). De Nederlanders voel den zich met de voorsprong veilig en deden het kalmer aan. Daardoor werden de Engel sen sterker die er evenwel niet in slaagden de achterstand te verkleinen. Wel losten de voorwaartsen harde schoten, echter zonder succes. Drie debutanten In het voorlopig Nederlands elftal waren drie spelers opgenomen die voor het eerst een serieuze kans kregen over enkele dagen de oranjeshirt te mogen dragen. Onder hen was de Haarlemmer Odenthal die de plaats van Schijvenaar innam. De nieuwe speler heeft voldaan en was in ieder geval beter dan Bakers van PSV en Wiertz van DWS. Na de hervatting kwam hij er beter in, greep op het juiste ogenblik in en zijn plaatsen was behoorlijk. Odenthal is in het Nederlands elftal gekozen evenals Bakers en Wiertz. Wij vermoeden dat de drie debutanten zich vol gende week meer zullen geven dan in de proefwedstrijd. De Jong is enige tijd voor ADO niet uitgekomen, zodat hij niet voor een verkiezing in aanmerking kon komen. Biesbrouck blonk uil Louk Biesbrouck speelt in zijn club weer linksbinnen, nadat hij in de eerste wedstrij den linkshalf is geweest. De technische commissie van RCH geeft aan eerstgenoemde plaats de voorkeur, omdat hij op de links halfplaats behoorlijk vervangen kan wor den. De keuzecommissie van het Nederlands elftal kan Biesbrouck op beide plaatsen ge bruiken en dat hij als linkshalf uitnemend werk kan verzetten is gisteren gebleken. Hij was de beste speler van het veld. De verde diging verleende hij steun als het nodig was en vele malen trok hij mee naar voren en gaf de bal keurig af aan de voorwaartsen, waarna goed opgezette aanvallen volgden. Aangezien Kuneman is tegengevallen is Lenstra in het Nederlands elftal als rechts binnen opgesteld en Biesbrouck als links binnen. Daar kan deze een zwervende rol vervullen en zowel in de voorhoede als mid denlinie een taak vervullen. Van Schijndel is als kanthalf gehandhaafd, hoewel hij gis teren niet van de partij was. De andere Haarlemmer in de ploeg, Groe neveld, was voor rust behoorlijk op dreef. Tegen de technisch goed onderlegde Engel sen had hij geen hard spel te duchten zoals de afgelopen Zondag tegen GVAV. Daardoor kreeg hij gelegenheid een beter spel dan enkele dagen geleden te ontplooien. Hij was een bruikbare kracht in de voorhoede, maar in de tweede helft zakte hij af. Kraak was weer zoals men verwachten mag. dus uitstekend. Hetzelfde kan gezegd worden van spil Terlouw en van linksbinnen Abe Lenstra. Van der Tuijn was een actieve speler en zijn buurman in de voorhoede Kuneman had steeds een aandeel in het op zetten van de aanvallen. Van Melis was niet meer dan voldoende. Wij vermoeden, dat als de Haarlemmer Roozen, die in dit seizoen vele doelpunten voor zijn rekening heeft ge nomen, opgesteld was, er meer vaart in de voorhoede gezeten had. De keuzecommissie van de KNVB heeft het Nederlands elftal dat Zaterdag 27 October te Rotterdam tegen Finland speelt, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Bakers (PSV) en Odenthal (Haarlem). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Spar ta) en Van Schijndel (SVV). Voor: Van der Tuijn (Hermes DVS), Lenstra (Heerenveen), Van Melis (Eind hoven), Biesbrouck (RCH) en Groene veld (Haarlem). Terlouw treedt als aanvoerder op. Als reserves zijn aangewezen: Saris (BW), Schijvenaar (EDO), Van der Weerd (Wageningen) en Kuneman (HBS). Het Finse elftal dat tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: O. Laaksonen. Achter: K. Martin en S. G. Myntti. Midden: V. Asikainen, T. Pylkkoenen en E. Beijar. Voor: J. Vaihela, A. Rytkoenen, S. Pel- konen, K. Lehtovirta en O. Stolpe. Reserves zijn: J. Koivunen, Lindman, H. Vainio, R. Suojanen. P. Vanhanen en M. Vanhanen. NEWMARKET (ANP). Het paard „Three Cheers" van C. P. Croft heeft de ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 139 - Haarlem-Noord Ook betaling vanaf ƒ3.50 per week. Vraagt eens inlichtingen De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de gevechten in Korea zijn gesneuveld: in de periode van 9 tot 15 October, de soldaat H. G. Seedorf, afkom stig uit Paramaribo. De gehuwde soldaat Seedorf werd 22 October 1918 geboren en was afkomstig van het voormalig K.N.I.L.; op 10 October de soldaat eerste klasse J. W. Bandison, afkomstig uit Paramaribo. Sol daat Bandison werd 29 Juli 1926 geboren. Hij was ongehuwd en afkomstig van het voormalige K.N.I.L. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Woensdagmiddag in de Tweede Kamer voortgezette algemene beraadsla ging over het wetsontwerp inzake voor zieningen ten aanzien van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeen ten hield mr. Oud (VVD), misschien wel de meest deskundige van de Kamerleden ten opzichte van dit vraagstuk, eerst een geschiedkundige uiteenzetting, hoofdzake lijk om aan te tonen, dat er onder het te genwoordige stelsel eigenlijk geen stukje eigen gemeentelijk belastinggebied is over gebleven. Het overgrote deel van de ge meenten wordt gefinancierd als noodlij dende gemeenten. In plaats van uitzonde ring is dit een systeem geworden. Men dient een collectief belastinggebied aan de ene, een individueel belastinggebied aan de andere kant te hebben. Van dit laatste is echter op het ogenblik niets overge- Cesarewitch gewonnen, een klassieke ren bleven. Alles wat op gemeentelijke finan- over 2'4 mijl, met een hoofdlengte voor sprong op „Vidi Vici". Derde op drie leng ten werd ..Pyrgos". „Three Cheers" was favoriet tot kort'voor dc race toen men de beste kansen gaf aan „Kelling", de winnaar van verleden jaar. Dit paard faalde zoals alle favorieten in deze race in de afgelopen 16 jaar. ciële zelfstandigheid lijkt en nog een prik kel tot zuinig gemeentelijk beheer zou kunnen zijn, ontbreekt. Herstel van de financiële zelfstandigheid der gemeenten had ook bij de aanhangige verlenging van de noodvoorziening op de voorgrond moeten staan. Jammer genoeg, ADVERTENTIE p<é o<3 >o Het Genootschap van Nederlandse Com ponisten viert zijn veertig-jarig bestaan. Het kwam tot stand in de dagen dat in Nederland de wetgeving op de bescher ming van het geestelijk eigendom van de kunstenaar in de maak was. Het lag voor de hand, dat deze wettelijke bescherming van grote betekenis voor de componisten zou zijn. Wijlen Jan van Gilze was de initiatiefnemer om een genootschap van erkende toonkunstenaars in het leven te roepen, dat de belangen, voortvloeiende uit de nieuwe toestand, zou behartigen. Tezamen met dr. Peter van Anrooy, A. D. Loman Jr. en dr. Joh. Wagenaar, stichtte Jan van Gilze het thans jubilerende ge nootschap, dat paraat was om zijn activi teit te ontplooien, toen de auteurswet in 1912 er door kwam en van kracht werd. Terugziend kan het Genootschap wijzen op zijn Bureau voor Auteursrechten, op zijn pensioenregeling en steunfonds voor de leden, alsmede op zijn propagandadien- sten, waaronder de stichting Donemus tot publicatie en verspreiding van werk van de leden, welke van niet te onderschatten betekenis voor ons muziekleven is geble ken. Dit jubileum in feite dat der eman cipatie van de Nederlandse componist is dus waard gevierd te worden. Dit zal ge beuren met een zestal concerten, waarop componerend Nederland zijn kans krijgt. Het eerste van deze reeks had Woensdag avond plaats in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage en werd vereerd met de aanwezigheid van Koningin Juliana. Zeven muzikale stemmen Na het spelen van het Wilhelmus begon het Residentie-Orkest onder leiding van Koningin Juliana was gisteravond de gast op het jubileum-concert van het Genoot schap van Nederlandse componisten in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. In de pauze sprak Hare Majesteit met Henriëtte Bosnians, die deze avond een van haar composities speelde, de dirigent Willem van Otterloo en be stuursleden van het jubilerende Genootschap. (Foto hieronder). DONDERDAG 18 OCTOBER Haarlemse Kegelbond: afscheidsuitvoering Leger des Heils, 8 uur. Zuiderkapel: Daniël Gutter spreekt over „Het herstel van Israël", 8 uur. Frans Hals: Paljas, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ellen", 18 j„ 7 en 9.15 uur. City: „De gele hel", 18 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Saboteur", 14 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Telefoon voor u", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan's verbanning", 14 j., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 19 OCTOBER Rembrand! en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Nieuw pro gramma). Willem van Otterloo het eigenlijke pro gramma met Intrada en Hymne voor ko perblazers van dr. Johan Wagenaar, klare, ongecompliceerde feestmuziek. Van Jan van Gilze werd de „Prologus Brevis" uit gevoerd, welk stuk bij alle verwantschap met het harmonie-idioom van de Duitse laatromantiek dus van vóór Hinde- mifh dank zij de knappe constructie en voortreffelijke orkestratie helemaal geen slecht figuur sloeg tussen de werken van de Nederlandse modernen, die op het pro gramma vertegenwoordigd waren. Daar was dan eerst de ouverture „Gijs- brecht van Aemstel" van Henk Badings, een stuk van zeer persoonlijk karakter, sterk van dramatische geladenheid in zijn onheilspellende kleur. Vervolgens de mees terlijke „Ricercare" van Hendrik Andries- sen, waarin de vorm de gehoorzame diena res wordt van de zuivere muzikale fantasie, die slechts schoonheid zoekt. Henriëtte Bos nians kwam zelf de solopartij vervullen in haar „Concertino voor piano en orkest" uit 1928. Haar compositie, waarin een nostal- giek gegeven door allerhande rhythmische combinaties stuwing en kracht van uit drukking krijgt, vermag nog steeds te boeien. Als soliste verwierf Henriëtte Bos nians, nauwelijks hersteld van een zware ziekte en na een landurige afwezigheid voor het eerst weer op het podium, een hartelijk succes. Wijlen Willem Pijper was op het pro gramma vertegenwoordigd met een kort stuk voor mannenkoor met blaasinstru menten, celli en bassen, getiteld „Réveillez- vous Piccars", waarvoor het Koninklijk Mannenkoor „Die Haghe Sanghers" zich dapper had ingezet. Karakter kan men dit werkje niet ontzeggen, maar toch is het te hopen dat de compositie van Pijper, die op een volgend jubileumconcert aan de beurt komt, zijn nagedachtenis als stuwer van het Nederlandse muziekleven en als „compo nistenmaker" (zoals Sweelinck eens „Hol lands organistenmaker" was) markanter zal vertegenwoordigen. Tenslotte werd de „Derde Symphonie" van Guillaume Landré ten gehore gebracht, een bijzonder knap ge bouwd stuk, dat nu door het Residentie- Orkest, onder leiding van Willem van Otter loo, meer indruk van bezieling maakte dan enige maanden geleden, toen het door het Concertgebouw-Orkest onder Kubelik werd gespeeld. Dat op een avond als deze de muzikale stemmen van zeven Nederlandse compo nisten konden worden gehoord, zonder dat men mocht spreken van een bepaalde stijl, die zij met elkaar gemeen zouden hebben, is niet als een tekort te achten. Integendeel, het bewijst dat de artistieke persoonlijk heid het karakter van de Nederlandse mu ziek bepaalt. Gelukkig dat dit zo is en pret tig dit te ervaren. Na afloop van het concert maakten velen van de gelegenheid gebruik om tijdens de receptie het bestuur van het jubilerende genootschap bestaande uit de componis ten Guillaume Landré, Karei Mengelberg, Wouter Paap, Marius Flothuis en Jan Mul geluk te wensen. JOS. DE KLERK zo zei mr. Oud, gebeurt echter precies het omgekeerde, want de bijzondere bijdrage wordt thans de pijler van de regeling. Herstel aan de financiële zelfstandigheid der gemeenten was destijds het uitgangs punt van de regering, maar zij handelt tel kens en telkens weer daarmee in strijd. Dit geldt ook ten opzichte van het stelsel van reservering in het gemeentefonds. De minister „zit" op de 280 millioen, die fei telijk aan de gemeentebesturen toekomen en leent dus eigenlijk volkomen renteloos van die gemeentebesturen. Hiertegen kwam mr. Oud met kracht op. De heer Hofstra (Arb.) drong er op aan een door hem waarschijnlijk nodig ge achte nieuwe noodregeling vóór 1 Maart in te dienen, opdat de gemeenten hun be grotingen voor 1953 zouden kunnen op stellen. De gemeenten hebben nu de Onder nemingsbelasting verloren. Zij hebben recht op volledige compensatie. In tegenstelling tot mr. Oud kon de heer Hofstra wel accoord gaan met de gedachte, eventuele meevallers over 1951 en 1952, boven een zekere limiet, in het Gemeente fonds te reserveren en niet door de ge meenten zelf. Ook deze afgevaardigde vond het niet juist dat de regering de „dikke pot" onder haar beheer heeft en het geld daarvan ge bruikt alsof het rijksgeld is, terwijl de ge meenten in grote moeilijkheden verkeren wat het doen van kapitaalsuitgaven be treft. De heer Hofstra wilde het uitkerings percentage voor 1951 op 145 brengen; ver der wil hij onderzocht zien of het percen tage van 10,3 van de aan het gemeente fonds ten goede te doen komen belasting opbrengst niet enigszins verhoogd zou kun nen worden. Ir. Van Dis (St. Geref), die de gere serveerde gelden over 1948'50 in elk ge val ten behoeve van de gemeenten aange wend wilde zien, klaagde met de vele an dere sprekers over het afbreken van de ge meentelijke financiële autonomie door het rijk. Minister Lieftinck verklaarde in zijn antwoord, dat indien slechts een tiende deel van de in dit debat geuite wensen in vervulling zou gaan, de zo moeizaam ver kregen verbetering inzake het monetair evenwicht ten zeerste in het gedrang zou komen. De 280 millioen reserve van het Ge meentefonds moet men niet op zichzelf zien. De Bank van Nederlandse gemeenten heeft met behulp van rijksgelden 200 millioen aan de gemeenten voorgeschoten en in 19481950 is 240 millioen aan woning- wetvoorschotten ten behoeve van de ge meenten uit de schatkist verstrekt. Het gevolgde reserveringsbeleid verde digde minister Lieftinck met de opmerking dat het verstandig was zich in te stellen op slechtere, minder belasting opleverende tijden. Voorts lieten de monetaire omstan digheden niet toe 280 millioen uit het fonds uit te keren en aldus de gemeenten in de verleiding te brengen hun lopende uitgaven te vergroten. Nadrukkelijk zei de minister dat deze middelen voor de gemeenten gereserveerd blijven. Wat er in het potje zit, wil de Mi nister het liefst met het oog op eventuele conjunctuurmoeilijkheden onder zich hou den, al gaf hij toe dat wanneer men zou breken mei het collectieve karakter van deze reserve, er wel iets aantrekkelijks in zou zitten om individueel de schuld van gemeenten bij de Bank van Nederlandse gemeenten met de aanwezige reserves te verrekenen, mits men dan monetaire be zwaren zou kunnen vermijden. Een percentage van 135 voor de uitkering uit het Gemeentefonds is, aldus de minis ter, meer in overeenstemming met de groei van de uitgaven dan 145. Bovendien kun nen de gemeenten waarschijnlijk nog wel op een na-uitkering van 5 uit de Onder nemingsbelasting over 1948 rekenen, zodat er dan maar heel weinig gemeenten zonder sluitende begrotingen zullen zijn. In 1952 zal zelfs een percentage van 150 gefinan cierd kunnen worden bij een percentage van 10.3 uit de belastingopbrengst. Als dit op 15 zou worden gebracht zou zulks een extra-onttrekken van 200 millioen aan de schatkist betekenen. Tenslotte verklaarde de minister nog te hopen dat het de regering gegeven zou zijn welke regering dan ook binnen twee jaar met een definitieve regeling te komen die in grotere mate de zelfstandigheid der gemeenten zal bevorderen. In een staatsrechtelijke beschouwing waarschuwde minister Van Maarse- v e e n tegen zijns inziens enigszins over spannen begrippen omtrent de gemeentelij ke autonomie. Met wijlen prof. Oppenheim zal men moeten erkennen dat de gemeente in de eerste plaats onderdeel van de staat is. Het zijn veel meer de gemeenten dan het rijk, dat door hun veelvuldig aandrin gen op herziening van de bijzondere uitke ringen de gemeentelijke autonomie aan tasten. Vervolgens bestreed mr. Van Maar- seveen, dat door het gevolgde reserverings beleid verkregen rechten van de ge meenten zouden zijn aangetast. Hij achtte het mogelijk, dat er door overleg tussen rijk en gemeenten een over en weer bevredi gende regeling inzake de reserves in het Gemeentefonds bereikbaar zal zijn. Wat de regeling van werkzaamheden be treft, de volgende week vergadert de Ka mer niet, zodat do interpellaties-Gortzak en -Koersen wore' aangehouden. BONN. (Reuter). De West-Duitse kan selier, dr. Adenauer, heeft in de Bon'dag verklaard, dat het West-Duitse streven naar Duitse eenheid zich moet concentre ren op een poging, de Westelijke bondge noten te overreden, de zaak zo spoedig mogelijk na de openingszittir.g van 6 No vember voor de UNO te brengen. Ridders en schavuiten, kunstenaars en kribbebijters, helden en harlekijnen wor den niet gemaakt door de wereld waarin zij leven zij worden geboren met hun harten vol van de adeldom, de dwaasheid of de hekel die zij zullen gaan uitdelen als er om gevraagd wordt. Het is de wereld rondom hen die er om vragen moet. Er zullen geboren x-idders sterven zonder ooit te tonen wie zij waren, er zullen schavuiten als heiligen door het leven gaan omdat niets hen er toe dwong de scheve schaats te rijden. Maar zij zijn te kennen aan de kleine dingen van hun doen en laten, al van de dag af waarop zij voor het eerst uit hun wiegen stappen. Bij ons in de straat woont een ridder, hij is zes jaren oud. Hij heeft zich in de kaart laten kijken omdat hij nog te jong is om anders te doen dan zijn aard hem beveelt. Het geeft zorgen, een kleine dochter te hebben in een straat vol kinde- ren. Want zo eer vrouw van vijf ja ren staat in het gewoel van het spel als een be gijntje in een cir cus kwets baar en gauw tegen de grond ge lopen. De jongens ra zen op hun speelgoed- dingen langs haar heen als storm winden langs een rietstengel, de potige meisjes botsen haar opzij en trappen op haar tenen. Het ene kind is het andere niet er zijn van die suikeren poppetjes die nog leren moeten zich staande te houden in het geweld. Die kleine, minne dochter moet zich voe len als een ree tussen de koeien, zij wijkt schuw voor de een draait geschrokken weg voor de ander, zij wordt wat al te krachtig heen en weer geschud in de draai kolken van het spel. Dan komt de ridder hij moet wel, om dat hij er voor geboren is. Hij neemt haar in zijn karretje en rijdt haar voorzichtig en veilig wat heen en weer, hij leidt haar naderhand beschermend door de drukte. Hij doet het misschien met spijt, omdat hij denkt aan de vreugde van een onbekom merde ruwheid met zijn stevige vrienden, maar ge móet wel als ge een ridder van geboorte zijt. Dan wordt ge geroepen en ge komt- Het is een instinct van adel. De kleine dochter loopt parmant als een edel vrouwe tussen de poorters, zij voelt zich geschut door de aandacht van een sterke man. Hij zal voor haar geen zes jaren lijken. Hij zal voor haar de kracht zijn waar niets boven gaat. Het zou een troost zijn te weten dat zij hem of een van dezen zal terugvinden in haar leven van volwassen vrouw, maar zulke dingen moet ge maar zien af te wach ten. Misschien ook zal hij later geen ridder meer kunnen zijn, omdat duizend dingen hem binden aan zijn gareel van doodge wone mens. Maar nu hij jong is, ziet ge in hem de ridder ten voeten uit. Onze kleine dochter is veilig terug in de huiselijke beslotenheid. Hij heeft haar als een loods gevoerd naar de haven, met ferme hand. En wij willen gaarne weten wie hij was. Dat was Vari Woerden, zegt de kleine dochter met de blinkende overtuiging van een schoolkleuter, die grote namen aan kleine mannen geeft, omdat zij niet weet hoe groot een man moet zijn. Van Woerden? Van Woerden? Is dat een zoontie van Van Woerden op de hoek? Neen. zegt de kleine edelvrouwe met ge wisse kennis van de waarde harer ver overing. Dat was niet het zoontje van Van Woerden op de hoek. Dat was Van Woerden zélf. J. L. ADVERTENTIE MEDICINAAL TOEBEREID MET INGREDIËNTEN VAN VICKS VAPORUB Woensdag is een quantum uit de Verenigde Staten afkomstig cobalt in de Amsterdamse haven aangekomen. Deze zending cobalt, die in radio-actief „vermogen" overeen komt met 30 gram radium, zal worden verdeeld onder de verschillende zieken huizen in het land om gebruikt te worden bij de bestrijding van kankerachtige ge zwellen. Nadat de stalen cylinder met cobalt in één der havenloodsen was onder gebracht, werd de sterkte van de straling gemeten, die nog door de stalen wand heendringt. De uitstraling bleek zeer gering.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5