1000 PANTALONS M. DOM EN ZOON -Clowntje Riek Jan van der Pigge CORONA ROYAL Mo— Jan Smeterlin met een Chopin-recital „Blijyen we zitten met het zittenblijven?" Medische faculteit in Nijmegen geopend dp#* Benoeming van burgemeesters Kousenreclame Een hand uit het verleden Kort en Bondig j J. G. Hos overleden Jubileum Joh. C. Kluit Burgerlijke stand van Haarlem Jeugdige inbrekers voor de rechter Uitspraken van de Haarlemse rechtbank DOOR DE EEUWEN HEEN WIST HEN CLUBKAM PIOENSCHAP 1951 Voor de kinderen Rook met Uw... still making friends Critiek van Kamerleden een gelijk paar voor halve prijs FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) Bazar in Vleeshal leverde bedrag van ruim 6.000 op Arts veroordeeld DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE De veel gevraagde 13 cent sigaar verkopen wij thans in verbeterde kwaliteit met fijn Sumatra Ho]leverancier Zandblad dek. De omzet stijgt met de dag. Ons streven blijft: Betere sigaren tegen lagere prijzen. Gr. Houtstraat 81 Ao. 1800 In de ouderdom van 53 jaar is te Haarlem overleden de heer J. G. Hos, administratief hoofdambtenaar bij de provinciale Griffie van Noordholland. De heer Hos is op 1 Oc tober 1898 in Haarlem geboren en trad op 15 November 1916 in dienst van de Provin ciale griffie. Over enkele weken zou hij vijf endertig jaar bij de provincie werkzaam zijn geweest. De thans overledene is in de loop der jaren opgeklommen tot administratief hoofdambtenaar van de afdeling financiën, waar o.a. de begrotingen en rekeningen der gemeenten uit de provincie behandeld wor den. De heer Hos was lid van het hoofdbestuur van de Vereniging van Provinciaal Personeel in Noordholland en tot voor kort lid van het bestuur van de afdeling griffie van de vereniging. Zaterdagmorgen worden in de R. K. kerk aan de Paul Krugerstraat de uitvaartdiensten gehouden, waarna de begrafenis zal geschie- 'e op het R.K. kerkhof „St. Barbara" aan het Soendaplein. De heer Joh. C. Kluit, chef bij Van Steijn's electrische drukkerij, etikettenfabriek te Amsterdam, is gehuldigd ter gelegenheid van het feit. dat hij veertig jaar in dit bedrijf werkzaam is. De heer Joh. van Steijn deelde hem mee. dat de Koningin de jubilaris had toegekend de eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Van vele zijden ontving de heer Kluit blijken van belangstelling, o.a van de Nederlandse Spoorwegen in de vorm van een portefeuille, omdat de jubilaris veertig jaar gebruik maakt van de trein. De huldiging geschiedde tijdens een lunch in de can tine, waaraan de directie, familieleden en het personeel deel namen. ADVERTENTIE H m i f a n t :1 ks LAMSHUID PANTOFFELS HAARLEM, 17 October 1951 ONDERTROUWD: 15 Oct., J. Beebaart en G. Vrugt; 17 Oct., D. J. D. Hovenier en A. M. de Ruiter; C. J. Vermeulen en J. W. Terol; H. Krekel en C. R. H. Nijboer; S. Hol leman en H. E. Bouterse; J. W. van Ruiten beek en E. D. R. M. de Beer; A. Bruijn en J. Smit; B. G. van Woning en J. Bliek; J. B. Henneke en L. Steenkamp; H. Lefferts en J. C. van Zonneveld; W. C. van Tienen en L. van Doorn; P. Baan en A. van Roode; T. Janssen en R. Voorips; A. J. Oud en W. J. Opdam; A. J. van der Putten en J. J. Ket- tenis; H. L. Halbesma en B. H. Lam; T. M. Kors en M. C. van Schie. GEHUWD: 17 Oct., H. Heemskerk en J. Zwemmer; P. M. Slijboom en E. Clarenburg; E. J. Riedeman en A. Kremer; H. A. van Amerongen en L. H. IJzermans; R. Beers en J. Schols; J. Kroon en A. C. Schot; P. H. Medemblik en L. de Groot; H. Landwerd en G. Huis in 't Veld; J. B. Kion en M. C. Wul- lems; G. J. Bruntink en C. Kleijn; A. Rente naar en G. C. Timmerman; A. Dijkstra en E. W. Waleveld; J. F. Kruup en J. A. Steen- kist; J. Blok en J. E. Bisschop. BEVALLEN van een zoon: 16 Oct., M. R. van Leuvenvan Gerwen; M. W. Biemans Moonen; M. van der Kloetvan Staveren; 17 Oct.. J. L. Berg—Koning. BEVALLEN van een dochter: 14 Oct.. E. HeeremansKoster; 16 Oct., W. van Duffe lenRaams. OVERLEDEN: 15 Oct., P. D. Rijlaarsdam, 67 j., Pijnboomstraat; D. KlaassenSchab- bing. 48 j., Oosterstraat; 16 Oct., C. van Mier- lo, 47 j., Middenweg; A. Donker, 81 j., Mid denlaan; C. H. J. Wijers, 19 d., Oranjestraat. ADVERTENTIE Keuze uit meer dan Blauw kamgaren 29.75 Zwarte kellnersbroek 30. Bruin en grijs visgraat 24.26.50 Gen. Cronjéstraat 42-44 Tel. 15438 De Poolse pianist Jan Smeterlin heeft ons in het vorige seizoen met een prachtige Chopin-avond verrast. De herinnering daaraan is allerminst verflauwd. Integen deel. Zij leeft sterk voort en is ongetwijfeld de stimulans geweest voor de grote belang stelling, die getoond werd voor zijn tweede Chopinrecital, dat gisteren in de gemeente lijke Concertzaal te Haarlem plaats had. Smeterlin kwam met een uitgebreid pro gramma. Het bevatte de Ballade in f opus 52, de Nocturne in c opus 48, de Mazurka's nr. 5, 8, 20 en 25 en de Sonate in bes opus 35 voor de pauze. Daarna werden de be trekkelijk weinig bekende Polonaise in Fis opus 44, de populaire Fantasie impromptu opus 66, twee Etudes en het Scherzo in cis opus 39 uitgevoerd. Op de vraag hoe Chopin zelve al deze muziek gespeeld zou hebben, kan geen af doende antwoord gegeven worden. Afgaan- de op getuigenissen van tijdgenoten en op enkele aanwijzingen van de componist is 't wel mogelijk van zijn interpretatiewijze zo ongeveer een indruk te krijgen. Dit kan zeker van nut zijn om excessen in persoon lijke opvattingen te bestrijden. Een verder ingrijpende betekenis van die kennis om trent Chopin's spel moet men niet aanvaar den, want dit zou leiden tot nabootsing. In zo'n harnas moet een waardig kunstenaar niet gestoken worden. Want hij wil in vrij heid zijn verhouding tot het kunstwerk bepalen. Jan Smeterlin is een waarachtig kunste naar. Hij heeft zijn relatie tot Chopin's muziek gevonden. Hij stelde zich open voor het wonder, dat muziek genoemd wordt en hij peilde met fijne intuïtie de sfeer of de zieletoestand van de toondichter, welke aan elke compositie haar eigen karakter ver leende. Hierin ligt het geheim van de over tuigingskracht, van de klankschoonheid en van de onontkoombare suggestie van Sme- terlin's spel als het werken van Chopin be treft. De sonate werd onder zijn handen tot een voortreffelijk opgebouwde eenheid, maar zij behield haar expressieve span ning in het jachtende eerste deel, in het demonische scherzo, in de beklemmende treurmars en niet het minst in de spook achtige finale. Ook de uitvoeringen der overige werken werden voorbeelden van subjectieve kunst, die zich niet verloor in een onbestemd romantiseren, maar die zich gebonden wist aan zuiver muzikale wetten. De toehoorders toonden met veelvuldig warm applaus hun dankbaarheid. Twee études en de wals in Des waren de toegif ten, die Smeterlin met gul gebaar gaf. P. ZWAANSWIJK Woensdagavond sprak de heer W. H. Brou wer, medewerker van het Nutsseminiarium voor Paedagogiek te Amsterdam, in restau rant Brinkmann over het onderwerp, dat reeds talloze jaren in onderwijskringen be zig houdt, namelijk het zittenblijven. De heer Brouwer typeerde dit probleem als een slepende kwaal in het Nederlandse onderwijs. Wat zijn, zo vroeg de inleider zich af, de oorzaken van het zittenblijven? Wij moeten daar naarstig naar zoeken, want elk jaar blijft ongeveer een achtste deel van de leer lingen der lagere school, een zesde deel van de Mulo-leerlingen en een vierde deel van de middelbare scholieren zitten en boven dien is het economisch onverantwoord. Dit vraagstuk kost de Nederlandse gemeenschap ongeveer 150.000.000 per jaar. Vele jaren werd de oorzaak gezocht in een gebrekkige selectie. Met talloze cijfers toon de de heer Brouwer aan, dat met of zonder selectie het aantal zittenblijvers voor de middelbare school stabiel blijft. Noch de na tuurlijke, noch de kunstmatige selectie bren gen een merkbare verandering. Een strengere selectie verschuift het vraagstuk, omdat de norm, die bij de beoordeling wordt aange legd telkens meeverschuift. De oorzaak ligt dan ook ergens anders en wel bij het klassikale onderwijsstelsel. Dit onderwijssysteem is gebonden aan een be paald omschreven gemeenschappelijk eind doel. Door alle leerlingen moet in een be paalde t:jd dezelfde leerstof worden verwerkt Deze vorm van onderwijs schept het vraag stuk der zittenblijvers. Wij zullen daarom moeten breken met dit stelsel en voor de lagere school naar een splitsing in groepen moeten streven. Voor de middelbare school is het werken met keuze- en kernvakken een sterk aan te bevelen oplossing. Het betoog van de heer Brouwer lokte veel vragen uit. Uit de discussie bleek, dat on danks enige meningsverschillen allen ervan waren overtuigd, dat het vraagstuk alleen dan tot de oplossing kan worden gebracht, als het gehele Nederlandse onderwijs, van laag tot hoog, breekt met het klassikale onderwijssysteem. De opsporingsdienst van P.T.T. heeft te Zuidwolde de clandestiene radiozender „De Rimboe" opgespoord. Tegen de eigenaars is proces-verbaal opgemaakt. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van de Valk Bou- man, eiste hedenmorgen anderhalf jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bij zondere strafgevangenis voor jongelieden te Zutphen, tegen de achttienjarige los- arbeider J. B., die met een vriend, de ne gentienjarige fabrieksarbeider A. v. d. W., in de nacht van 26 op 27 Juni ingebroken had in de chocoladefabriek Union. A. v. de W. hoorde twaalf maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar te gen zich eisen. De officier voegde hieraan de bijzondere bepaling toe, dat Van de W. deze straf zou moeten doorbrengen in de Jeugdkolonie het Hogeland te Vries, daar deze verdachte niet in Zutphen kon worden toegelaten. De directeur van de jeugdgevangenis had tegen het opnemen van Van de W. bezwaar gemaakt. Beide verdachten hebben zich al eens eerder aan de eigendommen van anderen vergrepen: uit het proces-verbaal bleek, dat op hun naam onder meer al fietsen diefstallen staan. De misstap, waarvoor ze hedenmorgen terecht stonden, was gezet n Haarlem- Noord. Na in de stad een biertje en een borreltje gedronken te hebben, gingen zij naar de chocolade-fabriek Union. Binnen komen bleek geen grote puzzle te zijn. Van de W. had er enige tijd gewerkt en kende er daarom zo'n beetje de weg. Het duurde dan ook niet lang of het tweetal was in de opslagplaats van chocolade bin nengedrongen. Zij stopten hun zakken vol met lekkernijen en richtten hun schreden vervolgens naar de kantoren van de fa briek, waar zij uit een kast sigaren en sigaretten wegnamen. De raadsman, mr. L. S. Römelingh, schet ste de diefstal als kwajongenswerk en drong aan op een geheel voorwaardelijke straf. Tegen de negentienjarige chauffeur J. J. die op zekere nacht met de twee vorige verdachten in een kiosk had ingebroken, werd drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist. De rechtbank zal op Donderdag 1 No vember uitspraak doen. In een academische zitting in het Con certgebouw te Nijmegen heeft mgr. dr. J. B. Alfrink Woensdagmiddag namens het Nederlands Episcopaat de medische facul teit van de R.K. universiteit voor geopend verklaard. Deze vierde faculteit, zo zei hij, richt zich door een katholieke opleiding van de toe komstige artsen op de handhaving van de katholieke geest in de gezinnen. De toe loop van studenten is reeds groter dan ver wacht werd. Vierenzeventig studenten zijn thans voor de medische faculteit inge schreven. Mgr. Alfrink deelde mede dat een brief was ontvangen van de Paus, waarin deze zijn waardering uitsprak en dank betuigde voor het werk van de Nijmeegse universi teit. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, bood namens de regering zijn gelukwensen aan met de opening der medische facul teit. De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen de 53-jarige Haarlemmer P. P. D., die van de hongerwinter van 1944 af tot 1951 herhaaldelijk gelden (ongeveer 1800) had verduisterd ten nadele van de Stichting Centraal Woningbeheer, tot twaalf maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan zes maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had acht maanden ge vangenisstraf geëist. De negentienjarige Haailemse boek houder T. A. M. werd conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere jeugdstrafgevangenis te Zut phen. Hij had in de drie maanden dat hij als boekhouder bij een opkoper was werk zaam geweest, ongeveer 1200 gulden ver duisterd. De drieëntwintig-jarige Bloemendaler P. K., die in korte tijd 220 gulden ten na dele van een familie gestolen had, werd veroordeeld tot acht maanden met aftrek en een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De zaak van de drieëntwintig-jarige Bloemendaalse kantoorbediende G. P. de H., die een groot aantal luxe- en huishou delijke voorwerpen ten nadele van zijn moeder had gestolen, werd voor onbepaal de tijd geschorst teneinde te onderzoeken of hij geplaatst kan worden in de bijzon dere strafgevangenis voor jongelieden te Zutphen. De drieënvijftig-jarige Haarlemse bakker H. C. H., die zich voor de twaalfde keer wegens diefstal te verantwoorden had, werd veroordeeld tot een jaar en ne gen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. H. was in de nacht van 30 Juni op 1 Juli van dit jaar een huis te Bloemendaal bin nengedrongen en had daar uit een kistje een dameshorloge, een broche en twee ket tinkjes plus hangertjes, benevens een re genjas weggenomen. De officier van justi tie eiste tegen H. twee jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De Amsterdammer C. S., die reeds veerti'en veroordelingen wegens diefstal te gen zich had horen uitspreken, werd con form de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en ze^. maanden met aftrek van het voorarrest. S. had zich schuldig ge maakt aan diefstal van een fiets, die in een schuurtje in Haarlemmerliede stond. ADVERTENTIE dat verstopping der ingewanden de oor zaak van veel klachten en kwalen was. Gelukkig beschikt de moderne pharma- ceutische wetenschap over betere en minder drastische middelen dan vroeger om verstopping te bestrijden. De samen stelling van Laxeer-Akkertjes waarborgt het snel en volledig afvoeren der giftige stoffen die in het lichaam achterbleven en die de oorzaak kunnen zijn van niet steeds onschuldige kwalen. Neem daar om eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes. Ook in chronische gevallen het aangewezen middel: geen kramp, geen gewenning. ADVERTENTIE -£l*ë;E]XWJOt 0'YmP* Stadion - Sluitingswedstrijd Zondag 21 October 1951, 2 uur 30 VLIEGENDE HOLLANDERS FEYENOORD TIJGERS Amsterdam Rotterdam Na de spannende wedstrijden der laatste weken hebben beide teams een gelijk aantal punten. Op 21 Oct. a.s. moet de beslissing vallen welk team zich KAMPIOEN 1951 mag noemen. Populaire prijzen: 0.50, 1.1.50 en 2.50 Toen oom Tripje hoorde, wie Pilon was en dat hij nog geen onderdak had, vond hij, dat Pilon maar bij hen moest logeren. Ze aten met z'n allen het avondeten en daarna gingen ze gezellig om de warme kachel zitten. „Ziezo", zei Pilon. Nou zal ik dan maar eens beginnen met mijn geschiedenis Maar eigenlijk zou ik ook eerst wel eens graag willen weten, hoe het met jullie afliep, toen je zo opeens met die losgeslagen ballon uit ons Kabouterdorp verdween!" Toen deed Rick het verhaal van alles wat ze hadden beleefd. „Tjongezei Pilon. „Dat is wat! We hebben ons angstig afgevraagd of jullie nog goed terecht gekomen zoudt zijn, maar nu zie ik, dat dat gelukkig is afgelopen! En nou zal ik je vertellen hoe ik hier ben gekomen. Welnu, ik liep op een dag in het bos en kivam terug van m'n werk. Het was slecht weer en het woei nogal. Maar ik was nog een eind van het dorp af, daar stak opeens 'n storm op, zo hevig, als ik van m'n leven nog niet had meegemaaktHet gebeurde zo onverwacht. ...de bomen kraakten en de dorre blaren, die er nog aanzaten, werden allemaal afgerukt en stoven in het rond. Ik had grote moeite op de been te blijven ADVERTENTIE neus Zie de neus krullen van de King s Cross-roker. Aan de edele geur van de tabak en het aroma van de rook herkent men de gulden Virginia van standing Rokers met een fijne neus weten het: King's Cross: „Het neusje van de zalm!" 80 cent per 20 stuks Zo langs Je neus weg: zij is meer waard dan ze kost. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Binnen landse Zaken verklaren vele leden, dat zij met aandacht de burgemeestersbenoe mingen zullen volgen, omdat zij van oor deel zijn, dat er ten aanzien van het be noemen van burgemeesters, behorende tot de Partij van de Arbeid, een grote achter stand moet worden ingehaald. Vele andere leden waren van oordeel, dat de benoeming van een drietal burge meesters in de drie Noordelijke hoofdste den van het land van dezelfde politieke ge zindheid geen voldoende recht deed weder varen aan de belangrijke minderheden al daar. Sommige leden drongen er op aan bij de benoeming van burgemeesters in plaatsen waar een Christelijk-Historische burge meester op zijn plaats zou zijn, meer dan tot dusverre is geschied bij de Christelijk- Historische Unie aangesloten leden te be noemen. Voorts drongen deze leden aan op het benoemen van een lid der Christelijk-His torische Unie tot burgemeester van Ede, waar de Christelijk-Historische fractie de grootste in de gemeenteraad is. Waren er, zo vroegen deze leden geen gegadigden, praktisch bekwaam en theoretisch geschikt, behorende tot de Christelijk-Historische unie, om de vacature van burgemeester der gemeente Maarn te vervullen? Om welke reden is aldaar een V.V.D.-burgemeester benoemd? Zeer vele andere leden maakten bezwaar tegen de benoeming van zogenaamde sym- pathiserenden ener politieke partij tot burgemeester. Enige leden oordeelden de benoeming van een R.K. burgemeester in een niet overwegend R.K. gemeente als Hengelo onjuist. Vele leden merkten op, dat de splitsing R.K. en niet-R.K. niet doorslaggevend is en dat er ook relatieve meerderheden zijn. De Haagse politie heeft aangehouden de 46-jarige montagechef J. G. M. uit Voor burg en de 36-jarige montejr L. J. S. uit Hillegom, werkzaam bij een installateur voor centrale verwarming. Zij hebben goederen van hun patroon ter waarde van f 8000 ten eigen bate verkocht. ADVERTENTIE tot Zaterdag 27 October Om U in de gelegenheid te stellen kennis te maken met onze uitgebreide collectie en prima modellen Dames- en Kinderkousen geven wij tot Zaterdag 27 October bij aankoop van 2 paar kousen Standaardkousen 1.38, 1.48, 1.68 Gepl. kousen 1.98, 4.45 Linkse kousen 2.98 Links versterkt met Perion 3.25 Onderkousen 1.70 Wollen onderkousen 2.70 Wollen Dameskousen vanaf 2.98 Nylon, nieuwe tinten3.95 Nylon 51/30 5.95 Nylon Paulette 6.45 Nylon met donkere naad 7.45 ANEGANG 25 TEL. 19644 38) „U hebt niet getelefoneerd?" „Gelukkig niet. Ik voelde er wel veel voor om even met Mary te praten, maar ik heb die behoefte weten te onderdruk ken." Brannigan besefte, dat al deze verkla ringen evengoed de volgende dag als direct op hun juistheid konden worden getoetst. Hij zag daar derhalve op dit moment van af. Het was hem overigens al onwaar schijnlijk voorgekomen, dat Brooke haar werkelijk had ontvoerd. Als hij dat van plan was geweest, zou hij toch niet zijn eigen naam hebben gebruikt om toegang tot haar kamer te krijgen? „Kunt u zich iemand anders voorstellen, die een reden zou hebben om Mary te ontvoeren?" Brooke antwoordde niet onmiddellijk. „Mijnheer Brannigan, die vraag kan ik niet beantwoorden. Ik sta niet vrij in deze hele affaire. Maar ik verzeker u met mijn hand op het hart, dat ik alles in het werk wil stellen om haar terug te vinden." Brannigan haalde de schouders op. „Binnenkort zult u mij heel wat explica ties hebben te geven, jongeman. Maar mo menteel heb ik belangrijker zaken om handen dan me bezig te houden met uw vreemdsoortig optreden." „Dat weet ik, Mary terugvinden." Toen Brannigan zich abrupt omdraaide om weg te gaan, stak Jeremy in een op welling zijn hand uit. „Vind haar terug, mijnheer Brannigan, en ik zal u vertellen, wat u weten wilt. Ik heb er alles voor over, als ik haar terugzie." „Aan die toezegging zal ik u houden." Bij het hotel van Mary hoorde Branni gan van Muro, dat zij vermoedelijk ont voerd was in een donkerrode Cadillac, waarvan het nummer onbekend was. Ge deprimeerd keerde hij terug naar Scotland Yard waar hij Dale ontbood. „Pak Drew, Malleson er. Pullinger op. Het is tijd, dat we ze eens zonder scrupu les aan de tand voelen." Direct nadat Dale weg was gegaan, bel de hij Taske op, aan wie hij de laatste ontwikkelingen in grote lijnen uiteen zette „Zij moet onbewust een of ander be langrijk gegeven weten en daarom willen ze haar uit de weg hebben," voegde hij aan zijn verslag toe. „Of zij hebben een soort gijzelaar nodig. Overigens bedankt voor je rapport over Burgess. „Mondje dicht, alsjeblieft. Kun je me even komen helpen? Neem een revolver mee „Heb ik bij me." Voor het eerst sinds het nieuws over de ontvoering van Mary grinnikte Bran nigan weer op de hem eigen wijze. Ter wijl hij even later bezig was zijn eigen revolver in gereedheid te brengen, hoorde hij, dat Miles Kent hem wilde spreken. Hij zat achter zijn bureau toen Kent binnen werd gelaten. „Dit is afschuwelijk, mijnheer Branni gan", barstte hij' los. „Ik hoorde het zo even, toen ik bij haar hotel kwam. Haar ouders zullen mij ter verantwoording roe pen." „U wist toch niet, dat zij uit Parijs zou terugkeren? Hoe kunt u er dan ooit ver antwoordelijk voor gesteld worden?" „Ik had mogen verwachten, dat zij te rug kwam, want haar ouders schreven haar, dat ik haar zou wachten....". Zijn opwinding kon nauwelijks voorgewend zijn. „Arme Mary. We hebben haar gewaar schuwd. Hebt u enige hoop om haar terug te vinden? Let niet op onkosten; wij zijn graag bereid er alles voor te offeren. „Wij doen wat wij kunnen. Waar bent u geweest vanavond, mijnheer Kent?" „Ik? Hoezo? O, ik ben natuurlijk ook verdacht. Ik was bij een voorstelling. Hier hebt u de kaartjes." Hij vond na enig zoeken een paar verfrommelde toegangs bewijzen. „Ik moet natuurlijk de bewegingen na gaan van allen, die haar kennen, hoe dan ook.. Maar in uw gaval is er nog een an dere reden. Ik heb me steeds afgevraagd, waarom u zo bezorgd bent over haar wel zijn." „Ik geef veel om haar. Waarschijnlijk omdat ik met haar ben opgegroeid, al was ik jaren ouder. Ik heb zelf geen familie. Ik voelde, dat er iets mis was toen zij ge fotografeerd werd samen met die Brooke, wiens vriend zo mysterieus vermoord werd. Kan die Brooke niet achter die ontvoering zitten? „Het alibi van Brooke is net zo goed, zo niet beter dan het uwe." Kent scheen enigszins opgelucht. „Toch blijf ik het gevoel houden, dat hij haar in al deze narigheid heeft gebracht." „Misschien. Maar Mary is oud genoeg om te weten, wat zij doet. Hebt u voor uzelf overigens enig idee, waar zij zou kunnen zijn?" „Uiteraard niet". Brannigan beloofde iets van zijn bevin dingen te laten horen als deze succes had den. Een uur later bracht Dale rapport uit. „We hebben Malleson te pakken. Maar Drew en Pullinger zijn blijkbaar in bet niet verdwenen. „Ik verwachtte ai zoiets", antwoordde Brannigan kalm. „Laat ze allebei langs de gebruikelijke kanalen opsporen.' Dale rapporteerde meer gedetailleerd. Mat Drew ging, direct nadat hij uit Parijs was gearriveerd, naar zijn kamers in Old Kent Road, verkleedde zich, pakte een koffertje en werd gesignaleerd toen hij op een bus stond te wachten. Pullinger bracht mevrouw Parker naar haar hótel. Zij wou nog iets drinken, maar hij bleef er bij, zo vertelde ze de politie, dat hij onmiddellijk nog een karweitje had op te knappen. Hij had haar de stuipen op het lijf gejaagd door bij het afscheid nog op te merken, dat ze zich niet ongerust moest maken als ze een tijdje niets van hem hoorde. Hij zou wel weer contact met haar opnemen. Daarna was Pullinger naar zijn kamers gegaan om te pakken. Sinsdien was hij niet meer gezien. Brannigan wist, dat zij geen van beiden een eigen auto hadden. Dale kreeg op dracht alle autoverhuurders in het oog te houden. Malleson werd, transpirerend van angst, binnen gebracht. Het duurde niet lang of Brannigan was er van overtuigd, dat hij niets met de ontvoering van Mary te ma ken had. De Big Ben sloeg middernacht. Branni gan begon zich de hele affaire van het be gin af weer eens voor de geest te halen en trachtte vooral zich weer duidelijk de ge legenheid voor ogen te stellen waarbij hij Mary had ontmoet. Op een of andere wijze moest zij iets gezien of gehoord hebben, dat een belangrijke aanwijzing inhield, iets dat de identiteit van Gordon Garrett zou kun- In Zeeland is mond- en klauwzeer ge constateerd bij een koe in 's Heer Arends- kerke en bij een koe in Kamperland op Noord-Beveland. De dieren waren op de Rot terdamse veemarkt gekocht. Ook op Schou wen is een geval geconstateerd. De K. R. O. is overgegaan tot stichting van een eigen televisiehuis, waartoe een villa dicht bij de studio gelegen, is aan gekocht.. Van 22 tot 29 October zal een zeven tiental Duitse studenten in het Nederlands een bezoek aan ons land brengen. Het ge zelschap komt in contact met universiteiten en professoren in Nederland. De premier van Tasmanië heeft de wens te kennen gegeven het dorp Lutjegast een plaquette met inscriptie aan te bieden ter nagedachtenis aan Abel Tasman, de in 1602 in Lutjegast geboren zeevaarder en ontdek kingsreiziger, die in 1642 Australië ontdekte. Op de door de gemeente Leeuwarden uitgeschreven 4 obligatielening ten behoe ve van de woningbouw is reeds voor een bedrag van een millioen gulden ingeschreven. Een felle brand heeft Woensdagmorgen een grote boerderij op het Hoge Boekei te Enschedé verwoest. De brand ontstond In een naast de boerderij gelegen schuur, waar in de gehele oogst lag opgeslagen. Te Haaksbergen is od 63-jarige leeftijd overleden de heer J. G. H. Jordaan, oudste directeur van J. Jordaan en Zonen, textiel fabrieken N.V. aldaar en president-commis saris van de N.V. Fabriek van Electrische Apparaten, voorheen F. Hagemeyer en Co. te Hengelo. HAARLEM EN OMGEVING Voor de akte wiskunde M. O. is ge slaagd de heer W. J. de Jongh te Haarlem. De Verenigde Spelers geven op Woens dag 7 November in de Stadsschouwburg een opvoering van „Rebecca" door Daphne du Maurier, onder regie van Ton van Otterloo. Ten bate van de tuberculose-bestrijding houdt de Haarlemse amusementsvereniging „De Melodisten" op Zaterdagavond 3 No vember een bal met attracties in „Die Raeckse". Vijf muzikale ensembles met vocale solisten verlenen hieraan mede werking. Dank zij de medewerking van de regen ten van het Sint Elisabeths Gasthuis en de patiënten van de sanatoria Eykengaerde te Aerdenhout en de Clara-stichting te Zand- voort is voor deze inrichtingen een projec tietoestel voor het vertonen van geluidsfilms aangekocht. Binnenkort zal met het vertonen van films worden begonnen. In Leiden is een klaverjaswedstrijd ge speeld tussen leden van Haagwegkwartier aldaar en de Haarlemse Spoorwegmannen van de Centrale Werkplaats. De eerste vijf prijzen waren voor Leidenaren, de zesde voor de Haarlemmer Peper en de achtste voor Broer. De heren Warren en Luikel ont vingen troostprijzen. Ter gelegenheid van het vijfendertigjarig bestaan van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is Maandag, Dinsdag en Woensdag in de Vlees hal een bazar gehouden, waarvan de baten bestemd waren voor de Stichting Club- en Buurthuizen. De opbrengst bedroeg ruim 6000.—. De Haagse rechtbank heeft de 62-jarige arts A. L. wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 1000.boete. Een inwoner van Zevenhoven was op 1 November overleden na door verdachte onder narcose te zijn gebracht. Aan vankelijk werd aangenomen dat de dosis narcose te groot geweest was, maar bij een sectie bleek dat zich in de luchtpijp van de patiënt een prop watten bevond, waardoor de dood door verstikking was ingetreden. Er was tegen de verdachte vier maanden hechtenis geëist. nen verraden, zodat het nodig was haar uit de weg'te hebben Toen het morgenlicht reeds door de gor dijnen begon te schijnen, viel hij in slaap achter zijn bureau. De telefoon wekte hem een half uurtje later. „Een persoonlijk gesprek voor u uit Nor wich", kondigde de telefonist aan. „Hallo?" „U spreekt met de politie in Norwich. We hebben slecht nieuws voor u. Zij heb ben een overval gepleegd en mijnheer Bur gess te pakken gekregen. Drie van onze mensen werden gedood en een van hen. We zijn ze in een auto achterna." Brannigan sprak geen woord terwijl hem verteld werd, hoe de ramp zich had toe gedragen. Hij kon, hoe slecht dit nieuws ook was, het beier verwerken na zijn korte slaapje. Hij herinnerde zich nu duidelijker een be paalde gebeurtenis en kende nu ook de betekenis daarvan. Die betekenis had hij eerder moeten ontdekken. Mary was toe vallig getuige geweest van een voorval, dat de sleutel voor het hele probleem vormde. Brannigar. zeil had die sleutel tezelfdertijd gekregen. Hij wist nu waar om Mary ontvoerd was. En hij meende met zekerheid te weten, wie de man was die eens Gordon Garrett had geheten.... (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6