BAARS Per auto doorNe w Y ork op zoek naar een halte Taxi? 18000 Nieuwe concurrentie methoden op de kapitaalmarkt HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COU&1NT 7 ^nacli Landbouw vraagt om hogere melkprijs Opschriften op vaandels Kazernebouw op de Veluwe in snel tempo Aardige mensen in de meest stadse stad der steden Belgische zeilers in Haarlem aangekomen Kort en Bondigj ZATERDAG 20 OCTOBER 1951 Kapitaalnood en rentestand blijven de onderwerpen, welke de beurs in deze dagen bezig houden. En niet alleen de beurs, maar ieder, die nog over enig kapitaal beschikt dat bti vrij heeft of vru kan maken, wordt er bij betrokken. De onnatuurlijke situatie dat terwijl het kapitaal schaars is en daarom duurder moet worden, de regering haar rentegamma - maximaal 4rente, minimum looptijd 15 jaar - handhaaft, heeft tal van gemeenten, die met de woningbouw in de knel zitten, er toe gebracht een beroep te doen op de „burgerzin" van de bevolking teneinde binnen het raam van het rente- schema, dat hun is opgelegd, aan de nodige gelden te komen. Een poging, welke men in zeker opzicht kan waarderen, omdat daarmee een sociaal doel wordt nagestreefd doch waartegen het bezwaar bestaat dat het offer eenzijdig wordt gevraagd van een groep der bevolking, waaraan in het verleden een natuurlijke vermeerdering van inkomsten is onthouden en die thans met obligaties zit, waarop een belangrijk koers verlies moet worden geleden. Hoe" men hierover ook moge denken, het js duidelijk dat op deze wijze slechts ge deeltelijk hulp wordt geboden en het vraagstuk van de kapitaalnood niet wordt opgelost. In de eerste plaats zal men er rekening mee moeten houden dat kapitaal verstrekking door kapitaalvorming moet worden voorafgegaan en dat de voorwaar den van kapitaalvorming nog altijd zeer onvoldoende zijn, zodat het succes van nieuwe leningen voor een goed deel aan kapitaalverschuivingen te danken is. Als in stad en provincie de kleine spaarders hun duitjes van de spaarbank halen om er mee op een „woningbouwlening" in te schrijven, daalt het tegoed bij de spaar bank en kan deze worden gedwongen obli gaties te verkopen, tengevolge waarvan dan weer de koersen dalen en de rente stand verder stijgt. Een natuurlijk proces js tenslotte niet tegen te houden. En het getuigt daarom van werkelijkheidszin dat thans de 4'/2 obligatie opnieuw haar entree op de kapitaalmarkt doet, waarbij het wel zeer opmerkelijk is dat het hier een semi-publiekrechtelijk lichaam is, dat uit de omheining van het rentegamma los breekt. Het is de Prov. Noordbrabantse Electriciteitsmaatschappij, welker aan delen zich nagenoeg alle in handen van de Provincie Noordbrabant bevinden en die ƒ5 millioen 4'/^ obligaties aanbiedt tegen een koers van 100 en met een looptijd van twintig jaar. Men kan dus wel zeggen dat het rentegamma van de regering met deze lening radicaal is doorbroken en van normale leningen met een lager rendement vooreerst geen sprake kan zijn. Een goed aangeschreven vereniging als „Veldwijk" komt zelfs met een tienjarige 4'/-> lening, hetgeen wij onder de huidige omstandig heden als een soort overbieding zien, waar door uiteraard op de oudere leningen een nieuwe druk wordt uitgeoefend. Amsterdam, dat niet meer dan 4 mag betalen, heeft het nu over een andere boeg geworpen en komt met een lening van tien milloien gulden, die wat looptijd en rente voet betreft, aan het rentegamma voldoet, doch waarbij van de 4 rente, die men mag betalen, slechts 2llz in de vorm van rente aan de obligatiehouders wordt uit gekeerd, terwijl de resterende l'/a ge bruikt wordt om hen de kans op een pre mie te geven. Afgezien van de principiële bezwaren, welke men in bepaalde kringen tegen dergelijke leningsovereenkomsten heet, moet worden geconstateerd dat men hiermee een methode volgt, welke door gaans alleen bij tweede- en derderangs- debitrices gebruikelijk is. Gelet op de speculatieve neigingen van de Nederlandse bevolking, waarin zij zich trouwens niet van de meeste andere onder scheidt, behoeft men geen waarzeggende geest 1e hebben om te voorspellen dat deze „loterij zonder nieten" een succes zal wor den. Maar ook hier zal het welslagen van de lening in hoofdzaak een kapitaalsver schuiving zijn en moet het worden betreurd dat tot een dergelijke methode moet wor- ADVERTENTTE Stationsplein 6 - Telef. 21750 Speciaal adres voor: Loempia's met taugee en Croquetten Het hoofdbestuur van de Stichting voor dc Landbouw heeft een brief gestuurd naar de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarin wordt gezegd dat de stichting van mening is, dat het prijsbeleid, aangekondigd in de memorie van toelichting op het begrotingsontwerp voor 1952, een rendabele productie voor de verschillende bedrijfstypen niet meer waarborgt. De Stichting voor de Landbouw kan zich niet verenigen met de in het vooruitzicht gestelde nieuwe lijn in het prijsbeleid met betrekking tot de land bouw. De stichting kan zich in het bijzonder niet verenigen met het melkprijsbeleid en is van mening dat een gemiddelde mini mumgarantieprijs voor alle geproduceerde melk van 20 per 100 kg., met een vet gehalte van drieëneenhalf percent gecom bineerd met een in het algemeen vrije uit loop van de prijzen naar boven tenminste noodzakelijk is voor het waarborgen van een in het algemeen lonende melkpro ductie. Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat aan de opschriften, welke voorkomen op het vaandel van het garderegiment „Prinses Irene", welk regiment de traditie voortzet van het voormalige 4de regiment infanterie, zal worden toegevoerd het opschrift „Val kenburg 1940", zulks omdat bij de gevech ten om het vliegveld Valkenburg tijdens de oorlogshandelingen in 1940 het 4de regi ment infanterie het voornaamste aandeel beeft gehad en dat dank zij zijn acties dit vliegveld na de onverhoedse aanval in de morgen van 10 Mei 1940 voor de vijand niet meer van militaire betekenis is ge weest. Aan de opschriften, welke voorkomen op bet vaandel van het 1ste regiment genie troepen (pioniers) zal worden toegevoegd ®en opschrift, vermeldende: „Rotterdam 1940", omdat bij de verdediging van Rot terdam tegen een plotselinge vijandelijke overval tijdens de oorlogshandelingen in Mei 1940 de depot-onderdelen van de regi menten genietroepen een belangrijk aan deel hebben gehad in het met succes op hogen van de stoot, op 10 Mei 1940 door de veel beter gewapende vijand gericht op de stad Rotterdam benoorden de Nieuwe Maas en hem ten koste van eigen ver hezen daarbij verliezen van betekenis «ebben toegebracht. den overgegaan om aan de nodige gelden te komen, een methode, welke identiek is aan het „een dag gratis kopen" in het winkelbedrijf, waardoor een gezonde con currentie wordt geschaad. Devaluatiegerucht houdt aan Intussen blijft ook een premie-obligatie een obligatie en speelt dus ook de toekom stige waarde van het geld daarbij een rol. Het is de ellende van deze tijd dat ten op zichte van die toekomstige waarde van het geld nog altijd grote onzekerheid bestaat, welke helaas ook door de verbeterde positie van de Nederlandse handelsbalans en de recente toeneming van de goud- en devie zenvoorraad bij de Nederlandse Bank niet wordt weggenomen. Dit blijkt wel uit de hernieuwde stijging van het agio voor de dollar en de onrust op de buitenlandse beurzen over de Franse Franc en het Engelse Pond, ten aanzien waarvan de Bel gische professor Baudhuin de pertinente voorspelling aandurft dat ze met enkele andere valuta's na de verkiezingen in Enge land zullen devalueren. Ook professoren in de economie dragen niet de profeten mantel en het mag sterk worden betwijfeld of devaluatie de betrokken landen uit hun moeilijkheden zal helpen. Een andere vraag is of men bij toenemend wantrouwèn aan een nieuwe valuta-manipulatie zal kunnen ontkomen en dat het kapitaal zich opnieuw op goede internationale en nationale aan delen richt, valt dus niet te verwonderen. De „Simplex", die „De Locomotief" heeft overgenomen en thans 1 millioen nieuw kapitaal vraagt, heeft daarom de wind mee. ADVERTENTIE Vorig jaar plaatste de Indonesische regering een millioenenorder aan spoorweg materiaal in ons land. Werkspoor kreeg de opdracht tot levering van 40 personen-rij tuigen en 1000 gesloten goederenwagons. Begin November zal het eerste rijtuig de fabriek te Utrecht verlaten. Met de verzen ding van de eerste goederenwagons zal even eens in November een begin worden ge maakt. Katholiek Vervoersper»oneel congresseerde in Utrecht In Utrecht is dezer dagen een buitenge woon congres van de Nederlandse Katho lieke Bond van Vervoerspersoneel Sint Raphael gehouden, met als doel een brug te slaan van de oude naar de nieuwe struc tuur van de bond, en een begroting en een aanvullende contributieregeling vast te stellen. De Nederlandse Vereniging en de Protestants-Christelijke Bond van Ver voerspersoneel hebben deze nieuwe rege ling op hun congressen reeds aanvaard. Hoewel dit congres dus van zuiver huis houdelijke aard was, vroeg de voorzitter van Sint Raphael, de heer J. M. Blommers, de aandacht voor enige andere vraagstuk ken. Zo noemde hij onder meer het vraag stuk van lonen en prijzen nog dringend. Al gaan wij er van uit dat ons land er econo misch zwak voorstaat, aldus spreker, d'an nog blijft het erg moeilijk te verdragen, dat de regering aan de ene kant de lonen streng in de hand houdt en aan de andere kant niet schijnt te kunnen besluiten tot een effectieve prijsbeheersing. Hij zei van mening te zijn dat onze maat schappij in wezen nog kapitalistisch is: de hardheid ervan wordt wel getemperd, maar fundamenteel is er niets veranderd. Over de doorvoering van de P.B.O. toon de de heer Blommers zich weinig optimis tisch. Hij zei van mening te zijn dat onder meer de werkgevers van het vervoerswezen de tijd voor doorvoering van de P.B.O. nog niet rijp achten. Sint Raphael maakt voorts bezwaar tegen de suggestie van de commissie-Kruyt in het rapport over de gemeente-classificatie om de vijfde klasse te handhaven. Sint Raphael meent aan drie klassen voldoende te hebben. RAAMVEST 29 Telefoon 14810 ADVERTENTIE Verhuizingen - Transporten Meubeltransporten, groot en klein Pianotransporten Bergplaats v. inboedels Vraagt bij ons aan. Wij geven alle gewenste inlichtingen. Gevleugelde kruisvaarders. (Pal ace). Met kruisvaarders worden in deze Ameri kaanse film bedoeld de bemanningen van eenentwintig Amerikaanse B 19-bommen- werpers, die in 1942 in het Engelse dorpje Archbury werden gestationneerd en als eerste strijdende Amerikanen deelnamen aan de oorlog tegen Duitsland. Indien het verhaal gebaseerd is op de werkelijkheid, dan waren deze vliegers, boordschutters, monteurs en telegrafisten voor het meren deel jongemannen van om en nabij de twintig jaar, die van het primitieve vlieg veld in Archbury uit vluchten maakten naar het door de Duitsers bezette Frank rijk en later ook naar Duitsland. Enige van hun aanvallen op belangrijke Duitse industrieën gemaakte authentieke opna men ten dele door de Lufwaffe ver vaardigd zijn in deze film ingelast. Wij willen de vraag, waarom de Ameri kanen het nodig vinden, in 1949 nog een Op de Noord-Veluwe verrijzen in snel tempo drie grote kazerne-complexen. Wan neer alles naar wens verloopt zullen reeds in Februari de grote kazernes bij Olde- broek, Nunspeet en Ermelo gereed zijn. Dit project van tientallen millioenen gul dens is dan in ongeveer vijf maanden uit gevoerd. Nu de plannen om onze parate troepen in Duitsland te legeren niet uitvoerbaar zijn gebleken, is dit Amerikaanse tempo noodzakelijk om begin volgend jaar vol doende legeringsruimte ter beschikking te hebben. De drie nieuwe Veluwe-kazernes en een soortgelijk complex bij Steenwijk zijn elk bestemd voor drieduizend soldaten. De overige objecten worden gebouwd in een andere streek van ons land. Welke is nog een militair geheim. SPEEDWAYWEDSTRIJDEN TE AMSTER DAM. Zondagmiddag zullen in het Olym pisch Stadion te Amsterdam de sluitings wedstrijden om het teamkampioenschap speedway 1951 worden gehouden tussen „De Vliegende Hollanders" te Amsterdam en „De Feyenoord Tijgers" te Rotterdam. Na een minder goede start hebben „De Vliegende Hollanders" in de laatste wedstrijden, na zeer felle strijd hun achterstand ingelopen, zodat zij thans een gelijk aantal punten hebben als „De Feyenoord Tijgers". De hertog van Windsor die sedert 1937 voor het eerst weer in Duitsland is, heeft in Wuppertal de parade afgenomen van het eerste bataljon van het vijfde Engelse regiment „Welsh Guards". Hij was com mandant van dit regiment toen hij nog Koning van Engeland was. De hertog in gezelschap van de regimentscommandant. De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft bij Gedeputeerde Staten van de provincie Overijsel een concessie aangevraagd voor aardolie- en aardgas-exploratie over een oppervlakte van 17.000 hectare in het Oosten van Overijsel. Een plattegrond van het concessiegebied (gearceerd). dergelijke oorlogsfilm te vervaardigen, on beantwoord laten. De tendenz van het ver haal is min of meer gecamoufleerd door een uitvoerige episode over een comman do-wisseling: de commandant die boven alles rekening houdt met de persoonlijke belangen van zijn manschappen wordt ver vangen door een generaal (Gregory Peck) die in dit opzicht zijn tegenpool lijkt te zijn, maar die tenslotte in dezelfde „fou ten" als zijn voorganger vervalt. Het is een realistisch verhaal niet be dorven door de gebruikelijke scldatenleven- romantiek dat de toeschouwers ruim twee uur in spanning weet te houden. S.K. Een slechte vrouw (City) De geluk kige bezetting der hoofdrollen en een zeer sobere regie in deze film doen de banali teit van het cliché-gegeven (de gebruike lijke driehoeks-affaire met de traditionele verzoening der ware geliefden als happy ending) volkomen vergeten. Joan Fontaine krijgt als de „fatale vrouw" in de stijl der driestuivers romantiek het ganse réper toire van geijkte verleidingskunsten en echtelijke ontrouw af te werken en zij kwijt zich daarvan met zoveel moed en talent dat de karikatuur, die zij uit te beelden heeft, bijna aannemelijk wordt en in ieder geval meer sympathie wekt dan de schrijver van dit huwelijks-melodrama haar toegedacht heeft. Dankbaarder rollen hebben de beide mannen, Zachary Scott en Robert Ryan, die voortreffelijk spel te ge nieten geven als de bedrogen echtgenoot en diens sportieve medeminnaar, hoewel ook hun karakters te weinig nuance vertonen om geheel te overtuigen. Aan de zorgvul dige regie. die geen détail verwaarloosde en de nadruk vooral legde op de psycholo gie van het geval, is het mede te danken dat deze film, ondanks haar povere in- noud, toch van begin tot eind boeit en dik wijls zelfs ontroert. H. C'. Schipper naast God. (Rembrandt). Een voortffelijke Franse film en wel om vele redenen. Ten eerste om het knappe gegeven van Jan de Hartog, dat de historie behandelt van de kapitein van een Hol landse „tramp", die in 1938 „een lading Joden" uit nazi-Duitsland aan boord krijgt om deze naar Alexandrië te vervoeren. Maar de Joden hebben valse visa en mogen niet aan land. Dan begint de lange tocht van haven tot haven op het schip, dat ge commandeerd wordt door een werkelijk niet brave kapitein, wiens rechtvaardig heidsgevoel nochtans in opstand raakt te gen deze totale onmenselijkheid. Een rauwe bonk van een man, die zich nochtans ver twijfeld rekenschap zoekt te geven van zijn verantwoordelijkheid als „schipper naast God". En die tenslotte zijn schip offert om zijn levende lading aan land te krijgen. Aan land in een „vrij land", dat nochtans niet vrij genoeg is om zich vrijwillig te ontfermen over deze opgejaagde mede mensen. Een voortreffelijke film, ook door de (Van onze correspondent in Amerika) NEW YORK, October 1951. Eerlijk gezegd had ik wel een beetje opgezien tegen mijn eerste autotocht door het hart van de stad New York. Ieder een, die wel eens is komen aanvaren in de haven van die wereldstad, zal zich de drom men van glimmende auto's herinneren, die hij reeds van het schip af kon waarnemen. Al die wagens suizen maar vlak achter en naast elkaar over de brede boulevards, ze schieten tunnels in, duiken weer op, zoemen nog hoger om op een autoviaduct te ko men en eenmaal daar, stuiven ze met nog groter snelheid voorwaarts. En nu zou ik mij dus zelf in die verkeersstroom storten. In Hoboken, waar de schepen van de Holland-Amerika Lijn aankomen, is het betrekkelijk rustig. Maar mijn hötel is op Manhattan, het kolossale ei land met de wolkenkrabbers. Door een van de tunnels, waar men een halve dollar voor be talen moet, komt men daar het vlugst. Hoeveel poorten geven toegang tot de Lincoln-tun- nel? Ik had geen tijd om te kiezen of te tellen en schoot maar met een van de stro men mee. In die tunnel kreeg het plezier in dit autorijden me te pakken. Het is mis schien een wat kinderlijk ple zier, maar het is toch iets om mee te doen, om deel te hebben aan dit pittige tempo van de meest stadse stad van alle steden. Al gaat het hard, de rit door de tunnel duurt vrij lang. Daarna werd het even span nend: lezen wat er op de ver keersborden aan mogelijk heden worden aangegeven en dan snel beslissen en vooral snel manoeuvreren om in de baan te komen, die tenslotte uilzal lopen op de viaduct- weg aan de Westkant van Manhattan. Staat er bijvoor beeld op een bord: „Voor Westelijke viaduct-weg links aanhouden, dan probeert men op het linker gedeelte van de rechter rijbaan te komen. Pas seren mag men te New York aan beide kanten en al zou men wat langzaam rijden aan die linkerkant, het verkeer zal men er niet door ophou den. In de ochtendzon, op het viaduct, wordt de rit nog feestelijker. Links de brede rivier de Hudson, rechts de wolkenkrabbers. Temidden van hoeveel duizenden auto's rijd ik hier! Ze duiken op langs opritten in het midden van de rijbaan, ze zwaaien af langs brede bochten aan de zijkant, ook ik zwaai af, in de buurt van de 116e straat, waar mijn hötel is. Die rit zit er dus op, denk ik met enige tevredenheid. En dat binnen het half uur. De 116e straat, zo herinner ik mij, is een rustige buurt. Ik zal dus maar dicht bij het hötel parkeren. Ik was te vroeg tevreden geweest. Wel is die buurt een stuk rustiger dan de beneden stad, maar niettemin staan ex- de auto's bumper tegen bum per langs alle trottoii-s. Geen gaatje kon ik ontdekken. Ein delijk, na een half uur i-ond- r ij den: een opening. Ik wurm er in, stap uit de wagen, maar zie dan pas, dat ik midden tussen auto's van ai'tsen sta. Op het trottoir staan borden, die vei-bieden om hier te par- keren. Alleen aan artsen is het toegestaan, want er is hier een ziekenhuis. Weer rondrijden. Weer een half uur. Ineens zie ik een fikse opening. Als ik uitstap vraagt iemand mij, wat voor nummerborden ik heb. Ik leg het hem uit en dan legt hij mij weer uit, dat ik daar helemaal niet mag parkei-en: De trottoirband is witgeverfd en dat betekent, dat die plaats vrij moet blij ven als bushalte. Ik zie me al een half uur rondrijden, maar dan zegt de man mij, dat hij en zijn vrouw juist willen wegrijden met een auto, die een eindje terug staat. Wan neer ik vlug even een blok omrijd, zal hij op me wachten en mij zijn plaatsje geven. Als ik er aankom, staat hij er nog. Met veel armgezwaai vertrekt het vriendelijke stel en ik sta dan eindelijk op een plaats, waar ik mag staan: Een kwar tier lopen van mijn hötel. Waarom dit verhaal? Niet omdat het ook maar enigszins van belang is, hoe lang uw cori-espondent wel zoeken moest naar pai'keerruimte. Maar wel opdat men zich in Nederland eens zou kunnen voox-stellen hoe stampvol het centrum van New York met auto's staat, zelfs in de rusti ger gedeelten. Wat een aardige mensen, om die plaats even voor mij vast te houden. En dat denkt men in deze stad zo vaak: Wat een aardige mensen. Om de mensen komt men altijd weer gi-aag hier. Maar, waren ze niet zo vriendelijk en behulp zaam, dan zou men het er niet lang uithouden. Zonder be hulpzaamheid werd New York een groot gekkenhuis. Maar wat zijn de mensen er aar dig.... knappe verwerkelijking van dit gegeven. Door de meesterlijke uitbeelding van de kapitein door Pierre Brasseur, al doet hij niet zozeer aan als een Hollandse scheeps kapitein. Maar tenslotte is dat van minder belang. Want de derde en meest dringende reden, waarom wij deze film willen aanbe velen, is dat deze film noch een compli ment noch een verwijt aan een bepaalde natie inhoudt. Zij doet een beroep op ieders persoonlijke verantwoordelijkheid als schipper zo men wil als mens naast God. Een verantwoordelijkheid, die inder daad het hoogste offer eist, wanneer het er om gaat op te komen voor de verdruk ten dezer aarde. W. L. B. „King Kong". (S p a a r n e). De tech nische spitsvondigheid viert hoogtij in deze fantastische film, die de geschiedenis be- schi-ijft van een kolossaal doch goedaardig monster, weggevoerd uit zijn natuui-lijke staat en geëxploiteerd als variéténummer. De geweldige aap moet ondervinden dat de mensen toch nog sterker zijn dan hij, maar ook dat zij in vele opzichten niet vol doen aan de normen van eerlijkheid en sportiviteit, die hij in de wildernis van hen heeft Ieren waarderen, toen hij enkelen tot zijn vrienden kon rekenen. Het monster sticht in zijn wanhoop een geweldige chaos in de menselijke samenleving en het zijn juist deze scènes die knap trucwerk en be wonderenswaardige technische vaardigheid verraden. Het is een spannend geval ge worden, dat wat afwisseling brengt in de gewone filmkost en daarom graag gezien zal worden. J. L. Het journaal dat wij voortaan iedere week in deze rubriek aan een beknopte bespreking zullen onderwerpen, noopt ons tot een te lang uitgesteld compliment aan de Polygoon-cineasten. Het moge dan zo zijn, dat de Nederlandse filmindustrie een tikje achteraan huppelt bij de buitenland se, op het gebied van de nieuws-film doet zij dat niet. Ook deze week niet. Want hoewel de onderwerpen: de suikerbieten campagne, de Purmerendse steenwerpers en het vertrek van Nederlands oudste emigrant. Opa Schoonebeek, geen bijzon der schokkende zaken betreffen, zijn het allemaal complete verhaaltjes geworden, waar men met plezier naar kijkt. Een oor spronkelijke gezichtshoek, een knappe ca meratechniek, een bondig en intelligent commentaar en vooral het plezier om een commentator behoorlijk Nederlands te ho- ren spreken, zijn allemaal factoren, die daar toe bijdragen. En die het Nederlands journaal bijzonder gunstig doen afsteken bij het lawaaierige, onvolledige en haasti ge procédé van de vertoonde buitenlandse journaals, die ons bitter weinig wijzer maakten over de onderwerpen, die zij be handelden. W.L.B. Cocaïne. (Lux or). De Amerikaan se politie voert een intensieve strijd tegen de smokkelaars in veixlovende middelen. Er is een uitgebreide groep rechercheurs, die zich hoofdzakelijk met dit werk bezig houdt. De rechercheur die met een op dracht in de zak op stap gaat, staat voor niets en kruipt, als dat de goede zaak deugd doet, met alle plezier (en energie) in het hol van de leeuw. Zo ook de politieman die in „Cocaïne" de hoofdrol vertolkt en in weinig verkwikkende situaties verzeild raakt. Hij komt daar echter uit, dank zij een geraffineei'de truc van een ex-smok kelaar, die uit de gevangenis is gehaald met geen ander doel dan om de politie op het goede spoor te brengen. Het ziet er overigens, vooral in het begin naar uit, dat dit hulpje dubbel spel speelt. Cocaïne is een film geworden, waarin van een tikkeltje romantiek, een flinke dosis spanning en een behoorlijk kwan tum sensatie valt te genieten. B. Het Gouden Kroningsfestijn (Frans Ha'ls). Een bijzonder aardige kleurenfilm van de Nederlandse cineast Henk Alsem over de festiviteiten die in ons land werden gehouden rond de troonsbestijging van Ko ningin Juliana. Tal van boeiende en dik wijls ontroerende opnamen over het aftre den van onze vorige landsvrouwe en de uitbundige feestvreugde, die overal heerste bij de inhuldiging van de nieuwe vorstin, hebben deze film tot een pronkjuweel van de Nederlandse filmindustrie gemaakt. In onze editie van Woensdag besteedden wij reeds aandacht aan dit door en door Ne derlandse product. Een bezoek aan het Frans Halstheater is deze programmaweek zeker de moeite waard. L. v. B. De Belgische zeilers, die twee dagen de gasten zullen zijn van de Haarlemse Jacht Club, zijn vanmorgen tegen twaalven in Haarlem aangekomen. Zij hadden de reis per auto gemaakt. Onder hen was ook de heer Léon Huijbregts, erelid der H.J.C., die in 1917 een der mede-oprichters was. Het gezelschap werd in restaurant Brink- mann ontvangen, waar de lunch werd ge bruikt, alvorens de zeilers naar het Noor der Buiten Spaarne trokken, waar vandaag en morgen in twaalfvoetsjollen gezeild wordt. De gasten werden begroet door de heer J. A. Th. Wansink, voorzitter der H.J.C. BINNENLAND Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de contingenten voor de uit voer naar Zweden voor schoenen, bereide en onbereide bontvellen, sieraardewerk, motor rijwielen en hulpmiddelen voor de textiel- en lederindustrie zijn verhoogd. In Delft geraakten een 4-jarig jongetje en zijn 2-jarig zusje bij het spelen te water. Het jongetje zag kans op de kant te kruipen en ging naar huis, zonder te vertellen waar zijn zusje was. Toen de ouders gingen zoe ken vonden zij het stoffelijk overschot van het meisje. Aan de Haagse kunstcriticus en verza melaar H. P. Bremmer is gisteren in een bui tengewone vergadering van de senaat der Groningse Universiteit het ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend wegens zijn bezielende werkzaamheden op het gebied der kunsthistorie. De heren ir. A. J. van der Steur en D. Greiner hebben hun respectievelijke functies van voorzitter en secretaris van de Vereni ging voor voortgezet en hoger Bouwkunst- onderricht te Amsterdam neergelegd en zijn inmiddels opgevolgd door architet A. Kom- ter en ir. J. W. Dinger. Twee inwoners van Broek in Waterland hebben een albino-kikker gevangen. Het dier is wit en heeft rode ogen. Het is aan Artis afgestaan. Vrijdagmorgen is de grootste boerderij van Vaassen door brand geheel verwoest. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door onvoorzichtigheid met een verfbrander. De schade, welke op bijna twee ton wordt ge raamd, wordt grotendeels door verzekering gedekt. De Kamer van Koophandel in Suriname heeft besolten haar werkzaamheden te sta ken als de landsregering de deze week ge nomen bepaling handhaaft dat importeurs bij het aanvragen van een importvergunning 20 a 35 percent van de order moeten storten. In de handel gaan stemmen op om tot slui ting van de winkels over te gaan. indien de maatregel niet wordt ingetrokken. Een 50-jarige electricien uit Bergen op Zoom, vond tussen oud-ijzer drie druk- ontstekers van mijnen, welke hij thuis pro beerde te demonteren. Er ontstond een ont ploffing, waardoor de electricien en twee jongens werden gewond. De drie slacht offers werden naar het ziekenhuis overge bracht. Gevreesd wordt dat een van hen een oog zal moeten missen. Een 72-jarige landbouwer uit Pijnacker is onlangs door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf omdat hij honden, die op zijn erf kwamen, met een mes ernstig letsel toebracht. De procureur-generaal bij het Haagse gerechts hof heeft bevestiging van het rechtbank- vonnis gereciuireerd. B. en W. van Den Haag hebben de ver gunningen ingetrokken, verleend aan een viertal hondenhandelaren. Hun bedrijven bleken gevaar voor de besmetting van mens en dier op te leveren en voldeden niet aan redelijk te stellen eisen ten aanzien van de verzorging van dieren. De Nederlandse Aardoliemaatschappy heeft aan Gedeputeerde Staten van Over ijsel concessie gevraagd voor ontginning van aardolie en aardgas in de gemeenten Hardenberg, Ommen, Den Ham, Vriezen- veen, Tubbergen, Denekamp en Ootmarsum. Bij een boring in Tubbergen is aardgas in bruikbare hoeveelheden aangetroffen. Uit Rotterdam is het s.s. „Lieve Vrou- wekerk" vertrokken met een tweede zending van 42 ton melkproducten, soeppoeder en medicijnen, bestemd voor India. De „Kirkouk" het grootste tankschip, dat in ons land is gebouwd, is bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij overgedragen aan de Compagnie Navale des Petroles. De „Kirkouk" meet 24.000 ton. De olietanks hebben een inhoud van 32.526 kubieke meter. De tanker is 184 m. lang en bijna 24 m. bx-eed. Een Israëlische delegatie van haven arbeiders is in ons land aangekomen voor een verblijf van een week in Rotterdam. De arbeiders willen zich op de hoogte stellen van de werkmethoden in de Europese havens. Zij zijn reeds in Zweden geweest en gaan nog naar België en Italië. In Den Haag is een 18-jarige jongen aangehouden wegens diefstallen in hotels. Hij ging daai-bij een hötel binnen, liep ieder een voorbij en klopte op de deur van een kamer. Kreeg hij geen gehoor, dan ging hij de kamer binnen en eigende zich toe wat van zijn gading was, zoals radiotoestellen, siga rettenkokers en sieraden. De productie der Nederlandse kolen mijnen bedroeg in September 1.006.300 ton tegen 1.042.700 ton in Augustus (welke maand één werkdag minder had). Ingevoerd werd 428.000 ton tegen 484.000 ton in Augustus. De Zaandamse Gemeenschap is voor nemens om iedere Vrijdagavond in de open lucht een televisie-uitzending te laten zien. Op een wagen van het Gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf zullen een antenne en een televisietoestel worden geplaatst. De wagen zal iedere week naar een ander stadsdeel gaan. In Den Haag is een emigratie-centrale opgericht, die zich uitsluitend zal bezig hou den met de emigratie-voorbereiding, de -voorlichting en eventueel -bemiddeling voor gerepatrieerden uit Indonesië. Het voorlopige correspondentieadres is: Hoef bladlaan 49. Den Haag. Voor het studiejaar 19511952 zijn tot nu toe aan de Technische Hogeschool te Delft 4668 studenten ingeschreven tegen 5056 op dezelfde datum in het studiejaar 1950 1951. Het aantal nieuw ingeschrevenen be draagt thans -559 tegen 758 vorig jaar. De belangstelling voor de studie voor civiel- ingenieur is het sterkst gedaald. Vorig jaar werden hiervoor 103 en nu slechts 44 studen ten ingeschreven. Een honderdtal leden van de Ameri kaanse „Society of Travel Agents" bezoekt thans ons land op een reis door West- Europa. Vrijdagavond werd het gezelschap ontvangen in kasteel Oud-Wassenaar door minister prof. dr. A. H. M. Albregts en me vrouw Albregts. Het gezelschap is hier te lande de gast van organisaties, die zich het bevorderen van het vreemdelingenverkeer ten doel stellen. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw M. J. A. Nelissen te Haar lem is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het doctoraal examen rechten. Uitgaande van de, in interkerkelijk ver band samenwerkende, meeste Protestantse kerken, de Oud-Katholieke Kerk en het Leger des Heils wordt op Dinsdag 23 Octo ber in de Grote Kerk een interkerkelijke gezinsdienst gehouden. Deze dienst wordt gehouden wegens de landelijke gezinsweek, welke de waarde ën de nood van het gezin allerwege weer in het middelpunt der belang stelling plaatsen wil. Sprekers zullen zijn: prof. Wagenaar, Leeuwarden; mr. A. Bou- man, Amsterdam en ds. J. J. van Hille, pre dikant, Haarlem. Zij zullen spreken over „Vader en Moeder", „Ouders en Kinderen" en „Gezin en God". Egbert Vos bespeelt het orgel. De werkzaamheden van het Centraal Instituut voor psychologie-onderwijs, dat onder leiding van prof. dr. H. C. J. Duyker, prof. dr. mr. G. A. H. Feber. prof. dr. T. T. ten Have en dr. J. Lubsen het buiten-uni versitair onderwijs in de psychologie behar tigde, zullen worden overgenomen door de Nederlandse Studiekring voor Psychologie. De volgende maand zullen in enige steden conferenties worden gehouden met belang stellenden, onder meer in Haarlem. Aan de Technische Hogeschool is ge slaagd voor het examen voor vliegtuigbouw kundig ingenieur de heer M. Botman te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 11