Succes Schotels f2.50 Restaurant Lion d'Or Restaurant 't Heerenhek TWEEDJASSEN M. DOUWMA EN ZOON Het Hek van de Dam Wij laten onze houding varen Zeker, er zijn sigaretten te kust en te keur boven alles triumpheert VIRGINIA ZO voor 80 Ct. R 115.- Nevelig pleidooi voor een totale eenheid J Zeep Nederlandse vrijwilligers in de voorste linie Mond- en klauwzeer breidt zich uit Zondag Meisje onttrokken aan toezicht van Voogdijraad Groot genoeg(en) Soep met bal Nieuwe sport In de hoofdstad uit Hlfllfoeneii dames I ZATERDAG 20 OCTOBER 195] TjTTTJ zijn aan boord gegaan met een W ernstige, bedachtzame stap, in het be wustzijn dat we via de loopplank een kleine wereld betraden waar we drie weken ge heel op aangewezen zouden zijn. We heb ben echter ook getracht die superioriteit over onze trekken uit te spreiden die zeer bereisde mensen kenmerkt. Antoinette, de vrouw die sinds lange jaren mijn zorgen deelt, heeft zich de kwijnende onverschil ligheid van een zeer deftige dame aange meten, maar zij houdt dit nooit lang vol: het over al het nieuwe wat zij ziet verrukte kind kan zij in zichzelf niet onderdrukken. Wat mijzelf betreft: de hutbediende, de schalk, heeft direct doorzien dat ik niet de wereldbereisde man ben waar ik, op een onhandige wijze, de airs van tracht aan te nemen. En daarom heb ik die hele houding maar laten varen. Wij hebben overigens echte koffers met labels, alles naar de aard. Antoinette heeft ons aan de rand ener financiële catastrofe gebracht door alle mogelijke voorwerpen en kledingstukken te kopen. Ik sla een laffe bluf aan boord met een trui van een zeer geraffineerde wijnrode kleur. Antoinette beweegt zich in passende toiletten over de dekken en in de lounge, zodat ik vast ge loof dat zelfs de eerste stuurman er in loopt. Onze voornaamste zorg geldt echter het gezelschap. Wij zijn namelijk, moet u we ten, uiterst sensibele mensen met hevige anti- en sympathieën. Wij lijden zeer on der deze verwerpelijke eigenschap, die wij echter niet onderdrukken kunnen. Ik zeg nu wel „wij", maar de eerlijkheid gebiedt te bekennen dat Antoinette, als in vele andere dingen, hierin verstandiger en mil der is dan haar echtgenoot. Wij maken langzamerhand kennis met verscheidene passagiers er zijn er niet meer dan een goede veertig en wij constateren dat wij „eruit vallen". Ik verbeeld mij telkens verwonderde of zelfs misprijzende blikken op te vangen, want ik heb langere haren en een gekker gezicht clan de meeste van mijn medereizigers. Weliswaar wordt deze kwalijke indruk een weinig .goedgemaakt door de distinctie van Antoinette, maar daar het uitgesloten lijkt dat zij zich bij de keuze van haar levensgezel door finan ciële overwegingen heeft laten leiden, moet toch iets vreemds in haar de oorzaak zijn geweest van deze bedenkelijke stap. Wij déjeuneren en dineren aan de tafel van de kapitein. Ik vrees dat alleen mijn grijze haren de oorzaak van deze onder scheiding zijn. Bij tijd en wijle nemen wij wat men in de wandeling „een neutje" noemt en mochten daarbij constateren dat dit op zee zo mogelijk nog beter smaakt dan te land. Aan tafel zitten ook nog drie ernstige dames en wij zijn allen enigszins verlegen. Wij verbergen onze menselijk heid achter een rookgordijn van onbenul lige woorden en reiken elkaar de schalen, het zout en de peper met door hypocrisie verwrongen gelaatstrekken, innerlijk we nend van schaamte. Dan haasten we ons naar de koffiekamer, zinken in diepe stoe len en komen geestelijk langzaam overeind als gras waar een kar over gereden is. Later hangen wij over de verschansing en snuiven met diep genot de zilte zeelucht in. Ik wissel enige woorden met een om vangrijk man met een goedhartig gezicht, maar ik meen envge bevreemding in zijn trekken waar te nemen en vlucht, voor die uitgroeit tot wantrouwen, naar een ander dek. Ik grijp dankbaar de gelegenheid aan tot kennismaking met enige koffiekleurige vrouwen en bevind dat zij opener, vrien delijker, minder krampachtig zijn dan haar blanke zusters. De geweldige plastiek van haar gelaatsvormen, haar diepe en milde oerwoud-ogen, de schitterende rijen melk witte tanden doen haar bleke sexegenoten tot flauwe kasplantjes verschrompelen. Onze koffers zijn door de zorgzame han den van Antoinette inmiddels uitgepakt en alles is netjes uitgehangen of opgeborgen. Wij strekken ons zeereis-achtig uit op lig stoelen aan dek, met boeken en brillen, maar als alles precies zo is als het hoort verveelt het ons en gaan we weer over de verschansing hangen en kijken naar de be wegelijke ornamentiek van schuim en wa- ADVERTENTIE Het Nederlandse UNO-detachement, dat thans op Korea in de voorste lijn vertoeft, is dezer dagen in de strijd geworpen te gen een zwaar tegenstand biedende vijand, aldus meldt de legervoorlichtingsdienst. Hoewel verliezen werden geleden aan do den en gewonden, werd dank zij dapper doorzetten de opgedragen taak volbracht. Het opgegeven object werd bezet en in filtratie van de vijand tegengegaan. Het detachement stond bij deze gevechten on der leiding van de kapitein J. H. Luyke- naar. Van Amerikaanse zijde werd waar dering geuit over het hoge moreel van ons detachement, dat een zeer goede aanvals- geest ten toon spreidde. Helaas sneuvel den bij deze actie vijf Nederlandse vrijwil ligers, wier namen reeds werden vermeld. Een aantal vrijwilligers werd gewond. Het mond- en klauwzeer breidt zich langzamerhand over alle provincies uit. Vrij lange tijd is in ons land geen mond en klauwzeer voorgekomen. De laatste jaren is er bij de boeren op aangedrongen hun vee in het voorjaar, aan het einde van de staltijd, te laten inenten. Men heeft de dieren dan bij elkaar, zodat het inenten niet veel tijd behoeft te kosten. Dat inenten dient ieder jaar te gebeuren, want de die ren worden er voor een periode van onge veer acht maanden immuun door. Dwang tot inenten bestaat er echter niet en de laatste tijd is de animo onder de boe ren wat verslapt. Nu er een acute bedrei- ging is moet het inenten in de wei gebeu ren, hetgeen veel meer tijd kost. Vele dierenartsen zijn er tot 's avonds laat mee bezig. Wanneer zij het niet af kunnen worden hun oudere jaars studen ten als assistenten ter beschikking gesteld. Tot nu tot heeft de Maatschappij voor Dier geneeskunde nog aan alle aanvragen om assistentie kunnen voldoen. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat het bedrag van de 4 onder handse staatslening 1951, die op 16 Juli 1951 met levensverzekeringmaatschappijen en pensioen- en personeelsfondsen is gesloten, nader is vastgesteld op f305.676.000. OOOOOOCOOOOOOOOOCXXXXXXOO De in Haarlem wonende beeldhouwer Hari Andriessen verblijft thans te Para maribo, waar hij werkt in een atelier iat hem in de tuin van de Nederlandse gouverneur ter beschikking is gesteld. Hij vertrok in September (met zijn echtgenote) naar Suriname, waar hij zich vergewist van de mogelijkheden voor een bronzen monument, dat hij in opdracht van de regering zal ver vaardigen om uiting te geven aan de Innerlijke verbondenheid van de rijks- ielen, speciaal in de achter ons liggende oorlogsjaren. Zowel van zijn reis als van zijn verblijf in de tropen brengt ie kunstenaar in zijn onnavolgbaar- oersoonlijke stijl verslag uit in een aan- al brieven, met de publicatie waarvan mj vandaag een begin maken. ADVERTENTIE Iedere dag 14 eend, perencompöte, pommes frites. ter en naar de grijze lucht. Ik rook daarbij enorm veel pijpen. Als ik vroeg in de morgen uit de patrijs poort kijk, zie ik dat wij de Engelse kust naderen. Ik wek Antoinette die de krijt rotsen niet wil missen en wij volgen met belangstelling het overladen van de post, het aan boord hijsen van twee auto's en de aankomst van vier passagiers. Pas 's middags lichten wij het anker en varen wij Zuidwaarts. Nu wordt het pas ernst, want wij zullen een week geen haven aandoen, waarschijnlijk zeeziek worden en ervaren hoe wij aan boord wennen zullen. MARI ANDRIESSEN De rechtbank te Assen heeft de directrice van een meisjesinternaat te Bloemendaal veroordeeld tot 100.boete subsidiair vijftig dagen hechtenis en zes maanden voorwaardelijk. Haar was ten laste gelegd dat zij een zeventienjarig meisje aan het toezicht van de voogdijraad had onttrok ken. Zij was bekend met de verblijfplaats van dit meisje, dat op 17 Mei 1949 uit het internaat Dickinge te De Wijk was wegge lopen en weigerde de politie inlichtingen omtrent haar verblijfplaats te verstrekken. Zij hielp het meisje bovendien aan een werkkring en verleende financiële hulp, omdat zij wilde tegengaan, dat de vluchte linge in een klooster zou worden opgeno men. Veertien dagen geleden was een jaar gevangenisstraf geëist met ontzetting uit de bevoegdheid het beroep van maatschappe lijk werkster uit te oefenen. ADVERTENTIE maark TRIUMPH ADVERTENTIE met geruite wollen plaidvoering 'n Bijzonder mooie jas Het duinmeer-in-aanleg in De Kennemerduinen nadert zijn voltooiing. Het eilandje in het meer is al bijna klaar (links op de foto). Een dragline is nog bezig het duin terrein verder af te graven en een pompinstallatie zorgt er voor, dat het afgegraven gebied niet onder water loopt. Dr. W. Banning, Het communisme als politiek-sociale wereldreligie van Loghum Slaterus, Arnhem. De titel van professor Banning's nieuwe boek doet veronderstellen, dat het hem lou ter te doen is om een analyse van het com munisme, maar zo is het toch niet; de be doeling is eerder dat de lezer door begrip voor de betekenis van het „Russische experiment" aangevuurd zal worden om op het oude Europa ook eens een wat ingrij pender maatschappijleer te gaan toepassen. De beschouwing van de aard van het Rus sische communisme geeft wel de vorm voor het grootste deel van het boek, maar er is nauwelijks een pagina, die men kan lezen zonder het onderliggende motief gewaar te worden: wij kunnen en mogen niet nalaten ons te bezinnen op de betekenis, die dit alles voor ons heeft. Professor Banning zegt zelf in het begin van zijn boek al, dat zijn zienswijze van het Russische communisme niet nieuw is; het zelfde mag hier wel gezegd worden van zijn conclusies over wat ons in het Westen te doen staat: niet zeggen dat de Russen zulke bedenkelijke practijken toepassen, maar dui delijk zien op welke punten zij onze eigen sociale ontwikkeling voor schut zetten, en dan iets beters ontwerpen, dat een even grote inspirerende werking op de massa's heeft, maar natuurlijk vrij is van geweld en dwang. Voorwaar geen opgave voor kleine jongens; het ontwerpen van zo'n maatschappij die geen economische crises mag kennen, die de menselijke vrijheid niet mag uithollen en moet berusten op de verantwoordelijkheid van de persoon, en die een geestelijk gezag kent om een nieuwe hoop en strijdbaar heid te wekken. Wel kiezen wij namelijk voor culturele verscheidenheid en differen tiatie, zegt de schrijver, maar wij behoren te weten op grond van onze Westerse historie, dat individualisme voert tot chaos en slavernij. Beroep op Christelijke waarden Het argument is enigermate vertrouwd, maar zomin als een van de vorige gebruikers ervan weet professor Banning het een dui delijke en concrete inhoud te verschaffen, zoals men ziet. Wanneer wij voor verschei denheid en differentiatie kiezen, zijn wij wel gedwongen het individualisme in zijn recht te laten, en hoger geestelijk gezag met arg waan te bezien, dat trouwens ook het gevoel van verantwoordelijkheid van de persoon niet zou versterken. Wat het uitbannen van economische crises betreft, dat zou meer ver gen dan het goedwillende enthousiasme, dat de voornaamste bijdrage van dit boek is. Niet alleen is dat enthousiasme echter goedwillend, het wordt bovendien versterkt met een beroep op de Christelijke waarden. Wat betekent ons verzet positief, vraagt pro fessor Banning, als wij in onze Westerse samenleving elkaar niet practisch leren ont moeten als tot verantwoordelijkheid geroe penen, die allen vergeving nodig hebben? Deze uitroep verlangt geen antwoord: er moet wel van gezegd worden dat zij, gesteld tussen de -hierboven genoemde eisen voor onze nieuwe maatschappij, niet geschikt is om de kwestie te verhelderen. Tussen on besmette Christelijke waarden en de alle daagse sociale en economische practijk staan hindernissen, die met een in zichzelf tegen strijdig program en een rhetorische uitroep niet overwonnen worden dat laat onze Westerse geschiedenis heel wat duidelijker zien dan dat individualisme de bron van alle sociale kwaad is. Verlangen naar eenheid Wat nu de analyse van het Russische com munisme betreft: die moet, zoals gezegd, het dringende van de eisen aan ons zelf doen zien. Uitgangspunt is, dat in Rusland „een rekening met mateloze schuld der kerken wordt gepresenteerd". Men heeft een eind gemaakt aan economische onderworpenheid: een maatregel, waar het Westen alleen maar In die lang vervlogen tijden dat wij onze vacanties nog doorbrachten met kamperen, al ware het slechts om de vreugde te smaken van des avonds sponzige aardappelen en des morgens driemaal aangebrande navermout bij wijze van ontbijt in die gezegende jaren dus dat de zomer nog wel eens in de daarvoor op de kalender gereser veerde maanden placht te vallen, zon gen wij dagelijks een adembenemend lied ter verheerlijking van de ons alleen uit de bioscoop bekend zijnde liefde met het volgende refrein: Krasnapolsky, Krasnapolsky dostojewski, Lenin trotzky toer gen jef, O maxim gorki, o lenin trotzky, O krasnajoolsky lenin toergenjef. Hadden wij een lichtzinnige bui, dan richtten wij deze aubade rechtstreeks tot een zekere Leny Toergenjef, een meisje van de poeszta dat soms met vliegende haren te paard door onze dro men galoppeerde. Hier kan men intus sen uit leren dat het kamperen een uit stekende voorbereiding tot toekomstig leven betekent, want deze versregels vormden onze eerste kennismaking met de Russische zeden en gewoonten, waar van wij ongetwijfeld nog profijt zullen trekken. De Nederlandse vertaling van deze strofe luidt: Welk genoegen, Welk genoegen is te minnen De dochter van de dominee, O schone dochter, o lieve dochter, O schone dochter van de dominee. Dank zij deze enkele korreltjes zang zaad kent u nu genoeg Russisch om te weten dat de naam van het bekende Amsterdamse hotel Krasnapolsky in de Warmoesstraat eigenlijk „Welk Genoe gen" betekent. Deze naam wordt bin nenkort gewijzigd in „Grand Hotel Krasnapolsky" oftewel „Hotel welk groot Genoegen". Het gebouwencom plex ondergaat namelijk gedurende deze winter een uitbreiding, die gereed moet zijn tegen de tijd dat alle vogeltjes een ei leggen. In totaal zal men dan over driehonderd nestjes beschikken, waar van tweehonderd ledikanten en honderd lits-jumeaux. Misschien is het dan voor het grote genoegen van het slapen groot genoeg. .- hiervan reeds verhuurd: één aan het monster van Frankenstein en één aan het monster van Loch Ness, in de hoofd stad beter bekend als het monster van de Lange Niezel, ook wel Leentje ge noemd. Door dit alles krijgt Krasnapolsky de grootste capaciteit van alle Amsterdam se hotels. Een merkwaardige bijzonder heid is nog dat in de toekomst het bo venste gedeelte van de voorgevel iets terugspringt: dit is het zogeheten kras- napolsstokhoogspringen zonder aanloop, een nieuwe tak van sport die vooral bij opkomend maanlicht de voorbijgangers de verbaasde uitroep „Dat is Kras!" zal ontlokken, waarmee zij schoon gelijk hebben. Om te beginnen zal het Polmanshuis worden geannexeerd. Op bevel van de Schoonheidscommissie moet de kap daarvan verdwijnen. Deze wordt dan vervangen door een vierde verdieping, hetgeen om de een of andere reden niet hetzelfde is als een kwart verdieping. Mede hierdoor zal de zijgevel een be langrijke verandering ondergaan. Aan deze kant bevinden zich namelijk de éénpersoonskamers voor de zakenman, met daarop aansluitend het zogenaamde noodtrappenhuis, kennelijk om de za kenman gelegenheid tot vluchten te bie den als hij door deurwaarders achter volgd wordt. In het achtergebouw ko men enige kantoorlokalen en monster kamers. Naar wij vernemen zijn twee Reeds op het ogenblik echter is Kras napolsky een bezoek ten .volle waard. Daar vindt men bij voorbeeld de ver maarde wintertuin, waar het zo deftig toegaat dat de gerokte kellners er be hoedzaam op de wintertenen rond gaan om de conversatie niet te storen, zelfs al hebben de gesprekken niet de ge ringste betekenis. Men krijgt hier bij de centrale tropische verwaming onder eer biedig wuivende palmen de héérlijkste erwtensoep met kluif te genieten. Als men van dit alles te verhit wordt, kan men zich verfrissend baden in een zee van licht. Deze week hebben wij er het Congres zien dansen. Bij de hoofdingang had namelijk de volgende affiche onze aan dacht getrokken: „In de Congreszaal van Krasnapolsky iedere Zondag van 8 tot 11 uur sóirée dansante met het fenomenale dansorkest The Jazz Sere- naders (het beste van Noordholland) in volledige vijf-mansbezetting." Wij be dachten ons pas een ogenblik toen wij ontdekten dat er één gulden en vijftig cent van ons gevraagd werd, zijnde een belasting voor een vermakelijkheid die nog blijken moest. Wij namen echter direct een positief besluit, toen wij ver volgens bemerkten dat er enige tien tallen onwaarschijnlijk mooie meisjes, zowel blondines als brunettes, naar de garderobe snelden om zich tot wezentjes uit het rijk van 1001-nacht te ontbol steren. Onze verwachtingen ten aanzien van de onmiddellijke toekomst waren helaas maar al te sprookjesachtig, want deze schoonheden behoorden tot de categorie der levende modellen voor de reclameplaten van de tabaksverwerken- de industrie en gingen nu een feestelijke bijeenkomst van de vakgroep sigaren winkeliers opluisteren. En die had plaats in de Blauwe Zaal Troost hadden wij niet gevonden. De Congreszaal is een grijze pijpenla met een plafond vol krullige medaillon motieven. De zijwand achter het podium is beschilderd met een tweekleurige wereldkaart. Op de plaats van Nieuw- Zeeland bevindt zich een deur, waar door Oost en West elkaar ontmoeten kunnen. Twintig muurbloemen dronken grenadine. Voetje voor voetje als gold het onbetrouwbaar ijs kwamen de eerste veroveraars binnen slenteren. Zij glommen van hun schoenen tot hun haren, alsof zij overal lak aan hadden. Het beste dansorkest van Noordhol land speelde de ene foxtrot na de andere, al leek het soms of het er twee tegelijk waren. Wij zouden dit ensemble wel eens in een onvolledige vijf-mans- bezetting willen horen. Een soldaat trok zijn tuniek uit en de mouwen van zijn hemd op vanwege het zware werk. Riket met de kuif was er ook. Op een gegeven moment werd er een tango in gezet, hetgeen een aanleiding bleek te zijn om allerlei gekleurde lichtjes in te schakelen. De meeste dansers hielden hun meisjes vast alsof zij tijdens een bergbeklimming een racefiets bestuur den. Wij hebben het daar in Kras niet Zondagavond wordt Magda Janssens\ in de Stadsschouwburg gehuldigd. Zij speelt dan de hoofdrol bij Come- dia in het Napolitaanse blijspel „Kin deren zijn kinderen" van Eduardo di Filippo onder regie van Ettore Cella. Het A.T.G. geeft hedenavond in de Stadsschouivburg een herhaling van „Droom der gevangenen" van Chris topher Fry en van „Met eervol ont slag" van Terence Rattigan, beide stukken met Albert van Dalsum en onder regie van A. Defresne. De Nederlandse Opera vertoont Zondag middag eveneens twee werken in één programma: „Paljas" en „Caval- leria Rusticana". Woensdagavond speelt de Haagse Comedie „Verboden voor onbevoeg den" met Fie Carelse, Cees Laseur, Annie van Duyn en Theo Frenkel. Het Nederlands Volkstoneel brengt Zondag en Maandag in de Doelen zaal aan de Kloveniersburgwal „De Meid" van Heijermans tot opvoering. In de andere schouwburgen gaan de lopende vertoningen geiooon door: in het Leidseplein Theater houdt Wim Sonneveld zijn Artistenpension, in het Centraal Theater vervullen Cor Ruys en Sophie Stein de hoofd rollen in „hi Londen staat een huis" en in de Kleine Komedie treden Johan Elsensohn, Hans Kaart en vele anderen in het marine-blijspel „Mr. Roberts" op. Indra Kamadjojo geeft Zondagmid dag in het Museum voor de Tropen een demonstratie van Oosterse dan sen. Het volksconcert in het Concertge bouw van hedenavond staat onder leiding van Eduard van Beinum. Jan Keesen speelt het Derde Vioolcon cert van Saint-Saëns. Op het abon nementsconcert van Zondagmiddag vertolkt Isaac Stern het Vioolconcert van Brahms. Verder staan er werken van Debussy. Schönberg en Weber op het programma. In de kleine zaal van het Concertge bouw geeft de pianist Seymour Lip- kin hedenavond een recital. Hij brengt onder meer de Waldstein- Sonate van Beethoven en „Tombeau de Couperin" van Ravel ten gehore. Dinsdagavond treden Beatrice en Margaret Harrison (cello en piano) op. Tot 3 December wordt in het Stede lijk Museum een tentoonstelling ge houden van werken van drie grote tekenaars: Rembrandt, Hokusai en Vincent van Gogh. Tonny Buytendijk exposeert in het I.C.C. in het Vondelpark gouaches en tekeningen uit Griekenland, waar heen hij na een selectie door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen door de K.L.M. werd uitgezonden. langer uitgehouden dan de tijd die Fiep Westendorp nodig had om bijgaande studie in zwart en wit te ontwerpen. Haastig zijn wij opgekrast. BOEDA Gen. Cronjéstraat 42-44 Tel. 15438 over praat. Men heeft bovendien het hele volk een geloof gegeven, niet in God, maar in de toekomst, en daarmeee en geweldige krachtsontplooiing mogelijk gemaakt. Is daar dan eigenlijk ook nog wat op tegen? vraagt de lezer zich af. Zeker zijn er argumenten tegen, en die noemt de schrijver ook wel; maar in de grond van de zaak heeft het er toch veel van dat voor hem deze bezwaren in de schaduw staan van de machtige ver dienste: het scheppen van Eenheid. Er kan veilig worden aangenomen, dat professor Banning zelf geen voorstander van het com munisme is; maar om het te laten dienen als contrasterende achtergrond voor de Wes terse onzekerheden en halfheden, stelt hij het in zijn Russische gedaante voor als een be wonderenswaardige verwezenlijking. Daar hij ook zegt, dat niemand het communisme ten dele kan accepteren, omdat het één ge sloten geheel is, is deze voorstelling van zaken nogal wonderlijk. Waarom ontbreekt ons een dergelijke visie, di" de concretise ring van de democratie zou brengen? vraagt hij zich af. En dan moeten wij maar aanne men, dat „een dergelijke visie" inderdaad dat schone resultaat zou opleveren. Niet precies dezelfde visie, ongetwijfeld; waarin schuilt dan de overeenkomst, waardoor zij „dergelijk" zou zijn? Voorzover zichtbaar, alleen in het alomvattende, waardoor iedereen geïnspireerd wordt. „Het is daarom zinloos, om de nieuwe ongelijkheid in Sovjet-Rus land breed uit te meten zinvol kan in Europa alleen zijn een complex van econo- misch-sociale maatregelen met een minstens even sterk redelijk appèlde rest is alleen maar zielig". De bedoeling is tenslotte wel duidelijk: laat het uit zijn met het geëxperimenteer, doe alles ineens, heb een grote visie die gediffe rentieerd is zonder individualisme en die persoonlijk verantwoordelijk maakt onder een hoger geestelijk gezag; en schaf onmid dellijk de economische crises af. Het verlangen naar eenheid beheerst pro fessor Banning. Hij wil zelfs een soort een heid met Sovjet-Rusland scheppen, verkre gen door „begrijpen"; het streven naar be grip en het streven naar het stellen van een voorbeeld van „visie" zijn tezamen voldoende om te maken dat zijn beeld van het Russi sche communisme er een wordt van een „wereldreligie" die in détails ontspoord, in de kern goed is. Wij moeten bijvoorbeeld begrijpen dat er voor de bolsjewiek niet ge sproken kan worden van onderwerping van de kunst aan de politiek, omdat politiek gelijk is aan totalitaire geloofsovertuiging, die onderwerping Lot consequentie heeft. „De Westerling is hier geneigd te spreken van onderwerping der kunst aan de politiek". Maar niet alleen is hij hiertoe geneigd, hij doet het. zelfs nadrukkelijk. Het Russische communisme is een eenheid als stelsel, en vormt het volk tot eenheid; wij moetenbegrijpen, dat alles in Rusland uit die eenheid voortkomt; en in plaats van dat er-uit-voortkomende te becritiseren, moeten wij die eenheid als prachtig erkennen, on verschillig wat er uit voortkomt; wij moeten nu zelf terstond net zo'n eenheid scheppen. Dat is de algemene gedachtengang van het boek: een pleidooi voor totale eenheid die toch niet totalitair is in West-Europa. Werd totalitarisme aanbevolen, dan was alles dui delijk; nu zijn er vooral goede bedoelingen en nevelige redeneringen. S. M. ADVERTENTIE zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. Na Iran, Irak en alles van mijn vriend Nahas Pasja heeft geen bericht mij dieper geschokt dan het feit, dat wij met ons al len van 10.8 kilogram zeep per hoofd en. per jaar zijn afgezakt tot 9.1 kilogram en dat, uitgerekend, de Argentijnen onze eer ste plaats op het ranglijstje der zeepge- bruikers-per-hoofd hebben ingenomen, terwijl wij zijn gezakt tot de zesde, met ook de Verenigde Staten, Engeland, Dene marken en de geliefde Zuiderburen nog boven ons. Zo gaat zelfs onze reinheids- roem om zeep. Nu heb ik, eerlijk is eerlijk, die 10.8 kilogram zeep nooit thuis kunnen brengen, bij wijze van spreken. Hebbende ik inder tijd het vaderland gediend als gewoon, ge meen dienstplichtig soldaat dat wil dus zeggen (om nu maar eens een fijn stukje beeldspraak weg te geven) aan de boezem des volks, aan welke boezem, (om nu weer ineens de beeldspraak te laten varen en tot het meer-ietterlijke te vervallen) aan welke boezem, zeg ik, naar mijne toen opgedane ervaring, opmerkelijk weinig zeep werd gespendeerd. Wanneer de soldatenmaatschappij min of meer kenmerkend is voor de burger maatschappij dan moge mijn conclusie zijn, dat (behoudens des Zaterdags) niet veel zeep aan het uiterlijk en innerlijk welbehagen des volks te pas komt, en dat ik mij, met al mijn smart om deze daling op de ranglijst van de zeep-competitie, nog verbaas over die 9.1 kilogram. Nu heb ik daar gisteren eens een ruim avondje nadenken aan gespendeerd. Ik ging naar huis in een volle bus, waar ge die 9.1 kilogram bepaald niet van zoudt hebben kunnen afruiken. Naar mijn schat ting kwam de heer naast mij nog niet op 0.1 kilogram per zijn hoofd per dit jaar, maar laat ik niet persoonlijk worden. Ik heb er dus een avond peinzens aan be steed en ben tot deze conclusie gekomen: wij hebben altijd de naam gehad dat wij meer zeep aan het buitenwerk van ons leven besteedden dan welke andere natie ter wereld ook. Met verbijstering zagen vreemdelingen het altijd aan dat wij onze stoepen, onze vensters, onze muren, onze meubelen wasten als de weerlicht. Volgens mi.in jarenlange ervaring is de zeepgeur in de volle bus geen kilo per hoofd "en per jaar verminderd bij vooroor logse jaren. Zij is dezelfde gebleven, en dus denk ik zal het gezeepte buiten werk geringer zijn geworden. En dit nu, mijne geliefden, is zo onrust barend niet. Mogen onze stoepen iets min der gezeept worden, onze lichamelijke ver schijning hier op aarde heeft geen spatje zeepsop minder gehad dan in de vijfen- eenhalve maand dat ik aan de (nogal) blanke boezem des volks verbleef. Statistiek is de kunst, de cijfers te groe peren. Met een beetje optimisme en welwil lendheid behoeven wij de ogen niet voor Argentinië neer te slaan. ELIAS I

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 15