In Noordholland wordt „opbouw" voorbereid Kunst en Kitsch Grondwet voor Libye Nieuwe theorie over broodvergiftiging Witte lupine zou gifstof leveren Tentoonstelling van hedendaagse kunst in museum „Het Prinsenhof" te Delft Lisse Hillegom Haarlem m erm eer Bennebroek Heemstede Zandvoort Bloemendaal Bijzonderheden over het nuttige werk van deze organisatie in andere provincies Te Santpoort is gebrek aan verplegenden Boksen Over gewoon mooi en lelijk duur Humanistisch Verbond Lezing over Kay Munk Erebegraafplaats nadert voltooiing C.J.M.V. bestaat 65 jaar Ledenvergadering B.R.B. Causerie over Rijksmuseum ZATERDAG 20 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Thans bestaan in alle provincies, alleen Noordholland uitgezonderd, „Opbouw"- organisaties. Maar nu wordt ook de oprich ting in Noordholland voorbereid. Drente was de eerste provincie die, op initiatief van de vroegere Commissaris der Koningin, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, een „Opbouw" stichtte; daarna kwam Gelderland in 1939, waarna de an dere provincies na de bevrijding gevolgd zijn. Er is nu ook een landelijke organisatie van „Opbouw"-stichtingen. Wij geven hierbij een korte uiteenzetting van het doel en de werking van de ,.Op bouw" in Drente, omdat daaruit blijkt welk nut deze stichtingen kunnen afwer pen. In het bijzonder voor de kleinere ge meenten en de plattelandsgebieden. Voorzitter van het dagelijks en het alge meen bestuur is de Commissaris der Ko ningin, terwijl het college van Gedeputeer de Staten en van de provinciale afdeling van de Vereniging van Nederlandse ge meenten er eveneens in vertegenwoordigd zijn. In overwegende mate hebben echter representanten van het kerkelijk en parti culier initiatief in het bestuur en in de tal rijke provinciale en plaatselijke commissies zitting. „Opbouw-Drente" is zo lezen wij in een van haar publicaties aan de ene kant zeer bepaald geen overheids- of amb telijk orgaan, maar aan de andere kant evenmin een particuliere vereniging of stichting, die zich op het vlak beweegt als de zo talrijke kerkelijke en particuliere verenigingen. Veeleer is zij een semi-offi- cieel orgaan, waarin de overheid èn het kerkelijk en particulier initiatief in zijn geestelijke verscheidenheid participeren en op geheel eigen wijze bepaalde sociale en sociaal-culturele doeleinden nastreven. Als niet-overheids- of ambtelijk orgaan is de Opbouw-Drente niet gebonden aan strakke en scherp omlijnde wettelijke be palingen en voorschriften, maar in staat te reageren op de telkenmale wisselende be hoeften en noden van de maatschappij en bij machte die voorzieningen op sociaal en sociaal-cultureel gebied te treffen, waar aan het maatschappelijk leven behoefte heeft. In overeenstemming met haar structuur zijn de functies van de Opbouw hoofdzake lijk van stimulerende, adviserende en be middelende aard, terwijl zij tevens als cen trum van research en van samenspreking tussen de onderscheidene kerkelijke en par ticuliere instanties fungeert. Verder wordt nog opgemerkt: De taak van „Opbouw" is veeleer een indirecte dan een directe, zij bestaat meer in het schep pen van gunstige voorwaarden voor de ont plooiing van het kerkelijk en particulier initiatief, dan iti het zelf uitvoeren. In de statuten staat dat de „Opbouw- Drente" alleen bepaalde materiële taken ter hand mag nemen wanneer geen andere organen daarvoor aangewezen zijn. Boven dien zal zij het nog alleen slechts doen wanneer overheid en/of het kerkelijk en particulier initiatief dat gezamenlijk wen selijk achten. De zelfwerkzaamheid der burgerij wordt zoveel mogelijk bevorderd. Grote gemeenten hebben in veel geval len de beschikking over specialistische ken nis en technische hulpmiddelen. Ook het platteland moet daarin delen. Aan de „Op bouw" is daarom een kleine staf van spe cialisten op sociaal en sociaal-cultureel ge bied meermalen van verschillende gods dienstige overtuiging verbonden, die be reid zijn hun diensten ter beschikking te stellen. Er werd een enquête ingesteld naar het kleuteronderwijs. Geconstateerd werd: dik wijls volstrekt onverantwoorde lokaliteiten wat de hygiëne betreft.onvoldoende scholing der leerkrachten en gebrek aan leermidde len. Het gevolg was dat vele verbeteringen konden worden ingevoerd. „Opbouw" open de een cursus voor opleiding van leerkrach ten. Ook werd een inspectrice over de ge subsidieerde scholen aangesteld. Toen door het departement van Onder wijs in 1949 in het gehele land een onder zoek werd ingesteld naar het kleuteronder wijs bleek dat in Drente 58.5 van de kleuterscholen aan alle eisen voldeden. In Utrecht was dit slechts 10 In Limburg Provinciale ziekenhuizen Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten de begroting voor het jaar 1952 van het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort aangeboden. De exploitatiebegroting sluit met een bedrag van 3.177.166 (vorig jaar 2.784.272) en de begroting van buitengewone ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 5000. Ter toelichting wordt meegedeeld, dat het totaal aantal te verplegen patiënten voor het jaar 1952 geraamd wordt op 1500, hetgeen een volledige bezetting van de be schikbare plaatsruimte in het ziekenhuis betekent. In hoeverre het mogelijk zal zijn een volledige bezetting te verkrijgen en te handhaven zal echter in grote mate afhan kelijk zijn van het al of niet slagen van de voortdurende pogingen om een voldoend aantal verplegenden aan te werven. De mutatie onder, het verplegend personeel is namelijk van die aard, dat rekening ge houden moet worden met de mogelijkheid dat de opname van patiënten hierdoor zou moeten worden afgeremd. De verhoogde tarieven van de verpleeggelden en het grotere aantal geraamde patiënten zijn oor zaak dat de ontvangsten uit dien hoofde aanmerkelijk hoger liggen dan voor het jaar 1951 is geraamd. De kostende prijs der verpleging voor de derde klasse B wordt voor het jaar 1952 berekend op 5.04 per patiënt per dag of 1.839 per jaar. Over 1950 bedroeg deze 4.75 per dag of 1.733,79 per jaar. Voor de eerste en tweede klasse wordt een gemiddelde kost prijs geraamd van 5,87 per dag. Door deze kostprijzen zal het nodig zijn de bestaande verpleeggelden te herzien. De exploitatiebegroting van het zieken huis te Medemblik sluit met een bedrag van 702.187 en die van het ziekenhuis te Bakkum met een bedrag van 1.694.376. Het aantal patiënten te Medemblik is wederom op 363 (maximum) geraamd en te Bakkum op 960. De te verwachten ont vangsten aan verpleeggelden voor beide ziekenhuizen zullen hoger moeten worden geraamd dan voor het jaar 1951. De begroting van baten en lasten van het pensioenfonds der Provinciale zieken huizen van Noordholland sluit met een be drag van 332.900. bleek 55.3 °/o van de leerkrachten geen gel dige t.b.c.-verklaring te hebben, in Gelder land 55.2 Daarentegen was dat in Dren te slechts 2.8 In Drente waren slechts 7.5 °/o der leerkrachten niet bevoegd, in Zeeland 50.2 in Gelderland 40.1 Veel is ook gedaan voor jeugd- en ont wikkelingswerk. Er is een bureau gesticht voor Jeugdzorg en Maatschappelijk Werk. Ook de bevordering van de huishoude lijke vorming van vrouwen en meisjes had alle aandacht, waarbij in het bijzonder aan dacht gewijd werd aan de fabrieksmeisjes. Op velerlei gebied werden cursussen geor ganiseerd, in 1949 waren er alleen reeds 156 voor huishoudelijke voorlichting met 2003 deelneemsters. „Opbouw" stelde een psychiatrische voor- en nazorgdienst in. In het leven werd geroepen, nadat „Volksherstel" was opgeheven, een com missie tot steun aan Maatschappelijk Werk. Elk jaar wordt daarvoor in de gehele pro vincie gecollecteerd. Ook werd een provinciale raad voor gezins verzorging opgericht. Er wordt voorzien in noodgevallen ontstaan doordat de vrouw des huizes haar taak niet kan vervullen, terwijl ook getracht wordt wouwen die geen voldoende scholing hebben om een gezin te besturen, een opleiding te geven. Ook wordt getracht huisvrouwen die daar aan behoefte hebben, een vacantieweek te geven. De plaatselijke comités voor vrou welijke hulpverlening werken ook in „Op- bouw"-verband. Wij noemden nog lang niet alle takken van bemoeiing. Maar deze opsomming geeft wel een beeld van het zeer omvang rijke werk. De landelijke bond van Opbouw-organi- saties stelt thans een onderzoek in naar de gevolgen van het ouder worden van de mensen, in het bijzonder voor de ge meentehuishoudingen. LONDEN. (Reuter). Het bureau van de UNO te Londen heeft bijzonderheden be kend gemaakt van de grondwet voor Li bië, die van kracht zal worden als Enge land en Frankrijk op 1 Januari 1952 het bestuur hebben overgedragen. Engeland bestuurt nu Tripolitanië en Cyrenaica, Frankrijk bestuurt de Fezzan. Het parlement van het koninkrijk Li bië zal bestaan uit een Senaat en een Huis van Afgevaardigden. De Koning, Sajed Idris el Senoessi, benoemt de helft van de 24 Senaatsleden, de arfdere 12 wor den gekozen door drie provinciale wetge vende raden. De leden van het Huis van Afgevaardigden zullen door het volk wor den gekozen: 35 leden door Tripolitanië, 15 door Cyrenaica en 5 door de Fezzan. De Koning, die opperbeverhebber van de strijdkrachten is, zal de president en de rechters van het Hoge Gerechtshof benoe men. Buitenlanders, die tenminste tien jaar in Libië hebben gewoond, zullen binnen drie jaar gelegenheid krijgen de Libische nationaliteit aan te nemen. De grondwet verzekert de inwoners ge lijkheid voor de wet, persoonlijke vrijheid, vrijheid van meningsuiting, pers, vereni ging en arbeid. Het verplichte lagere on derwijs zal kosteloos zijn. De Islam zal de staatsgodsdienst worden. Libië zal twee hoofdsteden hebben: Tri polis en Benghazi. In de eerste week van November zal de eerste van een feerie van 25 electrische loco motieven voor de Nederlandse Spoorwegen de Utrechtse werkplaatsen van Werkspoor verlaten. BRUSSEL, 19 Oct. (ANP). Met be trekking tot de broodvergiftiging te Pont- Saint-Esprit (Frankrijk) heeft een Vlaam se veearts een geheel nieuwe theorie ont wikkeld. Hij beweert namelijk, dat de ver giftigingen, die zich in dit Franse dorpje hebben voorgedaan, niet het gevolg zijn van de aanwezigheid van moederkoren in het brood, doch van het zaad van de witte lupine, die in Frankrijk en vooral in de Pyreneeën wordt gekweekt als veevoeder. Bij het rijpen van deze witte lupine en bij een bepaalde bodemgesteldheid doet zich namelijk een scheikundig proces voor waardoor cyanogeen ontstaat, dat in ver binding met water cyaanzuur geeft. Wan neer men dergelijke lupine met warm wa ter bewerkt wordt cyaanzuur er onmiddel lijk aan onttrokken en bestaat geen enkel gevaar meer voor consumptie door dieren of mensen. Geraakt het zaad van deze witte lupine evenwel in het brood dan kan dit bij de gisting cyaanzuur afscheiden. Opgemerkt dient hierbij te worden dat niet alle witte lupine vergiftig is en deze in vele streken in Frankrijk onbewerkt als veevoeder wordt gebruikt. De Vlaamse vee-arts, die directeur is van het abattoir te Mechelen, voegt aan deze verklaring toe, dat hij reeds twee gevallen van vergiftiging door witte lupine heeft meegemaakt in zijn practijk. Omstreeks 1930 had hij gelegenheid met twee inspec teurs van de vee-artsenijkundige dienst van gedachten te wisselen over een geval van vergiftiging bij dieren, die via de ha ven van Antwerpen België waren binnen gebracht. Talrijke dieren stierven en aan vankelijk slaagde men er niet in de oor zaak te ontdekken. Na een nauwkeurig onderzoek kwam evenwel vast te staan dat de vergiftiging te wijten was aan het feit, dat de dieren hadden gegeten van bonen, die gemengd waren met het zaad van de witte lupine. Een tweede geval maakte de arts mee in 1933. Hij kreeg toen bezoek van een Franse molenaar, die krachtvoer had willen samenstellen voor zijn varkens. Hij had daartoe 1000 ton witte lupine gekocht en die met meel ver mengd. De vakens stierven evenwel bij tientallen. Pas nadat hij het zaad met wa ter had bewerkt, konden de varkens dit zonder levensgevaar nuttigen. De Vlaamse veearts verklaarde dat in zijn opvatting, dat de vergiftiging te Pont- Saint-Esprit aan witte lupine toe te schrij ven is, vooral gesterkt te zijn door het feit, dat de beschreven symptomen geheel over eenkomen met die welke voor cyaanzuur gelden. In samenwerking met een Leuvens professor in de toxicologie verricht de arts thans onderzoekingen met moederkoren. Bestuur district Amsterdam van de N.B.B, afgetreden Op een Vrijdag te Amsterdam gehouden buitengewone vergadering van het district Noordholland van de Nederlandse Boks- bond is met 336 stemmen voor en 334 stem men tegen besloten de heer R. Krom niet te handhaven als voorzitter en de heer J. Cosman als bestuurslid. De overige leden van het bestuur deelden mee, dat zij naar aanleiding van dit besluit aftraden. In bespreking kwam een voorstel, een voorlopig bestuur van drie leden te benoe men. Over de verkiezing van de heer F. J. Thoolen liepen de meningen uiteen. Er klonken beschuldigingen over en weer. Een der zo juist afgetreden bestuursle den meende dat het het beste was de ver gadering te sluiten met de toezegging, dat de aangelegenheid aan het bestuur van de Nederlandse Boksbond gerapporteerd zal worden. De vergadering ging hiermee ac- coord. „Contour onzer beeldende kunsten 1951" is de naam die de inrichters hebben gege ven aan de hier te bespreken tentoonstel ling, welke gedurende de maanden October en November in „Het Prinsenhof" te Delft gehouden wordt. Het plan tot een expositie van het meest recente werk van Neder landse beeldende kunstenaars is ontstaan in de boezem van de daar gevestigde „Kring '46". Er werd een „college van ad vies" in het leven geroepen, bestaande uit de critici C. Doelman, Jan Engelman, W. Jos. de Gruyter, Pierre Janssen, J. H. Oos- terloo en Ch. Wentinck. Het zwaartepunt van de tentoonstelling viel op het zogenaamde „Nieuwe Expres sionisme", dat door de inrichters als de meest actuele richting gezien werd. Evenals bij de tentoonstelling van „de Groep" in het Stedelijk Museum te Am sterdam zien we dus hier een samenbren gen van kunstenaars, die op uitnodiging van een bepaalde instantie ontstaan is. Dit systeem, dat men in Nederland tot voor kort vrijwel uitsluitend zag toegepast als representatieve buitenlandse exposities be trof, komt sinds het einde van de oorlog ook voor binnenlands gebruik meer en meer in zwang. Het is een consequentie van het streven van de overheid, die zich, door de sterk gewijzigde economische om standigheden daartoe gedwongen, ook in tenser met de kunst bemoeit. De gedachte om voor een tentoonstelling een aantal er kende kunstcritici als adviseurs te kiezen is nieuw. Toch getuigt deze gang van zaken van onzekerheid en zwakheid van de zijde der kunstenaars. Is de verdeeldheid inderdaad zo groot dat men niet meer in staat is om van binnen uit een „klinkend" ensemble op te bouwen? Vele oude verenigingen blijken inderdaad innerlijk vermolmd te zijn. De binding der leden komt doorgaans meer voort uit een te lang aangehouden sleur dan uit werkelijk levende artistieke ver wantschap. Een laatste vraag die zich ook voordoet naar aanleiding van deze tentoonstelling: wordt er niet t e veel geëxposeerd en is men niet te gejacht om de jongste stro mingen op de voet te volgen inplaats van af te wachten tot het waardeloze, dat er zich altijd tussen bevindt, is weggezakt? De positieve kant van de tentoonstelling is dat er inderdaad nieuwe figuren naar voren worden gebracht, die misschien dank zij de altijd speurende neus van de critici ontdekt werden. De Maastrichtenaar Frans Vos blijkt een belangrijk figuurschilder, die een grote eenvoud paart aan een scherp psychologische waarneming. Dirk ten Hoedt (mag men hem abstract noemen?) heeft een fijn gevoel voor het materiaal en weet een compositie evenwichtig en boeiend Portret van mejuffrouw S. (1951) door Frans Vos. samen te stellen. De inzending van Fred Sieger, deze steeds veranderende, rusteloze zoeker, leerde mij niet dat hij zich besten digd heeft op het belangrijke niveau dat hij voor enige jaren bereikt had. In dit milieu blijkt weer duidelijk dat Wim Oepts een van de „sterken" is in de Nederlandse schilderkunst. De merkwaar dige figuur van H. Kamerlingh Onnes komt in gezelschap van anderen niet zo goed tot zijn recht. Zijn schilderijtjes, die het klein burgerlijk leven met een zachte humor re gistreren, vragen een intiemere omgeving. Ook aan zulke dingen moet de inrichter denken, men kan niet alles maar organi seren! Jan Wiegers is goed vertegenwoor digd met werken uit Italië en Nederland. De groep grafici vormt een hoofdstuk apart. Noemen we volledigheidshalve en kele namen. Zeer boeiend is de inzending van J. M. Prange, die men graag eens af zonderlijk zou zien, evenals die van M. C. Escher, wiens werk ik naar aanleiding van zijn Haarlemse tentoonstelling op deze plaats onlangs uitvoerig besprak. Aan de beeldhouwers is ter gelegenheid van de recente Haagse expositie zoveel aandacht besteed dat men kan volstaan met de op merking dat de inzending op een zeer goed peil staat. De bekende schilder Toon Kelder heeft het roer omgegooid en zich tot de abstracte draadplastieken bekeerd. Het enige wat hem nog rest te doen is zich voortaan Toon Calder te noemen. OTTO B. DE KAT. Op weg naar de tentoonstelling „Kunst en Kitsch" in het Gemeentemuseum te Den Haag, een heel eindje voor de Haarlemmer, had ik ruimschoot gelegenheid over de titel ervan na te denken. Het is een leuke naam, een echte slagzin. Geen enkele expositie schijnt daar tegenwoordig buiten te kun nen, de museumdirecties steken er elkaar de loef mee af. We weten allemaal voor onszelf wel wat het overigens schier ondefinieerbare be grip „kunst" beduidt en we weten ook dat onder „kitsch" valse kunst verstaan wordt. Maar betrachtenswaard was de overweging dat de tentoonstelling, waarheen ik mij spoedde, er niet uitsluitend een was van schilderijen en beelhouwwerken, die deze twee begrippen zouden uitdrukken, maar tevens van meubelen, stoffen, sieraden en gebruiksvoorwerpen. Wanneer is een.stoel kunst en wanneer kitsch? Een stoel kan mooi of lelijk zijn en zo is het ook met een sieraad: de bij de Hollandse klederdrach ten behorende bloedkoralen halsketting is altijd mooi, maar is dat nu kunst? Ik nam mij dus voor de slagzin te laten voor wat hij was en te gaan zien of de dingen, die ons tehuis vullen en bewoonbaar maken van goede of van slechte smaak getuigen. De entrée gaf de indruk van een Hol landse moskee, waar ons typisch boeren- tentoonstellingspubliek de blankgeschuurde klompen buiten had laten staan, alvorens het heilige der heilige binnen te treden. Op een tafelprijkte evenwel hetzelfde houten schoeisel, maar nu beschilderd met land schapjes en molentjes, de geliefde vreem delingen-souvenirs. Dit was heel goed, want een klomp moet je dragen en daarmee uit. Dit was zelfs zo duidelijk, dat ik overmoe dig meende nu de rest wel met mijn klomp te kunnen aanvoelen, maar ik kwam deer lijk bedrogen uit. In het eerste vertrek was het al mis. Daar stond een cadeautafel voor bruidsparen met kitsch en een met zoge naamde kunst. Bij de afkeurenswaardige dingen stonden twee alleraardigste verzil verde kopjes, één voor koffie en één voor thee, waar je vast lekker uit kon drinken en op de aanbevolen tafel stonden twee af schuwelijke klokjes, die vast nog lelijk tikken ook. De volgende kabinetten waren aan moderne meubels gewijd, die aanbe volen werden. Toch waren ze volstrekt niet alle mooi. Er was zelfs een afschuwelijke olifant-kleurige stoel van een naar, philite- achtig materiaal, die echter goed „zat". Maar wat kost zo'n stoel? Er was een eet kamer van uitstekende smaak met grijs- beklede stoelen, smetteloos, maar enkel een aroma van sla en water achterlatend. Welke jonge, gezellige mensen kunnen hierin leven en nog eens, wie kan dat betalen? Deze woninginrichting is veel te exclusief en doet aan of ze voor niemand bestemd is. Heel goed was de kamer als afschrik wekkend voorbeeld van hoe het niet moet. Dit was de zuivere consequentie van vele Hollandse meubelzaken en interieurafdelin gen onzer warenhuizen. Het maken van deze monstrueusiteiten moest verboden kunnen worden. Waarom kunnen deze za ken geen meubels leveren die goedkoop en behoorlijk zijn? Dan hoeven we het grote woord meubelkunst nog lang niet te ge bruiken. Er waren verder wat aardigheidjes, die niet meer als afschrikwekkend voorbeeld hoeven te gelden, want die helaas nergens meer te krijgen zijn. Verrukkelijke prent kaarten met engeltjes met echt haar en veel zilver en goud. Er lag in een Kitschkast een allerliefste porceleinen poes te slapen, ik had hem wel zo mee willen nemen! Maar, wat erger is, er stond een stuk cera miek in een afdeling Kunst, waarvan niet te raden was of het een vaasje of een kan delaar moest voorstellen, met lelijk in vette druppels afdruipend glazuur. En er was een afgrijzelijk Milanees kunstwerk, een glazen schaal in een standaard, slecht beschilderd met een fruitstilleven. Waarom stonden niet bij de Kitsch de producten van onze moderne bloemschik kunstenaars, die foutievelijk een koperen stoof of strijkbout met bloemen volprop pen? Als we beseften dat we alleen maar moeten kopen wat niet leelijk en bruikbaar is, dan mogen we best onze bloemen in een eenvoudig waterglas zetten en dan kan er zelfs, maar dat mag u niet verder vertellen, een stel porceleinen honden op onze schoor steen staan! HANS VAN ZIJL BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Theodora Alida, d. van G. J. Ransdorp en G. A. van der Hoorn; Maria Johanna Hendrika, d. van H. J. van Rooien en J. M. Hoogkamer. GETROUWD: P. G. Rozendaal en W. R. van der Zwet; J. de Rooy en M. de Blieck. ONDERTROUWD: J. Montagne en J. Ch. Farber. OVERLEDEN: Petrie Anna, wed. van A. Meywaard, 58 j.; Siebregje van Eyk, wed. van J. Th. Lampe, 82 j. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Zondag neemt dr. A. L. Duijmaer van Twist de medische dienst waar. Oliebollendag Ten bate van het Hervormd Jeugdhuis „Weltevreden" is door een damescomité ook dit jaar weer een oliebollendag geor ganiseerd. Op Dinsdag 23 October zal het geurig gebak verkrijgbaar zijn. Geref. Jongelingsvereniging jubileert Ter herdenking van het 70-jarig jubi leum van de Geref. Jongelingsvereniging „Spreuken 9 10a" zal de dienst in de Geref. kerk a.s. Zondag een bijzonder ka rakter dragen. De feestelijke viering zal in de loop van November plaats hebben. Bloedgevers te Vijfhuizen Woensdagavond 31 October zullen de bloedgeefsters en -gevers uit het Rode Kruis rayon Vijfhuizen, weer in staat zijn hun medewerking aan de bloedtransfusie dienst te verlenen. Evenals voorgaande jaren vindt de afname plaats in de Am bachtsschool te Hoofddorp. Ook de „bloedtransfusiebus" is weer pre sent. Deze heeft drie stopplaatsen: bij de Nieuwe Brug (vertrek 7.15 uur), bij de Openbare school in het dorp (vertrek om 7.30 uur) en bij Theehuis „De Cruquius" (vertrek 7.45 uur). Hean wordt één rit ge maakt, doch terug zal de bus meermalen rijden, zodat men in verschillende groepen naar huis wordt gebracht. Nieuwe medewerksters en medewerkers zijn welkom. Zij kunnen zich melden bij het plaatselijk secretariaat, Zwarteweg 1. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 21 October waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502430. LISSE ZONDAGSDIENSTEN Zondag 21 October worden de Zondags diensten waargenomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253. tel. 34606. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. In hotel Keur kwam Vrijdagavond de gemeenschap Zandvoort van het Humanis tisch Verbond voor de eerste maal sinds haar oprichting in Zandvoort bijeen. De voorzitter, de heer R. de Jong, wees er in zijn openingswoord op, dat ook in Zandvoort behoefte bestond aan een bin ding der buitenkerkelijken, omdat het per centage van deze bevolkingsgroep in Zand voort ruim dertig procent bedraagt. Spreker hoopte op sympathieke belang stelling van de kerkelijke groepen: het Humanistisch Verbond is niet anti-kerke lijk, maar onkerkelijk. De heer M. G. Warffemius, voorzitter van het hoofdbestuur, hield vervolgens een causerie over het onderwerp „Langs de grenzen van het leven". Uitvoerig besprak hij het mysterie van het leven, waarvoor de materialistische opvatting geen oplos sing bracht en de oplossing der gelovigen door de humanisten niet wordt aanvaard. Uitvoerig gging spreker in op de be grippen „instinct" en „rede" als hoogste uitingen van het leven. „Wie meent, dat het leven begint na dit leven, veracht het leven hier op aarde, door het te beschou wen als een doorgangshuis." De humanist ziet de schoonheid en de harmonie in dit leven en kent daarom geen angst voor de dood. Het eeuwige leven is voor de huma nist niet aantrekkelijk, omdat er geen dynamiek in is, maar tóch heeft hij er deel aan, door de eeuwigdurende voortplanting, waarbij slechts het individuele leven sterft. Deze beschouwing van het probleem „leven" is voor de overtuigde humanist bijzonder waardevol. Voor de Nederlandse Protestantenbond hield de heer Joh. Winkler, hoofdredacteur van „Vrij Nederland", Vrijdagavond in ge bouw Brugstraat 15 een lezing met licht beelden over leven en werken van de Deense predikant Kay Munk. Hij schetste deze grote Deense figuur, zowel als predikant, literator en verzet strijder. De voorzitter van de Zandvoortse Kring, de heer A. Elfers, leidde de spreker in en bracht hem in zijn slotwoord dank voor de boeiende causerie. Raadsvergadering De eerstvolgende vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad zal plaats heb ben op Dinsdag 6 November. Een mooi resultaat De afdeling Zandvoort van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren deelt mede, dat de collecte voor de dierenbescherming op 4 October heeft opgebracht een bedrag van 385, Politie-examens In Den Haag behaalden hoofdagent C. de Kruijf en agent H. de Hoop van het Zandvoortse politiecorps het diploma auto- en motortechniek van de politie-technische dienst. „Baby-sitting" via Touring Zandvoort Wegens de vele verzoeken heeft stichting Touring Zandvoort besloten een „kinder oppas-dienst in te stellen. Zodra een vol doende aantal mannelijke zowel als vrou welijke „baby-sitters" zich zullen hebben gemeld, zal men hiermede aanvangen. Men stelt zich voor het tarief vast te stellen op vijftig cent per uur. Doorlichting der bevolking Het comité maakt bekend, dat reeds vele ingezetenen zich hebben gemeld om dienst te doen als huisbezoeker (ster) of als admi nistratieve kracht. Het aantal is echter nog niet voldoende, zodat het comité een be roep doet op alle verenigingen medewer king te verlenen. Op 12 November zullen de huisbezoeken beginnen. Aan de Zandvoortse werkgevers is verzocht, het in dienst zijnde personeel in werktijd te laten doorlichten, omdat de avonduren in de eerste Dlaats voor forensen bestemd zullen zijn. Werknemers niet in Zandvoort woonachtig, doch daar wel werkzaam, zullen geen huisbezoek ontvan gen, doch worden wèl onderzocht. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Theodora Johanna, d. van J. A. de Jong en H. T. Seders; Franciscus, z. van J. van der Ploeg en M. Pol; Eleonora Theodora, d. van E. B. J. Kruller en A. Vos; Johanna Maria Cornelia Petronella, d. van J. W. Zantvoort en M. Schoone. ONDERTROUWD: W. H. Dietz en A. C. Schaan: C. van Roon en M. S. Bos. GEHUWD: H. G. J. Rozenhart en E. van Duivenboden; G. van Duivenboden en C. J. Helling: P. J. Sebregts en J. Zwemmer. OVERLEDEN: M van Capellen. 75 j., m., wonende te Nieuw-Helvoet; D. Hollenberg, 73 j., weduwe van J. van der Werff. ARTSEN- EN APOTIIEKERSDIENST Van hedenmiddag tot Maandagmorgen 8 uur wordt de artsendienst van de doktoren in Bloemendaal-dorp waargenomen door de arts S. B. Drijber, Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. Voor de apotheken voor Overveen, Bloe mendaal en Santpoort-station wordt de Zon dags-, avond- en nachtdienst tot Zaterdag 27 October verzorgd door de Elswoüt-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek, Bloemen- daalsestraatweg 145, Santpoort-station, tele foon K 2560 8249. BURGERLIJKE STAND E. A. v. d. VlisKlimbie, z.; J. M. H. M. Bergé—Zwart z.; P L. Groen—Haagsman, z. ONDERTROUWD: J. J. M. Bakker en M. Ritsema; J. L. Corba en E. Ebskamp; W. A. van Ooijen en A. L. Kramer; J. W. D. van Ake en W. J. Noy; J. van Duin en T. v. d. 1\^3 3S GEHUWD: A. E. de Wilde en W. J. C. Weijntjes; IC. L. Poll en F. J. de Muinck Keizer; P. L. Kooij en A. W. de Kruijs; C. Standaard en A. de Gier. OVERLEDEN: P. J. Koppen, 72 j.; mevr. M. G R. Kuiper-—Kluitenberg 44 j. De Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen nadert haar voltooiing. Binnen kort zal dit nationale monument een waar. dige rustplaats zijn voor hen, die in de be zettingsjaren voor het vaderland gevallen zijn. De aula, die in het oorspronkelijke ontwerp van architect G. H. M. Holt was geprojecteerd, zal er als gevolg van grote bezwaren en te hoge kosten niet komen. Het heeft enige jaren geduurd voordat de plannen voor deze dodenakker een defi. nitieve vorm kregen. Er zijn in die jaren enige verbeteringen aangebracht. Zo is een voetpad aangelegd aan de linkerzijde van de weg. De huidige weg zal nog worden verbeterd en dan speciaal voor automobilisten en wielrijders bestemd zijn. Vóór het bereiken van de begraafplaats komt men aan de „spreekruimte", die trapsgewijs afloopt, aan het eind waarvan een muur achter het spreekgestoelte voor een goede acoustiek zorgt. Deze ruimte is bedoeld als verzamelplaats voor gezelschap pen, waardoor voorkomen wordt dat de rust op de dodenakker zelf, door toespra ken bijvoorbeeld, verstoord wordt. Het terras is vergroot en de destijds in het midden daarvan gelegen opgang werd verplaatst. Een trap met aan weerszijden een hoge muur en daarvoor een hek, vormt de toegang tot de eigenlijke begraafplaats. De oorspronkelijke buitenmuur werd af gebroken en door een betonnen fundering vervangen. De muur aan de Noord-West zijde is tevens aanmerkelijk verhoogd. In de muur aan de zeezijde is een klokkestoel gebouwd, waarin een door de gemeente Bloemendaal in bruikleen afgestane kerk klok zal worden aangebracht. Deze klok is afkomstig van het vroegere Overveense raadhuis. De vlaggemast, die zich vroeger in het midden van de begraafplaats bevond, is vernieuwd en verplaatst naar de muur aan de zeezijde. Van de mogelijkheid om het houten kruis te vervangen door een natuurstenen werd afgezien. Wèl werd het oude kruis door een nieuw houten kruis vervangen. Het zal op 3 November 65 jaar geleden zijn, dat in Bloemendaal een afdeling werd opgericht van het Nederlands Jongelings Verbond (N.J.V.), waarvan de naam na de bevrijding gewijzigd is in Christelijke Jonge Mannen Vereniging (C.J.M.V.). Het is een interkerkelijke vereniging. De plaatselijke afdelingen zijn verenigd in het Landelijk Verbond, dat over enkele jaren het eeuwfeest kan vieren. De stoot tot het oprichten van de afdeling Bloemendaal werd in 1886 gegeven door de predikant ds. Barger. Het karakter is sindsdien wel enorm veranderd, want bepaalde men zich toen uitsluitend tot bijbelstudie en geeste lijke vorming van de leden, in de laatste 15 jaar heeft er een grote wijziging plaats gehad en wordt de lichamelijke en ver standelijke ontwikkeling van de jonge mensen evenmin verwaarloosd. De huidige voorzitter, de heer H. Vis, bekleedt deze functie al ruim 25 jaar. De functie van voorzitter wordt uitgeoefend door een ouder persoon, het bestuur be staat verder uit jonge leden. C.J.M.V. en Jongensclub tellen tezamen bijna 80 leden. Op Zaterdag 3 November wordt een feestavond gegeven in het Jeugd huis aan de Donkerelaan, waar onder meer het C.J.M.V.-muziekgezelschap „Die Rooi- roks" uit IJmuiden zal optreden en de le den zelf een toneelstuk van drie bedrijven van René Bos „En de boer ploegde voort" zullen opvoeren. Deze feestavond wordt op Maandag 5 November herhaald. Zondagavond 4 November wordt er een herdenkingsdienst gehouden in de Neder lands Hervormde' kerk op het Kerkplein, waarin zullen voorgaan dr. J. H. Stelma, N. H. predikant te Bloemendaal en ds. S. Kranenburg, N. H. predikant in Algemene Dienst en lid van het bondsbestuur van de C.J.M.V. Onder voorzitterschap van de heer P. J. Kapteyn hield de Bloemendaalse Reddings brigade Vrijdagavond in hotel Roozendaal te Overveen de najaarsvergadering. Na de bespreking van de resultaten van het zomerseizoen waarbij bleek dat on danks het ongunstige weer de opkomst voor de stranddienst groter was dan het vorige jaar werd besloten dit jaar weer op te leiden voor een of meer diploma's zwemmend redden. Er zal een ploeg wor den getraind, die op door de N.B.R.D. uit geschreven wedstrijden de eer van de Bloe mendaalse brigade hoog zal moeten houden. Iedere Zondagmiddag wordt van 12 tot 1 uur in Stoop's Bad geoefend. In de technische commissie werd de heer B. J. Kuyl tot lid benoemd. Een voorstel tot contributieverhoging werd eveneens aangenomen, doch getracht zal worden meer ingezetenen van het belangrijke werk van de brigade te overtuigen en hun te verzoeken donateur te worden. In gebouw Domi te Overveen heeft me juffrouw N. Posthumus Meijes Vrijdag avond voor de leden van Muzen Forum een causerie gehouden over het Rijksmuseum. Aan het tot stand komen van dit mu seum is volgens spreekster een onverkwik kelijke geschiedenis voorafgegaan. Het duurde ruim 35 jaar voordat de bouw in 1875 aan dr. P. H. J. Kuipers kon worden opgedragen. De opening had plaats in 1883. In het Rijksmuseum vonden tal van kunst schatten na veel omzwervingen een omge ving, waarin zij tot hun recht kwamen. Mejuffrouw Posthumus Meyjes besprak vervolgens enige schilderijen die er te be wonderen zijn. „De meeste mensen willen zo snel mogelijk alle zalen door lopen, het geen verkeerd en vermoeiend is. Beter is het als men zich tot enkele schilderijen be perkt en deze ook werkelijk goed beziet, aldus spreekster. Met enige lichtbeelden verduidelijkte zij haar betoog. RECTIFICATIE. In het verslag van de raadsvergadering van Bloemendaal in ons vorig nummer is meegedeeld, dat de heer M. P. Voute, die ontheffing van de bebouwingsvoorschriften gevraagd had voor de aanbouw van een bergplaats aan zijn woonhuis, bereid zou zijn aan zijn buurman een som van 5000 te betalen, als deze medewerking wilde verlenen om die bouw mogelijk te maken. Dit was niet juist. De buurman heeft zich bereid verklaard geen bezwaar te zullen inbrengen tegen de aanvraag, indien de heer Voüte hem een som van 5000 betaalt Hiertoe is de heer Voüte niet bereid.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 16