Stembusstrijd in alle kalmte CORDUROY 5.1S Jamüet Er zijn eigenlijk 625 kleine verkiezingen H. de Graaft Kinderen kijken u aan ENGELS VERKIEZINGSPANORAMA Voor de Winter Uw „bed" in orde De radio geeft Zaterdag Gemeenteraad vergadert op Belgisch grondgebied fcoï fcüM' Hoogovengas voor Noordholland mil inn iii|i.:;n;„._ Voor militaire productie f 175 millioen EC A-gelden PANDA'S TOCHT NAAR ILLÏRANIA Wereldnieuws J Faillissementsaanvraag Expoge afgewezen VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 Maakloon l j Haarlems MatrassenHuis Moeilijkheden in Baarle-Nassau ROOK-KftTER indien U maar U05C0U rookt. De redtzn waarom steeds meer I rokers opUoSÏOTl over- I qaan:Vol rookqenol Ien toch qeen onaan- qename uitwerking/ i De Postzegel-actie Door het kind - Voor het kind c Bervoets Vriezelaar voor Haarlem: Grote Houtstraat 46 VOOR BLOEMEN DAUDEY I (Van onze correspondent in Londen) Wat iedereen opvalt is de kalmte, waarmede de verkiezingsstrijd in Engeland ditmaal wordt gevoerd. Het gaat hier bij een dergelijke gelegenheid trouwens toch altijd veel rustiger toe dan waar ook. Dit nuchtere volk bezit zelfbeheersing! Het straatbeeld wordt door de verkiezingen nauwelijks beroerd. Kalken kent men hier niet en dave rende verkiezingsplakkaten evenmin. Men bepaalt zich tot kleine biljetten achter het raam of in de voortuinen. Daarop staat meestal slechts een oproep om op de partij- candidaat van het district te stemmen. Want er is niet één verkiezing, doch er zijn 625 kleine verkiezingen, elk met hun typisch locale eigenaardigheden, en sterk beïnvloed door plaatselijke omstandigheden. Zoals men weet zendt, elk kiesdistrict één lid naar het Lagerhuis. Op Churchill kunnen alleen de inwoners van het foren senstadje Woodford stemmen, en op Attlee die van de Londpnse voorstad Waltham- stow. De groten uit alle partijen behoeven zich geen zorgen te maken om er te komen, want zij zijn neergezet op plaatsen, waar zij geen gevaar lopen hun zetel te verliezen. Donkerblauw is de traditionele kleur van het propaganda-materiaal van de con servatieven, geel en zwart dat van Labour, rood is voor de communisten gereserveerd, terwijl de liberalen de voorkeur geven aan groen, de kleur van de hoop. Van massa-vergaderingen houdt de En gelsman niet. De meeste bijeenkomsten zijn klein van omvang in scholen, zaal tjes of op het dorpsplein. Dit heeft het voordeel dat de mensen zich beter op de argumentatie kunnen concentreren, want de kiezers in het land gaan niet over één nacht ijs. Hoor en wederhoor zijn heilig, /eker, er zijn grote blokken kiezers, die automatisch- op hun oude favoriet stem men, maar ook zij luisteren doorgaans naar de anderen. Er is altijd nog een 30 pet., dat zijn keuze niet laat afhangen van een voorop-gezette mening, doch van de feiten, zoals zij op het ogenblik van de verkie zingen liggen. Binnenskamers Dat men zo weinig uiterlijke tekenen dei- verkiezingen bespeurt, zit vooral in het feit, dat zich zoveel binnenskamers af speelt. De stemmen van de kopstukken der partijen klinken immers bijna elke avond door de radio en bovendien komen zij nog bij de kiezers via de televisie op visite. Een klop op de voordeur de mees ten hebben immers nog ouderwetse klop pers en daar staat een der candidaten met een grote verkiezingsrozet op de berst, in eigen persoon op de stoep om de partij bij de bewoners aan te bevelen. Een En gelsman is een individualist en houdt er van zelf zijn opinie te vormen. Omdat hij bovendien een practisch man is heeft hij met theorieën heel weinig op. Van grote beginselen hoon men derhalve maar bit ter weinig dezer dagen. Dit werkt, echter de verwarring in de hand. Veel van hetgeen vroeger de partijen fel verdeelde, is thans gemeengoed. Zo er al belangrijke verschil len bestaan, vallen deze in de politiek voor een belangrijk deel weer weg. De ruimte om te manoeuvreren is in de tegenwoor dige internationale omstandigheden maar heel gering. Hoe groter- de oppositie, hoe geringer de armslag van de regering, welke die ook is. De moeilijke economische vraagstukken staan in het centrum en daarom is er zo weinig om werkelijk ..hoera" over te roe pen. Bij Churchill klinkt nog iets na van de oude romantiek als hij herinnert aan ADVERTENTIE Gratis prijsopgaaf aan huis 1 Voor alle voorkomende reparaties. Bijvullen en vernieuwen In één dag retour. Gr. Houtstraat 103 Haarlem. Telefoon 11485 HILVERSUM I, 402 M. 7.00'Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9,00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.33—12,55 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Hoorspel. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurs programma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 16.00 Kamerorkest en soliste. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Piano. 18.40 Re geringsuitzending. 19.00 Filmprogramma. 19.20 Parlementsoverzipht. 19.30 Platen. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken. 20.40 £?eek eens op. heren! 2100 G?varie?rd programma. 21.53 Amusementsmuziek. 22 30 Wij luiden de Zon dag in. Aansluitend: avondgebed en liturgi sche kalender. 23 00 Nieuws 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Philharmonisch orkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.25 Piano. 12,00 Accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Hoorspel. 13.30 Dansmuziek 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Koorzang. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Fanfare-orkest. 15.30 Vragenbeantwoording. 15.45 Platen. 16.15 Sport. 16.30 Platen. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Accordeon. 18.35 Volksdansen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepar tout. 19.40 Causerie. 19.55 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 12.15 Tiroolse muziek 21.45 So cialistisch commentaar. 22.00 Instrumentaal sextet. 22.30 Onder de pannen. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Hawaüanmuziek. 23.30— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M 11.45 Platen. 12 30 Weerberichten 12.34 Klassieke muziek 13.00 Nieuws. 1315, 13.30 en 14.00 Platen. 15.00 Accordeon 15.15 Piano. 15.30 Accordeon. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 1830 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen 19.50 Feuilleton 20 00 Concert. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Platen 22.00 Nieuws. 22 15 Verzoekpro gramma 23 00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.30—24.00 Platen. Engelands glorierijke verleden. Men be wóndert zijn machtig oratorisch talent, maar slechts weinigen ook in zijn eigen partij worden er door gepakt. De eerste Indruk namelijk dat de kiezers weer dezelfde aarzeling ver tonen als vorig jaar, wordt meer en meer bevestigd. Alleen zijn de rollen nu omgekeerd. Naarmate de grote dag nadert, zakken de conservatieven en stijgt Labour in aanhang. Een conser vatieve overwinning met een klein per centage voorsprong wordt algemeen verwacht. Nu er zo weinig liberale candidaten zijn, zullen de liberale stemmen waarschijnlijk gelijkelijk worden verdeeld. De socialisten hopen de Labour-stenimers te mobiliseren, die vorig maal thuis bleven uit protest tegen de loonstop. De conserva tieven liggen volgens de „politieke koorts- opnemers" nog maar weinig voor. Een ver schil van 2*3 percent kan echter in dit grillige kiesstelsel veeris een meerderheid van veertig zetels opleveren Na de misrekening bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen is het vertrouwen in het opinie-onderzoek natuurlijk niet on geschokt gebleven. Attlee volgt Trumans tactiek door intensief het hele land af te reizen en zich tot de kleine man te richten, die hem als een der zijnen erkent. Zijn echtgenote treedt als chauffeuse op. Attlee spreekt zonder pose en zonder opwinding. Churchill is een geheel tegenovergesteld type. Hij is de grote acteur, die zijn rol niet speelt, maar leeft. Verandering gewenst De algemene stemming is dat het land rijp is voor een verandering. Velen geven Labours tekortkomingen toe, maar twijfe len of de conservatieven de goede remedie kunnen verschaffen. Sommige Ameri kaanse waarnemers kwamen reeds tot de conclusie dat ook de conservatieven het land niet zulten afhelpen van de door de socialisten voorgestane strikte productie- beheersing en subsidies. rfw. De ambtswoning van da Br Use mini,tar- dingen m Engeland, hoe pi ecair het er ook ,;.i j, ,n nm» p winfor zal uitzien, noe niet. ziin snaak President bevindt zich in „nr. 10, Downing- street" in Londen. De. stembus zal uitmaken wie na 25 October dit vermaarde adres het deze winter zal uitzien, nog niet zijn spaak gelopen. Engeland is nog steeds vrij van werkloosheid en van ingrijpende arbeids conflicten. De productie blijft stijgen. La bours zwakte is dat het steeds moeilijker voor haar wordt anderen te overtuigen dat dit alles te danken is aan het eigen beleid. Een andere zwakte is dat de socialisten weinig perspectief kunnen bieden omdat hun programma, uitgaande van het prin cipe der gemengde economie, voor het belangrijkste deel voltooid is. De inspiratie ontbreekt. Natuurlijk maakt de onderlinge verdeeldheid over de bewapening het er niet beter op, hoewel daar weer tegenover staat dat Bevan op hoe weinig persoon lijke sympathie hij ook mag rekenen toch invloed uitoefent buiten zijn partij, daar velen het met hem eens zijn dat niet alle kaarten op de bewapening mogen worden gezet. Labour tracht het publiek bang te maken voor de conservatieven door hun verleden zo zwart mogelijk af te schilderen. De conservatieven hebben het gemakke lijker omdat zij geen beroep behoeven te doen op een vervaagde herinnering, maar de nog vers in het geheugen liggende blun ders van de regering kunnen etaleren! zijne zal kunnen noemen. Het gemeentebestuur van het Brabantse plaatsje Baarle Nassau heeft al sinds jaren te kampen mét gebrek aan ruimte. De bur gemeester behandelt de gemeentezaken in een slaapkamertje van een herenhuis. De gemeenteraad hield zijn vergaderingen in een patronaatsgebouw. Thans zullen deze worden gehouden op Belgisch grondgebied in de gemeente Baarle-Hertog. Het gemeentehuis van Baarle-Nassau is bij de bevrijding verwoest. De plannen voor een nieuw raadhuis liggen gereed, maar kunnen niet tot uitvoering komen omdat de gemeente geen geld kan lenen tegen 4 rente. Dat een Nederlandse gemeenteraad op Belgisch gebied vergadert is niet in strijd met de Gemeentewet. Deze schrijft niet voor, waar een gemeentéraad vergade ren moet. In de Pyisteeg te Amsterdam, waar men bezig is mét. de verbouwing van een hotel, is een voorbijganger door eeri vallend stuk steen getroffen. Hij was vrijwel terstond dood. ADVERTENTIE ADVERTENTIE -4 \£k Het opschrift van dit artikel is een variant op de titel van het bekende boek: „Dieren kijken u aan". Kinderen kijken u aan. Nóg dringender, nóg vragender, nóg hoopvoller dan dieren dit ooit kunnen doen. Schoolkinderen trekken er dus de vol gende week op uit om postzegels en prent briefkaarten te verkopen ten bate van het zieke, het misdeelde en het bedreigde kind. Verleden jaar was het resultaat dezer actie 800.000 gulden. Nu wordt gehoopt dat het millioen wordt vol gemaakt. Omge slagen over 10 millioen Nederlanders is dit slechts een dubbeltje per hoofd. Een bereikbaar, een zelfs te overtreffen ideaal. Maar laat nu niemand denken dat hij zijn plicht gedaan heeft als hij enkele ze gels en enkele kaarten koopt. De ervaring is immers dat slechts een deel van de mensen zo'n inzameling, al is die nog zo sympathiek, steunt. Daarom moet ieder die inziet dat hij zich niet afzijdig mag houden méér doen. Het ook goed maken voor zijn buurman, die de kinderen weg stuurt zonder iets gekocht te hebben. Hij moet zich daarom niet afvragen: „niet hoe weinig kan ik mij er van af maken?", maar: „hoeveel kan ik geven?" Geven voor zo'n doel moet iets van een offer zijn. Om het te doen, goed te doen, moet men zich des noods iets willen ontzeggen. We geven soms zoveel uit voor genot, dat een beper king voor één keer geen schade zal doen! Als dan in de komende week bij u aan huis gebeld wordt en een kind vraagt u zegels of (en) kaarten te kopen, denk dan aan die 100.000 kinderen die in inrichtin gen verpleegd worden en voor wier ver pleging en genezing het geld bestemd is. Dat dit geld goed besteed wordt, is ge bleken uit het artikel in ons vorig num mer, waarin wij verslag gaven van een tocht die elk jaar door liet Comité voor de Kinderpostzegels georganiseerd was, langs inrichtingen die in de opbrengst der inza meling delen. Kinderen kijken u aan Aldoor doemt het beeld voor mij op van de talloze kinderen die ik op deze excur sies zag. Blinden, doofstommen, verlam den, idioten, imbecielen, debielen, zieken, zwakkenLichamelijk en geestelijk gebrekkigen in een schier eindeloze va riatie. En dan de kinderen die schijnbaar normaal zijn, maar die in de vrije maat schappij dreigden af te zakken naar ver wildering en die veel moeten leren en af leren en bovendien zich zelf moeten over winnen om later buiten de gevangenis of het krankzinnigengesticht te blijven. Die kinderen roepen, smeken: helpt ons! Wordt dan ook geroerd door het feit, dat ADVERTENTIE het lichamelijk en geestelijk gezonde kind bij u komt om uw gaven te vragen voor het ongelukkige, het bedreigde kind. In veel is Nederland verbrokkeld, maar hier is het nu eens een actie die geen grenzen kent. Alle scholen werken mee en het geld komt ten goede aan alle in richtingen. Godsdienst of politiek trekt hier geen scheidingslijnen. Mede van u, lezer, hangt het af of het zwakke kind kans krijgt om weer gezond te worden, de lichamelijk gebrekkigen genezen, of althans leren zich door het le ven te slaan zonder het gevoel van min derwaardigheid te kennen, de verwaar loosden een opvoeding krijgen die hen kan doen opgroeien tot bruikbare leden der samenleving. De stakkers, die helaas niet te helpen zijn, in zo'n vriendelijke omge ving gebracht worden, dat zij verzoend worden met het leven dat zulke zware offers eist. Indien iemand daarvan onder de indruk, komt, worden de jongens en de meisjes die aanbellen blij gemaakt met een flinke be stelling. Ook die kinderogen kijken ons aan. Zij mogen niet teleurgesteld worden. Zij ver trouwen op u. Zij geven hun vrije uren, gij moet uw geld geven! En als gij dan later uw eigen kinderen, of uw kleinkinderen ziet, die onder zoveel beter, gelukkiger omstandigheden verke ren, dhn zal een gevoel van voldoening over u komen, dat u meegewerkt hebt ook iets te doen veel kinderleed te verzachten. C. J. VAN T. Het primaire doel van de IJmuidense Hoogovens, de levering van ijzer en staal, is in de loop van de ruim vijfentwintig jaren, gedurende welke dit bedrijf zich aan het Noordzeekanaal een internationale positie heeft verworven, verwezenlijkt zelfs meer dan dat. Maar bovendien is het industriecomplex een onschatbare produ cent geworden van diverse bijproducten, waarvan alleen al het huishoudgas, dat over een groot aantal Noordhollandse ge meenten wordt gedistribueerd, een onmis bare plaats in de gemeenschapshuishou ding is gaan innemen. Dit product van de kooksovens heeft zich in de loop der jaren een vooraanstaande positie veroverd bij tal van gemeenten, die niet langer een zelf-producerende gasfabriek hoefden aan te houden en met de gemeente Veisen vooraan het aantal der afnemende ge meenten is sinds Juli 1925 gestegen tot acht, waar de kop van Noordholland met plaatsen als Alkmaar, Hoorn en Den Hel der zeer onlangs is bijgekomen. Reeds eerder hebben wij in dit blad ge wezen op een onaangename consequentie van deze gasleverantie aan de gemeen ten, welke veroorzaakt wordt door de grote pieken in gasgébruik gedurende de wintermaanden en een aanzienlijke daling van dit gebruik in de zomer. De kooks ovens echter zijn berekend op een con stante productie, zodat zij te allen tijde rekening moeten houden met het hoogste punt in de behoefte. In deze moeilijkheid kan enigszins voorzien worden, doordat er diverse gemeenten zijn, die ten dele zelf gas produceren en die dus bij grote be hoefte „bij kunnen springen", hetzij met de bestaande gasfabriek of met de zoge naamde „watergastoestellen. Een andere mogelijkheid, om de pieken te drukken is een hogere prijs voor het gas, dat deze uitschieters veroorzaakt: het gas voor ver warming. Inmiddels is vorig jaar het rapport van de commissie-Iterson verschenen, een com missie, welke door de regering is ingesteld ter bestudering van de centralisatie van de gasvoorzieing. In dit rapport stelt de commissie voor, de Nederlandse bevolking met behulp van een klein aantal grote kooksfabrieken en enkele andere gasfabrie ken van gas te voorzien en alle andere gasfabrieken te slqiten. De ontwikkeling op de internationale kolen- en kooksmarkt heeft echter sindsdien geleerd, dat deze concentratie zich enigszins geleidelijker zal moeten voltrekken en misschien ook niet zo ver moet gaan, als de commissie-Iter- ADVERTENTIE Ze juist ©ntvangen: Originele Engelse Import in 10 mode- tinten. Let op de vaste kwaliteit BARTELJORI3STR. 27, b/d GR. MARKT son concludeerde. Daar komt dan nog bij, dat de investeringsmoeilijkheden de bouw van de voor de concentratie noodzakelijke nieuwe, grote gasfabrieken, voorlopig be lemmeren. Op het bijgaande beeldgrafiek, die wij overnamen uit het personeelstijd- schrift der Hoogovens „Samen" ziet men hoe zich de gaslevering aan de Noordhol landse gemeenten sinds 1925 ontplooide. CASLEVEmNG K.NH.S, AAN GEMEENTEN Iedere figuur steh voor U millioen m>, d.i. ongev«er de hoeveelheid gas die 10.000 qexinnen per jaar gtbruikciv osi.se» i juu-ï» eeyenwue i o«t "x> t<0tn*ew<e BJJ»» mep.LEM i'OCt'J» wo ow! ave? i jtv. •JO «n III "»llll Ml III Mil III III HM Mill Mill Mill Mill Mill I Mill I HUM I Mill I Mill ir Mill Ml Mill Mill Mill Mill I »">MMI Mill Mill IttVOiu I4K9V. *OOBM raseer.'«J De E.C.A.-missie in ons land heeft be kend gemaakt, dat de Amerikaanse rege ring haar goedkeuring heeft gehecht aan het vporstel van de Nederlandse regering tot financiering van de productie van mili taire motorvoertuigen tot een bedrag van 175 millioen gulden uit de tegenwaarde rekening der Marshallgelden. Dit bedrag valt buiten de 6 milliard gulden, welke de Nederlandse regering zich voorstelt in de jaren 1951 tot en met 1954 aan het defensieprogramma te besteden. Deze productie van militaire voertuigen zal moeten voorzien in de behoeften van het Nederlandse leger in de komende jaren. Er zullen twee soorten militaire motor voertuigen worden gekocht van de N.V. Van Doorne Autamobiel- en Aanhang- wagenfabrieken (D.A.F.) te Eindhoven. Het ene is een moderne artillerie-trekker, welke door de „D.A.F." werd ontworpen. Het andere is een 3A tons vrachtauto voor het vervoer van wapens. De Marshallgelden zullen worden ge bruikt teneinde de D.A.F. te voorzien van Amerikaanse motoren. Brenstefwef 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 14. „Zo gaat het toch maar fijn!", dacht Panda. Hij zat rechtop in de koets, met op zijn knieën de doos waarin zich het Keizerlijk Erekruis met de Rambam-Robijn bevond. Hier zit ik nu in mijn eigen koets, gemend door mijn eigen bediende! Zeker en veilig! Zo moet het gaan, wan neer men uit is op een zo gewichtige zen ding als ik nu heb!" Maar helaas hij was niet zo veilig als hij dacht! Joris Goed- bloed, die een poosje stil achterop was blijven hangen, zag zijn kans schoon nu de koets ver buiten de stad. was gekomen en. zich langs eenzame wegen bewoog. Nie mand was er oni hem 'tegen té houden toen hij zacht over het dak van de koets sloop, naar de nlets-vermoedendé Jollie- pop toe, die in voorbeeldige plichtsbe trachting zat te mennenen niemand hield, hem dan ook inderdaad legen toen hij geheel onverwacht zijn vuist met grote kracht deed dalen op de dophoed van de. trouwe bediende.„Vergeef me het ruw karakter van dit optreden, beste vent!", sprak hij intussen. „De zaak is, dat gij naar mijn smaak niet vaardig genge'g zijt iri het besturen van dit Voertuig, en tpqqr ik de veiligheid van uw meester grotelijks op het oog heb, meen ik thans aan uw on besuisde bezigheid een einde te moeten maken!" „Au! Wat? Wie?", riep Jolliepop, die het niet in Keulen, maar op zijn dop hoed hoorde donderen. En wie het luas die hem aanviel kon hij werkelijk niet zien, want de éne welgemikte slag had zijn hoofddeksel over zijn ogen dóen zakken. Denkbeeldig. 23 schrijvers en illustratoren hebben een denkbeeldige oorlog van drie jaar niet de Sovjet-Unie beschre- ven in het Donderdag verschenen num- mer van het populaire Amerikaanse tijdschrift „Colliers". De bedoeling van de uitbeelding van een atoomoorlog jj volgens het tijdschrift „een beroep te doen op het gezond verstand en het be. grip tussen Oost en West eer het te laat is. De fictieve oorlog is door Ruseland op 10 Mei 1952 begonnen. In 1955 heejr Rusland de oorlog verloren, doch dj V.S. en de rest van de wereld hebben ontzaglijke verliezen geleden. Het con. flict ontbrandde door een Russisch, geïnspireerde poging om maarschalk Tito te vermoorden. Volksdemocratie. Het Oostenrijkse minis, terie van Binnenlandse Zaken heeft be. kend gemaakt, dat enige dagen geleden twee Hongaren (van een groep van zeven) die trachtten de Oostenrijks. Hongaarse grens te overschrijden, het 49ste en 50ste slachtoffer zijn geworden van de „doden-muur" aan de Hongaar, se zijde van de grens. Het waren Victor Molnar en zijn echtgenote uit Wandorf in Hongarije, aldus het ministerie. Zij kwamen om het leven toen één van hen op een verborgen mijn trapte. Op zoek. Een van de vliegtuigen, die zoeken naar de elf leden van de bemanning van het sedert Maandag vermiste Ame- rikaanse transportvliegtuig heeft ten Zuiden van Newfoundland drie licht- fakkels waargenomen. De eerste fakkel, die tien minuten brandde, werd waar genomen op ongeveer 100 km ten Zuid. Westen van het eilandje St. Pierre. Kort daarna werden twee fakkels gezien on- geveer 35 km meer naar het Zuid-Wej. ten. Onmiddellijk zijn twee amphibie. vliegtuigen naar dit punt gezonden. De luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat door de straffe wind de reddingsvlotten zeer snel drijven. Bovendien is het niet bekend, of de amphibievliegtuigen op zee zullen kunnen landen. Censuur. Meer dan honderd schoolkinde ren, die 45 schoolkranten in Denemar- ken vertegenwoordigen, hebben dezer dagen een groot congres gehouden in Kopenhagen. Het belangrijkste punt van de agenda was een eis voor afschaf, fing van censuur". De gedelegeerden verklaarden, dat de meeste schoolkran ten gecensureerd worden door de lera- ren eer ze gedrukt worden. De jonge redacteuren brachten met klem naar voren, dat deze censuur op hun bladen een onrechtvaardige daad is, daar zij zichzelf volkomen competent achten de perswetten te eerbiedigen op dezelfde wijze als dit wordt gedaan door de grote dagbladen. Rantsoenering. Het broodrantsoen voor de Hongaarse mijnwerkers en arbeiders in de zware industrie wordt met 100 gram per dag verhoogd, waarmede het op res pectievelijk 650 en 550 gram per dag wordt gebracht. Voor de overige arbei ders wordt het rantsoen met 50 gram verhpogd tot 400 gram per dag. Alle niet-arbeiders moeten zich op de „vrije markt" van het nodige vpprzien. Het vetrantsoen vervalt en wordt door olie vervangen. Koerswijziging. Senator Robert Taft, die zich bereid heeft verklaard een even tuele candidatuur der Amerikaanse re publikeinse partij voor de in 1952 te houden presidentsverkiezingen te aan vaarden, heeft de eis gesteld dat de re- publikeinse partij een ander standpunt op het gebied der buitenlandse politiek zal innemen en wel een, dat meer in de richting van de door de democratische partij voorgestane beginselen zou gaan. Dit zou inhouden dat de partij verder van het door generaal MacArthur in genomen standpunt zou komen te staan. Paniek. In een trein buiten Bombay is pa niek ontstaan, doordat iemand aan de noodrem trok. Honderden passagiers dachten, dat er brand was uitgebroken en sprongen uit de trein. Acht personen kwamen om het leven en velen werden gewond, doordat juist een trein uit de andere richting passeerde. Schade. Volgens de Britse luchtmaarschalk Lord Trenchard is het niet waarschijn lijk, dat we de luchtaanvallen van dui zend bommenwerpers nog eens zullen beleven. Lord Trenchard is deze mening toegedaan op grond van het feit dat de verwoestende lading, die de moderne bommenwerper kan meevoeren, zo groot is, dat een bommenwerper van heden evenveel schade kan veroorzaken als tweehonderd vroeger. Critiek. Dr. Thomas Dehler, de West-Duitse minister van Justitie, heeft gistèfen nogmaals de West-Duitse vakverenigin gen gecritiseerd wegens deelneming aan de politiek, „waardoor het mecha nisme van de democratie uiteindelijk zal worden vernietigd". Dehler hield voor de radio-München een redevoe* ring, die milder van toon was, dan die welke hij Dinsdag had willen uitspre ken, maar die hij op last van bondskan selier Adenauer moest intrekken. Vertrouwen. Na een bewogen debat heb ben de afgevaardigden naar het jaar congres van het Amerikaanse Legioen (oud-strijdersvereniging) een resoluti» aangenomen, waarin het ontslag, van de prominente figuren van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlands» Zaken wordt geëist, teneinde „het ver trouwen in de buitenlandse politiek van de Amerikaanse regering te herstellen". Tegen. Een Senaats-subcommissie van bui tenlandse zaken heeft zich Donderdag uitgesproken tegen de bekrachtiging van de benoeming van Philip Jessup als afgevaardigde van de Verenigde Staten op de aanstaande algemene vergadering van de UNO. De subcommissie heeft daarentegen president Trumans keus» van de negen andere afgevaardigden, onder wie mevr. Eleanor Roosevelt, goedgekeurd. De Haagse rechtbank heeft de aanvrage van het faillissement van de Nederland Vereniging van Ex-politieke Gevangenen "üt. de bezettingstijd, ingediend door mr. B- M. Haase te Amsterdam namens enig» Hilversutaèe zakenlieden afgewezen. Mr. G. Ch. Aalcjers uit' Dordrecht, op tredende voor Expoge, ontleende de vord»' ring eri wees er op, dat de landelijke ver eniging niets te maken heeft gehad met leveranties aan het in 1947 in Hilversum gehouden zomerkamp. De vereniging was toen nog niet koninklijk goedgekeurd en derhalve waren afdelingsbestuurders hoof delijk aansprakelijk

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2