Reserve van Gemeentefonds zal worden verdeeld Minister Van den Brink dringt aan op samenwerking LEKASIN Kosmische indringers in de dampkring M. DOÜWMA EN ZOON Testament dat oplossing moest geven is niet in Parijs Tegen de wens van minister Lieftinck nam de Kamer een amendement-Hofstra met algemene stemmen aan Vlees niet goedkoper dit najaar Cotray Jackets 'Hoe is het ontstaand RR Een Eeuw Celeden 8 TWEEDE KAMER Agenda voor Haarlem Verzending van zeepost Onovertroffen ALTIJD WELKOM VERBOND VAN WERKGEVERS Naundorff-mysterie leeft voort Bedrog in echtscheidings proces SAMEN VIT, SAMEN.... ORANJEBOOM BIER! Dit woord: KLABAK Uitgaan in Haarlem VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 ADVERTENTIE (Vcm onze parlementaire redacteur) Pensioen-regeling De replieken over het wetsontwerp in- wke de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten leverden niets nieuws op. Vermeld zij slechts, dat mr. Oud (V.V.D.) het onjuist noemde van minister Lieftinck te zijn opgetreden als de boeman in schrik wekkende verhaaltjes door het te doen voorkomen alsof een meerderheid in de Kamer wensen zou hebben voorgedragen, die 570 millioen meer zouden kosten, waar na dan de bewindsman het volstrekt aan vaardbare hiervan had onderstreept. Nie mand was echter met wensen, die een der gelijke som zouden vergen, voor de dag ge komen. Minister Lieftinck antwoordde, dat hij zich reeds tegen een tiende deel van het door hem vertoonde „spookbeeld" had verzet. Bij verhoging van de 10,3 van de aan het gemeentefonds ten goede ko mende belastingopbrengst op 11,2 amendement-Beernink) zou dat al 41% millioen meer gaan kosten en met een an der amendement er bij komt men terstond op een bedrag van zeker 57 millioen. Voorts zette de minister nog eens uiteen waarom het monetair gevaarlijk zou zijn de re serve van 280 millioen uit het Gemeente fonds aan de gemeenten uit te keren. Hij was verheugd dat mr. Algera (A.R.) zijn desbetreffend amendement bleek te willen laten varen. Hij kon thans met stelligheid mededelen, dat de gemeenten de reeds als mogelijk aangekondigde na-uitkeringen wegens de Ondernemingsbelasting over 1948 en 1949 van 5% in 1951 zullen ont vangen. De voorstellen om meer dan 10,3 van de belastingopbrengst aan het Ge meentefonds uit te keren, wees de mi nister namens de regering onvoorwaar delijk af in de eerste plaats was dit, naar hij voor rekende, niet nodig, maar bovendien zou het gevolg van zulk een bepaling zijn, dat er dan een lager bedrag uit de middelen voor het rijk beschikbaar zou blijven en tekorten op de begroting zouden ontstaan. Dit zou alleen voorkomen kunnen worden door leningen of door toenemende geld- schepping. Tegemoetkoming aan gemeenten Als kleine tegemoetkoming bleek de mi nister bereid de gemeenten drie maanden meer van de Ondernemingsbelasting te doen genieten dan in het wetsontwerp was voorgesteld. Aan het slot van zijn dupliek kwam hij nog met een andere wijziging. Voorts zou hij aan het ontwerp nog een bepaling toevoegen waardoor gemeenten rentedragende kasgeldleningen zullen' kun nen krijgen uit de reserve van het ge meentefonds, althans voor zover zulks naar het oordeel van de ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken uit monetair oogpunt geen bezwaar ontmoet. Bovendien zal over dat deel van de reserve, dat niet aan de gemeenten wordt uitgeleend, ten laste van de rijksbegroting een nader vast te stellen rente worden vergoed. Een wijzigingsvoor9tel-Algera om de zogenaamde kortingsregeling te doen ver dwijnen, wilde de minister wel overnemen. Deze afgevaardigde wilde voorts de in re serve gebleven uitkeringen over 1948, 1949 en 1950 laten bijschrijven als tegoed op een daartoe voor iedere gemeente afzonder lijk te openen rekening-courant. Een amen dement-Hofstra (Arb.) beoogde dergelijke uitkeringen op een met ingang van 1 Ja nuari 1951 rentedragende geblokkeerde rekening te laten boeken. Nadat mr. Oud (V.V.D.mr. Beer- nink (C.H.) en de heer Wagenaar (Comm.) zich voor de gedachte, ten grond slag liggend aan beide amendementen, hadden uitgesproken, hield minister Lief tinck vol, dat het de voorkeur verdiende om de collectiviteit van de reserve thans niet aan te tasten, het gehoor voorspiege lende dat het wellicht in de toekomst, als de omstandigheden zulks zouden toelaten, tot individualisering van de reserve zou kunnen komen. Intussen verklaarde minister Lieftinck zich nog bereid om. als de Kamer niet reeds door zijn mondelinge toezegging vol doende bevredigd was, door een nadere wijziging te laten uitkomen, dat de uit keringen uit de reserve te zijner tijd zullen geschieden volgens de maatstaven, die dan zullen gelden. Hier tegenover bleef de heer H o f s t r a bepleiten thans dit saldo te verdelen, ten minste voor zover het monetair evenwicht daardoor niet in gevaar zou komen. Gaarne zou hij echter nog willen vernemen of de regering, mocht zijn amendement worden ADVERTENTIE Deze redactrice van een damesblad weet er alles van, Alkalivrij betekent vooral niet.: Geschikt voor alles en nog wat. Veilig wast U indien U speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij vóór wol is Echfalon en cpeciaal alkalivrij voor zijde is Vivalon. VRIJDAG 19 OCTOBER City: „Een slechte vrouw", 18 j., 7 en 9.15 Ul,r. Spaarne: „King Kong", 14 j.; Frans Hals: "Het gouden kroningsfestijn", alle leeft., 'en 9.15 uur, Rembrandt: „Schipper naast Cod", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Gevleu gelde kruisvaarders", 14 j., 8 uur. Luxor: ..Cocaïne" 18 j„ 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 20 OCTOBER S i adsschouwburg: „Leocadia" (Neder landse Comedie), 8 uur. Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 "ur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Hijdag). aangenomen, voornemens is voorshands geen enkele uitdeling te doen, gebruik ma kend van de bepaling dat de blokkering „uitsluitend op machtiging en onder door hen te stellen voorwaarden" van dé mi nisters zal plaats vinden. Na verwerping van het amendement- Algera met 47-32 stemmen (tegen K.V.P. en P.v.d.A.) nam de Kamer het 78-0, dus met algemene stemmen het wijzigings- voorstel-Hofstra aan, wat dus in schijn wel een kleine tegenslag voor minister Lief tinck betekende. In wezen echter was er niets van zo heel veel betekenis gebeurd, doordat de minister zich, door zich los te maken van de toelichting van de heer Hofstra, volkomen vrijheid heeft voorbe houden. Een amendement-Oud dat principieel een scherpere omlijning van het collectief be lastinggebied der gemeenten in de wet vastlegde ging er met 39-36 stemmen door. Nadat minister Lieftinck het amende ment-Beernink (C.H.) om 11,2 van de belastingopbrengst in het Gemeentefonds te storten in plaats van 10,3 onaan nemelijk had genoemd, verwierp de Kamer dit wijzigingsvoorstel met 44-27 stemmen. Met de P.v.d.A. en de K.V.P. stemden drie Christelijk-Historischen tegen. Het eind van het lied is geweest, dat de Kamer het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aannam. Pensioenen- en Spaarfondsenwet De avondvergadering was' gewijd aan het voorstel inzake een Pensioenen- en Spaarfondsenwet. Zij komt neer op een publiek-rechtelijke regeling, waarbij de werkgevers die voor hun personeel een pensioen, of spaarvoorziening willen tot stand brengen of handhaven zich aan nor- Ofschoon ieder najaar door ruimere aan voer van runderen op de slachtveemark- ten de vleesprijzen dalen, zal dit thans niet het geval zijn. Het Bedrijfschap voor Vee en Vlees wil een binnenlandse vleesreserve vormen, om eventuele vleestekorten in het voorjaar 1952 op te vangen. Bovendien liggen de prijzen der slachtvarkens nog belangrijk boven de van regeringswege vastgestelde richtprijzen, waardoor de vraag naar rundvlees sterk is toegenomen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië: m.s. Oranje (23 October); naar Nieuw Guinea m.s. Talisse (15 November); naar de Nederlandse Antillen m.s. Oranjestad (30 October); naar Suriname m.s. Aga memnon (23 October); naar Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (20 October); naar Canada m.s. Black Turn (22 October) en s.s. Veendam (24 October). men gebonden zien. Zowel voor bedrijfs pensioenfondsen, ondernemingspensioen fondsen (op enige duizenden te schatten) als ondernemingsspaarfondsen bevat het ontwerp regelingen. Met name voor wat de ondernemingspensioenfondsen aangaat hoopt men door de wettelijke regeling te leurstellingen in de gewekte verwachtingen te kunnen voorkomen. De voorgestelde regeling ten aanzien van de bedrijfspen sioenfondsen heeft tevens een ordenend karakter. Na een gedachtenwisseling, waarbij staatssecretaris Van Rhijn het re geringsvoorstel verdedigde, ging het na het middernachtelijk uur onder de voor zittershamer door. Tot Dinsdag 30 October zijn er geen openbare vergaderingen. Dan komt het plan-Schuman in behandeling en op 6 No vember zullen de algemene politieke be schouwingen beginnen. Een week later komt het wetsontwerp inzake toezicht op het credietwezen aan de orde. ADVERTENTIE is de pittige smaak, het fijne aroma van Drosie's Ve rpl e eg sie r Cacao. In cartons van ''io, 'li, 'li en 1 kg. Steeds verkrijgbaar en... Te Groningen is Donderdag de 51ste al gemene vergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers door de voorzit ter, de heer J. Twijnstra, geopend. De heer Twijnstra bracht in zijn ope ningswoord hulde aan wijlen dr. A. F. Phi lips voor zijn voortreffelijk pionierswerk in de industrie. Hij besprak voorts enige actuele proble men en betreurde het dat de regering, die was voorgegaan bij de liberalisatie van de internationale handel, van die weg is moe ten terugkeren. Bovenal teleurstellend achtte hij de gang van zaken ten aanzien van de Benelux. Plet liquiditeitsprobleem noemde hij een der ernstigste gevaren voor de industrie op dit ogenblik. Met in stemming had hij kennis genomen van de regeringsnota over de verhoging der pro ductiviteit. Echter, noch voor de onderne mer noch voor de arbeider werkt deze mededeling van de minister dat in de ko mende jaren de productiviteit met 8 moet worden verhoogd ook maar eniger mate als een directe prikkel om zijn schou ders te zetten onder deze doelstelling. Men kan er zich daarom slechts in verheugen, wanneer de nota getuigt van het besef, dat. om deze theoretische doelstelling te ver wezenlijken practische omstandigheden moeten worden geschapen, waardoor alle werkers in het productieproces worden aangespoord het uiterste te presteren. Tenslotte zeide de heer Twijnstra niet het pessimisme te delen van zovelen, die bezorgd zijn voor de economische toekomst van ons vaderland, omdat hij vertrouwen heeft in de eigenschappen van het Neder landse volk, in zijn ondernemingszin, in zijn arbeidzaamheid, in zijn intelligentie, zijn spaarzaamheid en zijn werkelijkheids zin. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, hield een rede over ondernemerschap en industriali satie. Na een algemene beschouwing over de maatschappelijke functie zei de minis ter onder meer dat zijns inziens de private organisatie van de voortbrenging in de overgrote meerderheid der gevallen het doeltreffendst moet worden geacht. Hier mede wilde hij niet zeggen dat aan dit stel sel geen fouten kleven. En nog minder dat deze fouten n'et moeten worden verbeterd. Maar het is zijns inziens onjuist zich zozeer te storen aan bijkomstige fouten en gebre ken, dat men daardoor de essentiële moge lijkheden die het stelsel biedt en die van groter gewicht zijn uit het oog verliest. Deze opvatting is in overeenstemming met de bestaande practijk in Nederland en de overtuiging van de meerderheid der bevol king. Deze wenst handhaving van de voort brenging, hetgeen inhoudt, dat de concrete beslissingen over de groei van de industrie in de meeste gevallen worden genomen door private economische leiders. De risi co's daarvan worden ook overwegend in de private sfeer gedragen. Dit sluit geenszins uit, dat er gebieden zijn, waar uit een oogpunt van doeltref fendheid het overheidsbedrijf in aanmer king komt. Een verdeling van de ondernemerstaak tussen overheid en particulier betekent niet dat aan de particuliere ondernemer een ongebonden vrijheid zou moeten worden verleend. De overheid kan de industriële expansie, ook wanneer deze grotendeels in handen is van de private ondernemers, niet passief aanzien. Zij moet deze zo nodig beïnvloeden. Gaat de overheid echter op de stoel van de ondernemer zitten, dan aanvaardt zij mede directe verantwoorde lijkheid voor de gevolgen van het onder- nemersbeleid. Di is een verantwoordelijk heid, die zij niet licht op zich mag nemen, ook niet, wanneer deze niet materieel, doch alleen moreel op haar komt te drukken. Ons land, zo besloot de minister, heeft behoefte aan samenwerking bij het aan vatten van grote of riskante projecten, sa menwerking tussen gelijksoortige of el kaar completerende industrieën, samen werking bij het natuurwetenschappelijk en technisch onderzoek, dat onze industrie zo broodnodig heeft om op gelijke voet te komen en te blijven met andere landen. Samenwerking tussen ondernemers en hogere en lagere leidende en uitvoerende arbeiders in bedrijfsorganen, tussen zelf verantwoordelijkheid en gemeenschapsver antwoordelijkheid wordt opgeheven op een wijze waarbij het ondernemerschap ook in de nieuwe maatschappelijke en economi sche verhoudingen zijn historische taak, op creatieve zelfwerkzaamheid gebaseerd, kan vervullen. ADVERTENTIE NU OOK VOOR HEREN de originele gewatteerde voering, wind- en water dicht, kleurecht en krimpvrij. De ideale dracht voor auto, fiets en sport Herenmatcn 45. Luxe model niet bont 70.— Jongensmaten, vanaf 27.50 Gen. Cronjéstraat 42-44 Tel. 15438 Op 26 October wordt de inschrijving opengesteld op de uitgifte van fl.OOO.tJO 4',-i procent obligaties der Vereniging tot Christelijke Verzorging van geestes- en ze nuwzieken te 's Gravenhage. De lening wordt uitgegeven a pari en zal op 1 November 1961 zijn gedelgd. Zij dient om de bouw mogelijk te maken van een paviljoen voor vrouwen op de inrichting „Veldwijk" te Ermelo. ADVERTENTIE (Van onze correspondent te Parijs) Het gezochte testament van de Hertogin van Angoulême, dat misschien uitsluitsel zou kunnen geven over de ware identiteit van Naundorff, wiens graf vorig jaar te Delft werd geopend, bevindt zich niet aan de Quai d'Orsay, aldus verklaarde ons een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Wanneer dus vandaag (Vrijdag) de Nederlandse dichter mr. Louis de Bourbon zich, zoals zijn be doeling was, tot de Franse minister Robert Schuman wil wenden met het verzoek in zijn aanwezigheid het document te openen, dan zal hij worden teleurgesteld en onver- richterzake huiswaarts moeten keren. Eveneens ontkende men pertinent, dat zich ooit op het ministerie het zogenaamde rode dossier zou hebben bevonden, dat volgens sommigen positieve gegevens over het mysterie Naundorff behelzen zou. Men heeft wel bericht, dat deze documenten in 1945 door de Duitsers werden meegevoerd op hun vluchttocht en daarna of wel zijn verbrand of in Russische handen zijn ge vallen. Over deze geruchten kon men ons officieel niets naders mededelen. Wel op perde men echter de veronderstelling, dat het testament mogelijk in het Vaticaan be rustte, doch bij het Pauselijke gezantschap te Parijs bleek men evenmin iets af te weten van een eventuele aanstaande plech tigheid te Rome, waar in dat geval dus vandaag, 100 jaar na het overlijden van de geheimzinnige hertogin, de inhoud van haar testament voor het eerst wereldkun dig zou moeten worden gemaakt. Men heeft ook nog gemeld, dat mr. Louis de Bourbon het voornemen had vandaag van zijn aanspraken op de Franse troon officieel afstand te doen. Men deed ons in dit verband echter opmerken, dat, gesteld dat er ooit van zulke pretenties sprake had kunnen wezen, er van het Huis Bourbon altijd nog een andere afstammeling in le ven is, die in elk geval hogere rechten kan doen gelden dan de vroegere burgemeester van Oss. Dit is namelijk Henri Charles Louis de Bourbon, hertog van Bourgogne, die in Casablanca een zaak in Amerikaanse landbouwwerktuigen drijft. Deze hertog van Bourgogne is gehuwd met een ver familielid van de Engelse ko ning, doch het huwelijk van deze beide thans bejaarde mensen werd nooit met kinderen gezegend. Pas bij zijn dood zou den zijn eventuele rechten overgaan op zijn Nederlands familielid mr. Louis de Bour bon. Het Naundorff-mysterie leeft echter voort of hét ooit opgelost zal worden is een vraag die niemand meer beantwoor den kan. ADVERTENTIE Wij etaleren ZUIVER WOLLEN DEKENS ftf 50 één-persoons I uJ. A COMPLETE WONINGINR1CHTTNO Barteljorlutr. 13-17 -H»»rl«n T«L (3919 Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 45-jarige bediende van een verzekerings maatschappij te Amsterdam tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had op zettelijk het adres van zijn vrouw, van wie hij wilde scheiden, onjuist opgegeven, zo dat zij geen dagvaarding ontving. Het hu welijk werd toen bij verstek van de echt genote ontbonden. De verdachte trad op nieuw in het huwelijk. Zijn eerste vrouw kwam echter na enige tijd tot ontdekking, dat zij buiten haar voorkennis was ge scheiden en tekende verzet aan. Het plan voor het bedrog was uitge gaan van de 32-jarige Amsterdamse be- lastingconsulènt G. L. B. Deze werd ver oordeeld tot IA jaar gevangenisstraf. ADVERTENTIE DE afgelopen nacht en zwermen met vaste, here- het lichtschijnsel op, dat de komende vallen kos- kende banen. Deze heeft soms in helderheid Jupiter mische indringers onze een snelheid van zeventig of Venus evenaart en soms, dampkring binnen. Een uur- kilometer per seconde, en zoals in 1950 een keer voor- tje hemelkijken in de rich- bestaat uit steentjes van kwam, de toeschouwer het ting van het sterrenbeeld enkele tiende millimeters gevoel geeft „dat de maan Orion (dat met de „gordel" dikte. uit de hemel valt". Dit ge- van drie heldere sterren in Net lichtschijnsel is lange val had betrekking op een het midden) levert zeker de tijd een mysterie, geweest, meteoor die hoogstens twin- waarneming van enige val- De verhitting tengevolge tig centimeter middellijn lende sterren op. Men van de wrijving met de had. Maar de lucht blijft noemt deze meteoren daar- lucht is er oorzaak van, zei vaak ook nog enige tijd na om Orioniden: de banen men vroeger. Maar het het passeren in beroering die zij aan de hemel be- bloeien van zo'n nietig stuk- in dat geval zien wij het schrijven schieten als het ie steen kan onmogelijk op lichtspoor nog enige tijd ware straalsgewijs uit een han9en, terwijl de meteoor punt in de buurt van zeif a\ verdwenen is. Orion's helderste ster. Be- 7^ Verdwenen in de meest telgeuze. Dit punt heet in *■*- l-AUiJtzfl complete betekenis, want de sterrenkunde de „ra- rjooOOOOOOOOOOOCOOO eenmaal binnen onze damp- diant der meteoren. In kring en dat is wel een werkelijkheid zijn hun ba- honderd kilometer afstand 9evolg van de wrijving met nen echter evenwijdig: dat of meer zichtbaar zijn de lucht wordt zo'n val- zij, naar achteren verlengd, want de ivrijving ontstaat lende ster zo verhit, dat hij elkaar in één punt ontmoe- zodra de meieoor onze 100 korte tijd totaal ver ten berust op hetzelfde op- km. dikke dampkring bin- dampt. Er zijn maar enkele tische bedrog als de schijn- nentreedt. Tegenwoordig gevallen bekend van meteo- bare ontmoeting van twee wordt het heldere licht als ren die, dank zij hun enor- spoorrails aan de horizon, volgt verklaard: de meteoor me afmetingen, werkelijk Niet van elke meteoor is heeft bij het binnendringen het aardoppervlak hebben de verschijningstijd te voor- van de aardatmosfeer zo'n bereikt (Arizona, Siberië), spellen: de Orioniden vor- enorme snelheid dat hij de Ne rest sneuvelt tot ons ge- men echter een zwerm die luchtdeeltjes bombardeert. l\'k, dank zij die betrekke- de aardbaan snijdt op het Moleculen lucht worden in tijk dunne schil van ontast- punt dat de aarde in deze stukken geslagen en dit bare en onzichtbare lucht, tijd van October bereikt, proces te vergelijken die onze bol omgeeft. Er zijn diverse van zulke met atoomsplitsing levert G. v. W. i J Iedere stad kent speciale woorden ter aanduiding van de handhaver der open bare orde. In mijn geboorteplaats spra ken wij van. tuut (om 't politiefluitje?), van piek (om de helm met een herin nering aan de Pruisische Pickelhaube?) en van: onker, dat ik in het geheel niet kan thuisbrengen. Klabak is meer alge meen. Verwantschap met kolbak, de hoge pelsmuts van huzaren en Gele Rijders is weinig waarschijnlijk, omdat politie-agenten zulke hoofddeksels niet gedragen hebben. Nu kan men het eer ste deel in verband brengen met woor den die: jager of: hond betekenen en het tweede deel zou dan een achter voegsel zijn dat een onvriendelijke be tekenis heeft, zoals ook in de eigennaam Polak het geval is. Het geheel zou dan kunnen worden weergegeven met: die beroerde vent die met honden te maken heeft of: die hond van een vent. Of moet men denken aan het Nederduitse dialectische werkwoord klafakken: un- i geschickt trottieren? VX TONEEL EN CABARET Zaterdag 20 October, Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Comedie vertoont het blij spel „Leocadia" van Jean Anouilh met muziek van Poulenc en décors van Doeve. In de hoofdrollen: Mary Dresselhuys, Lous Hensen, Guus Oster en Henk Rigters. Regie van Johan de Meester. Zondag 21 October, Concertgebouw, 8 uur: „Baron Kneut" met de komiek Siem Nieu- wenhuyzen. Zondag 21 October, Stadsschouwburg, 8 uur: „Leocadia" (zie Zaterdag). Maandag 22 October, Stadsschouwburg, 8 uur: Abonnementsvoorstelling van „Anna Lucasta" van Philip Yordan door Comedia onder regie van Joan Remmelts met Rie Gilhuys in de titelrol. Woensdag 24 October, Stadsschouwburg, 8 uur: Cabaret Wim Sonneveld voor de Ne derlandse vereniging van huisvrouwen. Ook Donderdag. Vrijdag 26 October, Stadsschouwburg, 8 uur: „Othello" van Shakespeare door het Rot terdams Toneel met Ko van Dijk in de titelrol en regisseur Trits van Dijk als Jago. Verder: Andrea Domburg, Ellen de Thouars. Richard Flink en vele anderen. MUZIEK Maandag 22 October. Concertgebouw, 8 uur: Paedagogisch concert voor de Raad van Overleg door de H.O.V. onder directie van Toon Verhey. Programma. Pianoconcert van Robert Schumann (met Sas Bunge als solist), tweede Arlésiennesuite van Bi- zet en „Akademische Festouverture" van Brahms. Wouter Paap geeft mondelinge toelichtingen. Maandag 22 October, Frans Halsmuseum, 8 uur: Onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars treden op: Loukie Bouwman (piano) en C. Bohlen (klarinet). Medewerking verleent de pianist Jo Dus- seldorf, Woensdag 24 October, Concertgebouw: Op voering van „De barbier van Sevilla" van Rossini door de Compagnia d' Opera Italiana met Magda Piccarola als Rosine en Gino Belloni als de muziekleraar. Diri gent is Gino Barsanti. Donderdag 25 October, Grote Kerk, 3 uur: Orgelbespeling door George Robert. Vrijdag 26 October, Concertgebouw, 8 uur: H O. V.-concert onder leiding van Toon Verhey. Op het nrogramma staan onder meer het Vijfde Pianoconcert van Saint— Saëns (soliste: Henriëtte Faure en de Tweede Symphonie van Beethoven. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Overzichtstentoonstel ling van schilderijen, tekeningen en hout sneden van Dirk Nijland onder auspiciën van de Haarlemse sociëteit Teisterbant (van 20 October tot 11 November, dage lijks van 10—4, Zondags van 1—4 uur). Het Huis van Looy: Naiaarstentoonstelling van het genootschap „Kunst zij ons doel" (tot 4 November, dagelijks van 105, Zon dags van 2—5 uur). Kunsthandel Leffelaar: Schilderijen en goua ches van Hans Mulder (Grote Markt, dagelijks van 105 uur). Vishal. Grote Markt: Ponoententoonstelling „Dolly-Town" van de Bond zonder naam (tot 21 October). Doopsgezinde Gemeentezaal: Historische diorama's van dr. ,IT. L. G. Wieringa (tot 28 October). Magazijn Boskamp, Ovcrveen: Decoratieve figuren en gebruiksvoorwerpen door Pieter van Gelder (van 20 tot 31 October). DIVERSEN Stadsschouwburg, Vrijdag 19 October, 8 uur» mr. Jan Derks spreekt over „Ontmoetingen met grote persoonlijkheden" (vereniging Geloof en Wetenschap). Zaterdag 20 October, Concertgebouw: 's Middags en 's avonds wordt er een distrietsconcours voor accordeonsolisten uit Noordholland gehouden (amateurs en pro fessionals). Zaterdag 20 October, CJMV-gebouw, 8 uur: Cabaretavond door „De Melodisten" ten bate van het kleuterhuis Margriet, met bal na. Dinsdag 23 October, Concertgebouw (tuin- zaal) 8.15 uur: Causerie met demonstraties over „De geschiedenis van het ballet" door Cruys Voorbergh (Haarlemse Kunstge meenschap). ADVERTENTIE Pil SSTR FALCON REGENKLEDING Uit de Opregte Haarlemsche Couranl van 18 October 1851 AMSTERDAM. Het Koninklijk Nederlandsch Instituut van Wetenschap pen, Letterkunde en Schoone Kunsten heeft zes maanden geleden aan het Departement van Binnenkindsche Zaken verzocht eenen financiëlen grondslag van f 10.000te mogen ontvangen voor de voortzetting zijner werkzaam heden Daar tot heden geen antwoord op dit verzoek werd ontvangen, heeft het bestuur een adres aan Z.M. den Koning gericht, waarin gezegd wordt: „De leden van het Instituut naderen op dezen oogenblik Uwe Majesteit met het eerbiedig verzoek, dat het Uwer Majesteit behage, eene Instelling op te heffen, die, den naam van Koninklijk dragende en geroepen tot de vervulling van zoo gewigtige pligten, haar bestaan niet kan voortzetten nu het Gouverne ment hare billijke wenschen onverhoord, hare vertooningen onbeantwoord, en zijne toezeggingen onrvervuld laat".

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5