De landbouw moet belangrijk meer produceren Amerikaanse pers vermeldde krachtige Nederlandse houding WELF Vlia „Donetz" Toestand zal anders over enkele jaren hachelijk zijn Een millioen meer voor de Veiligheidsdienst Schrijvers mobiliseren krachten van de vrede Verdere inpoldering van de Braakman Doch Den Haag zegt er niets van te weten Anthraciet diepvries is niet duur! VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MINISTER MANSHOLT: Kamerleden wensen ingelicht te worden Internationale conferentie vredesopbouw Protest tegen uitlatingen van Olmsted Britse employee in Moskou verdwenen Leden der N.R.V. werden ingelicht over Parijs Is vertraging van tunnelbouw te Velsen verantwoord? Haarlemse Kunstgemeenschap draait films in „St. Bavo" Reizen van Prins Bernhard verfilmd „De voetbalsport op de ladder der sporten" Sportprogramma's Ruitersport Courses in Alkmaar Cross van de NHRV Eerste lustrum Spoorweg Schaakclub Haarlem Scheepvaart SPECIAALZAAK JAC. VAN MARIS Huis te koop gevr. N.V. Brandstoffenhandel VERWOERD en Zn illlli „Wanneer het ons niet gelukt binnen twee of drie jaaar tot een belangrijke in tensivering van de landbouw te komen dan zal de toestand hachelijk zijn", aldus de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening de heer S. L. Mansholt, in een rede welke hij op de volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen heeft gehouden. De minister zei, dat verhoging van de productie noodzakelijk is, daar de Neder landse exportpositie moeilijker wordt en het bevolkingsprobleem een zware druk op de Nederlandse welvaartsmogelijkheden zal uitoefenen. We gaan steeds achteruit en dat kan niet zo blijven, aldus de minister. Er kan een oplossing worden gezocht in consumptievermindering en investerings vermindering, maar vooral dit laatste moet met de grootste voorzichtigheid ge schieden, opdat de werkmogelijkheid niet in gevaar wordt gebracht. Wanneer men erin slaagt de productie te verhogen, dan behoeft het welvaartspeil niet te dalen. Voor de landbouw is een belangrijke taak weggelegd, welke hij alleen kan vervullen, wanneer het sociaal-economisch klimaat daar geschikt voor is en wanneer het tech nische peil wordt verbeterd. Er kan nog veel aan grondverbetering gebeuren. De verzilting van de bodem vormt een groot probleem. De vooruitgang in de tuinbouw noemde de minister zeer verheugend. Vooral op het gebied van de fruitteelt pakt men de vraagstukken van de wetenschappelijke kant aan. De bijdrage van particuliere zijde (boeren, bedrijfs- leden en industrie) voor deze initiatieven zijn echter te gering. Men laat het onder zoek aan de regering over. Het t.b.c.-vrij- maken van de veestapel zal direct produc- tieverhogend werken. Mocht dit ideaal niet binnen vijf jaar bereikt worden, dan zou dit een ramp zijn voor onze zuivelexport. De minister drong erop aan meer veevoeder te telen. Er liggen wat dit betreft nog grote Op de rijksbegroting van Binnenlandse Zaken voor 1952 is de post voor de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (B.V.D.) van ƒ2.348.000 tot ƒ3.410.300 verhoogd. Naar uit het Voorlopig Verslag dei- Tweede Kamer over deze begroting blijkt, zouden vele Kamerleden gaarne nader over deze verhoging met ruim een mil lioen gulden worden ingelicht. Deze leden achten de gang van zaken bij de Binnen landse Veiligheidsdienst nog steeds zeer onbevredigend. De symptomen dat deze dienst zonder de nodige deskundigheid en politiek onderscheidingsvermogen werkt, houden aan. Een bij de vorige begrotings behandeling onder zekere., voorwaarden in uitzicht gestelde Kamercommissie voor deze aangelegenheid is nog steeds niet in gesteld. Besteedt deze dienst thans vol doende aandacht aan het rechtse extre misme?, zo vroegen deze leden. Ook andere leden vroegen, waarom de Commissie voor de Binnenlandse Veilig heidsdienst nog niet is ingesteld. De mi nister stond hier verleden jaar niet afwij zend tegenover, mits een dergelijke voor ziening ook de andere Veiligheidsdiensten zou omvatten. Deze leden merkten echter op, dat militaire of maritieme inlichtingen diensten een geheel ander karakter dra gen dan de Binnenlandse Veiligheids dienst. Ruim tachtig schrijvers, voor het groot ste deel leden van de Vereniging van Ne derlandse letterkundigen, hebben een ver klaring opgesteld waarin zij „de gezamen lijke Nederlandse intellectuelen opwekken in het algemeen niets onbeproefd te laten om de krachten van de vrede over de ge- .hele linie te doen zegevieren". Zij dringen er bij alle Nederlandse kunstenaars, van elke godsdienst of denkrichting, ten sterk ste op aan hun „invloed te willen aanwen den om te bevorderen dat de zo noodzake lijke bespreking van de hangende vraag stukken door de vertegenwoordigers der grote mogendheden op het hoogste niveau ten spoedigste zal worden aangevangen". De schrijvers hebben zich bij het op stellen van deze verklaring laten leiden door de overweging dat de voortdurende oorlogsdreiging een verlammende uitwer king heeft op alle culturele uitingen en inspanningen. Zij zijn ervan overtuigd dat „de volken van alle landen bezield zijn door de wil zich vreedzaam met elkander te verstaan en 'n oplossing van de wereldpro blemen door middel van geweld schuwen". Voorts zeggen zij verontrust te zijn door „het merkbaar weer op gang brengen van de reeds verslagen gewaande, funeste fas cistische krachten". Van de ondertekenaars noemen wij. Ger- rit Achterberg, Anna Blaman, Gerard den Brabander, Antoon Coolen, A. den Doo laard, Anne van Gogh-Kaulbach, Ed. Hoor- nik, C. J. Kelk, Clare Lennart, G. van Nes- Uilkens, prof. dr. Jan Romein, Henriëtte Roland Holst, Jeanne van Schaik-Willing, A. Viruly, Bert Voeten, Marie van Zegge len en Anne, Hendrik en Theun de Vries. Op 16 November zal het tweede gedeelte van de inpoldering van de Braakman, de zeearm, die Zeeuws Vlaanderen nagenoeg in twee delen scheidt, worden aanbesteed. De eerste fase van het werk is thans in uit voering in de vorm van een drietal uitwa- terings- en spuisluizen. De tweede fase om vat de bouw van de 2 y2 km. lange afsluit dijk. Dit is wel het moeilijkste gedeelte van de hele inpoldering, omdat het hier de af sluiting betreft van een 1500 ha. groot vloedbekken, waar het gemiddelde ver schil* tussen i/j en vloed 4 meter bedraagt. Dezr* inpoldering heeft niet alleen bete kenis als landaanwinningsobject, maar is eók van belang voor de verbeterde afwate ring van de omliggende gronden en voor het tegengaan van verzouting van die gronden. mogelijkheden. Er kan nog heel wat gi*as- land worden gescheurd. Tenslotte ging de minister nog even in op de noodzakelijkheid van een gunstig economisch klimaat voor de landbouw. Als de boer zijn taak op de juiste wijze vol brengt, heeft hij ook recht op een goed be staan. Het economisch klimaat wordt ech ter niet alleen in Nederland bepaald, maar in geheel West-Europa. Een nauwe inter nationale samenwerking is daarom nood zakelijk. Het is daarom verheugend, dat de regering over het algemeen tot een zeer goede overeenstemming is gekomen met de Franse minister van Buitenlandse Han del, de heer Pfimlin, die dezer dagen ons land bezocht. Door internationale samen werking in het belang van de productie verhoging in de landbouw, zou, zo besloot de minister, het ideaal van een vrije wereld worden gediend. Van 23 tot 27 October wordt te Zagreb (Joegoslavië) een „Internationale Confe rentie Vredesopbouw" (de in het Frans gestelde uitnodiging spreekt van een Réu- nion pour la Paix et la Coópération Inter nationale) gehouden, die uitgaat van het Joegoslavische vredescomité. Het is niet de Joegoslavische regering, die het congres organiseert, doch zij toont uiteraard wel grote belangstelling voor de organisatie ervan. In het voorlopig organi serend comité hebben geen leden van de Federale Joegoslavische regering zitting, doch wel mevr. Maria Vilfan, de echtge note van de onder-minister van Buiten landse Zaken. Dit congres staat los van de algemene propaganda voor het huidige regime in Joegoslavië. In het algemeen werden voor dit con gres, waaraan voor ons land onder meer de heer F. C. Noordhoff uit Haarlem, zal deelnemen, personen uitgenodigd van wie men wist, dat zij zich op het terrein van het pacifisme bewegen. De navolgende lichamen werden onder meer uitgenodigd om een vertegenwoordiging te zenden: De Wereldraad van Kerken, de YMCA en de YWCA, de Society of Friends (Quakers) en de Fellowship of Reconciliation. Zagreb is de hoofdstad van de volks republiek Kroatië en ligt zeven uren spo- rens van de Oostenrijkse grens (Villach) verwijderd. Volgens berichten in de Amerikaanse pers heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken van de Ameri kaanse ambassade in Den Haag namens de Nederlandse regering een bezwaarschrift ontvangen tegen een verklaring die gene raal Olmsted, directeur vaif het program inzake militaire bijstand van het Ameri kaanse departement van Defensie, onlangs heeft afgelegd in de subcommissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaar digden. De generaal zei bij die gelegenheid dat de inspanning voor de defensie in ver scheidene West-Europese landen, waaron der ook Nederland, onvoldoende was. In een bericht uit Den Haag, dat vandaag in de Amerikaanse pers is verschenen, wordt gezegd, dat na Denemarken nu ook Nederland te Washington zijn bezwaar tegen de verklaring van generaal Olmsted heeft kenbaar gemaakt. Die verklaring is door het Nederlandse kabinet besproken, aldus het bericht, waarin verder wordt ge zegd dat Nederland „ongeacht de juistheid of onjuistheid van de uitlating, het hoogst ongewenst acht dat een officiële Ameri kaanse woordvoerder zich uitlaat over een aangelegenheid, die op het ogenblik het on derwerp is van een diepgaand onderzoek door een commissie van het Atlantisch pact te Parijs." Van officiële Nederlandse zijde neemt het A.N.P., dat daar van een bezv. ;chrift bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag niets bekend is. LONDEN (Reuter). De Engelse zaak gelastigde te Moskou, Paul Grey, heeft de plaatsvervangende Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Goesef, ver zocht, met spoed stappen te ondernemen om de vrijlating te bewerkstelligen van een in de Sovjet-Unie geboren employée der Britse ambassade, de echtgenote van de Brit Ricketts, die 16 October bij het verla ten van het Bolsjoi-theater door twee of drie mannen in een taxi werd meegeno men. De begeleider van mevrouw Ricketts werd met geweld verhinderd ook in de taxi plaats te nemen. Goesef zei niet op de hoogte te zijn van het incident, doch beloofde een onderzoek in te stellen. Mevrouw Ricketts heeft inmiddels haar „verdwijning" tegenover een correspon dent van Reuter geloochend. In een telefoongesprek met de Britse am bassade heeft zij medegedeeld, dat zij had besloten haar ontslag te nemen om haar zieke moeder te kunnen helpen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft te Londen bekendgemaakt, dat minister Morrison de Russische autoritei ten in Moskou heeft verzocht „dringende stappen" te doen om de vrijlating van me vrouw Ricketts te bewerkstelligen. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging heeft het winterprogramma ingezet met een filmavond over Parijs. De belangstelling was bijzonder groot; alle stoelen in de tuinzaal van het Concertgebouw waren bezet, toen de vice-voorzitter der afdeling, de heer T. C. R. Smit, de leden welkom heette en mededelingen deed over het pro gramma van de komende weken. Als spreker trad op de heer C. H. Groen van het Centraal Bureau der vereniging. Zijn onderwerp was Parijs en te begrijpen is, dat hij slechts enkele onderwerpen over deze stad kon bespreken. Hij had de be schikking over een vijftigtal gekleurde afbeeldingen en bij de vertoning hiervan had hij gelegenheid de aandacht te vesti gen op bekende punten van Parijs en bij zonderheden daarover mee te delen. „Voila Paris" was de titel van een kleu renfilm, welke een prachtig beeld gaf van de stad en van het leven der Parijzenaars. Deze film werd in het tweede gedeelte van de avond vertoond en trok de bijzon dere aandacht door de fraaie beelden. Aan vele punten der stad werd een bezoek ge bracht. JEUGD-WANDELTOCHT TE BEVERWIJK OP ZATERDAG 20 OCTOBER. De Ne derlandse Wandelsport Bond afdeling Noord holland, houdt morgenmiddag te Beverwijk een jeugdwandeltocht voor jongeren van 10 tot 16 jaar De start is te drie uur bij gebouw „Centrum", Koningstraat te Beverwijk. De afstanden zijn 10 of 15 km. In het verslag van het „Haarlem"-zwem- feest in Stoops Bad is het nummer figuur- zwemmen dames gisteren abusievelijk toe geschreven aan de „Zwemclub Haarlem". Dit moest zijn „De Watervrienden". De verkeerde cijfers die generaal Olm sted over de West-Europese militaire krachtsinspanning en in dit verband ook over Nederland heeft gegeven, hebben wel de aandacht van de Nederlandse rege ring gc ikken. Een en ander is dan ook mondeling onder de aandacht van de Ame rikaanse autoriteiten gebracht, doch een officiële stap is niet gedaan. KAMERLEDEN VRAGEN: In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de rijksbegroting van Verkeer en Waterstaat wordt van verschillende zij den voldoening uitgesproken over het feit, dat de werkzaamheden aan de tunnel te Velsen worden voortgezet. Overigens be twijfelde men, of de vertraagde uitvoering van werken verantwoord is. De toestand ter plaatse ontwikkelt zich zodanig, dat binnenkort gesproken zal kunnen worden van een verkeerscöngestie. Naar de me ning van deze Kamerleden mag hier toch zeker gesproken worden van een werk, dat, nationaal-economisch gezien, binnen zeer korte tijd de gemaakte kosten aan econo mische besparingen via het nationaal inko men weer zal compenseren. Sommige leden meenden, dat de even tuele bouw van een IJ-tunnel te Amster dam afhankelijk is van het eerst tot stand komen van de tunnel te Velsen. Door de huidige vertraging te Velsen wordt dus ook de oplossing te Amsterdam weer langer uit gesteld, hetgeen deze leden betreuren. De sectie film van de Haarlemse Kunst- gemeenschap begon het nieuwe seizoen gis teravond in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat met een wedervertoning van „Brief Encounter" van Noel Coward, ge regisseerd door David Lean, een der beste voortbrengselen van de na-oorlogse Britse cinematografie, mede dank zij het voortreffe lijke spel van Celia Johnson en Trevor Howard in de hoofdrollen. Had men over het geluid geen klagen (zoals men zich her inneren zal vertolkt Eileen Joyce bij wijze van achtergrondmuziek het Tweede Piano concert van Serge Rachmaninoff), minder goed voldeed de beeldprojectie hetgeen ten dele veroorzaakt werd door oneffen heden van het doek. Men heeft de keuze bij wijze van proef op deze theaterzaal laten vallen, omdat men hier voorstellingen met een besloten karakter kan geven waar de regelingen van de centrale filmkeuring niet gelden, hetgeen de kwaliteit en de exclusi viteit van de programma's aanzienlijk ten goede kan komen. Het programma' bestond dit keer uit een door de moord op Liaquat Ali Khan aan actualiteit gewonnen hebbende documen taire over India .en Pakistan uit de reeks „Deze moderne eeuw" en een geestige pastel film uit de „Muzikale schilderkist" over Wales. In opdracht van Prins Bernhard heeft luitenant ter zee der tweede klasse F. Was- senburg de reizen van de Prins naar het Westelijk halfrond meegemaakt en ver filmd. Gedeelten van de opnamen, die lui tenant Wassenburg maakte, werden tijdens de reis per K.L.M. naar Nederland gestuurd waar zij in de bioscoopjournaals aan het Nederlandse publiek werden voorgezet. Na afloop van de reis kreeg luitenant Wassen- burg het verzoek om een film van de tocht samen te stellen, aan welk verzoek hij vol daan heeft. Gisteravond vertoonde hij in restaurant Brinkmann voor de Haarlemse Smalfilm liga de rolprenten over beide reizen van de Prins. Een filmpje van de Canadese marine over een vliegkampschip was bedoeld om de talrijke aanwezigen een inzicht te geven over het leven op zo'n schip. Op de eerste bijeenkomst in dit winter seizoen van de commissie voor Jeugdvoetbal der afdeling Haarlem van de KNVB, welke in restaurant Brinkman op het Plein gehou den is, sprak Donderdagavond de heer N. P. Tervoort, leraar paedagogiek te Zaandam, over „De voetbalsport op de ladder der spor ten". Hij zette uiteen welke plaats het voet ballen inneemt en welke waarde er aan de tak van sport gegeven moet worden. Na af loop volgde een gedachtenwisseling, waarbij diverse problemen voor de jeugd aan de orde kwamen. De vergadering stor d onder leiding van de heer H. W. van Turnhout, die de spreker heeft dank gezegd voor zijn uiteenzetting van verschillende vraagstukken, welke van belang waren voor de jeugdleiders van de aangesloten verenigingen. Voetbal Volgens de Sportkroniek luidt het pro gramma van de KNVB als volgt: Eerste klasse A: EDODe Volewijckers; Velocitas Enschedése Boys; AGOW't Gooi; DWS Elinkwijk; FrisiaHaarlem; GVAVTheole; Go AheadHeerenveen. Eerste klasse B: SneekLeeuwarden; AchillesWageningen; VSVOosterparkers; DOSBlauw Wit; Ajax—Zwolse Boys; RCH—Be Quick; En schedé—Vitesse. Eerste klasse C: Eindhoven DHC; NAC—ADO; RBC—Willem II; BW Blëijerheide; JulianaFeijenoord; Sittar- diaQuick; SVVMVV. Eerste klasse D: Xerxes—Chèvremont; NEC—HDVS; Emma Maurits; Noad—WV; SpartaBrabantia; PSVLonga; HBSLimburgia. Tweede klasse A: HVC—ZFC; Baarn—West Fx*isia; OSV—Stormvogels; AFC—HFC; Helder— Alc. Victrix. Tweede klasse B: SchotenDe Spartaan; KFCHRC; DWVHercules; ÜVVZeeburgia; ZWDe Kennemers. Der de klassers: APGSKinheim; Terrasvogels— DCG; DEM—ZSGO; RapiditasHalfweg; Wijk aan ZeeGVO; BeverwijkZaandijk; RipperdaCSV; TYBBRoodenburg; Blauw ZwartHillegom; ZandvoortmeeuwenWas senaar: GD AHBC. Vierde klassers: ADO '20Zilvermeeuwen; ETOZaanlandia; DSS —Sint Pancratius; EHSNFC; Vliegende VogelsBloemendaal; Aalsmeei-DIO; THB DCO; Concordia—Graaf Willem 2; SJC— Lisse. In de Zaterdagmiddagcompetitie worden gespeeld: SS VUIJmuiden; Kennemerland SML; SIZOZuidvogels; Zandvoortmeeu wen—UPTTS; AMVJSVJ. Handbal Het programma voor Zondag luidt: Hoofd klasse. Heren: QuickHellas. De overige wedstrijden zijn vervallen wegens oefenwedstrijden der bondsploegen voor de interlandwedstrijden tegen Frank rijk te Parijs op Zaterdag 27 October. District West A. Eerste klas heren: Blauw Wit—Aalsmeer; AmersfoortAHC; Attila— Achilles: HOCConcordia. Tweede klas heren B: «IJmondVriend schap; Aalsmeer 2—Unitas; CatchersTurno; Tonegido—Rapiditas. Eerste klas dames: Blauw WitADA; AmersfoortBHC; SagittaSport Vereent; HOCConcordia. Tweede klas dames B: OSSJHC; HAV Tonegido; BatoN. Niedorp; Gita—Vrone. Afdeling Noordholland Zuid Eerste klas heren: OSSAVA; BatoHOC 2; Concordia 2Rapiditas 2: BGVAHV. Tweede klas heren: OSS 2IJmond 2; To negido 2Beverwijk; Vlug en Vaardig Beverwijk. Eerste klas dames: A: IJmondCSV; Con cordia 2Rood Zwart; Concordia 3Rapidi tas: BGVForesters. Tweede klas dames A-I: Rapiditas 2— Heemstede: HOC 2—IJmond 2. Tweede klas dames A-II: IJmond 4Bato 2; CSV 2—Beverwijk; BGV 2—Foresters 2. Korfbal Het programma van de Koninklijke Neder landse ICorfbalbond vermeldt de volgende wedstrijden: Eerste klasse: DEDArchipel: SwiftAl len Weerbaar: LutoRohda; Westerkwar tierBlauw Wit. Tweede klasse A: ZwaluwenSamos Amum—OBZB; Olympia—DTV; A'dam Zuid —DVD. Tweede klasse B: Watervliet—Aurora; RodaZKV; Groen GeelKVD; Landlust SVK. Derde klasse B: KVHHaarlem; Togo Animo Ready; BEP—OKV; ZKC—Indo; Sport VereentDDV. Reserve 2e klasse A: ZKV 2Rohda 3; Groen Geel 2—Aurora 2. Reserve 3e klasse A: Roda 3Koog Zaan dijk 3; Watervliet 2—Groen Geel 3, 12 uur; Oosterkwartier 3—Rohda 4. In de HKB worden gespeeld: Eerste klasse: Haarlem 2—Watervliet 3; Nieuw Flora I—Sport Vereent 2. Alkmaar besluit het seizoen met een twee daagse meeting, waarin- Bram Nottelman zijn overwinningenreeks kan voortzetten. Reeds in de Groningen-prijs staat hij met Pretty Boy als favoriet genoteerd. Oosting's Lieve ling en Ortolaan S zullen deze beste 3-jarige niet kunnen verslaan. Ook in de Drente-prijs zal Nottelman met Kapitein Bascom vele aanhangers krijgen. Van P Louis II en Our Bonni B zal hij de meeste tegenstand ondervinden. Nino Narvile is zo in vorm, dat hem moei lijk de Friesland-prijs kan ontgaan. Daar New Spencer nu vrij constant is, mag de ruin op de plaats worden verwacht, evenais Larus S. De serie-draverij is weer een open geval, waarin vele mogelijkheden schuilen. Op oapier is Lievling de snelste, maar op de baan het onbetrouwbaarste, waardoor de voorkeur meer uitgaat naar Phérénice. Bonne de Jong heeft de keuze uit Nemetor B en Octavia en zijn keuze zal dicht bij de kop eindigen. Nike van Hollo kwam op Mereveld weer buitengewoon goed voor de dag en daar deze merrie nu in de Limburg-prijs op een af stand staat, die zij met volle kracht kan uit lopen, zal geen enkel paard haar kunnen be reiken, hoewel hier de reserve geldt, dat de merrie nog nimmer in Alkmaar heeft ge lopen. Gcersen is met Maarten Spencer en Lee Axkit niet uit de rekening.. Mr. Fried is de outsider. Een zeer operi course is de Noord-Brabant- prijs, omdat Prinses Julia B op één voor haar erg lange afstand start en om het feit, dat de overige kanspaarden zeer onregel matig zijn. Leonidas Scott -verd op Mereveld de dupe van een aanrijding, maar liep daar na een buitengewone course. Naar dit paard gaat de voorkeur uit, gevolgd door Prinses Julia B en Nelly Major. Zaterdagmiddag houdt de Noordhollandse Ruitervereniging een cross-country voor haar leden op de weilanden van Mariënbosch en in het Naaldenveld. De start ligt bij de Zwa luwenlaan aan het ei-.d van de Leeuweriken laan. Het 2500 meter lange parcours bevat weilanden en bospercelen, waarin twintig hindernissen staan opgesteli Onder de deel nemers bevinden zich bekende cross-coun- try-ruiters als J. Huysman, H. Eysvogel, J. Willemsen, D. Pasman en J. Spangenberg. öp 20 October 1946 werd de Spoorweg Schaakclub „Haarlem", toen nog spelend in een gebouw van de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen, opgericht. Na in het gebouw Olympia gespeeld te hebben verhuisde de schaakclub naar het Christelijk Tehuis voor Militairen aan de Jansweg 34, waar het bestuur Zaterdagmiddag van 14 15.30 uur een receptie houdt. Deze club is uitgegroeid tot een gezonde vereniging. De SSCH neemt een vooraanstaande plaats in in dé Nederlandse Bond van Spoorweg Sportverenigingen. Een hoogtepunt voor de club was de opdracht enige jaren geleden, als gastheer te fungeren voor de schaak wedstrijd Nederland—België voor spoor wegmensen. In de Noordhollandse Schaakbond en in het bijzonder in de Haarlemse Schaakkring zijn de SSCH'ers geziene tegenstanders. Na afloop van de receptie wordt morgen een wedstrijd gespeeld, waarin 25 leden van de jubilerende vereniging zullen uitkomen tegen de „Rest van Nederland", dat wil zeg gen tegen 25 schakers, aangesloten bij de BSS. Akkrumdijk, 17 van Genua naar Port Said. Arendskerk, 18 Manilla verwacht. Agamemnon, 18 van Curasao te Amsterdam. Andijk, 17 te Londen. Averdijk, 18 van Antwerpen naar Hamburg. Agatha, 18 van Saigon te Pladju verwacht. Amsteldijk, 17 400 m. O.ZO. Nantucket. Alcyone, 17 920 m. ZO. Guardafui n. Aden. Alwaki, 17 180 m. NO. Laguaira. Amstelvaart, 17 180 m. N.NO. Abaco Bahamas. Aardijk, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Aagtedijk, 19 Victoria verwacht. Aldabi, pass. 18 Fernando Noronha naar Rio de Janeiro. Alderamin, 20 van Rotterdam te Philadelphia verwacht. Altair, 18 van Rotterdam naar Bremen. Arnedijk, 18 van New Orleans te R'dam. Aalsdijk, 17 te Houston. Almdijk, 18 te Corpus Christi. Arendsdijk, 18 v. New Yerk te Buenos Aires. Ariadne, 18 van Bremen naar Amsterdam. Blijdendijk, 18 te Antwerpen. Bandjermasin, 18 van Blinju Banka te Palem- bang verwacht. Barendrecht, paas. 17 Algiers. Batoela, 17 rede Loewok. Bengkalis, pass. 17 Daedalus. Bonaire, 17 540 m. ZW. San Miguel. Bacchus, 13 v. Demerara naar New York Bali, 19 Colombo verwacht. Billiton, 19 Galveston verwacht. Bennekom, 19 Curacao verwacht. Blitar, 19 van Londen te Rotterdam. Boissevain, 16 te Port Elisabeth. Boschfontein, 19 te Port Said. Britsum, 18 van Amsterdam te Norfolk. Caltex Nederland 17 van Kopenhagen n. R'dam Celebes, 18 Soerabaja verwacht. Ceram, pass 17 Daedalus n. Karachi. Chama, 17 150 m. O. Malta. Corilla, pass. 17 Ras Fartak. Cottica, 17 1020 m. NO. Barbados. Clio, 15 te C p. Haitien v. Kingston. Coryda, 19 v. Londen te Curacao. Cronenburgh, 19 van IJmuiden te Bilbao. Diemerdijk, 17 te Rotterdam v. Antwerpen. Delfland, 17 140 m. Z. ten W. Fernando Noronha Delfshaven, 17 150 m. Z. ten O. Rio de Janeiro. Dalerdijk, 17 70 m. Z. ten W. Nicaragua. Duivendrecht, 17 v. Londen n. Antwerpen. Drente, 18 rede Dongala. Delft. 18 van Talara n. Salavaerry. Douro, 19 van Kingston te Amsterdam. Enggano, pass. 17 Guardafui n. Colombo. Eemdijk, 17 240 m. W.ZW. Flores n. Havanna. Elmina, pass. 17 St. Thomas n. Luanda. Esso Rotterdam 17 170 m. NW. Finisterre. Eendracht, verm. 18 v. Alexandrië n. Beyrouth Elmina, 19 Luanda verwacht. Friesland (KRL), 17 te Tj. Priok. Gooiland, 18 te Santos. Gaasterland, pass. 18 Kanarische eil. Groote Beer, 18 500 m. O.ZO. Guardafui. Grootekerk, 18 te Lorenzo Marques. Hermes, 17 van Amsterdam naar Kingston. Hydra, 17 te Amsterdam v. Antwerpen. Hersilia, 17 875 m. NO. Sombrero n. Antw. Hera, 17 460 m. N. ten W. Flores. Haarlem, 18 nog te Kingston. Helena, 18 van Pto Cabello n. Curagao. Hecuga, 19 te Tumaco. Hoogkerk, 18 te Singapore. Ino, 12 v. Curagao naar Bonaire. Japara (KRL), 18 Tj. Priok verwacht. Java, 17 te Soerabaja. Kieldrecht, pass. 17 Kp. de Gata n. Genua. Klipfontein, 17 420 m. Z. ten O. Cp. Palmas. Kedoe, pass. 18 Point de Galle n. Port Soedan. Kota Inten, 19 v. R'dam te Philadelphia verw. Katwijk, 19 van Setubal naar Nederland. Laurcnskerk, 17 v. Bandarshapur n. Basrah. Lekkerkerk, 17 te Madras. Leersum, 17 916 W.ZW. Lands End. Leopoldskei'k, 17 nog te Bandarshapur. Loenerkerk, pass. 17 Finisterre. Laagkerk, pass. 18 Aden. Larenberg, 18 Gagnoli naar Bone. Lieve Vrouwekerk, 18 Rotterdam n. Calcutta. Limburg, vertr. verm. 19 van Colombo. Loosdrecht, 19 van Calcutta te Rotterdam. Malea, 17 van Sydney naar Miri. Meliskerk, 17 dwars Freetown n. Kaapstad. Macoma, pass. 17 Runsal Jebel. Macuba, pass. 17 Runsal Jebel. Marissa, 17 350 m. ZW. Sumatra. Markelo, pass. 17 Ouessant naar Dakar. Meerkerk, 17 440 m. NO. St. Helena. Metula, 17 70 m. O.NO. Dondrahead. Maasland, 18 van Amsterdam naar Buenos Air« Mataram, 19 Semarang verwacht. Manto, 19 van Rotterdam te Amsterdam. Murena, 18 van Rotterdam naar Bergen, Merwede, vertr. 20 van Hamburg n. Rotterdam Nigerstroom, 18 Dakar verwacht. Noorwijk, 18 v. Sas van Gent te Rotterdam, Nestor, 18 v. Izmir te Thessaloniki. Notos, 14 v, Port a u Prince n. New York, Nieuw Amsterdam, 24 van New York te R0(, terdam verwacht. Overijsel, pass. 17 Elba Cp. Rode Zee. Oranjestad, 17 1120 m. W.ZW. Palrna. Ootmarsum, 18 v. Galveston n. Brownsville, Polydorus, 18 Soerabaja verwacht. Perna, 15 te Pulubukom v. Mombassa n. MirL Prins Frederik Willem, 13 v. Montreal. Parkhaven, 17 400 m. W. Valencia. Paula, pass. 17 Singapore eil. Prins Philips Willem, 17 130 m. W. Cp. Wrath. Phrontis, 18 van Aden naar Port Swettenham. Polyphemus, pass. 18 Point de Galle. Prins Johan Willem Friso 17 v. Montreal nar Hamburg. Prins Frederik Hendrik, 19 te Antwerpen. Rijnkerk, 17 van Antwerpen naar Hamburg, Radja, 17 te Amsterdam teruggekeerd uit zee Rotula, 18 Thameshaven te Rotterdam. Ruys, 17 680 m. NO. Tristan da Cunha. Rijndam, 17 700 m. Cp. Race. Ridderkerk, 19 van Antwerpen te Amsterdam. Stad Maassluis, 18 v. Emden te Lulea verwacht Stad Schiedam, pass. 17 Finisterre. Sumatra, 18 Cheribon verwacht. Stad Haarlem, 17 v. Vlaardingen te R'dam. Sarpedon, 17 van Amsterdam n. Maracaibo. Saidja, 17 rede Muntok. Salatiga, pass. 17 Fernando Noronha. Saroena, 18. van Balikpapan te Soerabaja. Schie, 18 v. Alexandrië te Beyrouth verwacht Singkep, 17 90 m. W. Kp. Tenez. Sliedrecht, pass. 17 Kp. de Fer. Stad Maastricht, pasS. 17 Ouessant. Straat Makassar, 19 Osaka verwacht v. Otaru. Straat Malakka, 20 Singapore verwacht. Silindoeng, 15 v. Adelaide naar Soerabaja. Stanvac Djirak, 15 te Singapore. Stentor, 12 v. Aruba n. Laguaira. Samarinda, 17 van Rotterdam te Antwerpen. Soestdijk, 19 Penang verwacht. Sibajak, pass. 18 Algiers. Sommelsdijk, 19 te Rotterdam van Hamburg. Saparoea, 17 te Colombo. Tamo, 17 v. Buenos Aires te Rosario. Tiba, verm. 20 v. Montreal n. Nederland. Tabian, 18 Soerabaja verwacht. Tankhaven III, 17 v. Saigon n. Sungeigerong, Tarakan, 17 200 m. W. ten Z. Dondrahead. Taria, 17 130 m. ZW. Ras Fartak. Tjikampek, 18 v Nagoya te Kobe verwacht, Tjipanas, 17 840 m. NO. Tristan da Cunha. Tjiwangi, 17 van Hongkong n. Singapore. Tomini, pass. 17 Cp. Palos n. Marseille. Tiberius, 17 290 m. ZO. Kingston. Triton. 16 v. Philadelhia te New York. Tawali, 18 te Koeweit. Teucer, 19 Colombo verwacht. Tegelberg, 16 van Yokohama naar Hongkong. Tero, 19 van Antwerpen te Rotterdam. Tjimenteng, 15 van Montevideo te Santos. Uni, 13 van New Orleans n. Nicaro. Van Riemsdijk, 17 van Makassar n. Buleleng. Veendam, 17 780 m. NO. ten O. Cp. Race. Volendam, 18 660 m. W.NW. Cp. Clear. Weltevreden, 17 van Belawan naar Tj. Priok. Willem Barendsz, pass. 17 Trinidad. Woensdrecht, 17 370 m. O. Demerara. Winsum, 19 van Rotterdam naar Palermo. IJsel, vertr. 20 van Le Havre. Zonnewijk, 21 v. Rotterdam te Galveston ver», Zeeland (SSM), pass. 17 Casquets. Zeeland (KRL), pass. 17 Golf v. Bougie. Zuiderkruis, 18 160 m. NW. Enggano. BARREVOETESTRAAT Tel. 15051. 19. tenminste ben.ged. vrij. Goede stand. Of ben.ged. te huur gevr., niet gemeub., d. echtp. 50-60 j. Br. no. 8539. (De beste ter wereld) weer voorradig a ƒ9.20 per 75 kg Burg. Boreelstraat 17 - Telefoon 21968 x:x::*x:xïvx*: goede voedingsstoffen, diep vries is gemakkelijk en... Doperwten, los 500 gram86 ct. Sperciebonen, los 500 gram87 ct. Spinazie 750 gram96 ct. Hollandse snijbonen 450 gram 11.10 Tuinbonen fijn 450 gram f 1.75 Aardbeien, met suiker 225 gram 85 ct. Frambozen op sap 285 gramf 1.— BLOM, P., BLOMMESTIJN, M. G-, CORNELISSE, C., CREEMERS, H. N., DEKKER, U., DROGTROP Jr., W., FELIX, D., GARRITSEN, W. J., GOSEN, J., GROOT, G. DE, KOELEMIJ Sr., W. J., KRIJGSMAN, S„ LAMMERSE, P. W., LODDER, D., NOUWLAND, N. P. v. d., RAMAKERS, H., RIESSEN, VAN, RIESSEN, Gebr. H. G. VAN, ROOYAKKERS, G. J., RUIJTER, TH., SCHOONHOVEN, J., SCHUTTE, TH., TEEUWEN, A. G., TOESET, C. E., TOLSMA, F., VOS, A., VOS, J. H., VOS, K., WESSELINK, J. J. H., WISSEN, J. VAN, WIJKHUIZEN Jr.. G., ZWART, W. DE, Verkrijgbaar bij Leeuwerikstraat 11, Binnenweg 155 b, Altenastraat 2, Prof. v. d. Waalsstraat 76, Julianapark 66, Gierstraat 49, Mr. Cornelisstraat 50, Zijlweg 107, Schoterbosplein 7, Jansweg 32, Zandvoortselaan 159, Brouwersplein 44, Jan van Goyenstraat 10, Kruisweg 62, Gen. Cronjéstraat 137, Gasthuisvest 45, Bloemendaalseweg 261, Bloemendaalseweg 67, Binnenweg 146, Breestraat 2, Koningstraat 46, Ged. Oude Gracht 21, Raadhuisstraat 31, Mr. Cornelisstraat 38, Vergierdeweg 204, Schouwtjeslaan 16, Zandvoortselaan 8 B, Leidschevaart 450, Kruistochtstraat 3, Julianapark 42, Binnenweg 202, Camplaan 6 Haarlem, Heemstede, Haarlem, Haarlem, Haarlem, Haarlem, Haarlem, Haarlem, Haarlem, Haarlem, Aerdenhout, Haarlem, Heemstede, Haarlem, Haarlem, Haarlem, Bloemendaal, Bloemendaal, Heemstede, Haarlem, Haarlem, Haarlem, Heemstede, Haarlem, Haarlem, Haarlem, Heemstede, Haarlem, Haarlem, Haarlem, Heemstede, Heemstede, tel. 23163 tel. 39811 tel. 23820 tel. 27344 tel. 10915 tel. 17615 tel. 15933 tel. 14715 tel. 23044 tel. 16071 tel. 26053 tel. 34542 tel. 13363 tel. 1624' tel. 16453 tel. 23488 tel. 23275 tel. 38161 tel. 21390 tel. 1094® tel. 13023 tel. 38655 tel. 1501 tel. 2479; tel. 12244 tel. 277d8 tel. 18366 tel. 21855 tel. 192 tel. 38389 tel. 38581

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6