-Clowntje Riek RADIO 0LIEST00K INSTALLATIES vaitKiitimcnaede Amsterdamse Beurs Voor TELEVISIE de specialist DE MOOIJ Leidsestraat 20 B, tel. 19019 Reorganisatie sportveld bij „Bleek en Berg" Heemstede Q Kort en Bondig j GROEN Co. Een hand uit het verleden VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 7 Kapitaalsuitgaven van de gemeente Haarlem Burgerlijke stand van Haarlem JAGT Kleine Houtstraat 105 Heilsmuzikariten gaven een afscheidsavond Bedoek van zeilers aan de H.J.C. f,Diogé" met beproefde operette van Benatzky Haagse ballon nabij Valenciennes geland Nederlandse boeken naar Duitse universiteiten Voor de ka Raad van Bloemendaal Toon Hermans voorlopig niet in Minerva theater De Fafababa geopend Burgerlijke stand van Heemstede FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) De credieten, welke cle raad voor de uit voering van werken, aanschaffingen en dergelijke op de kapitaaldienst ter beschik- I king stelt, worden meestal niet in hetzelfde jaar volledig verbruikt. Bij de afsluiting van de dienst 1950 is daarom nagegaan, welke bedragen werkelijk zijn besteed, ten einde de restanten naar de overeenkomstige posten van het dienstjaar 1951 over te brengen. Bij het samenstellen van een hiertoe die nend overzicht is overleg gepleegd met de diverse gemeentelijke diensten en bedrijven om te komen tot het afvoeren van die be dragen, welke, naar het zich laat aanzien, niet meer zullen worden uitgegeven. Een bedrag ad 600.191,71 kan om deze reden worden afgevoerd. De regeling van de in bovengenoemd overzicht voorkomende overschrijdingen op de dienst 1950, tot een totaal bedrag van ƒ64.672,74 zal geschieden in een u ter zij ner tijd aan te bieden suppletoire begroting voor de dienst van 1950. Tenslotte kan blijkens een onderstaan de berekening naar de dienst 1951 worden overgeschreven een bedrag van 10.772.560,98. Van de dienst 1949 is overgeschreven op die van 1950 10.472.523,60. Op de dienst 1950 is aangewezen 9.898.817,91. Zodat voor 1950 beschikbaar was 20.371.341.51. Van dit bedrag is tot en met 1950 uitge geven 9.063.261,56. De diverse credieten zijn overschreden met/ 64.672,74. Vermoe delijk zal niet worden uitgegeven een be drag van 600.191,71. Zodat naar de dienst 1951 kan worden overgeschreven een be drag van 10.772.560,98. Op de kapitaaldienst van de begroting van het gemeentelijk energiebedrijf voor 1951 is een bedrag van 867.000 geraamd voor het aanschaffen van transformatoren 50.000/6.000 volt, schakelmaterialen enzo voorts ten behoeve van het inrichten en aansluiten van transformatorstations. Tenpinde het onderstation voor de trans formatie van 50.000 op 6.000 volt in Haar lem-Noord vóór de winter 1953/1954 te kunnen voltooien, is het noodzakelijk de twaalf voor dit station benodigde smoor spoelen spoedig te bestellen. De levertijd bedraagt namelijk 16 a 17 maanden. De prijs van deze spoelen bedraagt 5 950 per stuk, zodat met de aanschaffing een totaal bedrag van 71.400 gemoeid is. B. en W. vragen aan de raad een crediet van 2300 voor het aanbrengen van ver anderingen en verbeteringen aan de instal latie van het transformatorstation in de fabriek der N.V. Kerko aan de Stephen- sonstraat. Reeds geruime tijd bestaat behoefte aan een groter transformatorvermogen ten be hoeve van het Diaconessenhuis aan de Hazepaterslaan no. 24. Het bestuur van het Diaconessenhuis heeft thans besloten voor eigen rekening een nieuw gebouw te doen plaatsen, hetwelk geschikt is voor het daarin onderbrengen van een transforma torstation van grotere capaciteit. In het bestaande station, hetwelk als ge volg van gebrek aan ruimte niet kan wor den vergroot, is tevens opgesteld de appa ratuur voor de voeding van het laagspan ningsnet, welke niet gemist kan worden.. Besprekingen met het bestuur van het' Diaconessenhuis hebben tot resultaat ge had, dat deze apparatuur in het nieuw te stiphten gebouwtje kan worden onder gebracht. De kosten van de in het nieuwe station op te stellen electrische apparatuur, welke voor rekening van de gemeente komen, bedragen 15.800. ADVERTENTIE m KINDERSTOELEN BABYBOXEN OUDE GROENMARKt 16 14 HAARLEM TELEFOON T1266 CW HAARLEM, 18 October 1951 ONDERTROUWD: 17 Oct., A. W. A. van den Eijnde en A. E. Meerveld; 18 Oct., B. van der Woude en C. M. van Hulst GEHUWD: 18 Oct., K. D. van Maas en J. Erdtsieck: G. van der Molen en M. Kik; L. van der Weijden en H. E. J. van Vliet; D. H. A. Klinkhamer en A. M. Mes. BEVALLEN van een zoon: 17 Oct.. F. J. IndenCedée; M. P. Stui.Akkerman. BEVALLEN van een dochter: 16 Oct., E. J. Schutterop—Buné; 17 Oct., M. J. Verstra ten—Lensen. OVERLEDEN: 16 Oct., A. M. Holster, 69 j., Amsterdamsevaart; J. A. Eekhof, 78 j., Ko ninginneweg; J. G. Hos. 53 j„ Kloppersingel; Jkvr. J. Rahusen—Feith, 52 j„ Kamperlaan; M. Schaper, 58 j„ Wijdesteeg; 17 Oct., W. C. Dekker—van Seventer, 69 j„ Berkenrode- straat; H. L. Budding, 52 j„ Cornelis Speel manlaan. ADVERTENTIE Horloges, Pendules, Wekkers, Koekoekklokken Voordelige prijzen - 1 jaar garantie U koopt bij een vakman ADVERTENTIE Twééd jassen v a. 5?.— Winter jassen va. 98. Loden jassenv a. 89. Gabardine jassen v a 98. Egypt, linnen jassen v.a. 49.— AI deze kwaliteiten en modellen worden door ons gegarandeerd. Onze sortering en service doen U altijd slagen KLEDINGMAGAZIJNEN Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 i i i i" Het muziekkorps van het Leger des Heils, ingedeeld bij de groep Haarlem-Centrum, vertrekt Zaterdag naar België voor een tournée van enkele dagen. De uitnodiging om mede te werken aan muziekavonden en godsdienstige bijeenkomsten, benevens aan het te Antwerpen te houden jaarcongres van officieren van het Leger des Heils, be tekent voor kapelmeester B. Schut en zijn mannen een verheugende onderscheiding en een krachtige aansporing om hard te gaan werken, teneinde goed voor de dag te kunnen komen. De resultaten van deze ver scherpte inspanning heeft het korps giste ren doen horen op een afscheidsavond in het gebouw van de H. K. B. Op een dergelijke bijeenkomst van het Leger des Heils is de muziek natuurlijk uiterst belangrijk, maar het beginsel dat zo'n avond typeert, de verheerlijking van God en het Evangelie, blijft het voornaam ste. Hierop berustte de leiding door luite nant-kolonel W. F. Palstra, hiervan spra ken de gebeden en de getuigenissen en het klonk in de samenzang en in uitvoeringen van liedselecties, marsen en andere muziek. Het streven van de kapelmeester naar beschaafde, beheerste klank, reeds bij vroe gere uitvoeringen opgemerkt, heeft succes gehad. Geen ogenblik werden de voor drachten ontsierd door grofheid in de toonvorming. Wel was in de korpsklank de invloed van Engelse principes duidelijk merkbaar, met name in een consequent toegepast vibrato. Dit effect wordt blijk baar wel gewaardeerd, maar voor ons ge voel werd het op den duur irriterend. Bij de uitvoering van „Divine Communion" gaf het zelfs aanleiding tot onzuivere sa menklanken. Ik geloof dat de vertolkingen er zeker niet onder zouden lijden, als de toonvorming strakker gehouden werd. Over de zuiverheid kon men overigens tevreden zijn. Ook voor de geliefde melodie ..Belmont", waarmede het korps overtui gend kon aantonen hoe de samenklank aan perfectie gewonnen heeft. Wat betreft de technische zekerheid is het korps eveneens vooruitgegaan. Daarvan sprak vooral de uitvoering van het air-varié Good-bye. Egypt". Het „Ave verum" van Mozart klonk wat stroef. Er werd te veel aandacht be steed aan het metrum, inplaats van dit ondergeschikt te maken aan een soepele melodische voordracht. Het muziekkorps komt ondanks enkele tekortkomingen voor zijn Belgische reis goed beslagen ten ijs. Voor een sympathieke onderbreking van het instrumentale gedeelte zorgde mevrouw kapiteine Le Roy. Zij zong met haar gelijk matige, glaszuivere sopraanstem enkele liederen. Een tekstboekje was niet nodig, want elk woord werd verstaan door de op vallend goede dictie. Kapelmeester B. Ver- kaaik was met zijn muzikale, ten dele ge- improviseerde begeleidingen een betrouw bare steun voor de zangeres. P. ZWAANSWIJK. Morgen tegen 12 uur worden in restau rant Brinkmann te Haarlem de leden van de Royal Yacht Club de Belgique verwacht, die twee dagen de gasten zijn van de Haar lemse Jachtclub. Het gezelschap bestaat uit achtentwintig Belgen. Onder de gasten is ook de heer Léon Huijbregts, de enige nog in leven zijnde oprichter van de Haarlemse Jacht Club en erelid van de club. Tiidens de oorlog 1914-1918 verbleef hij in Haar lem en in 1917 richtte hij met. anderen de H. J. C. op; hij heeft veel voor de zeilsport in Haarlem gedaan. Het bestuur van de H. J. C. verheugt zich er over. dat de heer Huijbregts naar Haarlem komt. Na een kort verblijf in Brinkmann ver trekt het gezelschap naar het Noorder Bui ten Spaarne, waar Zaterdagmiddag en Zon dag internationale wedstrijden in twaalf- voetsjolien gehouden worden. Twaalf Bel gen nemen aan de strijd deel en verder zesendertig Nederlanders, onder wie ver- scheidenen die gestart zijn in de wedstrij den om het nationale kampioenschap twaalf voetsjollen. Op het programma staan teamwedstrij den, klassen A en B en open wedstrijden, klassen A en B. Deze groepen starten Za terdagmiddag, Zondagochtend en Zondag middag, dus in totaal drie maal. Zaterdagmiddag komen cle zeilers in restaurant Brinkmann bijeen en nemen deel aan een maaltijd. Zondagavond om 6 uur worden de prijzen uitgereikt, waarna de Belgen huiswaarts keren. Het dilettanten-operettegezelschap Diogé wijdde zijn eerste optreden in dit seizoen aan de bekende operette „In 't witte paard" van Ralph Benatzky, naar ge gevens van de eertijds gevierde kluchtspel fabrikanten Blumenthal en Kadelburg. Met een paar „schlagers" die er ingaan als koek en een ruim gebruik van dansscènes heeft Benatzky zijn succes veilig gesteld. Voor een gezelschap dat zoals „Diogé" over een groot aantal leden beschikt, is dit zangspel een dankbare opgave, vooral omdat koor, ballet en figuratie er zoveel in te doen hebben. Toch moet het de leiders heel wat over leg, om niet te zeggen hoofdbrekens gekost hebben, om alle rollen behoorlijk bezet te krijgen. „Diogé" trof het ditmaal heel goed met zijn damesbezetting. Bep Steenkist Oushoorn, Leni CramerVan Rooy en Leni VanderDe Jong muntten uit door be schaafd spel en goede zang. De kleinere damesrollen werden door Do KaanHeilig, Rie BoesVan Waard en Corrie Hooft Habich al even verdienstelijk vertolkt. Van de heren noem ik in de eerste plaats Jan Vander, die de rol van Sulzheimer speelde met flair en clowneske lenigheid, boven dien met een volkomen beheersing van zijn zangpartij. Dat was nu eens een com pleet operettetype. Heel goed begrepen was ook de professor Hinzelman van Jaap de Braai, raak uitgebeeld zonder maar in het minst te chargeren. Kick Steenkist maakte van de fabrikant Gieseke een tamelijk on behouwen klant, maar wist hem als zodanig wel aardig reliëf te geven. Herman Woerde speelde de rol van ober Leopold vrij vlot, maar psychologisch weinig uitgediept. Dit is trouwens een zware partij voor een dilettant. Jaap Kaan was als de advocaat Siedler in alles de mindere. Willem Hensen, die als keizer Franz Josef ten tonele ver scheen, toonde met een paar fraai gezon gen coupletten dat hij de kunst nog niet verleerd is. Zijn „open doekje" was wel verdiend. Het koor van „Diogé" is rijk aan goede damesstemmen en het deed ons werkelijk genoegen te constateren, dat de rol van dit koor (althans wat de dames betreft) zeer goed verzorgd was, ook wat de regie be treft. Mevrouw R. Boes had van een deel van het dameskoor een vlotte dansgroep gevormd. Van de regie van K. L. Baars kan met lof gewag worden gemaakt: wat er met het beschikbare materiaal te doen was, wist hij te bereiken. Ten opzichte van décor en aankleding bleven geen wensen onvervuld. Henk Steenkist, de muzikale leider van het gezelschap, hield het geheel orkest, vocalisten en danseressen goed in de hand. Op een enkele stagnatie na verliepen de opvoeringen Woensdag en Donderdag in de Haarlemse Stadsschouwburg vlot. Het publiek toonde zich zeer voldaan. JOS. DE KLERK De „Henri Dunant" van de Haagse Bal lonclub is na een vaart van 17 uur te Valenciennes in Frankrijk geland. De bal- lonvaarders, 't echtpaar Boesman-Visscher en de heer De Vos Klootwijk, hebben een afstand van 384 kilometer afgelegd. Ten gevolge van de lage waterstand is uit de IJsel, ter hoogte van de plaats waar eens de schipbrug te Deventer lag, een slib- eilandje opgedoken. Het pontje, dat de verbinding van de stad met de Worp onderhoudt, moet nu een grote omweg maken. Op de achtergrond de Lebuinuskerk. De coördinatie-commissie voor culturele betrekkingeh met Duitslahd te Den Haag heeft het voornemen aan de leerstoelen in de Nederlandse taal en letterkunde aan de universiteiten van Berlijn, Hamburg, Mun ster. Keulen, Bonn, Frankfort en Göttingen alsmede aan enige vei-enigingen voor con tact met het buitenland, een aantal Nedei-- landse boekwerken op cultureel gebied te schenken, teneinde de bekendheid van de Nederlandse cultuur in Duitsland te bevor deren. ADVERTENTIE 3-3% Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V, A Deli Mij Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 85% 169 229 176 170% 297% 103% 184 143% 113% 90% 158% 159% 158% 58% 62% 49% 78% 47 49% Openings koersen 85% 169 229 178 171% 297 103% 184 142% 113 90% 158% 159% 158% 57% 62% 50 78 46% 49% ADVERTENTIE PHILIPS TELEVISIE- EK RADIO-PRODUCTEN' Wij garanderen U een storingvrtfe ontvangst en 100 genot. Prüzen der apparaturen 785—, 985— en 1750.—. Exclusief antenne. AIT 962 „De storm werd steeds erger", vertelde Pilon verder. „Ik had het lelijk te kwaad en kon me maar met grote moeite overeind houden. Ik zat erg in de rats, dat verzeker ik je! Ik moest erg oppassen dat ik geen eikels op m'n hoofd kreeg, want die vlogen als 'n hagel om me heen.... En wat het ergste was: er werden al enkele van die grote bomen ontworteld en ze woeien om en braken als kachelhoutjes. Zo'n verschrikkelijke kracht had die storm!" „Oei!", zei Bunkie. „Wat zul je 't benauwd gehad hebbent Pilon!" „En of, dat kan ik je verzekeren!" „Ik stoof van de ene kfint naar de andere en strui kelde telkensIk keek rond naar een schuilplaats, want ik kon bijna geen adem meer krijgen door de wind en telkens vielen er zware takken naast me neerIk zag, dat ik ons dorp niet meer zou kunnen bereiken en voelde me helemaal niet lek ker. En die vreselijke storm hield maar aan! Zo goed en zo kwaad als het ging hield ik me op de been, maar de wind joeg me met 'n vaart vooruit. Soms werd ik tegen 'n struik aangeduwd en dan stootte ik me builen.... Opeens zag ik voor me uit een soort huisje.dat was een hut van takken en stro, waarin men kon schuilen voor de regen. Daarin kon ik misschien wat op adem komen, dacht ik. En dus maakte ik de deur van de hut open en ging naar binnen. In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal heeft burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex het lid van de raad mejuffrouw dr. M. E. Nolte, die 5 October aan de R.K. Universiteit te Nijmegen cum laude ge promoveerd is, gelukgewenst. Hij zeide, dat de raadsleden grote bewondering hebben voor de wijze, waarop zij de laatste tijd ge werkt heeft om haar doel te bereiken. Mejuffrouw- dr. Nolte dankte voor de haar gebrachte hulde. De voorzitter deelde mee, dat de heer Fijen in het ziekenhuis Joannes de Deo is opgenomen en sprak cle beste wensen uit voor een spoedig herstel. Zonder nadere bespreking werd het voorstel van B. en W., een extra-crediet te verlenen voor de reorganisatie van sport veld Bleek en Berg, aangenomen. De voorzitter merkte op, dat de critiék, welke in de vorige vergadering geuit is, niet in verhouding is met de gerezen moei lijkheden. In de komende maanden zal de raad herhaaldelijk een besluit moeten ne men, als de begroting overschreden is. Dat is een gevolg van het stijgen der prijzen. De raad heeft het recht critiek uit te oefe nen, maar de leden dienen ook rekening te houden met de moeilijkheden, waarvoor B. en W. staan. Vermakelijkheidsbelasting B. en W. stelden de raad voor de veror dening op rie vermakelijkheidsbelasting te wijzigen. Als nieuwe artikelen werden voorgesteld: „Mede wordt een belasting ge heven op vermakelijkheden, tot welke toe gang wordt verleend zonder betaling van een toegangsgeld, indien voor het geven van die vermakelijkheden de beschikking wordt verkregen over een gebouw, lokaal of tent, een tuin of ander terrein tegen be taling van een geldsom" en „Vrijstelling wordt verleend voor vermakelijkheden, welke gegeven worden ter gelegenheid van een familiefeest." Mr. Vliegen (Arbeid) wilde de vrij stelling ook verlenen, als een ambts- of bedrijfsjubileum gevierd wordt en diende een amendement in. Na enige bespreking werd het amende ment van mr. Vliegen met 98 stemmen aangenomen. Het verdere deel van het voorstel werd aanvaard. Vastgesteld werden de rekeningen van het gas- en waterbedrijf over het jaar 1950. Besloten werd nog geeen ontheffing te verlenen volgens artikel 2 der bebouwings voorschriften aan de heer M. P. Voute voor de aanbouw van een bergplaats aan zijn woonhuis met garage aan de Zwarte- weg. Deze was bereid met zijn buurman een overeenkomst te maken en hem een som van 5.000 te betalen. De raad was van mening, dat een dispensatie niet op geld getaxeerd moet worden. Ontheffing van de bepalingen der be bouwingsvoorschriften werd verleend aan de heren W. F. Kruger, F. A. A. M. Allard, A. J. Bastiaenen en A. G. Lubken. Op 7, 8 en 9 December zou Toon Her mans met zijn gezelschap optreden in het Minerva-theater te Heemstede. Door on voorziene omstandigheden zal de openings datum echter naar een later tijdstip moe ten worden verschoven, waardoor de heer P. A. M. Hoogeveen, directeur van het toekomstige theater, zich genoodzaakt zag Toon Hermans te vragen of hij eventueel op een nader te bepalen latere datum in Heemstede op de planken zou kunnen komen. Dit bleek evenwel onmogelijk, zodat de Heemstedenaren Toon Hermans waarschijnlijk pas in het volgend winter seizoen in het Minerva-theater aan de Binnenweg zullen kunnen zien en horen. De heer Hoogeveen deelde ons nog mede, dat de definitieve openingsdatum nog niet bekend is, omdat er in de afge lopen maanden enkele stagnaties bij het afwerken van het bouwprogram zijn op getreden. Hij hoopte evenwel vóór Kerst mis de deuren van het nieuwe theater te kunnen openen. In het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg is Donderdagavond de Fafababa geopend door pastoor C. van Mierlo. Hij dankte allen die hun medewerking aan de voorbereidende werkzaamheden hebben verleend en hoopte dat velen in de komen de dagen een bezoek zullen brengen aan deze fancy-fair ten bate van het jeugd werk in de Bavo-parochie. Het aantal bezoekers op de eerste avond liet niets te wensen. Een der grootste at tracties is ongetwijfeld de puszta-bar met musici en het bedienend personeel in Hon gaarse kledij. In deze bar bestaat tevens gelegenheid tot dansen. In de grote zaal met de talrijke stands was het een drukte Nederland heeft er een nieuwe industrie bij gekregen. In Zaandam is de Meypro N.V. officieel geopend, een bedrijf dat oorspron kelijk in Zwitserland was gevestigd. De Meypro vervaardigt plantaardige bind- en geleermiddelen. die, met uitzondering van de glasindustrie, in elke tak van nijverheid als hulpmiddel gebruikt worden. Wegens reorganisatie van het gevange niswezen zal tot overplaatsing van gedeti neerden uit enkele gevangenissen naar de strafgestichten te Norg worden overgegaan. De politieke delinquenten uit de rijkswerk inrichting Esserheem zullen verplaatst wor den naar de strafgevangenis Norgerhaven, de criminelen uit de strafgevangenis Nor gerhaven zullen verhuizen naar de rijks werkinrichting Esserheem. Voorts zullen in Norgerhaven gedetineerden uit Vught, Leeuwarden en Groningen worden op genomen. Oud-minister mr. dr. P. J. Witieman te Bloemendaal is bij Koninklijk Besluit be noemd tot voorzitter van de voorlopige raad voor de kunst. B. en W. van Maastricht zullen aan de gemeenteraad goedkeuring vragen voor de aankoop van het woonhuis van wijlen de kunstschilder Henri Jonas, met de bedoeling dit na restauratie als museum in te richten. In de leeftijd van 71 jaar is overleden de heer N. H. Jaarsma, haarden-fabrikant te Den Haag. Onder het pluimvee van een aantal pluimveehouders te Ermelo is pseudo-vogel- pest uitgebroken. Gisteren Is na een kortstondige ziekte op 59-jarige leeftijd overleden de heer R. Chr. van Ree. directeur van het Veiligheids museum te Amsterdam. In Hoogeveen heeft brand gewoed in de Gereformeerde school. De brandweer had de brand spoedig geblust. Een bergkamer brandde geheel uit. De schade wordt geschat op f5000. Het beroep van de Ambonese otid-K.N.I.L. militairen tegen het aan hen bij aankomst in Nederland verleende ontslag uit de tijdelijke dienst, wordt behandeld ter zitting van het Militair Ambtenarengerecht op Maandag 5 November in het gebouw van de Hoge Raad te 's Gravenhage. Omstreeks 1 November zullen 26 mili tairen van het Korea-detachement per troe penschip in Nederland arriveren. Bij hen bevinden zich enige militairen van het oor spronkelijke detachement en enige zieken en gewonden. Uit een kunsthandel te Amsterdam zijn vier stukken ontvreemd: twee gravures, een ets en een tekening. Van 29 October7 November kunnen aan opvarenden van Hr. Ms. Van Galen niet- aangetekende St. Nicolaaspakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per lucht post worden verzonden tegen het normale internationale tarief zonder luchtrecht. Deze mogelijkheid bestaat nier voor pakjes be stemd voor militairen in Korea. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin in Noord holland. dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, zal Donderdag 25 October geen audiëntie verlenen. De heef F. Weyers te Heemstede zal op 24 October d? dag herdenken, waarop hij vijftig jaar geleden in dienst txpd bij de Fijnwasaserij Rookmaaker te HaSrlem. ADVERTENTIE GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 tegenover de kerk PHILIPS - ERRES - FRIDOR - COLUMBIA Betaling in overleg en geroezemoes van belang en op 't rad van avontuur vlogen herhaaldelijk de pijltjes, hetgeen er op duidde dat de lootjes vlot van de hand gingen. Alles bijeengenomen was het Donderdagavond een bevredigende ouverture. GEBOREN: Catharina Johanna Petronella, d. van H. Rusman en R. J. van Onzen; Maria, d. van H. J. Leeuwenberg en M. F. A. Eman. ONDERTROUWD: W. Rip en J. Muller; J. G. Willemse en J. M. Teileman; J. van Roode en M. A. H. Spoor; A. G. Geijssen en J. A. van Keulen. GETROUWD: Th. de Groot en J. E, de Zwart. OVERLEDEN: L. van der Vaart, 49 j.; G. J. Bakker. 19 j.; A. E. Scheper, 80 j.; F. M. Buckmanij, 81 j.; J. L. C. Wortman. 83 j.; J. de Vries—de Vries, 95 j. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22143 39) HOOFDSTUK XIX. Mary ontwaakte uit een droom, die ein deloos geduurd scheen te hebben. Ze had er eerst geen idee van, waar ze was. Haar ogen vestigden zich op een klein raam, waardoor de zon op een een voudig gordijntje scheen. Het verkleurde behang was bezaaid met grove bloemen in de meest onnatuurlijke kleuren. Op de grond ontwaarde zij een stuk versleten karpet. In de hoek van de kamer stond een rond tafeltje met een waskom en een kan. Ze lag gekleed op het bed. „Ik moet ziek geworden zijn en naar een goedkoop hotelletje gebracht", was haar eerste gedachte. Zij sloot haar ogen weer, want zelfs een korte blik was nog te vermoeiend Korte tijd later ontwaakte ze opnieuw en herinnerde zich toen weer, wat er in het Lancaster hótel gebeurd was. „Hoe vóelt u zich?", informeerde een stem naast haar. Mary zag zijn gezicht. Een klein lelijk mannetje, stijf kort rechtopstaand haar, met een gezicht waarop altijd dezelfde grijns scheen te moeten staan. „Ik voel me nogal slecht". Zelfs spreken ging met moeite. „U zult er wel gauw weer bovenop zijn. Hier, drink een glas water." „Waar ben ik?" „Weet ik niet. Ik ken dit gedeelte van het land niet." „Maar u moet toch enig idee hebben, waar we zitten?" „Ik zou niet te veel vragen als ik u was. De omstandigheden zijn er niet naar „O, u wilt me zeker niet antwoorden. „Kalm, kalm, jongedame. Ga nog maar eens rustig slapen, daarpa zal ik wat eten brengen. „Ik wil niet eten", begon ze teproteste- ren, maar voordat ze verder kon gaan, sliep ze alweer. Toen ze weer wakker werd, was er een gordijn voor het raam gehangen. Een lampje zonder kap wierp een koud licht in de kamer. Het onooglijke mannetje kwam weer binnen. „Uw eten is dadelijk klaar. Drink dit." Hij hielp haar overeind en gaf haar een beker aan met soep. Het deed haar goed, iets versterkends te krijgen. Mary voelde, dat ze daarna beter in staat was om de situatie aan te kunnen. Ze had inmiddels nog eens naar de man gekeken en was er van overtuigd, dat ze hem herkende. „We hebben elkaar al eens eerder ge zien, is het niet?" „Zeker, in Parijs. We waren in dezelfde nachtclub. Prachtclub, en die meisjes.... Hij rolde met zijn ogen, en Mary vond het gesprek een allesbehalve genoeglijke kant uit gaan. „Maar hebben we elkaar ook niet ergens anders gezien?", drong ze aan. „Ik weet het al weer. In het vliegtuig uit Parijs. Later zag ik u in Kensington High Street met iemand staan praten." „Met iemand staan praten?" De grijns verdween van zijn gezicht waardoor hij zo mogelijk een nog afstotender uiterlijk kreeg. „Ik kan me niet herinneren, dat ik met iemand stond te praten. Herinnert u zich met wie?" Hij kwam dreigend een stap dichter naar het bed toe. „Ik.... Eh, ik weet het niet", stamelde Mary. „Weet u dat zeker?" „Helemaal zeker." „Dat zegt u niet om me gerust te stel len?" „O nee. Ik kon het gezicht van die man niet zien. Zo van achteren gezien kwam hij me alleen maar bekend voor, maar ik kan me ook vergist hebben." „Mooi". Zijn gezicht ontspande zich en de grijns kwam weer terug. „Dat klinkt beter. Het is nooit prettig als je je dingen gaat voorstellen die niet waar zijn. Men sen die dingen zeggen, die niet waar zijn, konden wel eens in moeilijkheden ko men. De man pakte de lege borden weer bij elkaar. „Dank u wel voor het eten, mijnheer eh.. „Drew. Mat Drew. Goede bekende van enkele van uw vrienden, speciaal van die stoere Brannigan. Dat was slecht gezel schap voor u, daarom hebben we u maar meegenomen." „O, hebt u mij met die zakdoek voor uw gezicht ontvoerd?" „Inderdaad, goed geraden. Maar ik heb het zo voorzichtig mogelijk gedaan en u zo zacht behandeld als een baby. Mat Drew is er niet de man naar om iemand kwaad te doen." Mary keek hem nieuwsgierig aan. „Waarom vertelt u me dat eigenlijk? Als u gegrepen wordt, kan u dat een behoor lijke straf kosten." „Ik word niet gegrepen." Zijn grijns werd breder. „En zelfs als ik gegrepen zou worden, zou het wel eens kunnen zijn dat toch niemand weet dat ik u dit verteld heb." Met ontzetting begreep Mary de beteke nis van deze woorden. Zij was niet voor bestemd, om dit huis levend te verlaten... Op dat moment ging de deur open. Had Mary haar verzorger van dat moment af stotend gevonden, de nieuw binnengeko- mene joeg haar eenvoudig rillingen over haar rug van ontzetting. Hij was iets aan de kleine kant, hoewel hij ver boven Drew uitstak. Hij droeg een zwart hemd met een gele das, een licht jasje en een onmogelijk grote gouden ring aan een der vingers. In zijn donkere ogen lag geen spoor van enig menselijk gevoel. Over zijn rechterwang liep een opvallend litteken. Wanneer hij sprak, vertoonde hij een onregelmatige rij, groezelige en afgebrokkelde tanden. „Dat is ze dus", vroeg hij met een sterk Amerikaans accent. „Ja, dat is zij, Al." „Ziet er niet kwaad uit. Rood haar. Maar je schijnt er nogal een temperament op na te houden, is het niet, meisje? Probeer met mij geen grapjes uit te halen, want Al Burns staat bekend om zijn tempera ment. En ik heb altijd wat bij me om dat te tonen." Hij klopte op zijn heupzak en Mary veronderstelde, dat daar een revolver zat. Ze was te ontsteld, om er een woord uit te brengen. „Hoe staat het met je geheugen?" „Dat is, dat is goed", antwoordde Mary angstig. Mat Drew trok hem aan de arm mee naar een hoek van de kamer en fluisterde enige tijd met hem. Mary kon niet horen, waar het over ging. Burns kwam ten slotte weer naar haar toe. „Het is het beste voor je om je niet al te veel te herinneren, liefje. En dan zou ik ook niet zo met slechte mensen als Brooke optrekken. Hij vertelde ons, waar we je konden vinden." „Heeft Jeremy mij verraden?", riep Mary verbaasd. „Zeker. Hij hoort bij ons. Ik moet toe geven, dat hij geprobeerd heeft ons er van af te doen zien, maar we hebben hem duidelijk gemaakt, dat je een zaak niet in de war kan laten lopen om een meisje, vooral niet als er dik duiten in die zaak zitten." „Maar Burgess krijgen jullie toch niet te pakken. Brannigan heeft er voor ge zorgd dat hij ergens veilig is opgeborgen." Het akeligste van Burns was nog de lach, waarmee hij die uitbarsting van Mary beantwoordde. „Dat hoopte Brannigan tenminste. Maar wij hebben hem al." Ze betreurde haar woorden, zodra zij ze gesproken had. Er kwam een gemene blik in de ogen van Burns, die een stap dich terbij kwam. „Ik houd er niet van om voor leugenaar uitgemaakt te worden. Maar overtuig je zelf." Burns bracht haar door een gang naar een deur die hij ontsloot. Burgess lag gekleed op een bed. Zijn ogen waren gesloten en hij ademde zwaar. Mary stelde in een enkele blik vast, dat hij ernstig ziek was. Alle kleur was uit zijn gelaat verdwenen. Mary wilde ver der naar binnen gaan, maar werd door Burns tegengehouden. Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9