De Veiligheidsraad verdaagt behandeling van oliekwestie Engels vlagvertoon het Suezkanaal in Weerbericht Internationaal Hof moet nu uitmaken of het bevoegd is Legeroefeningen in Amerika met atoomontploffingen Duitse kolen en staal vrij OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Suezkanaal Frans voorstel T reino verval op Java Russische nota aan Frankrijk Overeenstemming in Panmoendjom Rust en orde hersteld Egyptische nota aan Londen Het woord is aan, Amerikaanse Senaat schrok van abuis Schumacher doet een voorstel Labour-aanhang stijgt gestaag ZATERDAG 20 OCTOBER 1951 295e JAARGANG No 252 Radio - Peking VOOR HET EERST Deen verdwenen Na inwerkingtreden van het Schuman-plan Maar Truman had al getekend Amerikaanse Congresleden in Straatsburg „Potsdam" moet opgezegd ()8e JAARGANG No 88 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damlat». Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman De eerste man die op het denkbeeld kwam, de landengte van Suez te doorgra ven en daardoor de scheepvaartverbinding te scheppen tussen Middellandse Zee en Rode Zee was Haroen-al-Raschid, de Khalif van Bagdad, die regeerde van 786809. Uit dit historische trekje blijkt maar weer, dat plannen der overheid altijd een poosje nodig hebben om te rijpen en dat degelijke bedachtzaamheid geen Nederlands mono polie is. Maar wellicht is het deze oorsprong van het plan geweest, die de Engelsen heeft afgeschrikt toen de Fransen het gingen uit voeren. De Engelsen liggen nu tot de tan den gewapend in de kanaalzone en tonen zich bereid hun leven te offeren voor het kanaal: die „levenslijn" (om met Djakarta te spreken) tussen Azië en Europa. Maar honderd jaar geleden moesten zij er niets van hebben. Hun minister van Buitenlandse Zaken, Lord Palmerston, zei in 1856 tegen de Franse initiatiefnemer, vicomte Ferdi nand de Lesseps, dat zijn regering het plan technisch onuitvoerbaar achtte, dat het de Britse beheersing der zeeën zou schaden en dat er Franse inmenging in het Verre Oos ten mee beoogd werd. Misschien was hij vooral sceptisch gestemd door de gedachte aan de Khalif van Bagdad. Maar die Frans man kon zoiets fantastisch natuurlijk niets schelen. De toenmalige Turkse onderkoning van Egypte, de Khedive Said Pacha, was zijn vriend en die gaf een concessie aan zijn maatschappij, de Compagnie Univer- selle du Canal Maritime de Suez. De Les seps hield taai vol. Ofschoon de Turkse sultan zijn goedkeuring voorlopig aan de concessie onthield, emitteerde hij in 1858 400.000 aandelen van 500 francs. Hij plaat ste de helft in Frankrijk, een kwart bij de Turken, weinig in andere landen. Tenslotte nam de Khedive de overblijvende 85.000; die behoorden in 1875 tot de 176.000 aan delen die zijn zoon, de Khedive Ismail Pacha, toen aan Engeland verkocht omdat hij zoveel geld verspild had. De Engelse regering was zes jaar na de opening van het kanaal al geheel van mening veranderd en betaalde er graag vier millioen pond voor. Sindsdien hebben haar eigen Engelse scheepvaartmaatschappijen zich af en toe bitter beklaagd omdat zij zulke enorme doorvaart-gelden moeten betalen aan een maatschappij, waarin de eigen staat een der grootste aandeelhouders is. De bouw van het Suezkanaal kostte tien jaar: van 1859 tot 1869 werd eraan gewerkt. Niet zonder veel tegenslag, ruzie en moei lijkheden. Maar nevens de knappe inge nieurs, die de maatschappij dienden, kon zij rekenen op het geduchte doorzettings vermogen van de Lesseps en op diens goede relaties (hij was verwant aan de Franse keizerin Eugénie). Toen de sultan van Turkije in 1865 eindelijk zijn bewilliging aan de concessie gaf was het kanaal al gro tendeels klaar. In een drietal geschillen met de Khedive Ismail en diens regering was keizer Napoleon III als arbiter opge treden. Dit leidde bovendien tot invoering van moderner arbeidsmethoden met me chanische apparatuur, waardoor het grote werk aanzienlijk bespoedigd werd. In 1867 was de maatschappij financieel uitgeput, maar slaagde erin een lening van honderd millioen francs te plaatsen door er een loterij aan te verbinden. Nog meer finan ciële maatregelen bleken nodig eer het kanaal in 1869 voor de scheepvaart open gesteld kon worden. Toen had het 433 mil lioen francs gekost; de oorspronkelijke raming was dertien jaar tevoren door een internationale technische commissie op 200 millioen, dus minder dan de helft, gesteld. Ook in die tijd raamde men soms te laag als men de uitvoering van een groot werk wilde verzekeren. En het was ongetwijfeld een groot werk. De lengte van het kanaal, van Port Said naar Suez, is ongeveer 160 K.M. Aanvankelijk was het ontworpen met een diepte van acht meter en een bodem breedte van 22 meter, maar al in de tach tiger jaren ging men tot verdieping en aan merkelijke verbreding (die variërend werd van 65 tot 80 M.) over. Intussen had de maatschappij in de eerste periode na de opening nog moeilijke financiële jaren doorgemaakt. De eerste ruzie met de En gelse scheepvaartmaatschappijen volgde, maar werd opgelost. Daarna kwamen de grote winsten. Die opening van het Suezkanaal op 17 November 1869, zeven jaar eerder dus dan die van ons Noordzeekanaal, moet een der kleurigste en sierlijkste triomfen van de negentiende eeuw ziin geweest. En de laat ste van het Franse Tweede Keizerrijk, dat tien maanden later bezweek. Achtenzestig schepen van verschillende nationaliteit, voorafgegaan door het jacht l'Aigle met keizerin Eugénie aan boord, begonnen de reis. Vertrekkend van Port Said hadden zij drie dagen nodig om Suez te bereiken. Dat is sindsdien, ondanks de nog steeds geringe snelheid die in het kanaal is toegestaan, geleidelijk zozeer verbeterd dat de door vaart niet meer dan 12 a 15 uur vordert. In 1870, het jaar van de Frans-Duitse oor log, werd het kanaal nog maar door vijf honderd schepen gebruikt, maar binnen enkele jaren kwam al de snelle toeneming. De historie van zijn wording bood rijkelijk stof voor een roman. De kwistige levens stijl van de Khedive Ismail Pacha verrijkte de wereld met een groot kunstwerk, want ter gelegenheid van de opening van het kanaal „bestelde" hij bij de grote compo nist Giuseppe Verdi een in Egypte spelende opera, en die opdracht leidde tot de schep ping van de opera Aïda, die haar première in Cairo beleefde. Een roman die eindigde in tragische ondergang was het leven van Ferdinand de Lesseps. Toen het Suezkanaal werd geopend was hij al 65 jaar. Hij had op de hem rijkelijk geschonken lauweren kunnen blijven rusten. Maar hij liet zich overhalen, toen hij de tachtig al naderde, om opnieuw als promotor en motor van een groot kanaalplan: de doorgraving van de zeeëngte van Panama, op te treden. Die leidde tot financiële crises van veel groter omvang, dan Suez veroorzaakt had. De oude man raakte in een plan tot omkoping van politici betrokken, dat onder de naam Panama-schandaal de wereld in rep en roer bracht. Hij kwam er tenslotte doorheen, maar in zijn laatste levensjaren waren zijn geestvermogens gestoord. In 1894 stierf hij, 89 jaar oud. Gelijk verscheidene bijzondere persoonlijkheden uit de dagen van het een maal brillante Tweede Keizerrijk (keizerin Eugénie, de krankzinnig geworden keizerin Charlotte van Mexico, de premier van 1870, Emile Ollivier en anderen) was een zeer FLUSHING MEADOWS (Reuter) De Veiligheidsraad heeft gisteren besloten de bespreking van het Brits-Perzische oliegeschil te verdagen, totdat het Internationaal Gerechtshof te Den Haag een uitspraak heeft gedaan over de bevoegdheid van dat gerechtshof in de zaak. Dit werd met acht tegen één (de Sovjet-Unie) besloten. Engeland en Joegoslavië onthielden zich van stemming. Sir Gladwyn Jebb, de Engelse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, is gisteren per vliegtuig uit New York naar Londen ver trokken. Hij zeide het resultaat van de behandeling van het Perzische olie geschil niet als een tegenslag voor Engeland te beschouwen. „Ik vind, dat het beter geweest zou zijn. indien de Veiligheidsraad de Britse resolutie had aangenomen, maar in ieder geval zou de Sovjet-Unie er haar veto over uitgesproken hebben. Het is toch wel wat, dat de raad heeft moeten erkennen, dat het Internationaal Gerechtshof een rol in deze kwestie moest spelen". De Joegoslavische gedelegeerde, Ales Bebier, zei in de Veiligheidsraad dat zijn land de Britse resolutie, waarin wordt aan gedrongen op hervatting der Brits-Perzi sche besprekingen, niet kan steunen. Joe goslavië trekt de bevoegdheid van de raad om de zaak te behandelen in. twijfel. De Franse afgevaardigde, Frangois Lacoste, stelde daarop voor het debat te verdagen, totdat het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag had uitgemaakt, of het oliegeschil binnen zijn bevoegdheid ligt. Sir Gladwyn Jebb (Engeland) ging ac- coord met het Franse voorstel en voegde er aan toe, dat hij, indien de raad het niet steunde, aan zou dringen op een stemming over de geamendeerde Britse resolutie. Er was geen Perzische gedelegeerde aan wezig. De Perzen hadden tevoren ver klaard, dat zij hun standpunt hadden uit eengezet en niet meer aan bijeenkomsten zouden deelnemen. Warren Austin (V.S.) verklaarde te zul len stemmen voor de resolutie om de ver gadering te verdagen. Tsarapkin, de Russische gedelegeerde, zeide, dat zijn delegatie bezwaar gemaakt had tegen de plaatsing van de kwestie op de agenda en om dezelfde reden niet kon instemmen met de Franse motie. „De Vei ligheidsraad kan deze aangelegenheid in het geheel niet behandelen", aldus Tsa rapkin. De Nederlandse gedelegeerde mr. Luns zeide voor het Franse voorstel te zullen stemmen. Hij voegde er aan toe, dat de gang van zaken in de raad in de afgelopen dagen niet heeft bijgedragen tot verhoging van het niveau, het aanzien en de kracht van de UNO. Betekenis Het Internationaal Gerechtshof heeft in Juli bij voorlopige uitspraak Perzië ver- zooht de Brits-Iraanse oliemaatschappij voort te laten werken hangende een beslis sing in zake de bevoegdheid van het Hof om de zaak te behandelen. Tijdens de debatten in de Veiligheidsraad werd uiteengezet, dat de beslissing van het Internationale Hof alleen de jurisdictie van het Hof zou betreffen en niet noodza kelijk de competentie van de Veiligheids raad. Van Perzië wordt nu verwacht, dat het zich voor het Internationale Hof ver dedigt. Tot 3 December heeft dat land de tijd haar zaak bij het Hof in te dienen. In diplomatieke kringen te Flushing Meadows is men algemeen van oordeel, dat de gehele procedure thans ten einde is. Dit zou zowel voor Engeland als voor Perzië onbevredigend zijn. Engeland had gehoopt, dat de raad Perzië en Engeland zou ver zoeken de onderhandelingen te hervatten. Perzië had gaarne gezien, dat de raad zich onbevoegd zou verklaren. DJAKARTA (Aneta). Vrijdagmiddag heeft een sterk gewapende bende de snel trein van Djakarta naar Soerabaja tussen Djatibarang en Pagdenbaroe overvallen. Vier militairen die met de trein meereis den werden gedood en twee leden van de marine werden ontvoerd. De trein werd leeggeplunderd. Men drong de trein bin nen en dwong de tweehonderd passagiers uit te stappen. Zij werden daarna van alles beroofd terwijl de bagagewagen werd geplunderd. Enige uren later kreeg de treinbestuurder verlof om verder te rijden. Generaal Sir Brian Robertson, de opper bevelhebber der Britse strijdkrachten in het Midden-Oostengefotografeerd voor het vliegtuig dat hen naar Egypte bracht. Generaal Robertson zal het bevel voeren over de Britse troepen die naar Egypte zijn gekomen ter handhaving van de orde in de Suez-kanaalzóne. TOKIO (Reuter). Voor de tiende maal zijn Zaterdagmorgen de verbindingsofficie ren te Panmoendjom bijeengekomen. In een uitzending van radio-Peking is verklaard, dat men op voorgaande bijeenkomsten tot een definitieve overeenkomst was gekomen. Alle punten, waarop overeenkomst was be reikt, zouden de basis vormen voor een al gehele overeenkomst, die op de eerste zit ting van de volledige wapenstilstandsdele gaties zou worden besproken, aldus de radio. Aan het centrale front heeft het achtste leger de Noordelijken verder naar Koem- song teruggedrongen. Volgens een commu niqué van het achtste leger staat de geal lieerde infanterie op minder dan 3y2 km van de stad. Ten Zuid-Oosten van Koemsong is een heuvel veroverd en tegenaanvallen werden afgeslagen, aldus het communiqué. Ook ten Noord-Westen van Janggoe werd een heu vel veroverd. Aan de Oostkust sloegen Zuid-Koreanen een tegenaanval van de verdedigers van de havenplaats Kosong af. Van het Westelijke front worden slechts patrouille-acties gemeld. Jachtbommenwerpers van de U.N.O. heb ben Donderdag een gehele heuveltop in vuur en vlam gezet door een massale aan val met napalmbommen ter ondersteuning van geallieerde strijdkrachten aan het Wes telijke front. De geweldige vuurzee ver bruikte alle zuurstof in de omgeving en de gelei-achtige, kleverige benzine vloeide in de Noordelijke loopgraven en bunkers en over de gehele heuveltop. De stelling, die aanvallen van geallieerde eenheden twee weken lang had weerstaan, kon naderhand door geallieerde infanterie bezet worden. In Las Vegas (Nevada, V.S.) wordt van daag een legeroefening met atoomontplof fingen gehouden, waarbij voor het eerst troepen betrokken zijn. Men wil de waar de van atoomwapens onderzoeken op het slagveld. Ongeveer duizend Amerikaanse soldaten, bijgestaan door ongeveer vierduizend waarnemers van de vloot en de lucht macht, zullen aan deze oefeningen deelne men, die door de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie en het leger zijn ge organiseerd. Tevens zal de invloed van de hitte en de^sitstraling op dieren en gebouwen wor den onderzocht. Bijna 150 dieren waaron der twee dozijn schapen en honden en honderd ratten, zijn naar dit terrein ge bracht. De commissie hoopt gegevens te verkrijgen over de behandeling van per soonlijke ongevallen bij een atoomaanval van de tegenstander. De duizend man van de legereenheden zullen een gevechtsstelling betrekken en wanneer de ontploffing komt een veilige positie innemen, zich afwenden van de plaats der ontploffing en drie seconden wachten alvorens naar de vuurbal om te kijken. Wie deze instructies niet opvolgt, loopt gevaar ongeveer vijf minuten verblind te worden. Na de ontploffing zal de leger eenheid naar het front optrekken. De Amerikaanse commissie voor atoom energie deelt mede: „De Verenigde Staten zouden „een snelle, zekere en verschrik kelijke tegenaanval met, atoomwapenen kunnen uitvoeren". In haar jaarrapport Op bovenstaande kaart, die de Suez- kanaalzöne in beeld brengt, kan men de geografische situatie van het Engels- Egyptisch geschil duidelijk nagaan. Men ziet hoe hel kanaal, dat de Middellandse Zee verbindt met de Rode Zee via de meren, de landengte doorsnijdt en de ver schillende Egyptische steden tot strategi sche punten maakt. lang leven, dat tot een zware beproeving werd, hem beschoren. Al hebben grote waterbouwkundigen de schepping van het Suezkanaal mogelijk gemaakt, zonder zijn ondernemingsgeest en energie zou het niet zijn ontstaan. Op het havenhoofd van Port Said verheft zich zijn grote bronzen stand beeld, schepping van de beeldhouwer Fré- miet. Er zijn in deze dagen Egyptenaren die het willen slopen. Maar Egypte zelf heeft in hoge mate tot de wording van het kanaal, op zijn eigen grondgebied, meege werkt. Het heeft daar dus geen reden toe. R. P. LONDEN (Reuter). Drie Britse torpe- dobootjagers zijn Vrijdag het Suez-kanaal opgesloomd, zij kwamen van Abadan in Perzië en voeren door het Grote Bittermeer in de richting van Pprt Said, waar de krui ser „Liverpool", het vlaggeschip van admi raal Sir John Edeisten, opperbevelhebber van de Britse vloot in de Middellandse Zee, ook spoedig verwacht wordt. Uit de kanaalzone zijn Vrijdag geen inci denten gemeld. Britse tanks patrouilleerden evenwel door de straten en gewapende afdelingen be waakten de toegangswegen naar de zóne, bruggen en belangrijke punten in het ge bied. In Cairo en Alexandrië was het rustig. De Egyptische politie werkte samen met Britse militairen om de rust en orde in de voornaamste steden te bewaren. De scheep vaart door het kanaal bleef normaal. In een Egyptische nota van Vrijdag aan Engeland wordt het gedrag van de Engel sen in de kanaalzone een „daad van aggres- sie" genoemd. Er werd in de nota op aan gedrongen, dat Engeland zijn patrouilles uit Egyptische plaatsen terugtrekt, omdat zij de bevolking provoceren. Naar te Nicosia (Cyprus) verluidt, zul len nog meer Britse troepen per vliegtuig van Cyprus naar de Suezkanaalzóne ver trekken. In het begin van deze week zijn 3.500 man parachutisten van de 16de parachu tistenbrigade van Cyprus naar het vlieg veld El Fayid overgebracht, ter versterking van Britse garnizoenen in de kanaalzone. De opperbevelhebber der Britse troepen in het Nabij Oosten, generaal Robertson, is per vliegtuig uit Londen te Fayed Ein aan gekomen. De Britse militaire autoriteiten zijn bezig het beheer over Port Said en Ismailia aan de Egyptische burgerlijke politie over te dragen, nadat zij zich ervan hebben over tuigd, dat de normale toestand is hersteld. Britse troepen hielden Vrijdagavond nog alle sleutelposities, waaronder bruggen en waterwerken, in de zóne bezet, doch Britse wachtposten bij regeringsgebouwen in Port Said waren teruggetrokken en er waren minder patrouilles in de straten van Is mailia. Het hoofd van de Mohammedaanse broe derschap in Egypte, El Hadebi Bey, heeft Vrijdagavond verzekerd, dat het leven en de belangen van buitenlanders „geheel vei lig" zijn. „We keuren onregelmatige metho des voor de strijd tegen de imperialistische bezetters af", zo verklaarde hij. „Het volk dient de regering de taak te iaten om de strijd met alle haar ten dienste staande middelen te organiseren." I Demonstraties in Syrië Duizenden Syrische demonstranten heb ben in Damascus anti-Britse leuzen geroe pen en in de moskee gebedsdiensten bijge woond voor „de zaak van Egypte". De de monstraties waren georganiseerd door de Mohammedaanse broederschap en de bond van Oelemas. De demonstranten hebben de Egyptische regering telegrafisch bericht, dat zij volledig achter haar staan en be reid zijn met Egypte „te strijden tegen het imperialisme". Gerucht Zekere geruchten, volgens welke op Koning Faroek van Egypte een aanslag zou zijn gepleegd, zijn door de Egyptische am bassade te Londen als „van alle grond ont bloot" bestempeld. ANTWERPEN. (Reuter) Een functio naris van het Deense consula it te Antwer pen, belast met scheepvaartaangelegenhe den, is verdwenen. De politie heeft een on derzoek ingesteld. Hij wordt sinds Donderdag vermist. Men ontdekte, dat in zijn bureau ingebroken was en men vond er bloedsporen. aan het Congres zegt de commissie, dat de grootste vorderingen in de afgelopen twee jaar gemaakt zijn op het gebied van de ontwikkeling van wapens. Het program voor de ontwikkeling van een waterstof bom is vergevorderd. Bovendien is een systeem voor het controleren van atoom ontwikkelingen geperfectionneerd, waar door de president in staat was geweest twee maal aan de wereld melding te ma ken van Russische atoomproeven, aldus het rapport. Het voegt er aan toe, dat het gebruik van atoomkracht voor duikboten en vliegtuigen en de behoeften van de vre- desindustrie met „flinke schreden" vor dert. De commissie is echter van mening dat „meer voortvarendheid" aan de c gelegd moet worden bij de uitvoering van het program. PARIJS. (Reuter). Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft heden mede gedeeld, dat de geallieerde beperkingen op de West-Duitse staal- en kolenproductie zullen vervallen, wanneer het plan-Schu- man in werking zal treden. In de mededeling van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd: De vertegenwoordigers van Frank rijk, België, Nederland, Luxemburg, Enge land en Amerika, overwegende dat de bij zondere verplichtingen welke op Duitsland rusten met betrekking tot kolen en staal niet verenigbaar zijn met de gemeen schappelijke regels waaraan alle staten, die het Schuman-verdrag ondertekenen, gelij kelijk zullen zijn onderworpen, zijn over eengekomen, dat de op 28 April 1949 te Londen ondertekende Ruhr-overeenkomst zal eindigen bij de invoering en dat het internationale gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied niet langer enigerlei functie zal blijven uitoefenen, welke onverenigbaar is met de uitvoering van genoemd verdrag Er zullen instructies aan de Hoge Com missarissen worden gezonden door de Fran se, Britse en Amerikaanse regering, waarin gezegd wordt, dat na de ratificatie en van krachtwording van het verdrag betreffende de kolen- en staalpool, ten eerste de be perkingen op de Duitse staalproductie en productiecapaciteit zullen worden opgehe ven en ten tweede, dat het beheer tot dus ver door de geallieerde Hoge Commissie uitgeoefend op de Duitse kolen- en staal industrieën zal eindigen, behalve voor zo ver nodig voor de voltooiing van de de centralisatie van deze industrieën. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wisjinsky, heeft de Fran se zaakgelastigde Donderdag in Moskou een nota overhandigd, waarin de beschul diging, dat de Franse regering in samen werking met Engeland en de Verenigde Staten een politiek van herbewapening van West-Duitsland volgt, werd herhaald, aldus een bericht van het Sovjet-Russische persbureau Tass. De nota zegt onder meer: „Haar verklaring omtrent de gevaarlijke gevolgen van de huidige politiek van de Franse regering, die bezig is een militair verbond met de strijdkrachten van West- Duitsland te sluiten, en ook de onverenig baarheid van een dergelijke politiek met de overeenkomst van Potsdam en de ver plichtingen volgens het Frans-Sovjet-Rus sische verdrag van 1942 opnieuw herha lend, acht de regering van de Sovjet-Unie het noodzakelijk nog een keer te verklaren, dat de volledige verantwoordelijkheid voor de toestand, die is ontstaan, bij de Franse regering ligt". Otto Weiss: Zonder een zekere hoeveelheid mensenkennis kan men wel een mïllionnair, maar geen bedelaar zijn. WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse Senaat, die Donderdag een resolutie heeft goedgekeurd, waarbij de staat van oorlog met Duitsland wordt beëindigd, heeft gisteren president Truman verzocht, de resolutie niet te tekenen, maar haar terug te sturen voor een wijziging van de formulering. De huidige formulering zou namelijk vatbaar zijn voor de uitleg, dat verder beslag op Duitse eigendommen in de Verenigde Staten is toegestaan. De re solutie zal door een en ander waarschijn lijk opgehouden worden tot volgend jaar, daar het Congres misschien Zaterdag op reces gaat. President Truman had verklaard, dat de resolutie het herstel van de volledige sou- vereiniteit van Duitsland zou bespoedigen. President Truman he""t de resolutie noch tans getekend. Of Truman het v- zoek van de Senaat kende, voor hij het besluit tekende, is niet bekend. De ondertekening werd zonder commentaar bekend gemaakt. Gewoonlijk verlopen enige dagen tussen het aannemen van een besluit en de on dertekening door de president. In dit ge val heeft hij opmerkelijk snel gehandeld. Het voorlichtingsbureau van de Raad van Europa maakt bekend, dat, waarschijn lijk 19 November, een speciale bijeenkomst te Straatsburg zal worden gehouden van een delegatie van Amerikaanse Congres leden, die 26 November en volgende dagen desgewenst als waarnemers de zitting van de Europese Assemblée zullen kunnen bij wonen, en een parlementaire delegatie van leden van de consultatieve vergadering van de Raad van Europa. Op deze speciale bijeenkomst, die los staat van de consultatieve vergadering, zullen de resultaten, de vraagstukken, de toekomstmogelijkh 'en en de plaats in de Westelijke wereld van de Europese unie besproken worde". BONN, (Reuter). Kurt Schumacher, de West-Duitse sociaal-democratische lei der, heeft op een persconferentie te Bonn er op aangedrongen, dat de Westelijke ge allieerden de overeenkomst van Potsdam van 1945 officieel zullen opzeggen. De overeenkomst was de basis voor de vier- mogendhedenbezetting van Duitsland. „Zolang de overeenkomst van Potsdam bestaat zal het nieuwe verdragsstelsel, dat het bezettingsstatuut in West-Duitsland zou moeten vervangen, van kracht kunnen zijn. Te beweren, dat het verdragsstelsel enige vorm van souvereiniteit of gelijkheid voor West-Duitsland brengt, is volslagen mislei ding van de Duitse openbare mening. De bevoegdheden, die de geallieerden behou den, zijn zo belangrijk, dat de geallieerden altijd de hoogste bevoegdheden in handen houden", aldus Schumacher. Martin Euler, fractieleider van de vrije democratische partij in de Bondsdag, ver klaarde Vrijdag over Schumacher: „Hij tracht de nationalistische elementen in West-Duitsland tot zich te trekken en een nieuw nationaal-socialisme op marxistische grondslag op te bouwen. Hij wil de opvol ger van Adolf Hitler worden, die socia listische elementen aan het nationalisme toevoegde. Schumacher valt buitenlandse politici en staatslieden aan, aldus de traditie van Keizer Wilhelm de Tweede en Adolf Hitler voortzettend", aldus Euler. Op 17 October heeft het Engelse Gallup- instituut weer een enquête voltooid over de komende verkiezingen in Engeland. Hoewel de conservatieven in dit onder zoek nog steeds de leiding hebben, neemt het aatnal kiezers, dat van plan is op de arbeiderspartij te gaan stemmen, blijkbaar sterk toe. De uitkomsten van dit laatste opinie onderzoek en van de enquêtes van een, twee en drie weken geleden zijn als volgt: Andere Pnnc T.ïh l.ibei drie weken geleden twee weken geleden een week geleden nu Cons. Lab. Liber, part. 50 42 7 1 49 V*» 43 7 V» 49 44 6 1 50 47 2'4 Vt 00CX3O00nncCO0000000C3000OOrKXxx*: XX~ COOCXX «xor* OCCÉ TOENEMENDE KANS OP BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met voorname lijk later op de dag enkele buien. Ma tige en aan de kust later krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 21 October Zon op 7.13 uur, onder 17.36 uur. Maan op 21.11 uur. onder 14-20 uur. 22 October Zon op 7.15 uur, onder 17.53 uur. Maan op 22.22 uur, onder 14.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 20 October Hoog water: 6.49 en 18.53 uur. Laag water: 2.17 en 34 29 uur. Zondag 21 October Hoog water: 7.16 en 19.34 uur. Laag water: 2.48 en 15.07 uur. Maandag 22 October Hoog water: 8.04 en 20-27 uur. Laag water: 3.27 en 15.44 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1