Overeenkomst in Panmoendjom, hervatting bestandsconferentie Grote Britse troepeneenheden naar de Suez-kanaalzóne en de Soedan Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Auriol en Pleven vragen om vertrouwen in Franse franc Tegen lauwheid Onderbreking van twee maanden eindelijk afgelopen Belgische tanker gestrand en doormidden gebroken De premier: „Europees federalisme is een economische noodzaak" Britse schepen in nood Het woord is aan. Herziening van het unie statuut met Indonesië De Soedanese regeringscommissie vraagt tijdelijk UNO-beheer Onderzoek- commissie voor de vier zones Actie te^en extremisten in Duitsland Russisch-Perzische bespreking gaat door Amerikaanse stafchef in Indo-China Zes zeelieden vermist Besprekingen zullen begin November worden hervat Russische en Chinese steun voor Egyptische houding Onrust in Venezuela Werkman berooft zijn hospita van het leven Russisch voorstel 66e JAARGANG No 89 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 22 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 253 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiata. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BIJ VERKIEZINGEN in Frankrijk was dezer dagen de opkomst der kiezers nauwelijks vijftig procent. Het zal a.s. Donderdag in Engeland, dat op die dag een nieuw Lagerhuis moet kiezen, wel beter eaan, maar dat zal dan bereikt worden door'de hardwerkende partij-organisaties. De Engelse kiezers zijn, zoals herhaaldelijk uit berichten gebleken is, even lauw in hun belangstelling als de Franse. Wij moeten nas volgend jaar weer ter stembus trek ken, maar veel animo is bij ons evenmin te verwachten, als niet een plotselinge ver andering in de heersende mentaliteit in treedt. Hetzelfde verschijnsel doet zich ten aan- zien van allerlei vergaderingen merkbaar geiden. Er zijn mensen genoeg die de loop van zaken in de wereld met aandacht vol gen, maar bitter weinig die bereid zijn, zich' verder enige moeite te geven. Dit be lemmert en remt de arbeid van regeringen en delegaties, die met meer zekerheid en overtuiging zouden kunnen optreden als zij zich een duidelijker voorstelling van de stemming en de wensen der volken kon den maken. Telkens weer wordt de hoop uitgesproken, dat verbetering in die toe stand zal komen. Antwoorden in het genre van „wat geeft het?" en „het is altijd zo geweest" hebben geen zin en zijn onjuist bovendien. Ouderen hebben tijden gekend waarin het anders was: waarin wel dege lijk actieve belangstelling in tal van bijeen komsten bleek, vergaderingen druk be zocht werden en betogen van inleiders door geanimeerde gedachtenwisseling werden gevolgd. Men kan opnieuw pogen, de oorzaken van deze lauwheid in de Westelijke demo cratische landen vast te stellen en begin nen met het bekende verhaal over de na werking van oorlogs- en bezettingstijd. Maar heeft dat nog nut? Beter is, de inertie als zodanig te brandmerken en aan te sporen tot werkzame belangstelling. Als voorbeeld noem ik een vergadering, die morgen (Dinsdagavond) in het gebouw van de Protestantenbond te Haarlem gehouden zal worden en aan een U.N.O.-herdenking gewijd zijn. In die bijeenkomst (die door medewerking van een zangkoor en een piano-soliste zal worden opgeluisterd) zullen de heren C. N. van Wijngaarden met het onderwerp „De betekenis van de Uno" en D. van der Meulen met de twee onderwerpen: „Punt 4 van het Handvest (hulp aan onontwikkelde gebieden)" en „De jeugd en wereldfederatie" als sprekers optreden. De Haarlemse Vredesraad orga niseert de bijeenkomst. Die instelling en de verenigingen die ertoe behoren hopen op een volle zaal. Het programma van de avond is in ruime mate en bij her haling rondgezonden. Men heeft een beroep ops ons gedaan om haar aan te bevelen. Dat kunnen wij niet doen bij alle bijeen komsten, die ijverige, de toestand begrij pende mensen telkens weer beleggen. Om dat gebrek aan ruimte het belet. Maar bij uitzondering geschiedt het in dit geval wèl. Het geval leent er zich goed toe omdat het de U.N.O. betreft. Op die wereld organisatie is veel verdiende critiek uit geoefend: zowel op de tekortkomingen in haar handvest als op de practijk van haar werkwijze, met name in de Veiligheids raad. De logische gevolgtrekking is, dat er verbetering zal moeten komen. Die zal nooit: worden bereikt als de volken een lauwe, j onverschillige houding erbij aannemen. En nu kunt ge wel zeggen: wij zijn maar een klein volk en wat kan ik, die maar één van de 1014 millioen ben, daar nou aan doen? Maar dat soort houding, in vermenigvul digde toepassing, zou er tenslotte toe leiden dat twee of drie grote volken in de wereld alles voor het zeggen zouden hebben om dat de overige, vormend niettemin de grote meerderheid, in gelatenheid en goedkoop pessimisme maar met zich zouden laten sol len. Wie voelt voor zulk een toestand? Men ergert zich eraan dat de grote plannen tot nauwer aaneensluiting van de West-Euro- pese volken, waarnevens in groter verband zelfs naar groter Unie gestreefd wordt, nog zo weinig uitzicht op verwerkelijking bie den. Maar als actiever belangstelling bij de volken zelf tot uiting kwam zou de toe stand veranderen: een sterke aansporing zou zich doen gelden, waarvoor staatslie den en politici niet ongevoelig zouden kun nen blijven. Als men zich aan mislukkende conferenties en vergeefs gepraat stoot moet men zich eens afvragen: zou dit getalm niet voortduren omdat de volken zélf, wier toe komst erbij op het spel staat en die de grote inzet van dat spel vormen, in de dommel zijn en geen fut tonen? Men kan iets ver der gaan en zichzelf de vraag stellen: wat doe ik er eigenlijk aan? Het is waar dat wij ieder, mens voor mens, heel nietige figuurtjes zijn in zulke wereldvraagstuk ken. Maar zodra wij iets gaan doen, zodra wij ons met elkaar enige moeite gaan geven en onze aandacht en belangstelling erop toespitsen verandert dat. Er komt be weging, er komt aandrang. Zij die ons ver tegenwoordigen en voor ons onderhandelen nemen daar dadelijk nota van en het be ïnvloedt meteen hun optreden en hun on dernemingsgeest. Dat na oorlogen perioden van inzinking optreden is vanouds bekend. Dat er een eind aan komt is evenzeer bekend. Het is altijd gebeurd omdat sommigen erin slaag den, de mensen wakker te maken en op te wekken. Welnu: zij zijn weer bezig. Die bijeenkomst in het gebouw van de Pro testantenbond, morgenavond om acht uur. tot mikpunt nemend spreek ik de hoop uit dat de zaal vol aandachtige mensen zal zijn. R. P. KARLSRUHE, (Reuter). Dr. Robert Lehr, de West-Duitse minister van Binnen landse Zaken, heeft op het congres van de Christelijk-democratische partij te Karls ruhe verklaard, dat hij spoedig bij de fe derale rechtbank ter bescherming van de grondwet een vervolging zal instellen tegen de communistische partij en de socialisti sche rijkspartij van ex-generaal Rehmer teneinde deze partijen onwettig verklaard te krijgen. Prof. dr. C. H. Hins, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Leidse Sterrewacht on oud-hoogleraar aan de universiteit voor Indonesië te Bandoeng, is te Leiden bij een Verkeersongeval om het leven gekomen. "Of. Hins was 61 jaar. MOENSON, (Reuter). De verbindingsofficieren der verbondenen en van de Noordelijken hebben Zondag algehele overeenstemming bereikt over de voorwaarden waarop de wapenstilstandsbesprekingen in Korea zullen worden hervat. De verbindingsofficieren van de UNO en de Noordelijken zijn heden te Panmoendjom bijeengekomen om de overeenkomst over de bescherming van de plaats der conferentie te tekenen. Men verwacht, dat de delegaties, die twee maanden geleden de besprekingen afbraken, binnen 48 uur in een tent te Panmoendjom zullen bijeenkomen. Vanmorgen heeft het hoofd van de UNO-delegatie, vice-admiraal Joy, de overeenkomst voor de hervatting van de wapenstilstandsbesprekingen, die vanmorgen door beide partijen is getekend, bekrachtigd. Een verbindings officier van de UNO heeft de Noordelijken een nota overhandigd, waarin wordt verklaard, dat de geallieerde delegatie bereid is de besprekingen te Panmoendjom te hervatten op de dag, nadat de Noordelijke bekrachtiging van de overeenkomst zal zijn ontvangen. De voorwaarden De overeenkomst luidt: Rondom Kaesong en Moensan, waar respectievelijk de delegaties der Noorde lijken en der verbondenen zullen verblij ven, komen neutrale zones met een straal van ongeveer vijf kilometer. De weg tussen Moensan en Kaesong, die ongeveer 35 kilometer lang is, zal door een neutrale corridor lopen van 400 meter breedte, waarin geen militaire acties zul len mogen worden uitgevoerd. Een gebied rondom Panmoendjom, waar de eigenlijke besprekingen zullen worden gevoerd, met een straal van bijna een kilo meter, wordt tot neutrale zóne verklaard. Beide partijen zullen in het gebied, waai de besprekingen worden gevoerd, veilig heidspatrouilles handhaven. Elke partij zal, wanneer zij'zich achter haar eigen linies bevindt, zelf verantwoor delijk zijn voor de handhaving van de vei ligheid aldaar. Aan de overeenkomst zal een protocol worden toegevoegd, waarin punten als het optreden van guerilla-strijders en de wijze waarop een onderzoek zal worden ingesteld naar beweerde neutraliteitsschendingen, zullen worden geregeld. Van het front De infanterie der verbondenen dringt langzaam op naar Koemsong aan het cen trale front. Zij wordt gesteund door zwaar artillerievuur. Het achtste leger schat, dat door de beschietingen van Zondag ruim 250 tegenstanders zijn gedood of gewond. Acht kilometer ten Zuid-Oosten van Koem song veroverden de geallieerden na hard nekkige tegenstand te hebben overwonnen een strategische heuvel. De verdedigers van Koemsong trachten met artillerie- en mortiervuur de opmars der verbondenen te stuiten. Een tegenaan val op vijf kilometer ten Zuid-Westen van de stad werd na vier uur vechten door de geallieerden afgeslagen. Vierendertig Amerikaanse Sabre-straal- jagers hebben Zondag boven de kust van Noord-West Korea slag geleverd met ruim vijftig Mig-straalgevechtsvliegtuigen van Russisch fabrikaat. De strijd duurde een kwartier. Zes Mig's werden beschadigd. De Sabre's keerden veilig op hun basis terug. Zondagmorgen is voor de kust van Sta- venisse, op het eiland Tholen het Belgisch tankscheepje „Gurka", groot 940 bruto re- gisterton en eigendom van de rederij Pluvie te Antwerpen, gestrand. Toen het laag wa ter werd is het schip doormidden gebro ken. Een van de tanks met benzine kreeg daarbij een lek, waardoor 180.000 liter benzine zich over het water verspreidde. De rijkspolitie te water bleef in de nabij heid om het scheepvaartverkeer te waar schuwen. Een bergingsvaartuig heeft bij opko mend water de „Gurka" op een zandplaat gesleept, waarna een Belgisch tankschip de lading benzine overgepompt heeft. De „Gurka" zal naar Antwerpen worden gesleept om daar te worden gerepareerd. Tijdens de slotzitting van het vierde congres van de K.V.P. te Utrecht heeft de voorzitter van de katholieke Tweede Kamerfractie prof. mr. C. P. M. Romme Zondag een rede gehouden waarin hij verslag uitbracht over het parlementaire werk in de afgelopen periode. Links professor Romme tijdens zijn rede. Rechts een deel van de bestuurstafel. (Van onze correspondent te Parijs) President Auriol en premier Pleven heb ben gisteren in redevoeringen, waaraan de Franse pers vanmorgen veel aandacht be steedt, nogmaals met klem gewezen op de noodzaak, met vereende krachten de in flatie het hoofd te bieden. Premier Pleven zette uiteen, dat op dit ogenblik een deva luatie van de franc, die zo erkende hij door sommigen wordt begeerd, een econo mische en financiële absurditeit zou bete kenen, die de levenskosten voor allen nog aanmerkelijk hoger op zou drijven. De president der republiek riep voorts de Fransen op tot ruimer onderling berip en meer sociaal rechtvaardigheidsbesef. Frank- rijks president sprak deze woorden van nationale bezinning uit ter gelegenheid van de onthulling van een monument ter nage dachtenis van de slachtoffex-s van de Duitse bezetting in het departement van de Cha- rente. Het was voor het congres van zijn partij, de unie van verzetslieden, te Marseille, dat minister-president Pleven, na René Mayer, dus nogmaals de devaluatie-geruchten ont kende en bovendien stelling nam ten aan zien van twee andere vraagstukken van brandende actualiteit. Zo sprak hij zijn vertrouwen uit in de voorspoedige ontwik keling van een Europees federalisme, dat hij een economische noodzaak van de eerste orde noemde en waartoe hij in het bijzon der een beroep deed op de partijen van zijn meerderheid en speciaal de socialisten, die hij opriep opnieuw hun deel der regerings verantwoordelijkheid te aanvaarden. De klem, waarmee deze invitatie aan het adres der afvallige socialisten werd gericht, wijst erop, dat Pleven zich terdege van het ge vaar bewust is, dat hem wacht indien hij 6 November bij de terugkeer van het parle ment nog steeds niet volledig op de socia listische medewerking voor de uitvoering van zijn regeringsprogram zou kunnen re kenen. Men verwacht dan ook, dat de pre mier in de twee resterende weken al zijn overredingskracht voor dit doel zal aan wenden. Crisis op komst Steeds sterker wint inderdaad in politie ke kringen de overtuiging veld, dat het land een zware politieke crisis staat te wachten, wanneer de socialisten een plaats op de regeringsbanken niet op zeer korte termijn zouden innemen en het is dit zelf de dwingende probleem, dat deze week ook door andere regeringspartijen in het bij zonder de radicalen in congressen be sproken zal worden. Ofschoon er onder de socialisten enkele kopstukken zoals de oud ministers Ramadier en MoTlet wel bereid schijnen onder zekere voorwaarden de ge lederen der vroegere derde macht opnieuw te sluiten, lijkt niettemin de meerderheid van de partij, die nog steeds mokt over de schoolstrijd en bovendien bevreesd is voor een verder verlies van aanhang, nu het leven voor de Fransen ten gevolge der voortdurende prijsstijgingen dagelijks zwaarder wordt, in haar oppositiehouding te willen blijven volharden. Waar evenwel een andere parlementaire meerderheidsbasis met medewerking der Gaullisten nog steeds op voorlopig onover winnelijke tegenstanden stuit, dient men dus in Frankrijk op korte termijn weer eens rekening te houden met ernstige politieke complicaties, tenzij alsnog de socialisten hun gedragslijn zouden herzien. TEHERAN (Reuter). De Russische ambassadeur in Perzië, Sadtsjikof, heeft de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Kazemi, Zaterdag medegedeeld dat de Russische financiële delegatie in Tehe ran zal blijven om de financiële besprekin gen met Perzië voort te zetten. De Russen deelden de Perzen enkele da gen geleden mede, dat zij de besprekingen als afgebroken beschouwden en dat de de legatie naar huis zou terugkeren. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken verzocht Sadtsjikof echter onmid dellijk de Russische regering te overreden de besprekingen te heropenen. De Russische delegatie kwam in Teheran aan voordat de toenmalige premier, gene raal Razmara, werd vermoord. De Zuid-Perzische afgevaardigde Ali Moadel heeft Zondag de Perzische Tweede Kamer en de regering van Mossadeq' er voor gewaarschuwd, dat de communistische Toedeh-partij, hoewel buiten de wet ge steld, iedere dag sterker wordt. Hij zei: „Wij moeten ondergrondse activiteit voor komen en de leiders, die bijzonder actief zijn in de ministeries van onderwijs en juistitie en in de hoge scholen, arresteren. Nu de werkloosheid toeneemt en als gevolg van schaarste en hoge prijzen wijdverspx-ei- de onrust heerst, oefent de Toedeh een sterke aantrekkingskracht uit op de massa." Generaal Lawton Collins, de stafchef van het Amerikaanse leger, is per vliegtuig in Saigon aangekomen. Hij zal een bezoek van drie dagen aan het front in Indo- China brengen. Onmiddellijk na aankomst begaf hij zich naar de opperbevelhebber der strijdkrachten van de Franse Unie ge neraal De Lattre de Tassigny en het staats hoofd Bao Dai. Hij zal ook een bezoek brengen aan de Amerikaanse ambassadeur om besprekin gen te voeren over bijzonderheden van de Amex-ikaanse hulp. Het Britse stoomschip „Gripfast" (2866 ton) heeft gemeld, dat het Britse schip „Pandora" (203 ton) bij de Noord-Oostkust van Engeland aan de grond is gelopen. De zes leden van de bemanning van de „Pan dora" zijn te water geraakt en de „Grip fast" tracht hen op te pikken. De „Gripfast" heeft radiografisch ver zocht om assistentie van een reddingboot. Men heeft de zes mannen van de „Pan dora" nog niet kunnen vinden. Het schip zelf is gezonken. Door de storm en hoge zee is de „Grip fast", een kolenboot, nu zelf in nood geko men. Zij drijft in de richting van de rot sige'kust van Yorshire en de bemanning (24 koppen) heeft twee ruimen onder water gezet om de ballast van het schip te ver groten. Pope: Wij allen zijn slechts delen van een ontzaglijk geheel, waarvan de natuur het lichaam is en God de ziel. De staking der bakkersgezellen in een drietal bedrijven te Den Bosch is niet door gegaan. De gezellen wilden door staking de bakkerspatroons dwingen vacantietoeslag uit te keren. De drie bakkerspatroons heb ben toegezegd de toeslag te zullen betalen. De besprekingen over de herziening van het uniestatuut zullen begin November worden voortgezet. Dit deelde de waar nemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr. Djumhana, Zaterdag avond mede bij zijn terugkeer in ons tand. Mr. Djumhana heeft een kort bezoek aan Indonesië gebracht om besprekingen te voeren met zijn regering. Hij zeide, dat over tien dagen de Indo nesische delegatie voor de in Parijs te hou den algemene vergadering van de UNO zal vertrekken. Deze delegatie staat onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Soebardjo. In dit gezel schap zal ook mr. Soepomo reizen, die de inleidende besprekingen over de herzie ning van het uniestatuut heeft gevoerd. Het is nog niet bekend wie van Indo nesische zijde aan de voortgezette bespre kingen zullen deelnemen, doch uiteraard zal mr. Soepomo hierbij aanwezig zijn. Het is niet uitgesloten, dat de besprekingen deels in Parijs en deels in Den Haag zullen worden gevoerd. Op de vraag of het in de bedoeling van zijn regering ligt alsnog een Hoge Com missaris in Nederland te benoemen, ant woordde mr. Djumhana dat dit van de omstandigheden zal afhangen. CAIRO, 21 October, (Reuter en United Press) De Engelse regering heeft dit week einde uitvoering gegeven aan haar aangekondigde voornemens om de troepensterkte in Egypte en de Soedan op te voeren. Van Cyprus, Engeland en Triëst uit zijn grote troepencontingenten naar Egypte vertrokken en ook de garnizoenen in de Soedan ontvingen versterkingen. Amerikaanse vliegtuigen zijn met de bemanningen, die ervaring in Korea hadden opgedaan, op Malta aangekomen. In de kanaalzone kwam het Zaterdag en Zondag weer tot enkele incidenten, waarhij schoten vielen. Een Egyptische schildwacht werd gedood, doch volgens Engelse lezing viel deze door het vuur van eigen troepen. Een Britse pantserwagen in Port Said werd beschoten, doch de bemanning schoot niet terug. Volgens Egyptische bekendmaking echter hebben Britse pantserwagens op verschillende punten op Egyptische troepen gevuurd. Zaterdag is de 'tekst bekendgemaakt van het Egyptische protest, dat Vrijdag aan de Britse ambassadeur te Caïro werd over handigd. Hierin wordt gezegd, „dat de Britse auto riteiten in de kanaalzone optreden alsof zij zich bevinden in een overwonnen ge bied, dat geheel aan haar genade is over geleverd". De nota somt een aantal incidenten op, die zich sinds 16 October hebben voorge daan en die geweten worden aan „provo catie door het verschijnen van Britse strijdkrachten eix pantserwagens, die door de straten van Ismailia en Port Said trok- ken, toen de bevolking uiting gaf aan haar vreugde over het opzeggen van het Brits- Egyptisch verdrag". Tenslotte wordt in het protest de Britse regering verzocht onmiddellijk al haar strijdkrachten uit de kanaalzone terug te trekken, zulks in overeenstemming met het opzeggen door Egypte van het Brits-Egyp tische verdrag van 1936. De Egyptische orde van advocaten be sloot een telegram te zenden aan de secre taris-generaal van de UNO, Trygve Lie, teneinde te protesteren tegen „Britse ag- gressie in de Suezkanaalzóne tegen vrede lievende Egyptenaren". Buigingen naar links De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mohamed Salah El Din Pasja, heeft Zaterdag op een persconferentie te Caïro verklaard, dat Egypte zich door niets zal laten afleiden van de koers, die het thans met betrekking tot Engeland volgt. Hij zeide: ..De Egyptische kwestie baart thans alle Arabische staten zorgen. Wij staan niet alleen." In antwoord op een vraag over de be richten. omtrent Italiaanse en Amerikaanse aanbiedingen om in het geschil te bemid delen, zeide de minister: „Egypte wil niets meer met de Britten te maken hebben, tot dat zij dit land verlaten. Wij zullen niet hef initiatief nemen in dit opzicht. Wii ziin echter bereid te horen wat de anderen heb ben te zeggen." Volgens waarnemers te Caïro bedoelde de minister met de woorden „de anderen" ook 4e Sovjet-Unie. Volgens „Al Misri", een vooraanstaand dagblad, moet Egypte er naar streven een alliantie met de Sovjet-Unie te sluiten te genover het Westen, „dat zijn krachten tegen ons mobiliseert". De Egyptische staatsomroep heeft in de Arabische uitzending van Zondag een be langrijke plaats ingeruimd aan een artikel in het Sovjet-Russische blad „Izwestia" waarin de „nationale aanspraken van Egyp. te" gesteund worden. Ook de verklaring van radio-Peking, waarin aan Egypte de steun van het Chinese volk wordt toege zegd, werd omgeroepen. Zaterdagavond stond in het sterk met de regering verbonden blad „Al Misri" een artikel, waarin een niet-aanvalspact met de Sovjet-Unie wordt voorgesteld. Soedan wil zelfbestuur De commissie, welke door de Soedanese regering belast werd met de voorbereiding van de grondwetsherziening om alle par tijen in de Soedan tevreden te stellen, heeft Zaterdag de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, telegrafisch verzocht een commissie van de UNO naar de Soedan te zenden. Deze commissie zou gedurende ten hoogste twee jaar het oppergezag moeten uitoefenen en de vorming van een onaf hankelijke Soedanese regering moeten ver zekeren. Officieel is te Caracas (Venezuela) be kend gemaakt, dat een groep van ongeveer 40 burgers, gewapend met revolvers, Zon dag een aanval op een kazerne hebben uit gevoerd, waarbij een burger gedood en vier gewond werden. Enige personen zijn door de militairen gevangen genomen. Een deel der aanvallers kon zich in de omlig gende bossen terugtrekken. Voorts werden de beide zendstations „Radio Centx-o" en „Radio-Venezuela" met handgranaten aangevallen. De uitzending kon echter ononderbroken voortgezet wor den en er werd ook niemand gewond. Sinds Maandagochtend roept een geheime zender tot opstand op. Het desbetreffende regeringscommuni qué laat doorschemeren, dat de zender zich mogelijk in het buitenland bevindt. De openbare gebouwen worden door sol daten bewaakt en patrouilles trekken door de straten. De voorvallen van Zondag hadden juist zes dagen na de ontdekking van een wijd vertakt, tegen de regering gericht, complot plaats, aldus het communiqué. De 65-jarige gemeentewerkman H. J. S. in Den Haag heeft Zaterdag zijn 58-jarige hospita, mevrouw A. C. de M., in haar wo ning in de De Ia Reystraat door wurging van het leven beroofd. De dader heeft daarna de twee katten van zijn slachtoffer opgehangen en vervolgens door gasver- stikking een einde aan zijn leven gemaakt. S. had een hekel aari de katten en daar door liet de verstandhouding tussen hem en mevrouw De M. de laatste tijd veel te wensen. Bovenbewoners, die het weekend elders hadden doorgebracht ontdekten Zondag avond laat bij hun thuiskomst wat er ge beurd was. Vandaag is op de tot nu toe enkelsporige brug over de Waal bij Zaltbommel het twee de spoor in dienst gesteld. Daarmede zal deze brug, de middelste van do drie Noord- Zuid-spoorwegverbindingen voor het eerst sedert Mei 1940 weer dubbelsporig berijd baar zijn. WENEN (Reuter). De Sovjet-Russi sche Hoge Commissaris in Oostenrijk, Svi- ridov, heeft Zaterdag geantwoord op de uit nodigingen van de Britse, Franse en Ame rikaanse Hoge Commissarissen om een be zoek te brengen aan de Westelijke Zones in Oostenrijk teneinde zich persoonlijk er van te overtuigen, dat er daar niet herbe wapend wordt. In een desbetreffende ver klaring, die door de Russische voorlich tingsdienst is gepubliceerd, wordt in plaats van een bezoek van de Russische Hoge Commissaris de vorming van een viermo- gendhedencommissie voorgesteld, voor een onderzoek naar een eventuele herbewape ning in alle vier de zones. In welingelichte politieke kringen te We nen gelooft men, dat de oprichting van een dergelijke commissie voor de Westelijke geallieerden aanvaardbaar zal zijn. Hoffmans mening Paul Hoffman, de voormalige administra teur van het plan-Marshall, is van mening, dat de dag weldra zal kunnen aanbreken, dat de Sovjet-Unie bereid is het „ijzeren gordijn op te trekken" en ernstig te spre ken over internationale ontwapening. „Het plan-Marshall en de Koxeaanse oorlog hebben een streep gehaald door de plannen van het Kremlin voor de verove ring van de wereld", aldus Hoffman. De Sovjet-Unie kan niet langer verwachten, dat zij een geslaagd militair avontuur in West-Europa zal kunnen ondernemen. Wij moeten ons verder militair versterken, doch wij naderen een punt, waar-op wij met Stalin kunnen spreken over internationale ontwapening en kunnen eisen, dat hij het „ijzeren gordijn" verwijdert. Amerika zou echter de koude oorlog nog kunnen verlie zen, indien de Amerikanen beu worden van het dragen van de last van het hei-stel van de wereld." Hoffman verklaarde een en ander in een lezing gewijd aan de nage dachtenis van senator Vandenberg. Vietminh-vertegenwoordiger moet Birma verlaten RANGOON, (Reuter). Birma heeft de vertegenwoordiger van de (communisti sche) Vietminh en zijn staf te Rangoon verzocht het land zo spoedig mogelijk te verlaten, daar hun activiteit beschouwd wordt als „nuttig voor elementen die tegen de regering zijn". =o°oococxx>nroorxr>aooccooooooocooooo -ceryooocyiorjnoooeooqc ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien vooral in de kustprovincies. Meest matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 23 October Zon op 7.17 uur, onder 17.31 uur. Maan op 23.37 uur, onder 15.12 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 22 October Hoog water- 8.04 en 20.27 uur. Laag water: 3.27 en 15.44 uur. Dinsdag 23 October Hoog water: 9.05 en 21.37 uur. Laag water: 4.15 en 16.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1