Magda Janssen s jubileert WIJKHUIZEN Haarlems Waterleidingbedrijf PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Goed gespeelde hoofdrol in „Kinderen zijn kinderen De radio geeft Dinsdag Q Wereldnieuws j MAANDAG 22 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VOOR BONTREPARATIE Ged. Oude Gracht 49 Heringa Wuthrich Druk bezoek aan de kinderboerderij Bouw onderstation voor electriciteit aan de Oudeweg Agenda voor Haarlem Enige grepen uit het jaarverslag De beperking van investeringen Hulpactie India Nog maar goed veertig - en al zo stram als een plank. Om nog niet te spreken van die Rheumatische Pijn... In Haarlem Noord komt geen Liiliputtersstad 2 De meeste toneelkunstenaars, die hier te lande na de oorlog een jubileum hebben gevierd, zijn niet bijster gelukkig met de keuze van hun gelegenheidsstukken ge weest. Magda Janssens echter, die vijftig jaar geleden haar intussen met zoveel lang in de herinnering blijvende successen be kroonde loopbaan begon en deswege Zon dagavond in de Stadsschouwburg te Am sterdam werd gehuldigd, heeft het beter getroffen. De vrouwelijke hoofdrol van het door Comedia onder de titel „Kinderen zijn kinderen" vertoonde "Napolitaanse blijspel „Philomena Marturano" van Eduardo di Filippo bood haar de dankbaar gebruikte kans om schier alle facetten van haar even welig als veelzijdig talent beurtelings in het licht der schijnwerpers te laten stralen. Opbruisend, maar recht hartelijk en met diep uit haar menselijkheid wel lende humor speelde zij de al jong tot het „lichte leven" veroordeelde vrouw die voor haar drie natuurlijke zoons een behoorlijke plaats in het leven verovert om tenslotte zelf „het geluk van weer te kunnen huilen" deelachtig te worden. Een vrouw als de Vesuvius, die men door de ramen van het décor op de achtergrond ziet: een vulkani sche natuur met een doorgaans gesloten uiterlijk, die echter een inwendig gloeiend vuur over de gehele omgeving kan spuwen, dat aanvankelijk alles verschroeit maar achteraf een vruchtbare uitwerking heeft. De volle zaal bracht haar na afloop een minutenlang applaus, dat telkens luider opklaterde en tenslotte in een toejuiching culmineerde. „Kinderen zijn kinderen" is overigens een merkwaardig stuk, een ruig brok volks toneel, dat ook „De drie wezen" had kun nen heten. Als de schrijver de bedrijven van titels had voorzien, dan zou hij het tweede „De biecht ener ongehuwde moe der" hebben moeten noemen. Een fraaie slagzin voor het affiche ter typering van de inhoud ware geweest: „Zij stelde de stem van haar beproefde geweten boven de dode letter van de wet". Deze comedie van een eigenaardig, nogal vermakelijk ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Causerie over de Nationale Reserve. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Kamer orkest. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten, 18.20 Sport. 18.30 Platen. 18.45 Cursus voor lekenspelers. 19.00 Hier is Europa. 19.30 Voor de jeugd. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Strijk orkest en soliste. (In de pauze: „Australische levenswijze", (causerie). 21.05 Orgel. 21.25 De radiodokter. 21.35 Bariton en piano. 22.00 Koninklijke Militaire Kapel. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.25— 24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Piano. 12.00 Concert, 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade- orkest. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.30 Platen, 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Ameri kaanse buren. 16.00 Orgel, cello en viool. 16.30 Hoorspel voor de jeugd. 16.50 Kinder koor. 17.15 Dansmuziek. 17.45 Regeringsuit zending. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusements muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare-orkest. 19.50 Causerie. 22.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Reportage of platen. 21.35 Concert. Dit is uw land, uw volk. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws, 23.15 Jazzmuziek. 23.4524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Operette. 14.00 Schoolradio. 15.30 en 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.05 Pla ten. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Studentenleven. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22,00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. TELEVISIE (zender Lopik). V.A.R.A.-programma. 20.1521.45: 1. Tele visie-forum. 2. „Zierikzee", film. 3. Actuali teiten. 4. Het maken van poppen. Pauze. 5, Gevarieerd programma. ADVERTENTIE Haarlem Televisie Demonstraties Dinsdags- en Vrijdagsavonds na afspraak Tijdens de huldiging van Magda Janssens in de Amsterdamse Stadschouwburg bood de voorzitter van de Fika haar een door Jan Korthals geschilderd portret aan, waar op de actrice is uitgebeeld in haar rol van de Markiezin van Arcis, welk doek te zijner tijd een plaats in het theater zal krijgen. Op de foto ziet men van links naar rechts: mevrouw RoyaardsSandberg, de jubila- resse, de schilder, Sophie de Vries en Marie Faassen. huwelijksbedrog om bestwil, is geschreven in de trant van het zintuigelijk realisme, dat tracht te overtuigen door middel van een schematische vereenvoudiging welke methode aanzienlijk werd versterkt door een al even schematische, bijna meetkun dige mise-en-scène. Men kan dit alles als on-artistiek verwerpen, men doet er echter verstandiger aan zich open te stellen voor deze ongecompliceerde mengeling van een lach en een traan, zelfs als men van mening is dat mensen als Bouber of Elsensohn beter, althans waarachtiger werk hebben geleverd. Want men beleeft in elk geval enige heftige ontladingen van explosieve temperamenten, dank zij niet alleen Magda Janssens maar ook John Gobau, die hier weer eens breed kan uitpakken. Gezegd dient trouwens te worden dat de auteur (ondanks zijn vele tekortkomingen en de ouderwetse constructie) zich bepaald voor treffelijk bediend heeft van allerlei vormen van ironie om de gebreken der mensen te onthullen. De lange monologen zijn in pakkende theatertaal gesteld, maar bij voorbeeld in de zogenaamde „grote scène" voor de pauze met het verscheuren van een in een médaillon bewaard bankbiljet onder de gesmoorde uitroep „Voor kinderen be taalt men niet!" is het theatrale toch tezeer in de verleden tijd gezocht. Comedia zorgde voor een alleszins ver dienstelijke voorstelling, waar men eigen lijk alleen van zou kunnen opmerken dat uit zo goed als niets de Italiaanse plaats van handeling bleek. Dit stuk had evengoed aan de Sont of aan het Volkerak kunnen spelen. Aan de reeds genoemden moeten nog met waardering worden toegevoegd Steye van Brandenberg, Wim Hart en Bob Verstraete als de drie zoons, Jacques de Haas als „de hoestende vlo" Alfredo en zeer speciaal Bep Dekker, die als een kittig dienstmeisje een levendig aandeel in het succes had, evenals trouwens de veterane Caroline van Dommelen als de sarcastisch- constaterende huisgenote. Regen van complimenten De huldiging was zeer omvangrijk, zo danig zelfs dat het onmogelijk is hier alle woordvoerders zelfs maar op te noemen. Mevrouw d'Ailly toonde zich als bescherm vrouwe van de Fika zeer erkentelijk voor het grootse gebaar, waarmee de jubilaresse alle baten van deze viering voor de kinderbescherming had bestemd. „Dit is een daad van barmhartigheid", zei Rika Hopper even later, om daaraan toe te voegen: „Als ik een militair was ging ik voor jou in de houding staan en sloeg ik voor je aan". Verder feliciteerde zij haar kunstzuster met „deze fijne avond, waarop nu eens echt goed toneel is gespeeld". Albert van Dalsum prees haar spontane menselijkheid, haar diepe speeldrift en de zeldzame harmonie van bewogen tempe rament en koele bezonnenheid, die deze van geboorte Belgische vrouw tot een waar lijk Nederlandse actrice heeft gemaakt. De heer Hm. Deinum, voorzitter van de vereni ging van schouwburgdirecteuren, noemde haar een grote vriendin van hem en al zijn collega's. „Met haar krijgen we in huis een buitengewoon hartelijke vrouw, die ondanks haar grote begaafdheid de een voud in persoon is". Het kortst maakte Anton Ruys het door te zeggen: „Magda, je bent een vrouw om te zoenen" en on middellijk de daad bij het woord te voe gen. Caroline van Dommelen herinnerde aan de eerste kennismaking: „Ik kwam, ik zag en jij overwon". Sophie de Vries over handigde haar „zeldzaam lieve kameraad, die een voorbeeld voor alle toneelspeelsters is" een ring. Namens het Amsterdamse ge meentebestuur sprak wethouder mr. A. de Roos, die de traditionele bloemenmand met linten aanbood. Cor Hermus tenslotte bracht haar gulheid en haar nog altijd jeugdig-stralende beminnelijkheid naar voren. In haar dankwoord zei Magda Janssens het als niet meer dan haar plicht te be schouwen om iets te doen voor de kinderen van het land dat haar in de eerste wereld oorlog zo gastvrij heeft opgenomen. Het publiek verzocht zij tenslotte: „Toe, ga eens wat minder naar de bioscoop en kom eens wat meer in de schouwburg". DAVID KONING Dit seizoen is de kinderboerderij in het wandelbos Groenendaal te Heemstede door ruim 150.000 mensen bezocht. Dit heeft men na kunnen gaan door enkele teldagen te houden, waardoor men vrij nauwkeurig een totaal kon vaststellen. Ongeveer veer tig percent van de bezoekers waren oude ren, zestig percent kinderen. De gemeente heeft elf biggetjes verkocht voor de somma van 400 gulden. Het jonge ezeltje bracht 250 gulden op In de toelichting op de begroting van 1952 van het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf Noordholland wordt meegedeeld, dat door het Gemeentelijk Energiebedrijf te Haarlem belangrijke verbeteringen tot stand dienen te worden gebracht ten be hoeve van de distributie van electrische energie in zijn leveringsgebied. Bij de daaromtrent in de PEGEM gehouden be sprekingen is opgemerkt, dat ter verkrij ging van een doeltreffende oplossing het onderstation aan de Oudeweg van de PEGEM dient te worden ingeschakeld. Een studiecommissie heeft nagegaan op welke wijze de uitbreiding van dit station het beste kan worden bewerkstelligd, er daar bij rekening meehoudend, dat in totaal negen schakelvelden 50 kV tot stand zouden moeten worden gebracht, te weten zes velden ten behoeve van de gemeente Haarlem en drie ten behoeve van het PEN. Vast is komen te staan, dat de beste op lossing is een geheel apart onderstation hiervoor te stichten. Het zal het eigendom zijn van de PEGEM. De voor de bouw en de inrichting van het nieuwe onderstation benodigde gelden zullen door de gemeente Haarlem en de provincie Noordholland verstrekt moeten worden en wel twee derde door Haarlem en een derde door de provincie. Gedeputeerde Staten stellen de Provinciale Staten voor een bedrag van 260.000, beschikbaar te stellen. MAANDAG 22 OCTOBER Gemeenielijk Concertgebouw: Raad van overleg van vakverenigingen, concert HOV, 8 uur. City: „Een slechte vrouw", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Spaarne: „King Kong", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het gouden kronings festijn", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Schipper naast God", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Gevleugelde kruisvaarders", 14 j., 8 uur. Luxor: „Cocaïne" 18 j., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 23 OCTOBER Concertgebouw: Haarlems Kunstgemeen schap, causerie Cruys Voorbergh, 8.15 uur. Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: 2 en 8 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur: City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Zie pro gramma van Maandag). ADVERTENTIE In het verslag van het Gemeentelijk Wa terbedrijf van Haarlem over 1950 lezen wij enkele belangrijke dingen. Geen prikkeldraad Herinnerd wordt dat een deel van de Zuid-Kennemerduinen, waarin de water- winplaats van Haarlem is gelegen, door de Erven v. d. Vliet verkocht is aan de stichting „Het Nationale Park de Kenne- mer Duinen", die daartoe door het rijk, de provincie Noordholland en de gemeenten Amsterdam en Haarlem in het leven werd geroepen. De koopsom voor dit duinterrein groot 1200 ha bedroeg rond f 1.225.000,in welk bedrag f 1.000,is begrepen voor het erfpachtsterrein van de Haarlemse win- plaats ter grootte van 56.49.15 ha. In het totaal der kosten heeft Haarlem 10 bij gedragen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft besloten voorlopig geen afrastering rondom de waterwinplaats te doen aanbrengen in de verwachting, dat deze niet nodig zal blijken ter voorkoming van verontreini ging en beschadiging van de waterwin ningsmiddelen. Het water uit de Zanderijvaart Gedurende het gehele jaar werd perio diek het water van de Zanderij vaart en de aansluitende wateren, liggende ten Zuiden van het pompstation, onderzocht en wer den stroommetingen verricht teneinde te kunnen nagaan of ter plaatse afstromend duinwater beschikbaar is dat voor de be- vloeiïng van de winplaats der Haarlemse waterleiding kan worden gebruikt. De resultaten van dit onderzoek waren in eerste instantie minder gunstig dan ver wacht werd, aangezien bleek dat afstro ming van duinwater van enige omvang als regel slechts plaats vindt indien het gemaal te Spaarndam van het Hoogheemraadschap Rijnland in werking is, waardoor ook de wateren ten Zuiden van het pompstation afgemalen worden en een stroming ont staat door de Brouwersvaart naar het Spaarne. Bij onttrekking van water aan de Zan derijvaart om daarmede de winplaats te bevloeien, bestaat derhalve de kans dat niet steeds afstromend duinwater zal worden opgepompt, doch somtijds in hoofdzaak terugstromend water uit de aangrenzende wateren, waarvan de hoedanigheid, naar uit het onderzoek is gebleken, minder goed is. Het onderzoek zal worden voortgezet om mettertijd, indien bevloeiïng gewenst wordt geacht, een goed overzicht van de bestaande mogelijkheden ter beschikking te hebben. Veel regen De neerslag bedroeg dit jaar niet minder dan 1067,4 mm. Dit is de grootste neerslag per jaar, welke sinds de stichting van het bedrijf in 1898 werd waargenomen. Tot dusverre bedroeg de maximale neerslag 1032,7 mm in 1915. Deze grote hoeveelheid neerslag heeft een aanmerkelijke stijging van de water stand in het gehele duingebied ten gevolge gehad. Wateronderzoek Het gecombineerde bacteriologisch en scheikundig onderzoek, dat door het labo ratorium van de Gemeentelijke Genees kundige- en Gezondheidsdienst werd ver richt, geschiedde éénmaal per week. De uitkomsten van het bacteriologisch onderzoek, zowel van het water op het pompstation als uit het leidingnet in de stad, toonden aan, dat het water voldeed aan de normen, welke aan goed drink water worden gesteld. Het scheikundig onderzoek gaf steeds gunstige resultaten. W aterverbruik Van de totaal opgepompte hoeveelheid reinwater ad 3.537.497 m3 werd op het pompstation volgens aanwijzing van de watermeter gebruikt 22.735 m3 (91.064 m3), zodat door het pompstation werd af geleverd 3.514.762 m3. Er werd derhalve in het voorzienings- gebied verbruikt 3.514.762 m3 (vorig jaar 3.409,678 m3), dat is een vermeerdering van 105.084 m3 of 3,08 In Haarlem werden verbruikt 3.141.197 m3. in Bloemendaal 9.345 m3. Het verbruik per hoofd was in Haarlem in 1950 58,9 1 per dag (in 1949 57,7 1). Geslaagde cabaretavond ten bate van kleuterhuis Zaterdag werd in het gebouw van de C.J.M.V. in de Lange Margarethastraat een cabaretavond gegeven door het Melodisten- ensemble „De Kaloma's" onder leiding van Cor Wajer. De opbrengst kwam ten goede aan het kleuterhuis „Margriet" op het Ken- nemerplein te Haarlem. In vlot tempo werden de sketches, vo cale en instrumentale nummers afgewerkt. Vooral de muziek van het ballroom-dans- orkest „De Melodisten" viel in de smaak. Een van de beste nummers was het op treden van het geheugen wonder Johnny Schouw. Ook de imitaties van mr. Geerlof en de Hongaarse poeszta-klanken van „Lajos Kist" hadden veel succes. De beide accor deonisten van de Melodisten brachten het publiek in beweging met hun voortreffe lijk gespeelde populaire melodieën. Omstreeks elf uur begon het bal, dat tot twee uur duurde. De opbrengst van deze avond bedroeg 300 gulden, die besteed zullen worden voor de aankoop van speelgoed. Geen verbeteringen aan de H.B.S. voor meisjes te Haarlem In de vergadering van 21 Februari j.l. heeft de Raad van Haarlem besloten een bedrag van 4400 ter beschikking te stel len voor enkele voorzieningen in de aula van de Hogere Burgerschool voor meisjes, waaronder begrepen was de verbetering van het podium en de vervanging van de kolenkachels door gasverwarrhing. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben bezwaar tegen deze uitgaaf ge maakt, omdat de voorzieningen niet van dien aard zouden zijn, dat zij in deze tijd van uiterste beperkingen op het gebied der investeringen doorgang zouden moeten vin den. B. en W. hebben nog getracht genoemd College tot een andere beslissing te bewe gen,- doch dit heeft niet tot een voor de school gunstig resultaat mogen leiden. B. en W. stellen de Raad derhalve voor het genoemde besluit in te trekken. Het Haarlemse comité voor de hulpactie aan India schrijft ons: Het zijn nu de laatste weken, dat de leden van de jeugdorganisaties op grote schaal op stap zijn met de voedselbonnen voor de Hulpactie India. Op 3 November is de afrekening gesteld en dit betekent te vens het einde van de actie in Haarlem en omstreken. Er zijn reeds vele duizenden bonnen verkocht, maar wanneer we reke ning houden met het feit, dat in het gehele land reeds een bedrag van f 100.000.is bijeengebracht (binnenkort gaat het tweede schip met een lading levensmiddelen naar India) dan moeten Haarlem en omstreken er nog een schepje op doen om op peil te komen. Nog steeds komen bijdragen binnen, maar toch hebben we de indruk, dat on danks onze inspanning, niet iedereen weet waar hij zijn steun aan India kwijt kan. Allen die nog niet bereikt zijn kunnen nog geld afgeven aan bureau U.V.V., Stadhuis ,te Haarlem (waar nog vele voed selbonnen liggen) of kunnen gireren op nr. 344809. Reservebanden ontvreemd uit Belgische vrachtauto's Dit week-einde zijn uit drie Belgische vrachtauto's, die geparkeerd stonden voor de jachthaven van de Haarlemse Jacht club aan de Spaarndammerweg te Haar lem, drie reservebanden ter waarde van 1400 gulden ontvreemd. Deze auto's ver voerden de Belgische zeilers, die deelna men aan de internationale zeilwedstrijden op het Spaarne en de Mooie Hel. Aan de universiteit te Utrecht is ge slaagd voor het semi-arts examen de heer W. F. Honig te Haarlem. 16. Graaf Isen Grim viste de verblinde Jolliepop uit de beek, maar hij kon niet nalaten om te roepen: „Je maakt me kwaad met dat gejank! Doe niet zo zieligWat is er eigenlijk aan de hand? Hoe kom je zo in die beek?" „Help me uit mijn hoed, ge achte vreemdeling!", smeekte Jolliepop, „dan zal ik u alles uitleggen. Trekken aan die rand.... harder.... harderhet is dringend gewenst dat ik zo spoedig mogelijk weer zelfstandig op kan treden! Mijn meester, de heer Panda, is op reis met een zeer belangrijke zending! Hij heeft een medaille bij zich met een kost bare diamant er in, die hij aan de Sheik van Illirania moet gaan brengenen nu is hij in de macht van de onverlaat, die mij met een slag op mijn hoofddeksel on schadelijk maakte! Wie weet wat er ge beurt! De schurk is tot alles in staat! Er gebeuren nog ongelukken!" Nu de som bere vermoedens die hij daar uitsprak ter wijl Graaf Isen Grim intussen als een be zetene aan zijn hoedrand rukte, waren tamelijk dicht bij de waarheid! Joris Goed- bloed, die graag snel zo ver mogelijk van Jolliepop weg wilde komen, zette het paard namelijk tot de uiterste spoed aan, en vooral waar het helling-af ging bereikte hij angstwekkende snelheden. „Er gebeu ren nog ongelukken!", riep dus ook Panda uit het raampje. „Hé kan het niet een beetje langzamer, Jolliepop?" Hij dacht namelijk, dat. Jolliepop nog steeds mende, en vanuit zijn raampje kon hij niet zien wie er op de bok zat. Als hij eens geweten had. Het oude lied. Zondag heeft het partijcon gres van de Christen-democratische unië te Karlsruhe eenstemmig besloten he' „Deutschland, Deutschland über alles" als officieel volkslied te erkennen. Men meende, dat de oorspronkelijke teksi aanstoot zou kunnen geven voor andere landen, daarom zal een tekst worden gebruikt, die luidt: „Eenheid, recht en vrijheid zijn het onderpand van he- geluk. Gedij in de glans van dit gelu;ë Gedij Duits vaderland". Straf. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsvoorstel goedgekeurd, volgens welk op spionnage, zowel in oorlogs- als in vredestijd, de doofdstraf of levenslange gevangenisstraf kan worden gesteld. He' ontwerp is doorgezonden aan het Hui; van Afgevaardigden. Thans staat in dè V. S. op spionnage in oorlogstijd de doodstraf en op spionnage in vredes tijd gevangenisstraf tot maximaal 20 jaar. Centrum. In het zo juist verschenen ze- vende deel van de nieuwe uitgave van de grote Russische encyclopaedic zijn twee bladzijden gewijd aan het Vati- caan, dat een van de voornaamste centra van „reactie en duistere mach ten" wordt genoemd. Uitstel. Zondagmorgen moest opnieuw de operatie „Desert Rock" bij Las Vegas (V. S.) wegens wind worden uitgesteld De commissie voor de atoomenergie heeft medegedeeld, dat hedenmorgen getracht zou worden de oefening te la. ten doorgaan. Bij de oefening zullen voor de eerste maal atoomwapens wor den gebruikt voor het steunen van landstrij dkrach ten. Tegenmaatregelen. De Amerikaanse be velhebber in Berlijn, generaal Mathew- son, en de West-Berlijnse burgemeester, Reuter, hebben plannen uitgewerkt voor tegenmaatregelen naar aanleiding van de bezetting van de West-Berlijnsë enclave Steinstuecken door de Oost- Duitse volkspolitie. De maatregelen zouden onder de aandacht van de Ame rikaanse Hoge Commissie en de Ame- rikaanse regering zijn gebracht. Hei wachten is nu op toestemming van Washington om de maatregelen van kracht te doen worden. Vondst. Zondag heeft de politie in Rawal pindi het tienjarig zoontje van de moor denaar van Liaquat Ali Khan gevon den, dat in de straten rondzwierf. Het kind was na de aanslag verdwenen. Men hoopt door het kind medeplichth gen aan de moord te kunnen opsporen. Ingestort. Te Boca, een voorstad van Buenos Aires, is Zondag de toren van een kerk ingestort, toen een mis gele zen werd voor het herstel van de echt genote van de Argentijnse president, Perón. Voor zover bekend zijn zeven personen om het leven gekomen en twintig anderen zwaar gewond. Opstand. Volgens „De Stem van Amerika zijn in Augustus boren in de in Midden- Azië gelegen Sovjet-republiek Kazstan in opstand gekomen. Het zou de groot ste opstand zijn, die in de afgelopen tien jaar in de Sovjet-Unie is uitge broken. De boeren der collectieve boer derijen zouden zich hebben verzet te gen het opeisen van vee en graan door troepen van de Russische geheime dienst. Campagne. De diplomatieke medewerker van de „Sunday Dispatch" schreef Zon dag dat de Russen een „fluistercam pagne" zijn begonnen, waarin er op wordt gewezen dat de Sovjet-Unie „binnen afzienbare tijd haar laatste grote vredesaanbod zal doen". Volgens som mige kringen zou dit aanbod aan de vooravond van de Britse verkiezinger. worden gedaan. Granaat. Twee houtvesters staken Zondag een vuurtje aan op het uit de eerste wereldoorlog bekende slagveld van Verdun om hun middagmaal op te war men. Een granaat, afgeschoten in de gevechten om de forten van Verdun die zich^n de grond bevond, ontplofte De ene boswachter werd gedood, de andere zwaar gewond. Noodweer. In de afgelopen vijf dagen zijn in Zuid-Italië, Sicilië en Sardinië ten minste 100 personen om het leven ge komen tengevolge van storm en zware regenval, waardoor tevens grote schade aan huizen en gewassen is aangericht Sommige gezinnen hebben in over stroomde gebieden vier dagen op het dak van hun huis moeten doorbrengen, Honderden van de buitenwereld afge sloten dorpen moesten door vliegtuigen van voorraden worden voorzien. ADVERTENTIE Eigenlijk moesten alle mensen en zeker op die leeftijd Kruschen nemen. En dan ieders dag, regelmatig, 't Is zo'n kleine moeite en 't kost nog geen ri/2 cent per dag. In rui! daarvoor: altijd puur zuiver bloed, blijmoe dig in circulatie gehouden door jeugdig-vitale bloedzuiverende organen, zelfs bij lieden die weinig beweging nemen, of een zittend leven leiden Laat Kruschen ook Uw organen die aansporende werking geven, opdat ze Uw bloed vrij houden van de onzuiverheden, die straks zo niet nü al oorzaak zijn van die ondragelijke, alles ondermijnende Rheu- matische pijn. B. en W. van Haarlem hebben een ge drukt voorstel aan de Raad gezonden os aan de Eerste Haarlemse Oud-Papierhandel W. J. Stoelman in koop af te staan pen stuk grond op de hoek van de Paul Kru- gerkade en de Ben Viljoenstraat, groot plus minus 1 m2 voor de som van 15 onder voorwaarde dat „de grond uitslui tend bestemd mag worden voor de bouw van een bedrijfsgebouw". Even hebben wij onze ogen uitgewreven Betekent dit, zo vroegen wij ons af, dat er in Haarlem een Liiliputtersstad kom!? Want voor mensen van normale afmeting kan op 1 m2 grond toch niet, behalve een bedrijfspand, nog iets anders gezet worden, Zelfs dat bedrijfspand op die ene m2 von den wij wat raadselachtig. De telefoon bracht uitkomst. Het bleek dat die ene m2 nog op naam van de ge meente staat, terwijl hij al in gebruik is bij de eigenaar van het bedrijfspand dal op die hoek gevestigd is. Een zuiver administratieve kwestie dus, die alleen het voordeel heeft dat er 15 'n de gemeentelijke schatkist komt. Als B. en W. dit eigenaardige voorstel even hadden toegelicht, zou dit vele raads leden het oplossen van een puzzle bespaard hebben.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2