Minister Lieftinck wil wel eens verder gaan dan mogelijk is Br -Clowntje Riek Een hand uit het verleden Vier resoluties Wagon van Dieseltrein botst tegen locomotief Verbetering van zieken huizen met Haak-in-geld Ambassadeur der V.S. bij het Vaticaan Veertigste Onderwijzers Sint Nicolaasfeest PROF. ROMME OP K.V.P.-CONGRES: Een kwestie van smaak Burgerlijke stand van Haarlem 'n TIP VAN BOOTZ Drie gewonden bij trein ongeluk te Doetinchem Generaal Clark benoemd Maria IVÏanzi terug naar haar ouders Staking in België vermeden Fraude bij gemeente bedrijven te Amsterdam Voor de kinderen Expositie Dirk Nijland door Corn. Veth geopend Receptie Spoorweg Schaakclub „Haarlem" FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) MAANDAG 2 2 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Op het congres van de Katholieke Volks partij, dat Zaterdag en Zondag in Utrecht is gehouden, heeft de voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, een rede gehouden, waarin hij verslag uitbracht over het par lementaire werk. Over de buitenlandse politiek zei hij, dat de fractie zich aan stonds heeft geschaard achter de regering bij de gemeenschappelijke afweer der ag- gressie in Korea. Aan de Europese inte gratie, Straatsburg en het plan Schuman. heeft de fractie medewerking kunnen ver lenen. Ten aanzien van het feit, dat Ne derland nu medewerkt aan de besprekin gen voor de totstandkoming van een Euro pees leger zeide prof. Romme dat de her bewapening van het Duitse leger primair moet zijn. Medewerking is verleend aan het geven van vrijheid aan Indonesië over eenkomstig hetgeen daarover in het partij programma is vermeld. Wegens de nieuwe verlangens van Indonesië tot losmaking van de Unie zal een beslissing moeten worden genomen in de mist, aldus prof. Romme. Wat de binnenlandse politiek betreft merkte hij op, dat beweerd is dat het be leid der fractie onderhevig zou zijn aan tweeërlei bedenkelijke mentaliteit, die potverteren en eenzijdigheid is genoemd. Tegen deze kwalificatie stelde hij zich te weer, opmerkend dat het tweede kabinet- Drees harde maar rechtvaardigde maat regelen heeft genomen en nog bezig is te nemen. Wettelijke instelling van vaste colleges van advies aan de Tweede Kamer zou hij toejuichen. Buitengewoon wenselijk achtte hij beraad over wat zijns inziens in de eerste plaats aan de orde zou moeten ko men: verhoging van de kinderbijslag voor de middengroepen. Er zijn bedenkingen geuit tegen het feit, dat geestverwanten met de P.v.d.A. sa menwerken in de regering, aldus prof. Romme, die verklaarde, dat minister Lief tinck veel belangrijk werk heeft gedaan. Behalve de zich thans wrekende fout van deze minister inzake de goedkoop-geldpoli tiek demonstreert zich nu de neiging ver der te gaan dan wat in dit kabinet met verschillende partijen mogelijk is, zoals de heffing in eens en het toezicht op het credietwezen. Het congres is Zaterdagmiddag geopend door de voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen, die onder meer aan spoorde tot de grootst mogelijke krachts inspanning cp moreel en economisch ge bied, tot het betrachten van soberheid en tot sparen. De K.V.P. heeft een positieve taak te vervullen ten aanzien van de een wording van Europa. De heer Andriessen deelde voorts mede dat het partijbestuur besprekingen heeft geopend met de groep- Duynstee, naar aanleiding van de destijds met prof. Duynstee gevoerde polemiek. Deze besprekingen zijn nog niet geëindigd. Tenslotte richtte de heer Andriessen zich tegen de critiek van sommigen op de ge zinspolitiek der K.V.P., die zijns inziens bewijzen, dat deze critici nog ver verwij derd zijn van een juist inzicht in de katho lieke opvattingen. Resoluties Er werden vier resoluties van de sectie vergaderingen aan partijraad en partij bestuur aangeboden. In de eerste wordt gezegd dat de sociale politiek gericht dient te zijn op structuurhervorming van de maatschappij, onder meer door bevorde ring van bezitvorming. De tweede resolu tie betreft de katholieke emancipatie, welke bevorderd moet worden door betere samenwerking tussen instellingen en orga nisaties. In de derde resolutie wordt het partijbestuur verzocht het politieke beleid duidelijk te richten op verwezenlijking van een federatief Europa. De vierde re solutie bevat een aantal aanbevelingen in zake het financieel-economische beleid. Onder meer wordt gewaarschuwd tegen verdere beperking van investeringen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Dat is het kiezen van een fotograaf. Daarom is het nu voor a.s. Bruidsparen zo prettig, een stadhuisfotograaf naar EIGEN SMAAK te kunnen aanwijzen. Haarlemse Bruidsparen maken op de dag van ondertrouw de fotograaf hunner keuze, aan de ambte naar bekend. Na ondertrouw is dat met meer mogelijk. VOOR ONDERTROUW een afspraak maken met één van onderstaande, erkende specialis ten voorkomt teleurstelling. Jan Vaiks, Raamsingel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen Walbrecht, St. Bolwerk 6, tel. 20095 Luit Boersma, Stuyvesantplein 6, tel. 22303 Foto „RIEJO", Rijksstr.weg 161, tel. 25637 Gé Posch, Breestraat 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar, Rijksstr.weg 206, tel. 24050 Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen, tel. 16012 HAARLEM, 20 October 1951 ONDERTROUWD: 20 Oct., J. A. Heikens en A. M. A. van der Sommen. GEHUWD: 20 Oct., J. C. Broerse en A. E. Hubers. BEVALLEN van een zoon: 19 Oct., W. C. van PeltHoltus; M. G. Bloemendal— Reijn, 2 z.; M. T. janzenGraus; M. M, A. Wijdemande Haan. BEVALLEN van een dochter: 19 Oct., G. van den Hoek—de Jong; G. Poelgeest— Brondsema; 20 Oct., E. de Haartvan Bil- derbeek; E M. de Meijvan Gemert; M. M. BonSchreurs. OVERLEDEN: 18 Oct., H. van Zaaien. 86 j., Jansstraat; 19 Oct., W. H. Koch, 69 j„ Corn. Schoonstraat: A. J. C. Berg, 84 j„ Leidsevaart; M. J. Doorn, 70 j., Wouwerman- straat. ADVERTENTIE We moeten ons extra bezinnen, Eer wij met duur stoken beginnen. Ik neem een BOOTZ' TIP, Dan heb 'k in een wip Centrale verwarmingvan binnen Inz. Mevr. F. R. te Ermelo ontv. 1 fles TIP Op het stationsemplacement te Doetin chem is Zaterdagmiddag een wagon van een uit drie rijtuigen bestaande Diesel- electrische trein op een wissel ontspoord en tegen een op het naastgelegen spoor stil staande stoomtrein gebotst. De wagon schoof daarna gedeeltelijk het perron op. Drie personen werden bij dit ongeval niet ernstig gewond. De Diesel-electrische trein kwam uit de richting Terborg en naderde het station op hetzelfde spoor waarover de stoomtrein moest vertrekken. Op het emplacement wordt de Dieseltrein via een wissel naar een ander spoor geleid. De eerste twee rijtui gen passeerden deze wissel normaal, maar het laatste rijtuig ontspoorde, botste tegen de locomotief van de stoomtrein Het ongeval is vermoedelijk door net te vroeg vex-zetten van de wissel veroorzaakt. De door het bouwbedrijf in de Haak-in- actie bijeen gebrachte 135.000 zal voor het grootste deel worden gebruikt voor de verbouwing van drie ziekenhuizen ten be hoeve van een effectiever bestrijding van de kanker. Het bestuur van het Koningin Wilhel- mina Fonds heeft het denkbeeld overge nomen een deel van het bedrag te beste den voor de bouw van een of meer wo ningen, waaruit vaste inkomsten voor het fonds zouden voortvloeien. Het ligt in de bedoeling een dezer wo ningen in Hilversum te bouwen met het oogmerk dit huis te doen bewonen door de heer Johan Bodegraven, die de Haak in-actie heeft geleid. Het bedrag voor drie ziekenhuizen zal worden besteed voor de verbouwing van het kankerinstituut te Amsterdam voor de opstelling van nieuwe bestralings-appara- tuur; voor verbouwing van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht voor uitbreiding van de Röntgen- en radio therapeutische afdeling en voor verbou wing van het phyisisch laboratorium in Rotterdams Radio-therapeutisch Instituut. Slot van Haak in-actie De laatste tentoonstelling van de voor werpen, die tijdens de Haak in-actie zijn aangeboden, is gedurende de afgelopen week in Utrecht gehouden. Zij werd door 17000 personen bezocht. Het totaal aantal bezoekers tijdens de tournée bedroeg 194.000. Aan entreegelden werd een ontvangst van 80.000 geboekt. Ofschoon het bedrag, dat de curiosa heb ben opgebracht nog niet bekend is, wordt verwachte dat daarmee het totaal resul taat van de actie niet ver onder de 3.000.000 zal zijn. Aanbesteding; rioleringswerken Hedenmorgen had in het Stadhuis te i Haarlem de aanbesteding plaats van het j uitvoeren van rioleringswerken voor stads- uitbreiding bij de Amsterdamsevaart. De hoogste inschrijving, ten bedrage van 348.499,was van het Aannemersbedrijf B. Smallegange te Haarlem, de laagste gel dige inschrijving van het aannemersbedrijf De Jong en Borst te Bakkum voor 247.440.—. WASHINGTON, (Reuter). President Truman heeft Zaterdag generaal Mark W. Clark benoemd tot ambassadeur bij het Vaticaan. Hij is de eerste in deze functie. Sedert Myron Taylor aftrad als per soonlijk vertegenwoordiger van Truman bij het Vaticaan, hebben verschillende niet-katholieke kerkelijke organisaties er bij Truman op aangedrongen geen opvol ger te benoemen. Enkele maanden geleden verklaarde president Truman, dat hij niet voornemens was een opvolger aan te wijzen. Generaal Clark, die 56 jaar oud is, heeft gedurende de gehele tweede wereldoorlog als Amerikaans commandant te velde ge diend. Hij speelde een leidende rol bij de voorbereiding van de invasie in Noord- Afrika. Na de oorlog werd hij benoemd tot hoofd van de bezettingstroepen en Hoge Com missaris in Oostenrijk. In kringen van het Vaticaan heeft men levendige voldoening uitgesproken over de benoeming van generaal Clark tot eerste ambassadeur der Verenigde Staten bij de Heilige Stoel. Men verklaarde, dat de keus van generaal Clark een gelukkige is, daar het bekend is, dat hij in hoog aanzien staat bij de Paus. Protesteren In Amerika is van protestantse zijde een storm van protesten gerezen tegen de be noeming door president Truman van een diplomatieke vertegenwoordiger bij het Vaticaan. De protesten werden geuit vanaf kansels, in brieven en telegrammen aan de president en in verklaringen aan de pers. Over het algemeen wordt niet gepro testeerd tegen de persoon van generaal Clark, doch tegen het vestigen van diplo matieke betrekkingen. Het 19-jarig meisje, dat zich destijds Maria Manzini noemde en een zorgenkind van de Amsterdamse vreemdelingenpolitie was, omdat zij weigerae haar werkelijke naam en haar adres op te geven, is naar haar ouderlijk huis in Londen terugge keerd. Zij heet Maria Manzi en is in Londen geboren. Via Scotland Yard gelukte het de ouders van het meisje te vinden en een brief van haar vader aan de Amsterdamse vreemdelingenpolitie bracht aan het licht, dat Maria ruim twee jaar geleden ont vlucht was uit een inrichting voor zenuw zieken in Surrey. Het meisje was na aller lei omzwervingen naar Nederland gegaan. Aan boord van een schip had zij een pas gestolen, maar die later vernietigd. Uit angst te worden teruggestuurd en gestraft te worden voor de diefstal van het pas poort had zij lange tijd geweigerd haar identiteit bekend te maken. Zij is door de Vreemdelingendienst naar haar ouders in Londen teruggebracht, die haar in ruim twee jaar niet hebben gezien. (Van onze correspondent in Brussel) Op het laatste ogenblik is de staking, waarbij 1.200.000 Belgische arbeiders be trokken zouden zijn geweest en die een verlamming van de voor de herbewapening belangrijke industrieën zou veroorzaken, vermeden. Maar voor het eerst hebben de patroons, ondanks de gunstige economische conjunc tuur, waarin zij zich op het ogenblik be vinden, niet toegegeven aan de looneisen van de vakbonden, met name die tot ver hoging van de Ijasislonen met 50 centimes per uur of 100 francs per maand voor de employés. Het communiqué van de rege ring wijst er namelijk duidelijk op, dat waar de werkgevers in de 44 paritaire commissies die de loonconventies afsloten, aan de arbeiders de 50 centimes per uur weigerden, de staat deze loonsverhoging voor haar rekening zal nemen. Zij zal deze loonsverhoging dekken door hogere belastingen of een belasting op de export. De regering rekent er echter op, dat bijvoorbeeld de metaalindustrie, welke op het ogenblik zeer hoge winsten maakt, deze 50centimes zelf zal betalen. De patroons merken op, dat het mini mumloon van 16.50 francs tot 17.50 francs per uur, dat in de metaalindustrie werd bepaald, een pure fictie is. Het werkelijk uitbetaalde uurloon van de ongeschoolde volwassen arbeiders bedraagt meer dan 20 fr. per uur, geschoolde arbeiders en specialisten verdienen tussen de 25 en 30 fr. per uur. De hoofdzaak is echter, dat de vakbon den een gegeven woord niet respecteren. Zij hebben vrijwillig de conventie, welke de lonen bindt aan de schommelingen van de index voor de kleinhandelsprijzen, aan vaard. Thans beweren zij, dat de index der kleinhandelsprijzen niet de juiste weer gave is van de levensduurte. De ouderdomspensioenen worden bij de nieuwe regeling tot 25.000 fr. voor man en vrouw verhoogd en de arbeiders zullen meer vacantie krijgen. Voor de Nederlandse land- en tuinbouw is het belangrijk te weten, dat de Belgische regering besloten heeft de import van goedkopere fruitsoorten en groenten te be vorderen. Bij het Gemeentelijk Energiebedrijf te Amsterdam is fraude ontdekt. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn vijftien werk lieden en ambtenaren van het G.E.B. als mede een ambtenaar van het Waterleiding bedrijf, in arrest gesteld. De betrokkenen zouden zich grote hoe veelheden materialen hebben toegeëigend. Ambtenaren gaven vervalste bonnen uit, waarop in de G.E.B.-magazijnen materi alen voor nieuwe aansluitingen en de straatverlichting werden verstrekt. De zaak is aan het licht gekomen toen een G.E.B.-auto een aanrijding kreeg en de houding Van de chauffeur de politie vreemd voorkwam. Hedenmorgen zijn nog twee arrestaties ver richt. Ook personeel van de Gemeentelijke Waterleiding en de gemeentetram zou bij de fraude betrokken zijn. ADVERTENTIE Terwijl Pilon zat te vertellen, kwam tante Liezebertha binnen met de koffie. „Je zult wel dorst gekregen hebben van al dat gepraat, Pilon!", zei ze. „Hier, we zullen eerst maar eens 'n lekker kopje koffie inschenken, dan kun je weer verder gaan met je verhaal!" Toen ze allemaal hun kopje hadden, vertelde Pilon weer verder, want hij zag wel, dat ze allemaal erg nieuwsgierig waren naar de afloop van zijn spannende geschie denis. „Nou, je begrijpt» dat ik me helemaal niet prettig voelde, toen ik daar met de hut door de lucht zeilde! Ik zag, dat ik hoog boven de bomen vloog en dat de aarde steeds verder onder me wegzakte. Als dadelijk de hut uit elkaar valt, dacht ik, val ik van 'n verschrikkelijke hoogte naar beneden!" „En gebeurde dat niet?", klonk Bunkie's stem, benauwd. Daar moesten ze allemaal verschrikkelijk om lachen „Nee", grinnikte Pilon. Dat gebeurde gelukkig niet, want dan had ik nu niet bij jullie gezeten....! Tenminste, het gebeurde loen nog niet. Nou, ik lag op de grond en probeerde me uit alle kracht vast te houden, want de hut draaide steeds maar rond in de stormvlaag, die 'm meevoerde Nieuw Padvindershoofdkwartier te Heemstede geopend Zaterdagmiddag werd de kroon gezet op het werk, dat de laatste maanden is ver richt in en aan de ruïne op het terrein van het landgoed Meer en Berg te Heem stede. Deze ruïne, die volgens de overle vering ver in het verleden een water molen moet zijn geweest, is door de ge meente afgestaan voor de somma van één gulden per jaar aan de padvindersgroep Sint Paschalis Baylon in de parochie Onze Lieve Vrouw Hemelvaart te Heemstede, die hier thans een hoofdkwartier heeft. Dit ideale tehuis voor de jeugd is Za terdagmiddag in bijzijn van talrijke geno digden officieel geopend door burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rappard. Alvo rens deze het bijltje ter hand nam om de sluitboom van de poort door te hakken, sprak hij zijn vreugde er over uit, dat het streven van de groep verwezenlijkt was geworden. De voorzitter van de Katho lieke Jeugdraad, de heer J. H. Klein Schiphorst, had voordien een kort wel komstwoord gesproken. Vervolgens richt ten pastoor J. van Noort en de aalmoeze nier C. Bakker zich met een enkel woord tot de keurig in het gelid staande voor trekkers, verkenners en welpen. De echtgenote van de burgemeester ont hulde een beeld van Sint Joris, de schuts patroon van de katholieke padvinders, vervaardigd door de Haarlemse beeld houwer J. Rusman. Vergadering gemeenteraad De raad van Heemstede vergadert a.s. Donderdagmiddag om 4 uur. B. en W. stellen de raad voor het Ver versingshuis en de Kinderspeelplaats in Groenendaal voor 5 jaajr te verpachten aan de tegenwoordige exploitanten, de gebroe ders J. G. en J. Uitendaal. Zij zijn bereid een pachtprijs van f 7000 per jaar te be talen (thans is die f 3500). Als na 1953 ook de Belvédère weer onder de pacht begre pen wordt (voor die tijd valt deze onder het deel van Groenendaal dat aan de „Flo ra" wordt afgestaan) zal de pacht met f 250 per jaar verhoogd worden. Voorts vragen B. en W. een creddet van f 5750 voor de vernieuwing van de Over- bosbrug omdat die zo slecht is dat herstel niet meer mogelijk is. Burgemeester Ridder van Rappard hakt de afsluitboom voor het nieuwe hoofdkwartier door De afdeling Haarlem van de Nederland se Onderwijzers Vereniging zal ook dit jaar weer een Sint-Nicolaasfeest organise ren. Voor de veertigste keer wordt daar mee aan meer dan 9000 kinderen van alle openbare lagere scholen, centrale scholen, de eerste klassen U.L.O., Doopsgezinde scholen, scholen voor Buitengewoon On derwijs, de Haarlemse Montessorischool en de openbare voorbereidende scholen een genoegelijke dag bereid. Velen, die reeds eerder zulk een feest meemaakten, weten welk een omvang het heeft. In de Gemeentelijke Concertzaal wachten 9000 kinderen, in 14 groepen naar hun leeftijd verdeeld, enige prettige uren. Maar.elk jaar stijgt het aantal klei ne feestvierders en bovendien is alles veel duurder. De laatste jaren daalde de op brengst der collecte. Toch wil men graag de feesten op het oude peil handhaven. De tijden zijn moeilijk, maar de kinderen zal men daaronder niet willen laten lijden. De organisatoren doen daarom een dringend beroep op de Haarlemse burgerij om voor dit feest met milde hand te geven. Voor de kinderen is het feest een hoogtepunt in hun schoolleven, waaraan ze lang prettige her inneringen bewaren. De collectanten, die in het bezit van een legitimatiebewijs zijn, komen binnenkort een beroep op allen doen. Stelt u hen en daarmee de kinde ren niet teleur. Benzine in Frankrijk weer duurder PARIJS, (AFP). In een communiqué van het ministerie van Financiën wordt gezegd, dat de Franse benzineprijs met ingang van heden met 10.40 frs. wordt ver hoogd. Hierdoor wordt de prijs voor 1 liter benzine 64 fres. In de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum is Zaterdagmiddag de ten toonstelling geopend, die een overzicht geeft van het werk van de tegenwoordig te Santpoort wonende 70-jarige schilder Dirk Nijland en gehouden wordt onder auspiciën van de Haarlemse sociëteit Teis- terbant. Cornelis Veth schetste de kunstenaar in zijn inleiding als een sterke persoonlijk heid, die altijd zijn eigen weg is gegaan, wetende wat hij wilde en wat hij niet wil de, die zich nimmer heeft aangesloten bij een der vele groepen en door zijn onver stoorbaar nastreven van zijn zelf gekozen doeleinden zo al geen vijandschap dan toch veel ontoegankelijkheid heeft ondervon den. Nijland, aldus spreker, is geen colorist die met wellust in kleuren zwijmelt, maar een karakterschilder met een bezielde en daardoor ontroerende nuchterheid. Zijn houtsneden komen recht op de man af, ze zijn bondig en klaar, niet geraffineerd maar simplistisch en karakteristiek. Nij land, daarvan getuigen zijn vele tekenin gen, waarin hij getuigenis van zijn erva ringen aflegt, heeft belangstelling en geest drift voor wat hij tegenkomt. Hij zoekt geen zinlijke maar zinrijke schoonheid en is een meester in de tegenwoordig zo moed willig verwaarloosde stofuitdrukking. Zijn hoedanigheden samenvattend besloot Cor nelis Veth met de woorden: „Nijland is een kunstenaar met hart en met talent, die voelt voor de mens". In zijn dankwoord noemde de exposant het „zo aardig" van de inleider dat deze die hem zo goed kent, de mensen die zo weinig van hem weten zoveel over hem heeft verteld. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Spoorweg Schaakclub „Haarlem" is Zaterdag een receptie gehouden, waarop gelukwensen werden aangeboden door ir. v. Lammeren, chef van Ze Centrale Werkplaats Haarlem, diens voorganger ir. G. A. Rosen thal en door de heer Wijnands, hoofdstations chef te Haarlem. Ook de heer G. J. C. Velt huis namens het instituut Sport én Ont spanning der N. S. was aanwezig. De Noord hollandse Schaakbond zowel als de Haar lemse Schaakkring varen vertegenwoordigd. Na aflooop der receptie volgde de jubi leum-wedstrijd SSCH—Rest van Nederland der BSS. Dat de gastheren in deze strijd kansloos waren, stond bi.i voorbaat vast. On danks het feit, dat SSCH niet in zijn sterk ste formatie verscheen, scoorde het toch 8!4 pnt. al moest het een tegenscore van 16'.4 pnt toelaten. De gedetailleerde uitslag luidt: SSCHRest van Nederland: H. Steffers— J. Nijburg 01; H. HummelingP. Willem- sen '414; L. A. de GrootP. Smaling 1—0; F. SteffersW. Bakker 10; W. M. Hoos— J. W. v. Meeteren 1—0; P. Kruiswijk—P. C, Sondeyker 01; C. Nat—J. Koopman 0—1; W. LubberinkH. v. Leeuwen '.4; J. ElferinkG. Schipaanboord 1414; H. H. de Jongde Ruiter 0—1; D. KeyzerJ. J. Stun- nenberg 1—0; P. Gieske—N. J. Louwerse 0—1; A. Liesker—P. Worms 0—1; C. Ruseier - H. Veeken 01; F. de LaanW. Peter3 0—1; P. Blommaert—A. Kloppenburg 1—0; L. de Houfer—G. Bresser 01; P. Holst—C. Witkamp 01; ir. v, Lammeren—J. J. v. d, Mey 01; N. DeenA. E. Troost 01; G, BeinemaN. Doorn 0—1; B. VerdamR. v, Hoenderdaal 10; H. KielJ. v. Schaik 0—1: J. v. BerkelH. Th. v. Aarle 0—1; Velthuis—P. v. Oudheusden 1—0. ADVERTENTIE 41) „Slecht". Waarop Mary scherp liet vol gen: „Hij is weer bij bewustzijn maar jul lie hebben hem grondig knock out gekre gen „We zullen je wel vragen, als we jouw opinie nodig hebben. Burgess, kun je me verstaan?" Burgess antwoordde niet. Pullinger greep hem bij de arm. „Pro beer ons niets wijs te maken, Burgess. Wij weten heus wel, hoe lang dat verdovings middel werkt. Kim je me verstaan? Knik maar met je hoofd, als je me verstaat." De millionnair knikte zwakjes. „Zo, dat is beter. Burgess, kerels als jij horen niet in leven te blijven. Je hebt mijn vader vermoord en zijn uitvinding gestolen. Je weigerde me redelijk te be talen. „Ik betaalde je tien jaar lang 100.000 dollar per jaar", protesteerde Burgess kreunend. „Dat was niet genoeg. Je hebt niet het eeuwige leven en ik moet voor de toe komst zorgen. Ik wou vijf millioen heb ben. Dat kun je best missen. In plaats daarvan ben je er vandoor gegaan. Waar om ging je naar Parijs? En waarom zette je zogenaamd een verdwijning in elkaar?" „Je hebt geprobeerd me te vermoorden," verklaarde Burgess zwak. „Ik waarschuwde je al, wat er gebeuren zou als je niet betaalde. Al Burns was dit keer eens wat ongelukkig met zijn schot." Burns grijnsde. „Ik mis nooit twee keer," verzekerde hij. „Maar achteraf ben ik blij, dat we je niet gedood hebben, Burgess. We hebben een maniertje bedacht om je te laten be talen. Doe je daar nu niet aan mee, dan ben je er op staande voet geweest. Ik zal je een briefje dicteren. Je schrijft dr. Stahl dat je in onze handen bent gevallen en dat we vijf millioen willen hebben. Hij moet meieen 100.000 geven als bewijs van zijn eerlijke bedoelingen. De rest moet telegrafisch overgemaakt worden naar iemand in de Verenigde Staten, wiens naam wij zuilen bekend maken zodra we de eerste 100.000 ontvangen hebben. De vijf millioen moeten in porties van een half millioen worden betaald." Burgess richtte zich half op maar viel weer neer. Hij maakte kleine hoestende geluiden en een asgrauwe kleur trok weer over zijn gelaat. Mary sprong naar voren, maar werd door Pullinger tegengehouden. „Hij ziet er niet best uit, baas", merkte Burns bezorgd op. „Je bent geen dokter", snierde Pullinger terug. „Hier, Burgess, pak beet." Hij stopte hem een blocnote en een pen in zijn han den, maar de millionnair liet ze uit zijn vingers glijden. Zijn ogen waren gesloten. „Vooruit schrijf, Burgess. „Geachte dok ter StahlVerdorie hij is weer van de kaart. Later nog eens proberen. Probeer hem zo gauw mogelijk weer op te knap pen." Die laatste woorden beet hij Mary toe. „Kom mee, Al." Mary ging naar het bed, toen de twee mannen de kamer hadden verlaten. „Dat ging prachtig. Ga zo door", voegde ze Burgess zacht toe. „Als u maar vol houdt, dat u niet kunt schrijven, moeten ze wel een dokter roepen. Ik hoop, dat u zich niet al te naar voelt?" „Plezierig voel ik me niet, maar ik zal er wel erger uitzien dan ik werkelijk ben." „Wat er ook gebeurt, schrijf dat briefje niet. Dat zou het einde betekenen." Burgess viel in een rustige slaap, en Mary doezelde enkele uren, tot de deur weer open ging. „Hoe gaat het er mee?" Pullinger was niet meer de vrij vlotte en zelfverzekerde, lachende jongeman, maar ruw en dreigend van uiterlijk. Burns leunde weer tegen de deurpost. „Het gaat iets beter. Maar wek hem niet „Waarom zou ik hem niet wakker ma ken. We hebben geen jaar de tijd! Wakker worden, Burgess." Hij schudde de oude man ruw door elkaar. „Kom, tanden op elkaar." Burgess opende de ogen. „Ik voel me erg ziek". „Maar je kunt wel schrijven is 't niet?" „Nee, daar ben ik te zwak voor." „Laat me lachen. Hier, schrijven!" De blocnote werd nog eens in zijn han den geduwd, en Burgess greep de pen met een verbeten gelaat, alsof hij nu eens alles op alles zou zetten om te doen wat hem bevolen werd, hoeveel kracht het ook kosten zou. Maar toen zijn tegenstander hem een paar woorden had voorgezegd, stond er niet veel meer op papier dan wat krabbels, die meer leken op een uitgera feld spinneweb dan op een handschrift. Hij steunde en liet de pen vallen. Zijn ogen sloten zich en hij werd dodelijk bleek. Pullinger stampte van teleurstelling en woede op de grond, Mary schoot langs hem heen om de pols van de millionnair te voelen. Pullinger greep Burns bij de arm en samen gingen ze de kamer uit. Ze werden die nacht niet meer lastig gevallen. Bur gess was verrukt als een kwajongen, dat hun list zo mooi slaagde. 's Ochtends kreeg Mary, nadat ze eerst in een ouderwetse badkamer zich zelf had opgeknapt, opdracht om Burgess te ver zorgen, zodat hij er wat beter zou uitzien. Pullinger gaf instructies nadat hij ver teld had, dat er een dokter zou komen. „Jij, Burgess, heet Douglas Moore tegen over de dokter. Je bent hier gelogeerd. Je woont in 191C Old Brompton Road. Londen, je bent vroeger in oliezaken ge weest en nu met pensioen. Je hebt een hele tijd in Canada gewoond, vandaar dat Amerikaanse accentVertel me nu eens na, wie je bent." „Douglas Moore, 191C Old Brompton Road Londen, gepensionneerd olieman, lang in Canada gewoond," kwam er zwak jes en steunend uit. „Mooi. Zorg, dat je geheugen je niet in de steek laat als het zover is. Je hebt een hartaanval gehad. Deze jongedame is je nicht. Zij heet Helen Braithwaite. Begre pen?" „Helen Braithwaite", herhaalde Mary bedachtzaam. „De dokter mag geen verdenking gaan koesteren, dat er iets vreemds aan de hand is, dus alleen Mat Drew zal in de kamer zijn met jullie beiden. Maar hij blijft dan ook vlak bij en zal alles horen, wat jullie zeggen. Probeert een van jullie grapjes uit te halen dan zul je er voor boeten, ook de dokter. Loopt alles goed, dan zullen we alle medicijnen halen die er nodig zijn. Denk niet dat de dokter overigens aan de politie zou kunnen vertellen, waar jullie zitten, want we halen hem vanavond pas, als het donker is, en rijden dan een vrij ingewikkelde weg om." Mary en Burgess werden weer alleen gelaten, en ze hadden moeite, niet in ge juich uit te barsten. Helaas konden ze zelfs niet verheugd tegen elkaar glim lachen, want ieder ogenblik keek Mat Drew door het raam. Inmiddels liet Mary zich vertellen, hoe Burgess hier eigenlijk terecht was geko men. „Het was verschrikkelijk. Je weet, dat Brannigan me uit dat hotel in Parijs heeft gesmokkeld. Het plan was, dat langzamer hand bekend zou worden dat ik verdwe nen was. Ik ging per vliegtuig naar Liver pool en werd vandaar met een auto naar een huis even buiten Norwich gebracht. Zelfs mijn personeel wist niet, waar ik was. Maar er moet iets fout gegaan zijn, misschien heeft iemand me op het vlieg veld herkend. Brannigan zou het hele stel te pakken proberen te krijgen en daarna mij weer ophalen. Maar die lui waren er eerder. Op een avond was ik net klaar met eten, toen ik buiten een schot hoorde. De detective, die me gezelschap hield in de kamer, sprong op en trok zijn revolver, maar werd neergeschoten door Burns, die naar binnen stormde. Burns hield mij on der schot terwijl een ander me oppakte en naar een auto droeg. Een politieagent lag dood in de gang Ik werd achterin een auto gezet. Toen we weg reden, gaven ze me een injectie. Dat was het laatste wat ik me herinnerde, tot ik hier wakker werd." Op haar beurt vertelde Mary wat haar was overkomen, waarnaar de millionnair aandachtig en kalm luisterde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6