wirHadn Tijdelijk f KENSENS VAKKLEDING in één dag retour In Haarlem verbrandden 451 woningen, enkele kerken en grote gebouwen (Co stuums Chemisch ceiniqen- Demonstratief woningcongres Cruys Voorbergh over balletgeschiedenis Rijksuitkering aan Beverwijk verhoogd Incident in de Beverwijkse raad ZELF een lampekap maken geeft veel voldoening KELLER KAMERS I Fa. Gebrs. VAN BEEM VOETZAKKEN en PLAIDS AUTO-FINANCIERING HOEK EN VAART voldoet toch beter Een herinnering aan een ramp die deze stad 375 jaar geleden trof Velsens raad bijeen over verlichtingskwestie Knappe documentaire over de haringvangst Internationaal Academisch Instituut Argentijns minister var Buitenlandse Zaken afgetreden Gemeente was voor half millioen te kort gedaan Scheepvaart Bij Schuurmans FRIESE SLAGERIJ Fotocopieën Foto Hilarius NATIONAAL VRACHTWAGEN Twee ongemeuhil. STUK? BEL OP 14809 VERF Zuinige, lichte Engelse wagen platte hes ter Hester WOENSDAG 2 4 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Het stadsbestuur van Haarlem rappor teerde in October 1576 aan de Prins van Oranje, dat „de halve stad door brand in puin was verkeerd." De geschiedschrijver Schrevelius vertelt in de taal van die tijd over deze ramp: „Toen de Hoogduitse soldaten, die hier in garnizoen lagen, op het Sparen (bij de voormalige kraan in de nabijheid van de Waag) de wacht betrokken, en een stapel turf aangelegd en ontstoken hadden, is daardoor een schielijke brand ontstaan. Terwijl de geruchten van brand door de stad loopen en de brandklok slaat, ver schrikkelijk om aan te horen, zo neemt de vlam toe, onuitblusschelijk: en terstond stijgt zij boven alle daken. Daar is een groote verbaasdheid en droefheid in de stad geweest en gekerm van vrouwen, voornamelijk van diegenen welke naast aan den brand waren en niet wisten, waar zij haar huisraad, meubelen en juwelen zouden brengen. De vlam ver slond alles wat haar voorkwam. De noord oosten wind was als de blaasbalg, die vuur en vlam ontstak met zulk ene snelheid, dat binnen de tijd van weinige uren het derde deel der stad verbrand is en in cle asch gelegd. Ik heb dezelve met mijne oogen gezien; mij dachte, als ik den brand zag, dat Hemel en Aarde in brand stonden, en de Elementen smolten door de hitte van 't vuur. Maar het allerdeerlijkst was het in de Groote Houtstraat gesteld. Daar stond het Sint Elizabeths-Gasthuis in lichten brand, dat men niet konde genaken aan het dak, dat met schaliën (een soort lei) gedekt was, die gloeiende waren van vuur. Help God! wat was daar een ver slagenheid en gekerm van oude en onge vallige (gebrekkige) menschen. Mannen en vrouwen die daar ziek te bed lagen, of op krukken sprongen, die gaan noch staan konden, waarvan eenigen op de schoude ren geschort (gedragen) en alzoo uitge bracht; anderen op molton gedragen, ande ren kruipende over de aarde, zijn alzoo, onder 't geleide van God, den brand ont komen. Ondertussen de kracht van het vuur ver slond alles wat het voorkwam; de brand was niet te blusschen, 't werd ook niet on dernomen, zoolang het vuur voedsel had. Daar zijn verbrand omtrent 500 huizen, behalve de kerken, kloosters en gasthuizen. De schade door dezen brand veroorzaakt werd op meer dan vier ton geschat." Tot zover het verhaal van Schrevelius. Uit andere berichten blijkt dat de solda ten die de wacht hadden, althans ten dele, beschonken waren. Het staat evenwel niet vast of de brand door onvoorzichtigheid of moedwil ontstaan is. Ampzing een andere Haarlemse ge schiedschrijver geeft een lijst waar de huizen stonden die verbrand zijn: Spaarne 7, Damstraat 3, Berkenrodesteeg 6, Lange Veerstraat 25, Korte Veerstraat 9, Anegang 18, Kerkstraat 3, Kleine Houtstraat 19, Schachelstraat 29, Frankestraat (steeg) 29, Klein Heiligland 18, Peuzelaarsteeg 11, Groote Houtstraat ten N. van de Oude Gracht 10, in de steeg bezijden het Gast huis 3, Gr. Houtstraat ten Zuiden van cle Oude Gracht 67, Koningstraat 9, Oude' Gracht 37, Paardesteeg 2, Gierstraat 61, Breestraat (steeg) 34, Lange Gasthuisstraat 14, Korte Gasthuisstraat 16, St. Magdalena- steeg 10, St. Michielsteeg 15 en de Ramen 6. Dit zijn er dus 451, zodat de opsomming van Schrevelius (die immers tot 500 kwam zonder kerken, kloosters, enz.) wat over dreven was. De mededeling van het gemeentebestuur aan de Prins was heel erg opgeblazen, want al was de vamp zeer omvangrijk, „de halve stad" was gelukkig niet verbrand. Haarlem telde in die tijd 18.000 poorters, zodat geschat kan worden dat er 3600 hui zen stonden. Daarvan is het zesde deel dus door het vuur verwoest. Ook werden door het vuur vernield de St. Gangolfskerk (op de Botermarkt), het St. Elisabeths Gasthuis in de Grote Hout straat, het Oude Gasthuis op de Boter markt, de Doelen van de schutters van St. Joris aan de Ramen, het klooster der Bar- revoeter Zusters en het St. Maarten of Brouwershofje in de Tuchthuisstraat. Het St. Elisabeths Gasthuis is later ge bouwd op het terrein van het Minnebroe dersklooster tussen Groot Heiligland en Kleine Houtstraat, waar het nog is. Het De straatverlichting in Santpoort en met name in de Hoofdstraat welke de Algemene Winkeliersvereniging Santpoort zozeer verdroot, dat zij een brief aan Bur gemeester en Wethouders schreef om over de povere illuminatie in het centrum van het dorp een boekje open te doen, heeft de Velsense raad gisteravond een niet geringe discussie bezorgd, die zelfs uitdijde tot een „derde ronde" en toen door de voorzitter, burgemeester mr. M. M. Kwint, met een hamerslag werd afgekapt: het adres is voor kennisgeving aangenomen en de raad betuigde zijn instemming met het antwoord van 't college, dat wij dezer dagen in extenso publiceerden. Niet aldus echter de commu nistische fractie, d'ie de straatverlichting in Santpoort prompt koppelde aan de militaire oefeningen in Velsen, de oorlogsvoorberei dingen en de landspolitiek om tenslotte het college in gebreke te stellen ten aanzien van bij de begroting gedane beloften, die een verbetering van de Velsense straatver lichting inhielden. Tussen gemelde hamer slag en het moment, waarop het omvang rijke staartje van de overigens magere agenda werd aangepakt, lag een overvloed van woorden, waaraan alle fracties debet waren. De heer J. Visser (C.H.) begon: hij vertelde, hoe hij als lid van de „gascom- missie" onlangs een reisje naar Eindhoven maakte in gezelschap van diverse deskun digen uit Velsen, om bij Philips de vooruit gang der techniek op het gebied der straat verlichting te bekijken. Hij kon. zich indenken dat de stroom- rantsoenering vooralsnog een versterking van de straatverlichting door het plaatsen van grotere lichtpunten tegenhoudt, maar zag aan de andere kant een mogelijke ver betering door het gebruik van zogenaamde T.L.-buizen. Dit argument zweefde wet houder De Boer blijkbaar ook voor de geest, want in z!,n repliek vertelde hij la ter, dat er bir.r~-kort door Philips met deze T.L.-straatverbchMng in Velsen zal wor den geëxperimenteerd. Bovendien be loofde hij de in de begroting voor 1951 in vooruitzicht gestelde verbetering van de straatverlichting onm:4dellijk ter hand te zullen nemen, als Gedeputeerde Staten van Noordholland hun onmisbare instemming met de daaruit voortvloeiende kapitaals investeringen te kennen hebben gegeven. Brouwershofje is in cle Tuchthuisstraat op dezelfde plaats herbouwd. In de loop der eeuwen is Haarlem meer malen door grote branden geteisterd. Te verwonderen is dit niet, want vele huizen waren van hout opgetrokken en van rieten daken voorzien. Kachels kende men niet en de open haardvuren leverden veel ge vaar op. Daarbij komt nog dat het vuur vaak naar belendende panden oversloeg omdat er nog weinig aan brandbestrijding gedaan werd. De brandspuit werd pas in 1672 uitgevonden. Het vuur moest bestre den worden met emmers water. Er werd door de mannen een levende ketting ge vormd van de gracht tot de plaats van de brand. Maar wat is met wat emmers water te beginnen tegen een uitslaande brand? Vandaag is te Utrecht een demonstratief congres gehouden over de vooruitzichten voor de woningbouw, georganiseerd door het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en de Nationale Woningraad. De ochtendvergadering stond onder presi dium van de burgemeester van Deventer, mr. H. W. Bloemers, en werd onder meer bijgewoond door de Directeur-generaal der Volkshuisvesting dr. ir. Z. Y van der Meer, en de directie der Vereniging van Neder landse Gemeenten. Mr. Bloemers zei in zijn openingsrede dat de uitvoering van het bouwplan niet verzekerd is. Het aantal te bouwen woningen is niet voldoende en ook de verdeling van het aantal woningen over de verschillende categorieën is niet aanvaardbaar. Er is niet alleen aanleiding tot critiek op de centrale overheid, er is evenzeer critiek op de gemeenten wegens foutieve methoden die worden aangewend om aan geld te komen. Dit verworpen normbesef leidt tot een af glijden op een hellend vlak, dat echter is opgezet door de centrale overheid, aldus spreker. Voorts spraken dr. ir. F. Bakker Schut, directeur van de gemeentelijke dienst voor wederopbouw en stadsontwikkeling in Den Haag, en ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Bergen op Zoom, over het bouwvolume en de woninghuren. De acteur en regisseur Cruys Voorbergh heeft gisteravond in Se tuinzaal van het Concertgebouw, voor een geringer aantal leden van de Haarlemse Kunstgemeenschap dan verwacht mocht worden, een leven dige causerie over de geschiedenis van de danskunst en de hoedanigheden van het hedendaagse ballet gehouden. Hoewel hij in zijn uiteraard zeer vluchtige en over wegend op het anecdotische gerichte voor dracht allerminst; nieuwe gezichtspunten nagr voren bracht, zich zelfs tot vrij alge meen bekende gebeurtenissen beperkte, slaagde hij er toch in een geestdriftige be langstelling te wekken. Hij wist zijn gehoor te boeien door op een telkens weer dooi de huiselijke toon verrassende wijze het verleden als het ware opnieuw actueel te maken, daarbij ook het luchtig-pikante niet versmadend. Het was een staande improvisatie zonder vermoeiende degelijk heid, maar des te doeltreffender door het speelse gemak waarmee aardige vergelij kingen en illustratieve détails schijnbaar uit de lucht werden gegrepen. Zo hoorde men dan opnieuw vertellen over de codificatie der passen door Beau- champ, over de door Camargo gewaagde rokverkorting en de ondeugende avontu ren van sterren als Guimard en Sallé, over de etherische verheffing op de pointes door Marie Taglioni, die de telkens in de ge schiedenis door andere personen herhaal de tegenstelling vormde tot Fanny Elssler: de romantische vlucht tegenover de glorie van het dansende lichaam. „Zij kenden nog de Dionysische dansvreugde. Later, toen Laban en Wigman er zich mee gingen bemoeien, kreeg men last van de ziel die gelucht moest worden....". Vervolgens behandelde Cruys Voorbergh de vorming van de Russische traditie on der leiding van Marius Petipa, voltooid doar Michel Fokine en door Diaghilew naar Parijs gebracht, de grote invloed daarop van de uit Amerika overgestoken komeet, die Isadora Duncan heette en ver lossing uit de verstarring in virtuositeit bracht. Men vond zuiverder expressie mogelijkheden voor het lichaam, gebonden aan strenge vormen, maar geboren uit het nieuwe dansbesef. Als uitlopers van deze Russische beantwoording aan het West- Europèse schoonheidsideaal noemde spre ker'Balanchine in Amerika, Serge Lifar in Frankrijk en Ninette de Valois in Enge land, welke laatste het ballet in Londen tot bloei bracht door het stellen van een strenge norm. Tot slot van de voordracht wees Cruys Voorbergh erop dat er thans een breuk in de continuïteit dreigt, waardoor het steeds moeilijker wordt het talent te slij pen aan volstrekte voorbeelden. Er ont staat een nieuw type ballerina: „de lieve en sportieve, hardwerkende meid. die de heilige bezetenheid mist. Het Amerikaanse ballet is een feilloos werkend team, dat echter geen dronkenmakende schoonheid te weeg brengt". De toekomstige inspan ning, aldus meende spreker, zal anders ge richt moeten worden, nu de superbe Rus sen uit het gezichtsveld beginnen te ver dwijnen. In Amerika, waar de technische perfectie reeds aan het absurde grenst, zouden bijvoorbeeld Indiaanse invloeden (hierbij herinnerde hij aan het optreden van Marjorie Tallchief) een grote rol kun nen spelen. „Maar hoe dan ook, de dans zal altijd wel het heerlijke gevoel blijven geven, dat er wordt afgerekend met de belemmeringen van het lichaam". Na de pauze werden enkele technische beginselen gedemonstreerd door Jaap Flier en Hans van Manen, leerlingen van Sonia Gaskell, door Cruys Voorbergh de in Ne derland werkzame vertegenwoordigster van de Dia hilew-ti-aditie genoemd. Vijf voor Indones'ë bestemde locomotie ven met tenders, met een gezamenlijk ge wicht van 450.000 ka., zullen met twee schepen van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd van Rotterdam naar Djakarta worden vervoerd. Met de „Blitar". die vandaag ver trok, worden twee locomotieven met ten ders vervoerd en met het Zaterdag vertrek kende vrachtschip „Samarinda" drie. ,,'t Schot is te boord" door Van der Horst In een vol Schevenings theater is Dinsdag avond langdurig en verdiend geapplaudis seerd voor de bizonder rake documentaire ,,'t Schot is te boord", die de Nederlandse cineast Hei-man van der Horst in opdracht van de ECA-missie in Nederland (de ad ministratieve organisatie van het Marshall plan) maakte aan boord van een Scheve- ningse logger. Een film over de haringvangst, door trokken van de zilte en harde romantiek der Noordzee, zoals ze zich aandient in de branding rond het Scheveningse haven hoofd of in de klare nachten, als de Schot se blazen (met lucht gevulde dobbers die het net boven houden) in een lange witte stippellijn uitdrijven over het water van de Doggersbank. Met een scherpe intuïtie voor de con trasten van de vleetvisserij heeft Van dei- Horst zijn camera het verhaal van de „teelt" laten volgen: de drukte aan de kant als de vloot in het voorjaar wordt klaargemaakt en de boetsters op de net- tenzolders haar oude deunen zingen bij het ruisen van het katoen over het witte schort, het zonnige feest van „Vlaggetjes dag" daarna (waaraan voor deze gelegen heid Cor Steyn als harmonicaspeler zijn medewerking verleende) en dan het ruwe festijn zonder vlaggen of drukte: de jacht op de eerste Hollandse nieuwe. Hier leverde Van der Horst een boeiende reportage, bewust gericht op de totaliteit van het bedrijf. Schipper en bemanning vormden gewillig studiemateriaal, zo zelfs dat men wat meer close-ups zou hebben gewenst, ook trouwens om de spanning van het „halen" wat zinrijker te doen uit komen. Dit is overigens een van de mooi ste stukjes uit het gave geheel geworden: het rhythmische inhalen van de vleet. Daar zette de geluidsstrook zulke kern achtige loggerklanken achter, dat de vele kenners onder het publiek dit spel van de zilveren buit en de bezige handen mee beleefden als een klein wonder. Wat het eigenlijk ook is. Jammer genoeg was er te weinig variatie in de instelling van de camera. Van der Horst trof het, dat de thuis- st.oom hem een fikse bries onleverde de schommelende beelden van de kleine log ger in de koppige deining waren een magni fiek besluit van een film, die de haring- drijfnetvisserij volkomen karakteriseert. Ook het spel van de meeuwen in het begin is voortreffelijk. Van der Horst is in de eerste plaats een uitzonderlijk knappe foto graaf. Als episch filmer kan hij minder voldoen. Sommige fragmenten zijn bijna langdradig, speciaal op de plaatsen waar men meer dramatiek mocht verwachten. Een grote verdienste is echter dat hij de beelden heeft laten spreken en het gebruik van de menselijke stem (het commentaar komt uit de mond van de radio-omroeper Ger Lugtenburg) tot het hoogst noodza kelijke beperkte. Deze documentaire was op het in Sep tember gehouden filmfestival dè grote verrassing en niet ten onrechte, gezien de vele uitstekende kwaliteiten. De heer Cla rence L. Hunter, het hoofd van de Neder landse ECA-missie, sprak er gisteren zijn oprechte waardering over uit en noemde verder de Nederlandse visserij „een be langrijk onderdeel van de Europese samen werking". Minister Mansholt woonde de première bij. Regering vraagt gelden aan voor de oprichting Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1951 van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarbij gelden worden aangevraagd ten behoeve van het Internationaal Academisch Instituut, dat in oprichting is. Ons land zo wordt in dè Memorie van Toelichting gezegd moet zijn specifieke kennis en kunde systematischer en inten siever dan tot nu toe geschiedde en moge lijk was, ter beschikking van de wereld stellen. De commissie voor de aanpassing van het hoger onderwijsaan internationale behoeften, ingesteld op 11 April 1950, heeft, vooruitlopende op het door haar uit te brengen eindrapport, voorgesteld hier te lande een internationaal academisch in stituut op te richten, waaraan onderwijs zal worden gegeven en onderzoekingen zul len worden verricht, welke in de eerste plaats tot doel hebben de kennis, welke in ons land, in het bijzonder door de eeuwen oude relatie met Indonesië, is verworven van het Oosten, dienstbaar te maken aan internationale samenwerking op het terrein van v/etenschap en hoger onderwijs. Tevens behoort tot de doelstelling van het academisch instituut buitenlanders, die een Nederlandse studierichting willen vol gen, te helpen bij de toelating tot de Ne derlandse universiteiten en hogescholen. De Nederlandse instellingen van hoger onderwijs hebben zich bereid verklaard gezamenlijk de internationale academie te stichten, nadat de Staten-Generaal zich daarover zullen hebben uitgesproken. Het thans aangevraagde bedrag van 43.000 is bestemd om de aanstelling van de permanente staf van het instituut mo gelijk te maken en het verdere onderzoek, dat voor een uitwerking van de onderwijs programma's, alsmede voor het overleg dat met het buitenland zal moeten worden ge voerd, nodig is, te bekostigen. Op grond van een voorlopige schatting zal niet meer dan een bedrag van 500.000 per jaar nodig zijn. Bij de aanvaarding van het wetsontwerp zal met de exploitatie van het instituut vermoedelijk in de loop van 1952 een begin worden gemaakt. Aangenomen mag worden, dat de kapi taalsinvestering, welke de oprichting van de internationale academie medebrengt, niet voor rekening van het rijk zal komen, aangezien twee gemeenten, die als plaats van vestiging in aanmerking komen, zich bereid hebben verklaard die kapitaalsuit gaven, onder voorbehoud van goedkeuring door de gemeenteraad, voor haar rekening te nemen. De Argentijnse minister van Buitenland se Zaken, Jeronimo Remorino, heeft zijr ontslag aangeboden. Remorino was Argen tijns ambassadeur in Washington tot zijr benoeming als minister. De minister had voor zijn ontslagverzoek een lange bespre king met president Perón. Het ontslag is nog niet officieel bevestigd. De gemeente Beverwijk heeft in haar begroting voor het dienstjaar 1952 het be drag van de uitkering van het Rijk wegens de Ondernemingsbelasting geraamd op 831.666. Voor 1951 was gerekend op 387.166 doch gedurende het lopende jaar werd van het ministerie van Financiën be richt ontvangen dat het bedrag van de uitkering met bijna een half millioen per jaar was verhoogd met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. Het aan de ge meente van aanslag toekomende bedrag wegens de ondernemingsbelasting wordt voorzover het afkomstig is van bedrijven, wier werknemers uit andere gemeenten komen voor twee derde deel toegewezen aan de woongemeenten. De gemeente Be verwijk ontdekte echter enige maanden geleden, dat het ministerie bij de bereke ning van haar uitkering volkomen over het hoofd had gezien, dat een aanzienlijk deel van de Hoogovenarbeiders in Bever wijk woonachtig is. Nadat hierop is geat tendeerd werd de uitkering met het reeds genoemde bedrag verhoogd. B. en W. van Beverwijk menen dat hun gemeente ook over de jaren van 1942 tot en met 1949 nog grote bedragen tegoed heeft. Deze aanspraken worden echter door het ministerie niet erkend. Grote afschrijving op rioolwater-zuivering De genoemde verhoging van de Rijks uitkering wegens de Ondernemingsbelas ting is een van de oorzaken van het gezonde beeld, dat de Gewone Dienst te zien geeft. Er staan grote uitgaven tegenover, die ech ter ten dele bestemd zijn bm de financiële positie van de gemeente te versterken. Hiertoe behoort ook de afschrijving cp de kosten van de rioolwater-zuivering, die in het komende dienstjaar in het totaal reeds 960.000 zal belopen, dat is dertig procent van de totale kosten van de rioolwater zuivering. De Gewone Dienst sluit met een post voor onvoorziene uitgaven van 76.500, dat is 35.000 méér dan het voor gaande jaar. Een voorgestelde, algemene herziening van het Reglement van Orde van de Be verwijkse gemeenteraad leidde in de Dins dagavond gehouden raadszitting tot een incident in de raadzaal, welke ten gevolge had dat het raadslid Zuidersma (CPN) voor de verdere duur van de vergadering uit de zaal werd verwijderd. De herziening hield ook een wijziging in op het punt van voorstellen, moties of ingekomen stukken, die met de gemeente-huishouding niets van doen hebben. Een voorstel tot deze wijziging was enige tijd geleden door het raadslid Romunde (P.v.d.A.) gedaan, ten einde niets ter zake doende maatschappe lijke en internationale bespiegelingen te voorkomen. Deze had de voorzitter be voegdheid willen toekennen om dergelijke punten ter zijde te stellen. Uitdrukkelijk heeft echter de commissie, die met de her ziening was belast, de scherpe kanten van dit voorstel verwijderd, door bij de wijzi ging te bepalen, dat de raad en niet de voorzitter beslist of dergelijke stukken al dan niet voor kennisgeving worden aan genomen. Tegen sommiger verwachting in werd tegen de wijziging door de communistische fractie fel geprotesteerd, eerst bij monde van het raadslid Kuiper en vervolgens door diens fractiegenoot Zuidersma, die zo ver ging, dat de voorzitter hem het woord ontnam. Toen hij echter zijn boetpredi katie over de „verkrachting van de demo cratie" en wat dies meer zij voortzette, te gen het daverend staccato van de voor zittershamer in en hij de burgemeester als een „fascistische gouwleider" bestempelde, stelde de voorzitter voor, dit raadslid voor de verdere duur der vergadering de toe gang tot de raadzaal te ontzeggen. Omdat de heer Zuidersma niet van plan bleek weg te gaan stonden de twee boden voor de moeilijke taak, dit raadslid, dat wegens een blessure zijn arm in het verband had, zonder hem te bezeren uit de zaal te ver wijderen, waarvan zij zich echter met de grootste zorg hebben gekweten. De orde maatregel werd bemoeilijkt door het verzat van de twee andere communistische raads leden die hem flankeerden. Toen de rust was weergekeerd werd het incident door de heer Van Dorp (P.v.d.A.) een „sinistere vertoning" genoemd. Veel stof tot spreken heeft de rest van de agenda de raadsleden verder niet op geleverd. Alleen op een voorgestelde over plaatsing van een secretarie-afdeling uit het raadhuis naar een ander gebouw we gens ruimtegebrek kwam enig commen taar van een paar leden der KVP-fr§ctie Na een uitvoerige toelichting werd het voorstel tot deze verhuizing aanvaard. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE Akkrumdijk, 22 van Suez naar Djeddah Aldabi, 22 te Rio de Janeiro. Averdijk, 23 te Rotterdam. Aagtedijk, 22 van Bahia. Abbekerk. pass. 23 Gibraltar n Marseille. Agamemnon, 23 van Rotterdam te Amsterdam Amstelstad, 22 van Amsterdam naar Hamburg Arkeldiik, 21 te Galveston. Alnati, 22 van Montevideo naar Santos Averdijk. 22 van New York te Rotterdam Alwaki, 22 300 m NW Fernando Noronha Arundo, 22 580 m W NW Scilly's Agatha, 22 150 m. W.NW. Natuna eil. Almkerk, 22 100 m O. Port Soedan. Aludra, 22 160 m ZW. Sable eil. Amstelpark, 22 120 m. ZW Belle Isle. Amstelvaart, 22 420 m. NO. Bermudas. Armilla, 17 van Saigon naar Haiphong. Aalsdijk, 23 van Galveston n. Port Arthur. Alblasserdijk, 23 te Houston. Amsteldiep, 26 van Baltimore te Rotterdam verwacht. Bali, pas 22 Minico.v n Djibouti. Bantam. 20 van New Orleans te New York Boissevatn. 20 te Kaapstad. Bonaire. 22 580 m. ZW Plymouth. Bacchus. 20 van Ciudad Bolivar te Demerara. Bandjermasin, 22 200 m. NW. Soerabaja. Blommersdijk, 21 van Boston te Philadelphia Bennekom, 22 300 m. NO. Curacao n. Antw. Baarn, 23 v. Talcahuano n. San Antonio. Boskoop, 25 Barranquilla verwacht. Barendrecht, pass. 23 Ouesant. Chama, 22 van Suez. Cascade, 18 v. New Orleans n. Pastelillo Castor, 23 te Paramaribo Corilla. pass 22 Daedalus Cronenburgh, 24 van Bilbao naar IJmuiden Duivendrecht, 22 van Plymouth. Delft, 21 te Callao. Delfland, 22 380 m Z. ten O. St. Vincent Diemerdijk, 22 150 m. W.ZW. Ouessant. Edam, 22 300 m. Z.ZW. Cp. Race Etrema, 23 v. Curacao te Cristobal verwacht. Esso Amsterdam, 22 580 m. ZW. Flores. Esso Den Haag, 22 800 m. NO. Guadeloupe. Esso Rotterdam. 22 1080 m. ZW. Fayal. Enggano, 24 Colombo verwacht. Friesland (SSM), 21 v. Gdynia te Bordeaux. Ganymedes, 22 te Curacao v. Trinidad. Gaasterland, 22 480 m. N. ten O. St. Paulsrock Groote Beer, 23 te Suez. Hydra, pas. 22 Ouessant n. Barbados. Heelsum, 22 780 m. W.ZW. FloreiAn. Le Havre Hermes, 22 350 m. W. Lissabon n. San Juan. Hersilia, 22 300 m. ZW. Flores n. Antwerpen. Haarlem, 23 v. Santiago de Cuba n. Bocagrande Ittersum, 22 dwars Plymouth. Japara (KPMi, 23 v. Belawan te Padang verw. Jupiter, 23 Tunis verwacht. Klipfontein, 22 van Teneriffe n. Southampton Kota Inten, 19 van Rotterdam te Philadelphia Karsik, 22 v. Kema n. Tikamuta. Kedoe, 22 480 m. W. ten N. Minicoy. Kota Baroe, pass. 23 7 u. Kp. Guardafui. Kota Agoeng, 24 Singapore. Loenerkerk, 22 240 m. O. ten Z. Socotra. Luna, 22 van Algiers naar Lissabon. Larenberg, 22 dwars Algiers. Laagkerk,24 te Suez. Laertes, 24 te Nunukan verwacht v. Tarakan. Lieve Vrouwekerk, pass. 24 Gibraltar. Maaskerk, 22 van Hamburg te Amsterdam. Maasland, pass. 22 Lissabon n. Las Palmas Macuba, 23 v. Bombay te Cochin verwacht. Markelo, pas. 22 La Zarote n. Dakar. Meerkerk, 22 360 m. Z.ZO. Dakar. Minjak, 22 v. Tj. Priok naar Pangkalpinang. Marissa, 22 600 m. ZO. Diego Garcia. Malea, 22 360 m. ZO. Torrestraat. Mataram, 24 Sorong verwacht. Maas, 23 van Amsterdam naar Hamburg. Melampus, 21 van Padang naar Colombo. Noordam, 22 150 m. Z. Cp Sable. Nieuw Amsterdam, 24 te Rotterdam v. N. York Nigerstroom, 23 van Monrovia naar Taroradi. Oberon, 22 van Paramaribo n. Port of Spain. Omala, 22 van Singapore naar Nonai. Oranjestad, pass. 23 Finisterre n. Plymouth. Prins Willem v Oranje, IB v R'dam te Chicago Prins Alexander, pass. 19 Belle Isle. Prins Willem II, 22 500 m. ZW. Bermudas. Prins Willem III. 22 780 m. NW. ten W. Cp. Clear naar Le Havre. Prins Willem IV, 19 400 m. O. Belle Isle. Prins Willem V, 22 300 m. W. Cp. Wrath. Polyphemus, 24 Belawan verwacht. Poseidon, 23 van Port of Spain. Roepat, 19 van Amsterdam te Houston. Rijndam, 22 van Rotterdam te New York Raki, 22 rede Amuran. Rfjnkerk, 22 van Hamburg naar Rotterdam. Rodas, 20 v. St. Vincent naar St. Lucia. Rempang, 23 van Southampton n. Genua. Ruys, 23 van Mosselbay n. Port Elisabeth. Ridderkerk, 24 van Amsterdam n. O. Afrika. Sumatra, 20 te Soerabaja. Sarpedon, pass. 22 Azoren naar Laguaira. Soestdijk, 23 Singapore verwacht. Stad Vlaardingen, 23 15 u. aan de Hoek v. Hol land verwacht. Stentor, 23 v Ciudad Trujillo n. Barahona. Salland, 22 320 m. Z. ten W Recife. Scherpendrecht, 22 340 m. N.NW. Flores. Salatiga, 22 400 m. ZW. St Helena. Sliedreeht, pass. 22 Ouessant Sloterdijk, 22 260 m. O. St Amarla. Stanvac Bgnakat, 22 v. Sungeigerong n Belawan Stanvac Talang Akar, 21 v, Bangkok n. Sung eigerong. Sunetta, 22 van Liverpool naar Belfast. Schie, 23 v. La Takia te Izmir. Sommeldijk, 24 te Antwerpen. Stad Alkmaar, verm. 25 v. New Orleans. Tarakan, 23 Tj Priok verwacht. Tiba, pass 22 Belle Isle. Tiisadane. 22 te Dar es Salaam, Tibia, 22 200 m. Z.ZW. St. Vincent. Tjipanas, 22 130 m. NO. ten O. La Lata, Ternate, 22 140 m. N.NO. Massawa. Titus, pass 23 Kp Vilano naar Antwerpen. Tjikampek, 19 van Kobe naar Osaka. Tjibodas, 22 280 m. W ZW. Manilla Bay. Tomini, verm. 25 v. Genua naar Port Said. Taria, 24 v. Rastanura n. Singapore. Themisto, 24 v. Rotterdam te Baltimore verw. Teucer, 23 van Cochin naar Aden. Tjisadane, 23 van Dar es Salaam n. Lorenzo Marques. Utrecht. 19 van Westminster. Veendam, 22 van New York te Rotterdam. Volendam, vertr 24 van Rotterdam n. Halifax. Venus, 22 van Napels n. Cartagena. Vulcanus, 24 te Rotterdam van Levant. Willemstad. 22 v Curacao n. Maracaibo. Winterswijk, vertr 24 v Sfax n Nederland. Westerdam, 22 260 m. W. Scilly's Willem Barendsz, 22 820 m. NW. Fernando No- ronha. Woensdreeht, pass. 22 Mona Passage. Westland, 22 v Buenos Aires n. Rio de Janeiro. Willem Ruys, 23 120 m. W, Sabang n. Aden. IJsel. 23 van Amsterdam naar Hamburg. Zijpenberg, pass. 22 Ouessant. Zeeland (SSM), 23 v. Rotterdam te Gdynia. Zeeland (KRL), vertr. verm. 31 v. Le Havre naar Rotterdam. Wij hebben voor u karkas sen, woelband, zijde, koord, fluweel, galons, franje, glas platen, pendels, enz. SPAARNWOUDERSTR. 13 hoek Wijdesteeg. Tel. i5778. EIKENLAAN 41 Heemstede. Tel. 38765 betaalt u voor: P- p. Doorregen o. lappen f 1.50 Doorregen o. lappen heel mooi f 1 60 Magere o. lappen Riblappen heel mals Roastbeef Biefstuk Haas Ossen of varkensgehakt f 1.60 Varkenfricadeau f 2.30 Varkenslappen f 2.20 Karbonade f 1.80 f 1.90 f 2.— Onze reclame is: dik Niervet bij vlees f 1.1/2 pond heerlijke Haagse Leverworst bij vlees f 0.35. Deze prijzen zijn alleen af gehaald a contant. Maar wij horen en bezorgen ook door geheel Heemstede. f 1.80 f 1.90 f 1.90 f 2.20 f 2.50 beter, sneller en goedkoper GROTE HOUTSTRAAT 102 Telef. 10866. TE KOOP: 2 tons, nw. banden, nw laad bak, nw. cabine, z. g. a. n. motor. Ook te ruilen voor 314 tons wagen. Moet in prima staat zijn. Dekker, Ju- lianapark 66. GEVRAAGD: met keuken in de gemeente Bloemendaal voor 2 bej. pers Huurprijs tot f 100 p. m. Ma kelaarskantoor P. Reijnhoudt Postbus 452. Amsterdam. DEKENS - LAKENS Profiteert van onze bij zondere aanbieding. De kens (iets vuil) f 9.50, f 19.50, f 27.50. Origineel Anti Rheuma-lakens grote maten f 10.60. Alleen voor inrichtingen en particulie ren (niet v. d. handel) Verkoop van 9-5 u. TA- PIJTHANDEL ..MARO" N.V., Gebouw de Nijver heid. Jansstraat 85. bij Gr Markt. Haarlem. VOOR U ALLEEN hebben wij deze advertenties moe ten plaatsen, want iedereen koopt bij VAN VEEN, Zijl- weg 26—28, Haarlem. Meu belen. Bedden, Regenjassen. Rijwielen, Stofzuigers, Kin derwagens, Karpetten, De kens, Mantels, Costuums. Let wel: Geen vooruitgeta- ling Wü herstellen spoedig! AMSTERDAMSTR. 25 hoek Vooruitgangstraal Tel. 14809. GLAS Te koop aangeboden: in prima staat, tegen lage prijs, wegens vertrek, van particulier. HILLMAN 1946 benzineverbr. 1:14, gewicht 800 kg., met nat. bewijs. Te bevr. Hospeslaan 22 tussen 6 en 7 urn-, tel. 10323. Grote sortering Barte!£irt3 Deskundig advies bij aankoop Vlotteen discrete afwikkeling Auto-, motor-, bromfiets- en div verzekeringen. Expertises SCHREURS lavalaan 61, Heemstede, tel. 38497 Krui Bloe Kruisweg 23 - Haarlem - Tel. 20173 Bloemend.straatweg 17 - Santpoort Tel. 8200 MATRASSEN EN BEDDENREPARATIE v. DOORN's WONINGINRICHTING Gen Oonjéstraat 113 Haarlem Noord - Telefoon 19141 Prima Werkbroek met duimstokzak en versterking in 't kruis 2 kleuren 20.75 dito riem- broek 22.75 Sterke Werkjas zware voering, kan hooggesloten gedragen worden 46. Manch Sportdress met deelbare rits, ge heel gevoerd 39.75 jylafl0 Mouwvesten met sterke pilowrug en mouwen 22.25 dito geheel manchester 50.— Manchester en grijze tweed Vesten 12. Luxe manchester Sportbroeken prima pasvorm met elastiek in de band, bruin, grijs. blauw 27.50 VOOR DE lONGENS Korte MANCHESTER BROEKEN, grijsden bruin, vanaf 10.25 MANCHESTER JONGENS PLUS FOURS v.a. leeftijd 6 jaar 18 LANGE MANCH. JONGENSBROE KEN, v.a leeftijd 6 jaar 18 Een prima Leren 7as LEDEREN KLEDING Solide Leren Jekker wol gevoerd 92. met zware voering, prima -/(1 Leren pasvorm 168.ren vesten 72.50 Ator Bromfietsjassen met regenscherm 68 50 Extra zware wollen Stollen Jekkers 82.50

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3