MIMI Het Hek van de Daim Expositie van de luchtvaart in Haags Onderwijs-museum Cke Wij zijn bleke mannetjes ABDIJSIROOP NET N KUCHJE M I0R Woningbouw in Den Haag Piano-avond die veel bevrediging schonk GOUDEN VLEUGELS99 Agenda voor Haarlem Clandestiene radiozender in Groenlo opgespoord Barte Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Opheffing van bijzondere leerstoelen Drieduizendste na-oorlogse woning in Nijmegen gereed Overval op Haagse speelclub berecbt Radioprogramma's behoren aan de omroepverenigingen Gras-cognac Even proever Aanmerkinp In de hoofdstad uit WOENSDAG 24 OCTOBER 1951 Iedere leerling van een H.B.S.b, Gym- natum b of M.T.S., die voordat hij het eind diploma in zijn zak heeft, al over emigre ren begint te piekeren, zal er goed aan doen eens naar de Hemsterhuisstraat in Den Haag te gaan. Aan het eind daarvan zal hij een groot gebouw vinden, het Ge meentelijk Museum voor het Onderwijs, waar hij voor een dubbeltje naar binnen mag, om zich te laten overtuigen, dat er bij de Nederlandse luchtvaart een kans op een zeer behoorlijke toekomst voor hem ligt. Speciaal bij de K.L.M., maar ook bij Fokker en zo men wil bij de luchtmacht. Hoe zonderling het ook mag klinken, de K.L.M. heeft nog steeds behoefte aan jon gelieden, die er wat inzien om in een ple zierig beroep een maandsalaris te verdie nen, dat begint boven dik vierhonderd gul den (netto) en in sommige gevallen tot 1325 (eveneens netto) kan stijgen. De K.L.M. vliegt nu eenmaal het liefst met Nederlandse vliegers, had er vorig jaar 1.50 nodig en kon ze op geen stuk na krijgen. En het zou ons niet verbazen wanneer er bij die jongens met lust tot emigreren en een tikje avontuur, heel wat zijn, die zich van die mogelijkheid geen rekenschap geven. Daarom doen ze er wijs aan. dat advies omtrent een bezoek aan het Haagse mu seum op te volgen. Want ze kunnen er niet alleen zien, wét ze allemaal in de lucht vaart kunnen worden piloot, marconist, boordmecano, om maar eens een paar voor beelden te noemen maar ook hóe ze het kunnen worden. Op deze tentoonstelling, „Gouden vleugels" genaamd, die er nog wel een half jaar blijft, hebben ook de Rijksluchtvaartschool, de luchtmacht en de Nationale Luchtvaartschool hun stands, waar men haarfijn te weten kan komen, hoe men het aan de steel moet steken om in de vliegerij te komen. En hoeveel dat kost. Welnu, zo'n complete opleiding bij de R.L.S. kost zesendertighonderd gulden en wanneer men die niet over de hand heeft, kan men ze desgewenst van het K.L.M.- salaris terugbetalen. Wij kunnen ons niet indenken, dat het animo voor de vliegerij en alles wat daar ook maar in de verste verte iets mee te maken heeft, zou zijn geluwd. Het succes op de „Gouden Vleugels"-tentoonstelling wijst ook niet in die richting, want het loopt er eenvoudig storm van de Haagse schoolkinderen, voor wie de expositie in de eerste plaats is bedoeld. Dit is geen wonder, want Cornelis van Dijk, de expositie-ontwerper van dit mu seum, is een tovenaar in zijn vak. Het re sultaat van zijn werk is zo suggestief, zo boeiend en zo klaar (zonder ergens maar te schoolmeesteren) dat de bezoekertjes eenvoudig niet weg zijn te slaan. Niettegen staande zij er les krijgen. Twee lessen zelfs. Een over de principes van het vliegen zelf en een over de organisatie van de lucht vaart. En natuurlijk mogen zij hoogte- en richtingsroeren bedienen, een vliegtuig in de mist binnenloodsen, een doorgesneden straalmotor bestuderen en hun ogen uit kijken aan de duizend en één fascinerende dingen van de luchtvaart. Niet alleen de kinderen worden er bin nengeleid in het domein van de luchtvaart, ook de ouders komen aan de beurt. Viruly, Van Veenendaal, Van Ulsen, Pley, Dill en Scholten komen er lezingen houden zowel voor ouders als leerlingen en bij alle lezin gen zullen ook stewardessen aanwezig zijn om vlieggrage meisjes in te lichten. Iets voor Haarlem? In de eerste plaats is deze tentoonstelling bedoeld voor klassikaal bezoek der Haagse scholieren. Maar belangstellenden uit an dere steden zijn er hartelijk welkom. En bovendien gaat de tentoonstelling later op tournée. Eerst naar Rotterdam en dan naar Arnhem. Het komt ons voor, dat ook het Haarlemse gemeentebestuur er goed aan zou doen deze tentoonstelling naar Haar lem te laten komen en haar te bespreken, voordat andere steden er de lucht van heb ben gekregen. Het zou trouwens in het algemeen aan beveling verdienen te onderzoeken in hoe verre andere tentoonstellingen van het voortreffelijke Haagse Onderwijs-museum zich lenen voor een tijdelijk verblijf in Haarlem. De directeur, dr. J. W. B. van der In alle delen van de wereld verricht het Internationale Kinderen Noodfonds der UNO zijn werk. Voedselpakketten, kleding, schoeisel, medicamenten en andere on ontbeerlijke zaken vinden hun weg naar de jeugd, die daaraan behoefte heeft. Bij het transport maakt men gebruik van de modernste verkeersmiddelen, doch in on herbergzame streken geschiedt het vervoer nog op primitieve wijze. Melk voor kinder ren in Thailand wordt op een os naar de bestemde plaats gebracht. WOENSDAG 24 OCTOBER Concertgebouw: Opera „II Barbiere di Siviglia", 8 uur. Lutherse Kerk: Evangeli sche" Maatschappij, spreker prof. dr. W. J. Kooiman, 8 uur. Gebouw Cultura: Vereni ging van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. City: „Een slechte vrouw", 18 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „King Kong", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het. gouden kronings festijn", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schipper naast God", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Gevleugelde kruisvaarders", 14 8 uur. Luxor: „Cocaïne", 18 j., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 25 OCTOBER Rembrandt: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: 2 en 8 uur. Frans Hals: 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30. 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Woensdag). Stigchel, heeft er wel oren naar. Het Haag se museum is het enige in zijn soort in Europa en andere steden zouden er van kunnen profiteren, zonder direct een eigen museum in te hoeven richten. Aan plaats ruimte voor een dergelijke expositie is hier geen gebrek en het succes van Den Haag geeft alle aanleiding om het hier ook eens te proberen. De bedoeling van het museum is in de eerste plaats de kinderen door visueel onderwijs een belangwekkender en levender beeld te geven van allerlei kanten van het maatschappelijk en wetenschappe lijk leven. En de exposities van de jonge Hagenaar Cornelis van Dijk, die zijn lucra tieve arbeid als reclame-tekenaar beperkte, omdat hij hier zoveel plezier in heeft, vol doen daaraan ten volle. Het bezoekers aantal, 164.000 in het vorig jaar, is een teken van 't succes. En het uitgebreide pro gramma, dat 54 onderwerpen omvat bio logie. nijverheid, natuurkunde en aardrijks kunde betreffende is zo aantrekkelijk, dat zeker tal van onderdelen zich voor expositie in Haarlem zouden lenen. De opsporingsdienst van de PTT heeft, in samenwerking met de rijkspolitie, te Groenlo de clandestiene zender „Piccolo", die op een golflengte van ongeveer 220 m. werkte, benevens een honderdtal gramo- foonplaten in beslag genomen. Tegen een 20-jarige electricien, een 59-jarige instal lateur en een 18-jarige monteur allen te Groenlo, is proces verbaal opgemaakt. ADVERTENTIE kJ V LJI DRISS WHIPCORD REGENJASSEN ADVERTENTIE Haarlem Het ligt in het voornemen van het Leid- se universiteitsfonds een tiental bijzondere leerstoelen op te heffen wanneer hiervoor de bewilliging van de Kroon verkregen wordt. Deze opheffing geschiedt uit over weging, dat voor bezetting dezer leerstoe len geen directe aanleiding meer bestaat. Hieronder is de destijds voor prof. Ein stein gestichte bijzondere leerstoel in de natuurkunde. Voorts betreft deze maatre gel de bijzondere leerstoelen in de leer der financiën, vergelijkend koloniaal staatsrecht, economische geschiedenis, tro pische geneeskunde, algemene plantkunde, oude geschiedenis, in het bijzonder de ge schiedenis der Hellenistische tijd, de Ita lische archeologie, de Griekse archeologie en de algemene volkenkunde. In Nijmegen is Maandag de 3000ste na de oorlog voltooide woning in gebruik ge nomen. Dr. ir. Z. Y. van der Meer, hoofd van de Centrale Directie van de Wederop bouw en de Volkshuisvesting, zei dat dit jaar waarschijnlijk in het gehele land 54.000 woningen klaar zullen komen. Er zijn er reeds 36000 opgeleverd. De heer J. Rustige, gedelegeerde van de N.V. Maatschappij voor Volkshuisvesting te Amsterdam, zei dat de regering de moei lijkheden bij de kapitaalverschaffing voor de woningbouw had kunnen voorkomen, wanneer de huren in het verleden waren verhoogd. Uit deze hogere opbrengsten had men het kapitaal voor de nieuw te bouwen huizen kunnen vergaren. De Nederlandse regering is voornemens begin 1952 een aantal onderzeebootbestrij- dings- en verkenningsvliegtuigen (Fireflies) van de Marineluchtvaartdienst in de Neder landse Antillen te stationneren. Tijdens hun bezoek aan Canada waren prinses Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh getuigen van een niet alledaags huldebetoon door de bemanning van de internationale brandweerboot op de Detroit rivier. De brandweerkanonnen spoten machtige waterstralen de lucht in ter ere aan de vorstelijke bezoekers. Voor de Haagse rechtbank stonden gis- steren terecht de 22-jarige buffetchef R. E. G. de W. uit Amsterdam en de 25-jarige matroos W. H. van der W., uit Den Haag. Zij hadden behoord tot het viertal jon gemannen, dat in de nacht van 20 op 21 April' 1950 een speelclub in de Laan van Meerdervoort in Den Haag overviel en de overblufte spelers ruim 4000 gulden lich ter wist te maken. Deze overval is enige tijd geleden reeds door de rechtbank behandeld. De twee an dere verdachten, de 23-jarige E. H. J. en de 23-jarige J. B., beiden uit Amsterdam, waren toen tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld. De W. en Van der W. hadden echter nog meer op hun kerfstok. Zij moesten voor de Amsterdamse rechtbank terechtstaan we gens drie roofovervallen, twee gepleegd op Amsterdamse taxichauffeurs en een op een Haarlemse manufacturenhandelaar. Voor deze feiten werden zij ieder tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen beiden anderhalf jaar ge vangenisstraf wegens de roofoverval op de speelclub. Dagelijks vertrekt uit Amsterdam een expresstrein met 50.000 flesjes melk uit Neder land, bestemd voor het Amerikaanse leger in Duitsland, naar Frankfort. De betaling geschiedt in dollars. Het inladen van de flesjes in de „Melk Express" naar Frankfort. HET is aldoor stralend weer. „Dat over komt je maar één keer per jaar", zegt de kapitein. „U treft het, meneer. Zeld zaam, zeldzaam!" De kapitein heeft voor iedereen een vriendelijk woord en men merkt dat hij gewoon is met alle mogelijke soorten van mensen om te gaan. Wij staren urenlang gedachteloos over het zonbeschenen, onafzienbare water vlak en hebben het gevoel diep uit te rus ten. Maar als u ooit gaat varen, sta dan vroeg op: het dek is voor u alleen, de zon komt op voor u alleen, majesteitelijk, met een gouden pruik en een rimpelende gou den baard van de horizon tot aan het schip. U moet overdag gaan slapen en dan 's avonds weer aan dek verschijnen, want daar is dan de zilveren maan met een zil veren baard. Ik weet wel.... het zal niet altijd zo zijn. 's Nachts is het of je als een tweede Jonas in de maag van een walvis bent, in elk geval niet van een schip, maar van een heel groot dier. Alles beeft, trilt, zucht als een enorm levend wezen. Maar vreemder nog is, overdag, de verwarrende en totaal uit het evenwicht brengende disharmonie tussen het geweldige schouwspel van zee en wolken en het inwendige van de drij vende lunchroom met nette mensen, waar wij ons bevinden. Deze tegenstelling is bijna niet te verwerken. Het is te gek, het is ontoelaatbaar! De bedienden hebben, hier als elders helaas, die serviele vakgrijns, die voor hen en voor ons zo beschamend is. Waarom zeggen ze niet: „Hier ouwe, je neutje jii spuugt er ook niet in" of iets dergelijks? Dat denken ze toch immers en ik weet toch dat ze het denken en het is toch ook zo? Waarom dan die malle, valse en bovendien nog slecht gespeelde onderdanigheid? De zaak is zo eenvoudig: ik wil een borrel, hii heeft het sleuteltje van het kastje in de bar, hij schenkt in en ik betaal. Verder hebben wij niets met elkaar van doen. ten zij er tussen ons een gevoel van vriend schap zou ontstaan, maar dat kan haast niet. Ik heb geconstateerd dat de Franse kellners inderdaad de zaak zo helder en eenvoudig opvatten als wii wensen, tenzij misschien in de luxueuze lokaliteiten waar wij niet komen. Want in de kleine eethui zen. waar wij ons thuisvnMen. doét nie mand zo raar. zo ingewikkeld, men zou haast zegden: zo vies. Er is ook een kleine Fransman aan boord. Tk speel verwoed ping-pong met hem, hij grijnst als hij wint, maar trekt het gezicht van Don José in de laatste acte van Car men als hij verliest. Ik ben een beetje bang voor hem, want hij is handelaar in wilde dieren die hij eigenhandig vangt. Hij slaapt altijd, zegt hij, met een jaguar. Die jaguar, zegt hij, is liever en zachter dan een vrouw. De vrouwen aan boord vinden hem dan ook „eng". Maar de eerste machi nist „de meester" zegt dat dat wel veranderen zal naarmate wij Zuidelijker komen en geeft dan één van zijn enorme lachsalvo's af. Overigens heeft deze kleine Fransman, die een levendig en intelligent duiveltje is, albums vol prachtige foto's van types zoals men die bij de Indianen stammen vindt, mensen met brede en ernstige gezichten, edel en soepel gebouwd, met bloemen in het haar! Ach, wij zijn zulke nare, bleke mannetjes die zich niet bewegen kunnen, niet staan, niet lopen kunnen wij, met onze kaasdopjes en vestjes. Wat zijn onze gezichtjes anders dan legkaartjes van snippertjes expressie waar geen houvast aan is? Gauguin wist het wel! 'ij naderen Madeira en ik bemerk een zekere opwinding onder de passa giers, die zich ook aan Antoinette mede deelt. Men kan namelijk op het eiland bloesjes, zakdoeken en dergelijke dingen kopen en daar ligt nu net de zwakke plek van Antoinette. De hoop op een fles Ma deira wordt hoe langer hoe flauwer in mij. Het schijnt dat er ook ruiltjes te doen ziin en Antoinette keurt met neinzende blik ken mijn overhemden. Zij voert fluiste rende gesprekken met de dames en zij werpen taxateursblikken op de fijn op el kaar afgestemde kleuren, waarin ik mij over het promenadedek beweeg. Ik vrees op goede gronden dat het wel niet lang meer duren zal dat ik mij aldus als heer kan vermommen. Ik roeD de hulp in van de meester, maar hii raadt mii aan te be rusten en zegt filosofisch dat er wel erger dingen zijn in het leven. „Aan ons borrel tje zullen ze niet komen, meneer", zegt hij vertroostend. Wij hebben nu enige keren „sloepenrol" gehad. Wij komen daarbij aan dek in zwemvesten en lachen kinder achtig omdat wij vinden dat wij er zo gek uitzien. Ik sta natuurlijk steeds bij de ver keerde reddingboot en word dan enigszins korzelig naar de juiste verwezen, waar heen ik mij dan met een rood hnnfd be^pof MARI ANDRÏESSEN De gemeenteraad van Den Haag besloot op voorstel van B. en W. tot de bouw van 1711 woningen, 50 bedrijfsruimten en 36 winkels in 1952-1953. Dit aantal is een gedeelte van het zogenaamde „5000-wonin- gen plan", waarvan 3254 woningen met gemeentelijke medewerking door een aan tal woningcorporaties zal worden gebouwd. Teneinde kapitaal voor de woningbouw te krijgen stelden B. en W voor het Haag se Grootboek, waarop thans nog voor twee millioen staat ingeschreven, open te stel len voor beleggers. Van de 50 millioen, die men langs deze weg hoopt te lenen, is 40.000 toegezegd. De rechtbank te Assen heeft uitspraak gedaan in de zaak van de omroepvereni gingen tegen de uitgeefster van de Meppe- ler Courant te Meppel. De rechtbank kwam tot de conclusie dat de omroepver enigingen rechthebbenden zijn op de ra dioprogramma's en dat de uitgeefster iedere openbaarmaking van de program ma's, in welke vorm ook, achterwege heeft te laten. Doet zij dit niet dan zal zij een dwangsom van 100 per verschijnend nummer aan de omroepverenigingen moe ten betalen. ADVERTENTIE Wij hebben gisteren een bezoek ge bracht aan een uitvinder, die een me thode had uitgedacht om cognac uit gras te bereiden. En niet alleen cog nac, maar ook wijn en jenever en wat ge maar wilt. Aangezien wij dol zijn op cognac en wijn en jenever, kunt ge wel begrijpen dat wij op de reis naar de hoofdstad al met héél andere ogen naar de grazige weiden naast de spoorbaan keken en, de koeien ziende, dachten: „Wacht maar mannekes", een uit biolo gisch oogpunt merkwaardige gedach- tengang. De uitvinder van het cognac-uit- gras-procédé bleek te huizen in één van de mensen-archieven, die in Amster dam-West voor huizen doorgaan. En dan op de bovenste verdieping, van waar hij kan uitkijken over een grote grasvlakte, die zijn grondstof levert. Hetgeen voor ons alweer een reden was om de lippen af te likken en de oren te spitsen, teneinde het vrolijk gelal te vernemen, dat de productie wel zou begeleiden. Maar daar kwam niets van, want het bleek een Man met een Grief te zijn. Wij waren nog niet binnen, of hij zei al: „Durft u te vechten?" Nu dur ven wij dat meestal niet, maar in dit geval wel, want hii was oud en gebo gen en zijn adem ging fluitend, zodat we de mouwen maar vast opstroopten. Het vechten, dat hij op het oog had, zou echter nogal een fikse opgave we zen, want hij bleek te bedoelen, dat wij tiet moesten opnemen tegen de rege ring, de politie, de ganse industrie, de Benelux, Frankrijk, Griekenland, de (JNO, de Warenkeuring en zijn gewe zen compagnon, die allemaal tegen hem samenspanden, teneinde de productie van zijn gras-cognac te verijdelen. Daarnevens verlangde hij nog onze steun tegen de politici, die Indonesië verkwanseld hadden, een land, dat hij Nederlands-Indië bleef noemen, omdat hij aan het teloor gaan van een im perium geen deel wenste te hebben. De reden van deze verbittering lag in het feit, dat hij in Indonesië eens een vermogen had bezeten. Hij had na de oorlog echter alles verloren, behalve zijn hersens. Die had hij meegenomen. co verzekerde hij ons, en zij stelden hem thans in staat gras-jenever te vervaar digen. Ondanks dit gaf hij ons te ver staan, dat wij in de schemering var het Koninkrijk vertoeven en morgei de absolute duisternis kunnen verwach ten. Na deze voorspelling liet hij zijn ge dachten weer gaan over de huidige re gering, die naar zijn mening met de drank-industriëlen konkelde om het re sultaat van zijn vinding, die natuurlijk een zekere bedreiging voor de fabrikan ten van wijnen en gedistilleerd inhoudt, teniet te doen. Hij doelde daarbij spe ciaal op minister Stikker, wiens naam, zo zeide hij, er al op wijst dat hij van zins is alles te verstikken. Speciaal het aangaan van de Benelux-overeenkomst duidde hij hem euvel, want hij zag deze alleen en uitsluitend als een directe aanslag op zijn procédé. De Partij van de Arbeid droeg hij evenmin een goed hart toe, want hij vreesde nu al, dat deze de onderneming, die hii zou gaan opbouwen, zou willen nationaliseren. Hetgeen hem zo dwars zat, was, dat men hem. hoewel hij een octrooi op zijn vinding had, geen vergunning wenste te verschaffen om het Neder landse gras deze hoge roeping te laten volgen. En dat terwijl hij brieven bezat van grote ondernemingen die het resul taat van zijn proeven ten zeerste roem den. Ondernemingen, die. naar hem te kennen was gegeven, hun armen tot diep in de ministeries hadden en de weerstand tegen hem, kleine man, wèl konden breken. Hij toonde ons deze brieven, waar wij niets anders uit kon den lezen, dan dat men weinig of geen belangstelling voor zijn producten had, maar dat kwam, omdat wij niet tussen de regels door konden lezen. Hij voelde er de hand van Stikker in, die zijn wurgende greep ook om de halzen van deze grote industriëlen had gelegd. Gelukkig bleek hij, hoewel oud van jaren, toch jong van geest te wezen, want hij zei: „Ik geef het niet op, hoe wel de eerste schoten hebben geklon ken". Na deze verklaring van onverzette lijkheid ging hij over tot. een korte uit leg van zijn procédé. Dit bestaat hierin, dat men één deel gras op vier dele? water neemt, en vervolgens de gansr 'aak door een zeefdoek laat uitlekken Het residu wordt uitgeperst en aan hei filtraat toegevoegd. Vervolgens doet men er wat vruchtensap, plantenzuren en vergistbare suiker bij en als men dat een week laat gisten, heeft men wijn. Of men een Moezel of een Bor deaux, een Riesling of een Bourgogne wil krijgen, is slechts afhankelijk van de plantenzuren die men toevoegt. Het 'erkriigen van cognac of jenever ge- chiedt vervolgens door distillatie. Nadat we dit gehoord hadden, zagen ve ons al maaien, dat begrijpt ge wel. Temeer toen wij vernamen, dat de ver kregen dranken zich in niets anders on derscheiden van een Henessy, een Brauneberger of een Beaujolais dan door hun betere kwaliteit Uitnemende dranken. En het gaat allemaal zo een voudig, dat een kind de was kan doen, zo bleek ons. Wij zagen ons al door ons tuintje lopen, bedachtzaam kijkend of het gras er voor de tijd van het jaar goed bij staat. Hier een sprietje keu rend, daar een kruidje wiedend. Maar bovenal begonnen we ons in ernst kwaad te maken op de regering en de groot-industrie, die hier zo maar even weer een kleine man de nek om draait. Die om der wille van haar vriendjes, de mogelijkheid om Neder land tot het grootste wijn-exporterende land ter wereld te maken want gras is er genoeg de grond inboort. Een regering, die deze man een vergunning onthoudt om de edelste aller dranken tot heil en zegen der mensheid te ver vaardigen. Onze gastheer rommelde wat in een kast en haalde een fles met goud-gele vloeistof te voorschijn. En wat glazen. Hij schonk in en zei: „Ik zal u een Moezel laten proeven, zoals u nog nooit geproefd heeft". Wij dronken. Hij had gelijk. Zoiets hadden wij nog nooit geproefd. Het was gewoon een vloeibare motie van vertrouwen in het regeringsbeleid Wij hebben ook zijn cognacs, zijn je never en zijn zoete wijnen moeten proeven. Het leken wel atoombommen. Uitnemende dranken, wanneer men al thans van Velpon met gist en spiritus loudt. Wij begonnen wat bleek te worden Met een hoopvolle blik in zijn ogen zei 'le man: „Ik kan ook mensen genezen Zelfs ongeneeslijke gevallen". We zijn die vijf trappen gewoon af- ;evallen. BOEDA Een van onze trouwste lezers heeft ons een aanmerking willen maken Hij klom ichter zijn schrijfmachine en tikte het vol- 'eride briefje, dat wij hier tetterli.tk over •"men: ..Daar ik uw artikels zeer waardeer, mag ik u wel even wijzen op enkele storende fouten. In dat van 26 September schrijft gij over de zware eisen der moderne tijd, hetgeen ik wel heel erg vind. In dat van 17 October vermeldt gij de collectie (waarom niet verzameling" Dreesman. hetgeen natuurlijk Dreesmann en de Unitet States I S.. hetgeen natuur lijk United moet zijn Ik weet uit onder vinding hoe lastig het is drukproeven goed na te kijken, maar ook de corrector had deze fouten noet mogen laten staan" Dat had hij zeker noet. Bieda De Haagse Comedie vertoont van avond in de Stadsschouwburg het Franse kijkje achter de schermen, dat „Verboden voor onbevoegden" heet en waarin Fie Carelsen en Theo Frenkel de hoofdrollen vervullen. In de Kleine Komedie aan de Amstel wordt Vrijdagavond de voorlopig laatste voorstelling van „Mr. Ro berts" met Johan Elsensohn en Hans Kaart gegeven, want daarna komt Mary Dresselhuys als Ninaop de planken van dit theater terug. Beide stukken zijn door Johan de Meester geregisseerd. Dagelijks kan men in het Centraal Theater Cor Ruys en Sophie Stein zien optreden in het blijspel „In Lon den staat een huis". In het Leidse- olein Theater houdt Wim Sonneveld nog steeds zijn „Artistenpension" Theo Olof is solist op de abonne mentsconcerten van Woensdag en Donderdag in het Concertgebouw ter vertolking van het Vioolconcert van Hans Henkemans. Verder staan de ouverture „Coriolan" van Beethoven en de Eerste Symphonie van Brahms op het programma. Dirigent is Eduard van Beinum. In de Bachzaal viert de Christelijke Kunstvereniging „Con Spirito" op 24 October met een jubileumconcert het jarig bestaan. Vrijdagavond spelen leerlingen van het Conserva torium hier werken van Bach, Mozart en Hindemith. Maro en Anahid Ajemian vertolken Vrijdagavond in de kleine zaal van het Concertgebouw composities voor viool en piajio van Mozart, Brahms. Weber en Hovhaness. De Nederlandse Opera geeft Vrijdag avond een voorstelling van „Rigo- letto" van Verdi onder muzikale lei- iing van Charles Bruck. en met medewerking van Paolo Gorin als gast in de titelrol. Verder treden hierin op Louise de Vries, Chris Scheffer en vele anderen. Aan de lijst van tentoonstellingen moet worden toegevoegd: grafiek van Jacques Houplan in kunsthandel Santee Landweer aan de Keizers- iracht en van Otto Treumann in de expositiezaal van papiergroothandel Bührmann, eveneens aan de Keizers gracht. j dat verwaarloosd wordt beginnen soms ernstige aandoeningen der lucht wegen. Bestrijdt het voortwoekeren van de besmetting met de zui verende, slijmoplossen- de en geneeskrachtige AKKERS -s Werelds beste hoestsiroop - Jonge toonkunstenaars Er was verblijdend veel belangstelling voor het optreden van de pianisten Kees Bornewasser en Henk van Eeuwijk in de Renaissaneezaal van het Frans Halsmu seum, die uitgenodigd waren tot het geven van dit recital door het Comité voor jonge Toonkunstenaars. Zij speelden ieder een kapitaal solowerk, maar in hoofdzaak be stond het programma uit composities voor vier handen. Gezegd moet worden dat zij zich op het samenspel „a quatre mains" voortreffelijk hadden voorbereid. Zij pas ten zich doorgaans heel goed bij elkaar aan, zodanig zelfs dat in hun prestaties voor vier handen het verschil in persoon lijke aanleg en temperament zo goed als niet opviel, hoewel bij het solospel duide lijk bleek dat de individuele begaafdheid en karakters nogal ver uiteenliepen. Zo kon men Henk van Eeuwijk in zijn vertol king van de Ballade in f van Chopin leren kennen als een beweeglijk type met ster ke, maar gevaarlijke impulsen. In Kees Bornewassers interpretatie van „Prélude, Choral et Fugue" van Franck nam men een rustige beheersing waar, die alleen nog maar een grotere spanning en een wijdere visie behoeft om tot een heel mooi resultaat te komen. Technisch bleken zij aan elkaar gewaagd en wat het stijlbe grip in hun duetten aangaat konden wij het meestal met hen eens zijn. De Sonate in D (K.V. 381) van Mozart maakte al direct een uitstekende indruk, pittig, gerhythmeerd en mooi van klank, met bescheiden expressiviteit vertolkt. In de „Kinderspelen" van Bizet waren enkele nummers bijzonder opvallend door de rake typering. Van bijzonder belang was de uit voering van de „Six épigraphes antiques" van Debussy, een werk dat men zeer zel den te horen krijgt en toch een meester lijke schepping genoemd mag worden. De voordracht, meer berekend op kleur dan op lijn, was kenmerkend voor de sfeer van deze impressionnistische kunst. Hier vooral toonden de spelers hun poëtisch vermogen in een beheerst samenspel. Tenslotte hoorden we van het tweetal nog een frisse vertolking van de leuke, paedagogisch bedoelde suite van Caplet die, vrij vertaald, getiteld is: „Een aantal niemendalletjes voor zeer brave kinderen". Maar ook volwassenen kunnen naar deze geestige muzikale schetsen met plezier luisteren. Zeker wanneer ze zo geestig ver klankt worden als thans geschiedde. Een avond die veel bevrediging schonk. JOS. DE KLERK

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5