„Oversteek" der vissers naar Argentinië begon onfortuinlijk Chefarine „4" doet wonderen Een hand uit het verleden ■Clowntje Mi ek Ingezonden stukken Café ging in vlammen op Nieuw lijnpistool voor kustdienst WOENSDAG 24 OCTOBER 1951 Een van hun acht schepen kort na vertrek gezonken Nederlanders ontslagen, Duitsers aangenomen Faillissementen FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) R.K. ziekenhuis in Sneek uitgebreid Eenzijdige verontrusting Voorlichting bij beroepskeuze Pleidooi voor emigratie van Indische Nederlanders Opera zal medewerken aan de balletplannen Hoe kan 135 minder zijn dan 125 Voor de kinderen Moderne radar-installatie op vliegveld Schiphol Bespreking over Ronde T af elconf erentie met de West Birma wil olie nationaliseren Kyvernitis terecht Verbetering van onderwijs aan fabrieksmeisjes bepleit Huisvestingsambtenaar nam geld aan voor tips 4 Feestelijk getooid met de Belgische, Ne derlandse en Argentijnse vlaggen en door velen nagestaard, hebben de acht Belgi sche vissersvaartuigen met aan boord een 80-tal Nederlanders en 70 Belgen, die naar Argentinië emigreren, Dinsdagmorgen de haven van Oostende verlaten. Bij het af scheid was de Argentijnse consul-generaal te Antwerpen dr. Tixï Masso aanwezig. De reis begon echter vrij ongelukkig. In de middag is namelijk een van deze acht schepen, de O 786 voor de Franse kunst nabij Grevelingen gezonken. Naar het ANPvan de rederij „Flandria" te Ostende verneemt, betreft het hier een der kleinste schepen van het convooi. Aan boord bevonden zich alleen de 50-jarige Nederlandse kapitein Maarten Ruiten uit Urk, diens zoon en zekere Van Rooy uit Den Haag. De ondergang van het schip zou volgens de genoemde rederij te wijten zijn aan sterke zeegang. Er deden zich echter geen persoonlijke ongevallen voor en de zich aan boord bevindende beman ning werd door een van de andere sche pen overgenomen. Alle schepen zijn voor het vertrek op haar zeewaardigheid onder zocht. De reis wordt voortgezet naar Tene- riffe (Canarische eilanden), de eerste aan loophaven van het convooi. Onderhoud vóór het vertrek Tijdens een onderhoud met de kapitein van de trawler Christian Rom. 2, de Urker S. Bakker, werd het ANP medegedeeld, dat van het convooi vijf schepen een Ne derlandse kapitein en een overwegend Ne derlandse bemanning hadden. Drie sche pen hebben een volledige Belgische be manning. In Argentinië moeten op grond van de daar bestaande wetgevmg, op ieder schip twee Argentijnen aan boord geno men worden. Volgens kapitein Bakker be vindt zich aan boord der schepen een 20-tal Urker vissers, waarvan sommigen tot hetzelfde gezin behoren. De Urker vissers gevoelen de grootste drang tot emigratie, want zij vrezen, dat ADVERTENTIE TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i F 0.75 Het Tweede Kamerlid de heer Neder- horst (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid vragen gesteld over het feit dat in verschillende plaatsen in het Twents industriegebied in de ene textielonderneming arbeiders we gens slapte ontslagen worden, terwijl ter zelfder tijd Duitse textielarbeiders door andere ondernemingen, die niet van slapte te lijden hadden, worden aangenomen. De heer Nederhorst vraagt de minister of hij bereid is de werving van Duitse textielar beiders tegen te gaan ten einde de werk loosheid onder de Nederlandse arbeiders in te textielindustrie niet nodeloos te ver groten. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag m staat van faillissement verklaard: K. van Houten, vertegenwoordiger en ar tist, wonende te Haarlem, Brouwersvaart 44. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curatrice mej. mr. C. F. Kehrer, advocate en procureur te Haarlem, A. Chr.H. J. Jeursen, koopman, wonende te Haarlem, le Emmastraat 10, aldaar, han delende onder de naam „TEACOBU", Tech nisch Advies en Handelsbureau. Groothandel in gereedschappen, grove en fijne ijzerwaren. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curatrice mr. C. F. Kehrer, advocate en pro cureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: A. de Leeuw, los arbeider, wonende te Wormerveer, Weverstraat 43. Tj. Cnossen, werktuigkundige, wonende te Heemskerk, Rijksstraatweg 1 b, Bij vonnis dezer rechtbank van 23 October, werd na gedaan verzet, vernietigd het vonnis der rechtbank van 16 October, waarbij H. G- Osterthun, aannemer van stucadoorswerken, wonende te Haarlem, Vergierdeweg 188, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. H. J. M. Cokart tot rech ter-commissaris en van mr. A. Bruch, advo caat en procureur te Haarlem, tot curator. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillisse menten van: Sj. Keulen, lampekappenfabrikant, wonen de te Haarlem, Voorhelmstraat 7. De Naamloze Vennootschap N. V. Veenef, Nederlandse Fabriek van Lederwaren, geves tigd en kantoorhoudende te Heemstede, He renweg 152 a. P. B. Ruitenberg, koopman in landbouw werktuigen, wonende te Halfweg, Osdorper- weg 4. C. van Pel, aannemer-wegenbouwer, wo nende te Heemstede, Binnenweg 180. 43) „We zijn er nog niet", waarschuwde de dokter, toen ze op het stro gezeten waren. „Laat ik eerst even vertellen wie ik ben. Ik heet Victor Taske en ben ver bonden aan de Amerikaanse ambassade in Londen. Ik werk in deze zaak samen met Brannigan. Ik zie er momenteel niet zo mooi uit als ik ben, want ik heb een paar stukken glas in mijn gezicht ge kregen. Zelfs als de band niet kapot was geweest, had ik toch niet veel verder kunnen chaufferen. Kunt u chauffeuren?" vroeg hij Mary, die hij in de haast en spanning tot dusverre had getutoyeerd. „Nee, dokter, dat kan ik jammer ge noeg niet". „Ik ben helemaal geen dokter, dat ver gat ik nog te zeggen. Overigens moeten we een boodschap zien door te krijgen naar Brannigan. Mijnheer Burgess kan de tocht onmogelijk maken. Bovendien hun bestaanszekerheid door de overbevis- sing van de Noordzee in gevaar komt. Zij zijn niet in staat de grote kapitaalkrachtige rederijen te beconcurreren. Behalve de vissers bevinden zich nog een 60 Nederlanders aan boord van de schepen, die werkzaam zullen zijn in de rokerij, de conservenfabriek en de vismeelfabriek. De rederij Flandria gaat deze te Mar Del Plata exploiteren. Het verongelukte vaartuig, het kleinste van het convooi, maakte reeds kort na afvaart uit Oostende water. Ter hoogte van Grevelingen werd de toestand onhoudbaar. Het vaartuig werd op sleeptouw genomen tot op het ogenblik dat de voorsteven af knapte. Onmiddellijk werd de sleepkabel losgegooid en verdween het scheepje in de golven. In Sneek zijn Dinsdagmiddag de nieuwe gynaecologische- en kinderafdeling' van het R.K. ziekenhuis in gebruik genomen. De staatssecretaris voor de Volksgezond heid, dr. P. Muntendam, hield hierbij een rede, waarin hij zei, wel eens de indruk te krijgen, dat vaak te veel gedacht wordt aan uitbreiding van ziekenhuisruimte door verhoging van het aantal bedden. In menig ziekenhuis bestaan echter toestanden, welke een directe en ernstige bedreiging van de volksgezondheid vormen. Dit geldt in het bijzonder ten aanzien van tal van kinder afdelingen of wat daarvoor door pleegt te gaan. Het is vaak onverantwoord, aldus dr. Muntendam, wat men op dit terrein aanschouwt en het mag een wonder ge noemd worden dat niet vaker besmettingen voorkomen dan het geval is. Als er één terrein is waarop het ziekenhuis in hoge mate een bijdrage kan leveren aan het be vorderen der volksgezondheid, dan is het op het gebied van de moederschapszorg en het kinderwelzijn. Enkele dagen geleden publiceerden wij een door tachtig Nederlandse schrijvers on dertekend manifest waarin werd aange drongen „in het algemeen niets onbeproefd te laten om de krachten van de vrede over de gehele linie te doen zegevieren" en op bevordering van „de zo noodzakelijke be sprekingen van de hangende vraagsUikken door de vertegenwoordigers der grote mo gendheden op het hoogste niveau". De Haarlemse publicist H. G. Cannegieter heeft aan de opsteller van het manifest, de letterkundige C. J. Kelk te Bilthovende hieronder volgende brief gestuurd: Van harte gaarne zou ik het mij toege zonden stuk inzake de oorlogsdreiging mede hebben ondertekend, ware dit mij niet onmogelijk gemaakt door een formu lering, welke ik niet voor mijn rekening kan nemen. Mijn bezwaar geldt inzonderheid de vierde alinea, welke luidt: „verontrust door het merkbaar weer op gang brengen van de reeds verslagen gewaande, funeste fas cistische krachten". Deze eenzijdige verontrusting lijkt mij allesbehalve door de feiten gemotiveerd. Ieder onzer weet toch, dat de oorlogsdrei ging momenteel van een andere kant komt en dat de last der bewapening en de mo rele, geestelijke en psychische druk waar onder wij leven, veroorzaakt wordt niet in de eerste plaats door het misschien in de kiem tot een dreigende toekomst rijpende fascisme, maar door het acuter en reële optreden van het aggressieve imperialisme van Sovjet-Rusland, welks totalitair terro ristisch régime momenteel een groter ge vaar oplevert voor de culturele goederen als vrijheid van meningsuiting, rechtszeker heid, objectief wetenschappelijk onderzoek en de scheppende arbeid van letteren en kunsten. Daarom heeft het mij in hoge mate ver baasd, dat van dit acuter gevaar met geen woord gerept wordt in uw manifest. Ik zou dit derhalve alleen kunnen ondertekenen, wanneer de boven aangehaalde alinea aldus werd gewijzigd: „verontrust door het tota litaire terrorisme, dat zich van links en rechts in diverse vorm openbaart". Een tweede bezwaar levert voor mij de volgende, vijfde alinea, waarin alleen de „grote mogendheden" worden genoemd en het instituut der Verenigde Naties is ge negeerd. Ik zou de vijfde regel van deze alinea aldus willen amenderen: „vertegen woordigers der bij de Verenigde Naties aangesloten mogendheden. enzovoorts. Mijn afwijzende houding jegens het ma nifest wil dus niet de schijn wekken, alsof deze materie mij onverschillig laat. Dat ik het stuk niet mee onderteken, moge juist als bewijs gelden dat het mij met deze zaak ernst is. Dinsdagmiddag is door tot nu toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken in een café-restaurant aan de Markt te Someren. Alleen de inboedel kon worden gered. Het café-restaurant brandde geheel uit. De schade loopt in de tienduizenden. De staatssecretaris van Sociale Zaken mr. dr. A. A. van Rhijn heeft Maandag de commissie van advies voor de organisatie der beroepskeuze-voorlichting geïnstal leerd. Mr. Van Rhijn herinnerde er aan dat bij de behandeling van het desbetreffend be grotingsvoorstel in de Tweede Kamerveen motie-De Kort is aangenomen, waarin werd vooropgesteld, dat de beroepskeuze voorlichting in de eerste plaats behoort tot het terrein van het particulier initiatief en dat de overheid in deze uitsluitend een aanvullende taak heeft. De regering werd uitgenodigd de bona-fide particuliere bu reaux te subsidiëren op een zodanige wijze, dat zij op dezelfde voet als de over- heidsbureaux zouden kunnen werken. De regering besloot daarna de werkzaamhe den van het Rijksarbeidsbureau op het terrein van de beroepskeuze-voorlichting te beperken tot het geven van inlichtingen in het algemeen en het verstrekken van adviezen in bijzondere gevallen. Om haar standpunt definitief te kunnen bepalen heeft de regering de thans ge vormde commissie, waarin deskundigen van verschillende levens- en wereldbe schouwing zitting hebben, in het leven ge roepen. Prof. dr. R. F. A. Altman, hoogleraar aan de landbouwhogeschool van het „Insti- tuto Agronomico do Norte" in Brazilië, heeft daar een lezing gehouden, waarin hij de gedachte opperde Indische Nederlan ders naar het Amazone-gebied van Brazi lië te doen emigreren. Prof. Altman herinnerde er aan, dat het probleem van de overbevolking in Neder land tengevolge van de souvereiniteits- overdracht van Indonesië nog gecompli ceerder geworden is. Er gingen vele Ne derlanders van Indonesië naar Nederland. Het is voor hen zeer moeilijk zich in Ne derland aan te passen. In Amazone zijn, volgens prof. Altman, honderdduizenden vierkante kilometers geschikt voor de ver bouw van rijst, rubber en oliepalm. Voor degenen, die gewend waren in de tropen te leven, zal vestiging in Amazonië een aangename onderneming blijken, aldus prof. Altman. Hij was van mening dat men uitrustings- en passagekosten betaalt van nen vinden in Nederland, „waar duizen den Indische Nederlanders er naar snak ken onder de tropische zon te leven en te werken". Amazonië heeft ongeveer een zelfde natuur, ongeveer dezelfde flora, de zelfde huizen en dezelfde mensentypen als Sumatra en Java. Mer. kan alle nodige arbeidskrachten onder deze Indische Ne derlanders vinden: mensen van de weten schap, ervaren ingenieurs, landbouwkun digen, bosbouwers en planters, rubbertap pers, rijstverbouwers, spoorwegarbeiders en vele anderen. Men zal de Nederlandse regering moeten overtuigen van het grote voordeel, dat zij kan boeken indien zij de uitrusting- en passagekosten betaalt van de Indische Nederlanders, die thans in kampen wonen en die Nederland jaarlijks 20 millioen gulden kosten, aldus prof. Alt man. Voorts zou men de Verenigde Staten moeten bewegen steun te verlenen. Ten slotte zou ook de UNO kunnen worden in geschakeld, die er naar streeft hulp te bieden aan alle onontwikkelde gebieden. De 62-jarige operettecomponist Robert Stolz dronk gistermiddag op doorreis van Londen naar Hamburg met zijn echtgenote een kopje koffie op Schiphol, waar hij werd begroet, zoals men op de foto kan zien, door de heer Meyer Hamel, directeur van de Hoofdstad-Operette. Eind November komt Robert Stolz in Amsterdam de hon derdste uitvoering van zijn zangspel „Ich kiisse ihre Hand, Madame" dirigeren. Bij de ten departemente gehouden be sprekingen, aldus een gisteren verstrekt communiqué, is men tot volledige overeen stemming gekomen ten aanzien van de uit voering van verschillende onderdelen van de plannen inzake opera en ballet, zoals die door de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met de wethou ders der betrokken gemeenten voorlopig waren vastgesteld. Met name ten aanzien van het nationale ballet kan op volledige medewerking van de zijde van dê Neder landse Opera bij de uitwerking der be staande plannen worden gerekend. KAMERLEDEN VRAGEN: In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot vast stelling van de begroting van het Gemeen tefonds voor het jaar 1952 merken vele Kamerleden op, dat wegens algemene uit kering uit het gemeentefonds in 1950 aan de gemeenten uitgekeerd is een bedrag van 242.713.000. In dat jaar was de uit kering bepaald op 125 van het gemid delde der uitgaven wegens onderwijs en armenzorg over de jaren 1939, 1940 en 1941. Thans wordt voor de algemene uit- kerig nodig geoordeeld een bedrag van f 236.250.000, derhalve 6.463.000 minder dan in 1950, hoewel de gemeenten toch kunnen rekenen op een uitkering van 135 van bedoeld gemiddelde. Deze Ka merleden zullen het op prijs stellen, dat de gronden, die tot een verschil met 1950 leidden, nader verklaard en toegelicht worden. Pilon dronk eerst nog wat van zijn koffie, voor hij verder vertelde, want hij had een droge keel gekregen door al dat praten. De jongens keken hem vol spanning aan, want ze waren erg benieuwd hoe het verder was afgelopen. „Nou dan", ging Pilon verder, „je voelt wel, dat ik me verre van prettig voelde.Zo maar in een zwakke hut van stro door de lucht te vliegen is geen pretje! En als ik telkens eens door de kieren keek, zag ik steeds maar de zee onder me. En wat ook vervelend was: de planken van de vloer en de wanden kraakten.elk ogenblik kon de hele hut in stukken uit elkaar vallen. Eigenlijk verwonderde het me. dat dit nog niet gebeurd was. Want wat was het helemaal, die hutenkel wat planken, latten en st.ro!" „Oei!", zuchtte Bunkie, die geen oog van Pilon af had en met het verhaal meeleefde. Daar moesten ze allemaal even om lachen. Maar toen ging Pilon weer voort. „Ik wist helemaal niet hoe lang ik wel in de hut was en door de storm was meege voerd. Maar opeens.daar kraakte het geweldiger dan ooit.ik voelde, dat de vloer het begafen toen, met een gil, viel ik in de diepte!" Dinsdagmiddag is op Schiphol de nieu we radarinstallatie officieel aan de Ne derlandse regering overgedragen. Voor deze gelegenheid waren vertegenwoordi gers van de Franse maatschappij „Com pagnie Frangaise Thomson-Houston", waar de installatie is gemonteerd, naar Neder land overgekomen. De heer J. W. F. Backer, directeur van de Rijksluchtvaart dienst, zette uiteen hoe belangrijk het is, dat men deze radarinstallatie, waar op Schiphol reeds verlangend naar is uitge keken, juist bij het begin van het winter seizoen in gebruik kan stellen. De instal latie is uniek in de wereld. Tot nu toe kende men namelijk slechts mobiele in stallaties, die zeer kostbaar waren, of ap paraten, die slechts één landingsbaan be streken. De nieuwe apparatuur, die in samenwerking met de Rijksluchtvaart dienst en de Rijksgebouwendienst is ont wikkeld, kan twee banen bestrijken. Gedurende de veertien dagen „proef draaien" is het personeel reeds geheel met dit moderne landingshulpmiddel ver trouwd geraakt. Dit werd bewezen tijdens een aantal proefnemingen waarbij epn Dakota van de Rijksluchtvaartdienst feil loos werd „binnengepraat". De geringste afwijkingen bij de landingsmanoeuvres werden onmiddellijk geregistreerd op het radarscherm en aan de piloot medege deeld, die dan correcties kon aanbrengen. Mr. J. R. H. van Schaik, lid van de Raad van State, prof. dr. W. C. L. van dei- Grinten, oud-staatssecretaris van Econo mische Zaken, en mr. W. H. van Helsdin- gen, hoofd van de juridische afdeling van het ministerie van Overzeese Rijksdelen, als gevolmachtigden der regering zullen op 8 November naar West-Indië vertrekken voor besprekingen over de voorbereiding van de Ronde Tafel-conferentie met de West. NEW DELHI, (Reuter). De Birmese premier, Thakin Noe, heeft Dinsdag op een persconferentie te New Delhi ver klaard, dat zijn regering de olie-industrie in Birma wil nationaliseren. Op het ogen blik worden echter onderhandelingen ge voerd met de „Birmese oliemaatschappij" om gezamenlijk de olievelden te exploite ren. Birma treft regelingen, waarbij het een derde van het ongeveer 12 millioen gul den grote aandelenkapitaal van de maat schappij in handen zal krijgen, aldus Thakin Noe. De „Kyvernitis", het Griekse schip, dat in de nacht van Zondag op Maandag ver mist werd, is voor de kust van Estland waargenomen. Het schip is gestrand. Het Finse schip, dat dit meldde, kon de „Ky vernitis" vanwege het ruwe weer niet naderen. In de nabijheid lagen twee Sovjet-Russische schepen, die op seinen van het Finse vaartuig geen antwoord gaven. Éénpersoons. De Amerikaanse marine heeft bekendgemaakt, dat een door raketten aangedreven één-persoons hefschroef- vliegtuig gereed gemaakt wordt voor een proefvlucht. „Volgens de verklaring be nadert de zeer kleine machine dichter dan ooit het denkbeeld uitgewerkt in beeldverhalen om een man, uitge rust met op zijn rug bevestigde raket ten, de ruimte in te schieten", zegt Reu ter dromerig. Bij de Staatsdrukkerij is verschenen het rapport van de commissie voor het onder zoek naar de ontwikkelingsmogelijkheden van de Nederlandse jeugd. Het rapport concludeert dat de beschik bare gegevens de veronderstelling bevesti gen, dat een zeer groot aantal fabrieks arbeidsters ïiiet de gehele lagere school doorloopt. Het intellectualistisch lager onderwijs, nagenoeg geheel gericht op verder school onderwijs, en de minimale aandacht, dia besteed wordt aan persoonlijkheidsvorming en ontwikkeling der niet-intellectuele vaar digheden, voorziet niet in de behoeften van meisjes die fabrieksarbeid gaan verrichten. Juist voor het gedeelte der arbeidersjeugd, dat op de lagere school zijn enig onderwijs ontvangt, is dit onderwijs wel het minst toereikend. Verbetering en vernieuwing worden daarom een dringende eis geacht. Voor de begaafden zouden U.L.O. er M.O., huishoud- en kweekscholen gemak kelijker toegankelijk moeten zijn. Onder deze groep zullen dikwijls goede verpleeg sters en leerkrachten gevonden kunnen worden. Geschiktheidsonderzoek, beroeps keuze-voorlichting, schoolgeldvermindering en beurzen ter compensatie van loonder ving zijn hiervoor noodzakelijk. Een gevangenisstraf van één jaar, waar van vier maanden voorwaardelijk, met af trek en een proeftijd van drie jaar eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank Dinsdagmiddag tegen de 37- jarige J. W. H. uit Rotterdam, die als amb tenaar heeft gewerkt bij de Dienst van Volkshuisvesting te Rotterdam. H. zou op 19 Juli 1951 673 hebben ont vangen van een familielid, om daarmee een belastingschuld af te doen. Hij zou het geld hebben verduisterd en daarbij gebruik hebben gemaakt van een valse kwitantie Voorts zou hij, als schrijver bij de Volks huisvesting, gegevens over woonruimte, die voor vordering in aanmerking kwam, aan twee personen hebben bekend gemaakt. De verdachte gaf dat toe: Hij had voor deze tips 20 en 40 ontvangen. De officier van justitie noemde dit een sluitstuk van ongerechtigheden door ver dachte in de loop der jaren gepleegd. Verdachte's raadsman, mr. Vreede, merk te op dat zijn cliënt zich er aan ergerde dat de zaken bij de dienst niet snel genoeg werden afgedaan. Pleiter drong aan op cle mentie. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. moet hij iemand hebben om hem te be schermen, dus u zult moeten gaan, jongedame". Mary voelde zich misselijk en draaie rig, toen ze plotseling besefte, dat het leed inderdaad nog lang niet geleden was. Overal loerde nog gevaar, want hun kwelgeesten zouden zich zeker niet bij de ontsnapping neerleggen en overal in de omgeving op de loer liggen in de duisternis, om hen te vangen op hun tocht naar veilige oorden en bescher ming. Maar ze besefte, dat nu sterkte van haar verlangd werd en overmeesterde haar gevoelens van angst en teleurstel ling snel. „Ja, ik zal gaan". „Goed zo. Kijk, dit moet er gedaan worden". Taske ontvouwde een gede tailleerde kaart en lichtte met een zak lantaarn bij. „Hier zitten we nu". Hij wees met de vinger naar een stipje aan het einde van een landweggetje. „Vertel Brannigan, dat we in Swayle's Farm waren. Wij dachten al dat jullie hier ergens moesten zitten, maar we wisten niet precies waar. Het dichtstbijzijnde dorp is Fosdyke. Daar moet u direct naar het politiebureau gaan. Onder geen voor waarde mag u meerijden in een auto, of u door iemand de weg laten wijzen. Als het u om de een of andere reden niet lukt, naar Fosdyke te komen, ga dan naar Sutton Bridge. Blijf op landwegge tjes en bospaadjes en vermijd de grote wegen". „Het komt in orde", verklaarde Mary De bij de Noord- en Zuidhollandse Red ding Maatschappij in gebruik zijnde Deen se vuurtoestellen voor het schieten van. lijnen over gestrande schepen blijken om verschillende redenen niet meer te kun nen worden nabesteld. De NZHRM heeft nu contact gezocht met Engelse kustred- dingsstations, waar het bij deze stations in gebruik zijnde zgn. „Sc'hermuly-lijnpistool" voor haar werd gedemonstreerd. De re sultaten van dit vernuftige, eenvoudig te bedienen toestel, waren van dien aard, dat men besloot, óók in Nederland geleidelijk de kuststations van een dergelijk lijnpistool te voorzien. Dinsdagmiddag heeft men op het Zand- v'oortse strand voor 't eerst in ons land met het nieuwe toestel proefgeschcten, in aan wezigheid van burgemeester mr. H. M. van Fenema, de directeur der NZHRM de heer H. Th. de Booy, het hoofd van de kustwacht te Zandvoort de heer P. v. d. Mije en verschillende leden van het Zand- voortse reddingswezen. Het nieuwe toestel heeft vele voordelen boven het oude. Het is uiterst eenvoudig te bedienen en kan desnoods door enkele manschappen in onderdelen naar het strand worden gedragen. De véél dunnere lijn kan bovendien aanmerkelijk verder worden weggeschoten. Dit eerste nieuwe toestel in Nederland blijft aan de reddingsdienst Zandvoort toe gewezen. In de toekomst zullen de andere Nederlandse kuststations ook met een „Schermuly-lijnpistool" worden uitgerust. dapperder dan ze zich voelde. „Ik zal Brannigan vertellen, dat u hier in deze schuur zit en dat hij zo spoedig mogelijk moet komen". „Neen, deze schuur is te opvallend. Ze vinden de auto zeker, want die kunnen we nergens verbergen. Als ze die vinden, gaan ze natuurlijk eerst in de schuur kijken. Ik zal me met mijnheer Burgess ergens in de graanvelden in deze om geving verbergen. Dan kunnen ze ons alleen vinden door iedere vierkante meter plat te trappen en tegen die tijd heb ik er wel een paar neergeschoten, zodat we een betere kans maken. Als het helemaal stil is en ze kunnen ons niet vinden, laat Brannigan dan „Colonel Bogey" fluiten, dan kom ik te voorschijn". Mary stond op. Voor het eerst sinds de komst van de dokter in de kamer waarin zij waren opgesloten, sprak Burgess. „Sterkte. Als ik een dochter had, zou ik wensen, dat ze was zoals jij bent". Mary wist niet goed, wat ze hiei-op moest antwoorden. Ze vond niets anders dan een verlegen„Dank u", waarop Taske haar naar de deur van de schuur bracht. „Hier, neem de kaart en deze zak lantaarn mee. De beste weg is langs die kant van dit korenveld Ze sloop weg. Toen ze even later om keek, zag ze dat Taske haar met de ogen volgde. Ze opende een hek, dat schikbarend piepte en liep verder langs de heg. De schuur kon ze niet meer zien, en ze was alleen. Taske zou wel goed voor de millionnair zorgen, haar taak was alleeen te blijven tot ze op het politie bureau van Fosdyke was. Haar lange verblijf op het platteland had haar een nuttig gevoel voor richting en een sooi-t zesde zintuig voor kleine weggetjes gegeven. Gewoonlijk hield ze van nachtwandelingen, maar ditmaal belette haar angst haar te genieten van de heerlijke avond. Ze was er zo goed als zeker van, dat de anderen de achtervol ging reeds lang hadden ingezet. Toen ze het volgende hek bereikte, hield ze even stil. Tot haar schrik hoorde ze het geluid van een auto steeds naderbij komen en even later kon ze de koplichten al zien. Een auto schoot langs de weg op een twee honderd meter voor haar uit en verdween weer in de nacht. Zij stak nog twee weilanden over voor ze weer haar kaart raadpleegde. Het was duidelijk, dat ze de goede richting aanhield. Ze zou vrij dicht langs een boerderij moe ten, die ze op ongeveer vijftig meter af stand voor zich zag opdoemen. Aan een heg komende, liep ze, omdat ze geen door gang vinden kon, daar langs in de rich ting van de boerderij. Aan het einde van de heg, zag ze op korte afstand de verlichte ramen van de boerderij en ze vroeg zich juist af of ze veilig het erf zou kunnen over steken, toen ze voetstappen hoorde naderen. Ze dook snel weg in de schaduw van de heg. Twee mannen kwamen even later aan de andere kant van de heg langs en gingen naar de deur. „Neem ons niet kwalijk, dat wij u zo laat nog komen storen", zei een stem, die ze nog niet eerder gehoord had, „maar we zijn op zoek naar een oude man, die niet helemaal in orde is. Hebt u hier in de buurt ook zo iemand opgemerkt, het laatste halve uur?" „Niemand gezien", antwoordde de boer kort. „Maar kom binnen. „Nee, dan zullen we u niet verder lastig vallen. Wij zijn hier in de buurt gekam peerd en hebben een auto een paar honderd meter verder staan. Wij kwamen om mijn oude oom een beetje verandering van lucht te geven. Hij is niet helemaal goed in zijn hoofd. Een of andere vreemdeling en een meisje hebben hem wat aangepraat, dat ze hem wel zouden helpen, want hij denkt, dat hij achtervolgd wordt. Wij vre zen, dat hij met die twee op stap is. Ik weet niet wat ze met hem willen uitvoeren, maar het staat ons niets aan. We moeten verder naar hen zoeken". Mary gluurde door de heg, toen de twee mannen weer iangs kwamen. Ze was niet nieuwsgierig naar de man die gespro ken had, want uit zijn stem kon ze wel opmaken, dat het toch niet iemand was die zij kende. Maar misschien was de ander een bekende. Ze gingen stil staan ongeveer tegenover haar schuilplaats. Een van hen streek een lucifer af om een sigaret aan te steken. Een enkel ogenblik belichtte de vlam het gezicht. Het was Al Burns. Mary wachtte, tot de voetstappen uit het gehoor verdwenen waren, en zelfs daar na durfde ze niet verder gaan, voordat ze in de verte een auto hoorde wegrijden. Daarna stak ze de landweg over en liep door het volgende korenveld. Ze voelde zich niet erg gerust, want de auto was in de richting van Fosdyke weggereden. Ze probeerde zich te ver plaatsen in de gedachtengang van haar achtervolgers. Zij hadden natuurlijk de auto gevonden en wisten dus, dat ze te voet hun vlucht hadden vervolgd. Ze wisten ook, dat Burgess nooit ver kon komen en dat Taske gewond was, want op de chauf feursplaats van de auto moesten bloedspo ren te zien zijn geweest. Het was dus waarschijnlijk, dat ze zich ergens in de omgeving van de auto zouden hebben ver stopt. Kennelijk waren ze nu op zoek naar degene, die naar Fosdyke zou gaan om assistentie te halen. Lukte het niet, die te vinden, dan zouden zij terugkeren voor een grondige speurtocht in de omgeving van de auto. Voort ging de moeilijke tocht. Wolken kwamen opzetten en maakten haar om geving donkerder dan toen ze vertrokken was. Nadat ze ongeveer een uur door velden en over smalle paden had gelopen en ze een bepaald weggetje hoopte te kruisen, ontdekte ze een hek, dat ze beslist een kwartier geleden ook al gepasseerd was. Dit maakte haar nog nerveuzer. Haar vrienden rekenden op haar en ze kon zich niet veroorloven zo nu en dan eens in een kringetje rond te lopen. Ze besloot wat nauwkeuriger op te Jetten, en inderdaad vond ze even later de gezochte weg. (Wordt vervolgdj

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6