Realistische viering door de Haarlemse Vredesraad WYBERT Kort en bondig Leerlingental van Bloemendaals middelbare scholen Zes jaren UNO: Blik- schaarste... Abr. Meijer Dames Deux Pièces Gaat U VERHUIZEN of gaat U OVER ZEE? Voltooiing Bloemendaalse erebegraafplaats vraagt nog dertigduizend gulden Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke stand van Haarlem De verklaring van dr, P, Muntendam Leerzame najaarsexpositie in de Lorentzschool F .Damiaans en Zn Speeltuinvereniging DVS vergrootte het clubgebouw Gehuwde ambtenaressen mogen nog blijven Euwe en Donner in 14de Hoogoven-schaaktournooi Kapitaalbehoefte der Nederlandse Spoorwegen De meeste jongelui wonen niet in de gemeente Wie ontving groeten? Haarlemse viering van jubileum Magda Janssens WOENSDAG 24 OCTOBER 1951 5 - jaren geleden werd het Handvest der Verenigde Volken te San Francisco onder tekend. De „dag der UNO" brengt heden bijeenkomsten ih nagenoeg alle landen der ereld' ter viering van deze zesde verjaardag der volken-organisatie, die indertijd ral begroet werd als een veelbelovende poging der regeringen om te komen tot 0 jnterna!tionale rechtsorde, opdat de oorlog, gevolg van de vrijbuiterij der onge laden naties, zou kunnen worden uitgeroeid als een nutteloze, misdadige krachts- 'piiiing. Helaas is in de praktijd gebleken, dat de UNO deze idealistische doel- tel'ing moeilijk kan verwezenlijken. Zij is schromelijk tekortgeschoten en heeft in Le zes jaren van haar bestaan reden tot critiek en teleurstelling te over gegeven. Ich dat mag geen aanleiding zijn om zulk een verjaardag zwijgend en mismoedig ^rbij te gaan .Integendeel, er is alle reden om deze dag te maken tot een moment In bezinning, die het uitgangspunt tot nieuwe krachtsinspanning zou kunnen zijn. War.t de UNO, gedeeltelijk mislukt, weinig-belovend en telkens weer ontmoedigend in haar praktijk, is niettemin het enige instrument van internationale ontmoetingen, een trument waaruit met overleg en realiteitszin wellicht datgene kan worden opge- ■weekt, wat de mensheid er oorspronkelijk van heeft verhoopt. In Haarlem gaat deze verjaardag ook allerminst ongemerkt voorbij. Aan de voor- vond was er in de Protestantenbond aan Ljacobstraat een bijeenkomst belegd door e Haarlemse Vredesraad in samenwerking et de afdelingen van de Wereldfederalis- beweging en Van de Beweging van •uropese Federalisten. Ofschoon het aan- al bezoekers te wensen overliet, was het in avond die indrukwekkend was door ,jjn realistische en zakelijke overtuigings kracht Er werden geen ij dele woorden ge roken waarvan de betekenis door de iraktijk niet zouden kunnen worden weer kaatst, doch er was een sfeer van groot «grip voor de noodzakelijkheid van ver dergaande inspanningen, die van de UNO nettertijd een instituut zouden kunnen ma- ieI) dat aan de verlangens der mensen be antwoordt. Twee sprekers voerden het woord over het onderwerp „UNO", doch wel van zeer verschillende standpunten uit. Zij vulden die wijze elkander aan en gaven teza- n een helder beeld van de mogelijk heden, alsook de gebreken dezer instelling, daarmede het gehoor ongetwijfeld bezie- end tot een intenser belangstelling voor Ie komende ontwikkelingen in dit opzicht, pe bijeenkomst, die op stemmige wijze muzikaal werd opgeluisterd door het da- neskoor „Zigea" onder leiding van mej. {ie Schouten, met medewerking van mevr. W. Stenger-v. d. Velden (piano), kreeg eén extra-interessant aspect door de aan wezigheid van de heer B. Maclean, secre- ans-generaal van de World Movement for World Federal Government. Deze Ameri- faanse gast sprak in de pauze enige hat elijke woorden van bemoediging en opti misme, waaruit zijn geloof in het uiteinde- ijke succes van het streven naar een wereldrechtsorde doorklonk. De bij een- somst stond onder leiding van mr. C. C. van Helsdingen Sr., hoofdbestuurslid van de B.E.F. en voorzitter van de Haarlemse afdeling dezer beweging. Europeaan en wereldburger De eerste spreker, de heer C. N. van Wijngaarden, memoreerde twee grote re- rolutionnaire verschijnselen van deze eeuw, lie een grote invloed hebben op de be- rekkingen der volken en de noodzaak tot een wereldordening accentueren: De eman- dpatie der gekleurde volken, nog geen lemeengoed in de gedachtenwereld van reien, wellicht de oorzaak van vrees om vergelding bij vele blanken en de in dustriële ontwikkeling van de atoomener- jié, die in haar consequenties om een we reldordening schreeuwt. De democratisering van de cultuur, voort schrijdend over het dode lichaam van de kolonisatie, eist van de volken die zich „vrij" noemen, offers ten opzichte van de volken die tot nu toe het goed van de vrij- ïeid niet hebben gekend. Men kan niet waarlijk vrij zijn, wanneer men aan ande ren hun vrijheid onthoudt. Er moet ge kozen worden in deze revolutionnaire tijd. en men moet vertrouwen dat de mensheid de goede keus zal doen. De idealisten staan daarbij tegenover de realisten: Waar laatst genoemden de rem van de wagen der histo rische ontwikkeling vormen, zijn de eer sten de trekkracht ervan. Doch deze idea listen moeten geduld oefenen en beseffen dat vele idealen slechts langs omwegen en met uitstel kunnen worden bereikt. Wan neer men zo tegenover de UNO staat, en rijn ogen niet sluit voor haar fouten, kan men blij zijn met haar bestas. veel terechte critiek. doch het betreurpnsW^r- digste is wel dat in voorkomende gevallen de volken zelf het gezag der UNO niet wen sen te aanvaarden, wanneer dat niet in n kraam te pas komt. Dat is een fout in de mentaliteit der volken die de UNO niet san te rekenen is. Spreker brak vervolgens een lans voor meer en nauwer samenwerking tussen de iuropese en wereldfederalisten, een samen werking die zich plaatselijk door de organi satie van deze bijeenkomst reeds verheu lend manifesteert. ADVERTENTIE Wanneer U van Uw leverancier Wybert in car- tonnen doosjes® ontvangt, bedenk dan, dat kwaliteit en hoeveelheid niet zijn gewijzigd. Ook verkrijgbaar: Wybert met menthol. HAARLEM, 23 October 1951 ONDERTROUWD: 23 Oct. C. J. van Woo- en N. E. Beun. „GEHUWD: 23 Oct. C. E. Grandia en A. s'arger, BEVALLEN van een zoon: 21 Oct., H. G. werzee—Rietberg; E. I. van der Sluijs— 22 Oct., M. T. Assendelft—Corbeek; M. A. Nabben—Vijgeboom; C. M. Wal— Jart; 23 Oct., M. J. van Weelvan Dam; B. M. JacobsCastelein. BEyALLEN van een dochter: 20 Oct., C. wuma— Jansen; 21 Oct., F. M. van Roodse t—van den Heuvel. OVERLEDEN: 21 Oct., A. Braaij, 3 j., Kam- fvlaan; S. van der Lit, 70 j., Zomerstraat; «Oct., E. J. M. Vos, 12 d., Spaansevaartstr. Vervolgens schilderde de spreker een beeld van de feder^ eve samenwerking der volken, zoals hij die zag en betoogde daarbij, dat regionale blocvorming nood zakelijk kan zijn, doch in geen geval aan leiding mag vormen tot een rivaliteit. Hij betreurde de pogingen om de UNO te splij ten en wees op de mogelijkheden van samenwerking tussen Oost en West. De heer Van Wijngaarden besloot: „Laat ons trachten goede Europeanen en goede wereldburgers te zijn", aldus nogmaals de idealen der Europese en wereldfederalisten synchroniserend. Helpen met overleg De oud-consul in Saoedi-Arabië, de heer D. v. d. Meulen, behandelde speciaal de noodzakelijkheid om de minder-ontwikkel- de gebieden op de wereld te betrekken in de welvaart en de wijze, waarop dat wel en niet gebeuren moet. Een stroom van dollars en machines in deze gebieden pom pen is niet de manier, en spreker toonde dat met sprekende voorbeelden uit de prak tijk in Arabië aan. Hij betoogde dat de ervaring en weten schap, door koloniserende volken opgedaan, ter beschikking van die achterlijke gebie den moeten worden gesteld en juichte het Nederlandse plan om een internationale academie te stichten, die de uitwisseling van deze ervaringen en wetenschappen mogelijk zou maken, toe. De UNO kan daarbij een maatgevend en organiserend instituut zijn, dat allerminst moet worden beschouwd als een trots mo nument van macht, zoals de toren van Ba- bel eenmaal was, doch als een deemoedige poging om de volken een betere wereld te geven. Spreker deed daarbij een beroep op de jeugd die helaas door afwezigheid schitterde om dit besef te koesteren en uit te werken, en het tot de leidraad voor haar doen en laten te maken in de wereld van morgen. De heer Van Helsdingen sloot de bijeen komst met een dankwoord. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Grote Houtstraat 16 Nieuwe collectie wollen tricot. MERKEN HANRO TRICO LUX Slaat zeker niet op de Haarlemse ziekenhuizen Elders in dit nummer delen wij mede dat dr. P. Muntendam, Staatssecretaris voor de Volksgezondheid, bij de opening van een ziekenhuis in Sneek gezegd heeft: „In menig ziekenhuis bestaan toestanden, welke een directe en ernstige bedreiging van de Volksgezondheid vormen. Dit geldt in het bijzonder ten aanzien van tal van kinder- afdelingen of wat daarvoor door pleegt te gaan. Het is vaak onverantwoord wat men op dit terrein aanschouwt en het mag een wonder genoemd worden dat niet vaker besmettingen voorkomen dan tot nu toe het geval is. Als er één terrein is waarop het ziekenhuis, in hoge mate een bijdrage kan leveren aan het bevorderen der Volks gezondheid, dan is het op het gebied van de moederschapszorg en het kinderwelzijn". Een algemeen gedeelde klacht. Wij hebben bij een tot oordelen bevoegde instantie geïnformeerd, die ons machtigde tot de verklaring dat de klacht van dr. Muntendam in geen geval kan slaan op de Haarlemse ziekenhuizen. Dit ter ge ruststelling. Vandaag en morgen is op de bovenverdie ping van le Lorentzschool op het Leidseplein te Haarlem een tentoonstelling te bezichtigen van werkstukjes die betrekking hebben op de herft en welke vervaardigd zijn door de leerlingen van de derde tot en met de zesde klas. Deze expositie toont dat de herfst bij het onderwijs in verscheidene vakken op het ogenblik in het middelpunt van de belang stelling staat. De verschillende onderwerpen zijn over zichtelijk opgesteld op lange tafels. De leer lingen van de Lorentzschool zijn reeds en kele weken geleden met de voorbereiding begonnen en het resultaat is dat de werk stukjes er over het algemeen zeer verzorgd uitzien. Dinsdag zijn de vier hoogste klassen naar de Amsterdamse waterleidingduinen geweest, .vaar zij materiaal hebben verzameld voor de herfsrbakjej, die zij moesten opmaken. Voor de mooiste inzendingen zijn prijzen be schikbaar gesteld, die bestaan uit boeken. Er is tevens een klein diorama van een duinlands"hap gemaakt, waarbij een duide lijke toelichting wordt gegeven door middel van opschriften. Tekeningen, geboetseerde figuurtjes, eikel poppetjes en een paddestoelen verzameling completeren deze azrdige en leerzame expo sitie. B ou wterreinen B. en W. van Haarlem stellen aan de Raad voor de volgende bouwterreinen te verkopen: Aan C. J. Maks Jr. te Amsterdam 798 m2 (tegen 12 per m2) aan de Crayenester- laan, om daarop één woonhuis te bouwen. Aan mevr. G. LouwGraal te Haarlem 730 m2 (tegen 12 per m2) aan de Anna van Burenlaan, om daarop een dubbel woonhuis te bouwen. Het is prettig wanneer U tijdens de verhuizing geholpen wordt door vak kundig personeel. Laat Damiaans dit dan ook verzorgen. Zylvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 11141 De speeltuinvereniging „Door Vrede Sa mengebracht" verricht in de omgeving van de Vondelweg in Haarlem-Noord uitste kend werk. De bij de hoek van de Ekster straat gelegen speeltuin is soms te klein voor vijf- tot zeshonderd kinderen die daar op Woensdag- en Zaterdagmiddag spelen. Het drie jaar geleden gebouwde clubhuis was te klein geworden en het clubwerk, de repetities voor operettes en het volks dansen konden niet regelmatig verlopen. Er waren soms tachtig kinderen bijeen. Het ijverige bestuur heeft er voor gezorgd, dat de jeugd in de komende winter rustig bijeen kan komen door in de afgelopen maanden het gebouw te vergroten. Leden kwamen in hun vrije uren bijeen en onder leiding van de penningmeester, de heer E. Bruins is het gebouw uitgebreid. Zaterdagmiddag is het vergrote clubge bouw officieel in gebruik genomen, waar bij toespraken zijn gehouden door afge vaardigden, o.a. van het Haarlems Ver bond van Speeltuinverenigingen. Conferentie over jeugdproblemen Uit de kring der grotere plaatselijke jeugd raden groeide de traditie, om jaarlijks een bijeenkomst te beleggen ter behandeling van een actueel onderwerp. Dergelijke bijeen komsten, in omvang en belangrijkheid steeds uitgroeiend, werden respectievelijk gehouden in Amsterdam (1C47), Den Haag (1948), Rot terdam (1949) en Utrecht (1950). Thans is Har riem aan de beurt. Er is besloten om aan deze bijeenkomsten voortaan een landelijk karakter te geven. De conferentie is bepaald op Dinsdag 30 October. De deelnemers zullen de gast zün van het Haarlemse gemeente bestuur. Men zal in de prachtige Dag-opeo- luchtschool te Haarlem bijeenkomen. De onderwerpen zullen zijn: a. Staatsburgerlijke vorming in het Jeugd werk (inleider de heer K. Toornstra, burge meester van Hattem). b. Verhouding plaatselijke overheid en jeugdwerk (inleiders: mr. R. Höppener. voor zitter Kath. Jeugdraad en ds. D. Veldkamp, voorzitter Haagse Jeugdactie). De ministerraad heeft besloten het ont slag van de gehuwde ambtenaressen tot nader order op te schorten, daar een com missie, welke deze aangelegenheid onder zoekt, haar verslag nog niet heeft uitge bracht. Kapitaalsuitgaven Regenten van het St. Elisabeths Gasthuis en Eykengaarde hebben aan de Raad van Haarlem 58.480,66 te leen gevraagd voor het doen van kapitaalsuitgaven. B. en W. stellen de Raad voor die mede werking te verlenen. In Beverwijk zal van 12 tot en met 20 Januari 1952 het veertiende internationale Hoogovenschaaktournooi worden gehou den. In de hoofdgroep spelen dr. Max Euwe, Th. van Scheltinga, H. Kramer, J. H. Donner, H. Bouwmeester (allen Neder land); J. Matanovic en B. Kostitsch (Joe goslavië); A. O'Kelly de Galway (België) en L. Rellstab (West-Duitsland). Ook in de reservegroepen zullen buiten landers uitkomen. De Denen komen met Arne Hansen. Voorts neemt een 19-jarig Joegoslavisch meisje Bacic aan het tournooi deel. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot voorziening in de kapitaalbehoefte van de N.V. Nederlandse Spoorwegen zegt de re gering dat het bedrag, waarmede de deel nemingen in dochterondernemingen in de balans van de Nederlandse Spoorwegen per ultimo 1950 voorkomt, 8.3 millioen beloopt. Hierbij wordt opgemerkt, dat wel iswaar het huidige aandelenkapitaal slechts 10 millioen groot is, doch dat dit na de verheffing tot wet van het aan hangige wetsontwerp zal worden ver hoogd tot 300 millioen. Dat de tarieven voor de forensen te hoog zouden zijn, moet de regering ont kennen. Aan deze groepen reizigers wordt een belangrijke reductie op de normale ta rieven verleend. Neemt men de afstand van 21 km., welke als gemiddelde voor het forensenverkeer kan worden beschouwd, tot basis van de vrachtprijzen der gebruik te plaatsbewijzen, dan blijkt, dat op week- trajectkaarten een reductie wordt verleend van 25 pet., op maandkaarten van 39 pet., op weekkaarten van 47 pet. en op jeugd- kaarten van 51 pet. Nauwelijks was in Mei 1945 de vreugde over de bevrijding van ons land enigszins geluwd, of een kleine groep mensen trok naar de Kennemer Duinen in Bloemendaal om daar een droevige taak te vervullen; in opdracht van de rechter-commissaris en onder leiding van de officier van justitie te Amsterdam, werden de lichamen opgegra ven van Nederlanders die tijdens de bezet ting door het moordend lood van de Duit sers waren gevallen en in de duinen lagen begraven. Bij deze opgravingen werden de stoffelijke overschotten van 422 verzets helden gevonden en dank zij de medewer king van drie gerechtelijke geneeskundigen konden zij bijna allen geïdentificeerd wor den. Uit verklaringen van naaste familie leden en illegale medestrijders kwam vast te staan, dat de meesten van deze gefusil- leerden hadden behoord tot de principiële verzetsmensen, die eens deel uitmaakten van groeperingen van het binnenlands ver zet. Uit verscheidene mensen die bij de op gravingen betrokken waren geweest, kwam de wens naar voren dat deze slachtoffers der Duitsers een gemeenschappelijke laat ste rustplaats toekwam en wel in de nabij heid van de plaats waar zij hun grootste offer voor het vaderland brachten. Zo ont stond op 27 Mei 1946, na enige voorberei dende werkzaamheden, de Stichting de Erebegraafplaats te Bloemendaal, die on- Bloemendaal heeft drie middelbare scho len, het Kennemer Lyceum, het Jac. P. Thijsse Montessorilyceum en de middelbare meisjesschool ,,'t Kopje". Aan het Jac. P. Thijsse lyceum is het aantal leerlingen groeiende, maar bij de andere scholen is een daling waar te nemen. Kennemer Lyceum Het-Kennemer Lyceum is een neutrale, bijzondere school, hetgeen betekent, dat leerlingen van iedere kerkelijke gezind heid er welkom zijn. Het onderwijs is in de eerste en tweede klasse voor alle leer lingen gelijk; daarna kan een keuze wor den gemaakt uit een der drie afdelingen: gymnasium (4 jaar), HBS-A en HBS-B (elk 3 jaar). Naar de toestand op 15 September was de teruggang in de laatste jaren als volgt: 1949 1950 1951 91 101 102 83 10.9 115 41 39 41 54 58 61 269 307 319 1949 1950 1951 Onderbouw (le en 2e kl.) 188 199 195 H.B.S.-A 73 65 58 H.B.S.-B 148 138 133 Gymnasium 98 92 79 Totaal 507 494 465 In twee jaar daalde dus het aantal leer lingen van het Kennemer Lyceum van 507 tot 465. Een achteruitgang dus van bijna 8 Het aantal leerlingen dat niet in Bloemendaal woont is groot. Totaal aantal Uit Bloemendaal Van elders Percentage der buiten leerlingen .1949 507 196 311 1950 494 184 310 61'/» 63°/o 1951 465 165 300 65°/. De leerlingen die van buiten komen wo nen voor een groot deel in Haarlem, Be verwijk, Velsen, Hillegom en Halfweg. 't Kopje Van de Middelbare Meisjesschool 't Kopje dateren de cijfers eerst van 1950. Het leerlingental daalde per 15 September 1949 tot 15 Sept. 1950 van 121 op 115. Hier van zijn 47 leerlingen geplaatst in de on derbouw (le en 2e klasse), 46 in de ove rige klassen op de afdeling 5-jarige M.M.S. en 22 op de 6-jarige H.B.S.-B. Plannen om het onderwijs op deze school te „Dal- toniseren" kunnen voorlopig wegens ruim tegebrek niet tot uitvoering komen. 't Kopje heeft eveneens meer dan de helft leerlingen, die buiten de gemeente Bloemendaal wonen. Van de 115 leerlingen per 15 September jl. kwamen er 65 niet uit Bloemendaal, dit is 56,5 Zij kwamen uit Velsen (31), Heemstede (16), Haarlem (14), Amsterdam, Beverwijk, Zandvoort en Heerlen, elk 1 meisje. Jac. P. Thijsse Montcssori-lyceum Het op het prachtige landgoed „Els- wout" gevestigde Jac. P. Thijsse Montes- sori-lyceum begon de werkzaamheden op 1 September 1947, toen de vroegere Mon- tessori afdeling van het Kennemer Lyceum een zelfstandig lyceum werd. De school geeft na de onderbouw de gelegenheid tot het volgen van lessen aan de afdelingen HBS (A en B), Gymnasium en Middel bare Meisjesschool. De verdeling van de leerlingen over deze afdelingen geeft het volgende lijstje aan: (geteld per 15 Sept.): Onderbouw H.B.S. (A en B) Gymnasium M.M.S. Hier valt in twee jaar tij ds een toe neming van het aantal leerlingen te con stateren van 269 naar 319, dat is bijna 18,6 Het aantal buiten-leerlingen was even eens zeer groot. Het bedroeg in 1949 177, in 1950 207 en in 1951 223, respectievelijk 65,8 67,4 en 70 van het totaal aan tal leerlingen. De commissaris van politie, hoofd van de justitiële dienst te Haarlem verzoekt de personen, die in de jaren 1949, 1950 en 1951 bezoek hebben gehad van een per soon, zich o.a. noemende Rudolph Breiting, wonende in Duitsland en die verklaarde de groeten te komen overbrengen van zekere Heinz, Karl. Wilhelm enz. en op deze wijze hen tot afgifte van geld of goederen wist te bewegen, zich tot het geven van inlich tingen te willen vervoegen bij de afdeling Recherche, bureau Centrum aan de Smede- straat alhier. der leiding van dr. H. Wamsteker ging ijveren voor de totstandkoming van de ere begraafplaats. Een duinterrein van ongeveer 6 ha langs de Bloemendaalse Zeeweg werd door de eigenaars, de Erven Van der Vliet, gratis ter beschikking gesteld en op 27 November 1945 kon de begraafplaats officieel voor het publiek worden opengesteld. Zerken, beplanting, plaveisel en alles wat ter verfraaiing van dit nationale monument kon dienen, ontbrak toen echter nog. Het bestuur liet het daar niet bij zitten: het wilde een waardiger rustplaats voor Neder lands beste zonen. De nationale inzameling die door een speciale commissie voor na tionale monumenten werd gehouden, viel bitter tegen en het deel dat de Bloemen daalse stichting kreeg toegewezen was zó gering dat de noodzakelijke uitbreidingen van de erebegraafplaats daarvan niet kon den worden betaald. De architect A. Komter ontwierp een sober voltooiïngsplan, dat geïnspireerd was op het oorspronkelijk veel monumentaler plan van de architecten prof. G. Holt en A. Komter. Dit plan leidde tot de besprekin gen met de regering die uiteindelijk met succes werden bekroond. In Mei van dit jaar kon de stichting dan ook een begin maken met de consolidatie en de afwerking van de erebegraafplaats, die op het ogen blik op enige onderdelen na gereed is. Met het nog te verrichten werk is ongeveer 30.000 gemoeid. Een gedenkteken ter ere van alle gevallenen tijdens het verzet, de inrichting van een rustruimte en de ver harding van de toegangsweg zullen van dit bedrag nog moeten worden bekostigd Komen er genoeg giften op postrekening 900 bij de Amsterdamse Bank binnen, dan zal het niet lang meer duren of de ere begraafplaats is gereed. Voor de ommuring van de 360 graven is maulbruner zandsteen gebruikt, afkomstig van het nimmer voltooide plan voor een rijksmuseum op de Hoge Veluwe. De urn die in deze ommuring een plaats heeft ge kregen en de as bevat van de lichamen der gefusilleerden, verstrooid bij het Velser crematorium en aangetroffen in de ver brandingsoven te Vught, is ontworpen door prof. L. O. Wenckebach. Wijkverpleegster Als opvolgster van zuster Haagsma. aan wie wegens benoeming elders eervol ontslag is verleend, heeft het bestuur van de afde ling Bloemendaal van de vereniging het Witte Kruis tot wijkverpleegster benoemd mejuffrouw J. J. M. de Bruin te Haarlem. Reorganisatie Reinigingsdienst Zoals bekend is loopt het contract van de gemeente Bloemendaal met de firma G. A. Veldhuyzen, die gedurende verscheidene jaren de vuilnisophaaldienst verzorgde bin nenkort ten einde. In het vervolg zal de gemeente dit werk in eigen beheer nemen met eigen roltrommelwagens en uniforme vuilnisemmers. Over deze reorganisatie zul len de ingezetenen binnenkort een circulaire ontvangen, die huis aan huis zal worden verspreid. Aan de firma J. Schoonlingen te Den Haag en G. A. Veldhuyzen te Bloemendaal is door het gemeentebestuur van Bloemendaal ver gunning verleend voor het uitoefenen van een schoonmaakdienst van vuilnisemmers. Hiervoor werd door de gemeente een maxi mum bedrag vastgesteld. De viering van het jubileum van de ac trice Magda Janssens in Haarlem heeft op Zaterdagavond in de Stadsschouwburg plaats na de vertoning door Comedia van het door Ettore Cella geregisseerde Napoli- taanse volksstuk „Kinderen zijn kinderen" van Eduardo di Filippo, waarin zij de vrou welijke hoofdrol vertolkt. Verder werken mede: John Gobau, Caroline van Domme len, Bep Dekker, Jacques de Haas, John Soer, Bob Verstraete, Steye van Branden berg, Wim Hart en anderen. Het sanatorium Oranje Nassau's Oord" te Renkum viert 26 October zijn vijftigjarig bestaan. Het landgoed Grunsfoortdat in 1881 door Koning Willem III is aangekocht en herdoopt in „Koninklijk Particulier Domein Oranje Nassau's Oord" is in 1899 door Koningin Emma ten geschenke gegeven om ingericht te worden als sanatorium voor t.b.c.-patiënten. Het gebouwencomplex heeft in de jaren 1940'45 veel oorlogsschade ondervonden, doch is thans geheel herbouwd. Boven: de voorgevel van de stichting Oranje Nassau's Oord"; Onder: De röntgen-afdeling van het sanatorium. Wegens gebrek aan orders zal de con fectiefabriek N.V. Bugo te Amsterdam Zaterdag haar ateliers sluiten en het gehele fabriekspersoneel, 85 vrouwen en 16 mannen, ontslaan. De hiertoe vereiste vergunning is verkregen. De Surinaamse landsregering heeft een ambtenaar benoemd tot beheerder van de Kamer van Koophandel te Paramaribo. De leden van deze Kamer zijn de vorige week en bloc afgetreden wegens een geschil tussen de regering en de Kamer van Koophandel wegens de weigering der regering, de nieuwe invoerregeling op te heffen. Volgens deze regeling moeten importeurs bij een aanvraag voor een vergunning 20 35 pro cent van het bedrag der orders storten. De minister van landbouw. VisserU en Voedselvoorziening is met de georganiseerde landbouw tot overeenstemming „ekomen over de regeling van de kuikentoewijzingen voor 1952. In de regeling wordt verband ge legd tussen het aantal kuikens dat wordt toegewezen en de oppervlakte bouwland, welke de pluimveehouder met aardappelen of korrelmais zal bebouwen. Op 27 October des ochtends om kwart voor elf zullen de uit Indonesië terugkeren de mijnenvegers „Jan van Gelder", „Abra ham van der Hulst", „Pieter Florisz" en „Abraham Crijnssen" binnenlopen in de haven van Nieuwediep. Drie jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 20-jarige schippersknecht uit Rot terdam, die bij inbraken in Amsterdam, Breda, Dordrecht, Rotterdam en Maastricht totaal f4500 had buitgemaakt. De verdachte verklaarde voor de rechtbank, dat hij van het geld „een heerlijke zomer" had gehad. De onderdirecteur van de K.L.M., de heer W. C. J. Versteegh zal op 1 Januari de dienst van de K.L.M. met pensioen verlaten. De heer Versteegh, die op 19 Mei 1886 te Soerakarta werd geboren, behoort tot de pioniers van de Nederlandse luchtvaart. Op 26 October zal het 50 jaar geleden zijn, dat het eerste sanatorium voor long lijders in Nederland, „Oranje Nassau's Oord" te Renkum. gesticht door Koningin-Moeder Emma, namens haar werd geopend door Koningin Wilhelmina. Op Zaterdag 27 Oc- op de terreinen van het sanatorium gehouden worden. Daar in 1944 het gehele archief door oorlogshandelingen verloren ging, heeft men de grote groep van oud patiënten van vóór 1944 niet kunnen be reiken. De 28-jarige voormalige nationaal-socia- listische journalist B. ter S. uit Amsterdam is door de Bijzondere Strafkamer te Amster dam veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met levenslange ontzetting uit de or enbare rechten. Als 21-jarige „hoofd opsteller" van het weekblad „De Daad", als jeugdredacteur van het weekblad „De Waag" en plaatsvervangend hoofdredacteur van de „Stormvlag" had hij pro-Duitse artikelen geschreven. De A.N.W.B. adviseert wandelaars des avonds op onverlichte wegen zonder voet- of rijwielpaden uiterst lintó te houden. Men is dan veilig voor het achteropkomend ver keer en ziet het tegemoetkomend verkeer tijdig genoeg naderen om te kunnen uit wijken. De A.N.W.B. geeft automobilisten de raad, overdag bij dichte mist met de kop lampen vol aan te rijden, hetgeen trouwens in het Wegenverkeersreglement wordt voor geschreven. Het ontsteken van stadslichten heeft bij mist geen enkel nut. De theologische faculteit van de univer siteit van Pretoria zal een eredoctoraat ver lenen aan dr. K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde der Ned. Hervormde Kerk. Dr. Gravemeyer, die in opdracht der Generale Synode reeds enige tijd in Zuid-Afrika vertoeft, zal de Hervormde Kerk bij de Van Riebeekherdenkingen vertegenwoordigen. De exploitatie van Carei Briels' „Mid- zomeravond-operafantasie", welke deze zo mer in Apeldoorn werd opgevoerd, heeft een tekort van f 68.000 opgeleverd, zo wordt thans medegedeeld. Ongeveer f 16.000 wordt door verscheidene garanties gedekt. Voor de resterende f52.000 heeft men aangeklopt bij de Stichting Vreemdelingen- en Cultuur centrum Apeldoorn. Of aan het verzoek, om het tekort aan te zuiveren, zal worden vol daan, moet ter zijner tijd door de gemeente raad worden beslist. De heer L. Toebosch, die dit jaar op de internationale orgelwedstrijd te Haarlem de onderscheiding van de bronzen tulp behaalde, is door de Maastrichtse gemeenteraad be noemd tot leraar aan de stedelijke muziek school en het stedelijk muzieklyceum te Maastricht. De heer Toebosch zal daarnaast lessen geven in compositieleer. Zevenbergen in Brabant gaat de ver jaardag van zijn bevrijding, op 31 October, onder meer vieren met een tentoonstelling, die gewijd zal zijn aan de relatie van het stadje met het Oranjehuis. De Koningin heeft een groot aantal voorwerpen uit het koninklijk huisarchief voor de expositie be schikbaar gesteld. Al deze voorwerpen zullen betrekking hebben op het onderwerp „Het Oranjehuis thuis". In een vergadering van verenigingen voor vreemdelingenverkeer in Noordhol land is geklaagd over de te grote eenvor migheid bij de woningbouw in den lande, waardoor veel van het streekeigene verloren dreigt te gaan. De mensen zien straks in het gehele land dezelfde woningen hetgeen het vreemdelingenverkeer zeker zal benadelen, zo werd gezegd. HAARLEM EN OMGEVING Het is misschien wel goed er even aan te herinneren dat er nog tot 28 October ge legenheid bestaat om de actie tot behoud der H.O.V. te steunen door overschrijving van een zelf te bepalen bedrag als bijdrage tot de delging van de oude schuld op giroreke ning 286880. Zoals men weet zullen de ont- vangststrookjes worden behandeld als loten met een kans op aantrekkelijke prijzen. De heer J. Hubert, wonende Jan Luij- kenstraat 63 te Haarlem, is Donderdag 25 October 25 jaar in dienst bij de Ned. Spoor wegen, Centrale Werkplaats te Haarlem. De heer J. R. van der Boon te Overveen is aan de gemeente-universiteit te Amster dam geslaagd voor het candidaatsexamen rechten. De „Alg. Bond van Ouden van Dagen", afdeling Haarlem, geeft op 29 en 30 October een ontspanningsavond in „St. Bavo", Smede- straat. Het zang-, toneel- en operettegezel schap „Johez" zal beide avonden belangeloos verzorgen. 3-3Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lyn Ned.Scheepv. Unie H. V. A Deli My Amsterd Bank Rotterd Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Tidewater U S Steel Republic Steel Shell Union Slotkoers Openings gisteren koersen 85% 85 167 167% 230 230 176% 177 172 171% 297% 297 100% 100% 185 185 145 145 110% 111 87% 87% 159% 159% 162% 162% 157 157% 52% 53% 58% 60 47% 48 73% 75 431*/16 44% 47 47%

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7