Commando voor het Midden-Oosten wordt doorgezet Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Buiten betrokken landen om Kwestie van demarcatielijn naar subcommissie verwezen record^öpkömstI^wacht Semmelweis OVERLEG MORRISON-ACHESON Het woord is aan. Egyptische concessie: GEEN BEZWAAR TEGEN VOLKS STEMMING IN DE SOEDAN Het oude Engelse Lagerhuis De Britten heden ter stembus Uitslag niet voor Vrijdagmiddag Straaljager neergestort bij Hengelo Premielening voor de woningbouw Arrestatie in Steinstücken Engeland en Frankrijk steunen elkander Ex-Koningin Amelia van Portugal t CONFERENTIE IN PA NMOENDJOM West-Duitsland mag handelsverdragen sluiten Piloot omgekomen Er komt ook een normale 4 procent-lening 66e JAARGANG No 92 fjoofdlcantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 25 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 253 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiat». Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN EEUW GELEDEN verkeerde de Hongaarse dokter Ignaz Philipp Sem melweis midden in de strijd, die zijn grote medische ontdekking tegen hem ontketend had en die hem op pas 47-jarige leeftijd deed bezwijken. Als assistent werkend in de kraamvrouwen-kliniek van dr. Jo- hann Klein te Weenen ontdekte hij de oorzaak van de buitengewoon hoge sterfte door kraamvrouwenkoorts, die zich daar deed gelden. Hij zag de overeenkomst met de verschijnselen bij bloedvergiftiging, op tredend na verwonding en infectie met lijkensloffen. Het werd hem duidelijk dat de overbrengers van de smetstof studenten en artsen waren, die na het verrichten van lijkopeningen in de sectiekamer barenden en kraamvrouwen inwendig onderzochten. Handenwassen gebeurde alleen met water en zeep. Niet alleen te Weenen en te Boe dapest, maar ook in ziekenhuizen in andere Europese steden was de sterfte aan kraam vrouwenkoorts ontstellend; men schatte die zelfs op 25 a 40 Semmelweis wist in zjjn kliniek te bereiken dat doktoren, stu denten en verpleegsters handenwassen in een ontsmettende oplossing aanvankelijk van chloorkalk gingen toepassen. De resultaten bleken spoedig. In Mei 1847, toen dit in zijn kliniek begon, was het sterfte cijfer daar nog 1214 Voor het einde van het jaar was het gedaald tot 314 en in het volgende jaar ging het tot 114 om laag. Semmelweis had het besmettingsge vaar, dat onreinheid opleverde, ontdekt jaren voor de ontwikkeling der bacteriolo gie het wetenschappelijk vaststelde, lang voor het werk van de grote Franse bacte rioloog Pasteur. Sommige medici in zijn omgeving werden door de resultaten over tuigd: velen evenwel verzetten zich tegen hem. Niet alleen kwam zijn betoog in strijd met toen nog aanvaarde opvattingen, maar psychologische uitwerking deed zich gel den. Hetgeen hij zijn collega's voorhield was tenslotte niet minder dan dat zij zelf, zij het dan onwetend, de dood van talloze patiënten hadden veroorzaakt. Het bleek zwaar dit te aanvaarden. Albert Nast, in een onlangs in het Franse tijdschrift „La presse médicale" verschenen artikel, zegt: ,,Wie zou menen dat iedereen zijn voor beeld onmiddellijk had gevolgd en overal de strijd tegen de kraamvrouwenkoorts zou zijn ingezet, vergist zich. De meerderheid der medici bleef hem bespotten en hem als een idealistische dwaas, als „de zot van Boedapest" aanduiden. Zijn chef dr. Klein, beledigd en in zijn ijdelheid gekwetst door Semmelweis' ontdekking, had hem al in 1849 uit Weenen „weggewerkt". Hij kreeg daarop binnen een jaar een nieuwe aan stelling te Boedapest, waar de toestand even erg bleek als zij in de Oostenrijkse klinieken was geweest. Daar slaagde hij er gedurende zes jaren toepassing van anti septische methoden in, nog ingrijpender resultaten te bereiken. In 1861 publiceerde hij zijn boek „Die Aetiologie, der Begriff und die Prophylaxis des Kindbettfiebers". Maar het zou nog lange jaren duren eer de waarheid van zijn vondst algemeen werd aanvaard. Volgens Nast werd pas na het antiseptische werk van de Engelsman Lis ter de tijd rijp voor de asepsis. En deze Franse schrijver is van mening dat nog niet voldoende beseft wordt, welk een belang rijke figuur Semmelweis in de ontwikke ling der medische wetenschap is geweest. Hetgeen ten dele te verklaren is uit het feit, dat zijn ontdekkingen in de schaduw van die van Pasteur zijn gebleven. Toch blijft aan zijn naam de roem verbonden, dat hij zoveel eerder de betekenis van de asepsis al had vastgesteld. Semmelweis' einde werd een tragedie. Uitgeput, ziek en ontmoedigd door bespot ting en tegenwerking bracht hij zichzelf een wond aan de hand toe met een mes, dat hij met lijkengif had besmet. Hij stierf, na verschrikkelijk lijden, in Augustus 1865. Ongetwijfeld heeft deze man niet alleen door zijn ontdekking maar door zijn karak tereigenschappen zich een groot mens ge toond. Een idealist was hij zeker zijn levensbeschrijvers getuigen daarvan en het zijn immer idealisten geweest die de waarlijk grote dingen in het leven der men sen tot stand brachten. Altijd hebben zij strijd moeten voeren. Semmelweis' bittere ervaringen zijn allerminst uitzondering. Hij werd niet gedreven door begeerte naar succes; hij wilde, zoals Albert Nast het uit drukt: „stenen en brandnetels verwijderen van de weg, waarlangs de onrustige stoet stervelingen voorttrekt." Niet allen die zulk een leven aanvaardden zijn onder de last van hoon en tegenwerking bezweken, maar verscheidenen wel. Hij voerde niettemin de strijd, ingezet door zijn ontdekking, acht tien jaren lang en redde ettelijke mensen: niet alleen tijdens zijn leven, maar ook daarna. De uitwerking van zijn arbeid is onberekenbaar groot geweest. Men kan zulk een man niet anders dan in diepe eerbied herdenken, hetgeen ten aan zien van zoveel „vermaardere" figuren uit de historie niet kan worden gezegd. Het is ook goed aan zulk een man te herinne ren omdat zijn levenservaringen een waar schuwing inhouden voor diegenen, die be reid zijn tot nadenken en iets uit de histo rie van de mensheid willen leren. Daarbij beseffend, dat de mens ook tot ontzaglijk veel goeds in staat is. R. P. BERLIJN (Reuter). Drie leden van de West-Berlijnse politie zijn thans gesta- lionneerd in Steinstücken, de tot West- Berlijn behorende enclave in Oost-Berlijn. Woensdag kwamen enkele Russische soldaten en leden van de Oost-Duitse politie Weer de enclave binnen. Zij omsingelden het huis, waar de drie West-Berlijnse poli tiemannen hun intrek hebben genomen, maar verwijderden zich na twee uur weer. Ooggetuigen deelden later mede, dat Russische soldalen en leden der Oost- Duitse volkspolitie een West-Berlijnse persfotograaf hebben gearresteerd. Zij zou den hem bij hun vertrek mee hebben ge nomen naar de Sovjet-sector. De fotograaf is in dienst van een Amerikaans persagent schap. Woensdagavond heeft een groep van 20 'eden van de „Vrije Duitse Jeugroganisatie" o» de grens van de Franse sector van Berlijn een inwoner van West-Berlijn ontvoerd. Een vriend, die hem wilde helpen werd door twee schoten gewond. WASHINGTON, (Reuter) Reuters medewerker Paul Scott Rankine meldt Woens dag te Washington te hebben vernomen dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, in een vertrouwelijk en persoonlijk schrijven aan zijn Amerikaanse collega Acheson heeft verklaard dat de Britse regering voornemens is de positie van Engeland in de Suez-kanaalzöne „tot elke prijs te handhaven". Morrison stelde verder voor onverwijld een opperbevelhebber voor de verdediging van het Midden-Oosten te benoemen. Hij was van mening dat nu Egypte zijn medewerking heeft geweigerd, het hoofdkwartier het beste op het eiland Cyprus zou kunnen worden gevestigd. „Indien de Egyptische regering zou po gen de Britse strijdkrachten in de kanaal zone te blokkeren, zal Engeland, teneinde hun veiligheid en die van de bevolking van de Soedan te verzekeren, de reeds op gestelde plannen voor een tegenblokkade ten uitvoer brengen", aldus Morrison, die Acheson verder schreef dat het Egyptische besluit om het in 1936 gesloten Brits- Egyptische verdrag eenzijdig op te zeggen „geen verandering zal brengen in het voor nemen der Britse regering om voort te gaan met het uitvoeren der plannen voor het instellen van een opperbevel voor het Midden-Oosten en evenmin wijziging be hoort te brengen in de houding van ande re regeringen, die hetzelfde doel nastre ven". Morrison verzocht de Verenigde Staten niet om militaire hulp, doch hij wilde wel hun morele steun hebben. Na ontvangst van dit schrijven legde Acheson verleden week zijn verklaringen af, waarin hij het verwerpen door Egypte van de Westerse voorstellen tot deelne ming aan de verdediging van het Midden- Oosten en de eenzijdige Egyptische opzeg ging van het verdrag van 1936 met Enge land en de overeenkomst van 1899 voor het Brits-Egyptische bestuur over de Soe dan in krachtige bewoordingen veroor deelde. Morrisons persoonlijke schrijven is door Acheson op dezelfde wijze beantwoord. Naar verluidt heeft hij de Britse minister van Buitenlandse Zaken hierin verzekerd dat Engeland kon rekenen op de morele steun der Verenigde Staten. Ook heeft Acheson, naar verluidt, Morrison gewezen op het „belang om rekening te houden met de mening der Arabische landen". Voorts zou hij Morrison hebben gewezen op de „noodzaak van het zorgvuldig overwegen van alle stappen behalve die welke ver moedelijk noodzakelijk zullen zijn". Het verluidt dat Morrison een overeen komstig schrijven heeft gezonden aan zijn Franse collega Schuman. Schuman ant woordde dat Frankrijk het Engelse stand punt onderschrijft. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft nog niet officieel mel ding gemaakt van de briefwisseling tussen Morrison en Acheson. Een officiële Ameri kaanse woordvoerder heeft Woensdag ech ter medegedeeld dat de Egyptische weige ring tot deelneming géén invloed zal heb ben op de organisatie van een opperbevel voor de verdediging van het Midden- Oosten. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag te Parijs medegedeeld dat Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en Turkije Israel en alle Arabische staten behalve Egypte hebben medegedeeld dat zij ondanks de Egyptische weigering om deel te nemen, zullen voortgaan met het organiseren van een verdedigingsstelsel voor het Midden-Oosten. Wanneer deze verdediging eenmaal tot stand is gebracht, zal laatstgenoemde staten worden verzocht hun mening hierover kenbaar te maken. Mogelijk zal aan enkele van deze landen worden gevraagd deel te nemen aan de verdediging van het Midden-Oosten. Het ligt, volgens de woordvoerder, niet in de bedoeling thans een of meer van deze sta ten te verzoeken in de plaats van Egypte deel te nemen aan de te bouwen verdedi gingsorganisatie voor het Midden-Oosten. De woordvoerder besloot met te zeggen dat het mogelijk nog wel enkele weken zal duren voordat een opperbevel voor de ver dediging van het Midden-Oosten zal zijn samengesteld. Egyptische persberichten, volgens welke op het ogenblik in Libië nabij de Egyptische grens door omvangrijke Britse pantser afdelingen manoeuvres worden gehou den, zijn Woensdag door het Britse hoofdkwartier voor het Midden-Oosten be vestigd. Kanaalvaart normaal Een Britse woordvoerder heeft Woens dagavond te Fayid verklaard, dat het hoofd van de Egyptische douanedienst heeft gepoogd de Suez-kanaalmaatschappij te doen bepalen dat schepen, die eigendom zijn van de Britse regering of door haar zijn gehuurd, niet door het kanaal mogen varen. Namens de directie der Suez-kanaal maatschappij is daarop medegedeeld dat zij géén dergelijke mededeling van de Egyp tische regering had ontvangen. De woordvoerder verklaarde tenslotte nog dat de jongste gebeurtenissen niet van invloed zijn geweest op de doorvaart door het Suez-kanaal, die dag en nacht op de normale wijze voortgang heeft. Een medewerker van Reuter meldt dat Woensdag Britse schepen, in hoofdzaak tankboten, in Noordelijke en Zuidelijke richting door het Suezkanaal voeren. De Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen heeft verklaard, dat Engeland Frankrijk heeft medegedeeld, dat het zich zal verzetten te gen de behandeling van de Marokkaanse kwestie in de Algemene Vergadering der UNO. De toekomst van Marokko, aldus de woordvoerder, wordt door Engeland gezien als een interne kwestie tussen de Franse regering en de sultan. Weliswaar is nog overleg nodig met andere bevriende lan den, met name met de Verenigde Staten. In diplomatieke kringen wijst men er op, dat Frankrijk de Britse zaak in Egypte steunt „zodat de recente ontwikkelingen in Noord-Afrika nieuw leven hebben gege ven aan de historische Brits-Franse en tente". Men is van oordeel, dat de recente spanning tussen Engeland en Frankrijk voor een groot deel weggenomen is door het samengaan der politiek van beide lan den in Noord-Afrika. Ex-koningin Amelia van Portugal is in Versailles op 87-jarige leeftijd aan angina pectoris overleden. Zij was reeds een maand ernstig ziek. Perzische wijsheid: Waar ter wereld de boom der edelmoedigheid wortel schiet zendt hij takken uit, die boven de hemel uitrijzen. «f... Nog steeds voert Engeland de sterkte van zijn troepen in de Suez-kanaalzöne op. Een afdeling Britse parachutisten wacht op hel vliegveld van Nicosia (Cyprus) op haar beurt om naar Egypte gevlogen te worden. TOKIO, 25 October (Reuter) Vanmor gen is te Panmoendjom een zitting van de bestandsdelegaties der verbondenen en Noordelijken gehouden. De zitting duurde 35 minuten. De leiders der delegaties waren de Amerikaanse vice-admiraal Turner Joy en de Noord-Koreaanse generaal Nam 11. Joy deelde na afloop aan de verslaggevers mee, dat de vergadering „vriendschappe lijk" was geweest. Er werd een subcommis sie ingesteld om de vaststelling van een wa- penstilstandsliin te bespreken. Deze sub commissie is heden een uur en drie kwar tier bijeen geweest. Sedert de besprekingen op 22 Augustus werden onderbroken heeft geen van beide partijen te kennen gegeven haar standpunt ten aanzien van de demarcatielijn te heb ben veranderd. Zoals bekend menen de verbondenen dat de lijn langs de huidige frontlijn getrokken dient te worden, dat is ongeveer 50 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad. De Noordelijken willen een linie langs de 38ste breedtegraad. Volgens een communiqué van het acht ste Amerikaanse leger in Korea heeft een pantsercolonne, die uit het Westen de bui tenwijken van Koemsong binnendrong, de Chinese verdedigers verliezen toegebracht en versterkingen vernield. De verbonden legers op de West- en Oostfronten handhaven hun positie en pa trouilleren op aanvallende wijze, aldus dit communiqué. Te Bonn is Woensdag van geallieerde zijde medegedeeld, dat de Westelijke ge allieerden binnenkort nieuwe vrijheden voor West-Duitsland zullen afkondigen, welke dit land in staat zullen stellen han delsverdragen met Westelijke landen te sluiten zonder dat deze verdragen eerst be hoeven te worden voorgelegd aan de ge allieerde hoge commissie. De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, is hiervan reeds in kennis gesteld. De geallieerden zullen niet langer de ondertekening van alle handelsverdragen door West-Duitsland 21 dagen ophouden om te kunnen bepalen of zij deze verdragen willen verbieden. Van nu af aan zullen de West-Duitsers slechts voor onderzoek behoeven in te die nen verdragen „met andere dan bevriende landen, of met zodanige speciale gebieden als de geallieerde Hoge Commissie om vei ligheidsredenen zal voorschrijven". Egyptische autoriteiten hebben Egyptische cargadoorsfirma's in de kanaalzone verbo den Britse schepen van water en brand stoffen te voorzien. De Britse autoriteiten zullen maatregelen treffen om de uitwer king van deze Egyptische handelwijze te niet te doen. Mogelijk zullen op bepaalde plaatsen in het Suez-kanaal Britse tankbo ten voor anker gaan, van waaruit de pas serende Britse schepen zullen worden be voorraad. NEWYORK (Reuter) De perschef van de Egyptische delegatie bij de U.N.O. heeft Woensdag te New York verklaard, dat zijn regering geen bezwaar heeft tegen het hou den van een volksstemming in de Soedan teneinde de bevolking zelf over haar toe komst te laten beslissen. Egypte zou zich tegen geen enkele actie van de U.N.O. in de Soedan verzetten, „in dien deze in overeenstemming was met de idealen van de organisatie der U.N.O. en de aspiraties van het Egyptische en het Soedanese volk", aldus de perschef. Op de vraag, of het aannemen van de titel „Koning van de Soedan" door Koning Faroek tegelijk met het opzeggen van de Brits-Egyptische overeenkomst inzake het gemeenschappelijke bestuur over dit gebied niet vooruitliep op het recht van het Soe danese volk om zelf over zijn toekomst te beslissen, antwoordde de perschef dat de bevolking altijd zelf kon beslissen. Ten aanzien van een eventuele volks stemming in de Soedan zei hij, dat, als Engeland al zijn troepen en functionaris- In het oude Lagerhuis had de Labourpartij een kleine meerderheid. Op het ogenblik van de ontbinding was de samenstelling van het Lagerhuis als volgt Labour en coöperatieven (inclusief een vacante zetel) 315 zetels Conservatieven en Ulster unionisten (inclusief twee vacante zetels) 281 Liberalen 9 „Conservatieven en liberalen" 2 „Conservatieven en nationaal liberalen" 4 Nationaal liberalen 2 Nationaal liberalen en conservatieven 7 „Liberalen en conservatieven" 2 Communisten - Onafhankelijke Labourpartij - Ierse nationalisten 2 Speaker 1 625 oooooooooeoooooooooocxx (Van onze correspondent in Londen) De ochtendnevel hangt nog over Londen terwijl wij dit telefoneren, maar het belooft opnieuw een zonnige herfstdag te worden. Het weer zal daarom geen excuus kunnen zijn voor de thuisblijvers. Vorig jaar waren dat niet minder dan zes millioen op een totaal van 34 millioen kiezers. Dat zijn alle Engelsen van 21 jaar en ouder. Men ver wacht nu een nog grotere opkomst dan vorig maal, toen 84 procent der stemgerech tigden opkwam. Labour voorkeur hebben. Vorig jaar had den de socialisten toen een voorsprong van 63 zetels, zodat zij in voorbarig opti misme over een behoorlijke werkmeerder- heid meenden te beschikken. Het verschil brokkelde echter de volgende ochtend tot slechts 6 zetels af, toen de resultaten van het platteland bekend werden. Thans neemt men aan, dat indien Labour nu de eerste nacht minder dan 30 zetels voorligt, de conservatieven de verkiezing gewonnen zullen hebben. Met grote spanning kijkt men naar de districten, waar Labour slechts een uiterst magere meerderheid van min der dan 1000 stemmen bezit, alsmede naar de districten met een Labour-meerderheid, variërende van 1000 tot 5000 stemmen. Daar zullen voor de socialisten de klappen vallen. Ook de conservatieven bezitten een groot aantal van dergelijke voor hen twij felachtige districten, maar aangezien zij de wind mee hebben, is het gevaar voor hen geringer. Labour „gallupeert" op de hielen der Conservatieven Uit de laatste Gallup-cijfers blijkt, dat de conservatieven nog steeds duidelijk de leiding bezitten, maar dat Labour hen hoe langer hoe meer op de hielen komt. De verbetering van de positie der socialisten is hoofdzakelijk het gevolg van de toege nomen krachtsinspanning van de in En geland zo machtige vakbeweging. Het on derzoek werd drie dagen geleden gehouden. Positief spraken vijftig procent zich uit voor de conservatieven, zes en veertig en een half procent voor Labour en slechts drie procent voor de liberalen. In deze cijfers zijn niet begrepen de elf procent van de ondervraagden, die nog ■steeds geen besluit konden nemen. Nadat zij nader aan de tand waren gevoeld, kromp het aantal dat het nog niet wist tot drie en een half procent in. De voorkeur van de rest van degenen die eerst twijfel den was negenenveertig en een half pro cent conservatief, zevenenveertig Labour en drie procent liberaal. De Gallup-onderzoekers hebben alle mogelijke vergissingen in hun bereke ningen verrekend, maar zij blijven voor zichtig door te verklaren, dat hoewel alles wijst naar een conservatieve zege, een La- bour-overwinning toch niet uitgesloten is. De „Times" en de „Manchester Guardi an" geven in hun editie op de dag der En gelse verkiezingen als hun mening te ken nen, dat Engeland het beste gediend zou zijn met een overwinning der conserva tieven. Men acht dit van belang, omdat de „Times" bekend staat om zijn onafhanke lijke zienswijze op binnen- en buitenlandse aangelegenheden en de „Manchester Guar dian" een spreekbuis is van de liberale partij. De verkiezingswet, welke gelijke kansen voor alle partijen wil bevorderen, schrijft een beperking voor van het aantal auto's, waarmede de partijen kiezers naar de stem- bureaux mogen aanvoeren. In de steden mag een auto voor elke 2500 kiezers wor den gebruikt, op het platteland een op 1500. Deze bepaling dient om te voorkomen, dat een partij met veel autobezitters onder haar aanhangers een oneerlijke voorsprong zou krijgen aan het kiesfront. Er ontstaan echter ook moeilijkheden door. Landbou wers, die hun personeel over grote af standen met wagens naar de bureaux plachten te brengen, mogen dat niet meer doen. Alleen mogen auto's voor dit doel worden gebruikt, die speciaal zijn gere gistreerd en bovendien mogen zij maar een keer de reis maken. Ouden van dagen, zie ken en invaliden, evenals leden van de strijdkrachten in het buitenland, en zij, die vandaag niet in Engeland kunnen zijn, mogen per post stemmen, of kunnen een ander aanwijzen, die hun stem voor hen uitbrengt. De stembureaux zijn van 7 uur vanoch tend tot vanavond 9 uur geopend. Van kwart voor elf af zullen de uitslagen bin nenkomen. In de late nacht zullen de resul taten van 320 districten, dus iets meer dan de helft, bekend zijn. De rest volgt dan m de loop van Vrijdagochtend en -middag. Verkiezingsdag is altijd een feestdag in Engeland. De gang naar het stemlokaal is de daad, welke verlossend werkt na de op gekropte spanning. Toch is deze verkie zingsstrijd allerminst opwindend geweest, waarschijnlijk door de ernst der tijden, door de complicaties der problemen, ook omdat men 18 maanden geleden een soort gelijke sensatie heeft beleefd. Hoewel de radio tot half vier 's morgens uitslagen blijft doorgeven, en de televisie haar beste beentje voorzet, zullen vanavond toch weer tienduizenden op Piccadilly Circus en Trafalgar Square, de beroemde Londen- se pleinen, samendrommen. De candidaten blijven in hun eigen dis tricten om de uitslag der stemming af te wachten om dan gezamenlijk op het po dium te verschijnen, waarbij winnaars en verliezers elkaar, zoals na een sportge beurtenis, broederlijk de hand zullen drukken. Een juist beeld van het verkiezingsresul taat zal pas in de loop van Vrijdagochtend gevormd kunnen worden. Want de eerste groep resultaten, welke tussen vanavond 11 en vannacht 4 uur door komt, heeft voornamelijk betrekking op de industriële gebieden en de grote steden, die een'sterke sen uit dit gebied zou terugtrekken, Egypte er in zou toestemmen hetzelfde te doen teneinde een eerlijke stemming onder auspiciën van de U.N.O. mogelijk te maken. Soedanese resolutie Wanneer de Soedanese wetgevende ver gadering te Khartoem bijeenkomt, zal een resolutie tei sprake komen, waarin wordt betreurd, dat Egypte niet het Soedanese volk heeft geraadpleegd alvorens „te pogen de Egyptische souvereiniteit op te leggen aan de Soedan". De resolutie is ingediend door vier stam hoofden en twee andere leden van de wet gevende vergadering. Voorts wordt hierin gezegd: „De wet gevende vergadering weigert de door de Egyptische regering voor de Soedan uit gevaardigde grondwet te erkennen, evenals andere acties van de Egyptische regering om de rechten van het Soedanese volk te beknotten". Tenslotte wordt in de resolutie waarde ring uitgesproken voor „de herhaalde ver klaringen van de Britse regering, dat over de toekomst van de Soedan dcor het Soe danese volk zelf moet worden beslist, en voor de weigering van de Britse regering om de Soedan te gebruiken als ruilobject bij haar pogingen om tot een nieuw defen- sie-accoord met Egypte te komen". De beslissing van de Egyptische regering om de geloofsbrieven van de nieuwe Griekse ambassadeur in Egypte niet te er kennen omdat Faroek daarin niet als Koning van Egypte en de Soedan wordt aangeduidt, heeft in diplomatieke kringen te Cairo opzien gewekt. Men weet nog niet, of de Egyptische regering van alle diplo matieke vertegenwoordigers nieuwe ge loofsbrieven zal verlangen dan wel alleen van nieuwbenoemde vertegenwoordigers zal eisen dat zij Faroek formeel als Koning van de Soedan erkennen. In de naaste toekomst zullen België en Nederland zich in dezelfde positie bevin den als Griekenland thans, daar ook de diplomatieke vertegenwoordigers van deze landen dan geloofsbrieven hebben aan te bieden. Hedenmorgen omstreeks tien uur is een Meteor-sf-raaljager van de vliegbasis Leeuwarden tijdens een oefenvlucht boven Twente in brand geraakt en neergestort in een weiland tussen Hengelo en Borne. De piloot kwam om het leven. De ministerraad heeft zich in principe verenigd met de uitgifte van een premie lening voor de woningbouw. Voorlopig zal een eerste tranche van vijfentwintig mil lioen gulden v/orden uitgegeven. Van het succes daarvan zal het afhangen of tot de uitgifte van een tweede en van volgende tranches zal worden overgegaan. Teneinde tegemoet te komen aan de prin cipiële bezwaren, die bij een deel van het Nederlandse volk tegen dergelijke premie leningen bestaan, is besloten om ook ge legenheid te geven tot inschrijving op een normale 4 woningbouwlening. De voor waarden, waarop de uitgifte zal geschieden, worden thans uitgewerkt. Reeds kan wor den medegedeeld, dat de uit te geven obli gaties een rente zullen dragen van 2Vz De lening berust op een 50-jarige annuï teitsbasis, met dien verstande, dat vol ledige aflossing na 25 jaar zal zijn geschied. Getracht zal worden vooral gelden aan te trekken uit de consumptieve sfeer om aldus te bereiken, dat er meer kapitaal voor be legging beschikking komt. Het ligt in de bedoeling te komen tot de vorming van een comité op zo breed moge lijke grondslag, dat de verdere uitwerking der plannen ter hand zal nemen. Een 39-jarige boekhouder uit Rotterdam verspeelde uit de kas van de scheepvaart maatschappij waar hij werkzaam was, 14.000 gulden aan de roulette. Wegens verduistering werd hij door de Rotterdamse rechtbank tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. In hoger beroep heeft het ge rechtshof in Den Haag de straf op een jaar bepaald. r «onrYxxxyyyrooocrv oc jrxxxr rt^wvrnymvrcoa WOLKENVELDEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst en hier en daar ochtendmist. Overi gens droog weer met nu en dan over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen. 26 October Zon op 7.22 uur, onder 17.25 uur. Maan op 2.08 uur, onder 15-52 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 October Hoog water: 11.45 uur Laag water: 6.55 en 19-23 uur. Vrjjdag 26 October Hoog water: 0.20 en 12.54 uur. Laag water: 8.20 en 20.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1