Ko van Dijk als Othello BAARS Kort en bondig Predikbeurten SLEUTEL WEG! Radio Moors Rentepeil en huren niet vrij Woningbouwlening voor Haarlem Melk op de Haarlemse scholen Haarlem leent 150.000 a 2 H Wereldspaardag Raadsbesluit van 1862 wordt gewijzigd Jeugdhuis te Spaarndam Uitbreidingsplan H aarlem-N oord Heringa Wuthrich Minister In 't Veld beveelt premieleningen aan Geldleningen van de provincie 1 Faxi ■o 69 O O O Voetbalwedstrijden voor de televisie Tragisch gevolg van jongensspel ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 „Hamlet" is van Shakespeare's stukken ongetwijfeld het populairste, doch „Othel lo" kort daarna geschreven komt naar mijn stellige mening de volmaakt heid het dichtst nabij. Het is een burger lijk drama met rassenwaan en jaloezie als voornaamste motieven, doch met de allure en de grandeur van een klassieke tragedie, van „iemand die, verdwaasd, te heftig minde en die, niet licht ijverzuchtig, door misleiding tot razernij verviel", zoals de titelheld het kort voor zijn levenseinde onverbeterlijk formuleert. Wij mogen dit werk nu wel als een gegeven grootheid beschouwen, die geen nadere uitleg of toe lichting behoeft om bij wijze van uitzon dering alle aandacht eens op de vertolking te richten. Want (Stanislavsky heeft het reeds gezegd) hier dragen de acteurs de volle verantwoordelijkheid. De dichter heeft hun prachtig materiaal verschaft, doch dit zelf niet nader uitgewerkt dan (vermoedelijk slechts onbewust) onwaar dig voelde. Men had zich Othello door de macht der liefde verhevener, maar tege lijk kwetsbaarder voorgesteld, een gemak kelijker te duiden pathosfiguur. Voor een deel was dit ook te wijten aan de mise-en-scène, die voor een spel van extreme gevoelens te weinig gelegen heid bood. Het décor van Lucas Wensing was' practisch, maar zonder de gewenste luister. Anderzijds drong het zich soms te nadrukkelijk aan de toeschouwer op. De regie van Frits van Dijk kenmerkte zich door een uiterste aan nauwgezetheid, wel verantwoord tot in de meeste finesses, maar niet royaal van visie genoeg. Deze eigenaardigheid vond men ook terug in de zorgvuldige, maar vaak ondichterlijke tekstbehandeling, meer door soms hoor bare ontleding op duidelijkheid van begrip dan op melodieuze vervoering gericht. Zijn Jago was eerder satanisch dan demonisch, te veel een springerig duiveltje uit een doosje, wel perfide maar niet sinister. Wel bleek onmiskenbaar de scherpte van zijn overigens beperkte intellect, doch dit had killer en rancuneuzer gekund. Niettemin een creatie, welke van een lenig talent ge tuigde en bewondering voor de gekundheid afdwong. Het optreden van Andrea Domburg als de zedige Desdemona betekende een aan gename verrassing. Haar dictie werd ge kenmerkt door een heldere eenvoud, haar plastiek was voorbeeldig. Ben Aerden bleef als Cassio (evenals Nell Knoop in de rol van Emilia) enigszins onder de maat, zonder dat dit evenwel schade berokkende aan de voorstelling door het Rotterdams Toneel, die gisteravond in de Haarlemse Schouwburg, zoals bleek uit het midder- nachtelijk applaus, veel succes behaalde. Ik geloof tenslotte dat Ko van Dijk over een jaar of tien, misschien eerder al, een onvergetelijke Othello zal kunnen zijp. DAVID KONING. Ko van Dijk had zich als „Othello" een prachtige kop gemaakt. voor de voltrekking der intrige noodzake lijk was. Alles hangt af van de juiste dosering der in aanleg gegeven karakter eigenschappen. Alleen daardoor kan de verdenking, die Othello ten aanzien van Desdemona koestert, met de daaruit voort vloeiende woede en vertwijfeling, aanne melijk worden gemaakt. Het zijn mede deze omstandigheden die voor een toneelspeler van formaat de rol van Othello, de Moor van Venetië, zo be geerlijk doen schijnen. Er is om te beginnen een formidabele techniek voor nodig om al diens betrekkelijk snel wisselende ge moedstoestanden te openbaren: het' gulle vertrouwen, de ontwakende achterdocht, de hartstochtelijke jaloersheid, de bestia liteit en de wanhopige verbijstering. Wat dit betreft kon Ko van Dijk aan hoge eisen voldoen, ook al maakten zijn dierlijk snui ven en het soms te ruwe achterwaarts bewegen van het hoofd de indruk van enkel effectbejag. Zowel in zijn betuiging van welhaast kinderlijke onschuld tegen over de senaat in het eerste bedrijf als in zijn gepassionneerde gevoelsontladingen na de pauze bereikte hij treffende resul taten. Het machteloos-driftig stampen op de grond waardoor ook het ontwaken der boosaardigheid tot uiting kwam, mag zelfs een uitstekende vondst worden genoemd. Prachtige momenten waren voorts zijn aankomst op Cyprus en het verblind ver lenen van het ontslag aan Cassio, zijn trou we luitenant. Voortdurend wist hij de in druk te wekken zich zo volledig mogelijk in deze tragisch getroffen figuur te heb ben ingeleefd. Maar dat bleek, ondanks de waardering die men voor zijn artistiek gerichte in spanning moet hebben, toch niet voldoen de. Want waar het op aankomt is in de eerste plaats het vinden van een even wicht, dat al spoedig door de ondermijnen de campagne van de slechtgezinde Jago wordt ontwricht, waarna hij onvermijde lijk ten onder gaat in de chaos van zijn gevoelens. Wat Shakespeare zeker ook heeft willen laten zien is het gevaar van excessen, het ongewenste van mateloos heid, waarvoor zijn gehele oeuvre als be wijsplaats kan dienen. Nu stond Ko van Dijk weliswaar aanvankelijk op het toneel als een toonbeeld van ingehouden, door de harmonie der liefde ingetoomde kracht, hetgeen de explosie daarvan te dreigen der deed voorvoelen, maar toch was het oppervlakkig beeld niet zuiver afgestemd. Men miste de brede noblesse, de edelmoe digheid. Daardoor kon het later niet hart- verscheürend zijn deze kinderlijke reus uit zijn balans te zien geraken. Men ge voelde geen medelijden bij het doorslaan van zijn goede eigenschappen in hun tegen deel. Hij schoot ook tekort in verbazing over de goedgunstigheid van het lot, dat hem een vrouw schonk voor wie hij zich ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 1® DE ..SLEUTELSPECIALIST" Vijf millioen gulden a 4% In een uitvoerig schrijven aan de Raad wijzen B. en W. nog eens op de moeilijk heden op de kapitaalmarkt. Toch moet iets gedaan worden om de woningbouw te be vorderen. Ook in andere gemeenten wor den daartoe pogingen in het werk gesteld. B. en W. hebben de gedachte aan een premielening laten varen omdat Amster dam en het rijk daarmee komen. Evenmin willen B. en W. het systeem volgen om degenen die voor een bepaald bedrag op een lening inschrijven, het recht te geven een gegadigde voor een woning aan te wij zen, omdat op die wijze niet aan urgente gevallen voorrang kan worden verleend bij het toewijzen van de gebouwde huizen. B. en W. menen dat het aanbeveling ver dient hetzelfde te doen als Leeuwarden. Daar is besloten een 4 procent Woning bouwlening uit te geven van f 3.000.000, verdeeld in obligaties van f 1000, f 500 en f 100. Aflossing van alle obligaties na 15 jaar. Om deze lening te doen slagen is een zeer uitgebreide reclamecampagne opgezet om op alle denkbare manieren de burger zin te stimuleren. B. en W. verwachten dat deze opzet belangrijke resultaten zal opleveren. B. en W. willen voor Haarlem het bedrag der lening op f 5.000.000 stellen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemitiniseerde wol en wolgoedl Om de melkverstrekking aan leerlingen op de scholen voor lager onderwijs te kun nen hervatten, stellen B. en W. aan de Raad voor het nadelige saldo voor reke ning der gemeente te nemen en om voor het lopende jaar f 1000 beschikbaar te stellen. Het Centraal Melkcomité heeft namelijk medegedeeld dat het alleen een subsidie voor deze melkverstrekking geeft als de hoogste bijdrage die van de ouders gevraagd wordt, gesteld wordt op f 0.20 per week. In Haarlem werden tot heden door de wel gestelde ouders f 0.25 en f 0.30 betaald. Die bijdragen moeten dus verlaagd worden. De gemeeente Haarlem kreeg een aan bieding een lening te sluiten van f 150.000 op onderhandse schuldbekentenissen, a pari, met een looptijd van 3 jaar tegen 2% procent rente. B. en W. stellen de raad voor dit aanbod te aanvaarden. Op 31 October wordt, ter gelegenheid van de Wereldspaardag, over de gehele wereld bijzondere aandacht besteed aan het sparen. Ook de PTT wil het hare er toe bijdragen om de spaarzin, een sociaal belang, te bevor deren. De Haarlemse postfanfare zal hiertoe op Woensdag 31 October een muzikale rond gang door de stad maken. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor in afwijking van het be sluit van de raad van 10 December 1862 te bepalen, dat de in dat besluit genoem de jaarlijkse rente-opbrengst zal worden uitgereikt aan een leerlinge van een door B. en W. aan te wijzen Rooms-Katholieke school in de gemeente. In 1862 heeft een onbekende aan de plaatselijke school commissie een bedrag geschonken met ver zoek de jaarlijkse interest als prijs in geld of goed uit te keren aan de bij voor keur Rooms-Katholieke leerlinge van de Stadsschool letter A aan het Klein Heilig land, die het moeilijkste leerde doch des ondanks de grootste ijver betoonde. Van 1939 af kon aan de voorwaarden niet meer worden voldaan en daarom wordt voorgesteld het destijds genomen besluit te wijzigen. De Stichting „Jeugdhuis te Spaarndam" heeft een tekort, omdat het aanvankelijk voornemen om een lokaal te verhuren voor het doen verrichten van handenar beid niet is doorgegaan. Bovendien heb ben voorzieningen aan het gebouw een zodanig bedrag geëist, dat het daarvoor beschikbaar zijnde kapitaal geheel is ge bruikt en de kas thans uitgeput is. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de ver eniging voor het jaar 1951 een subsidie van f 500 toe te kennen. Het bestuur zal pogingen aanwenden om een dekking voor het restant van het bestaande tekort van f 1.000 te vinden. Een complex van 30 woningen voor kleine en onvolledige gezinnen B. en W. van Haarlem bieden de raad ter vaststelling aan een wijziging van het Uitbreidingsplan Haarlem-Noord voor het deel dat begrensd wordt door Rijksstraat weg, Vondel weg, de Geusevesperstraat en de Muiderslotweg. Het ontwerp heeft ter visie gelegen, er zijn geen bezwaarschriften ingeleverd. Bij deze wijziging is het accent gelegd op de grote betekenis van de verkeers wegen: Rijksstraatweg en Delftlaan. Er zijn in dit uitbreidingsplan woningen van verschillende typen gedacht, ook drie woonlagen. Op de hoek Rijksstraatweg- Vondelweg is een gebouw geprojecteerd met 4 of 5 woonlagen, dat kan bestaan uit 30 kleinere woningen die practisch zijn ingericht. Hierbij is gedacht aan de huis vesting van valide kleine of onvolledige gezinnen van ten hoogste 3 personen. Die gezinnen kunnen eventueel profiteren van centrale voorzieningen (verwarming enz.) GENEESKUNDIGE DIENST Dr. J. Bijlmer te Amsterdam kon zijn benoeming tot bacterioloog bij de Gem. Geneeskundige Dienst te Haarlem niet aan nemen. Nu wordt door B. en W. voor een proef jaar aanbevolen mej. dr. L. Hemmes te Amsterdam. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De vraagstukken A'an rente en huren ma ken deel uit van het regeringsbeleid. Zij houden ook nauw verband met het pro bleem van lonen en prijzen. Indien men het peil van rente en huren zou vrijlaten, dan zou men in een inflatie-spiraal terecht komen. Dit verklaarde minister In 't Veld Vrij dag te Iiavelte in een rede over de woning bouw voor burgemeesters en raadsleden van gemeenten uit de omgeving. De minister zei, dat als het Nederlandse volk er de schouders onder zet, het voor 1952 mogelijk is 50.000 nieuwe woningen te bouwen. Voor een aantal van 40.000 durfde de minister in elk geval in te staan. Verschillende gemeenten zijn overgegaan tot het uitschrijven van premie-leningen of normale vier percent-leningen. De mi nister wilde deze wijze om de nodige gel den voor de woningbouw te vergaren ten zeerste aanbevelen. Weliswaar wenst een deel der bevolking uit principiële overwe gingen niet mee te doen aan premie-lenin gen. Maar, zo zei de minister, premielenin gen kunnen niet worden vergeleken met een roulette. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor een aan tal geldleningen aan te gaan, o.a. om een som te verkrijgen ter voldoening van 142.000 wegens bijdrage aan het rijk in de kosten van aanleg van een scheepvaart kanaal van Amsterdam naar de Boven Rijn: van 10.500.000 wegens kapitaalverstrek king aan het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf ten behoeve van uitbreidingswerken en 3.669.000 wegens kapitaalverstrekking aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf ten behoeve van uitbreidingswerken. De rente wordt nader bepaald en zal het per centage, dat de regering als norm bepaalt, niet overschrijden. ADVERTENTIE Te is aanbesteed de bouw van 117 Woningwetwoningen. Hoogste inschrijver was de firma Oudejans te Zandvoort voor f 1.104.100, laagste de firma Kelderman en an den Brink te Eede voor f 943.000. Tussen de Nederlandse Televisie Stichting en de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond zijn besprekingen gevoerd over tele visie-uitzendingen van landenwedstrijden. Tijdens deze besprekingen bleek, dat de KNVB er geen bezwaar tegen heeft, indien de film op een Dinsdag of een Vrijdag na de landenwedstrijd op het scherm wordt ge bracht. Mocht de techniek te zijner tijd in een dergelijk stadium zijn gekomen, dat een landenwedstrijd direct kan worden uitgezon den, dan zullen de besprekingen tussen de Nederlandse Televisie Stichting en de KNVB worden heropend. Naar de Velsen.se politie mededeelt is het 10-jarige jongetje M. B. uit de Kanaalstraat te Velsen in het vuur van het spel in de dennenbosjes langs de Kanaalstraat tegen een ijzeren stang gelopen, die door zijn vriendje horizontaal werd opgehouden. Het uiteinde van de stang stootte in zijn buik streek en hoewel dit aanvankelijk alleen een blauwe plek op de huid scheen te heb ben veroorzaakt, werden de pijnen van het ventje zo hevig, dat hij voor een onderzoek in het Antonius Ziekenhuis werd opgeno men. Daar bleek dat hij inwendig zeer ernstig gewond was, hoewel de toestand vanmorgen iets beter genoemd werd, is het levensgevaar nog niet geweken. DE VROEGERE WERELDKAMPIOEN boksen zwaargewicht Joe Louis heeft in een gevecht over 10 ronden verloren van Rocky Marciano door interventie van de scheids rechter in de achtste ronde. „Pinky" (Cinema P a 1 a c e). Nu en dan komt Hollywood uit de bus met films, die het vertrouwen in de „American way of living" versterken, nadat men zich aan de hand van andere symptomen wel eens afgevraagd heeft of sommige détails van deze levensopvatting eigenlijk wel onder de aanvaardbare gerangschikt kunnen wor den. Het probleem der rassendiscriminatie is in de Verenigde Staten een uitvloeisel van betreurenswaardige waandenkbeelden, die nog steeds niet zijn overwonnen en nu en dan aanleiding geven tot scherpe en te rechte critiek op de onvolkomenheid der Amerikaanse democratie. Dat men echter in een Amerikaanse film van deze scherpe en terechte critiek kan kennis nemen, en dat men er zelfs een bittere veroordeling van Amerikaanse opvattingen en toestan den in kan aanschouwen, geeft de zeker heid dat de ontwikkeling der democratie in de Verenigde Staten zich beweegt in een opgaande lijn en dat het de niet-te-forceren achterlijkheid van een deel der openbare mening is, die haar vertraagt niet dus een algemeen aanvaarde nationale opvat ting. „Pinky" is een goede film in alle beteke nissen van het woord. Zij behandelt het negervraagstuk in een deels nuchtere, deels hartstochtelijke vorm en hekelt het bestaan ervan, doch niet met bittere reactie of overdreven sentimentaliteit. Zij geeft een humane oplossing aan de enige die de kleurlingen ten volle als mensen erkent, namelijk de aanvaarding van de eigen aard der gekleurde minderheid en van haar vol ledige staatsburgerlijke rechten. Men kan in deze film de bewonderens waardige soberheid der beelden en treffen de karakteristiek der figuren respecteren, alsmede de vaardige compositie die grote spanning schept. Doch de betekenis van het verhaal overtreft deze waarden en com pleteert de rolprent tot een geheel, dat niet anders dan de kwalificatie „goed" verdient. J. L. „De hertogin van Idaho (Rembrandt.) Van een ri.ik-gemonteerde show en de bij behorende zoetgevooisde muziek kan veel bekoring uitgaan, doch men moei niet. zoals in „De hertogin van Idaho", te veel van het goede krijgen. Tegenover het te veel aan „kijkspul" en muziek staat een tekort aan inhoud. Het gegeven is wel wat erg simpel. Toch is er veel te genieten, spe ciaal van het waterballet en van de prach tige beelden tijdens het skiën in de avond uren bij het licht van gekleurde fakkels. Hierbij spelen zich romantische scènes af, die leiden tot de verbintenis van twee ge lukkige paren. De humor ontbreekt bij dit alles niet, dank zij Ester Williams, Van Johnson en John Lund. A. O. The Superman. (Frans Hals). D« scenarioschrijver heeft het de regisseur met gemakkelijk gemaakt, want deze laat ste heeft zich moeten bedienen van een aantal kunstgrepen; die niet alle even ge slaagd zijn. Hij heeft bij voorbeeld zijn toevlucht moeten nemen tot het tekenstift om acties uit te beelden, die onmogelijk op de normale wijze gespeeld hadden kun nen worden. Dit zal ongetwijfeld even lachwekkend als storend werken. Deze on volkomenheden zullen evenwel zeker op de koop toe worden genomen, want „The Superman" is een amusante en spannende rolprent geworden, waarbij men onwille keurig zijn fantasie gaat inschakelen, als het wonderkind van een andere planeet in een raket op de aarde neerdaalt. Hier be leeft het als journalist de zonderlingste avonturen. Hij heeft zijn bijzondere gaven uitsluitend in dienst gesteld van het goede, hetgeen er toe leidt dat zijn naam herhaal delijk met er.orme koppen op de voorpa gina van zijn eigen krant prijkt. Zijn grootste succes behaalt hij in de strijd te gen een juffrouw, die zich het Spinmeisje noemt. Zij tracht met een gevaarlijker en doeltreffender wapen dan de atoombom van zich te laten horen en voelen. De bende van de Spin wordt door de super man met wortel en tak uitgeroeid tot gro tere voldoening van de hoofdredacteur van de „Dagelijkse Planeet", die door middel van de vreemde verslaggever de mooiste primeurs in zijn krant heeft. „The Super man" zal de kijkers zonder twijfel aange naam bezig houden. In het voorprogramma worden onder meer drie bange lieden herhaaldelijk met messen en spinaziehakkers bedreigd door twee ontsnapte patiënten van een krank zinnigengesticht. H.J. Het land der reuzen (Spaarne). Een boeiende film, opgenomen in het na tuurreservaat Larnington Park in Queens land, die een tipje oplicht van de geheim zinnige sluier, die over de onherbergzame jungle hangt. De film laat ons iets zien van de noeste pioniersarbeid welke voorafging aan de ontginning van het oerwoud en de vestiging van emigranten en brengt duide lijk in beeld hoeveel moeilijkheden te overwinnen waren, voordat men de vruch ten van gestaag werken kon plukken. De romantiek is in deze film niet achterwege gebleven en prachtige natuuropnamen zor gen eveneens voor een prettige onderbre king in het spannende gegeven. In het voorprogramma zijn een interes sant filmpje over de walvisvangst en een geestige tekenfilm in kleuren opgenomen. L. v. B. De man die mij gegeven werd (City) is een uitstekende film van Engelse makelij, die de geschiedenis van een jonge, blind geworden vrouw in beeld brengt. Dreigen de klippen van valse romantiek en senti mentaliteit zijn vaardig omzeild. Op dik wijls ontroerende wijze wordt in deze rol prent de innerlijke strijd van -de vrouw geschilderd. Aanvankelijk zoekt zij haar toevlucht tot het klooster, maar voordat zij definitief haar intrede doet, herziet zij haar houding en gaat terug naar haar verloofde, met wie zii kort daarna trouwt. Zodra het jonge paar echter zijn intrek heeft genomen op het landhuis waar ook de ouders en een zuster van de bruidegom wonen, beginnen de moeilijkheden. Haar schoonvader accepteert haar niet en een geraffineerde bewonderaarster van diens zoon bedenkt allerlei listigheden die die nen moeten om de bruid een minderwaar digheidscomplex te bezorgen. De man moet bovendien voelen dat hij getrouwd is met een invalide. De intrigante schijnt haar doel te bereiken en als de bruid het kas teel verlaat om zich onder behandeling van een specialist te stellen, meent zij haar slag te kunnen slaan. De man blijkt ech ter trouwer dan zij durfde te vermoeden. Zijn vrouw geneest en de „zieke plek" die in zijn huwelijk was ontstaan door toe doen van de intrigante, eveneens. In „De man die mij gegeven werd" komt het grote talent van Margaret Lochwood, die de hoofdrol vertolkt, volkomen tot zijn recht. Een film die wij gaarne aanbevelen. L.v.B. „God heeft de mensen nodig". (Lux or). Een bespreking van de film „God heeft de mensen nodig" is in ons blad van Donder dag opgenomen. Nieuws in beeld. De Haarlemse bios copen brengen deze week interessant nieuws uit binnen- en buitenland, verfilmd op een deskundige en artistieke wijze. Het mag wel eens gezegd worden dat de kwali teit van deze filmjournaals, vervaardigd i door Polygoon-Profilti. gunstig afsteekt bij de meeste buitenlandse producten van dien aard. De belangrijkste buitenlandse ge beurtenissen worden er door op interes sante en beknopte wijze geïllustreerd, en uit het binnenland komen flitsen van actuele en boeiende aard- RAAMVEST 29 Telefoon 14810 ADVERTENTIE Verhuizingen - Transporten Meubeltransporten, groot en klein Pianotransporten Bergplaats v. inboedels Vraagt bij ons' aan. Wij geven alle gewenste inlichtingen. ZONDAG 28 OCTOBER 1951. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. B. van Gelder, Avondge bed in de Brouwerskapel. Zondag 10: Ds. E. Pot. 7: Ds. B. van Gelder. Woensdag 8: In terkerkelijke Hervormingsdienst. Ds. A. J. van Rhijn. Herv. Pred., Mr. Ds. J. A. Oos- terbaan, Doopsgez. Pred. Egbert Vos, Orga nist. Nieuwe Kerk. 10: Ds. J. Bronsgeest (na de dienst: overhandiging geschenk aan de heer H. Franken Jr.) 7: Ds. W. J. van Elden, H. Avondmaal. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. J. J. Stam, van Rotterdam. Stichtings-beurt. 5: Ds. E. Pot. Oosterkerk. 10: Ds. W. J. van Elden. Kapel Sarepta. 9.30: Dr. A. J. Rasker, Kinderkerk 10.45: Ds. A. Drost, van Aerden- hout. Bakenesserkerk. 9.30: Br. W. Th. Ver beet. Kinderkerk. 10.30: Jeugdkerk. Prof. Dr. G. C. van Niftrik, van Amsterdam.Diacones- senhuis. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapcl. Noord 10.30: Dhr. F. R.' Aschoff. Oost, 10: Dhr. N. Groen. Centrum 10: Dhr. J. Vermeer, Jeugd- ouderling. West 10: Ds. G. J. Dieperink. Ver. van Vryz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Dr. A. van Biemen. Padvinderswij- dingsdienst in de Bakenesserkerk van 4.30 5.30. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woens dag 7.30: Ds. L. Trouwborst, Monster. Alle- Dag-Kerk. Waalse Kerk geen dienst. Dins dag en Vrijdag Broederkerk. Parklaan 34 3—4: Rondetafelbesprekingen. Stads Evange. lisatie. Lange Herenstraat 6. 10: I. P. Wester Haarlem. 7.30: H. Zijp. Amsterdam. Woens dag 8: Herdenking Lutherdag met lichtbeel den, I. P. Wester, Haarlem. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. H. C. van der Flier, Evangelist te Enschedé. 5: Dezelfde. Evan gelisatiesamenkomst. 8: Jeugdbijeenkomst. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar. Vrijdag 8: Mej. J. v. d. Meer, Loenen. Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht 65. 10: Ds. F. J. Nijkamp. uit Utrecht. 5: Dezelfde. H. Avondmaal. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Daarna familie-avond Rinperdastraat 8. Zon dag 7: Ds. H. Schutz. O. R. G. Centrum, Wes- terhoutpark 1 A, 10.30: Ds.A R. de Jong. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Ooster- baan. Belijdenis. Jeugdkerk. Peuzelaarsteeg 10.30: Ds. Daalder. Minahassastraat 5.45: Mej. B. Luikinga. Kerkdienst Wijkgebouw Oos terkerk, Zomervaart. 7.30: Ds. Hoekema. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Prof G. J. Sirks, van Leiden. Geref. Kerk. Klop persingelkerk. 10: Ds. F. E. Hoekstra, den Haag. 5: Ds. P. de Ruig. Willielminakerk 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Oosterkerk 10: Ds L. Hoorweg Jr. 5: Ds. F. E. Hoekstra. Ger. Gemeente. Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. H. v. d. Ketterij, van Alblasserdam. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Maandag Ds. J. A. Smink, van R'dam. Baptiste Gemeente, Lange Margarethastr. 13 10 en 5: Dhr. H. v. d. Brink. 11.30: Zondags school. 8: Jeugdsamenkomst geb. Salem, Ba kenessergracht 65. Dinsdag 8: Gemeentever gadering. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamen komst, Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssa- menRomst. Leider: Majoor D. J. Korts. Woensdag 8: Lekenspel „Endior". Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: E. Schuui-man. Donderdag 7.45: Samenkomst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heeren, Lan ge Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Christen-Geloofsgemeenschap, geb. Rosen- haghe. Hoofmanstraat. 10: Samenkomst. 8: Samenkomst Garenkokerskade 27. Donder dag 8: Bidstond Garenkokerskade 27. Pink ster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle Evangelieprediking Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, N^s- sauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". Jansstraat 83. 10 30: Wijdingsmorgen. Mevr. E. Kaiser. Theologisch-Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. De Christengemeenschap, Jansstraat 83. 9: Zondagsdienst voor kinderen. 9.30: Men- senwijdingsdienst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). Zondag 10.15: Ochtendaanbidding met Avondmaal en Predicatie. 19: Avonderedienst met Evan gelieverkondiging. 20: Engelse Eredienst. Spr. G. B. Adams, jonge Amerikaanse Evan gelist. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat 10.30: Ds. W. Spliethoff. Woensdag 20: Her vormingsdag. 20: Ds. C. H. Brandt en ds. W. Spliethoff. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Zaterdag. Fröbelschool, Colensostraat. 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Dr. M. v. d. Voet en-Dr. H. v. d. Loos, Gezinsdienst. Immanuëlkerk. 10: Ds. E. Reeser, van Spaarndam. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10 10.30: Ds. G. K v. d. Horst. Alg Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon", Achterweg 2A. Zaterdag 2.30: Jeugdflanello- graaf-bijeenkomst van 9 tot 15 jaar. 2.30: Blijde Boodschap voor de Jeugd. Dhr. I. E. Ketellapper, van Haarlem. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A M. Boeijinga. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4.10: Heili gingsdienst. 7: Openluchtprediking op het Soendaplein. 8: Openbare samenkomst. 12 en 5: Kindersamenkomst Dinsdag 3.30: Ge zinsbond samenkomst. Leidsters A. C. E. Wijkhuizen, majoor, H. Weenink. kapiteine HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema. 19: Ds. Bartlema. Kapel Nw. Vredenhof. 10.30: Ds. Oskamp. Jeugddienst. 19: Ds Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. F. R. A. Hen kels. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. J. J. Thomson, N. P. B., Baarn, Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L, Hoorweg Jr. Koediefslaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp.Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. Meer en Bos. kapel Irene. 10: Ds. J. A. v.. d. Blink, vlootpredikant. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. S. H. J. Voors. uit Haarlem Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. G. J Waar denburg. Ned Herv. Pred te Haarlem BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf, 7: Prof. Dr. van Niftrik. Ger. Kerk. 10 en 5: Ds. Beukema, te IJmuiden. BLOEMENDAAL. Ned. Ilerv. Kerk. 9 en 10 30: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel, 12—15 j. Maranatha. 10.15: Jeugdkerk Mara- natha. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 j Kleu terschool. Boslaan. 11.45: Zondagsschool. 7— 12 jaar Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek. Hv., Amsterdam. Geref. Kerk. 9: Ds. W. Fijn van Draat, van Amsterdam. 10 30: Dezelfde. Bijzondere dienst voor de Evan gelisatie. 15.30: Dezelfde. Vrye Katli. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag. Allerhei ligen. 7.30 v.m Gesproken H Mis. Vrijdag Allerzielen. V.m. 7 30: Gesproken H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel. 12-16 j. „Irene", Els- woutslaan 1. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. O verveen, voorafgegaan door Zang- dienst, aanvangende 19.15 uur in de kerk a. d. Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5; Ds. F. Guillaume, van A'dam-Wes* BINNENLAND Het inwonertal van Vlaardingen heeft de 50.000 bereikt met de geboorte van Mar- garetha Johanna, dochter van Adrianus van der Valk en Margaretha Brobbel, het derde kind uit het gezin. Na een achtervolging door Amsterdam- Zuid hebben douane-rechercheurs een Zwit. serse auto aangehouden, waarin drie perso nen zaten die herhaaldelijk grote partijen horloges naar de hoofdstad smokkelden. Een 22-jarig winkelmeisje in een manu facturenwinkel aan de Goudsesingel te Rot terdam werd Vrijdagmiddag bedreigd door een jongeman met een luchtdrukpistool. Zij begon te gillen en de overvaller nam de benen. Hij werd achterhaald en aan de po litie overgeleverd. Hij bleek de 21-jarige monteur D. P. B. uit Rotterdam te zijn. Te Overloon heeft een dragline een grote partij munitie naar boven gehaald. Het werk werd onmiddellijk stilgelegd en de mijnopruimingsdienst gewaarschuwd. Er kwam een grote hoeveelheid handgranaten en patronen te voorschijn. Op een andere plaats werd een aantal mortiergranaten ont dekt. De brandweerlieden van Oudendyk bij Hoorn hebben gedreigd ontslag te nemen als zij geen nieuwe brandspuit krijgen. In Purmerend is een geval van pseudo- vogelpest geconstateerd. Acht kippen van een particulier zijn afgemaakt. In Maastricht is een 40-jarige schilder, die op een ladder bezig was met het schil deren van de voorgevel van een school, van een hoogte van ongeveer zes meter op de betegelde speelplaats gevallen. Hij werd met zware hoofdwonden naar een ziekenhuis overgebracht en overleed enkele duren nadien. De rector magnificus der Vrye Universi teit te Amsterdam, prof. dr. D. H. T. Vollen hoven en prof. dr. Dooyeweerd zijn Vrijdag ter gelegenheid van hun zilveren ambts jubileum gehuldigd in een samenkomst in het Minervapaviljoen te Amsterdam. Het Nederlandse Oorlogsgraven Comité deelt mee dat acht Nederlanders die bij de klaprooscollecte op Zaterdag 10 November als collectant zullen optreden, als gast van het British Legion een reis mogen maken naar Londen of Brussel. De Engelse oud- strijdersorganisatie wil hiermee haar erken telijkheid tonen voor de gastvrije ontvangst, die nabestaanden van in ons land begraven geallieerde militairen dagelijks ondervinden. Deze acht collectanten mogen straks boven dien een reisgezel kiezen. In Barneveld is de eerste steen gelegd voor een ruïne. Achter het kasteel De Schaf- felaar, waarin de stafschool voor de Burger lijke Verdediging gevestigd is, wordt name lijk een gebombardeerd huis nagebootst voor de lessen aan toekomstige hoofd instructeurs. HAARLEM EN OMGÉVING De Haarlemse Raad vergadert a.s. Woens dagmiddag. Er staan 24 punten op de agenda. Mej. E. Clarenburg heeft eervol ontslag gevraagd als onderwijzeres bij het gemeen telijk voorbereidend 1. o. te Haarlem. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provincale Staten voor met'ingang van 1952 aan de Nederlandse Militaire Bond Pro Rege, de vereniging Christelijk Tehuis voor Militairen te Haarlem en het Comité Protestants Militair Tehuis Amsterdam te zamen tot wederopzegging een subsidie van ten hoogste f 2000 per jaar te verlenen in het tekort op de exploitatie van de militaire tehuizen van deze organisaties in de provincie en aan de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen een subsidie van ten hoogste f 2000. Op de provinciale begroting van Noord holland komt, evenals vorige jaar, een post voor van een bedrag van f 15.000 als bijdrage aan de Haarlemse Orkestvereniging. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het candidaatsexamen Neder lands recht de heren H. R. W. Gokkel, Bloe- mendaal, J. G. Kuiper, Overveen en W. F. Hendriks, Heemstede. De heer en mevrouw H. Reddering— Richard, Clivialaan 12 te Heemstede, her denken op Woensdag 31 October de dag, waarop bij vijftig jaar geleden in de echt werden verbonden. Aangezien de N.V. Vaderlandse Beheer maatschappij, eigenares van de percelen 'aan het Nassauplein nummers 1 en 3, waar het hoofdbureau van politie gevestigd is, niet langer bereid is de levering van warmte aan die percelen voort te zetten, vragen B. en W. de gemeenteraad een crediet van f4500 be schikbaar te stellen voor het plaatsen van een centrale verwarmingsketel. ADVERTENTIE Stationsplein 6 - Telef. 21750 Het adres voor: Loempia's met taugee HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. D. Hoornstra Geref. Kerk (Art. 31) 9.45 en 5.30: Ds. D. Vreugdehil, van Zwolle. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. T. W. Boers van Hoorn. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 30 en 3: Ds. M. M. de Jong. Abbencs. 10: Ds. C. J. Meilink van Badhoevedorp. 6.30: Ds H. Tulp, van Lijnden. H. Avondmaal. Bethel Kapel. 10: Ds. Mr. G. A. Alma, van Amster dam. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. J. v. d. Zee VIJFHUIZEN Ned. Herv. Kerk 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. ÏQ en 3.30: Ds. J. T. Colenbrander, van Ermelo SANTPOORT. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. J. rieidinga, Haarlem. „De Toorts". 10: Ds. D. ter Steege. „De Kapel". 5: Ds. S. H. J. Kalf, Bennebroek. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk Oost. Oude Kerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. 7:*Ds. G. H. v. d. Woord. West Kon Emmaschool, Raafstraat 9: Ds. G. H. v. d. Woord. 10.30: Dezelfde. H. Doop. Woensdag 8: Ds. E Ree ser, Hervormingsdienst Evangelisatie' „Be thel", Oost Kolk 17, 10: Dhr. A. Donker, uit Zaandijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. 7: Ds. H. S. J. Kalf, van Bennebroek (Jeugddienst). Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. C. W. Mönnich, van Amsterdam. Geref. Kerk Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter Voorber. H. Avondmaal. 5: Dezelfde. Ned.' Chr. Ge meenschapsbond, gebouw „Ons Huis" Dins dag 8: J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk 9 en 10 30: Ds. L. D. Terlaak Poot. den Haag. 5 Ds. C. Jon- geboer. Ned. Prot. Bond. 1015: Ds E. van Loenen, van Bilthoven. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruijs. Geref. Kerk (Art 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds K. de Gier. Oud-Ger. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10