Winston Churchill vormt dit weekeind nieuwe regering Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Teleurstelling over het uitblijven van een doorbraak naar rechts Moeilijke toekomst voor de Conservatieven Teleurstelling bij de Conservatieven Het woord is aan. Nieuw procédé Europese eenheid De cijfers Amerikaans verdrag met Tito Egyptische conditie „Moskou is niet zo stroef meer" Churchill Premier Luchtslag boven Korea Consequenties De communisten Geen terugslag op de beurs In Straatsburg Washington niet voldaan Perscommentaren Minister wijst verwijt aan belastingambtenaren af Elastische binding Meer aandacht van de schooljeugd gevraagd voor dierenbescherming Admiraal Kirk: 66e JAARGANG No 94 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 258 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Men HEEFT ER IN ENGELAND geen gras over laten groeien. Zodra vast- itonch dat de Conservatieve partij de vol- «trekt'e meerderheid in het Lagerhuis had behaald, reed Attlee snel naar Buckingham Palace om de Koning het ontslag van zijn regering te vragen. Dit werd verleend. De Koning ontbood meteen Churchill, die even na Attlee's vertrek arriveerde en gaf hem de opdracht een regering te formeren. Maandag, zegt men, zal die gereed zijn. Attlee was temidden van een zwijgende menigte bij het paleis aangekomen; Chur chill werd er door een juichende massa ontvangen. Het doet denken aan vroeger tijden: le roi est mort, vive le roi. Maar het is maar een overwinning met ge- rjnge voorsprong geworden. Het Huis telt 625*leden. De volstrekte meerderheid is dus 313. In het afgetreden Huis had Labour 315 zetels. De Conservatieven hebben er nu 319- Er moeten nog vijf uitslagen ko men. In twee gevallen verwacht men Con servatieve overwinningen, in twee andere succes voor Labour, in het vijfde de ver kiezing van een liberaal. Als dit bewaar heid wordt zou de regeringspartij het dus tot 321 zetels brengen en als zij een samenwerking met de zes liberalen mocht verwezenlijken op 327 stemmen kunnen rekenen tegen een oppositie van 295 van Labour. Er zijn dan nog drie anderen, van wier stem men niet bij voorbaat zeker is. De Sneaker, de voorzitter, blijft buiten snel. Het beste vooruitzicht voor de rege ringspartij is dus een meerderheid van on geveer dertig stemmen. Het is wat beter élan Labour's positie in de laatste ander half jaar waarin het in sommige geval len de steun van de toen aanwezige negen liberalen kreeg maar niet veel. En het blijft ver onder de tachtig zetels meerder heid, die men in Engeland als een rustige .working majority", een meerderheid om 'vlot mee te werken, beschouwt. Bestudering van de uitslagen heeft al aangetoond, dat in de gevallen waarin de Conservatieven zetels op Labour veroverden hun meerderheden maar klein waren. Zij gingen de 2000 stemmen niet te boven. Op gemerkt is ook dat in die gevallen veel liberalen, die vaak geen eigen candidaat in zo'n district hadden, hun stem op de Con servatief hebben uitgebracht. Andere libe ralen bleven thuis. De conclusie is dus dat de 2% millioen Engelsen, die in Februari 1950 hun stemmen nog op een groot aantal libfrale candidaten uitbrachten, ditmaal door de vermindering van dat aantal can didaten de conservatieve overwinning heb ben bewerkt. Dat zij merendeels naar de conservatieve kant overgingen is ongetwij feld mede een gevolg van het optreden van Labour's linkervleugel onder leiding van de oud-minister Aneurin Bevan, die een standpunt inneemt dat voor hen niet aan vaardbaar is. Waaruit weer af te leiden valt dat het geschil in de Labour Party, dat enige tijd geleden in het aftreden van de ministers Bevan, Freeman en Wilson tot uiting is gekomen (en dat voor deze ver kiezingen tijdelijk buiten spel was ge bracht) haar toch de verkiezingen heeft doen verliezen. Dat in grote meerderheid de Britse kie zers hetzelfde gestemd hebben als de vorige keer, dat dus van de veranderlijke midden groep, van de z.g. „floating vote", ditmaal zo weinig gebleken is, bewijst m.i. niet dat een groter aantal tot vaste, onveranderlijke overtuiging zou zijn gekomen. Er zullen altijd veel mensen zijn die in de loop van hun leven een ander politiek inzicht gaan huldigen. Maar als de termijn tussen twee verkiezingen vijf jaar is doet verandering zich sterker gelden dan bij slechts ander half jaar. Met andere woorden: de vorige verkiezingen lagen nog zo kort achter de twijfelaars, dat zij er niet toe konden komen hun keuze te wijzigen. Dat Churchill pogen zal de liberalen in zijn regering te betrekken lijkt waarscliijn- lijk. Niet alleen omdat hun vijf of zes stem men zijn kleine meerderheid zouden ver sterken, maar ook en vooral omdat er een paar millioen liberale kiezers in den lande zijn en omdat hij er dus mee op breder basis zou komen. Zulke overwegin gen doen zich bij een districten-stelsel sterker gelden dan bij evenredige vertegen woordiging. Verwacht werd dat hij de zeer intelligente dochter van zijn eigen vroegere liberale partijleider Asquith, Lady Violet Bonham-Carter, zou uitnodigen. Maar Lady Violet is niet herkozen. Misschien zal hij de liberale fractieleider Clement Davies, die wel herkozen is, een zetel in zijn kabinet aanbieden. Ofschoon objectieve beoordelaars in En geland er teleurgesteld over zijn, dat weer een regering optreedt die een te geringe meerderheid heeft, acht menigeen onder hen het in het belang der democratie dat na ruim zes jaar Labour-bewind de tegen partij weer eens aan de beurt komt. Dat is het soort overwegingen dat het landsbelang in grote lijnen geldt. Afwisseling in bewind is inderdaad kenmerkend voor het wezen her parlementaire democratie. Juist het op het vasteland gebleken nadeel, dat men bij toepassing van evenredige vertegenwoor diging de situatie bevriest, heeft de Engel sen aan hun districten-stelsel doen vast houden. Ook het sterke contact tussen kie zers en gekozenen en het feit, dat ieder Parlementslid steeds rekening moet houden met de kans, dat hij zijn zetel verliest, zijn zij als grote voordelen blijven zien. Be langrijker en overwegender dan de na- helen van hun stelsel. Er bestaat geen stel sel zonder nadelen. Churchill zal als regeerder een moeilijke 'aak krijgen en Attlee zal te kampen heb ben met de verdeeldheid in zijn partij, waarin de aanvoerder van de linkervleugel, Bevan, zijn streven naar de leiding onge twijfeld zal voortzetten. Er is veel critiek °P het Labour-bewind uitgeoefend. Het heeft ongetwijfeld sociale arbeid verricht hie in Engeland zeer noodzakelijk was. Het naeft een onmiskenbaar succes geboekt in he oolossing van de nieuwe verhouding met India en Pakistan. Het heeft wel dege- •ij'k grote dingen op zijn credit gebracht. Nevens fouten. R. P. Meer dan 200 straalvliegtuigen van de INO-strijdkrachten en van de Noordelijken zyn boven Sinandjoe bij de Mandsjoerijse srens in een hevig gevecht gewikkeld ge weest. Volgens een opgave van het UNO- hoofdkwartier werden acht toestellen van °e tegenstander beschadigd en keerden alle mgen vliegtuigen op hun basis terug. Koning George VI van Engeland heeft Winston Churchill verzocht een kabinet te vormen, nadat de verkiezingen de conservatieve party de meer derheid hadden verschaft. Winston Churchill, de populaire politieke vete raan, thans 76 jaar oud, is al meer dan vijftig jaar in de Engelse politiek een bekende persoonlijkheid. In 1900 werd hij voor het eerst in het Lager huis gekozen. Hij is vaker minister geweest dan welke andere Britse staatsman ook. Zjjn krachtige leiding gedurende de jongste wereldoorlog herinneren de Engelsen en velen in het buitenland zich met dankbaarheid, doch nadien werd de mening sterker dat Churchill niet de man voor Enge land in vredestijd zou zijn. Niettemin, thans zal de 76-jarige opnieuw de toon aangeven in de Engelse politiek en het land leiden temidden van een menigte problemen, die zijn taak verre van eenvoudig maken. Onlangs nog verklaarde hij in zijn protest tegen de aantijging dat hij een oorlog zou wensen: „De enige prijs die ik nog te winnen heb, is die van de vrede". In het Lagerhuis heeft hij echter als leider van de oppositie her haaldelijk bij de regering aangedrongen op een krachtiger houding in be paalde conflicten, waarin de belangen van Engeland op het spel stonden. De nieuwe regering zal met name in de Perzische en Egyptische kwestie, alsmede ten aanzien van de bewapening, een drastischer weg volgen dan Labour. Bovendien is Churchill ten zeerste bereid tot nog nauwer samen werking met de Verenigde Staten en dus wellicht minder geneigd critiek op de Amerikaanse politiek uit te oefenen dan Labour, die in sommige gevallen zich resoluut verzette tegen Amerikaanse voornemens ten aan zien van de situatie in het Verre Oosten en in Korea. In conservatieve kringen is men er ernstig over teleurgesteld dat de beslissen de doorbraak naar rechts is uitgebleven. De kiezers hebben Churchill de indruk wekkende meerderheid, welke hij zocht, onthouden. Een algemeen vertrouwen in zijn leiderschap zou zijn toekomstige zaak aanzienlijk hebben verlicht. Thans blijkt nog dat van elke vier libe rale kiezers er twee voor de conservatie ven en een voor Labour hebben gestemd, terwijl de vierde thuis bleef. De conser vatieven zouden meer winstpunten hebben geboekt wanneer er over de gehele linie samenwerking met de liberalen zou zijn geweest. Labour weigert de tegenslag als een werkelijke nederlaag te beschouwen. An ders zou de situatie geweest zijn als er een algemene zwaai naar rechts had plaats ge had, zegt men in socialistische kringen. Daarvan is echter geen sprake. Reuter verwacht, dat het merendeel van de leden van Churchills „schaduw-kabi- net", dat sinds de nederlaag van de con servatieven bij de verkiezingen in 1945 bestaan heeft, in de nieuwe regering van Churchill zitting zullen hebben. Dit „scha - duw-kabinet" omvat onder meer de oud minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, en de voormalige ministers R. A. Butler, Oliver Lyttelton, Harold Mac- Millan, Walter Elliot, Robert Hudson als mede Churchills schoonzoon Duncan Sandys. Volgens Reuter zal Churchill tijdens het weekeinde een beslissing nemen aangaan de de samenstelling van zijn kabinet en het nog deze maand bekend maken. Toen bekend was geworden, dat de con servatieve overwinning zeker was, ver scheen Churchill op het balkon van een woning in zijn kiesdistrict en verklaarde tegenover een juichende menigte: „Gij hebt mij schitterend gesteund. Thans zijn er vele dingen waarover wij onze gedach ten moeten laten gaan. Er kunnen zich in de toekomst ernstige vraagstukken voor ons land voordoen". Men vraagt zich af, of de conservatieven een coalitie met de liberalen zullen aan gaan, nu hun meerderheid niet groot is. In zijn verkiezingsredevoeringen heeft Churchill er op gezinspeeld, dat hij gaar ne een regering op „brede basis" zou zien. Velen legden dit uit als te betekenen, dat Churchill enkele rechtse liberalen zou uit nodigen in zijn kabinet zitting te nemen. De onmiddellijke consequenties van de Churchill-regering zullen zijn: schrappen van overbodige staatsuitgaven, ongedaan maken van de staalnationalisatie, hoewel de industrie echter onder strikte regerings- contróle zal blijven, opheffing van de na tionalisatie van het kleinere wegvervoer, reorganisatie en vermindering van de re geringsaankopen van voedsel. Verder zal de nieuwe regering streven naar verhoging van de prestatieprikkels in de industrie en naar invoering van een loonpolitiek, waar bij een redelijk minimumloon als basis zal gelden voor een vrijere loonsstructuur. Of reeds aangekondigde pogingen om de vak beweging, welke zich overigens tegen een loonpolitiek verzet, losser te maken van de Labour-partij, zullen slagen, is de vraag. De conservatieven, die in het verleden vaak hardhandig en uitdagend zijn opge treden tegen de vakbonden, zullen de uiterste tact moeten gebruiken, willen hun plannen kans van slagen hebben. De Britse communisten zijn er niet in geslaagd zich van een vertegenwoordiging in het Lagerhuis te verzekeren. Alle 10 communistische candidaten zijn verslagen en hebben hun waarborgsom van 150 pond sterling verbeurd, doordat zij er niet in ge slaagd zijn een achtste van het totaal aan tal stemmen in hun onderscheiden distric ten te verwerven. Bij de verkiezingen van 1950 hadden de communisten 100 candidaten aangewezen. Geen enkele hiervan kreeg een zetel in het Lagerhuis. 97 verbeurden hun borgsom. John Ross Campbell, hoofdredacteur van het communistische blad „Daily Worker", heft slechts 871 stemmen op zich verenigd bij de jongste verkiezingen. Zijn tegencan- didaat was Churchill. De financiële redacteur van Reuter schrijft: Op de overzeese vrije markten werd het pond sterling Vrijdag, toen het resultaat van de Britse verkiezingen dui delijk begon te worden, vaster. Het pond was te Ziirich zeer vast, te Parijs vast en te New York prijshoudend. De uitslag had op de effectenbeurzen geen invloed. Op de Londense effecten beurs kwamen Vrijdag nauwelijks zaken tot stand. De bankiers twijfelden er niet aan, of de uitslag der verkiezingen zou tot her stel van het vertrouwen in het pond ster ling leiden en een deel van de goud- en dollarreserves doen terugkeren, die Enge land de laatste tijd in snel tempo verloren had zien gaan. In het hoofdkwartier van de Raad van Europa te Straatsburg heerst de mening dat de overwinning der conservatieven geen daadwerkelijke wijziging zal brengen in de Britse „terughoudendheid" ten aanzien van het tot stand brengen van een Europese federatie. In dit verband wordt in herinne ring gebracht dat de Britse conservatieve vertegenwoordigers tijdens de jongste de Na het bekend worden van de verkiezingsuitslag was Churchill natuurlijk het middelpunt der belangstelling. Een grote menigte en talrijke persfotografen belegerden hem bij zijn verschijning in het publiek. batten in de Raad van Europa geen grotere geneigdheid toonden dan hun socialistische collega's om een beperking van de Britse souvereiniteit ten gunste van een boven nationaal gezag te aanvaarden. De leiding der Britse liberale partij heeft verklaard: „Wij geven openlijk toe teleur gesteld te zijn door het geringe aantal der verkozen liberale candidaten. De twee reusachtige partij-machines hebben eens temeer ons „bruggenhoofd" in het Lager huis versmald. Het bestaat echter nog steeds en wij zullen onze strijd voortzetten. Wij zijn en blijven de enige partij in de Britse volksvertegenwoordiging die frank en vrij haar mening kan uiten, zonder zich te behoeven te bekommeren om partij politiek". Reuters mfedewerker meldt uit Washing ton dat de teleurstelling in Amerikaanse regeringskringen over de geringe meerder heid, waarover de nieuwe Britse regering in het Lagerhuis beschikt, algemeen is, vooral wanneer rekening wordt gehouden met de vraagstukken, waarmede zij in haar buitenlandse politiek te maken zal krijgen Amerikaanse functionarissen vrezen dat de nieuwe regering, zelfs v/anneer zij bij monde van Churchill spreekt, niet in staat zal^ zijn enkele dezer vraagstukken met voldoende gezag te behandelen, tenzij dui delijk blijkt dat ook de oppositie haar daar in zal steunen. De nieuwe Britse minister van Buiten landse Zaken zal gedurende de Algemene Vergadering der U.N.O., die in November te Parijs zal worden gehouden, in de ge legenheid zijn met zijn collega Acheson te spreken over de plannen voor een ontmoe ting tussen Truman en Churchill. Britse en Amerikaanse woordvoerders hebben reeds te kennen gegeven voorstan ders te zijn van Brits-Amerikaans-Russi sche besprekingen op hoog peil te Parijs. In Amerikaanse zakenkringen was men voldaan over de conservatieve overwin ning, waarbij echter geen grote geestdrift aan de dag werd gelegd. Men is zich in Amerikaanse zakenkringen wel bewust van de ernstige economische vraagstukken, waartegenover Engeland zich ziet gesteld. De Engelse bladen van Zaterdagmorgen beperken zich voornamelijk tot een rustig en ernstig stellen van de vraagstukken, waarvoor de conservatieve partij zich na haar overwinning bij de verkiezingen ziet gesteld. Zelfs de conservatieve bladen, die de overwinning met vreugde begroeten, verhelen niet hun teleurstelling over de geringe omvang der conservatieve meer derheid. De hoofdredacteur van de Daily Herald schrijft dat hij er zeker van is dat Labour de volgende keer zal winnen. Er is geen reden voor de Labourpartij om neerslach tig te zijn. Haar aanhangers hebben overal op overtuigende wijze hun kracht en loya liteit getoond. Er was geen politieke aard verschuiving, zoals de conservatieven had- De Keizer van Ethiopië, Haile Selassie, bezocht in het militair ziekenhuis te Addis Abeba dertig Koreaanse oudstrijders die gewond raakten in Korea, waar zij deel uil maakten van de Ethiopische Brigade. Keizer Selassie bukt zich om een gewonde soldaat een onderscheiding op de borst te spelden. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Cornelissen (V.V.D.) betreffende de gevolgen van het executoriaal beslag op de inboedel van een koperslager te Rotterdam heeft de minister van Financiën geant woord, dat de koperslager zich gedurende een reeks van jaren niets van zijn financiële verplichtingen op fiscaal en sociaal gebied heeft aangetrokken. Hij bleef zelfs in ge breke de voorgeschreven aangiften in te dienen. Met grote lankmoedigheid heeft men al die tijd getracht hem in het goede spoor te krijgen. Telkens werden nieuwe regelingen getroffen. Voor een schuld aan Omzetbelasting van 560 werd hem af schrijving van dit gehele bedrag in uitzicht gesteld, mits hij slechts 57 zou betalen in maandelijkse termijnen van 10. Ook deze betaling bleef echter achterwege. Gebrek aan soepelheid is dan wel het laatste, dat in dit geval aan de verantwoordelijke ambtenaren kan worden verweten. Veeleer vraagt de minister zich af of het wel juist is geweest dat zij gedurende meer dan drie jaren hebben toegelaten, dat de betrokkene zijn sociale premies, omzet- en loonbelas ting en vereveningsheffing tot het bedrag van 4000 liet oplopen. De belastingambtenaren hebben gedu rende een reeks van jaren gedaan wat hun nerzijds mogelijk was om executie te voor komen. Intussen schijnt de koperslager wèl middelen te hebben gehad of gevonden om het bedrijf, hoewel het in het verleden zijn levensvatbaarheid niet heeft kunnen bewij zen, normaal voort te zetten, aldus de mi nister. den verwacht. Labour is er van overtuigd dat zij degenen, die indertijd op haar stem den en thans de anderen volgden, zal terug winnen. De Times schrijft dat de kleine meerder heid de hoogste staatsmanschap van de conservatieve leiders zal vereisen. De Chur chill-regering zal zich meer als een natio nale dan als een partijregering dienen te beschouwen. De liberale News Chronicle noemt het verkiezingsresultaat bijna even onbevredi gend als dat van de vorige verkiezingen. Het land heeft een partij, welke het niet wenste, vervangen door een partij, welke het niet vertrouwt. De communisten zijn van oordeel dat de conservatieve politiek van de rechtervleu gel van Labour de hoofdoorzaak is van de conservatieve overwinning. Anonymus: Wij verbeelden ons vaak, dat wij bergen zouden kunnen verzetten, als anderen eerst de heuvels voor ons uit de weg geruimd hebben. Ofschoon in officiële kringen te Parijs het stilzwijgen bewaard wordt over de bijzonderheden van het door minister Robert Schuman aangekondigde Franse plan voor een Europese statenbond, maakt men zich toch aan de hand van zekere voorbereidingen reeds een voorstelling van de grote lijnen van dit plan. De be oogde unie zou geen federatie of confe deratie in de traditionele zin van het woord worden doch een samenstel van veel elastischer karakter in verband ge bracht met de steenkool- en staalunie vol gens het plan-Schuman. De deelnemende staten zouden wel een deel van hun na tionale souvereiniteit aan een gemeen schappelijke bovennationaal organisme moeten afstaan, maar toch onafhankelijk blijven. Van de vier organen, die volgens het plan-Schuman en het plan-Pleven respec tievelijk voor de steenkool- en staalunie en de Europese militaire samenwerking geschapen moeten worden, zullen parle ment en gerechtshof gemeenschappelijk zijn doch de ministerraden en de hoge autoriteiten gescheiden gehouden worden. Aan deze economische en militaire unie zou nu volgens het jongste Franse plan een politieke worden toegevoegd die ook tegelijkertijd met de twee eerstgenoemde zou worden ingevoerd. Gedurende de Kerstdagen en de jaar wisseling kunnen radiogroeten aan militairen in Indonesië. Nieuw Guinea, in de Antillen en in Surname worden gezonden. De groeten moeten door de aanvragers persoonlijk wor den uitgesproken. Aanvragen moeten zo spoedig mogelijk schriftelijk worden inge diend bij de Marine-voorlichtingsdienst, Koninginnegracht 12 in Den Haag. De laatste stand van de Britse verkiezingen, met nog vijf van de 625 zetels onbekend, is als volgt: 1951 1950 stemmen 1951 I Conservatieven 319 zetels (winst 23) (281) 13.651.960 Labour 293 zetels (verlies 20) (315) 13.886.013 Liberalen 5 zetels (verlies 3) 9) 749.800 Anderen 3 zetels 20) Het merkwaardige is wel dat Labour ruim 200.000 stemmen méér behaalde dan de conservatieven en de hen steunende groepen. Labour verwierf 48,8 pet., de conservatieven 48,1 pet. van de stemmen. In het districtenstelsel speelt het landelijke stemmentotaal echter geen rol. Attlee verklaarde terecht dat de nederlaag niet is veroorzaakt doordat Labour door eigen aanhangers in de steek is gelaten, maar door de liberale overgang naar de Conservatieven. Een opvallend kenmerk van deze verkiezingen moet tenslotte nog worden genoemd de vrijwel on veranderde toestand in de grote steden. Naar te Washington verluidt zijn na ver scheidene weken van geheime onderhande lingen de Verenigde Staten en Joegoslavië het eens geworden over de inhoud van een verdrag vooi militaire bijstand, op grond waarvan de Verenigde Staten moderne wapens aan Joegoslavië zullen leveren voor de verdediging van het land ingeval van een aanval. Het verdrag zal te Belgrado worden ge tekend. Naar verluidt zullen de wapens worden geschonken. De hulp zal worden bekostigd uit het fonds van ongeveer 5.779 millioen dollar, dat bestemd is voor militaire bij stand aan bevriende landen. In het afgelopen jaar heeft Joegoslavië alleen lichte wapens en munitie uit de Verenigde Staten ontvangen. De zendingen op grond van het thans te sluiten verdrag zullen tanks en artillerie omvatten. CAïRO. (Reuter). De Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, Salah EI Din Pasja, heeft verklaard dat zijn land niet zal toetreden tot een Westelijke ver- dedigingsorganisalie voor dat de Britse troepen Egypte en de Soedan verlaten en de eenheid van het Nijldal onder de Egyp tische Kroon wordt erkend. Hij zei verder dat de Egyptische douane opdracht heeft te verhinderen dat Britse oorlogsschepen door het Suezkanaal varen. Alle koopvaardijschepen konden het ka naal gebruiken mits zij geen „contraban de" naar Israel vervoerden. Elke bemiddeling die zou leiden tot het wegtrekken van de Britse troepen uit Egypte en de Soedan en tot de erkenning van de eenheid van het Nijldal onder de Egyptische Kroon zou welkom zijn, aldus de minister. Hij ontkende evenwel, dat van Amerikaanse zijde reeds bemiddelings pogingen waren gedaan. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de directeuren en rectoren van scholen van Voorberei dend Hoger en Middelbaar Onderwijs mee gedeeld dat de Vereniging tot Bescherming van Dieren in ruimer mate dan tot dusverre is geschied de bescherming van dieren op deze scholen wil propageren. De minister heeft hieraan toegevoegd dat hij het goed oordeelt dat de bescherming van dieren de aandacht heeft van de schooljeugd. Wegens een overvloed van nieuws moet deze week tot onze spijt de vrouwen rubriek vervallen (Red. H. D.) WASHINGTON, (Reuter-AFP). De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, ad miraal Allan Kirk, heeft Vrijdag na een onderhoud met president Truman ver klaard, dat de Amerikaans-Russische be trekkingen „een wending te onzen gunste schijnen te nemen". „De verhouding is niet zo stroef als zij was", aldus Kirk, die hieraan toevoegde: „Wij moeten vastberaden en consequent in onze politiek blijven". Naar zijn mening hadden de Noorde lijken in Korea, na zijn onderhoud met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, „een verstandiger hou ding" aangenomen, waardoor zij in een hervatting van de wapenstilstandsbespre kingen hadden toegestemd. Admiraal Kirk zal deel uitmaken van de Amerikaanse delegatie naar de Alge mene Vergadering van de UNO te Parijs, alwaar hij twee a drie maanden zal blijven. WEINIG BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist, overigens droog weer en weinig bewolking. Hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. Overwegend matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. 28 October Zon op 7.26 uur. onder 17 21 uur. Maan op 4.42 uur. onder 16.13 uur. 29 October Zon op 7.27 uur. onder 17.19 uur. Maan op 6.04 uur, onder 16.26 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 27 October Hoog water: 1.18 en 13.44 uur. Laag water: 9.17 en 21.27 uur. Zondag 28 October Hoog water: 2.03 en 14.21 uur. Laag water: 9.59 en 22.11 uur. Maandag 29 October Hoog water: 2.37 en 14.51 uur. Laag water: 10-37 en 22.50 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1