Chris tof or us bewijst zijn diplomatiek talent Het Hek van de Dam eenmaal Ln de hoofdstad uit 5 MlSSETeZOdH Weer „piekbeperking in de komende winter? Kledingaftrek voor rijkspersoneel verhoogd dé sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Nederlandse Ford verhoogt kapitaal U/ESSELINQ Gemiddelde man Gemiddelde Piet Onze Piet Wie bij iedere hap eten al bij voorbaat dat zunrbranden op de maag voelt... Naturalisatie van oud-illegale strijders 0*2^ J. FORTGENS EN ZOON K.L.M. vloog 25.000 keer Amsterdam-Londen en terug ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 De Bosnegers varen uit in hun korjalen. Rustig en vol majesteit gaat de zon op. Ik kruip uit mijn hangmat en zie de hoge, een weinig gebogen gestalte van Christo- forus de rivier in gaan om te baden. De djoeka's lopen naar de korjalen af en aan. Antonius knikt mij vriendelijk toe. „Hou wikkie joe", zeg ik! Hij kijkt mij verrast aan en fluistert: „Hou wikkie joe?" Ik spreek het niet goed uit, denk ik, maar hij heeft me toch begrepen. „Iiiiiiia" zegt hij, eindigend in een pianissimo, zo zuiver en dun als het morgenlicht om ons. In een on waarschijnlijke, nooit vermoede geluks toestand wandel ik langs de oever. Het wonder van de morgenstond voltrekt zich om mij heen. De rivier stroomt langzaam en helder voorbij; men hoort niets dan een enkele kreet van een vogel en ik vraag mij af waarom ik hier ooit weg zou gaan. De commissaris heeft mij verteld dat hij oude goudzoekers heeft gekend, die, aan de eenzaamheid in het oerwoud gewend, niet meer weg wilden. Later op de dag komt zijn korjaal langszij. Hij wijst me op een vervallen, door het oerwoud half overwoe kerde hut aan de oever. Daar woonde een oude goudzoeker, hij kwam van Frans Guyana en heette „Arlequin", vervolgt de commissaris glimlachend. Dikwijls heb ik hem aangeboden in de stad te komen, want hij kon niet meer werken en ik had wel een onderkomen voor hem gevonden. Hij zei altijd „ja", maar hij kwam nooit. De bosnegervrouwen brachten hem wat te eten en toen hij een jaar geleden stierf, hebben ze hem daar begraven! De eerbied, die Christoforus voor de commissaris heeft, komt soms in conflict met zijn kennis van het oerwoud en met name van de dierenwereld. In deze geval len toont Christoforus diplomatieke talen ten. „Wat is dat voor een geluid, wat ik daar hoor", vraagt de commissaris. „Dat is een kikker, commissaris". „Maar dat is toch een vogel?" „Ja, commissaris." „En wat voor een vogel dan?" „Een kikker, commissaris." Ik lig werkloos en volkomen gelukkig in mijn klapstoel, Antonius zingt met hoge falsetstem het ene negerliedje na het andere, want hij heeft gemerkt dat mij dit amuseert. Vóór hem zit een jonge djoeka van nog geen twintig jaar met een slank, gespierd lichaam en op de halszuil een zuiver rond kroeskopje. Het is een jolig dier, die jongen. In alle mogelijke hou dingen laat hij zich van de korjaal in het water vallen, zwemt onder de boot door, verschijnt aan de andere kant druipend en lacht zijn wrede oerwoudgrijns tegen me. Ineens zie ik hem op een zandbank rennen, werkelijk rennen, op handen en voeten, daarbij krijsend als een aap. Maar ofschoon er allerlei grappen en streken vertoond worden, lijdt „de dienst" er niet onder. Onze korjaal is bijna altijd de voorste, want ik heb de drie sterkste djoeka's; zij komen ook het gemakkelijkste door de „soela's". Zijn ze er eenmaal, dan gaan ze even stil liggen om te zien hoe de rest het klaart; ze heffen een hoongelach aan, de rekels, als de anderen in moeilijk heden komen, waden er heen en onder een geweldig gekrijs wordt de boot tegen de stroomversnelling opgetrokken. Van 's mor gens zeven uur tot diep in de middag wer ken de djoeka's zo onverdroten voort en zo gauw we aan wal zijn, beginnen ze onmid dellijk met het inrichten van het bivak. Alles gaat ordelijk en regelmatig, ieder van ons vindt zijn bagage onder de voor hem bestemde hangmat staan. Ook komt Anto nius telkens naar mij toe en dan moet ik komen kijken of mijn hangmat goed ge spannen is en terwijl ik dat onderzoek, staat hij, vrij en sterk, de borst vooruit, de handen in de zijden, lachend naar mij te kijken, kinderlijk-trots dat hij het zo netjes voor elkaar gebracht heeft. Antonius is handig genoeg, maar het kost hem veel moeite met de dikke zwarte vingers een cigaret te peuteren uit het pakje dat ik hem voorhoud. In tegenstelling tot zijn makkers, grijpt hij echter niet het gehele pakje! Hij rookt, zoals een vrouw die het zelden doet, met vooruitgestoken lippen en na elk trekje de rook uitpuffend. ADVERTENTIE degelijke afwerking SOPHIASTRAAT-15 KORTE W0LSTR.4 TEL-13516 ooooooooocooocoaraooococofxasoooooooocooooc Zaterdag 22 December is de beeldhou wer Mari Andriessen van zijn reis naar Suriname in Haarlem teruggekeerd. Maar zijn schat van verhalen is nog niet uitgeput. In bijgaand artikel ver telt hij verder over de inspectietocht met de districtscommissaris over de Saramaccarivier. Wij maken in een gekerstend dorpje ken nis met de „hoofdkapitein". Het is een oude man met een opvallend intelligent gezicht. Hij draagt een helmhoed met een zilveren bandje erom als teken van zijn waardig heid, en een tot de knieën reikend hemd met verticale strepen. Hij wordt gevolgd door twee roeiers, die hun „parels" in de hand dragen als teken, zegt Christoforus, dat zij hier slechts op bezoek zijn en weer verder zullen varen. Wij vergezellen hem naar de oever waar hij deftig afscheid neemt, na zich ernstig met de commissaris onderhouden te hebben waarbij wij en Christoforus van een afstand eerbiedig toe zien. Dan stapt hij in zijn korjaal en vaart weg, blijkbaar in gedachten verzonken en zonder het hoofd naar ons om te wenden. MARI ANDRIESSEN In hoeverre piekbeperking in de winter 1952-'53 wederom noodzakelijk zal zijn, hangt mede voor een belangrijk deel ervan af of de m de Centrale te Velsen van het Provinciaal Electriciteitsbedrüf Noordhol land in aanbouw zijnde turbine van 50 MW in het najaar van 1952 in gebruik zal kun nen worden genomen, alsmede van het tij dig gereed komen van de Centrale van de gemeente Amsterdam aan de Hemweg, al dus delen Gedeputeerde Staten van Noord holland aan de Provinciale Staten mee. De electriciteitsbedrijven hebben op ver zoek van de directeur-generaal voor de energievoorziening hun investeringsplan nen voor de jaren 1951 tot en met 1956 op gegeven teneinde deze hoofdambtenaar in staat te stellen zich een oordeel over de situatie te vormen. Voor het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland werden, bij bepaalde veronderstellingen omtrent de toeneming van het energiebedrijf, de nood zakelijke investeringen op rond negentig millioen gulden geraamd, waarvan naar verwacht werd ongeveer 40 tot 45 uit eigen middelen zou kunnen worden gefi nancierd. Wat de nieuwe tarieven voor electriciteit betreft merken Gedeputeerde Staten op, dat de verhoging ten doel heeft het onnodig gebruik van electrische energie tegen te gaan, opdat de investeringen, noodzakelijk voor de vergroting van het productiever mogen van de centrales en voor de uitbrei ding van het distributienet, zoveel mogelijk kunnen worden beperkt. Het college is voornemens de grens van 240 kWh voor degenen, die electrisch koken, belangriik hoger te stellen. Het is moeilijk een regeling te treffen voor grote gezinnen. Dat ver hoging van de tarieven redelijk is kan naar het oordeel van Gedeputeerde Staten moei lijk worden ontkend, wanneer men bedenkt dat de gemiddelde kWh-prijs, inclusief vastrecht, sedert 1940 voor de kleinverbrui ker slechts is gestegen van 8.8 tot 9,7 cent, terwijl in dezelfde periode de personeels kosten met meer dan 100 zijn gestegen, de prijzen van de steenkolen van 10 op 60 per ton zijn gekomen en de kosten van uitbreiding van centrales en distributie- leidinsen circa 350 liggen boven het peil van 1940. De Staatscourant bevat een Koninklijk Besluit, waarbij, op grond van de overwe ging dat het gewenst is de inhoudingen op het salaris van personeel in rijksdienst we gens uniformverstrekking enigermate aan te passen aan de gestegen textielprijzen, wordt besloten te rekenen van 1 Januari af de bedragen van de inhouding op het salaris wegens uniformverstrekking te ver hogen met 50 pet. van die bedragen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Horizontaal: 1. Ooie vaar, 5. zware hamer, 9. voorzetsel, 10. bloeiwijze, 12. even eens, 13. moment, 15. sporeplantje, 17. gro te steen, 19. houding, 21. en dergelijke (afk.), 23. voorzetsel, 25. boksterm (afk.), 26. electrische een heid, 28. dierenver blijf, 30. bloedver wante, 31. een hoge leeftijd bereikt heb bende, 33. terrein om een boerderij, 34. gro te katuil, 35. scheeps touw, 37. schutsluis, 38. een ieder, 40. zangwijs, 42. tel woord, 43. merkte ken op maten en ge wichten,' 44. eenjarig kalf, 47. titel (afk.), 48. man. zoogdier, 49. verbindingsstuk, 51. klamp, 53. stad in België, 55. keukenge rei, 56. telwoord, 58. priester v. Silo, 60. giftig slangetje, 61. sein. Verticaal: 1. eerste toon der natuurlijke toonschaal, 2. een weinig, 3. gierig mens, 4. deel v. een mast, 5. titel (afk.), 6. groep zangers, 7. godin der dageraad, 8. godsdienst (afk.), 11. waterpeil (afk.), 14. plaatsje in Gel derland, 15. indien, 16. gepast, 18. dieren geluid, 19. spil, 20. belladonna, 22. onnozel, 24. vermakelijk, 25. voertuig, 27. nonsens, 29. kweker, 31. gewichtje, 32, ergo, 36. boom, 39. deel van een vinger, 41. part, 42. moerasachtige grond, 45. bijwoord, 46. lengtemaat, 48. kant, 50. vet deel van een varken, 51. smalle weg, 52, lidwoord, 54. soort bier, 55. bloedverwant, 56. bijwoord, 57. deel van de Bijbel (afk.), 59. voor zetsel. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Hout straat 93 en Soendaplein 37; IJMUIDEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrij ven „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. Oplossing van de vorige puzzle. Horizontaal: 1. presentabel, 9. ons, 10 rei, De rust en de stilte van Oud en Nieuw mogen u ten zegen zijn.- Denkt aan vrede op aarde, zoals alle mensen van goeden wille op de gehele, niet-zo-vredige, aarde doen en bidt er, ieder op uw eigen wijze, voor. En maakt die uren van uw leven tot een winterse vijver van stilte en volstrekte rust in het woud van het jaar, waar zo vele, zo onbarmhartige stormen overheen zijn gegaan. Ge hebt het in uw eigen han den en vooral in uw eigen hart, in deze uren de storm te doen bedaren, opdat de milde rust in u komen zal, hoe gij die uren ook zult doorbrengen. Ieder op uw eigen wijze. Misschien is het goed om, juist nu, u goede dingen voor te nemen: een vriend te zijn voor uw vrienden en uw vijanden be ter te zien: misschien willen zij het goede, misschien hebt ge hen verkeerd beoor deeld, misschien hebt ge zelf een fout ge maakt, misschien zijn zij o, kleine, menselijke heerlijkheid eerder uw me dedogen dan uw haat waard. Enkele stille uren in een heel jaar, om aan die vijver van stilte te staan. Er is geen rimpeling over het water en wanneer ge buigt over die spiegel ziet ge uw eigen gelaat, duidelijker dan ooit. Schrikt niet, anderen moeten er altijd naar kijken en zij zijn, over het algemeen, toch goed en aardig voor u geweest. En gij allen die het zoeken gaat in 't pleizier: prettige dagen. Laat u de heer lijkheden van het buitenland en de perles d'Yerseke, v/at eigenlijk, op de keper en de baard beschouwd, gewone Zeeuwse oesters zijn, wel smaken. Ik gpn ze u van heler harte, al ben ik een vurige vijand van de conventie-in-'t eten. Zelfs op zulk een torenhoog plan als het uwe. En vermaakt u op de wijze, waarop de organisatoren van het feest wensen dat gij u vermaakt. Ik wens u dat van heler harte toe, al ben ik een vurige vijand van ver maak, dat anderen mij voorschotelen; ik doe het liever op eigen initiatief en naar eigen smaak of wansmaak en ingeving. Doch stoort u zich, wat ik u bidden mag, niet aan mij: een blasé kereltje, dat van al dat heerlijks zijn goeie, oude, tonronde maag vol heeft. Zalig uiteinde en een goed begin. Ieder op eigen wijze. En moge de vrede op aarde komen. In onze dagen. ELIAS In een buitengewone aandeelhoudersver gadering van de N.V. Nederlandse Ford Automobielfabriek te Amsterdam is beslo ten over te gaan tot verhoging van het ge plaatste en volgestorte aandelenkapitaal van 6 millioen tot 9 millioen door uit reiking aan aandeelhouders van één nieuw aandeel op twee oude aandelen, onder uit kering van 12J4 procent in contanten, ter dekking van de eventueel daarop vallen de belasting, bedoeld in de Wet op de Her kapitalisatie 1951. De verhoging van het aandelenkapitaal geschiedt door plaatsing van 30.000 aandelen, elk groot 100. 11. het, 12. ark, 14. ski, 16. A.D., 17. stier, 18. e.d., 19. rek, 21. aar, 22. ale, 23 rap, 25. neg, 27. bed, 28. gek, 30. nes, 32. non, 34. Est, 36. lei, 38. tel, 40. Lt., 41. kamer, 42. M.O., 43. sok, 45. pit, 46. set, 47. lor, 49. uil, 50. speelruimte. Verticaal: 2. roede, 3. ent, 4. S.S., 5. noria, 6. ar, 7. bes, 8. eikel, 11. hark, 12. atap, 13. kern, 15. idem, 20. krent, 22. agent, 24. ade, 26. ego, 29. pels, 31. slap, 32. niet, 33. slot, 35. stolp, 37. emier, 39. emelt, 44 koe, 46. sim. 48. re. 49. ui. De prijzen werden als volgt toegekend: f 7.50: W. H. Vader, Hagelingerweg 77, Santpoort. f 5.J. Fortgens, Jansweg 6, Haarlem, f 2.50: H. Serné, van Dortstraat 10, Haarlem. ADVERTENTIE Bespreekt tijdig Uw Oliebollen, Appelbeignets enz. Tel. 10737 Bestellingen worden ook thuisbezorgd. RESTAURANT- LUNCHROOM GROTE MARKT - HAARLEM De geldomzetten bij de détailhandcl waren in de St. Nicolaasweek (38 Decem ber) hoger dan in de overeenkomstige periode in 1950, zoals ook door de algemene prijsstijging te verwachten was. De totale omzet in de warenhuizen was 7 hoger dan die in het vorige jaar. Bij de grootwinkel bedrijven in huishoudelijke artikelen waren de geldomzetten 12 hoger, bij die in schoeisel 5 De geldomzet bij de groot winkelbedrijven in textielgoederen vertoon de daarentegen een achteruitgang met 4 Aandeelhouders der N.V. Cultuurmaat schappij Salatri Plantations hebben de direc te gemacthtigd tot verkoop van alle bezit tingen der vennootschap aan de N.V. Zuid Preanger Rubber Maatschappij, tegen ont vangst van nominaal f 525.006 aandelen Zuid Preanger. Wij volgen de laatste tijd met begerige belangstelling het samenstellen van de zogenaamde „gemiddelde" Amerikaan, Fransman, Duitser, Vuureilander en in het algemeen inwoners van alle landen, dié over een centraal bureau voor sta tistiek beschikken. In tegenstelling met gewone mannen, wordt de gemiddelde man namelijk niet door de ooievaar aangevoerd of door een ander natuurlijk procédé ter wereld gebracht, maar hij ontstaat in het brein van statistici. Sta tistici zijn mensen die een ongemene vaardigheid hebben in het tekenen van bijvoorbeeld een reeks automobielen, met een door midden gezaagd autootje aan het eind. Of zelfs een rij vrouwen waarvan de laatste ook al weer op kun dige wijze in tweeën gespleten is. Ver moedelijk is dat het zogenaamde door gezaagde weesmeisje. Zulke grafieken geven aan hoeveel van de bedoelde ge bruiksvoorwerpen er momenteel in om loop zijn en zijn zeer overzichtelijk wanneer men de algebra enigszins mees ter is. Voor de eenvoudigeren van geest zou men natuurlijk met minder moeite en papier kunnen volstaan door simpel weg het getal te noemen, maar. dat haalt er de aardigheid voor de statistieke- merds af. De laatste tijd nu, zoals wii reeds zei den, vervaardigen deze snaken gemid delde mannen. Dat zijn uitermate eigen aardige heren. Ons wordt bijvoorbeeld meegedeeld, dat zij tweeënhalf kind hebben en sterker nog, dat zij met drie en elf-honderdste meisjes hebben ge- vrejen. Dat men met drie meisjes vrijt, alia, wie zijn wii om daar aanmerking op te maken, maar dat men met dik een-tiende vrouwspersoon genoegen neemt, dat wil er bij ons niet in. In de statistiek is dat echter geen bezwaar. Daar wordt met zulke eenvoudige over wegingen geen rekening gehouden, wan neer het erom gaat de doorsnee-man ten tonele te voeren, de man dus die representatief is voor u en wij en wie niet. Dat is gewoon een kwestie van op tellen, vermenigvuldigen, delen en af trekken en één-twee-drie, daar staat'ie dan met z'n interlockie an, z'n deukhoed op zijn kersepit, de 2000 caloriën, die hij dagelijks naar binnen werkt (gemid delde mannen eten namelijk uitsluitend caloriën), en z'n tweeënhalf kind. En Jansen zal'ie heten, dat staat vast. Het enige zonderlinge is, dat ge ner gens en nimmer ooit zo'n gemiddelde man tegen het lijf zal lopen. In feite zou die gemiddelde man de grootste excen triek zijn, die gij ooit zou kunnen ont moeten. In feite bestaat er niet zó'n gemiddelde Hollander, gemiddelde Ame rikaan of gemiddelde Rus. Dat is een zéér geruststellende ge dachte. Om daar nochtans helemaal zeker van te zijn, hebben wij getracht een gemid delde Amsterdammer samen te stellen. Zo één, die voor dik 850.000 Mokum- mers model kan staan. En we gaan hem noemen.... nou, raadt u het eens.... juist ja, Piet Jansen. Zo heten immers haast alle Amsterdammers? Het belangrijkste is natuurlijk te we ten, hoe de heer P. Jansen zijn inkomen uitgeeft. Welnu, dat rekenen wij u voor. Huur 10 voeding' 30 #/o, genotmidde len 10 kleding 6 schoolgelden 5 n/n, medische verzorging 4 vermaak 5 gas, electra, water en brandstof 10%, diversen 5%, belasting 30 ®/o. Wanneer u dat optelt, komt ge tot de conclusie, dat vriend Piet 115 van zijn inkomen uitgeeft. Dat kunt ge aan zijn gezicht dan ook wel zien. Nu wilt gij natuurlijk weten, hetgeen de heer Jansen zo aan het middagmaal eet. Welaan, hij neemt dan tot zich: 6%' aardappel, een kwart ons vlees en wat groenten. Toe eet hij een puddinkie of twee-vijfde appel, of twee-zesde sinaasappel. Met die laatste is het na tuurlijk wel eens moeilijk, want niet alle sinaasappels tellen een aantal part jes, dat door zes deelbaar is en dan zit de brave Piet. Met de handen in het haar. Dat met de handen in het haar zitten, is trouwens momenteel een geliefkoosde bezigheid. Hij zit vrijwel de gehele dag met de handen in het haar. En ook zit hij vaak met gebakken peren. En mid den in de zorgen. En in de schulden. En in de penarie. En ook vaak doodgewoon erméé. Die Piet van ons is een echte zitter, de luiwammes. En als hij niet met zorgen, schulden, penarie of peren zit, zit hij op het toilet (bij voorkeur in de tijd van zijn patroon), in de tram (want een opstaander voor dames is hij niet) of naar de klok te kijken. Maar hola, wij drijven af van de sta tistische gegevens, die ons de gemiddel de Piet voor ogen moeten voeren. De statistieken dan leren ons, dat Piet des ochtends te zeven uren het bed ver laat. Hij maakt per jaar 391 reisjes met het gemeentelijk vervoerbedrijf, hij rookt 2899 sigaretten in 365 dagen, draagt wollen ondergoed van de tweede kwaliteit, bemint de zoute haring, waar van hij er 19V-» per jaar eet, zéér, gaat 4 keer in het seizoen naar voetjebal kijken, heeft van Simon Vestdijk nog nimmer vernomen, krijgt twee keer in het jaar last van ziekteverschijnselen en is geen werkgever. Wèl bierdrinker. Piet heeft geen kat of hond. maar wel een stofzuiger en ook een radio en boven dien een tandenborstel. Zo kunnen wij u nog duizend dingen vertellen, die samen een hele Piet ma ken. Dat hij 1 meter 75 lang is. maat 43 van schoenen heeft, 156 pond weegt, liefst bruine schoenen en rode dassen draagt, donkerblond haar heeft en 68 jaar oud wordt. En daar staat hij dan voor u, geheel en al uitgetekend en dui zend van ziin gewoontes geregistreerd. De gemiddelde Piet. Nou, maar wii willen wel zeggen, dat hij onze gemiddelde Piet niet is. Want daarvoor zouden wij nog willen weten,of hij het bijvoorbeeld ook naar vindt om np de naden tussen de trottoir-tegels te stappen, of hij in zijn dromen ook altijd van hoge bergen in de diepte moet springen, of hij zijn neus kan laten knakken, of hij voor de spiegel staande met flink gezicht redevoeringen tegen zijn patroon afsteekt, of hij er spijt van heeft als hii ziin zoon om de oren heeft geslagen, of hij als hij uit de bioscoop komt zich ook de edele hoofdrolvertol ker voelt, of zijn rug rilt als hij een volkslied hoort, of hij graag met een spoortreintje speelt, of hij graag een groot kunstenaar zou willen wezen en of hij ook prefereert twee minuten lan- Vanavond geeft het AmsterdamsS Toneelgezelschap (regie Louis Saal- born) de vijftigste voorstelling van „Het mannetje in de maan" van R. C. Hunter, met Loudi Nijhoff in de hoofdrol. Zondagavond 30 December wordt er een reprise in de Stadsschouwbtirg gegeven van ,.De ingebeelde zieke" van Molière en op 1 Januari heeft dan weer de traditionele opvoering van „Gijsbreght van Aemstel" plaats (regie Albert van Dalsum, in de ti telrol Johan Schmitz, met Elise Hoo- mans als Badelochgevolgd door „De bruiloft van Kloris en Roosje" met de Nieuwjaarswens van Willy Pos, uitgesproken door Paul Hiif en Marie Hamel als Thomasvaer en Pieternel. In het Centraal Theater geeft Come- dia van 1 Januari af een reeks voor stellingen van „Kinderen zijn kin deren" door Eduardi di Filippo, het jubileumstuk van Magda Janssens, onder regie van Ettore Cella, met J,ohn Gobau en vele anderen. Op het witte doek in Tuschinski kan men Ray Ventura zien in het ver volg op „Wij gaan naar Parijs". Deze film heet: „We gaan naar Monte Carlo". Er spelen twee Nederlanders in mee. Jack Gimbergdie nu John van Dreelen heet, en de danseres Audrey Hepburn. Alhambra heeft op het programma „De Rivier" van Jean Renoir, zojuist door de Amerikaanse critici als de op-één-na-beste-film-van-het-jaar aangewezen. Yvonne de Carlo en Peter Ustinov vervullen de hoofdrol len in „Hotel Sahara" in Cultura. j ger in bed te liggen dan een schoon overhemd aan te trekken, hetgeen het overzetten van boord- en manchetkno pen met zich mee zou brengen. Zo dat allemaal bevestigend beant woord kan worden is hij onze gemiddel de Piet. Of Pierre, Peter of Pjotr. Het gemiddelde, nogal bevreesde, onhandige, vaak op het gezicht vallende, voort- ploeterende Pietertje. Een Pietertje dat belangrijker is dan alle Hele Grote Pie ten bij elkaar. En veel aardiger, BOEDA. ADVERTENTIE moet nodig Rennies nemen. Digestif Rennie pastilles blussen brandend maagzuur binnen enkele minuten Vandaar, dat gij, met een paar Rennies op zak, eigenlijk overal altijd .alles eten kunt. Waar U lust in hebt en de omstandigheden bieden. Rennies kunt U zonder bezwaar, onopgemerkt, overal In nemen, want water of iets anders komt er niet aan te pas Simpelweg Uw Rennies laten smelten op de tong dat is ailes. En Rennies zijn nog lekker ook.... Op 19 Juli heeft de Tweede Kamer aan genomen een motie-Scheps inzake het ver lenen van voorrang bij naturalisatie aan oud-illegale strijders en aan personen, die zich in de jaren 19401945 jegens ons land verdienstelijk hebben gedragen. De minister van Justitie deelt thans mede dat een naar aanleiding van de motie-Scheps ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat nog slechts weinig verzoeken van daarin bedoelde personen aanhangig zijn. Samen voeging -van dit geringe aantal in speciale ontwerpen zou een vertraagde afdoening ten gevolge hebben. ADVERTENTIE Juweliers Horlogers Koningstr. 14 - Tel. 10540 Gevestigd sedert 1837 (Geen filialen) Gezagvoerder Rijkhof van de KLM is heden van Schiphol naar Londen vertrok ken voor het maken van de 25.000ste re tourvlucht sinds 17 Mei 1920 op het tra ject AmsterdamLonden. Van 17 Mei 1920 af tot heden werden door de KLM, met een onderbreking tij dens de oorlogsjaren, op deze lijn ver voerd 537.000 passagiers, 2.317.000 kg. post en 11.695.000 kg. vracht. In 1920 werd de dienst op deze oudste luchtlijn ter wereld zes keer per week on derhouden, thans ongeveer veertig keer per week. De KLM vervoert thans weke lijks ongeveer 2500 passagiers op deze lijn. Twee mannen hebben een poging ge daan een brandkast in het kantoortje van de rederij J. H. Bergmann aan het Damrak te Amsterdam open te breken. Deze poging is verijdeld door een nachtwaker die ontdekte, dat een ruitje was stukgeslagen. Hij waar schuwde een voorbijganger, die de politie haalde. De beide mannen in het gebouwtje hadden intussen argwaan gekregen en sloe gen op de vlucht. Eén wist te ontkomen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 15