Regering dient wetsontwerpen in tot wijziging van de Grondwet HORLOGES VAN NIEL ooiUt Leidse studenten-weerbaarheid viert zeventiende lustrum SCHOTti PALM BEACH 15. Wereldnieuws de Graaff Regering wil minimum-leeftijd voor senatoren handhaven De radio geeft Zaterdag RAT noch MUIS E.V.C. solidair met IJmuidense stakers Voor de Winter Uw „bed" in orde Jeugdig inbrekers - trio ongewenste bezoeker van consumptie-tenten „PRO PATRIA" ARAPLUIES 95 PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Nieuwe uitgaven 2 roEIT ZE uit Oud-redder J. Kuiper ter aarde besteld Maakloon IV*,. £1° Haarlems Matrassenhuls 3ARTELJ0RISSTRAAT 7 ZWANENDONS P YAM A VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 Bij de Tweede Kamer zijn thans ingediend de reeds aangekondigde wetsontwerpen, betrekking hebbende op de aanstaande wijziging van de Grondwet. De algemene toelichting verwijst naar het gepubliceerde interim-rapport der staatscommissie, waar in erop gewezen wordt dat het haar niet gelukt is alle voorstellen met de daarbij be horende toelichtingen zo tijdig gereed te hebben, dat de regering en de Staten Generaal in staat zouden zijn de in aansluiting daaraan te treffen wettelijke voorzieningen bin nen de bovenbedoelde termijn tot stand te brengen. Vandaar dat zij zich voorlopig beperkte tot voorstellen voor een gedeeltelijke herziening. Zo is gebleken, dat het voorstel betreffende de buitenlandse betrekkingen niet tegelijk met de overige voor stellen voor indiening bij de Tweede Kamer gereed kon zijn. Verder uitstel van in diening der overige ontwerpen wordt echter ongewenst geacht. Met deze voorstellen kan de regering zich in het algemeen verenigen. Speciale Kamer voor Grondwetsherziening De regering heeft het voorstel van de meerderheid der staatscommissie om een Kamer voor Grondwetsherziening in te stel len overgenomen. Bij dit stelsel komt het accent voornamelijk te liggen op raadple ging der bevolking. Dat daarbij daadwer kelijk de bevolking in de gelegenheid wordt gesteld haar oordeel over de voorge stelde herziening te geven, is slechts zeer in het algemeen het geval. Grondwetsherziening, aldus de motive ring van het thans ingediende wetsontwerp, dient in de loop van een parlementaire periode mogelijk te blijven zonder de con tinuïteit in de samenwerking tussen rege ring en Staten Generaal te schaden. Deze zou door een verplichte tussentijdse ont binding in het gedrang komen. Met betrek king tot aanhangige voorstellen tot grond wetsherziening kan een Kamer voor Grond wetsherziening meer representatief zijn dan nieuw verkozen Staten Generaal. Daarom is de instelling van een dergelijke Kamer meer in overeenstemming met de idéé van een Grondwet als hoogste staatsordening. Het wetsontwerp bepaalt dat de Koning de verkiezing van deze Kamer moet ge lasten binnen twee maanden na de afkon diging van de wet (ten), houdende voor stellen tot verandering in de Grondwet. Er zal uiteraard slechts één zitting zijn, die door de Koning wordt geopend en gesloten. Deze duurt totdat over de voorstellen is beslist. Met de sluiting der zitting houdt de Kamer op te bestaan. Als griffier treedt de griffier van de Eerste Kamer op. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Hoorspel voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Ge mengd koor. 15.00 Kroniek van Letteren en kunsten. 15.48 Accordeon. 16.02 Promenade orkest. 16.30 De Schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Piano. 18.40 Regeringsuitzending. 19.00 Film programma. 19.20 Parlementsoverzicht, 19.30 Platen. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.53 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.22 24.00 Concertgebouworkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zonden. 13.30 Metropoleorkest. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Koorzang. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Dans muziek. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Platen. 16.15 Sport. 16.30 Kamerorkest en solisten. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Hawaiïanmuziek. 18.35 Volksdansen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepar tout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Tiroolse muziek. 20.45 Operette. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Work- songs. spirituals en blues. 22.20 Onder de pannen. 22.35 Instrumentaal sextet. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25 Amusementsmu ziek. 23.40—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang. 13.30 Platen. 14.00 Con cert. 14.55 Sopraan en Piano. 15.00 Jagers- muzlek. 16.00 Universitaire kroniek. 16.30 Accordeon. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon. 17.25 Walsmuziek. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroeporkest en solist. 21.00 Actualiteit. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.30—24.00 Dans muziek. ADVERTENTIE ZENITH - ETERNA - BUREN Originele Zwitserse fabrieksmerken UURWERKEN GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM 68 Jaar speciaalzaak Overgang naar een nieuwe rechtsorde Bij het overwegen van de vraag, welke wijzigingen in verband met de nieuwe ver houding tot Indonesië in de Grondwet die nen te worden aangebracht, is de regering er van uitgegaan dat dit staatsstuk ten aan zien van de Nederlands-Indonesische Unie niet als bron van recht kan worden be schouwd. Het Koninkrijk der Nederlanden werkt immers slechts als partner mede aan de vorming van het recht, waardoor deze Unie wordt beheerst. Op grond van deze overweging is in het onderhavige ontwerp geen bepaling omtrent de Nederlands- Indonesische Unie opgenomen. Aan Nieuw-Guinea dient een speciale be paling te worden gewijd. De bestaande on zekerheid omtrent de toekomstige status van dit gebiedsdeel doet het gewenst voor komen geen gedétailleerde regeling te tref fen. De voorgestelde bepaling is daarom zo soepel mogelijk geredigeerd. De regeling der staatsinrichting van Nieuw-Guinea wordt daarin aan de gewone wetgever op gedragen, zonder dat deze hierbij in enig opzicht wordt gebonden. Aanvaarding van een nieuwe rechtstoestand, waarvan de regeling afwijkt van voorgaande hoofdstuk ken der Grondwet, zou moeten geschieden bij een wet, waarvan het ontwerp door beide Kamers der Staten-Generaal met twee derden der uitgebrachte stemmen is aangenomen. Wat de status van Suriname en de Ne derlandse Antillen in het Koninkrijk be treft, staat nog niet vast tot welke resul taten het nadere overleg zal leiden. Der halve dient bij de thans aan de orde zijnde Grondwetsherziening te worden uitgegaan van de bestaande rechtstoestand. Bij de ontworpen regeling wordt vooropgesteld dat de betrekkingen tussen Nederland, Su riname en de Nederlandse Antillen in een statuut worden geregeld. De desbetreffende bepaling zou moeten worden opgenomen in een nieuw artikel la, dat bestemd is na de totstandkoming der definitieve rechtsorde gehandhaafd te blijven. Het verdient, naar de mening van de re gering, alleszins aanbeveling dat de bevol king van Nieuw-Guinea zoveel mogelijk in de te nemen beslissingen aangaande de totstandkoming van een nieuwe rechtsorde wordt gekend. Met het oog hierop is in het ontwerp de bepaling opgenomen, dat het vertegenwoordigend lichaam of bij ontsten tenis daarvan althans vertegenwoordigers van de bevolking worden geraadpleegd. In overeenstemming met het geldende recht wordt in het betreffende ontwerp- artikel voor wijziging van de status van Nieuw-Guinea, in afwijking van de bepa lingen der Grondwet, de instemming van beide Kamers der Staten Generaal, blij kende uit een met een meerderheid van twee derden der uitgebrachte stemmen ge nomen besluit, geëist. De Tweede Kamer 150, de Eerste 75 leden De sterke toeneming der bemoeiingen van de overheid heeft er toe geleid, dat de taak der Staten-Generaal in de loop der jaren voortdurend omvangrijker en inge wikkelder is geworden. Dit heeft tot gevolg gehad dat niet alleen tal van Kamerleden individueel zwaar zijn belast, maar ook dat voor het college als geheel een behoor lijke afdoening van het vele werk steeds meer moeilijkheden is gaan opleveren. Hoe wel het tot dusverre, dank zij inspanning van alle krachten, is gelukt een ernstige stagnatie in de werkzaamheden te voor komen, dreigt toch het gevaar dat dit in de toekomst niet meer mogelijk zal zijn. Bo vendien is te verwachten, dat in toenemen de mate een beroep op de leden der Staten- Generaal zal moeten worden gedaan om deel te nemen aan internationale confe-. renties en zitting te nemen in internationale of supra-nationale organen of op andere wijze werkzaam te zijn op het gebied van de buitenlandse betrekkingen. Uitbreiding van het aantal leden der Staten-Generaal lijkt voorshands het meest aangewezen middel om te voorkomen, dat de wetgever op den duur niet meer bij machte zou zijn de hem gestelde taak het hoofd te bieden. De bovengeschetste toe neming van het werk heeft mede een na delige invloed op het contact der Kamer leden met de maatschappij. Om tot een betere werkverdeling te komen stelt de re gering voor het aantal leden van de Twee de Kamer van 100 op 150 te brengen en dat van de Eerste Kamer op 75. De regering acht het aanbevelenswaardig in de Grond wet vast te leggen, dat de ene drie jaar 38 leden van de Eerste Kamer aftreden en de andere 37 leden. Gezien de urgentie van de voorgestelde uitbreiding ware het te betreuren, indien de doorvoering daarvan zou worden uitge steld tot de eerste verkiezingen, die na het tot stand komen van de thans aan de orde zijnde grondwetswijziging zullen worden gehouden. Voor de Eerste Kamer wordt dan ook een nieuwe verkiezing voorge schreven. De Tweede Kamer dient binnen een termijn van twee maanden na de tot standkoming van de onderhavige wijziging te worden aangevuld aan de hand van de uitslag van de laatstelijk gehouden verkie zing. Een versterking van het ledental van de Kamer heeft uiteraard tot gevolg dat tenzij speciale voorzieningen worden ge troffen kleine staatkundige groeperin gen, welke thans niet in de Staten-Generaal zijn vertegenwoordigd, eerder kans maken voor toewijzing van een zetel in aanmer king te komen. Een algemene voorziening hieromtrent wordt overgelaten aan de ge wone wetgever. In afwachting hiervan is bepaald dat voor de nieuwe plaatsen geen lijsten in aanmerking komen, aan welke bij de laatstelijk gehouden verkiezingen geen zetels zijn toebedeeld. De staatscommissie tot herziening van de Grondwet oordeelt het wenselijk, de mini mum-leeftijd voor het passief kiesrecht te verlagen tot 23 jaren. De regering kan zich met het voorstel voorzover dit het passief kiesrecht voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Provinciale Staten betreft, verenigen. Ten aanzien van de Eerste Kamer acht zij echter handhaving van de thans bestaande grens niet onjuist. Hiervoor wenst de rege ring een minimum-leeftijd van dertig jaren te handhaven. ADVERTENTIE ontsnapt aan het onweerstaanbare Naar wij vernemen heeft de Eenheids Vak Centrale haar leden in IJmuiden ge adviseerd het hangende conflict over de zogenaamde poolprijs algemeen te maken en uit te breiden over het hele trawlvis- serijbedrijf. De O.V.B. adviseerde verleden week te staking te localiseren tot de ha ringtrawlers. Onder grote belangstelling is Donder- dagdagmiddag het stoffelijk overschot van de oud-redder Janus Kuiper, de laatste der „blauwe zeeridders" op de algemene begraafplaats te Huisduinen ter aarde be steld. Hij is ter ruste gelegd temidden van zijn makkers uit de vorige eeuw. Op de be graafplaats stond de bemanning van de reddingboot Dorus Rijkers. Voorts waren vele oud-redders en deputaties van de kuststations van het Nederlands redding wezen aanwezig. De burgemeester van Den Helder, mr. G. D. Rehorst, kapitein ter zee K. van Dongen, namens de Konink lijke Marine en de directeur van de Ko ninklijke NZHRM, de heer H. Th. de Booy voerden het woord. Koningin Juliana had de nabestaanden een telegram van deelneming gezonden, waarin zij de overledene een voorbeeld voor het gehele Nederlandse volk noemde. ADVERTENTIE Vraagt ons vrijblijvend advies en prijsopgave voor het behangen van Uw kamers. COMPLETE WONINGINRICHTING (Wtelioriutr. 13-17 -Ha*i4emT«i 13011 ADVERTENTIE Dit jaar zal in de Zaanstreek de Sint Maartenviering niet op 11 maar op 12 No vember geschieden, omdat 11 November op een Zondag valt. Gratis prijsopgaaf aan huis I Voor alle voorkomende reparaties. Bijvullen en vernieuwen In één dag retour. Gr. Houtstraat 103 Haarlem. Telefoon 11485 Menig kioskhouder uit Haarlem en om geving is in de afgelopen zomermaanden tot de onaangename ontdekking gekomen dat niet iedereen het mijn van het dijn ge lieft te onderscheiden. Wie het speciaal op zijn voorraden chocolade, pepermunt of kauwgom hadden gemunt, kon hij Donder dagmiddag zien in de Haarlemse rechts zaal, waar drie jongelui zich te verant woorden hadden voor inbraken in con sumptietenten en cafés. Daar was allereerst de tweeëntwintig- jarige Haarlemse expediteur P. O., die als een ware roverhoofdman allerlei plannen tot het zetten van kraakjes uitwerkte. Met een lachend gezicht vertelde hij hoe hij op een nacht in Juni de consumptietent op het H.F.C.-terrein was binnengeklauterd om daar zijn zakken vol te laden met lekker nijen. Behalve in deze kiosk, had hij zijn geluk beproefd in cafés, een hötel, een theehuis, enige clublokalen van sportver enigingen en een badinrichting, waar hij tenslotte in de kraag werd gegrepen. In het geheel heeft O. twintig inbraken op zijn naam staan. De officier van Justitie, mr. G.W.F. v. d. Valk Bouman, zei in zijn requisitoir dat de roversbende van O. de omgeving lange tijd danig onveilig heeft gemaakt. Hij voelde er veel voor hem in de bijzondere straf gevangenis voor jongelieden te Zutphen te plaatsen, welke mogelijkheid echter eerst onderzocht zou moeten worden. Mocht de rechtbank niets voelen voor zijn eis van anderhalf jaar jeugdgevangenis, dan zag de officier gaarne een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van het voorarrest op gelegd. De raadsman, mr. J. Jansonius, drong aan op een gecombineerde straf. Hij zag het wangedrag van zijn cliënt als een soort roversspel, of een wild-West-avontuur. De negentienjarige magazijnbediende H. W., die bekende er enige keren met O. op uit getrokken te zijn, hoorde tien maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen. De verdediger, mr. A. J. Fibbe, vroeg een gecombineerde straf, waarvan het onvoor waardelijke gedeelte gelijk zou zijn aan de tijd in voorarrest doorgebracht. Tegen de twintigjarige los-werkman H. v. d. W. uit Hillegom, die eveneens deel had uitgemaakt van O's ploegje, vorderde de officier twaalf maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. Mr. K. van Giffen, die als ver dediger van Van de W. optrad, vroeg die straf aanzienlijk te bekorten, vooral ook omdat de verdachte heeft ingezien dat hij op de verkeerde weg was. Mr. Van de Valk Bouman eiste tegen de zevenentwintigjarige kellner J. F. H., die - Op 1 November waren precies tiendui- J^erd*repen chocolade van O. zou zend Nederlanders bij het commando voor ^bben gekocht zes weken gevangenisstraf, het Rode Kruis-korps ingeschreven. Een jaar °lgens O. was H. er van op de hoogte ge- geleden bedroeg de sterkte van het korps weest dat de repen van diefstal afkomstig 8158. I waren. Hij zou bovendien aangeboden heb ben, om nog meer van dergelijke partijtjes over te nemen. Hij ontkende echter beide verklaringen. De raadsman, mr. J. Roggeveen, was van oordeel dat opzettelijke heling niet vol doende was bewezen. Hij verzocht de rechtbank tevens onmiddellijk uitspraak in deze zaak te doen, omdat zijn cliënt Maan dag reeds zes weken in voorarrest zit. De rechtbank bepaalde de uitspraak van deze zaak en ook van de andere echter op Don derdag 15 November. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 47 - Haarlem Telefoon 18036 Overtrekken Repareren In Leiden zal de Leidsche Studenten Vereniging tot Vrijwillige Oefening In Den Wapenhandel „Pro Patria" op 5 en 6 November haar zeventiende lustrum vie ren. Op 6 November zal ter gelegenheid hiervan een groot défilé gehouden worden, waaraan deelgenomen zal worden door be faamde onderdelen van leger, marine en luchtmacht en ook enkele onderdelen van het Britse bezettingsleger in Duitsland. Prins Bernhard zal op deze dag door zijn aanwezigheid aan de lustrumviering van de illustere vereniging luister bijzetten. De geschiedenis van „Pro Patria" begint in het jaar 1872, toen door studenten een „vaandel te voet" werd gevormd. De naam „Pro Patria" werd het eerst gehoord in 1866 toen de Pruisische uitbreidingsdrang zich als een toenemende bedreiging van 's lands veiligheid deed voelen en overal in Nederland het plan voor een algemene volksbewapening opkwam. Ook in studen tenkringen te Leiden bestond hiervoor grote belangstelling en al spoedig kwam tot stand de „Vereniging tot gemeenschappe lijke Oefening in den Wapenhandel", die na twee jaar de naam „Pro Patria" kreeg. De leden kregen een uniform dat geba seerd was op het blauwe infanterie-uni- form met witte slobkousen uit die dagen, met een garde-koppel waarop het zilveren embleem van de Franse infanterie voor kwam, de granaat met open vlam, waarbij later nog de fraaie pluim op de kepi kwam. Nadat bij verschillende gelegenhe den reeds Leidse studenten voor het vader land hadden gevochten, onder meer bij de aftocht der Fransen bij Quatre Bras en Waterloo en tijdens de Tiendaagse Veld tocht, was aldus een officiële studenten weerbaarheid tot stand gekomen. Beschermheer In 1868 aanvaardde de Prins van Oranje, zelf oud-lid van het Leidsch Studenten Corps, het beschermheerschap van de ver eniging. Hij gaf vele malen blijk van zijn belangstelling voor „Pro Patria", evenals Prins Alexander, die deze functie na hem kreeg. In 1938 werd Z.K.H. Prins Bernhard beschermheer. Dat „Pro Patria" beschouwd mag wor den als de meest op de voorgrond tredende studenten-weerbaarheid blijkt wel uit het feit, dat op verschillende hoogtijdagen voor het Huis van Oranje aan de vereniging de eer te beurt viel deel te mogen nemen aan erewachten. Dit geschiedde onder andere bij de inhuldiging van Koningin Wilhel- mina, bij het huwelijk van Prinses Juliana en bij de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana. Maar niet altijd waren het ere wachten, waarmee „Pro Patria" haar aan hankelijkheid aan het Koninklijk Huis be wees; toen in November 1918 de toestand in ons land onzeker was door relletjes en zelfs op het leger niet geheel vertrouwd kon worden, werd behoefte gevoeld aan een klein corps van bijzonder betrouwbare lieden om in Den Haag de Koninklijke familie te beschermen tijdens eventuele onlusten. Hiervoor werden toen reserve officieren en leden van „Pro Patria" ge kozen, die in de koninklijke stallen gele gerd werden. „Pro Patria" legt zich tegenwoordig in hoofdzaak toe op erewachten en parades, het schieten op de schietbanen in Katwijk, waar geregeld wedstrijden gehouden wor den en het deelnemen aan verschillende marsen, waarbij het lopen van de Vier daagse het hoogtepunt vormt. Er is een grote wederzijdse belangstel ling tussen „Pro Patria" en de strijdkrach ten Van beide kanten komt geregeld het initiatief voor excursies en lezingen. Het bestuur van de vereniging verklaarde dezer dagen dat het nog niet tot de oprichting van een vrouwelijk hulpcorps is gekomen. ADVERTENTIE SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES Deze pyama, welke ook te dragen is als huis- pyama, brengen wij in zeer exclusieve model len en kleuren, o.a. in: bordeaux, marine, don kergeel, lichtgeel, lila, donkergroen, lichtgroen. In de maten 40 t/m 46 vanaf 26. Joris Goedbloed en Graaf Isen Grim doorzochten het struikgewas met grote nauwgezetheidmaar natuurlijk slaagden zij er niet in om de medaille te vinden. „Dan moet die Jollie-dinges die knecht van dat stuk Panda er mee vandoor zijn gegaan!", mompelde Isen Grim som ber. „Dat maakt me kwaad! Ik zal hem krijgen!" Joris Goedbloed had echter zijn opgeruimd humeur behouden en zon al weer op nieuwe plannen. „Komt, makker!", zo riep hij uit. „Kop op! Fier de borst vooruit gestoken! Laat u toch niet ter neder drukken door een kleinigheid! Wel is dan voorlopig het Erekruis uit ons ge zichtsveld verdwenen, maar natuurlijk laten wij om daardoor niet terneder druk ken. Samenwerking slaat ons door de moei lijkheden heen! Co-operatie is het woord waarvan de wereld galmt! Riepen niet reeds de ouden uit: co-operatio sine qua non? Wij werken dus samen, kameraad! Hier, neem dit wiel en hecht het weer aan dit voertuig!" „Goed, samenwerken dan!", stemde Isen Grim toe, terwijl hij zuchtend en zwetend aan het zware karwei begon. „Je hebt gelijk! Ik mag je helemaal niet, maar samenwerking is wel een goed idee. Samen kunnen we misschien wel wat be reiken, al ben jij dan ook een vervelende vent! Ziezodat wiel zit er weer aan! Laten we nu de achtervolging van die Jollie-dinges inzetten!" Maar men zal be grijpen hoe hij schrok toen nu plotseling de wagen wegreed! Hij had niet gemerkt, dat Joris intussen stilletjes op de bok was gaan zitten en nu de koets met een ruk in beweging bracht. „O neen!", riep hij daarbij uit. „Wanneer ge me niet gaarne moogt is er natuurlijk van samenwerking geen sprake! Ik wil u niets opdringen, waarde Graaf! Het moet een genoegen voor u zijn en anders maar niet!" Isen Grim, die door de schok ondersteboven viel, was kwader dan ooit. „Bedrieger!", schreeuwde hij. „Laat me dan tenminste dat wiel er weer afhalen!" Zo werd dus de bedrieger Isen Grim bedrogen; we moeten nu maar hopen, dat het de bedrie ger Joris niet beter zal vergaan. Congres. Donderdag heeft de voorzitter van de wereldvredesraad Joliot-Curie in het Weense stadspark het congres van de raad geopend. In zijn openings- woord zei Joliot-Curie, dat het hoofd- doel van de beweging nog steeds is het sluiten van een vredesverdrag door de vijf grote mogendheden. Hij zei, dat „zeer bevredigende" onderhandelingen worden gevoerd met andere wereldorga. nisaties, zoals het Rode Kruis, de Qua] kers en de wereldraad van kerken. De Oostenrijkse regering heeft het volk verzocht zich niet met het congres in te laten, omdat het wordt gehouden zon- der medeweten of toestemming van de regering. Contract. Bij regeringsbesluit is het con- tract goedgekeurd tussen het Arger.- tijnse ministerie van Telecommunicatie en de N.V. Philips, dat voorziet in de levering van telefoon- en radiocommu- nicatiemateriaal ter waarde van 90 mil. lioen pesos door Philips. Bezoek. Het Witte Huis heeft meegedeeld dat generaal Eisenhower hedenavond uit Parijs naar de Verenigde Staten vertrekt voor besprekingen met president Tru- man en andere hoge Amerikaanse func. tionarissen. De perschef van president Truman, Joseph Short, deelde mee, dat Eisenhower op verzoek van de presi dent naar Washington komt. Plan. Het Oost-Duitse parlement heeft Donderdag rrtet algemene stemmen het vijfjarenplan goedgekeurd, dat beoogt de productie in vergelijking met het peil van 1936 te verdubbelen. Voorkeur. Van de Canadezen, aan wie het Gallup-instituut gevraagd heeft, welk ander levend wezen dan mens zij hei liefst zouden zijn, heeft 25% geantwoord „een vogel". Daarop volgden in volg- orde van voorkeur: hond, kat, paard, leeuw, olifant en hert. Vlees. Om in het in Oostenrijk heersende tekort aan vlees te voorzien, zal walvis vlees worden ingevoerd. Volgens een Woensdag afgekondigde regeringsmaat- regel zal varkensvlees en kalfsvlees slechts op Zaterdagen mogen worden verkocht. Geschenk. Een West-Duitse chemische fabriek heeft met een lijntoestel van de K.L.M. honderd ampullen met een staal, preparaat naar Buenos Aires gezonden. Zij zijn een geschenk voor de vrouw van de Argentijnse president, Evita Perón, die, zoals bekend, aan bloedarmoede lijdt. Vondst. De Israëlische politie meent een internationale smokkelbende op het spoor gekomen te zijn door de ontdek king van 2000 gouden horloges in de auto van een Oostenrijkse „tourist" te Haifa. Explosie. Te Sestri Levante (Italiaanse Rivièra) heeft zich Donderdagavond een explosie voorgedaan als gevolg waarvan zes mensen zijn omgekomen, zeven per- sonen zijn gewond en vijf gebouwen van twee verdiepingen zijn verwoest. De politie gelooft, dat in de kelder van een der huizen munitie en wapens bewaard werden, daar patroonhulzen en stukken van een machinegeweer onder het puin zijn aangetroffen. Vlucht. De West-Duitse grenspolitie heeft op een weg in' de buurt van Hof (Beie ren) een gewonde en uitgeputte Tsje chische militair aangetroffen. Hij had een actetas met kleren bij zich, die door. zeefd was met kogels. De Tsjech is aan de Amerikaanse autoriteiten overge leverd. Avontuur. Een schoener van 120 ton is Donderdagavond met de oude zeerovers, vlag in top uit Portsmouth vertrokken naar de Zuid-Chinese zee. Aan boord bevinden zich 15 avonturiers, dde op zoek zijn naar de schatten van kapitein William Kidd, die volgens een oude kaart op een eiland in het bewuste ge bied verborgen moeten zijn. Handel. Volgens de officier van justitie van de arrondissementsrechtbank van Manhattan, een wijk van New York, is een organisatie ontdekt, die handel dreef in pasgeboren kinderen. De leider van dit complot, waarbij dokters en ver pleegsters betrokken waren, zou een advocaat uit Brooklyn zijn. Hij is in staat van beschuldiging gesteld. De or ganisatie kreeg sommige zuigelingen voor niets en verkocht ze aan pleeg ouders voor bedragen van 800 tot 1500 dollar. Een en ander kwam aan het licht toen een ongehuwde moeder haar baby trachtte terug te krijgen. Ziekte. In Oost-Duitsland neemt de heer sende epidemie van mond- en klauwzeer in omvang toe. Dit najaar zijn 200.000 stuks vee ziek. Meer dan 90.000 stuks vee zijn gestorven of moesten worden afgemaakt. Sinclair Lewis, De godzoeker - Vertaald oor H. P. van den Aard weg A. J. G. Strengholt, Am sterdam. Sinclair Lewis, de Amerikaanse schrijver die vooral met zijn boeken Main Street en Babbitt naam heeft gemaakt, vertelt in deze roman het verhaal van Aaron Gadd, een jonge Nieuw-Engelander in het midden van de vorige eeuw, die zijn leven aan de Pro testantse zending onder de Indianen probeert te wijden. Aaron's vader, Uriel Gadd, is een onverbiddelijk en verzekerd Calvinist, met een ruim wilsoverwicht op zijn zoon; en Aaron, die als jong timmerman en losbol zijn volwassen bestaan begint, zwicht grif als hem gevraagd wordt zich voor zendingswerk in Minnesota beschikbaar te stellen: zijn weer barstigheid is dan nog niet sterk genoeg om de invloed van zijn opvoeding te breken. Pas als hij een jaar of wat in de wildernis er varing opgedaan heeft, durft hij voor zijn eigen voorkeur te kiezen; hij keert dan terug naar het timmerwerk, en trouwt met het meisje, dat hem al jaren niet uit de gedach ten is geweest, Religieuze belevingen heeft hij tevergeefs gezocht; hij heeft er geen sterke aanleg voor en het geforceerde, zelf- rechtvaardigende Godsbegrip van de hoofd zendeling op de post in Minnesota stoot hem af. Gewoon leven ~n niet oordelen over goed en kwaad passen beter bij zijn aard; het ver langen naar vrouwen heeft hij steeds veel directer ondervonden dan dat naar de God delijke waarheid. Het verhaal is door Sinclair Lewis noga' nonchalant in elkaar geflanst. Aan de karak ters valt weinig bijzonders te beleven, Aaron zelf is aan het eind vager dan in het begin; op zijn best is het verhaal in het weergeven van levenswijze en opvattingen van de on verzettelijke Calvinisten, tussen wie Aaron enkele levensjaren doorbrengt. Zoals zij een zijtak van het 19e eeuwse Amerikaanse leven vertegenwoordigen, geeft Aaron er dan de hoofdrichting van aan; zo gezien hoeft M niet eens erg persoonlijk te zijn. S.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2